Tweede Blad. De Balkan-Oorlog. BUITENLAND. Provinciaal Nieuws Jaarverslag van den Schoolarts te Waalwijk. België, NUMMER 35 DONDERDAG 1 MEI 1913. 36e JAARGANG. Aan He er en But genieester en Wethouders van Waalwijk. Ondergeteekende heeft de eer U het volgend verslag van zijne bevindingen en werkzaamheden als Schoolarts ge durende het jaar 1912 aan te bieden. Na in den loop der maand Februari -zijne officieele aanstelling als schoolarts te hebben ontvangen is door onderge teekende onmiddelijk begonnen een on derzoek in te stellen naar den gezond heidstoestand der leerlingen van de open bare en de bijzondere school, in zooverre de Instructie, door den Gemeenteraad vastgesteld hem daartoe de verplichting oplegt. Maandelijks werden daartoe de scholen bezocht, behalve in de maand Augustus, zijnde de vacantiemaand. Ofschoon onderzoek, waarbij ontklee ding noodig is, niet gevorderd wordt, werd dit toch enkele malen verricht bij leerlingen der bijzondere school, omdat aldaar een geschikt lokaal en de noodi- ge assistentie bij de uit- en aankleeding welwillend beschikbaar werd gesteld. Op de openbare school kon ik daarover niet beschikken, omdat zoowel een geschikt lokaal daarvoor ontbrak, alsook omdat de H.H. Onderwijzers en de Dauies Onderwijzeressen hunne klas niet konden verlaten om mij buiten het schoollokaal behulpzaam te zijn. Weigering van den kant der ouders of leerlingen om deze aan het noodige onderzoek te onderwerpen, werd niet ondervonden. Werd bij een kind eenige afwijking gevonden of verondersteld, waarbij ver der geneeskundig onderzoek of behan deling noodig werd geoordeeld, dan werd hiervan aan het Hoofd der school kennis gegeven met het verzoek dit verder aan de ouders of voogden van het kind mede te deelen. Met vol doening kan ondergeteekende constatee- ren dat in de meeste gevallen aan dezen raad werd gevolg gegeven, zooals dik wijls bij een volgend bezoek bleek. Slechts eenmaal werd het noodig ge oordeeld, een kind, wiens bijzijn voor de anderen zeer ongewenscht was, tijde lijk van de school te verwijderen, en wel wegens pediculosis. Wat de gevonden afwijkingen betreft, hiervan valt het volgende mede te deelen. Besmettelijke ziekten, zoowel in- als uitwendige, (hieronder begrepen Favus, besmettelijke hoofden,) werden niet waar genomen. Algemeene Gezondheidstoestand. Negen kinderen werden aangetroffen, wier uiter lijk aauleiding gaf, tot den raad hen on der geneeskundige behandeling te stel len. Dit waren gevallen van algemeene lichaamszwakte, bloedarmoede, serophu- lose, te. wijl een geval van struma ge constateerd werd. Hoofdziekten (niet besmettelijk) hier onder begrepen Hoofdluis, pediculosis. Zestien kinderen waren hieraan lijdende in die mate, dat de aandacht der ouders daarop gevestigd moest worden en ge neeskundige behandeling wenschelijk was. Huidziekten. Deze werden bij vijf kin deren aangetroffen. Stoornis in het Gezichtsvermogen. Deze bleek bij achttien kinderen aanwezig te zijn. In de meeste gevallen, die daarvoor in aanmerking kwameD, bleek later door een bril in het gebrek te zijn voorzien. Uitwendige Oogziekten werden bij vijf kinderen waargenomen. Doofheid en andere ziekten van het Gehoororg tan. Vijftien kinderen bleken hieraan lijdende te zijn. Z.g. Adenoïde Vegetaties bleken in de meeste gevallen de oorzaak der doofheid te zijn. Ruggegraatsverkromming werd bij ze ven kindereu waargenomen. Spraakgebreken en Achterlijkheid bij tien kinderen. Behalve aan de schoolkinderen, werd ook de noodige aandacht gewijd aan de schoollokalen en de inrichting daarvan. Ventilatie. Deze mag over het alge meen voldoende worden genoemd. Be langrijke stoornis in de luchtverversching werd niet waargenomen. Eenmaal werd een zeer hinderlijke lucht waargenomen in den gang bij het locaal van den Heer v. d. Heijden, veroorzaakt door de na bijheid vau urinoirs aldaar. Verlichting. Deze was in enkele loka len onvoldoende, vooral in de winter maanden, daar het kunstlicht geheel on voldoende was; ook ten gevolge van de verkeerde plaatsing der schoolbanken ten opzichte van het invallend licht. Verwarming. In een lokaal der open bare school werd geklaagd over slechte verwarming. Het was wenschelijk, dat in ieder locaal een thermometer aanwezig was. Aan het einde van dit verslag geko men,past aan ondergeteekende een woord van oprechten dank aan de Hoofden der scholen eu het onderwijzend personeel, die steeds alle moeiten hebbenj?gedaan om zijnen arbeid te vergemakkelijken en te veraangenamen. De Schoolarts, P. J. M. SWEF.NS. Waalwijk 19 Maart 1913. Wat men op 't oogenblik moet ge- looven en denken van alle telegrammen betreffende de houding der mogendhe den, speciaal Oostenrijk tegenover Mon tenegro, wij weten het niet. Nu eens lezen we dat Oostenrijk direct gewapen derhand zal optreden, dan weer dat de mogendheden dat niet zullen toelaten, maar liever krachtig willen aandringen en Montenegro vergoeding geven voor Skoetarl. Maar dat zal zoomaar niet lukken, de koning en 't volk willen van geen wijken weten Wij geven hieronder een paar van de laatste berichten Montenegro en Oostenrijk. De vertegenwoordigers der mogend heden te Cettinje hebben hun regeeringen ingelicht over de militaire maatregelen die Montenegro neemt om zich tegen een aanval van Oostenrijk (of internati onale) troepen te verdedigen. Aanzien lijke strijdkrachten zijn volgens hun me- dedeelingen gelegerd langs den weg Van Cattaro naar Cettinje, in passen van de nabijgelegen jbergen en op de hellingen van den berg Lowtsen- Onder deze troe- is ook een afdeeling Serviërs opgemerkt, uit wier aanwezigheid men besluit dat ingeval Montenegro wordt aangevallen, Servië bet zal helpen. Hoe vijandig de houding van Monte negro tegen Oostenrijk is, kan blijken uit betoogingen te Cettinje voor het Oostenrijksche^gezantschap gehouden. De Daily Mail meldt daaromtrent dat de betoogers een ezel hadden aangekleed en zijn borst versierd met Oostenriiksche ridderorden. Het zoo toegetakelde grauw tje werd ten slotte vlak voor het ge zantschap opgehangen. De meerderheid der mogendheden is, naar in de laatste bijeenkomst der gezanten gebleken is, niet genegen tegen Montenegro gewapenderhand op te tre den. Wel zullen enkele stappen worden gedaan, indien Montenegro's antwoord op de collectieve nota der mogendheden onbevredigend is, maar men legterden nadruk op, dat dit antwoord moet worden afgewacht. Middelerwijl zullen de ge zanten te Londen in kennis zijn gesteld met de zienswijze van hun regeeringen nopens de laatste phase van den toestand Verder wordt verklaard, dat Oostenrijk toen het op een beslissing aandrong niet beslist heeft aangegeven, welke maatregelen het zou willen voorstellen En het staat vast, dat Oostenrijk geen termiju heeft gesteld, binnen welken Montenegro moet hebben geantwoord. Indien verdere maatregelen noodig blijken, acht men het mogelijk, dat het bezetten van een Montegrijnsche stad aan de kust tot het beoogde doel za leiden. Ofschoon de zienswijze der Russische regeering wel niet voor Donderdag be kend zal zijn, acht men het waarschijnlijk, dat zij evenals bij de vlootbetooging zich zal onthouden van dselnemiog aan dwangmaatregelen en niet aan Frank rijk zal verzoeken daaraan wel deel te nemen. Men zou het n'ettemin zeer betreuren als er iets gebeurde, waardoor het den schijn kreeg, dat de beide groepen van mogendheden in twee kampen verdeeld waren. Een andere tijding, die weer heel wat last en moeielijkheden kan veroorzaken, is dat Essad Pasja, de verdediger van Skoetari, een Albanees, van Origent, zich uitgeroepen heeft als koning van 't onafhankelijke Albanië. Het bericht wordt meer en meer be vestigd, en bewijst ook al meer en meer, dat de overgave der stad een doorge stoken kaart tusschen hem en Montene gro is geweest, waardoor de overgave niet meer of minder zou zijn geweest dan een daad van hoogverraad, tenzij waar is wat uit Coustantinopel wordt gemeld, dat Essad Skoetari heeft over gegeven op bevel van de Tursche re geering en dat deze ook instemming heeft betuigd met Essad's voornemen, om den troon van Albanië te beklimmen onder suzereiniteit van den sulfan. Het heetverder, dat Essad Pasja met de Montenegrijnen een overeenkomst ge sloten heeft, volgens welke de Drin de a.s. grens tusschen zijn rijk aan den eenen kant en Montenegro Servië die aan den anderen kant zullen vormen. Ook wint de meening meer en meer veld, dat Essad het te Skoetari nog ge- ruimen tijd had kunnen uithouden, daar er noch gebrek aan levenmiddelen, noch gebrek aan schietvoorraad was. Des kundige ziju van oordeel, dat er minstens 100.000 man noodig zouden zijn geweest om Skoetari, bij den stand der verde- digingsmiddelen op het oogenblik der capitulatie, tot de overgave te dwingen. Het schijnt verder, dat Essad Pasja, die. in weerwil van de verklaringen van de zoogenaamde Albaneesche regeering van het tegendeel, in Albanië voortdu rend meer aanhangers vindt, op den steun kan rekenen van Montenegro en Servië. De Servische regeering, alsdus wordt uit Weenen gemeld, heeft door den voormaligen leider van het Jong- Turksche comité, Ejoeb Sabri, die na zijn gevangenneming te 'Monastrir on middellijk weer op vrije voeten gesteld werd, onderhandelingen laten aanknoo- pen met de beide Turksche legeraan voerders in Albanië, Dzjavid Pasja en Essad Pasja, om belden te winnen voor het oprichten van een Albaneesch vor stendom, onder suzereiniteit van den sultan. De onderhandelingen met Dzjavid Pasja mislukten op het laatste oogenblik door de persoonlijke eischen, die de Turksche generaal stelde. De onder handelingen met Essad Pasja te Skoetari werden door de Montenegrijnsche re geering geleid. Aan Essad Pasja werd de troon van Albanië beloofd, die in zijn familie Toptani in Noord-Albanië erfelijk zou worden. Skoetari en een gedeelte van het vilajet Berat zouden dan aan Mon tenegro en Griekenland komen. Het overige Albanië zou autonoom verklaard worden en onder de fictieve suzereini teit van den sultan zich aansluiten bij den Balkanboud. Essad Pasja ging op deze voorstellen in en trok met zijn troepen naar het gebied van zijn familie Toptani en Tirana, waaruit onmiddellijk de Servische troepen, ter sterkte van 6000 man, naar Durazzo terugtrokken. In Tirana werden daarna door de Ser vische autoriteiten familieleden van Essad Pasja tot gouverneurs benoemd. Van Servisch-Montenegrijnsche en Panslavistische zijde streeft men er naar, in Albanië door liet opwekken van de eerzucht der rijke adellijke families een burgeroorlog uit te lokken en daarmede een anarchie in het leven te roepen, om hierdoor het oprichten van een levens vatbaar Albanië te verhinderen en aldus het Oostenrijksche staatsbelang tedwars- boomen. De eenige maatregel tegen de staats greep van Essad Pasja schijnt deze te zijn, dat de voorloopige regeering van Albanië een paar duizend man heeft uitgezonden, om Dzjavid Pasja, die op Valona aanrukt met de overblijfselen van het Turksche Wardar-leger, den overgang der Wojoetza-rivier te be twisten. Concours. het kruisboogschutters- De Staking. Men kau zeggen, dat de algemeene staking in België geëindigd is. Bijna overal wordt weer gewoon gewerkt, be halve in enkele fabrieken wegens gebrek aan grondstoffen. In de Borinage hebben een aantal werklieden het werk neerge legd. Zij eischten hooger loon, doch deze eisch werd afgewezen. "Er bestaat vrees voor conflicten met arbeiders uit andere industrieën. Tal van moeilgkheden zijn ontstaan, daar de patroons geweigerd hebben de aanstokers tot de staking weer in dienst te nemen. In deze fabrie ken duurt de staking voort. Volgens de officieele statistiek zijn er 16,203 stakers in Henegouwen. Waalwijk, 30 April 1913. Koopt niet in den vreemde, wut gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2051 W. B. Examen. De heer Adr. van Delft Gzn. alhier, legde dezer dagen met gunstig gevolg het examen L. O. af Geslaagde en familie proficiat. Benoeming. Den heer Tj. Hiems' ra van het station alhier, die vorige week zijn examen af legde als klerk-telegrafist, is Heerlen als standplaats aangewezen. De heer Frans van Liempt 11 ambtenaar ter secretarie alhier, is be noemd tot secretaris der gemeente Herpt en Berne. Den benoemde proficiat. Verjaardag J'rinses Juliana. Ter gelegenheid van den vierden ver jaardag onzer geliefde prinses Juliana wapperde van de openbare gebouwen de nationale driekleur. Zondag nam gezelschap »Eendracht« aan het alhier door den Bond uitgeschreven concours deel. Dit concours was zeer geanimeerd en werd gehouden in den versierden tuin van den heer Adr. van Vucht- De >Eendracht« wist haar ouden roem ook op dit concours wederom te handhaven, wat blijkt uit onderstaanden uitslag. Ie prijs Eendracht, Waalwijk met 220» punten 2ê prijs Willem Te1!, Loon-op Zand met 175 punten. 3e prijs Juliana. Haarsteeg met 174 punten. 4e prijs Doelen op ons Buiten, Loonsch Hoekje met 161 punten. 5e prijs Onderlinge Vriendschap Haar steeg met 140 punten- le prijs voor 2 zestallen, Eendracht, Waalwijk met 189 punten. Ie personeele prijs J. v- d. Hoven, van Eendracht met 25 punten. 2e personeele prijs C. Smolders van Eendracht met 25 punten. 3e personeele prijs A. Schoondermark van Eendracht met 24 punten. R. K. O. B. Zondag 27 April 's namiddags te half vier hield de afdeeling Waalwijk-Heusden van den R. K. O. B. een vergadering in de achterzaal van hotel Gerris. Na op de gebruikelijke wijze de vergadering geopend te hebben kwam aan de orde aftreding van 2 leden van 't bestuur. Voorzitter en secretaris verklaarden bei den niet voor herbenoeming in aanmer king te willen komen. Dit met het oog op hun drukke ambtsbezigheden, niet uit antipathie tegen den R.K.O.B. of bondsafdeeling, integendeel deze zouden hun mogeiijken steun blijven oudervin den. Tot voorzitter werd gekozen de heer Surig, hoofd der openb. school te Besoijen, tot secretaris de heer v. Delft, onderwijzer aan de U. L. O school te Waalwijk. Na een geanimeerde verga dering scheidde men omstreeks zes uur. Best vee. De heer Willemse-v. Kempen, vleesch- houwer alhier, slacht deze week een prachtig beest, dat op de waag het respectabele gewicht van 1374 pond behaalde. Weer een bewijs van 't prima vee, dat hier geslacht wordt. Post- en Telegraafkantoor. De Directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Waalwijk maakt bekend dat met ingang van 1 Mei 1913 het kantoor Besoijen wordt opgenomen in het telefoonverkeer met de Duitsche plaatsen waarmede Nieuwesluls HeenvÜet volgens den Post- Telegraaf- en Tele foongids telefoongemeenschap heeft. Verdere inlichtingen zijn aan het kan toor le Besoijen te bekomen. Aan het Postkantoor alhier is de zomerdienstregeling verkrijgbaar. Fruit en groenteteelt. Naar wij bij geruchten vernemen, zal weldra wederom een nieuwe groeten- en vruchtentuin in onze gemeente wor den aangelegd- Naar wij vernemen gaat de Heer P. Mombers-Smelt in zijn groenten* en vruchtentuin >Pomona« naast de be staande serre (z.g. warenhuis) van 1000 M2 oppervlakte, nog een warenhuis plaatsen ter grootte van 2000 M2 of 2000 ramen. Een goed teeken zeer zeker en tevens een nieuw bewijs dat glas-cultuur het meest rendabel blijkt. Zilveren Lauwertakwedstrijden. De zilveren lauwertakwedstrijden kan men gerust als een lesje voor de voet ballers en een genot voor de toeschou wers betitelen, want Zondag a. s. zal blijken, het groote verschil tusschen het Waalwijksche spel en dat der goede Westelijke clubs. We zagen Zondag j 1. te Tilburg Sparta II aan het werk, maar de spelers zijn den bal zoo enorm meester en elke trap is zoo fijn berekend en geplaatst, dat het een lust is om te zien Het programma voor Zondag luidt als volgt Eén uur in optocht met het fanfare corps iConcordia* uit Loon-op-zand vanaf de Haven, Stationstraat naar het terrein. Half twee SpartaTrekvogels. Kwart voor drie: Kampong-Wilhelmina Kwart over vierEindwedstrijd. Ongeval. Hedenmorgen had de leerlooier L. v. H. werkzaam bij de firma G. W. het ongeluk zijne hand met een vleesch- mes ernstig le verwonden. Heelkundige hulp werd spoedig verleend. Examen boekhouden. Wij maken onze studeerende jongelui in het Boekhouden op de in dit blad voorkomende annonce van de Vereeni- ging voor Leeraren in het Boekhouden attent, dat het 30ste examen van de sedert 30 jaren bestaande Ver. van Leeraren, die reeds duizenden candida- ten geëxamineerd en gediplomeerd heeft ook te Eindhoven wordt afgenomen, ten einde de jongelui in het Zuiden te ge rieven. De Commissie bestaat uit de Heeren A. A. Bonsel te 's llertogen- bosch. Voorzitter, J. K. P. Kraan, Eind hoven, Sectetaris, Jac. Braatn-Buben, Tilburg, Penningmeester, en de leden de Heeren K. Hoonings en W. A. van de Wiele te Maastricht, N Koeter te Ble- rick, L A. Luyten eo P. G. van der Stappen te Helmond, A. Sterner te Til burg, Jac Rooymans te Eindhoven, en C. G. Trimbos te Bergen-op-Zoom. Vrachtwagen'concours. In het vrachtwagen-concours, hetwelk den 16den van deze maand begonnen is, waren 70°/0 van alle wagens met >Continental-volgummi-banden« gemon teerd. Hieruit blijkt ten duidelijkste hoe zeer het continental-fabricaat in den kring van Fabrikanten en Handelaren op de juiste waarde geschat wordt, te meer daar van deze zijde aan dergelijke officieele proefnemingen bijzonder de aandacht geschonken wordt. Ook bij vroegere plaats gehad hebbende vracht wagen-concoursen waren gewoonlijk de continental-volgummi-banden het sterk ste vertegenwoordigd. BESOIJEN. Bij het gehouden iximpti voor ctndidaat gemeente-sscretaris en amb tenaar ter secretarie (1ste gedeelte) slaagde de heer A. Hnijiman, volontair ter secreta rie alhier. VRlJHOEVEN-CAPPEL. De .Burge meester dezer gemeente heeft het verzoek on vergunning te verleeueu voor publieke ver makelijkheden in de beide café's op Hemel- vaartdag, afgewezen. Het fanfarecorps ^Sireua" zal heden Donderdagmorgen haar jaarlijkschea rondgang doeD, teneinde eenig muziek te maken bij wat men noemt jhet gaan dauwtrappen*. WASPIK. Verleden week werd op de markt te Waalwijk de (iets gestolen vau den heer J. Verschuren alhier. Er is aan gifte gedaan bij de politie. De ^Vakvereniging* alhier speelde Zondag 11. een vriendschappelijke match tegen Brabantia. Staud 55, De seriewedatrijden, uitgeschreven door Brabantia, zullen slechts één dag gehouden worden, en wel 4 Mei b.s. Donderdag komt de Valk uit Valkenawaard een kampioens wedstrijd spelen. Aan de seriewedatrijden zullen deelnemtu R. W. B. van Besoijen, N. O. A. D. vau Tilburg, B. V. V. van 'a Bosch en S-. Anthony van Oss. De varkenshond ^Onderlinge Hulp* hield Zaterdag 11. erne algemeeue verg.du ring in het Middenhuis. De president, de heer D. van der Rijken leidde de vergif- ring. De penningmeester deed rekening en verantwoording over het afgeloopen j iar. Zijne rekening sloot inet een batig saldo. In plaats vaa het bestuurslid, den heer P. Verschuren, die bedankt had, werd gekozen de heer J. Nou wei». Woensdag 7 Mei a.s. zal alhier publiek worden aanbesteed het bouwen eener R.K, pastorie. Architect is de heer Groenendal', zoodat we verzekerd kunnen zijn een fr.-.ai gebouw rijker te worden. Zondagnamiddag, circa half zes, pas seerde hier, heel hoog in de lucht een een dekker, die zich in Noord-Oostelyke rich ting bewoog. liet hevig geraas van zijn motor deed eene zier krachtige machine veronderstellen. Vermoedelijk was dit dj Fransche aviateur Guillaux, die Zondag IJ. van Biarritz naar ons land vloog en om zeven unr te Kollum gedaald is. R AAMSDONK DORP. De heer W. Ba - ting, commies lc klas der posterijen on telegrbfie, is met ingang van 1G Mei e.s, benoemd tot directeur vau het post- en telegraafkantoor te R've^r. Het armenbrood is voor het orp aangenomen door den heer Piet van Aren- donk en voor het Ve r door den heer WL Naar wij vernemen heeft de onderlinge vereeniging tot verzekering van p\arden al hier het opruimen van goedgekeurde diode paaiden opgedragen aan den heer Wijoanda te Oosterhout tegen f55 voir elk 2 t >t 4< jarig paard eu f 80 voor elk paard tot 2 jiar. RA A MS DON KS VEER. Onze dorpsgenoot de heer A. van Onzenoort slaagde Dinsdag le Breda voor het examen van ouderwijzer. Geslaagde proficiat. GEERTRUIDENBERG. Zon lag spaeldo de voetbalvereniging //Exelsior* een match tegen „Hercules* van O'hout. Eindstand 1stand bij de rust 10 voor „Exehlor*. LOON-OP-ZAND. Boerenbond. Door den boerenbond zijn twee goedwerkende handige zaaimachientjes aangeschaft, die tegen ge ringe vergoeding ten gebruike wordeu af gestaan. Er wordt bij het zaaien van voeder bieten, dat hier sterk 'oeneemt, druk ge bruik van gemaakt. Ook tot het zaaiea van erwten, boonen, koolrapen en roggs kunnen deze gebruikt worden. Benoeming. Bij Koninklijk besluit vau 7 April 1913 is herbenoemd tot correspon dent vau de Directie van deD Laudbouw, van het Ministerie van Landbouw, Nyver- heid en Handel, de heer J. van Lier elhier. TILBURG. Tot ons genoegen kunnen wij inededeelen, dat onze stadgenoot, de heer L. Obbens, ambtenaar ter Secretarie van. BaarW-Nassau, met goed gevolg heeft afge legd het le gedeelte van het exameD can- didaat-Secietaris, waartoe hij werd opgeleid door den heer C. Raat», Ainbteuaar van de» De Echo Til hel Zeilen.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5