Nummer 36 Zondag 4 Mei 1913 36e Jaargang i Tweede Blad. Abonneeit 11 op dit Gladi ra. Landbouw. BINNENLAND? ïïitspraksa Kantongerecht. den tten ken aren Korte berichten. 4.54.1 P a 4574j De overbemesting der granen. Wanneer de vorst voorbij en het voor jaar in het land is, dan dient het win tergraan te gaan groeien. Hoe vroeger het den groei hervat, hoe vroeger het rijp is en hoe eer de oogst valt. Dat is natuurlijk van belang in verband met de andere werkzaamheden in de boerderij. Doch het is ook van invloed op de kwa liteit van het stroo en de korrels. Men kan alles zoo rijp laten worden als men wil en komen er regenperioden dan kan men ook, als men wil, zorgen dat alles vóór dien tijd binnen is. Een vroege oogst is gewonnen. Welnu, men kan zelf bij dragen tot het spoedig hervatten van den groei der wintergranen en daardoor tot het vervroegen van den oogst door in het voorjaar alle wintergranen, zoowel tarwe en rogge als gerst een matige overbemesting met chilisalpeter te geven. Die hoeveelheid kan varieeren tusschen 100 en 300 K.G. Is het land erg vrucht baar, heeft het te veel stalmest gehad en heeft men bij het zaaien ook reeds stik- stofmest gegeven, dan kan men volstaan met 100 K.G. per Hectaren uit te strooien. Doch, heeft men zijn stalmest aan andere gewassen, b.v. voor suikerbieten enz. noodig gehad, is het land uit zijn aard niet al te vruchtbaar, dan moet men meer geven en kan men gaan tot 300 K.G. al naar gelang men meer van het land verwachten kan Het is niet noodig de gansche hoeveelheid in eens uit te zaaien. Men kan ook een gedeelte be waren tot de plantjes weer aan het groeien zijn. Het is in het oog vallend, hoe snel het wintergewas zich na een overbemesting met chilisalpeter begint te ontwikkelen. In korten tijd is het land van uiterlijk veranderd- Dat deze bemes ting vooral in koude voorjaren moet plaats hebben, is duidelijk. Generaal B. R. F. van Vlijmen is gisteren 70 jaar geworden en herdacht tegelijkertijd den dag waarin hij 25 jaar zitting heeft genomen als lid der Twee de Kamer voor het district Veghel. Centraal Bureau van de Katholieke Sociale Actie. Het aantal adviesaanvragen, dat bij het Centraal Bureau van de K. S- A. bin nenkomt, stijgt voortdurend en wel met buitengewone snelheid. Hoewel de cijfers daaromtrent regel matig in het Maandschrift der K. S. A. worden gepubliceerd, willen we ze hier toch even opnieuw onder de aandacht onzer lezers brengen. In 1911 bedroeg het aantal verstrekte b.v. 515, in 1912 steeg't opeens tot 656, terwijl in de eerste drie maanden van 1913 het getal van 230 is bereikt. Daaronder waren b.v. het ontwerpen van statuten of beoordeeling en in orde maken voor koninklijke goedkeuring van statuten voor woningbouvereeniging 14, werklieden-vereeniging 6, statutenwijzi ging 3, ziekenfondsen 7, algem. bonden 3, Kath, Kring 2, Plaatsel. Com. K. S. A. 7, Mariavereeniging 1, Coóper. vereen. 2, debatingclub 1, Hanze 2, Onderoffi cieren vereen. 3, totaal 51. Dit is wel het meest tijdroovende deel van de aanvragen. Maar ook onder de anderen komen er voor, welke soms dagen arbeids vereischen in nauwgezette statistiekstudie b.v. of nasnuffelen in handboeken, buitenl. correspondentie enz. Terwijl hierbij nog niet zijn opgenoemd de talrijke bibliografische adviezen. Wanneer men deze cijfers vergelijkt met die, welke wij dezer dagen publi ceerden van het Centr. Bureau voor sociale adviezen, ziet men onmiddelijk, hoeveel meer omvattend de werking is van ons Centraal Bureau, dat door geen subsidies van staat of gemeente wordt gesteund. Met des te meer aandrang wekken wij daarom de Katholieken op, het Bureau krachtig te steunen, ten einde het in staat te stellen, met dezen zegenrij ken arbeid voort te gaan. De komst der huzaren te Tilburg. Voor deze gemeente was Woensdag de dag aangebroken waarop de reeds lang verbeide vestiging van een garni zoen zou plaats hebben en wel voor de tweede maal. Immers was het op den l5en Novem-' ber 1842, onder de regeeriog van Wil lem den Tweede, toen in eene hier voor rekening van Z. M. gebouwde kazerne door twee eskadrons van het 2e regi ment lichte Dragonders werd betrokken, en werd van af dien datum deze stad als garnizoensplaats beschouwd. In den loop der tijden onderging het garnizoen verschillende veranderingen. Reeds op 1 November 1843 werden deze eskadrons van hier verplaatst en 5 dagen later vervangen door het le en 2e eskadron van het regiment lanciers no. 1 en werden deze eskadrons op 8 Mei 1844 bij vertrek van hier vervangen door het 3e en 4e eskadron van dat Regiment. Na nog eenige veranderingen in het garnizoen vertrok op 30 April 1856 de laatste troepenmacht nl. het eerste esca- dron en het depot van het 2e regiment dragonders onder kommando van den luitenant-kolonel de Quaij uit deze stad en behoorde Tilburg niet meer tot de garnizoensplaatsen. En thans na 57 jaar, op denzelfden datum, en op den geboortedag van ons geliefd Prinsesje, had de plechtige in trede plaats van den staf van het le en 2e escadron van het 2e regiment huza ren onder kommando van den kolonel Piepers en behoort Tilburg van heden af wederom tot de garnizoensplaatsen van Nederland. Reeds verscheidene dagen was men allerzijds druk in de weerom de nieu we militaire stadgenooten bij hun intocht eene plechtige, eene hartelijke ontvangst te bereiden. Eene garde d'honneur constitueerde zich voor de opwachting aan de grens van Tilburg-Berkel e.a.reusachtige eerebogen waren opgericht waaronder langs den bijna 10 K. M. langen weg zou worden gereden naar het Tilburgs stadhuis voor de officieele ontvangst door Burgemeester Raupp, met den vol- talligen gemeenteraad, terwijl op initiatief van >Tilburg Vooruit' een levensgroot geschilderd portret van H. M. de Ko ningin, in vergulden lijst, (uit door de burgerij bijeen gebrachte gelden), werd aangeboden als bewijs van in stemming met de vestiging van het garnizoen. Na door den commandant der garde d'honneur, den heer D. Hofland, en den Voorzitter van Tilburg Vooruit" aan de grens te ziju verwelkomd werd bij aan komst in de stad het eerst even halt gehouden voor de woning van den Bur gemeester. De Edelachtb- heer Raupp riep hun daar het eerste welkom toe. Daarna werd de intocht voortgezet door een groot deel der stad naar het stadhuis voor de officieele ontvangst. Daarna begaf men zich naar de nieu we kazerne die den naam van Juliana kazerne heeft, prachtig gelegen aan den Bredaschen weg Daar de Intocht plaats had ie het middaguur waarop alle fabrieken stop staan, was 't te midden der ontzagelijke menigte een ware triomftocht. Bij de plechtige ontvangst door Bur gemeester Raupp ten stadhuize, werd, na dat door kolonel Piepers den Ban was geopend, door de daar opgesteld zijnde N, K. Harmonie het „Wilhelmus van Nassaue" aangeheven. Den kolonel met zijn officieren werd des avonds door den gemeentenraad een diner aangeboden, terwijl de onderoffi cieren, korporaals en manschappen in de kazerne rijkelijk werden onthaald door het gemeentebestuur. Donderdag te 12 uur trok de optocht, waaraan 63 vereenigingen deelnamen met vier muziekkorpsen, van den Heuvel naar de plaats, waar de plechtigheid zou ge beuren. De ongeveer 1000 M. lange stoet, met vaandels en schilden van oude gilden, onder het spelen der heerlijke toonen statig voortgaande, was een ware zege tocht. Aan het hoofd was het bestuur van >Tilburg Vooruit', de ontwerpers van dit grootsche schouwspel. Langs djn weg stond wederom een groote menschenmassa geschaard. Bij het binnentreden van het kazerneterrein stonden daar de kommandant, kolonel Piepers, met zijn officieren, Burgemeester Raupp met wethouders en gemeente secretaris. Met grooten triomf trok de stoet naar de manege, alwaar het huldeblijk, het levensgroot portret van H.M. de Koningin zou worden aangeboden. In de manege stond in groot tenue een huzaren eerewacht opgesteld, met den staf en de N. K. Harmonie. Nadat' daar al de bestuursleden der vereenigin gen door een ritmeester-adjudant waren binnengeleid, werd het huldeblijk door den heer Jules Huer, voorzitter van Tilburg Vooruit', met een treffende toespraak, waarin hij de hoop van eene blijvende goede verstandhouding tus schen militairen en burgerij uit sprak, namens Tilburgs burgerij den kolonel aangeboden. De kolonel, het huldeblijk aanvaar dende, verklaarde hem dat dubbel aan genaam, daar dit gold het beeld van H. M. de Koningin, onze hoogste ge biedster, en sprak in eene kernachtige rede den wensch uit, dat steeds die goede verstandhouding zal blijven voortduren. Na deze indrukwekkende plechtigheid trok de groote stoet in volgorde naar het stadhuis, waar Burgemeester Raupp in eene allerhartelijkste toespraak dank bracht aan >Tilburg Vooruit,' aan de gansche burgerij voor de goede mede werking bij de schitterend geslaagde .ontvangst. Mede bracht burgemeester Raupp, als hoofd van politie, dank aan den commissaris van politie, voor de treffende orde-maatregelen en aan de gansche politie voor de wijze waarop de orde werd gehandhaafd. Tilburgs burgerij heeft in den volsten zin des woords blijken van ingenomen held met de vestiging van het garnizoen getoond, blijken van groote sympathie voor de huzaren gegeven. Kortom, de ontvangst der huzaren was plechtig, allerhartelijkst en kan zij niet anders dan op den bevelhebber, den kolonel Piepers, de officieren, onder officieren en huzaren, een onvergetelijken indruk h-bben gemaakt. D. v. N. 20-jarige jongeling door den bliksem j tusschen Warmond en Leiden, onder Vermoedelijk heeft, zoo meldt VI. Ct., bij den Abeele onder Souburg een ongeluk plaats gehad. Waarschijnlijk is een fietser in het kanaal gereden, de fietslantaarn en pet zijn aan den kant van het kanaal gevonden. Te Stadskanaal is Maandagnamiddag de 79-jarige H. de B. door een op hol zijnd paard onderstboven geworpen en spoedig aan de gevolgen overleden. Maandagmiddag werd de land bouwer H- Vervoort te Eerde dood in het veld gevonden. Met het gespan aldaar werkzaam, is de kar hem over den rug gegaan en is hem de borstkast in gedrukt. ('s-H. Ct Te Stompetoren (N -H is Maan idagnamlddag de ongehuwde werkman C. L. van een zolder gevallen hij was op slag dood. In de Canadeesche provinciën Otta wa en Quebec heeft men een hevige aardbeving waargenomen. Jean Pierre Bossu, de Franschman met 30 kinderen, wordt met stukken geslagen door een Thomas Ellison wonende te Walnut in Arkansas. Ellison is 93 jaar en in zijn omgeving overal bekend als Oom Tom. Hij is drie maal getrouwd geweest en heeft vijftig kinderen gehad, hij is grootvader van 125 kinderen, overgrootvader van 6, over-over-grootvader van 27 kinderen- Zijn jongste kind is elf jaar zijn oudste 65. De militaire vlieger Koustant Ho- rison is met zijn vliegertuig uit een hoogte van 350 M. gevallen. Hij was op slag dood. Te Mannheim heeft men vele af schuwelijke misdrijven ontdekt. In den kelder van een huis voDd men twaalf tot mummies verschrompelde kinderlijk jes, die in doeken gewikkeld en met ongebluschte kalk behandeld waren. De moordenares is vermoedelijk eene vrouw Wühler, die inmiddels gestorven is, ver moedelijk ten gevolge van een misdadige kunstbewerking. Of de kinderen van haar alleen of van anderen zijn geweest, heeft men nog niet kunnen uitmaken. Haar man is in hechtenis genomen, hoewel hij beweert dat hij van de zaak niets af weet. Dinsdagavond is te Poeldijk (Z.- H.) een schipper W. de Liefde uit Naaldwijk, door de Westlandsche stoomtram over reden. De man kwam uit een zfstraat en werd plotseling gegrepen. De machi nist remde nog uit alle macht, maar was te laat. De man die 55 jaar oud is, was terstond dood. Te Monsier is gisterenavond een gedood. V. d. S., die eenigeu tijd geleden bij Leiden een jongetje heeft vermoord, is, naar het Hdbl. meldt, buiten vervolging gesteld en in een krankzinnigengesticht opgenomen. De reden daarvan is, dat iet door psychiaters ingesteld onderzoek naar de geestvermogens van der» moor denaar overtuigd heeft, dat de jonge man niet toerekenbaar geacht kan worden en de daad in staat van krankzinnigheid leeft gepleegd. Vanmorgen hebben de marechaussee te Veenendaal twee jongens van ongeveer 5 jaar aangehouden, op vermoeden dat zij den brand in de groote katoenspinnerij lebben gesticht. Te Rozendaal is gisternacht inge broken in het koffiehuis van Adr. Ra demakers in de Molenstraat. Ontvreemd werden een stel biljartballen, twee gouden horloges met kettingen en een bedrag aan geld Daders tot heden onbekend, doch vermoedelijk Franschen, die gister in het café hadden vertoefd. De recherche uit Amersfoort heeft te Apeldoorn G de M., ten huize van een familielid, aangehouden wegens po ging tot moord in het begin dezer week op zijn vrouw gepleegd. Een 13-jarige knaap V. O. te Ginne- ken, die enkele dagen geleden bij het baden in een poel in de modder wegzonk, doch kon gered en bijgebracht, is thans aan de gevolgen van het modderbad overleden. Te Stakenberg, gemeente Vlachtwed- de (Gron.,) is gisteren het huis van J. Braaksma door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Alles was verze kerd. Zaterdagmorgen is Jac. van v. D. te Hoeven door 'n schok van zijn kar ge vallen en met het hoofd op de straatstee- nen terecht gekomen. Na eenige oogen- blikken gaf hij, zoo meldt de Avs., den geest. De sedert een week vermiste lucht bol Ilse uit Kassei is in een bosch bij Witzenhausen gevonden. Hij was geheel en al verbrand. Het lijk van den ge zagvoerder Weyland lag er naast. De luchtbol moet op een hoogte van 700 M. door een bliksemstraal getroffen zijn. Hij is vermoedelijk Zondag voor een week maar anderhalf uur in de lucht geweest, naar verloop van dien tijd is er in de buurt van Witzenhauzen een on weer losgebarsten. Op de mijn „Wilhelmina" te Win kelen, vloog Zaterdag een Dleuw« machi ne tijdens een proef door tot nu toe onbekende oorzaak, uit elkaar. De bo- vengrondsche mijnwerker, Fbanssen, uit Spekholzerheide werd, volgens te Tel., zoodanig door een der overal heen vlie gende stukken getroffen, dat hij opslag gedood werd. Andere arbeiders kwamen met den schrik vrij. De getroffene was gehuwd en vader van vier kinderen. Een apachenbende heeft eergister- morgen heel in de vroegte gepoogd, de Stations van Chavilla en Sèvres te plun deren. Eerst begaven zij zich naar het Station van Chaville, maar de dappere stationschef Perreir joeg hen hier op de vluchtde chef werd echter door een schop tegen het onderlijf ernstig gewond. De bende begaf zich daarop langs de lijn naar Sèvres, onderweg groote schade toebrengend aan de lijn. Óp het station Sèvres poogden zij in het goederenkan toor in te brekentoen dit mislukte, wreekten zij zich hierover door alles stuk te slaan. Twee leden der bende zijn ge- arressteerd. De l'arijsche professor d'Arsonval deelde in een lezing over vloeibare gas sen mede, dat hij een nieuw ontplofflngs- middel had uitgevonden. Bij proefne mingen is gebleken, dat het tienmaal grooter kracht had dan dynamiet. De reizigers van de Orient-express zijn eergistermlddag aan een groot gevaar ontsnapt. In de nabijheid van Passau sprong de ketel der machine door den ontsnappenden stoom werden de stoker zwaar, de machinist licht gewond. Door het koelbloedig optreden van de laatste, die ommiddelijk remde, werd een ernstig ongeluk voorkomen. Zekere S. v. H. heeft gisteravond bij een vechtpartij in een herberg te Arnhem zijn zwager G. J. B. twee steken in de borst toegebracht, waarvan een de long raakte. Vrijdagmorgen ruim 6 uur werd Oegstgeest, door den trein overreden en gedood de gespens. Oost.Ind. militair van Leeuwen. Het hoofd van de onge lukkige was bijna geheel van den romp gescheiden. Op den weg van Saarbrücken naar Brebach reed een automobiel in volle vaart tegen een vrachtwagen en sloeg dien tengevolge om. Van de 6 menschen, die er in zaten, werd een gedood. De anderen bekwamen slechts licht letsel. Terwijl 2 zusjes te Bicester alleen thuis waren, geraakte de kleederen van het jongste kind in brand. Het oudtste wist de vlammen te dooven en zoo het leven van haar zusje te redden, maar daarbij vatten haar eigen kleedereu vlam en bekwam zij zoo hevige brandwonden, dat zij aan de gevolgen overleden is. Te Demolest, in den Amerikaan- schen staat Ottawa heeft Maandagavond om halfacht een sterke aardbeving ge woed, waardoor de toren van het obser vatorium is ingestort en voor een aan zienlijk bedrag aan sterrekundige instru menten is vernield. Ook huizen zijn beschadigd, maar men meldt geen per soonlijke ongelukken. Geruimen tijd was de provincie Chelm geterroriseerd door een bandiet- tenbende, terwijl de politie niets deed om daaraan een einde te maken. Door de bevolking was daarover geklaagd te Warschau en nadat de overheid de politie had aangespoord tot wat meer werkzaam heid, is het haar gelukt den hoofdman dier benden, Dsioenkowski genaamd, in handen te krijgen. De bandiet beroemt er- zich op dat hij persoonlijk 28 moorden heeft gepleegd, ongerekend de roovenjen waaraan hij zich met zijn bende schuldig maakte. Men meent thans aanwijzingen ge vonden te hebben, dat August Sternickel, de bekende moordenaar van Ringelwalde, nog 2 moorden heeft gepleegd in den omtrek van Aken. Daar werd in 1902, in een bosch bij Eilendorf, een 52-jarige weduwe vermoord en te Aken zelf viel, omtreeks denzelfden tijd, een kastelein onder moordenaarshanden. Reeds is vastgesteld, dat Sternickel in dat jaar te Aken is geweest. De kwellingen van aambeien, in het begin niet zoo herig, zijn ten slotte onuitstaanbaar. De verschrikkelijke jeuk eu stekende pyn zijn niet tot bedaren te brengen, of men zit, staat of loop*. Zij komen meer voor bij vrouwen dan bij mannen en wordeu vaak veroorzaakt door verstopping, een zit- tendende levenswijze ens. Bloedende zoowel als droge, in- zoowel als uitwendige aambeien kunnen volkomen genezen worden door Foster's Zalf. Menig maal werd de patiënt door aanwending van één doos van zijn lijden verlost. Te Waalwijk verkrijgb. bij Wed. Orie- Dumoulin, Maikf. Toezending geschiedt franco na oütv. v postwissel f 1,75-voor één of f10,- voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand hand els- merk. 4714 WAALWIJK, d.d. 2 Mei 1913. van het Zuiden fURIt C J W en Q B beiden te Sprang. overtr Stie— reoregl ieder f 3 of 2 d C K te alavoor overtr ,455. al 1 W v Str f 5 of 3 d M V te Andel, *A S le Dassen en C 1' te Baardwijk, overtr algem veiligb wet ieder f 3 of 2 d C B te Kaatsheuvel, C G v d A, M V en J M, allen te Besoijen, J v W en A d K, beiden te Kaatsheuvel, P V te Sprang, W H de G le Besoijen. allen overtr motor en rijw reg', ieder t 2 of 2 d J H te Haarsteeg overtr alsvoor f 5 of 2 d J II Z te Veen overtr prov regl f 0,50 of 1 d F D te 's Bosch en A v R te Wijk, beiden overtr als* oor, ieder f 2 of 2 d C J te Loonoptand. overtr trekhondenwet 1 1 of 1 d P v^ II te Vlijmen overtr arbeidswet f 2 of 2 <i 15 A v R te Tilburg overtr motor en rijw wet f 0,50 of 1 d H M P V te Waalwijk overtr alsvoor f2 of 2 d G C D te Waalwijk en M P L te Kaatsheuvel openb dronkenschap (herh) ieder 'K weken hechtenis A v R Druner, L M v d V F t d H, J P, C H en H d allen te Kaats heuvel, allen overtr alsvoor ieder f 2 of 2 d - A B en J B beiden te Drnnen, ovartr veldpol ieder 5 oi 3 d A V te alsvoor, jachtdelict, 2 m f3 of 2 m 3 d G D te Tilburg overtr algem veiligb wet f 0,50 of 1 week tuchtschool.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5