Derde Blad. Stokpaardjes Zeep. De BESTE LEÜËNMELK zeep, Provinciaal Nieuws. Stokpaardjes Cream NUMMER 36 ZONDAG 4 MEI 1913. 36e IAARGANG. Waalwijk, 3 Mei 1913. Koopt niet Iu den vreemde, wat gfj in Woalwijk e v p n goed en e v e n goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Benoemingen De Heer C J. A. van der Pennen alhier, die zijn opleiding ontving aan de Bisschoppelijke Kweekschool te 's Bosch slaagde 30 April te Breda en is nu reeds benoemd als onderwijzer aan de St. Pieterschool te 's Bosch De Heer A. van Delft Gz. alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de bij zondere school op den Heuvel te Tilburg Geslaagd Tot. degenen, die gisteren te Venlo voor het examen als onderwijzeres slaag den, behoort ook Mej. M. Dumoulin, dochter van den heer Jos Dumoulin alhier, sinds een drietal jaren in het klooster te Vechel. Oefening en Vermaak De repetitien van de uitvoering der Cantate „Neerlands Onafhankelijkheid", van Mosmans, met begeleiding van een achttal koper-instrumenten, zijn in vollen gang- Daar zoowel voor dit werk als voor „Hollands Glorie" van Hol, eveneens met instrumentale begeleiding, veel stein- materiaal gewenscht is, kunnen heeren zangers buiten de Vereeniging, die ge negen zijn hierbij hunne medewerking te verleenen, zich bij een der Bestuurs leden der Liedertafel daarvoor opgeven. De repetitien voor deze twee gele genheidswerken worden gehouden op de Zondagen van 12 tot 1 uur. Zilveren Lauwer takwedsir ij'den Zooals we reeds meldden, is het programma voor morgen als volgt saam- gesteld 1 uur. In optocht naar het terrein, begeleid door het fanfarecorps „Con cordia." 172—272 uur. Sparta—De Trekvogels. 23/433/4 uur. Wilhelmina—Kampong. 47^5'/4 uur. Eindstrijd. Oniniddelijk na afloop uitreiking der prijzen. Scheidsrechters zijn de Heeren Bomer (Utrecht) en Bouwmeester (Eindhoven). Lezing. De heer van Roosmalen, beambte van de Pomologische vereeniging alhier, zal binnenkort eene lezing houden te Oos terhout, over fruit- en groententeelt. Concert Bosch Mannenkoor. Morgenavond dan zal de prachtige uitvoering plaats hebben van het bekende Bossche Mannenkoor, een kunstavond, zooals we hier zelden zullen meemaken. Wanneer we een blik werpen op 't pro gramma, dan zal men zien, dat er op elk gebied te genieten zal zijn We noe men b.v. Jom Kipoer, Dies Irae, verder de kwartetten, in 't kort, 't is eeu pracht programma, dat verdient gehoord te worden door een stampvolle zaal. Bosch Mannenkoor moet zien dat we iets voe len en overhebben voor iets goeds, iets prima's. Men store zich niet aan praatjes, die zeggen, dat er slechts een gedeelte van dat gezelschap komt neen 's Bosch Mannenkoor dat zijn schitterende lauwe ren behaalde in Brussel, Amsterdam, komt morgen in zijn geheel hier, om ons te doen genieten van zijne presta ties, die overal groote bewondering hebben gewekt, hetzelve stempelen tot eea der beste Mannenkoren van ons land. De eerste Waalwijksche vruchtentuin en Pomona. Onder geleide van den Weled. Heer E. Sneller, Rijkstuinbouwleeraar, 'sBosch werd op Hemelv. dag ongeveer door een zestigtal heeren bezoek gebracht aan onze groenten en fruiikweekerijen >De eerste Waalwijksche Vruchtentuin* en >Pomona* Het bezoek bestond uit de Heeren van 's Gravemoer, Vucht en omstreken en de Tuinbouwcnrsus uit den Bosch met hun nen onderwijzer de Heer J. van Esch.- Onder de bezoekers merkten wij ook op den Voorzitter en eenige bestuursleden van den Boerenbond te Waalwijk, die welwillend de uitnoodiging der Tuin-be- zitters hadden aangenomen.- De heer Van Rijckevorse), voorzitter van de Bos sche veiling vereeniging, was tot zijn spijt op het laatste oogenblik verhinderd.- In den Waalwiikschen vruchtentuin die opgericht werd 1 Nov. 1911, werd meer speciaal de aandacht gewijd aan de Vruchtboomen en druivenkas. Een en al roep was er over den ptachtigen stand en den euormen groei, die men, sinds nog slechts een jaar aan geplant zijnde, kon vaststellen. Het is werkelijk een lust de appels in vollen bloei te zien en het flinke schot waar te nemen, dat de druiven in de daartoe uit stekend, practisch gebouwde serre reeds hebben gemaakt De pomologische ver eeniging onder v lef toezicht en bewerking dezen vruchtentuin staat, heeft eer van haar werk, dat door haren beambte den Heer van Rosmalen, alhier wordt uit gevoerd. In den Tuin »Pomona« die opgericht werd in het laatst van 1912 werd meer de aandacht gewijd aan de groenten cultuurspeciaal aan het mooie waren huis, dat eene oppervlakte van c.a. 1000 M2. beslaat en uitsluitend dient voor groeutencultuur. Het is een lust te zien hoe bloemkool en salade daar weelderig staan en komt een woord van lof toe aan den heer de Greef, Tuinbaas van den tuin »Pomona«. Algemeen werd zulk een inrichting als de ware voor groen- tencultuur aangewezen. Vele heeren waren begeerig ook over zulk een magnifiek geschikten grond te kunnen beschikken voor den tuinbouw. Na bezichtiging ging men naar het Hotel Verwiel, waar besloten werd dezen zomer gezamenlijk een excursie te ma ken naar het Westland. Uit 't bovenstaande blijkt, hoe goed onze twee ondernemingen, die nog zoo kort bestaar, bij deskundigen staan aan geschreven. We h.-bben dan ook goeden moed, dat het voorbeeld dezer beide heeren spoedig navolging zal vinden, want dit is zeker, de grond is hier bij uitstek geschikt voor den cultuur van fruit en groenten en daarom zal dit voor de toekomst mede een bron van voor uitgang en bloei voor Waalwijk worden, daar de grond zich met succes en gun stige resultaten voor deze doeleinden iaat bewerken. Ook de heer C. Witlox, gaat, naar wij vernemen in zijn Eerste Waalwijksche Vruchtentuin het volgend jaar een groot warenhuis plaatsen. Wij vestigen op deze cultuur zoo dik wijls mogelijk de aandacht, omdat wij velen zoudeL aanraden, deze zaak in ernstige overweging en naarstig onder zoek te nemen en te zien of ook hier voor hen niet te leeren en na te volgen valt. Dienstregeling. Hoezeer we ook gehoopt en met re den hadden verwacht, dat bij de nieuwe dienstregeling de zoo lang gevvenschte, ja noodzakelijke verandering in den trei nenloop zou hebben plaats gehad, n.l. een latere verbinding, zijn we ook thans weer teleurgesteld. Bij verlating van den laatsten trein uit 's Bosch met circa een uur hadden we de mooiste verbindingen met Lim burg, België enz. gekregen, maar 't heeft weer niet mogeD zijn. Al het wer ken der Kamer van Koophandel, de ge meente-besturen, afgevaardigden enz heeft niet gebaat. De eenige wijzigingen zijn, dat de trein, vroeger om vier mi nuut over half zeven, nu aankomt om 6 29 en eenige minuten vroeger uit 's Bosch vertrekt. De laatste trein, vroeger om 8.08 uit 's Bosch vertrekkende, vertrekt nu om 8.20 uit 's Bosch en komt te Waalwijk aan om 8.55, terwijl de trein van Lage-Zwaluwe reeds om 8.34 aan komt, zoodat de twee laatste treinen niet meer te Waalwijk, maar te Drunen wisselen. We zijn dus alleen een groot ongemak rijker geworden, want die 12 minuten te 's Bosch geven ons geene enkele aansluiting. Naar wij met genoegen vernemen zal de Kamer van Koophandel niet rusten, maar voortgaan pogingen in het werk te stellen om tot het gewenschte doel in de toekomst te komeD. Vakschool voor Schoe?imakers te 's Ilage. In tegenwoordigheid van enkele ge- noodigden is gisteren de Vakschool voor Schoenmakers te 's Hage, aan de Dibbetstraat 101 103, bij de Constant Rebecquestraat en de Marnixstraat, ge opend met eenige plechtigheid door den Burgemeester, jhr. mr dr. Van Karnebeek die met den Wethouder van onderwijs, mr. Verbroek, aanwezig was, terwijl ook de heer mr. W. Dolk, Voorzitter van „Volksonderwijs II" door zijne tegen woordigheid een blijk van belangstel ling gaf. De Burgemeester deed in zijn ope ningsrede de warme belangstelling van het gemeentebestuur voor deze vak school uitkomen en wees er op dat de opening van deze school niet alleen van belang is voor den kring van personen in dit bedrijf werkzaam, maar ook uit een meer algemeen en stedelijk oogpunt. Bij de behandeling van de aanvrage om steun van overheidswege had spr. met groote belangstelling van de plan nen tot oprichting van deze vakschool kennis genomen. Deze vakschool zou meende de Burgemeester bij het vele nut dat zij zeker zal bieden, ook mogelijk een bolwerk kunnen zijn voor den ambachts- en handenarbeid voor zoover die anders nog door fabriekma tig werk mocht worden overheerscht Overigens hield de Burgemeester zich ook overtuigd, dat zij een band zou kunnen leggen tusschen fabriekmatigen en handenarbeid, welke aan de ont wikkeling van het vak zal ten goede komen. En met de beste wenschen voor den bloei der school verklaarde hij haar daarna geopend. Op uitnoodiging van den voorzitter van de Haagsche Schoenmakers-Pa- troonsvereeniging, den heer A. S Wais- visz, werd daarna door de autoriteiten begeleid door de overige bestuursleden van die vereeniging een rondwandeling gemaakt door de verschillende locali- leiten der school en werden met groote belangstelling de machines, werktuigen gereedschappen, modellen enz. bezich tigd en vele inlichtingen gevraagd en verstrekt omtrent leermethode en wat dies meer zij. Daarna zette de heer Frielink, voor zitter van den Nederlandschen Bond van Schoenmakers-Patroons-Vereenigin- gen, te Amsterdam het groote nut uit een dat van deze volksschool met grond mag worden verwacht. Deze spreker schetste uitvoerig de toestanden van voorheen en thans en wees op de hoo- gere eischen welke tegenwoordig wor den gesteld vergeleken bij die in den gildentijd of daarna nog. Met veel ge noegen had de Bond van Schoenma- kers-Patroons-Vereenigingen de oprich ting van deze vakschool begroet als een stap in de goede richting. Speciaal ook voor Den Haag met 't oog op de hoo- ge eischen die door het publiek vaak worden gesteld, achtte men eene school als deze van groot belang zoowel voor luxe als voor orthopsedisch werk en zoowel voor den patroon als voor den gezel. Daarom was dan ook deze in richting den steun van Rijk, gewest en gemeente zoo ten volle waardig. Dank bracht spreker vervolgens na mens het Bestuur der Haagsche Schoen- makers-Patroons-Vereeniging aan allen die door steun of arbeid tot de oprich ting der school hebben mede gewerkt. En in zijne hoedanigheid van voorzitter van den Bond van Schoenmakers-Pa- troons-Vereenigingen huldigde hij nog in het bijzonder di?r Haagsche Schoen makers-Patroons-Vereeniging voor hare belangrijke bemoeiingen ter voorbe reiding van de oprichting. Eene com- mississie van toezicht over de vakschool waarborgt eene goede werking van de ze Ook bracht spr. nog een woord van dank aan den heerDe Groot, Inspecteur van het Ambachtsonderwijs tot spr's leedwezen verhinderd hier tegenwoordig te zijn en wiens adviezen men zeer waardeerde en die ook den steun der Regeering bevorderde. Alweer dus eene vakschool voor de schoenmakerij geopend, al is het op bescheidener schaal, als die te Waalwijk moet worden maar ze is er toch al weer voor deze! En van welke groote haast de minister in zijn ultimatum aan ons Gemeentebe stuur deed blijken, en hoe onze gemeente zich terecht haastte aan den wensch om weer f 8000 cadeau te geven, gevolg te geven en de regeering nog denzelfden dag daarvan kennis gaf,"thans, drie weken na dato weer, heeft men er ten raadhuize nog niets verder van gehoord. Hoe lang nu weer?? De Katholieke Illustratie van deze week bevat de 'volgende PLATEN Zijne Eminentie Kardinaal Domenico Ferrata. Napoleon's terugkeer door Leipzig. De Constantijnsche feesten te Rome (5). Een pelgrimstocht naar Jerusalem (4) Hoe de Italianen in Noord- Afrika nog te vechten hebben (2). De koning der wilde dieren, Hagenbeek (3) Ex koning Manuel van Portugal met zijn verloofde. Het derde eeuwfeest van den Zuid-Ned- Schermbond. Arend Hijner, de schilder van >den Brabantschen Ach terhoek* (5) De »Kath. Illustratie* op de Philippijnen. De opening der wereld tentoonstelling te Gent. Een toekomstige geloofsverdediger. Een beeld van jong Roomsch Nederland. Spoorwegongeluk te Valkenburg. De gedeeltelijk verbrande spoorwegbrug over den Rijn bij Arnhem. Een gouden Priesterjubileum. Dertig jaar kerkzanger. TEKST De Kardinaal-Legaat der Pausen bij het Eucharistisch Congres. Morgenmist. Heuvellandschap. Om wat levenslust (vervolg). Verhoorde bede. Ave Maria, Marls Stella. Een pelgrims tocht naar Jerusalem (vervolg). Bij onze platen. De Katholieke Illustratie* op de Philippijnen. Een slachtoffer der Om wenteling (slot) Levensraad. Levensstrijd De erfenis der verstootene (vervolg). In houdsopgave. Rebusoplossers. Uit het schoenmaketsbedrijj. De verzoeningsraad, benoemd door de Kamer van Arbeid voor de confec tiebedrijven tot vereffening van het geschil uitgebroken tusschen de Am- sterdamsche Schoenmakersgezellenver- eeniging >Verbetering zij ons Doel* en de Amsterdamsche Schoenmakerspa- troonsvereeniging, heeft uitspraak gedaan in dat geschil. Als middelen van verzoening heeft deze raad aangegeven le. Er worde tus schen de Amsterdamsche schoenmakers- patroonsvereenlging en de Amsterdam sche sehoenmakersgezellenvereeniging Verbetering zij ons Doel* een collectieve arbeidsovereenkomst gesloten. 2e. In de collectieve arbeidsovereen komst worde een loonlijst opgenomen als door den verzoeningraad is vastge steld. 3e. Het werk wordt in klassen verdeeld. 4e. Er worde een commissie in het leven geroepen, bestaande uit een gelijk aantal patroons en werklieden met een onpartijdig voorzitter, om uitspraak te doen in geschillen. 5e. Arbeidsboekjes worden niet inge steld. Deze conclusiën worden door den verzoeningsraad met algemeene stemmen vastgesteld. De beide bij het bovenstaande conflict betrokken vakvereenigingen hebben daarop deze middelen van verzoening aanvaard, zoodat het conflict mitsdien is beëindigd. Met het ontwerpen van de collectieve overeenkomst zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Vakschool te Oisterwijk.- Tot len leeraar aan de vakschool voor schoenmakers te Oisterwijk is be noemd de heer J. C. L. van der Geld te Amsterdam, Bloemstraat 153. Naar wij vernemen zal de benoemde, alvorens in functie te treden, gedurende een paar maanden een studiereis maken door Duitschland en Oostenrijk. Daarna zal van zijne hand een werkje verschijnen „De anatomie van onderbeen en voet," waarvan het eerste deeltje weldra bij de Ned. Drukkers- en Uitgevers-Mij. „C. Misset" te Doetinchem ter perse gaat. V. v. d. S. Schoenivcrk in Servië. Uit Belgrado werd einde Maart aan de „Oesterr -ung Kons. Korrgeschreven Tegenwoordig bestaat nog slechts eene vrij groote vraag naar kinderschoenen, maar men verwacht in de naaste toe komst ook grooteren afzet van heeren en damesschoenen. Handelsber. Geelt een Zachte, Blanke huid Het beste middel tegen Zomer sproeten, Roode en Ruwe Huid. Verkrijgbaar bij A. TIELEN. 4699 J. HAMBURG, Grootestraat BAARDWIJK. Bij het gehouden exameu voor candidaat gemeente-secretaris (lste gedeelt») slaagde de Heer J. van Heijet, ambtenaar ter secretarie alhier, die zijn op- leiding genoot bij den heer vau Eggelen, Secretarie-Ontvanger te Ileusden. Geslaagde en familie prcficiat. DRUNEN. Donderdag 1.1. maakte de Nieuwe Harmonie eene muzikale wandeling door Drunens straten, ons Prinsesje Juliana ter eere. De Juliana-boom prijkte iu feestdos. Zelden is gehoord dat vogels, en nimmer dat engelen hunnen vleugels brekeD. Vrijdagmorgen stond echter de aartsengel Michael met gebroken vleugel op zijn wacht post voor de kerk. Er is door verschillende vereenigiugen en gezelschappen gezorgd dat wij met de kermis weer eens kunnen genie.ten. De Congregatie der Jougelingen opent hare feestelijkheden Zondag om 5 uur nam. met muziek, zang en gymnastiek uitvoeringen. De Nieuwe Harmonie geeft Maandagmorgen matirée in de zaal van den heer Vissers. Het program ziet er goed uit. Prachtnummer? van muziek, komische voordrachten en een aardig blijspel beloven ons aangename uren. Maandag en Dinsdagavond op de Congre gatie weer volop muziek, zang, voordrachten en ook een blijspel. Het geheele kermisterrein staat vol met kramen en tenten. Bioscoop, luchtschommel en zweefmolen ontbrekenniet. Blijft het weder zcoals de laatste dagen dan kunnen we vooral Zondag weer heel wat bezoekers verwschten. Woensdag a kermis zullen de gewone oefeningen met de brandspuit gehouden worden. De brandweermannen hebben dus weer te zorgen dat zij om 5 cur bij de brandspnithuisjes precent zijn. Naar wij uit goede bron vernemen is door het bettuur der Vvkschool voor de schoenmakerij alhier besloten op het einde van de maand Mei eene tentoonstelling te houden van schoenwerk, patronen enz. van de leerlingen van genoemde vakschool. De mannen die het hebben aangedurfd deze zaak te ondernemen, geven ons genoegzame ver zekering dat wij iets nuttigs zullen te zien krijgen. Een bekende spreker zal bij deze gelegenheid optreden. De ruime zalen der Jongens-Congregatie zullen voor het doel gebruikt worden. VLIJMEN. Zateidsg j.l. was er feest in de stoombierbronwerij „Het Heil" welks eigenaar, de Well d. Heer Ant, Corman opdien dag in zijn familiekring en met het gansche personeel het feit herdacht, dit voor 50 jaar wijlen zijn vader de Edelachtb, Heer J. A. Corman deze gunstig bekende brouwerij aanvaardde. Op gulle wijze werden de genoodigdeu door den gastheer onthaald en het personeel, dat op onbekrompen wijze in deze tractatie deelde mocht van den patroon bovendien nog eene extra belooning ontvangen voor zijn trouwe plichtsbetrach ting, welke belooning ongetwijfeld met een dankbare hand zal zijn aanvaard evenals ook de fle8schen druivennat welke na afloop van iet feest werden mede gegeven met speciale bestemming „moeder de vrouw7' ook eens te tracteeren. Gaarne vermelden wij hier, dat de verhouding tusschen patroon en rnechts niets te wenscheu overlaat. Uit persoonlijke ontmoetingen is ons gebleken, dat de knechts z.g. erg voor hun patroon „geötredeu zijn* en waar de liefde niet van een kant kan komen mogen wij er wel uit afleiden, dat de heer A. Corman ook zijne knechts eeu goed hart toedraagt. Met in de toekomst steeds zuik eene goede ver standhouding tusschen heer en onderdanen moge de Kon. Stnombierbrouweiij „Het Hert'' altijd door tot hooger bloei geraken. De voetbalsport voor een tiental jaren nog al eenige beoefenaars in onze gemeente tellende maar toen al spoedig bij gebrek aan belangstelling ondergegaan, begiDt nu weer op te leven. Eeu aantal jengdige voetballers hebben weer eene club opgericht en haar Olympia gedoopt ter herinnering aan baar voor jaren aan bloedarmoede ge storven oudere zuster. Het vergaderlocaal voor deze nieuwe club is bij den heer M. de Laat, terwijl het oefenterrein gelegen is in den krommen iioek, zoolang natuurlijk slechts tot zij vau het gemeentebestuur da beschikking krijgt over een perceel op den Meerheuvel. Wij hopen spoedig van roem rijke daden dezer club melding te kunnen maken, maar wenschm evenzeer slechts bij hooge uitzondering gewag te hoeven te maken ran gebroken armeu of beeoen of andere ruptnres. L.l. Maandagavond hield het bestuur der tuinbouw, vereeniging voor Vlijmen ea Omstreken eene vergadering ten hnize vau M. van Falier. Het bestuur bijna voltallig aanwezig genoot de eer in zyu midden te hebben den Weled. Heer E. Snellen, Rijks tuinbouwleeraar te 's Boscb. Circa 9 uur opende de Voorzitter de vergadering met een! woord van welkom aan de leden, inzonder heid aan den heer Snellere en stelde aan de orde .de bespreking van het onderwerp voo*- riien avond „De Veiling*. Eene levendige discussie over het al of niet wenschelijka om bij het stand komen eener Vlijmensche veiling zich aan te sluiten bij de Bosscha vnlde bijna den geheelen avond. Terwijl sommige leden er voor waren geheel geiso- leerd te blijveo, «aien anderen er wel to3 geneigd eenige samenwerking te zoeken en daarvoor iu de toekomst zich eeu offertj i te getroosten. De vraag wanneer begonnen zal worden met de veiling wprd verder ook onder de oogen gezieD. Terwijl een paar leden voor dadelijk aanpakken waren, wilde andereu daar niet van weten omdat zij den tijd van voorbereiding te kort achtten. Dit laatste gevoelen verkreeg de overhand in ds vergadering, zoodat met veilen zeker niet b' - gonnen zal worden voor het najaar. BESOIJEN. De Besoijensche voet balclub R. W. B. zal a.s. Zondag 4 Mei deelnemen a/d. medaille-wedstrijd uitge schreven door »Brabantia« te Waspik. Tegen een ingezetene dezer ge meente is proces-verbaal opgemaakt wegens 't zich wederrechtelijk toeëlgenen van water, uit de waterleiding der Mij. >de Langstraat* te Waalwijk. Reeds zoo dikwijls hebben wij ge waarschuwd, thans ondervindt*men de gevolgen dezer overtreding. SPRANG. Riadsvergaderiug te Sprang op Zuerdag 3 Mei des nam, 7 uur. In deze gemeente is gevonden een nieuw vest. De gemeente-veldwachter verschaft hieromtrent inlichtingen. Naar wij vernemen zal Dinsdag avond ingevolge art. 26, een atd. worden gesticht van de Mij. tot uitkeering bij werkeloosheid gevestigd te Leiden, met 54 leden. VRITHOEVEN-CAPPEL. Naar we vernemen moet de heer Voor de Poorte, wethouder dezer gemeente zijn ontslag hebben ingediend als zoodanig. Door dit bedanken zal de gemeenteraad binnen kort zonder wethouders wezen, daar da tweede wethouder, dhr. v. d Waals tegen 1 Juli eveneens zijn ontslag zal indienen wegens vertrek naar Utrecht. Behalve de periodiek aftredende leden zal er dus een nieuwe vacature open vallen, zoodat de komende verkiezingen ook voor deze gemeente van niet ge ringe beteekenis zullen zijn. J.l. Donderdagmorgen circa 4 uur trok het muziekgezelschap >Sirena« van uit deze gemeente door Capelle van waar ze tegen 9 ure terugkeerde. Bij verschillende in gezetenen werd eeu aubade gebracht, wat den muzikanten ook hier en elders goed beloond werd. WASPIK. De Valk van Valkenswaard De Mo ran net Zniden ËHP

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9