Tweede Blad. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. NUMMER 37 DONDERDAG 8 MEI 1913. 36e JAARGANG. [nfanterie uit den Bosch naar Venlo. Door den kolonel, brigade-comman dant te 's-Bosch, is ter kennis van het gemeentebestuur van Venlo gebracht, dat de datum, waarop de staf der tweede infanterie brigade, alsmede de staf en het vierde bataljon van het 2e reg. in fanterie te Venlo in garnizoen zullen komen, zijnde te zamen minstens 780 personen, nog niet bekend is, doch dat op 15 Mei a.s. de staf en 2 compag nieën van het derde bataljon onder bevel van den majoor Blom naar Venlo worden verplaatst. Deze troep zal voorloopig in de door de huzaren verlaten kazerne gehuisvest worden. Tegen November, als wanneer de kazerne aan de linker Maasoever in ge bruik kan worden genomen, zullen de overige militairen arriveeren, en allen, ook die thans in de oude kazerne aan de Roermondsche poort zijn onderge bracht, naar de nieuwe kazerne verhuizen. De officieren van de 15 Mei komende infanterie zulleD, naar we in de L. K. lezen, feestelijk ten Raadhuize worden ontvangen. Vermoedelijk zal de troep zich, tijdens het bezoek van de officieren op het stadhuis op het Marktplein op stellen. Id en ti teits- kaarten. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat ter aanhechting aan de indeutiteitskaarten, bedoeld bij het Koninklijk besluit van 10 Mei 1912 (Staatsblad no. 168), mede zullen worden toegelaten z.g. snelpho- tographieën, waarvan de afmetingen niet minder bedragen dan 5'/2 centimeter in de lengte en 4 centimeter in de breedte, mits de photographic goed gelijkt en de aard van het gebezigde papier geene moeilijkheden oplevert voor het deug delijk opplakken en voor het aanbrengen van den afdruk van den droogstempel. Uil de Hofwereld. Z. K. H. de Prins zal Woensdagavond per Holl. Spoor te 6 uur 6 min uit Duitschland in de residentie komen tot het presideeren den volgenden dag van de algemeene vergadering van het Roode Kruis en het bijwonen van den liefdadig heidsavond. De Prins verlaat Vrijdag weer de re sidentie ten einde rechtstreeks naar Ober Ursel terug te keeren. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin den leider van het Sanatorium te Hohenmark, waar Prins Hendrik ge nezen wordt voor zijn neuralgiën, Prof. Frieplander, begiftigd met het Com mandeurskruis in de Huisorde van Oranje. Omtrent den toestand van Prins Hen drik kan worden gemeld, dat Z. K. H die ter beëindiging van zijn ontvettings- kuur na zijn terugkeer uit Den Haag nog eenige weken in het Sanatorium zal verblijven, zich in een uitstekenden toe stand bevindt. Het resultaat van de door hem ge volgde kuur beantwoordt volkomen aan de daaraan gestelde verwachtingen. Daar de daden en de massage-behandeling in de laatste weken reeds minder omvangrijk waren dan [in het begin der kuur, kan Z.K.H. dagelijks uitgestrekte wandelingen ondernemen in de Taunus-bosschen en meermalen lange automobieltochten in de verdere omstreken maken. H. M. de Koningin is heden ochtend in streng incognito te Arnhem aangeko en per auto naar het Loo door gerezen. Zij is voornemens 8 dezer in den Haag een een feestavond bij te wonen ter huldiging van de uit den Balkan terug gekeerde ambulance. Het kustverdedigingsontiverp. Na de pauze werd Dinsdag in de Tweede Kamer de Vrijdag j.l. aangehou den stemming over het kustverdediging- ontwerp en over de amendementen van het lid Eland, om geen fort bij Vlissin- gen te bouwen, gehouden. Het amendement-Eland werd verwor pen met 54 tegen 35 stemmen. Met rechts stemde 't lid Van Karne- beek tegen. Daarna werd 't Regeeringsontwerp ongewijzigd aangenomen, eveneens met 54 tegen 35 stemmen. Tweede-Kamerverkiezinge n. Alle zeven Katholieke Kiesvereni gingen in het district Enschedé besloten met algemeene stemmen de candidaat- stelling voor een lid der Tweede Kamer voor dit district over te laten aan den Centralen Raad van R. K. Kiesvereni gingen in het hoofdkiesdistrict Enschedé voor de Tweede Kamer. Hierdoor is de candidatuur-Elhorst verzekerd. De centrale anti-revolutionnaire Kiesvereeniging iu het district Hoorn besloot de candidatuur-Wesseli ig te steunen. Op de algemeene vergadering der R. K. kiesvereeniging in het district Oosterhout, gehouden op Zondag 4 Mei in de zaal van >Koppelpaarden* te Oosterhout is Jhr. Van den Berch tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geproclameerd in 't dis trict Oosterhout. De afdeeling Zundert had een lijst ingezonden tot candidaatstel- ling van den heer Alb. van der Kallen, redacteur van het Dagbl. v Noordbr., doch laatstgenoemde wenschte niet zoo danig in aanmerking te komen, waardoor Zundert bedoelde candidaatstelling in trok De Hollandsche torpedobooten te Brugge. Omtrent de aankomst van de torpe dobooten G 9, G 10, G 11, G 3, Wa jang en »Rindjanic te Brugge deelt de Etoile Beige mede, dat te Zeebrug- ge de twee divisies welkom werden geheeten door den havenmeester. Te Brugge werden de commandanten der divisies door de Belgische autoriteiten gecomplimenteerd, waarvoor door een officier bedankt werd. De officieren brachten een bezoek aan den gouver neur, den burgemeester en eenige ande re autoriteiten. De Hollandsche consul was, wegens familieomstandigheden ver hinderd hen op deze bezoeken te ver gezellen. Zaterdagavond waren onze marineoffi cieren gasten van den gouverneur. Sleepersstaking te Rotterdam. Thans trachten opruiers den handel in Rotterdam weer eens vleugellam te slaan door de sleepers te doen stakes, en te dreigen met eene algemeene staking der havenarbeiders. Gisterennamiddag ten één uur is uit Den Haag te Rotterdam aangekomen een detachement huzaren, sterk 70 on der-officieren en manschappen, onder bevel van den ritmeester J. J. Neuman. Drie officieren zijn bij het detachement ingedeeld. De nieuwe stal van de ge meentereiniging in de Nieuwe Zaagmo lenstraat is ingericht om manschappen en paarden ouderdak te verkenen. De huzaren zullen de politie ter zijde staan bij het begeleiden van sleeperswagens en patrouillediensten verrichten. Gisterennamiddag heeft de hoofdcom missaris van politie, de heer Th. M. Roest van Limburg, op het hoofdbureau v^n politie een conferentie gehad met generaal Kabius, diens adjudant en den ritmeester Neuman. Het vervoer per sleeperswagen is heden ongeveer gelijk aan dat van gisteren. Veel goederen worden met motorbooten te water vervoerd en ook door vracht wagens welke vrijwillig door groote fa brikanten uit geheel Nederland beschik baar worden gesteld. Verscheidene patroons hebben beslo ten dergelijke vrachtwagens aan te schaf fen. Daardoor zullen natuurlijk veel sleepers zonder werk komen te geraken. Waalwijk, 7 Mei 1913. Koopt uiet In den vreemde, wat gij in YVoulwijk even goed en eren goedkoop kunt vinden. 2651 W. it. Inspectie. Het onderzoek der verlofgangers der militie zal te Waalwijk (Boterwaag) ge houden worden op 12 Juni des voor middags te 8 uur voor Baardwijk en Besoijen, ten 9lU uur voor Capelle en te 10'/4 uur voor Waalwijk. Te Kaatsheuvel (Gemeentehuis) op 13 Juni des voormiddags te 8'/4 uur voor Sprang en Vrijh-Capelle, ten 9'/4 uur voor Kaatsheuvel en Loonopzand. Te Drunen (Gemeentehuis) op 17 juni des voormiddags te 8'/2 voor Vlijmen, voor Drunen en Nieuwkuijk ten 9'/2 uur en voor Hedikhuijzen, Herpt en Oud- heusden om 10'/2 uur. Te Heusden (Gemeentehuis) op 16 Juni ten 8'/2 uur voor Drongelen, Meeuwen en Veen, ten 9'/2 uur voor Genderen en Wijk- en ten 10'ƒ2 uur voor Heusden. Te Raamsdonk (Gemeentehuis) op 5 Juni des voormiddags ten 11 uur voor Raamsdonk en Waspik. Vergadering. Algemeene vergadering der afdeeling >Laogstraat> van de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw te houden op Vrijdag 9 Mei des voormiddags ten elf uur in het Hotel Verwiel te Waalwijk. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling der rekening over het afgeloopeu jaar. 3. Begrooting 1913. Zilveren Lauwertakzeedstrijden. Waarborgden de deelnemende ver- eenigingen reeds succes, met één factor n.l. het weer was geen rekening gehou den en deze was oorzaak, dat de wed strijden niet dat succes hadden, wat had kunnen zijn en de penningmeester van W. V. een miuder aangename dag meemaakte. Toch is er Zondag j.l. uit stekend voetbal vertoond, vooral de le prijswinneri Sparta II lieten een keurigI doordacht spel zien In den eersten wedstrijd tegen het Gorcumsche »Unitas* werd, ondanks zij met^de rust 10 achter stond, met 2 1 gewonnen. Vervolgens kwamen Kampong en Wil- helmina in het veld, waarbij de Utrech tenaren met 10 zegevierden. Bij dezen wedstrijd kwam duidelijk het verschil tusschen Westelijk en Zuidelijk spel uit. Wilhelmina was in het veld sterker, maar voor goal gekomen, was men de kluts kwijt, terwijl Kampong uiterst gevaarlijk was. De eindstrijd tusschen Sparta en Kampong was bijzonder fraai en eindigde in een 10 overwinning van Sparta, waar mede deze den len prijs veroverde, terwijl Kampong den 2en mee naar Utrecht nam. Des middags trokken met de fanfare >Concordia« uit Loonopzand, voorop, de deelnemers vanaf de Haven door de Stationstraat naar het voetbalterrein. Deze wandeling lokte heel wat deel nemers, onder de frissche tonen der uit nemende fanfare, die ook gedurende den wedstrijd door haar opgewekte muziek, de stemming die door het slechte weer veel leed, er nog zooveel mogelijk inhield. Dit gezelschap voldeed wederom uit stekend. Pinkstervoetbal. Tot sluiting van het seizoen speelt Waalwijk Vooruit* op het terrein alhier 2e Pinksterdag tegen het Rotterdamsche »Xerxes*, een sterke Westelijke 2e klasser. 's' Hertogenbosch Mannenkoor. Zondag j.l. was er voor het kunstlie vend publiek van Waalwijk en omstre ken, dank zij de bemoeiingen van den heer Ant. Gerris Simons, buitengewoon veel te genieten op het gebied van den koor- solo- en kwartetzang. Bovenge noemd Mannenkoor, wijd en zijd, ook buiten het laud, vermaard om zijn prach tig stemmateriaal, voerde in Musis Sa crum een keurprogramma uit, dat vier koren, twee soli en vier kwartetten be vatte, welke wij hier met een kort woord willen bespreken. De magistrale inzet van »Jom Kipoer* van I. Olman, aangeheven door ruim honderd zangers, maakte reeds terstond een diepen indrukmet onverstoord genot luisterde men naar de vele fraaie gedeelten van dit werk, dat zoo om stijl als inhoud, lang een repertoirnummer voor groote vereenigingen blijven zal. Na het pakkende, ontroerende slot: >Kroost van Jacob, ga in vrede 1* juichte het talrijke publiek enthousiastisch het koor en zijnen eminenten directeur, den heer P. Kallenbach toe. Wel typisch is deze muziek. Al luis terend naar deze toonzetting denkt men zoo onwillekeurig aan de fraaie regelen uit den Priesterzegen >Niet waar, gij herkent ze die kind'ren [van 't Oosten, Die palmen naar 't nevelig Westen vcr- [plant*. De heer Fr. Boeren vertolkte daarna Matrozenlied* van Heijblom en sWohin van C. Haine. Deze zanger beschikt over een sympathiek en uitgebreid ge luld, terwijl zijn voordracht warm en in alle onderdeden uitmuntend gesoigneerd is. Groot en welverdiend was het applaus na ieder der genoemde liederen. Ook het kwartet »St. Cecilia* is van meer dan gewone kwaliteit. De stemmen passen goed bij elkaar, terwijl alle vier uitnemend de kunst verstaan het even wicht te bewaren »Die stille Wasserrose* van Abt en >Die Thriine* van Witt, werden con amore gezongen, ook al moest men op een paar momenten even het voorhoofd fronsen. De uitvoering van het machtige >Dies Irae* vanVer- hey, waarin de groote meester van het bekende Gregoriaansche motief zoo uit muntend partij heeft getrokken, was een waardig slot voor de eerste afdeeling van het concert. De tweede afdeeling werd geopend met het bekende >Pilgerchor« uit den Tannhauser v. Wagner, dat door zijn verbazend moeilijke modulaties in het middengedeelte maar hoogst zelden ge heel zuiver gezongen wordt, ook al kiest men uit elk der vier partijen slechts degenen uit, op wier vaardigheid in het toontreften men inet gerustheid durft rekenen. Toen echter de klippen, zonder al te veel averij omzeild waren, hoe prachtig klonken toen het forsche unis- son en meer nog de zacht wegsterven de accoorden aan het slot. In de nu volgende kwartetien >Ave Maria* van C. de Rooij en >Om jou en mij* van K. Hamm, had St. Cecilia nog meer succes dan voor de pauze Het statig >Ave Maria* met zijn keurig be werkt slot viel buitengewoon in den smaak, en daarom was het z->o jammer dat bij de herhaling in het tweede cou plet een der executanten een kleine ver gissing beging. Doch ook >Om jou en mij* van K. Hamm mocht gehoord wor den. In de pasasge>Met storm en re- genhoozen* werd die kracht ontwikkeld, dit feu sacré ontstoken, dat het luiste ren naar kwartetzang lot zoo'n rein ge not maakt. Waarlijk, wanneer dit kwar tet, dat zoo uitmunt in het p.p., in de forschere passages wat meer aplomb, gloed en expressie legt, zal het weldra met de allerbeste in Nederland schouder aan schouder mogen staan. Eind goed, al goed 1 Dit spreekwoord was ook hier volkomen van toepassing. Welk eene machtige schepping is de >Zegepraal* van L- F. Brandts-Buijs 1 Merkt men in Jom Kipoer nog een en kele maal een tastend zoeken naar den weg, hier, in Zegepraal, gaat alles beslist en recht op het doel af. Hier nimmer eenige weifeling, maar altijd een schil dering met tonen volkomen geëigend aan den genialen tekst, zoo overrijk aan tegenstellingen van allerlei aard. Waarlijk, had Guido Gezelle deze muzikale illustra tie zijner verzen gehoord, hij hadde ge wis gezegd >Zoo zou ik ze ook op muziek gezet hebben, als ik Brandts Buijs geweest was*. Hulde aan de dap pere schare en haren unieken directeur, die deze zoo enorm veeleischende com positie vertolkt heeft op een wijze, schier boven onzen lof verheven. Jammer genoeg was nu reeds het con cert geëindigd naar zulk zingen toch zou men nog uren willen luisteren en maar al door wenschen. dat de zangers niet moe werden. Doch alles heeft zijn grenzen. Er was veel, zeer veel, te oVer zelfs geboden, om bij het auditorium een indruk te vestigen, die niet spoedig verdwijnen zal. Aan het einde van dit kort en onvolledig verslag past het ons een woord van dank te brengen aan 's Hertogenbosch Mannenkoor en zijn sympathieken directer, den heer P. Kal lenbach, die het niet beneden zich geacht hebben, ook Waalwijks ingezetenen van hun >kennen en kunnen* eens ruim schoots te doen genieten. Aan het verslag van onzen muziek recensent zouden wij een opmerking willen vastknoopen. Zeker zal er voor de leden onzer lie dertafels van eene hoogstaande uitvoering als deze heel wat te leeren vallen. Wat wij en velen met ons gaarne van dit Mannenkoor zagen overgenomen, was, dat dt besturen in de toekomst kouden besluiten, de programma's der uitvoerin gen korter te maken en de nummers vlotter achter elkaar af te werken. F.en concert dat om 8 uur begint, moet niet tot half twaalf of later duren. Neen men beginne op tijd, geve een kort, degelijk programma, waarvan de nummers vlot achtereen worden afgewerkt, dan kan een flinke pauze gehouden worden en 't concert is omstreeks half elf geëindigd, voor sommigen den gewenschten tijd om te vertrekken, voor anderen blijft er dan nog een uurtje om na te praten Wij gelooven dat dit èn in 't belang van 't publiek, èn van vereeniging, èn van den zaalhouder zal blijken en mee- nen hiermee eens openlijk te zeggen, wat reeds zoovelen al lang gemeesmuild hebben. Betalingsmoeilijkheden in het Buitenland De leerlooierij M. u. B. Meitner en Karl Meitner, te Boedapest, beviodt zich met Kr. 800,000 passiva, waartegenover Kr. 300,000 activa staan, in betalings moeilijkheden. Benoemd Benoemd met ingang van 16 Mei tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Raamsdonksveer, de commies T. der le kl. A. W. Banting te Maastricht. Gesloten tijd voor den hengel De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat bij het op 3 Mei 1913 in werking getreden Koninklijk besluit van 25 April 1913 (Staatsblad no. 138) eene wijziging in artikel 10 van het Binnenvisscherijreglement is aange bracht, welke o a. teo doel heeft te doen uitkomen, dat het van 23 April tot en met 31 Mei verboden is te visschen met den hengel. Hieronder is niet begrepen dc loop- of sleephengel en de hengel, geaasd met de kunstvlieg. Het visschen met de twee laatstgenoemde vischtuigen is verboden respectievelijk van 16 Maart tot en met 30 April en van 16 October tot en met 14 Februari. (Staatscourant.) De voor/oopige lijst van hoogstaan geslagenen in de Rijks-directe belastingen in de provincie Noord-Brabant. Jaar 1913. De bevolking der provin cie bedraagt 623.079 inwoners. Het aan tal hoogstaangeslagenen bedraagt 415 en het laagste gezamenlijk bedrag van aanslagen, dat tot de plaatsing op de lijst heeft geleid, is f 520.91. Wij ontleenen aan de lijst de volgende namen E. A. v. d. Aa te Vlijmen, geboren te Hedikhuizen 28 Sept. 1854. H. Bogers te Werkendam, geb. te Wer kendam 17 April 1845. j. Branderhorst Dzn. te Genderer, geb. te Heesbeen 1 Juni 1833. C. L. Bressers te Dongen, geb- te Don gen 25 Dec- 1856. G. v Everdingen te Heusden, geb. te Deilden 30 April 1854. P. v. Gastel te Dongen, geb. te Ter- heyden 15 Sept. 1839. J. Gragtmans te Waalwijk, geb. te Waal wijk 11 Juli 1853. P. L. Honcoop te Heusden, geb. te Hedikhuizen 20 Dec. 1839. J. H. J Van Iersel te Waalwijk, geb. te Waalwijk 13 Sept. 1864. H. v. Iersel te Udenhout, geb- te Uden- hout 31 Jan. 1854. W. A. A. J. v. Iersel te Udenhout, geb. te Udenhout 25 Nov. 1865. S D. Lankhuyzen te Raamsdonk, geb. te Raamsdonk 13 Dec- 1857. M. A. Van Loon te Waalwijk, geb. te Waalwijk 23 April 1865. B. A. Middelkoop te Capelle, geb. te Capelle 12 Oct 1845. A. F. Mommersteeg te Vlijmen, geb. te Vlijmen 1 Maart 1849. C. de Roon Mzn. te Capelle, geb. te Capelle 20 Dec. 1850. M. J. de Koon te Wijk c.a., geb. te Capelle 14 Maart 1876. P. A. Ruitenberg te Waspik, geb. te Waspik 9 Mei 1852. J. B. Timmermans Wzn. te Waalwijk, geb. te Waalwijk 22 Maart 1840. J. Timmermans Wzn. te Waalwijk, geb. te Waalwijk 25 Maart 1834. Jhr. Mr. E. J. B. J. M. Verheijen te Loon-op-Zand, geb. te 's-Hertogen- bosch 3 Dec. 1854. L. G. C. Verhoeven te Heusden, geb. te Heusden 22 Sept. 1851. C. B. Vos Tz. te Wijk c.a., geb. te Wijk c.a. 13 Sept. 1866. H. J. M. Witlox te Waalwijk, geb. te Waalwijk 14 Dec. 1861. P. H. C. Wijten te Waalwijk, geb. te Waalwijk, 30 Sept. 1839. HERPT, 3 Mei. Onder de opwekkende tonen eener marsch trok gisteravond de harmonie „De meentehuis. Daar Eendracht* de naar het Ge was de raad dezer ge meente in prettig samenzijn vereenigd, om afscheid te nemen van den secretaris, den heer Chr. van Liempt, benoemd tot hoofd commies ter secretarie te Helmond en de intrede te vieren van den nieuwen secretaris den heer F. van Liempt. Na het spelen van het *Laug zal hij leven'' van J. Werkman, richtte de presi dent de heer A. Buijs Mzn. eenige harte lijke woorden tot de beide titularissen en sprak Mijnheer de Secretaris 1 Onze harmonie komt U een kleine ovatie brengen. Sinds 2 jaren dat wij U hebben leeren kennen als een degelijk, werkzaam en zeer nek persoon in onze omgeving, spijt het ons erg dat ge ons gaat verlaten, doch wij benijden U Uwe betere positie niet. Ik wensch U namens onze vereeniging, dat het U in Uwe nieuwe standplaats zal wel gaan en ik ben verzekerd, dat ge tal van vrienden daar zult ontmoeten, zooals ge met overtuiging kunt heeogaan, dat ge die hier hebt gehad. Mynheer de Secretaris, neem deze hulde u gebracht, aan, als een ge dachtenis onzer achting en vriendschap. En u nieuwbenoemde roepen wij een har telijk welkom toe. Mocht gij een even talrijk getal vrienden vinden als Uw broeder. Dit is ons aller wensch. De heer van Liempt dankte met de vol gende woo den Mijnheer de President 1 Heeren leden der Harmonie *De Eendracht* ik dank U alleu zeer. Ik beschik over geene schitterende redenaarstalenten, om in fraaie bewoordingen U toe te spreken. Mijne heereü, laat mij dan spreken de taal van mijn hart. Wat me op 't hart ligt, dat welt mij naar de keel. Mijn gevoel laat zich het btst vertol ken door dit eene woord ^dankbaarheid'. Dankbaarheid op de le plaats, dankbaarheid op de 2e plaats, dankbaarheid in txtiême voor al de vriendschap en welwillendheid, die ik van U mag ondervinden. Toen ik twee jaren geleden hier kwam, was ik een vreemdeling voor U allen. En nu zie ik niets als vriendelijke blikken rondom mij heen, waaruit vriendschap straalt. Bij den aanvang mijner bediening heb ik in handen vin den beer Burgemeester ge zworen de plichten, die aan het secretaris ambt verbonden zijn, getrouwelijk te ver vullen. Naar ik meen heb ik dien eed ge stand gedaan. Maar ik ben mij ook niet bewast, meer gedaan te hebben dan mijn duren plicht was. En toch ondervind ik hier zooveel waardeering en welwillendheid, dat het mij treft. Mijne heeren Ik zou onwaarheid spreken, wanneer ik zei, niet verheugd te zijn, deze betrekking met een betere te kunnen ver wisselen, maar het zou een nog grootere onwaarheid zijn te zeggen, dat het afscheid mij geen leed doet. Mijne Heereo, ik waa hier thuis. In mijnen werkkring ondervond ik overal «teuu en medewerking. Maar ik moge komen, waarheen de plicht mij ook oepen zal, Bteeds zal Herpt mij in aange- ame herinnering blijven. Ik acht het mij een plicht hier opeulijk hulde te brengen aan den heer Burgemeer- ter, met wieu ik steeds zoo aangenaam heb samengewerkt, hulde te brengen aan hee ren Wethouders en leden van den raad, met wien het mij steeds aangenaam was te vergaderen. De Echo vu het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5