Nummer 39 Donderdag 15 Mei 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Eerste Blad. GEWROKEN! Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. BUITENLAND Italië. FEUILLETON. lagel&tti LAAT UW ZEEP SUNLIGHT ZIJN' De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen dei uitsluitend betrouw bare Zeep. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Echo van het Zuiden, Waalwyiisciie en Lanptraatsehe Courant, Dit Blad versohijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertbntikn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclame* 15 cent per regel. r. 'S Pausen herstel. Zondagavond is in de St. Pieter te Rome een plechtig Te Deum gezongen om God te bedanken voor het herstel van Z. H. den Paus. De plechtigheid werd verricht door kardinaal Rampolla terwijl de kardinalen Gasparri, Vico en Falconlo, verschillende leden van het diplomatieke korps, de zusters en de nicht van den Paus, en duizenden ge- loovigen en pelgrims tegenwoordig wa ren. Ook in de stad vierde men feest de huizen van het Rusticucci-plein de voor- gevel der basiliek eu de zuilenrijen wa ren met tallooze lampions verlicht. Het kruis op den hoofdkoepel, dat sinds 1870 uiet meer verlicht was, straalde in een zee van licht over de stad ook alle kerken waren geïllumineerd. Suffragcttcn-ïv andaden. Ook op de Pinksterdagen hebben de suffragetten haar gewone wandaden ge pleegd. Gisterenmorgen brandde aan den oever van de Trent het groote booten huis af van de Nottingham boat club het geheele gebouw met talrijke booten enz-, werd vernield. De aangerichte schade beloopt ruim 2000 pond. Eersten Pinksterdag werd in het pavil joen op het voetbalveld te Cambridge een bom gevonden, die ontploft was zonder echter de verschillende brand stoffen, rondom opgehoopt, te doen ontvlammen. Door een toeval werd daar dus geen schade aangericht. Men vond een kaartje met de alles-zeggende woor den Votes for women In een garderobe van het Empire palace, een variëté-theater te Dublin, vond men Zaterdagavond een doos met 42 patronen in katoen met petroleum gedrenkt. De brandende lont kon worden gedoofd. De dochter van een der be ambten werd gearresteerd, verdacht de daad gepleegd te hebben. Men vermoedt, dat zij in relatie staat met suffragettes. Voorts dient nog vermeld, dat de directeur van een der grootste spoor wegmaatschappijen, welke wordt niet genoemd, een brief gekregen heeft, van den volgenden inhoud 't Is mijn plicht u te melden, dat binnen enkele dagen een wanhopige poging gepleegd zal worden om een express op een der hoofdlijnen te doen verongelukken.* Ten slotten, om kleinere gevallen, als iet verbranden van een leegstaand huis in een der voorsteden van Londen en dergelijke, voorbij te gaan, valt nog melding te maken van een betooging, door de men's leage for women's suffrage, den eersten Pinksterdag in het Hyde Park gehouden. De mannelijke strijders voor het vrouwenkiesrecht hadden wel belangstellingeen 20.000 menschen waren in het park gestroomd. De be- Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 36) Woede fonkelde in Duchatel'a oogen, hij legde zijne Bidderende hand op de juweel- dooskens. Wanneer ik het aan u overlaat de som te betalen, die gij ervoor wilt betalen, kunt gij eene prachtige zaak doen mot deze eteenen, antwoordde bij, terwijl zijn gloeiende blik doordringend op den juwelier rustte, die on willekeurig een stap terugtrad waarom wei gert gij zulk een voordeeligen koop Omdat de steenen gestolen zijn, Harry Castle zegde eene stem achter hem, bjj welker klank Duchatel verschrikt ineenkromp. Zie mij aan, herkent gy mij De misdadiger wendde zich om zijn strakke blik staarde den Braziliaan en de politiebe ambten aan, die den winkel waren binnenge treden. Een kreet van woede ontsnapte zijne lippenbliksemsnel greep bjj met de band in zijn borstzak, doch reeds in 't volgende oogen- blik bield de vuist van een der beambten zijn arm als met een yzeren greep omklemd, terwijl de aDdere den revolver aan zijn krnchtelooze hand ontrukte. Gy zistj Harry Castle, dat wy onze maat regelen goed hebben genomen, want wij weten dat een mensobonleven voor n geen waarde hoeft zegde üirlam met zijne gewone kalmte, terwijl hij den boosdoener de bandboeien aandeed. Ik heb gegronde hoop dat gij nu voor het overige van uw leven onschad lijk zijt gemaakt. Of gij, mynheer! brulde Duchatel, door woede overmeesterd. Gij vergist u in den persoon, ik zal rekenschap eischen voor deze laagheid en niet rusten, vóór gij uit uw ambt ontslagen en tot den bedelstaf gebracht zijt Waarvan beschuldigt gij mij Vun moord op den bankier William Dove langstelling bleek echter niet de ge- wenschte, want de sprekers werden van alle kanten uitgejouwd cn overschreeuwd. »St. Paul's, brandstichters, bomwerpers*, en dergelijke scheldwoorden klonken van alle kanten. De menigte drong op en wierp, toen een der sprekers door trachtte te spreken, den wagen, waarop hij stond omver. De man vief, maar bezeerde zich niet. Talrijke voorvechters en voor vechtsters der beweging liepen, voor de politie ze kon beschermen, duwen en verwondingen op. Vreemde vorsten in Nederland. Reuter seint uit Rome Uit Madrid wordt aan de >Tribuna< gemeld dat de koning van Spanje de zen zomer een ontmoeting zal hebben met den Dultschen keizer in Nederland. Jhr. Air. P. M. van Meeuwen f Zondagmiddag is te 's Hertogenbosch op 75-jarigen leeftijd overleden Jhr. Mr. P. M. van Meeuwen oud-president van 't Gerechtshof aldaar. Holland cn Duitschland In het Berliner Tageblatt schrijft het rijksdagslid Georg Gothein over de be trekkingen tusschen België, Holland en Denemarken met Duitschland. Duitschland heef; weinig vrienden in 't buitenland zegt hij en ook in Holland is de stemming niet >Deutsch freund- lich*. Dat is vervolgt hij, bij de kamerdis cussies over het fort Vlissingen geble ken. Men heeft gezegd, dat Holland het fort onder den druk van Dultsche zijde wilde bouwen, maar men vergeet (aldus Georg Gotheio), dat het hier alleen gaat om de verzekering van de Hollandsche neutraliteit. Duitschland bedreigt die niet, dat moet zich integendeel ervoor verheugen, dat het een stuk grens in den oorlog niet behoeft te verdedigen. En voor Duitschland is, in geval van blokkade van zijn eigen zeehavens door een machtige vloot, de toegang tot de wereldzee door een neutraal land van de allergrootste waarde- Wij kunnen zegt de spreker een overzeeschen aan- en uitvoer ook gedurende slechts enke le weken niet missen. Een zeer verstandig en sympathiek deel van 's heeren Gotheins betoog is, dat waarin hij de schuld van het Ne- derlandsche wantrouwen jegens Duitsch land geeft aan: het dwaze geschreeuw der narren, die het een Duitschland on- waardigen toestand noemen, dat de mond van den Duitschen Rijn niet in Duitsche handen is. Voor dit geschreeuw zou eenige aanleiding zijn als Holland den Duitschen Overzeeschen handel en de ontwikkeling van het Rijnverkeer door Rijntollen moeilijkheden berokkende. Maar nu integendeel dat verkeer op alle manieren bevordert, is er geen enkele reden om te denken, dat Holland in Duitschland opgaat. In oorlogstijd is Holland voor ons een veiligheidsventiel. Dat er bij ons ontoerekenbare men schen zijn, die dat niet inzien is waar. j Maar hun getal is klein en zij missen politieken invloed. Gothein wijt het geroep om een ka naal van den Rijn langs de Hollandsche grens naar de Duitsche kust aan egoïs tische smalle motieven men wil een speciale haven meer verkeer bezorgen, en Pruisen aan zulke fantasieën mlllioe- nen uitgeven 1 Dat zulk een kanaal als het tot stand kwam geen verkeer aan Nederlandsche havens zou ontnemen doch integendeel bevorderen spreekt vanzelf. Men ontstemt met zulke projecten en zulke klinkende woorden onze Holland sche buren. Geloof niet, zegt Gothein dat zelfs minlsterieele welwillendheid jegens zulke plannen Holland nader brengen zal tot onze Rijnscheepvaartplannen (tollen). In tegendeel, men is daar verstandig ge noeg om er zich niet aan te storen maar de ontstemming blijft- Gothein bepleitte ten slotte openstel ling der grenzen voor ons vee noemt de sluiting terwille der jonkerpaitij »por; te-monai- en machtsbelangen* waarbij de belangen van het Duitsche Rijk wor den achtergesteld. Doorbraak-plan. De B. en W. van Rotterdam hebben bij den gemeenteraad weer een belangrijk doorbraak-plan ingediend. Het bedoelt een geregelde verkeersweg te openen tusschen de Jonkerfransstraat en Coolvest, waar het nieuwestadhuis en postkantoor komen te staan. Die ont- worpenweg zal loopen van de Jonker fransstraat door de Heerenstraat, Meent, Korte Wagenstraat en Hofstraat. Daar voor zullen moeten onteigend worden 552 perceelen, waarvan de kosten ge raamd worden op f7.450.000. Hiertegen over staat een opbrengst van ten ver koop overschietenden grond geraamd op f4.365 000, doch daarentegen wordt voor straataanleg en brugbouw gerekend op een kosten van t 490.000. Het ge heele plan wordt dus geraamd op f3.575.000. te Montevideo, gepaard met diefstal Zondt gij willen ontkennen dat gy kassier waart bij den vermoorde In Montevideo zal ieder kind u onmiddelijk herkennen Eu ieder zal mij daar de getuigenis moeten geven, dat ik een eerlijk man ben geweest antwoordde Duchatel op hoogen tooü. Dat waart gij tot op den dag die n het meest geschikt scheen nw misdaad te volvoe ren Ik wijs die nanklachtaf! riep üncbatel weer- Ik heb verlof genomen om eene reis naar Europa te doen. William Dove was mijn vriend, ik wilde hier eene vrouw zoeken en met haar naar Montevideo terugkeeren. Gij hebt door uwe valsche aanklacht ook da! plan verijdeld, gij wilt mij in het verderf storten maar ik geef u mijn woord er op, dat gij zelf door uw domheid uwen ondergang zult bewerken De Braziliaan had de juweeldooskens geopend en met eenen onderzoekenden blik de BteeneD bezichtigd. En deze diamanten vroeg hij spottend. William Dove droeg mij op, ze in Europa te verkoopen, Eu mot dat doel wilt gy er een parare van laten maken Zeker, want daardoor krygeu de steenen meer waardeals gij dat nog niet weet, vraag het aan M. Lachard, die zal mijn bewering bevestigen. Uwe beweringen zijn lengeDs, z?gde de Braziliaan, die zijn kalmte niet verloor, het zal ons te Montevideo niet moeilijk vallen, n van het misdrijf te overtuigen. De bewijzen, die ik nog niet bezit, zal ik wel in uwe woning vinden, ook twijfel ik er niet aan, dat nwe overmoed wel zal verdwijnen, zoodra gij (e Montevideo uw vonnis op ieders gelaat leest Hoep den koetsier, wendde hij zich nn tot een der beambten, bniten op bet plein wacht hy met het rijtnigzoodra wij den gevangene achter slot en grendel hebben, zullen wij eene huiszoeking in zyne woning doen. M. Lachard, ik dank u voor uwe mee werking en wensch u overigens geluk, dat gij heelhuids de handen van dezen roekelooaen moordenaar zijt ontkomen. Uwe woorden zonden misscbieu wat meer Kardinaal van Rossum in ons Land. Naar wij vernemen zal kardinaal Van Rossum waarschijnlijk einde Juoi uit Rome vertrekken en komt Z.Em. Zaterdag 5 Juli te Amsterdam. Zondag 6 Juli zal dan Zijne Eminentie, daartoe ultgenoodigd door de gezamen lijke eerw. directeuren van de zes man- nenafdeelingen der H. Familie te Amster dam, eene plechtige feestvergadering der Aartsbroederschap komen bijwonen Deze feestvergadering zal worden gehou den in de St. Willebrorduskerk aan den Amsteldijk, en wel uitsluitend toeganke lijk zijn voor mannen en jongelingen. Ongeveer 5000 leden zullen bij de huldiging van onzen Hollandschen kar dinaal kunnen tegenwoordig zijn. Een koor van 250 zangers, samenge steld uit verschillende kerkkoren der stad, zal bij deze gelegenheid de fees telijkheid door gezangen opluisteren. Een conflict tusschen Hof en Regeering. Onder dit opschrift vinden we in het •Dagblad van Zuid-Holland en 's Gra- veohage* het volgende Het blad wijst er in de eerste plaats op dat verwondering werd gewekt door het feit, dat niet, zooals aanvankelijk bepaald was, Prins Hendrik de feestver gadering van het Roode Kruis Donderdag j.l. leidde, doch het presidium op het laatste oogenblik overliet aan jhr. Repe- laer van Drlel. En dan schrijft het »Dagblad*. Maar nog meer wekte het groote ver bazing om niet te spreken van ver bijstering dat Donderdagavond bij den indruk maken, als ik niet wist, dat gy altyd een domkop zijt geweestzegde Duchatel boe nend, en de miuachteudo trek die om zijne mondhoeken speelde, kwam nu nog scherper uitgij hebt met uwe wijsheid reeds dikwijls een dwaas figuur gemaakt, thans zult gij er geheel door ten gronde gaar. Op dit oogenblik kwam het rijtuig voor; de beambten leidden den gevangene naar buiten, die zich aan de dear nogmasls om wendde. Ik moet u ernstig waarschuwen, M. Lachard, schenk dezen man geen geloofriep hij. Aan u heb ik de diamanten toevertrouwd, van u zal ik ze ook terugeischen neem u dus in acht, als gij voor schade gevrijwaard wilt zijn. Dat zullen wel de laatste woorden zyn die gy uit den mond van dezen man hebt vernomen, zegde Dirlam, terwijl hij verachtelijk de schouders ophaalde en het juweeldoosken by zicb stak. Zoodra de ambtelyke formaliteiten hier zijn afgeloopen, vertrek ik mot hem per boot naar Montevideo. Vaarwel en geef niet toe aan een gevoel van meelijden, daartoe bestaat in dit geval geen de minste aanleiding. Nog één verzoek zou ik u willen doen. antwoordde Lachard, terwijl hij met een diepen zucht den last scheen af te schnddeD, die hem op het gemoed had gedrukt. En dat is? Dat gij mij later in eenige woorden hot vorder lot van dezen man meedeelt Gy zult het spoedig vernemen, wij zijn daar ginds gewoon kort proces te maken, zegde Dirlam, eu nadat hij mot een handdruk het afscheid had genomen, verliet hy het huip. M. Lachard zag in luisterende houding naar buiten, tot het rijtuig was weggereden en hot rollen dor wielen niet meer vernomen werd toen slaakte hy nogmaals een diepen zucht. Dat is beter van stapel geloopen dan ik verwacht bad, mompeldo hij, men schijnt er bovon niets van bemerkt te hebben. God zij dank, dat deze verschrikkelijke onthullingen niet te laat komen en de hemel verhoede dat de misdadiger er thans nog in slaagt, de vlucht te nemen ik zou mijn leven niet meer zeker zijn, want deze gevaarlijke booswicht is in dit huis bekend en weet, welke schatten het bevat. Hij zag nog eens zyn winkel rond, alsof bij zioh wilde overtuigen, of zijne fonkelende schatten goed bewaard waren, en nadat bij met zorgvuldigheid de deur achter zich had gesloten, ging hij langzaam den trap op, om zijnen h.Hisgenooten het vreeselijke gevaar moe te deelen, waaraan zij zoo gelukkig waren ontkomen. Weken gingen voorbij, eer Willy zoo ver hersteld was, dat by zyn bed mocht verlaten Tot zoolang had de dokter elk onderhaud van aangrijpenden aard verboden, en Leonie beschouwde het als een ernslige plicht, dit verbod ten strengste in acht te nemen. Wel had Willy, als zij aan zijn bed zat, dikwijls een poging gedaan om haar te danken, of eene vraag, die de innigste gevoelenB zijns harten betrof tot haar te richten, doch steeds had zij hein ten antwoord gegeven, dat hij geduld moest hebben en wachten, tot de dokter haar zou toestaan, hem aan te hooreD. Dan zweeg hij weer, maar wat hij haar zoo gaarne wilde zeggeD, kon Leouie in zyne sprekende blikken lezen, die zoo dikwyls vol liefde op haar rustten. Op bevel van den dokter had zy bet nachtwaken aan de ver pleegster overgelaten, by dag week zij slechts zelden van bet ziekbed, om een kleine wande ling te makeD. Met hare beminnelijkheid, baar kalm en bescheiden optreden, hare zelfopofferende toe wijding bad zij aller harten gewonneD. Benoit Gouvain werd niet moede buar te bewonder n en baren lof te verkondigenhij voelde zich gedrongen zijnen vriend te zeggen, hoezeer hij hem benijdde om de liefde van dat bemin nenswaardige meisje. Willy schudde echter twyfelend het hoofd hij kon ook thans nog niet aan dit geluk ge- loovon, dat hem te groot, te overweldigend toescheen. Hy meende in Leonie's oogen Blechts innige vrierdschap, slechts medegevoel met zijn lijden en misschien ook dankbaarheid voor zijne ridderlijkheid te leren. Binoit Gouvain wist dat beter, bij had er dikwijls met den dokter over gesproken cn juist dit was he', wat den laatsten bewoog zyn verbod tot aan Willy's volkomen genezing te handhaven. Het zal zeker tot eene verklaring komen, zoodra ik dit verbod heb opgeheven, zegde hy, de zekerheid van zyn geluk zou den zieke buitengewoon kunnen aangrypen en de gevol gen daarvan zouden niet te berekenen zyn, zoolang hy niet voikomen hersteld is. Eindelijk kwam ook die gewenschte dag, Willy gaf het verlangen te kennen naar zijn vaderland te mogen terngkeeren hij gevoelde zich sterk genoeg om die tamely a verre reis te ondernemen. De dokter voelde den polB en schndde het hoofd. Vandaag nog niet en morgen ook nog niet, zegde hij op schertsenden toon, laat ons nog eeuB acht dagen wachten, bomt 6r dien tyd niets tusschen beiden, on blijft gij op dien goeden weg voortgaan, dan zal ik u do reis veroorloven. Maar dokter, ik zal immers de reis niet alleen doen, ik ben in goed gezelschap, bracht Willy met een smeekenden blik hiertegen in. Juist daarom is het beter nog wat te wachten, zegde de dokter glimlachend. Luister naar mijnen raad en beb nog acht dagen ge duld, wanneer gij daarin toestemt, zal ik nog heden aan uwe omgeving verlof geven, al nwe vragen uitvoerig te beantwoorden. Willy moest zich wel hier naar schikken en de dokter verliet hem, nad«t hfl hem had la ten bsloven, zich te wachten voor noodelooze opgewondenheid en van het verkregen verlof slechts een bescheiden gebruik te maken. Leonie was bij dit bezoek niet tegenwoordig moor zij wist dat Willy verlangde te vertrekken en wachtte met Benoit Gouvain in het salon de terugkomst van den dokter af, die hem glimlachend zijne laatste bevelen meedeeldo. Spreek gy met hem, mejuflroow. over datgene wat hij nog niet weet, wendde bij zich tot Leonie, die nu plotseling begon te blozen, over het verleden en de ontmaskering van zijnen tegenstander, over alleB wat in zyns vaders hois en in zyn vaderland is voorge vallen, en zoo voorts. (Wordt vervolgd,)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1