Nummer 39 Donderdag 15 Mei 1913 36e Jaargang Tweede Blad. Abonneert U op dit Blad. MEUWS lil! KAATSHEUVEL Provinciaal Nieuws. mUWS UIT HEUSDSÏT Sport' JW' Waalwijk, 14 Mei 1913. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en e v c n goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Postkantoor. De Directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Waalwijk maakt bekend dat met ingang van 13 dezer Besoijen wordt opgenomen in het Nederlandsch- Belgisch telefoonverkeer. Het vliegongeluk van ign. Voor de rechtbank te Leeuwarden zou gisteren behandeld worden het bo venvermelde vliegongeluk. Zooals men zich herinnert, heeft den 13 Juli 1911, gedurende de Leeuwarder vliegweek, op de Wilhelminabaan een ernstig vliegongeluk plaats gehad, waar bij vier dames ernstig werden gewond Een harer, Mej. Jacoba Adr. Groothuis echtgenoote van den heer J. C Winkel, te Besoyen, heeft een eisch tot schade vergoeding ingesteld tegen het vlieg- comité en Joho Max Olieslagers, om haar te vergoeden de kosten van herstel en van de schade door de kwetsing en verminking veroorzaakteen en ander opgemaakt bij staat. In verband hiermee was het vliegcomité gedagvaard, maar wijl Olieslagers niet ter terechtzitting verschenen was, is de zaak aangehouden en zal hij nogmaals worden gedagvaard tegen nader vast te stellen dag. Tweede Kamerverkiezingen Ook in ons kiesdistrict zal door het dagelijksch bestuur van de federatie Noordbrabant van de S. D. A. P., be houdens goedkeuring van het partijbe stuur, een candidaat worden gesteld nl. W. H. Vliegen te Amsterdam. Encycliek feest. Bij de feestelijke herdenking van de uitvaardiging van de Encycliek »Rerum Novarum4 door Z.H. Paus Leo XIII z.g. welke op Zondag 18 Mei te's Bosch zal plaats hebben, zal ook de deelneming van buiten die stad ongetwijfeldgrootzijn. Uit Waalwijk wordt alleen reeds het bezoek van 350 mannelijke en vrouwe lijke leden van den R. K. Gildenbond aangekondigd en uit Vlijmen 100 per sonen. De dag zal aanvangen met een plech tige Hoogmis in de Kathedraal, onder welke de adviseur van den Diocesanen Bond van R.K. Werkliedenverenigingen in dit Bisdom, Mgr. C. Prinsen, eene feestpredikatie zal uitspreken. In optocht zullen de werkliedenvere nigingen met hunne vaandels en banieren naar het plantsoen trekken, waar de ad viseur van den R. IC- Werkliedenbond, de Z Eerw. heer A. Mutsaers, een rede voering in de open lucht zal houden. In de avondvergadering in het Bonds- gebouw zijn Mr. A. Baron Van Wijnber gen en kapelaan Donders de sprekers. Priesterwijding. Onder de eerw. heeren geestelijken die a. s. Zaterdag de H. Priesterwijding zullen ontvaugen, bevindt zich onze, plaatsgenoot, de eerw. heer Ant. Verwiel Czn. Te ekens chool. De tentoonstelling der teekeningen. vervaardigd door de leerlingen van de gemeenle-teekenschool, welke Zondag en Maandag in 't gebouw der teekenschool is gehouden, werd zeer druk bezocht. Meer dan 600 personen, waaronder vele bouwkundigen uit deze en omlig gende gemeenten, bezichtigden met groo- te belangstelling de teekeningen van de verschillende afdeelingen. Door deskundigen werd vooral de methode van het onderwijs zeer geroemd. Deze gehouden tentoonstelling heeft opnieuw bewezen dat de teekenschool op een werkelijk hoog peil staat en ook van welk een groot nut het is voor de arbeiders van alle vakken, geen enkel uitgezonderd, om deze lessen te volgen. Staking. Men deelt ons mede, dat hedenmorgen een achttal metselaars aan de Bizondere school te Besoijen het werk hebben neer gelegd. De reden zou zijn, dat zij hedenmorgen op het werk komende, door denaannemer werden onderhouden over 't feit, dat ze er gisteren nog een derden Pinksterdag bijgemaakt en dus niet gewerkt hebben. De terechtwijzing beviel de heeren niet en zij trokken er samen uit! Gevonden voorwerpen. Er is gevonden een nikkelen honden ketting. De eigenaar kan het gevondene aan het politie-bureau terugbekomen. BAARDWIJK. De heer H. H. Breuer heeft met ingaDg van 1 October ontslag aangevraagd uit zijne betrekking als hoofd der 9chool, welke betrekking hij reeds meer dan veertig jaren met eere heeft vervuld. VLIJMEN. Op het concours te Gilze- Rijen, 2en Pinksterdag gehouden, kwam ook de St. Calharinaschuts van hier, met haar vaandrig, den heer M. van Falier, uit. Deze, die op het gebied van vendelen een goede reputatie bezit, mocht ook in dezen wedstrijd een 2en prijs voor zijn kunstig vendelzwaaien verwerven. Wanneer zullen onze gilden we hebben er wel 3 in onze gemeente eens van hunne bedrevenheid in het vogelschieten op een of ander schuts- concours doen blijken De werkende leden der handboog schutterij „Buiten Verwachting", gevestigd bij den beer G. van Wordragen-Verweij hebben den 2en Pinksterdag een ouderlin gen wedstrijd gestreden om het koningschap, tevens om te beslissen, wie deel uit zou maken van het zestal, dat in het aangebro ken seizoen aan wedstrijden zal deelnemen. De Keizer-Koning van het gezelschap, de heer L. van Heivoort, toonde ook weder in dezen kamp de meeste bedrevenheid in het hanteeren van den boog. Met 90 punten in 25 pijlen verwierf hij weder voor dit jaar den koningstitel. Met den koning werden eene plaats in het zestal waardig gekeurd Joh. van de Wiel, L. de Laat, M. van Falier, Piet van Kuijk en Joh. van Kuijk, terwijl Franske Betkehnans zijne schuttcrs- lalenten beloond zag met den titel van commissaris. Bij de oefening van de brandweer hndeniriiddag had het zoontje van den land bouwer J. Kuijs het ongeluk te vallen en bij de aanraking met de braudspuit zijn been te b eken. HERPT, 13 Mei. Toen de landbouwer A. v. Bokhoven Zaterdag naar zijn vee ging kijken, kwam hij tot de ontdekking, dat tijdens het onweer van Vrijdagavond een zijner runderen was gedood. Door A. D. B. alhier werd een gou den broche gevonden. Hij vernam, dat het door een dame elders woonachtig verloren was. Daar de dame veel moeite liet doen om het verlorene terug te vinden, gaf de vinder haar per telegraaf kennis van zijn vondst. De dame liet het broche afhalen en de vinder kreeg tot belooning niet eens een bedankje, terwijl meu in gebreke bleef het kwartje voor 't telegram te vergoelin. Door het dagelijksch bestuur van het waterschap de polder van Bern, is ter be noeming van een secretaris.penningmeester de volgende voordracht opgemaakt lecand. H. A. Verhoeven te Bern; 2e cand. C. W. v. Ommeren te Eiland Nederhemert en 3e cand., A. Buijs Mzo, te Herpt. BESOIJEN. Met ingang van 13 dezer is dit hulplelefoonkantoor opgenomen in het NederlandschBelgisch telefoonverkeer. De medaille-wedstrijd, uitgeschreven door de Besoijensche voetbalclub R. W. B. zal wegens te geringe deelneming cp 25 Mei a.s. niet doorgaan, maar is uitgesteld tot een nader te bepalen datum. SPRANG. In de plaats van de heeren J. Nieuwenhuizen en G. Vos Mz., die had den bedankt, zijn als lid van het bestuur tot stichting van een school voor christelijk volksonderwijs gekozen de heeren F. Geenen en F. Timmermans, De uitslag der gehouden stemming voor een lid van het college van notabelen bij de Ned. Herv. gemeente alhier was, dat herstemming moet plaats hebbeo tusschen de heeren J. d. Schans Jz. en A.Smits, VRIJHOEVEN-CAPPEL. Voor de eerste maal in het jaar 1913 is eeu vergadering van den Raad dezer gemeente uitgeschreven op Woensdag 14- Mei s.s. des namiddags 7'/2 uur. Onderwerpen ter behandeling zoodanig heeft genomeD, WASPIK. Het achtjarig zoontjs van Mej. de Wed. Coesmans viel al spelende in de haven. Schipper Klerks sprong zonder zich te bedenken geheel gekleed te water en smaakte het genoegen den kleinen dren keling van een zekeren dood te redden. Eere den moedigen redder. De m lkknecht van den heer P. Sigt alhier vond Zaterdagmiddag, toen hij naar de tfeide ging om de beesten te melken, een der koeien in een sloot verdronke". Een leelijke schadepost voor den eigenaar, vooral bij de tegenwoordige duurte van 't vee. RAAMSDONKDORP. Vrijdag 16 Mei hopen de echtelieden C. van Krooij en Ca van Beek hun gouden huwelijksfeest te vie ren. Dat het Gouden Paar zich in de be langstelling der inwoners mag verheugen, blijkt uit de ruime bijdragen die der com missie werden ter hand gesteld. Wij twijfe len niet, of 16 Mei zal voor de familie v. K. een dag van vreugde zijn, die lang nog in hunne herinnering zal blijven voortleven. Iledenmorgeu viel P. Pauwtls aan de boter fabriek en kreeg daarbij een kan met melk op het hoofd. Eeu gapende wonde was het gevolg. Dr. SmitR verleende direct hulp. Heden nog is de patient ten huize van den directeur en mag niet vervoerd worden, De heer Audrew Strathie, machine ingenieur aau da papierfabriek, kreeg dezer dagen een balk op deu voet. De teenen werden zwaar bezeerd. Dr. Quirijns verbond den patient. TILBURG. Gisterenavond is hier aan het Broekhoven bij een twist, zekere v. H. zoo erg met een mes in het hoofd gestoken dat hij na door dr. Deelen aan het politie bureau te zijn verbonden naar het gasthuis per brancard werd vervoerd. Vannacht is de vermoedelijke dader, ze kere v. G. uit zijn bed gelicht door de po litie en naar het bureau van politie over gebracht. Naar we hoorden is de toestand van deu verwonde ernstig. hield de R. K. Gildenbond zijn 2e algemeene vergadering in den tuin van den heer A. A. Snoeren. De vergadering was niet al te druk bezocht, wat, het mooie weer en goede reis gelegenheid, die twee opeenvolgende vrije dage den werkman aanbieden, in aanmer king genomeu heel goed verklaarbaar is. Deze twee punten in aanmerking genomen moesten we zelfs zeggen dat het bezoek nog druk was. Punt I en 2 van de agenda Openingswoord van den Voorzitter en verslag van den Secretaris met installatie van nieuwe leden, werd achtereen afgehan deld. Dasrna gaf de WelEerw. heer v. Am- stel, adviseur op verzoek van het bestuur van 't kruisverband een bespreking va* doelen wezen van een oudersavond. Het kraisver'oond heeft hel initiatief ge nomen een oudersavond te organiseeren en heeft daartoe de medewerking van de andere bonden en vereenigingen veizocht. Ook gaf de Eerw. heer Adviseur een be spreking van de Encycliek-meeting, die 18 Mei a.s. te 's Bosch zal gehouden worden, ter gelegenheid van herdenking van de uit vaardiging der Encycliek Rerum Novarum, 1888 door Paus Leo XIII en ter navolging van de luisterijke feesten, in de eeuwige stad dienaangaande gehouden. Minstens een hon derdtal mannen uit Kaatsheuvel hebben plan de meeting te gaan bijwonen. Met een aansporing tot deelname aau het Eucycliek-jubilé eindigde de Eerw. Ad viseur zijn bespreking, waarna de Voorzitter de vergadering sloo». 1 2 3 4 5 M. Ingekomen stukken. Benoeming leden stembureaux Wijziging begrooüngen 1912 en 1913. Vaststelling kohier hoofd. om9lag 1913. Benoeming wethouder in de plaats van voor de Poorte, die zijn ontslag als Kaatsheuvel, 13 Mei 1913. Boerenbond. Na hun druk winterprogram, dat bestond in twee wekelijksche lessen van ieder drie uren, pas te hebben afgewerkt, hebben de cursisten van den landbouwcursus alhier, Zondagmorgen in de o. 1. school, onder lei ding van hun leeraar, den heer Schoenma kers hun zomerprogram samengesteld, dat, moge het dan niet zoo druk zijn, toch zeker voor allen zeer interreesant zal wezen. Maandag 3 Juni zullen gezamelijk de ontginringen in „de Moer" bezocht worden. Zondsa 6 Juli de Rijksontginning bij Breda, welke laatste ontginning bij de eerste zal vergeleken worden, wat betreft dc. werkwijze de cultuur, planten enz. enz. Donderdag 24 Juli (le kermisdag) zal des morgeos eene wandeling gemaakt worden naar de gras- en klavervelden van de land bouwers P. Robben en J. Maas, waar een 20-tal gras- en klaversoorten zijn uitgezaaid. 10 Augustus, daaraanvolgend zal een vergadering gehouden worden ter bespreking van een bezoek aan de internationale land bouwtentoonstelling te 's Hage. Onze Cursisten die met zooveel ijver en volharding het eerste gedeelte van den win- terlandbouwcursus gevolgd hebben en daar een massa theoretische kennis op landbouw- en veeteellgebied hebben verworven, kunnen op deze uitstapjes en reizen de praktijk aan hunne kennis toetsen. Ongetwijfeld de Boerenbond de land- bouwcursus werkt uitstekend in onze ge meente. Duivenclub Columbia4 Bij de Zondag ll Mei gehouden prijs- vlucht van uit Mons, werden de volgende prijzen behaald Heusdeu, 13 Mei 1913. Uitstapje. De Zangvereeuiging „Looft Jen Heer" (Directeur T. v. d. Steenhoven) begaf zich den 2en Pinksterdag naar Gorkum ter op luistering vau de Openlucht-bijeenkomst van den Chr. Geheelonthoudersbond. Een viertal nummers werden door haar ten beste ge geven, die alle getuigden van degelijke leiding en ran den ijver, waarmede de leden dezer jonge vereeniging bezield zijn. Een hartelijk applaus mochten zij dan ook iuoogsten. Waar is dat gebleven Gelukkig behooren vermissingen in onze plaats tot de hooge zeldzaamheden. Eergis teren is echter op de stoomboot „Maasstroom" geconstateerd, dat enkele stukjes chocolade benevens een gulden of vier geld uiet meer te vinden waren, daar waar ze beh mrden te zijn, terwijl ze ook elders niet zijn te ruggevonden. No. 1 G. Smit 8.22.21 u 2 L. Brokken 8.22.38 u 3 C. v. d. Assem 8.23,35 u 4 J. Oppermans 8.24.27 n 5 A. v. DoDgen 8.24.48 6 C. v. d. Assent 8.25.5 7 A. v. Dongen 8.25.11 8 C. v. d. Assem 8.26.24 9 C. v. d. Aasein 8.26.44 10 G. Smit 8.27.20 De scherreweg werd weggedragen door G. Smit. De duiven waren 6 uur 's morgens in Mons losgelaten. R. K. Gildenbond. Maandag (2en Pinksterdag) n.m. ten 6 uur Postduiven. C. K v. Loon schrijft in de ^Postduif4 Wanneer de plannen werkelijkheid worden, zullen wij dit jaar uit Rome vlie gen. Hoe gaarne wij anders ook de uit drukking „wij vliegen4 voor gangbare munt aannemen, deze keer verzetten wij er ons krachtdadig tegen. Dit jaar zullen duizenden duiven in Rome losgelaten worden, enkelen zullen op hun slag weer- keeren. »Dus >onze duiven4 vliegen. Bedenk dit wel, liefhebber, en ook, dat het vliegveld van Spanje en Frank rijk niet vergeleken mag worden met dat van Italië. 't Is alsof de duivenhouders eens willen beproeven, hoever zij gaan kunnen, om een zoo groot mogelijk aantal duiven te verspelen. Zeer ver kunt ge gaan, maar niet naar Rome. De lijnrechte afstand van Rome tot Tilburg bijvoorbeeld bedraagt pl.m. 1235 K.M. Dat een groot aantal goed verzorgde duiven van 4 tot 7 jaar, dien afstand kunnen vliegen is een bewezen zaak. Maar al te vaak wordt de aardrijks kundige gesteldheid van 't over te vliegen terrein uit het oog verloren. Waarom toch is vliegen uit Frankrijk niet bezwaarlijk Om de eenvoudige reden, dat onze duiven de Fransche laagvlakte volgen en op hun vlucht geen noemenswaardige hindernissen ontmoeten. Komen de dui ven uit Spanje, dan laten ze de Pyreneeën voor de bergklimmers en spoeden zich over de golf van Biskaye naar de Fransche laagvlakte. Bedenk wel, de reisduif vliegt nimmer de rechte lijn. Ze is als de mensch en tracht op de voor haar meest ge makkelijke wijze te reizen en dit is niet altijd de rechte lijn. Maar, het feit is daar, uit Rome za gevlogen worden. Op een morgen van een der zomermaanden, zullen daar dui zenden duiven rondfladderen, 't Weer is gunstig en de plaatselijke couranten heb ben het publiek verwittigd. Weer zullen we lezen, dat dames met kanten zakdoekjes wuifden, klaroenen schalden en dat uit honderden kelen klonk. >Goede reis4. En 't antwoord van de duiven Cesar, zij die sterven gaan, groeten U.4 't Is een toeren en wenden van belang Daar gaat de massa noordwaarts. En kele weifelaars fladderen nog angstig kopstekend boven de Campagna dl Roma om eindelijk ook af te reizen. Gij, die Uw duif uit Rome wilt laten vliegen, wilt misschien in gedachten het jreisje eens mede maken. Komaan, we volgen dien rooden dofter. Luik is zijne bestemming, 't Is half zes, lucht helder en zwakke oostenwind. Een mooie dag ligt voor ons en wellicht zullen we 700 K.M. afleggen. Waar overnachten we dan P Wel te Bazel Te Bazel Dat zou alleen dan plaats vinden, wanneer de duif over de bergen en door de inzinkingen vloog. Maar juist die >dalen4 liggen soms reeds aanzienlijk hoog. Gedurende het vliegen is het oriën- teeren en nog eens oriënteeren, uitwijken voor- of gaan om hooge bergketens. En te Turijn, pl.m. 250 K.M. van Rome, in de avond van den eersten dag vind men ons rechte lijn wel te verstaan. De duif ïeeft in werkeijkheid weillicht 700 K M. gevlogen. De nacht wordt onrustig door gebracht en eenmaal het daglicht, daar gaat de reis voort. We naderen de Alpen, Florence en Bologne liggen achter ons. Hoe sterk de drang noordwaarts zij, die bergmassa is een niet te overkomen hindernis. Angstig zoekt en stoot de duif als 't ware tegen de bergen en slaat ten slotte zuidwest- waarts, om dan door een paar rivierdalen geleid, de Rhonevlakte te bereiken. De duif, aan wie dit gelukt, behoort tot de Zondagskinderen. De massa blijft voor de Alpen stuiten. De Povlakte is de moordkuil voor onze duiven, 't Is een aalfuik gelijk, wel ge makkelijk er in, maar o zoo moeilijk er uit. Op den avond van den tweeden dag is onze duif te Lyon. Maar in welken toestand. Honger en "dorst, vooral dorst zijn gekomen. Door overmatige inspan ning in het oriënteervermogen vermin derd. De oogen zijn dor en steken. De neusdop is rood gekleurd, de pluimen sluiten niet meer. Wat een hindernissen vormden al niet die bosschen. Toch blijft de weusch, 't hok te bereiken, levendig. 't Is de derde dag, de reis gaat voort, maar niet direct. Eerst eten zoeken en dan drinken, nog even dommelen, dan de vederen in orde gebracht en fluks verder. De oostenwind wordt sterker en drijft haar westwaarts. Na 400 K.M. dien dag gevlogen te hebben, strijkt ze neer te Reims, nog pl.m. 180 K.M. scheiden haar van 't zoo vurig begeerde eindpunt. Maar nu ze zit, kwellen weer honger en dorst, dus neergestreken, 't Gevaar om te be zwijken voor zoet gefluit en granen is groot. Onze duif is sterk en laat zich niet verschalken. Eenigszins verkwikt, zoekt ze een rustplaatsje. Den vierden dag, om zeven uur, slaat ze opnieuw haar vleugels uit en stelt haar koers vast. Het landschap wordt bekender. Daar nadert het doel. Nog een vleugelslag en, niet als een peil uit den boog, maar loom en afgetobt strijkt ze neer op den kijker. Haar pooten weigeren hun werk. Reikhalzend tuurt' ze door de dringers. Eindelijk loopt ze binnen, wordt gegrepen en om half twaalf slaat, over spannen door zenuwen, de duivenhouder den beugel van de constateur neer. Na vier dagen toch binnen. Dat is een ras- duif. Neen, 't was een rasdier. De pit is er nu uit. Tijd om het diertje te ver zorgen, gunt zich de eigenaar niet, eerst telegrapheeren. Teruggekeerd op 't hok vindt hij zijn kamper als een bal ineen, zoo nu en dan met den kop schuddend. 't Dier kan maar niet doorgronden, dat het zulk een schoone vlucht was, die vlucht van Rome 1 Een mooie vlucht van een landgenoot. Reuter meldt uit Berlijn Op het vliegveld te Johannisthal zijn vanochtend om 3 uur 30 de vliegers De Waal en Kunstner op een eendekker (type Fokker) opgestegen voor een vlucht naar Amsterdam. van Zuilen ir if if ft ft

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5