Nummer 40 Zondag 18 Mei 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukken] Antoon Tieten VAN HOUTENS Cacao Eerste Blad. Gemeenteraadsvergadering GEWROKEN! Abonneeit U op dit Blad. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. FEUILLETON. Landbouw, BUITENLAND. Oostenrijk. "~vrïjhoeven-cappel! EN VOORAL 's M0RGE»S, 'S MIDDAGS EN 'sAVONDS EEN KOP De Echo van het Zuiden, Wanlwijltsclie en Liisslnilseke Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden ena., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Advertbntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels cn advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 14- Mei des avonds ten haü aciit uur. Voorzitter Edelachtb. heer baron van Ileeckeren tot Walien. Ongeveer kwart voor acht uur opent de voorzitter de vergaderingafwezig de heeren M. Voor de Poorte en Stam. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopname ge daan d.d. 18 Dec. bij den gemeente ontvanger. Uit het onderzoek is geble ken dat in kas aanwezig was een bedrag van f 233,25, welk bedrag overeenstemde met de boeken. b. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, gedaan d.d. 31 Maart. Uit het onderzoek is gebleken dat in kas aanwezig was fll9.72'/2> welk bedrag overeenstemde met de boeken, die regelmatig en ordelijk bleken te zijn bijgehouden. Voor kennisgeving aangenomen. c. Schrijven van Ged Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit om de f 1900 vrij te maken en eene geld- leening van f 600 aan te gaan voor ver betering van de Hoogevaart. d. Idem, houdende goedkeuring vast stelling belasting op de honden. e. Beredeneerd verslag van den toe stand der gemeente. Wordt voor de leden op de secreta rie ter lezinff nrrWrr»Ur,^ TT- vcisiag van de commissie tot we ring van schoolverzuim. Uit het verslag bleek, dat slechts twee oproepingen zijn gedaan om voor de commissie te verschijnen. Geen van beiden zijn echter verschenen, waarom zij schriftelijk op hunne verplichtingen werd gewezen. Voor kennisgeving aangenomen. g. Schrijven van Mej. H- van Beek, houdende verzoek om afschrijving van Hoofd. Omslag gedurende de maanden JuniDecember. h. Schrijven van den heer J. C. van Besouw, houdende verzoek om onthef fing van den Hoofd. Omslag gedurende de maanden JuliDecember. Wordt besloten om in geheim comité te behandelen. i. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring begrooting. "7^ „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Af- en overschrijving begrooting dienstjaar 1912. Wordt besloten eenige posten af- en over te schrijven. 3. Benoeming leden stembureaux. Worden gekozen de heeren P v. d. Hoeven, A. Oerlemans P. v. d. Schans, A. de Bruijn en A. Stem Voor de Kamer van Arbeid de heeren Van der Waals, Stam en v. d. Hoeven. Tot plaatsvervangende leden de heeren Voor de Poorte, P. v. d. Schans en de Bruijn. 4. "Benoeming van een wethouder in de plaats van M. Voor de Poorte, die zijn ontslag als zoodanig heeft genomen. Voorzitter. De heer Voor de Poorte wenscht niet langer meer wethouder te Dlijven, wat ik ten zeerste betreur. Ik heb nog getracht om hem op zijn be sluit terug te doen komen, doch hij was niet te bewegen. Het is wel jammer, want gedurende den tijd, dat hij wet- ïouder is geweest, heeft hij steeds met veel ijver de belangen van de gemeente jehartigd. Bij stemming verkrijgt den heer de Bruijn 3 stemmen, de heer Oerlemans 1 en P. v. d. Schans 1, zoodat de heer de Bruijn is gekozen. Voorzitter. Neemt de heer de Bruijn zijne benoeming aan. De Bruijn. Daar oet ik eerst eens daar niet toe besluiten. Voorzitter. Ik wensch u geluk met het vertrouwen in u gesteld en ik hoop dat u er toe moogt besluiten uwe be noeming aan te nemen. Van der Waals. Ik zou daar nu maar geen bedenktijd voor nemen en uwe benoeming maar aanstonds aannemen, wijl er anders weer eene vergadering overheen moet gaan en wij dan weer voor 't zelfde feit komen te staan, 't Is nooit geen mooier gelegenheid om de benoeming zonder bedenktijd aan te nemen. P. v. d. Schans. Niemand beter dan u is er voor in de gelegenheid. P. v. d. Hoeven. En u is er ook mee op de hoogte. De Bruijn. Het spijt mij wel, doch ik moet er eerst nog eens rijp over naden ken. Morgen zal ik den Voorzitter wel bericht geven. Daar geen der heeren iets meer in het belang der gemeente in het midden wenschte te brengen, sluit de Voorzit- ter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter be handeling van 5. Vaststelling kohier Hoofd. Omslag 1913. bieten in groote boerderijen vele Hectaren beslaan is dit het goedkoopste en ge makkelijkste kalizout voor de biet op kleigrond. Het eerste jaar, dat men het gebruikt, geve men 300 a 400 K.G. per Hectare. Een volgend jaar geve men wat minder. Doch als men ziet, dat het ge wicht er door vermindert, ga men weer tot de eerste hoeveelheid terug. De bemesting der suikerbieten op kleigronden. Op kleigrond hoort de suikerbiet thuis. Op vrij zware kleigrond nog het best. Dat merkt men dan ook, als men in den zomer onze kleistreken bezoekt, zooals Zeeland, de Zuid-Hollandsche eilauden, de Noord-Westhoek van Noord-Brabant, Friesland, 'Groningen enz. Dan begint men eerst te beseffen, welk een groot deel van onzen Nederlandschen bouw grond met suikerbieten wordt verbouwd. En dat gaat zoo, jaar in jaar uit. Zon der kunstmes*. zou dat zeker niet gaan. Want alle stallen in het land zouden niet iD staat zijn zooveel stalmest te leveren als noodig zou zijn om aan den bodem terug te geven, wat al die millioenen en millioenen kilo's suikerbieten uit den bodem halen. Gelukkig dus, dat er kunst mest is. Hij kost wel geld, maar zonder tuUr*'oy~-Uiie,'e_b'>fc nnmncrfliik deze cul- Er was een tijd, dat men meende dat de suikerbieten op kleigrond alleen stik stof en phosphorzuur noodig hadden, als bemesting. En toen de cultuur nog erg matig was en men zoo om 6 a 8 jaar eens met het gewas terug kwam en er niet te veel aardappelen, mangelbie- ten en dergelijke werden verbouwd ging het nog eenigszins, maar toen men al meer en al vaker bieten ging verbouwen, zag men ook weldra de noodzakelijkheid in van de kali bemesting op de kleigronden. In Zeeland is men daarmede, meen ik, wel het eerste begonnen en thans is men overal doordrongea van de noodzakelijkheid der kali in den bleten bouw ook .op kleigronden. Voor deze gronden eigent zich het best het 40u/0 kalizout Aangezien men de kali in groote hoeveelheden moet geven en de suiker- 37) Allesn moet ik u verzoeken het onderhond niet te rekken en den zieke dadelijk te verlaten, wanneer uwe mededeelingen hem al te zeer mochten opwinden Morgen kom ik weer naar hem zien en hoop dan opnieuw te kunnen constateeren dat hij in bet rschap is toegeno men. Hiermee vertrok de geneesheer, terwijl Beuoit Gouvain nu ook afscheid nam van Leonie. Uy was buitengewoon ernstig en de hand die hij het schoone meisje tot afscheid toestak, beefde merkbaar. Wensch mij geluk, zegde bij, dit uur zal beslissend zijn voor de vervulling mijner hoog ste wenechen. Gy zijt dus insloten, den stap te doen vroeg zij, terwijl zij hem vol oprechte deel neming aauzag. Ik ben besloten want ik kan niet an ders. En gelooft gij, te mogen hopen? Vraag mij niets, ik kan u daarop thans nog geen antwoord geven 1 Als ik geene hoop had, zou ik hot niet wagen eene beslissing uit te lobkeu, maar die hoop kan mij bedriegen, en gij weet, hoe ongelukkig ik mij dan zou gevoelen. Misschien zou het beter zyn, als gij nog eeuigen tijd geduld hadt, zegde L°onie be- wogeD. Neen, want ik weet dat dit wachten mij nog verder zou brengen. Ga gy nu naar den zieke ik neem ten minste de overtuiging mee, dat ik hij mijne terugkomst hier twee geluk kigen zal vindeD. Peinzend zag Leonie hem na hare zegenbede volgde hem. Zij had zijn edel karakter leeren waardeeren en hoogachten. Willy wachtte haar reeds, zijn ongeduldige blik zegde het baur toen zij binnentrad. Eindelijk mag ik spreken, zegde bij, ter wijl hem een vriendelijke en blijde glans uit de oogen straalde, eindelijk raag ik u zeggen, hoezeer ik u dankbaar ben... Neen, dat moogt gij niet. viel zy hem in de reden, van dank moogt gij niet Bprekon. Wat ik geduan heb, dat deed ik slechts omdat myn hait het my gebood. Ik zou diep onge. lukkig geweest zijn, indien ik 't niet had mogen doen. Gij meendet mijne diep gekrenkte eer te moeten wreken en hebt u leven daarvoor op het Bp9l gezetwas het dus niet mijn plicht, eene poging te doen omdat bedreigde leven te redden, voor zooveel dit in mijn vermogen v as Hij bad zich uit zijn zetel opgeheveD, zyn gang was nog zwak en wankelend, maar de blijde en besliste uitdrukking op zijn gelaat verried dat bij zich sterk genoeg geveelde om aan hevige aandoeningen het hoofd te bie der. Leonie, het uur is gekomen, dut zeker heid moet brengen, zegde hij met bevende stem bet kan, duDkt mij. voor u niet verborgen gebleven zijn, met welk verlangen ik op dit oogenblik heb gewacht. Wat gij voor mij zijt, dat beeft mijn brief u gezegd, waarin ik voor eeuwig afscheid van u meende te nemen. Het lag niet in mijne bedoeling, dat die brief u zou gezonden worden,- zoolang er nog een adem tocht in mij was, maar toch is dit geschied, en gij weet nu, dat 6r zonder u voor mij geen geluk hier op aarde meer btBtaat. Zeg mij dus of gij u wedol werk van barmhartigheid wilt bekronen en voortaan mij even trouw ter zijde wilt blijven, als gij dat gedurende mijne ziekte hebt gedaan Aan u, aan uwe zelfop offerende zorg heb ik mijn leveD te danken, het heeft geene waarde voor mij, als ik daarbij ook niet uwe liefde heb gewonneD. Hij had haie beide handen gegrepen, en zijn blik rustte vol koortsachtig verlangen op haar Echoou gelaat, dat door een glimlach van ge luk werd verhelderd. Zou ik hier zijn gekomen, indien ik n een ander antwoord kon geven, dan hetgeen gij wenscht en verwacht antwoordde zij zacht, terwijl zij de donkerblauwe oogen vol innige Ren tragisch duel tusschen twee Oostenrijksche officieren. In de Praterskazerne te Weenen heeft Donderdagochtend tusschen twee Oos tenrijksche officieren, verbonden aan de afdeeling militaire aviatiek, een duel plaats gehad, dat zeer tragisch geëin digd is. Reeds geruimen tijd bestond er tus schen luitenant Weiss en kapitein Zo- rowski een veete.%Laatstgenoemde kon over het algemeen zeer slecht met de officieren der luchtvaart-afdeellng over weg en liet zich meermalen tegenover anderen op verachtelijken toon over hen uit. Dit kwam den beleedigden officie ren ter oore en onmiddellijk vroegen zij den kapitein om opheldering. Deze betuigde nimmer iets ten hunne nadeele VCTKiuaiuc Ticin uibc*.«a waarop de kapitein hem zijn getuigen thuis zond. Weiss nam de uitdaging aati en men kwam overeen de kwestie met het pistool te beslechten. In de reeds genoemde Praterskazerne had dan ook het duel plaats, met het ongelukkig gevolg dat luitenant Weiss, een doodelijk schot in den hals ontving. Ook zeven andere officieren hadden kapitein Zborowski tot een tweegevecht uitgedaagd. De eereraad heeft echter, vier affaires langs minnelijken weg we ten te regelen, terwijl de corps comman dant de overige nog te houden twee gevechten verboden heeft. liefde naar hem opsloeg. Moet ik u niet om vergeving verzoeken, dat ik zoo iaat, bijna ta laat tot de ontdekking van die liefde ben ge komen... Neen, niet te laat, mijne liefste, rifp hij jnicheud, terwijl bij haar in de arinen sloot en inot stralendeu blik die iu de met tranen ge vulde oogen zag. Nu breekt er oeu nieuwe dag, een nieuw leveq voor ons aan, dut ons rijke lijk zal schadeloos stellen voor de korten nacht, die achter ons ligtGelooft gij dat ook niet, Leonie? Ik geloof hot, antwoordde zij, terwijl zy lachte door hare trauen heen. liet zoet gekeuvel, dat op den eersten kus volgde, duurde lang, zeer lang beideu werden niet moede te spreken van den tijd. toen L'O- uie nog slechts een duioter vermoeden had van Willy's liefde en to vergeefs op de bevestiging van dat vermoeden bad gewacht. Hoe menig droevig uur, hoeveel zorg en ver driet hadden zij zich kuunen besparen Willy boorde nu ook van den misdaad en gevangenneming van den man, wiens kogel bem aan den raud des grafa had gebracht. Ook bij huiverde bij de gedachte aan de mogelijkheid dat Leonie de gade von dieDschurk had kunnen wordeD, immers slechts door een toeval was zij hiervoor bewaard gebleven Laat onB trachten hem te vergeten, zegde bij, die herinnering aan hem heeft zeker niets aangenaams voor ons bovendien geloof ik niet, dat wij ooit weer iets van hem zullen hooren. Eenige dacen ca zijne aauhouding heeft bij de terugreis naar Montevideo moeten aanvaar den, antwoordde Leonie, dia nog niet zoo ge heel onverschillig van deze zaak kun afstappen. De juwelier Lachard zal ons 't verdere schrij- veD, zoodra hij zelf daaromtrent bericht heeft ontveDgen. Nu echter over andere zaken, die ons vroolijker zullen stemmen, ging zij voort, terwyl zij eenige brieven te voorschijn haalde. Met uw vader heb ik een levandiga briefwisse ling onderhouden hij heeft mij bier geleid en dat bij onze verloving niet alleen beeft voerzieu en geweDsebt, maar er ook naar ver langd, ons beiden in zijne armen te sluiten, dat kunt ge zien uit deze brieven, die ik u overhandig. Hetzelfde schrijven mijne ondors, mijn brooder en Martha, zij allen wenechen den dag onzer terugkomst te weten, om ons feestelijk te kunnen outvangon. I)ie vrengdo willen wij hun gaarne gun nen, zegde Willy mot een blyden lach en wat u betreft, gij hebt waarlijk wel eene feestelijke ontvangst verdiend. Wilt gij mij een genoegen doen en dit onderworp niet meer aanroeren want waar lijk, bet is pijnlijk voor mij, er op te moeten antwoordeD. Nu, zooals go wiltantwoordde by en kuste haar, maar het is de waarheid en ik vrees dot gij ze nog dikwijls zult moeten hooren Frieda cn baron von Mengden hebben ray ook geschreven, ging Leonie voort, zij laten u vriendelijk groeten. Of' zij zoo gelukkig zijn als wij ripp Willy- Zeker, uit iederen regel, dien zij my schrijven, spreekt eene volheid van geluk, dat zeker nog wordt verhoogd door de lauweren, die baron von Mengden met zijn blijspel heeft iDgeooget. Hij is thans een beroemd man de eersfe opvoering van zijn blijspel had een groole bijval; nu werkt hij aap een tweede en door zyn oom zich na dien bijval met hem heeft verzoend, kan hij getroost de toekomst tegemoet gaan. Het doet my groot genoegen, dit te hooren op Kurt's vrieudsohap bun ik altyd trots geweest, want ik heb eerbied voor zijne bekwaamheid en zijn ernstig streven. Verrast zagen beiden op de deur. Na een kort tikje, tamelijk onstuimig werd deze geopend. Hortense Lechard en Benoit Goovain traden aim iu arm binnen. Mijne verwachting heeft mij niet bedro gen, zegde Beuoit, met een blijden blik op bet tweetal ook hier hebben twee minnende barten elkander gevonden, en de verzekeriDg dat ik mij daarover van gonscher harte ver beug, zal wel onDOodig zijn Aan rayne beste trienden wilde ik myne verloofde het eerste voorstellenwanneer gij u mijne yroegero woorden herrinnert, mujuffronw Leonip, dan zult gij begrijpen hoe gelukkig ik thans ben Leonie sloot Hortense in bare armen Willy drukte zijn vriend do beide banden en in vroolijk en druk gesprek was spoedig een aan genaam uur doorgebracht. En zeer spoedig waren nu ook al de dagen vervlogen tot aan het uur van vertrek. Leonie en Willy waren dikwijls ten huize der familie Lacbard, waar zij ook Margot eu kapitein Laroche leerden kennen; het bevel aan Willy om het land te verlaten wa3 door de politie ingetrokken, nadat de kapitein zich borg voor bera had gesteld. Zag men te Parijs met leedwezen 't paar heengaaD, dat men zoo spoedig had liefgekre- gen, de ontvangst in het vaderland was deB te feestelijker. Willy's vader kon den dag nauwelijks af wachten, waarop Leonie zijn thans zoo een zaam huis voor altijd zon binnentreden en ook bom gaarne zou veroorloven daar te blijven, want hy kon niet meer scheiden van de lieve en beminnenswaardige dochter, die zich eene voorname plaats in zijn hart had veroverd en aan zijn aandringen was het voornamelijk toe te schrijven, dat de bruiloft van het jonge paar zoo spoedig werd gevierd. Kurt von Mengden en Friedu wachtten nog eenige maanden toen geleidde ook de b<- roemde blijspeldichter zijne geliefde bruid naar hui3 en op den dag, waarop dit geschiedde, ontving Willy een brief van Beuoit Gonvain, die hem en Leonie op zyne bruiloft noodigde. Ingvolgo de vele bewijzen van vriendschap, die hem ten huize vaD Gouvain, zoowel als van de juwelier waren ten deel gevallen, kon het jorge echtpaar Diet voor deze uitnoodiging bedanken en te Parys vonden zij een brief van M. Dirlam den Brazilaanscheu detective, die bet bericht bevatte, dat Heinrich Schlosz naar Montevideo was overgebracht en zijn misdaad met zyn leven bad geboot. Einde. Einde

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1