Nummer 42 Zondag 25 Mei 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijhlie Stoomdrukkerij Antoon Helen, Eerste Blad. SUNLIGHT DE HELD. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. FEUILLETON. Hoe staan de kansen Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. iUNLIGHÏ TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. Verkiezing. Verkiezing. De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Langstraatsehe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, Abonnementsprijs per 8 maanden fO-^ö. Franco per post door bet geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: ADVBRTBNTifiN 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. GfDtPONURD' ZEEP gewaarborgd] onvervalscht ZONDER f SCHADELIJKE 1 BEMANDDEHENÏ L 381 dat de opgaren van candidalen bij den Burge meester van Heueden op 3 Jnri a. s. kunnen wordeu ingeleverd van des voormiddag# 9 tot des namiddags 4 uur. Waalwijk, 10 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend dat op den 3en Juni a. s. eene'verkiezing zal plaats hebben voor één lid van de He Kamer der Staten Generaal dat formulieren voor opgaven van candidaten voor die verkiezing vanaf heden kosteloos ver krijgbaar zijn ter secretarie; dat de opgaven van caDdidaten bij hem, Bur gemeester, op 3 Juni a.s. kunnen worden inge leverd van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur. Waalwijk, 10 Mei 1913. De Birgemeester voornoemd, TIL DE SURMONT DE BAS SMEELE. o 00 De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend dat op den 3eD Juni a.s, eene verkiezing zal plaats hebben voor 4 leden van de Pioviociale Staten dat formulieren voor opgaven van candidaten voor die verkiezing ransf heden kosteloos ver krijgbaar zijn ter secretarie; Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." W|j marcheerden dien Zaterdagavond dwars door de rijstvelden, waarin men tot de knieën in het water loopt. Het is onaangenaam, maar men went er wel SBD. Ik ben een oud-soldaat en heb negen jaar gediend en ben sedert zes jaar sergeant. Hoe veel soldaten ik gedrild heb, boevelen ik marcheeren en schieten geleerd heb, is niet na te gaar. En nooit heb ik de mannetjes zoo gelijk en in zoo'n goeden orde zien mar cheeren als toen. Twee aan twee, op zes pas afstand, zooals de voorschriften willeD. Halt Een gekke plaats om halt te houden. Terwijl ik deze woorden uitsprak, viel myn korte pijp uit mijn mond en verdween in den modder van het rijstveld. Weemoedig keek ik zeua. Geen pijp meer ook al goed. En ik rolde een sigaret. Plotseling hoorde ik eenige namen van mijn compagnie uitroepen en de soldaten liepen vlag door het water op een man toe, die met een groot pakket onder den arm kwam aanloopen. Brieven!... Plaats en uur waren werkelijk slecht gekossn voor het uitdeelen van brieven. De mannen waren als gek. Ik gaf niets om brieven. Ik zou ook Biet weten, wie me schrijven zou. Geen familie meer 1 Geen vrienden meer Niets meer? Ik was geheel alleen op de wereld. Mijn soldaten kwamen met hun brieven in de band terug en naman bun plaats weer in. Ze hielden de brieven in de hoogta, voorzich tig en behoedzaam, om ze droog te houden. Er was iets eerbiedigs in. Mijn vriend Van Lier, van dezelfde com pagnie als ik, had ook een brief. Berichten van thuis? vroeg ik hem. Van Lier was ook sergeant, maar veel jonger dan ik. Het was een vroolyke, blonde Het D. v. 't Z. schrijft 't volgende Nu binnenkort de groote electorale strijd, gaat gestreden worden, die de beslissing moet brengen over de vraag of het land ook in de toekomende par lementaire periode in christelijke richtiog al dan niet bestuurd zal worden, is het niet geheel van belang ontbloot eens na te gaan hoe de kansen staan. Gelijk men weet beschikken de recht- sche partijen momenteel over 59 zetels. Vlak na de verkiezingen in 1909 waren het er zelfs 60, doch toen Mr A. de Jong, anti-revolutionnair Id October 1910, voor Rotterdam V bedankte, trad de unie-liberaal G. J. de Jongh in zijn plaats en werd ons zeteltal teruggebracht tot 59. Een mooi cijfer, dat niet zoo licht tot beneden de volstrekte meerderheid is terug te voeren, althans zoolang de christelijke partijen eensgezind d. w. z. >in coalitie4 tegen het liberalisme op trekken. Want natuurlijk zijn er legio districten, behalve dan die der ka tholieken die er zoo slechts een paar tellen, waar links wint wanneer zij, moge het ook slechts gedeeltelijk zijn, van een der rechtsche partijen steun ontvangt. Intusschen met deze laatste omstan digheid hebben we thans geen rekening te houden, wijl het coalitie verbond we derom gesloten is en niet verwacht kan noch mag worden dat een der partijen zijn woord breekt. Het eenige wat nog jongen van goede familie en werd door de officieren zeer geprotegeerd, Dikwyls kreeg bij brieven van 't Ministerie van Oorlog. Hij zon zeker nog eens carrière maken. Op zijn 22e jaar reeds sergeant. Dat wil wat zeggen. Ik keek hem van terzijde aan, toen hy den brief las, Zyn blik scheen versomberd en ik zag heel duidelijk een traan aan zijn wimpers hangen- Om hem op andere gedachten to brengen schertste ik met hem en deed alsof ik zijn ontroering niet zag- Non, Van Lier, wat schrijft je liefje je? Hij draaide zich naar mij om en antwoordde ernstig Die brief is van geen liefje, hij is vun mijn moeder. O! Ik scheen onbewnst een stommiteit gedaan te hebben. Van Lier giDg met een lachje, dat in de ziel sneed, door Het zon eigenlyk beter zijn zulke brieven als deze niet voor een slag te verdoelen, virdt je ook niet, vriend Heb je goede berichten O neen integendeel Toen sprak'hij niet verder en bleef stil en in zichzelf gekeerd. Zyn blik zweefde in de verte en bleef lang, lang op den horizon gevestigd, waar niets byzonders te zien was dan een heel klein stukje blauw En ik vroeg me ook af, wat hy wel in den hemel te zien bad en waarom op zyn jongensgezicht zoo'n ernstige trek lag. Voorwaarts marsch Eindelijk... En vol instemming comman deerde ik Voorwaarts marBch Mijn compagnie rukte voort. Van Lier schoen nog steeds te droomen. Het was alsof hij het bevel in 't geheel niet gehoord had, want achter mij boorde ik den lnit mant roepen Kom, sergeant Van Lier, moeten we hier blyven Klaar. Ik hoopte, dat myn jonge vriend zich ver dedigen zon, maar geen geluid kwam over zijn lippen Daarna scheen hy zich te herstellen en commandeerde met een slepende stem, die afbreuk zou kunnen doen, is, dat in de Christ. Hist, partij niet allen even ent husiast zijn voor de coalitie en dus een gedeelte barer wel eens thuis zouden kun nen blijven. Maar dat zulk een houding ons op een zetel zou kunnen komen te staan, gelooven we niet. Rekening houdende dus met de om standigheid, dat de rechtsche partijen, elkaar getrouw steun zullen verleenen, telt rechts 49 vaste en 10 twijfelachtige zetels, waartegenover links slechts kan stellen, 33 vaste en 8 dubieuse. Om de kwalificatie >vast4 te vinden, hebben we tot maatstaf genomen een stemmencijfer van ongeveer 25°/0 boven het gezamelijke aantal van de rechtsche of linksche tegenpartijen b.v. in Schie dam verkreeg Jhr. de Geer (c-h.) in 1909 alleen 4134 stemmen, zijn tegencandida- ten G. Nijpels (v.-d.) 1149, en Dr. J. v. Leeuwen (s.-d.) 1138, te samen, 2287 stemmen. De Christelijk historische can- didaat had dus ruim 25% meer stem men dan de beide linksche tegencandi- daten. Die distticten waar rechtsche can didaten bij enkele candidaatstelling ge kozen worden, rekenen we natuurlijk ook als >vast4. Van de 49 vastejechtsche districten bezitten de katholieken er 26 en wel Almelo, Bergen op Zoom, Beverwijk, Breda, Druteo, Eindhoven, Eist, Grave, Gulpen, Haarlemmermeer, Helmond, 's Bosch, Hontenlsse X), Maastricht, Nij megen, Oosterhout, Rf den, Roermond, Sittard, Tilburg, Venlo, Waalwijk, Weert, Wijk bij Duurstede, Zevenbergen. Het eenige district waar nog ietwat gevaar bestaat is het met een X) aan- geteekende. Daar troont een woelwater zekere Notaris v. Dalsum, die steeds meer aanhang krijgt, en die alhoewel katho liek toch voor de rechtsche partij niet veel waard zou zijn. De tweede partij in sterkte is de An ti-revolutionaire partij. Zij kan op 13 ze tels volledig rekenen. Amersfoort, Breukelen, Delft, Doetin- chem, Hilversum, Kampen, Loosduinen, Middelburg, Ridderkerk, Sliedrecht, Sneek, Steenwijk, Tietjerkstradeel. De zwakste onder de broederen is de Christelijk-Historische partij. Zij gevoelt zich veilig in de volgende 8 districten Apeldoorn, Bodegraven, Dokkum Goes Harlingen, Katwijk, Zwolle, Schiedam. Nu resten nog 2 districten nl. Ede en moe en zonder leven «ras Voorwaarts marsch I Daar moest iets zyD. Met zoo'n stem en op zoo'n toon mag geen onderofficier comman- deereri. De woorden „Voorwaarts marsch" moeten met geestdrift, uitgeroepen worden l Wat zou by hebben, dat hij zoo veranderd was Het was een vermoeiende dag. Terwyl de nacht viel. liepen we nog door het water, maar nn kwam het tot ons middel. Achter ons, over ons heen floten als dol de kogels der Atjehers. Men rukte steeds verder. De vyand spaarde zijn kruit; hy wachtte tot we dichterbij ge komen waren. Plotseling werd „Haltgecommandeerd. De kapitein liep naar het front en zeide met zachte, maar doordringende stem, die door ieder gehoord kon wordeü Wij hebben een onderofficier noodig voor een vertrouwens— en eere zaak. Ieder kan zich aanmelden. Natuurlijk liep ik dadelijk naar voren en meldde me. Maar ik had geen gelnk. De kapitein, die reeds op Bali mijn chef was geweest, zeide Blyf jij maar; we kennen je en weten ja ook te vinden, als we je noodig hebben. Das de kleinste gnnst stond men mij niet toe. Non, ook al goed, dan moest men maar een ander nemen. En ik zeide tot mezelf Dat zon iets voor Van Lier zyn, om bekend te worden en carrière te maken. De kepitein scheen precies hetzelfda te denkon, want hij was voor Van Lier blijven stilstaan en vroeg Wie meldt zich aan liet was duidelijk, dat men gaarne Van Lier wilde hebben, Myn blonde, jorga vriend sloeg zijn oogen neer, toen de kapitein hem aankeek en bleef zwijgen, wat anders zijn ge woonte niet was. Verduiveld, de kapitein scheen boos te zyn Ik zag dat hij aan zijn snor trok en hoorde hem zeggen Het schijnt, dat de man bang voor zijn Ommeö, die ook zonder twijfel rechts blijven doch die we nog niet met algeheele zekerheid kunnen indeelen. Ede werd reeds in 1897 door een anti-revolutio nair vertegenwoordigd, doch in 1909 toen er een vrije vacature kwam werd de christ.-historische Jhr. Schimmelpenninck gekozen. Bij het coalitie accoord is nu besloten dezen z.tel aan. de anti-revo lutionairen terug te geven. Enkele op- standigen in het district hebben echter toch Jhr. S. opnieuw gecandideerd. Ten slotte nog Ommen. Dat is in den laatsten tijd een «appel van twist4. Vermoedelijk zal het wel in handen blij ven der christelijk-Hlstorlschen. Tellen we nu de zetels te zamen dan is de uitkomst: 26 Katholieken, 13 An tirevolutionairen, 8 Christelijk-Histori- schen en 2 nog onbekende te samen 49. De katholieken tellen geen enkelen twijfelachtigen zetel, Hontenlsse mis schien uitgezond rrd. De anti-revolutionairen daarentegen 7 t. w. Amsterdam VII Amsterdam VIII., Enkhuizen, Enschede, Gorinchem', Rot terdam IV., Utrecht II. En de Christelijk-Historischen 3 nl. Amsterdam II., Haarlem, Leiden. Omtrent het district Leiden, sedert 1906 vertegenwoordigd door den c. h. Dr. J. Th. de Visser is de coalitie be sloten dezen zetel aan de anti-revoluti onairen af te staan. Ofschoon eenigszins twijfelachtig zijn alle deze 10 districten nog volstrekt niet vóór rechts verloren. Goede hoop op behoud hebben we o. m. van de districten Gorinchem, Haarlem Leiden en Rotterdam IV, welke ook in 1909 met een vrij aanzienlijke meerder heid voor rechts gewonnen werden Het moet dus al heel slecht loopen in Juni willen we niet een 52 of 53 zetels be houden en daarmede een christelijke re geering. Gaan we nu eens even na op welke «vaste4 zetels de Linkerzijde kan reke nen, dan komen we tot de volgende slotsom. Het grootste aantal «vaste4 zetels telt de Unie-liberale partij n.l. 17. Amsterdam I, Amsterdam IV, Arnhem, Brielle, Dordrecht, Emmen, 's Graven- hage II, 's Gravenhage III, Den Helder, leven is. Dat was hard I Van Lier werd vunrrood, maar hij antwoordde niet. To3d heb ik by mezelf gezegd Hensch, je bent een lafaard, vriend Kort en goed De Waal van de derde sectie kreeg de opdracht. Hy is zonder schamp schot teruggekomen. En toen ging 't weer verder. Maar dilmaal duurde de stilte niet lang. Tweehonderd meter waren we van de citadel vorwyderd, toen men een salvo op ons afvuurde. Alle duivels, bet regende kogels. Hechts en links vielen ze sis send in het water. Die beroerde Atjebers Wy schoten er ook dapper op los, maar de poort van de kampoDg lag joist naar den drie meter breeden wal toe. Men moest den wal opklimmen, twee aan twee, onder een ver- schrikkelijken kogelregen. Het was gelakt, maar de schurken hadden den toch reeds l&stigen weg bovendien door een bamboe ver sperring bemoeilijkt. Die versperring heeft vele offers gekostIk zag voor myn oogen myn twee lmitenants, den bataljonsadjudant en veel anderen vallen Het ging niet, men kwam er niet doorbeeD. De kapitein vloekte als een bezetene. Toen draaide by zich plotseling om en comman deerde Een sectie de versperring bestormen. Het was ernst, bittere ernst. De bestormers sagen den gewissen dood in de oogen. Het scheen bij na of de kapitein neg boos was op den kleinen sergeant, want hy voegde er b\i Tweede sectie, voorwaarts marsch Tot uw orders, kapitein, zeide Van Lier. En toen hy langB me liep, baalde bij een pak brieven nit zyn zak en gaf ze my met de woorden Bewaar ze voor my, vriend. En toen ging hij met zyn seotie in het vnur. Hy scheen grooter geworden. Bleek, maar rechtop, rustig en stil giDg hij den dood te gemoet. Niet een gil, geen vloek, alleen eenige korte bevelenmen vernielde de versperring. En van boven schoot men. De kogels floten Hoogezand, Hoorn, Leeuwarden, Lochem, Meppel, Rotterdam III, Zlertkzee, Zutp- hen. De Vrijzinnige Democraten mogen re kenen op 8 vaste zetels, n.l. Amsterdam V, Assen, Deventer, Gro ningen, Schoterland, Veendam, Winscho ten, Zuidhorn. Dan volgt in aantal de S. D. A. P. en wel met 6 zetels. Amsterdam III, Amsterdam IX, Ap- pingedam, Franeker, 's Gravenhage I, Weststellingwerf. De langzamerhand verdwijnende vrij of oud-liberale partij heeft slechts 2 vaste districten n.l. Alkmaar, Tiel. De linkerzijde kan dus met vrij groo te zekerheid rekenen op 33 vaste ze tels t. w. Unie-liberalen 17, vrijzinnig democraten 8, Socialisten 6 en vrijlibe ralen 2. Twijfelachtige zetels voor links zijn er 8 als Voor de Unie-liberalen 4: Gouda, Rotterdam I, Rotterdam II, Rotterdam V. Voor de Vrij-liberalen 2 Amsterdam VI, Utrecht I, Voor de Vrijzinnige democraten 1 Oostburg. Voor de Socialisten 1 Zaandam. Van de hier genoemde 8 districten, zijn er enkele die vrij zeker in handen blijven der vrijzinnigen als Rotterdam I, en Zaandam, de anderen daarentegen kunnen ook gewoDnen worden door Rechts. Beziet men zoo de constellatie dan is het echter wel bulten twijfel of rechts zal in de meerderheid blijven. Mocht intusschen het onwaarschijnlijke gebeuren dit eene is in ieder geval wel Zeker dat nimmer de liberalen in vol strekte meeerderheid kunnen komen, d. w. z. 51 zetels behalen. En dan, we weten het, zou denze niet de regeeringsverantwoordelijkheid, willen dragen overtuigd als ze zijn dat ze voor hun plannen niet op de socialisten kunnen rekenen. Krijgen we dus een hopeloozen toestand. Maar nog eens de kansen staan onzerzijds goed. De Christelijke regeering heeft er voor gezorgd met prijzenswaardlgen ijver, dat de kiezers tevreden over haar werk kun nen zijn en hun vertrouwen opnieuw met gerustheid kunnen schenken. en troffen byna altyd... Wat een oindeZe zijn allen in den strijd gebleven, de jongene, allemaal... Van Lier evengoed als de anderen, maar de laatste, toen het bevel van den kapitein uitgevoerd en de weg vry was. Hij kreeg een kogel in zijn hart en viel als een gevelde boom op den grond... Den volgenden morgen keek ik de mjj toe vertrouwde brieven in. Ik wilde weten waarom Van Lier zich eerst als een lafaard gedragen had om een paar nar later als een held te sterven. Er moest iets achter steken. Dat zon nit de brieven, die ik in de hand hield, vast te stellen zijn. Ik haalde den brief, dien by donzelfden morgen, waarop hy den dood vond, ontvangen bad. te voorschyn. O, wat een brief! Zijn moeder schreef aaD haar lieveling. „En tenslotte, mijn lieve jongen, mijn Jc- han, je neemt je toch in acht, nietwaar? De tyd gaat wel langzaam om, als men zich ver veelt, maar men moet de verveÜDg van zich afsohndden en denken, dat aan alles een einde komt. Jij moet aan de toekomst en niet aan het heden denken. Denkt er vooral om, myn lieve Johan, dat je myn alles bent. Ik heb alleeD nog jon op de wereldAls je een ongeluk overkomt, zon ik het niet overleven, dat is zeker. Ik reken das op je. Het gaat er niet om, je als dapper soldaat voor te doen. Als men je iets beveelt doe dsn je plioht als goed soldaat, maar stel je niet aan gevaar bloot, als je het vermyden kunt; ik verbied het je., of neen, myn eenige zoon, ik verbied het je niet. ik vraag het je alleen, ik smeek er je om. Voor je een waag stuk uithaalt denk dan aan my, die's morgens het eerst en 's avonds het laatst aan je denkt. En je znlt je niet onnoodig in het gevaar wagen, daar ben ik van overtuigd, want je hebt bet me beloofd-. Men is geeD lafaard, myn jongen, als men van zyn moeder houdt De brief viel nit myn handen, zoo beefde ik. Na begreep ik alles. R. N.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1