Derde Blad. HOOFDPIJN 8IJ EEN VBÖUW Trouwkaarten Trouw brieven BEKENDMAKING. Provinciaal Nieuws FIIÏÏWS UIT HBÏÏSB2N. Becl&me. BEEGHAMS PILLEN HET ADRES NUMMER 42 ZONDAG 25 MEI 1913. 36e JAARGANG Verjaring chnldvorderingen. Waalwijk, 24 Mei 1913. Koopt niet In den vreemde, wat gfj in VVaulwijk even goed en e v e u goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Verkiezing. In verschillende bladen ea ook in het district doet het bericht de rondte, dat de heer H. Zeegers van de Poll alhier, de hem aangeboden candidatuur voor de Tweede Kamer zal aannemen. We zijn nogmaals gemachtigd officieel tegen te spreken dat de heer Zeegers van de Poll een candidatuur aanvaardt. De N. R. Ct. weet te vermelden dat tegenover mr. Loeff zal candidaat gesteld worden de heer A. Kingm?, oud-burgemeester van Almelo. Deze candidatuur zou gesteld worden van vrijhandelaarszijde. Jubileum. 1 Juni a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat mejuffrouw Befje Op- penheimer, ais huishoudster in dienst trad van de heeren Z. W. en M. H. Zeckendorf alhier. Zeer zeker zal zulk jubilé, hoe langer hoe zeldzamer in onzen tijd, niet onop gemerkt voorbijgaan. Schadepost. Donderdagmorgen vond de landbou wer A. v. d. B. zijn paard dood in zijn stal liggen. Eenige dagen geleden was uogf 6Ó0 voor het prachtige dier geboden. Waalwijks Belang. liet vereenigingsjaar is in Mei weer om en zullen de kwitanties voor het nieuwe weldra gepresenteerd worden. Wij nemen deze gelegenheid te baat om onze ingezetenea aan te sporen lid te blijven, en hen die 't nog niet zijn, in ernstige overweging te geven, zich als zoodanig aan te melden. Welke vereenigipg toch, zouden wij durven vragen, heeft meer recht op ons aller steun dan Waalwijks Belang. Welke vereeniging werkt meer voor den naam van Waalwijk op verschillend gebied, voor 't belang der neringdoenden. We gelooven dat 't onnoodig zal zijn hier voor voorbeelden aan te haleD, iedereen moet hiervan voldoende overtuigd zijn. We zouden anders even willen wijzen op den schitterend geslaagden etalage wedstrijd, die voor den winkelstand zulke prachtige financieele resultaten had en welke onlangs nog in de »Tilburgsche Courant* als een model werd aangehaald, op den over geheel Nederland versprei- deu >Gids,« de tal van feestelijkheden, de onafhankelijkheidsherdenking enz. enz. Nogmaals wij dringen er met kracht op aan, dat leder Waalwijker lid worde van Waalwijks Belang.* Ünafhan kelijkheids feesten De repetiiién onzer Liedertafel voor genoemde feesten zijn in vollen gang. Heeft men bet plan tot het vormen van een gemengd koor laten varen om reden men slechts over een veertig-tal damesstemmen kon beschikken, terwijl er minstens tachtig tot honderd noodig geweest zouden zijn, des te beter is men geslaagd in het aanwerven van krachten voor eene uitvoering op groote schaal van >Neerlands Onafhankelijkheid* van Mosmans en Hollands Glorie van Hol. Een aantal zangers van hier gevestigde zangvereenigingen, ja zelfs van buiten de gemeente, hebben zich voor genoemd doel bij Oefening en Vermaak* aange sloten, zoodat thans ruim tachtig zangers en muzikanten geregeld iederen Zon dagmorgen op het podium van Musis verschijnen. Zouden er nog zijn, die lust gevoelen hunne medewerking te verleenen, dat zij zich dan haasten, daar het natuurlijk moeilijk wordt nog nieuweliugen aan te nemen, wanneer de te leeren werken er ten naaste bij inzitten. Voor zoover wij konden oordeelen, wordt reeds nu een machtig effect ver kregen en belooft deze uitvoering een >clou« te worden voor onze a. s. feesten. Schoenindustrie. Tot ons groot genoegen vernemen wij, dat het op 't oogenblik in de schoenin dustrie buitengewoon druk is. De fa brikanten klagen er echter over, dat de grondstoffen zoo enorm duur zijn. Vooral zoolleer voor de fijne fabrieken geschikt moet aan ongekend hooge prijzen wor den ingekocht. Men is dan ook'wel verplicht wil men iets verdienen de prij zen van het schoeisel opnieuw te ver- hoogen. Geen nieuwe prijsverhooging zou gelijkstaan met werken met verlies. Fostduivenclub. DePostduiven-Vereeniging >Zeppelin< hield Zondag 11 Mei een wedvlucht uit Zutphen. De prijzen werden behaald als volgt le 3e 5e en 6e H. Hensen. 2e en 4e H. van Disseldorf. Zondag 18 Mei van uit Meppel. De prijzen werden behaald als volgt le 7e 8e en 10e H Hensen. 2e en 3e C. van Oers. 4e en 9e H. van Disseldorf. 5e en 6e P. Hensen. Wereldreizigers. In onze gemeente vertoeven een drie tal wereldreizigers nl. W. Steijn, J. Ladur, en A. H. O. van Waasdorp, die een weddenschap hebben aangegaan om f4000 per persoon, om in 6 jaar de we reld rond te wandelen. Zij moeten in hun onderhoud voorzien met hel maken van muziek en 't verkoopen van por- tretkaarten, ook is een hunner zeer sterk in 't snelteekenen. In 1912 hebben ze al een weddenschap gewonnen van f 500 per persoon door in 28 dagen van den Haag naar Parijs en terug te wandelen. Blijkens eene advertentie in ons eer ste blad geven zij Zondagavond eene uit voering op de bovenzaal van den heer i L. Aarts-van de Werft" alhier. De Postduivenvereeniging De Postduif* te Waalwijk. Wedvlucht van Quévy op Zondag 18 Mei 1913 los 10,15 uur. le prijs Ant. van Eijck 12,44,05'ƒ2 uur rlngnummer 410 Z.B. 16, '11. 2e H- Stokwielder 12,45,45 uur ringnummer 6437 Z B. '12. 3e Ant van Eijck 12,45,53 uur ringnummer 6038 p.w. '12. 4e J. Schalken l2,45,16'/2 uur ringnummer 8607 Z.B. '12 S. 5e J. Lenzholz 12,46,28 uur ringnummer lOO 438 '07. 6e De Folter 12,48,14 uur ringnummer 8621 Z.B. 12 S. 7e De Kloe 12,48,13 uur ringnummer 657 Z.B. '11 40. 8e Ant. van Eijck 12,48,29'ƒ2 uur ringnummer 1785 Z.B. '12. 9e Ant. van Eijck 12,54,06 uur ringnummer 6029 p.w. '12. 10e H. Stokwielder 12,54,21 uur ringnummer 6486 Z.B. '12. lie L Moonen 12,55,47'/2 uur ringnummer 890 '11. 12e L Moonen 12,55,49 uur ringnummer 3813 Z.B. '12 S. 13e Ant. van Eijck 12,56,04 uur ringnummer 1912 K 25. 14e J. Schalken 12,56,45 uur ringnummer 65 ad 631 '10. 15e J. Schalken 12,57,02 uur ringnummer 631 11, 41 Z.B. Ren Meik tv erplaag. Te Bokhoven, een plaatsje van nog geen 300 inwoners, in onze nabijheid, heerscht een ware meikeverplaag. Het is ontzettend hoevol de boomen en heggen zitten Ze vreten alles kaal. Des avonds moet men met parapluie gewapend op straat loopen, de paarden worden zoo gehinderd dat men 's avonds er niet mee kan rijden. 't Is begrijpelijk dat men er alles op zet om de diertjes zooveel mogelijk te verd-lgen. Voor dit doel heeft het ge meentebestuur een premie op het vangen gezet en betaalt voor elke K.G. 2'/j cent. Naar men ons mededeelt zijn er in een paar dagen tijd meer dan 254,000 ge vangen en vernietigd. Provinciale Sta tcnverkiezingen. Noord-Brabant De R. K. kiesvereeniging Noord-Bra bant, afdeeiing 's-Hertogenbosch, heeft tot candidaten gesteld voor de Prov Staten de altredende leden, de heeren mr. A# J. M. U. van Baar en mr. W. J. M. Ummels te 's Bosch jhr. T. C. M. van Rijckevotsel te Den Dungen en B. R. F. van Vlijmen te Veghel. Steun voor de verkiezingen. De R. K. kiesvereenging Noord-Bra bant, afdeeiing 's-Hertogenbosch, heeft besloten f 1000 af te staan tot steun voor de verkiezingen boven den Moerdijk. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN Van het Eucharistisch Con gres op het eiland Malta (1). Het 20 jarig bestaan der R. K. Studeutenver- eenlging te Leiden. Het gemeentelijk Frans Halsmuseum te Haarlem (2). Een merkwaardige straat in Constantinopel. Een Nederlaodsche vlieger, die met een passagier van Berlijn naar Amsterdam wou vliegen. Een pelgrimstocht naar Jeruzalem. De groote eerbetooning voor Jeanne d' Are, de Maagd van Orleans (3). Nog een paar mooie kiekjes van de mi litaire revue voor den koning van Spanje (2). Van den Limburgschen Katholieken dag te Heerlen op den tweede Pinksterdag gehouden. Het Haagsche bosch op 't mooist in zomertooi. Een mooi kiekje van de internationale wereldtentoonstel ling te Gent. Een nieuw stadhuis te Keu len. Een mooi kiekje uit Kampen, Ka tholieke Nederlandsche Esperantisten. Ringsteken per automobiel. De Zeer- Eerw. Heer J. W. van Welsum. Corne lia Jonker. De HoogEerw. Heer Mgr. M. A. van Crimpen. TEKST Óm wat levenslust (vervolg). Het Frans Halsmuseum der gemeente Haarlem. Bij onze platen. In het huis van den arme Als 'n openbaring. Een pelgrimsreis naar Jerusalem (vervolg). Alleen-zijn. Zondagmorgen in de bergen Mijn eerste en laatste luchtreis (slot). De erfenis der Verstootene (vervolg). In houdsopgave. Rebusoplossers. Schoenhandel van Belgic. Gedurende de eerste drie maanden van 1913 bedroegen de in-en uitvoeren van schoenwerk naar en van België de vol gende waarden. Nederland Belgisch Congo Algerije Duitschland Ver. St. v. Amerika Frankrijk Groot-Brittanje Italië Zwitserland Andere landen francs, francs. 109.477 46.455 6.641 692 54.495 80 225 095 268.168 203.655 128.634 1.164.420 236 14.150 2.851 8.739 44.480 19.463 27.714 1.848 518 476.927 1.822.841 373.837 103.723 1.345 993 77.056 52.213 398 737 62.326 Totaal in 1913 Tegen in 1912 waarvan Nederland En in 1911 waarvan Nederland Terwijl dus de invoer de eerste drie maanden uit Nederland hij vorige jaren gestegen is, is tegelijkertijd de uitvoer naar Nederland teruggegaan. V.v.d.S. Schoenefiinvoer in Zuid-Afrika Blijkens opgave van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Johannesburg bedroeg de invoer van schoenen en laarzen in Britsch Zuid-Afrika gedurende 1912 totaal 1.235.771 pond sterling, te gen 1.130.106 pd. st. in 1911, waarvan uit Nederland 383 pd. st. (1911 293 pd. St.), en uit Groot-Britannië 1.147.848 pd. st. (1911 1.062 524 pd. st.) De invoer van mans-schoeisel bedroeg totaal 651 042 pd. st. (1911 643.089 pd st,) waarvan uit Nederland 302 pd. st (1911 268 pd st.) De invoer van dameswerk bedroeg totaal 387.089 pd. st. (1911 317.563 pd st.) waarvan uit Nederland 53 pd. st (1911 22 pd. st.) De invoer van kinderschoeisel bedroeg 197.640 pd. st. (1911 169.454 pd st.) waarvan uit Nederland 28 pd. st. (191 3 pd. st.) De invoer van pantoffels en Chineesch schoeisel bedroeg 31.605 pd. st. (191 27.198 pd. st.), waarvan uit Nederland 22 pd. st. (1911 13 pd. st.). BAARDWIJK. Het paard van den land bouw K. brak Donderdag een poot, zoodat bet voortaan ongeschikt is om te werken. Voorwaar es;n leclijke schadepost. VLIJMEN 23 Mei. De burgemeester der gemeente Vlijmen, Voorzitter der Tainboaw- vereeniging aldaar, maakt bekend, dat op Zondag 25 Mei avonds 7 uur ten herberge va G. v. Wordragen te Vlijmen door den RijkstuiBbouwleeraar Snellen te Bosch eene lezing zal worden gehouden over verbetering in den landbouw, welke lezing voor ieder belangstellende toegankelijk is. Aangezien deze lezing van zeer veel nut is voor de tuiniers wordt eene talrijke opkomst driDgend aanbevolen. BESOIJEN. Zondag 25 Mei zal een elfta van het regiment huzaren uit Tilburg een vriendschapsmatch komen spelen tegeD R W. B op het terrein alhier. Aanvang 3 uur VRIJH.-CAPPEL. Aan de Christ, schoo te Apeldoorn is benoemd de heer W. G van Dongen, onderwijz r aan de bijzondere school te Loonschendijk. Hij kreeg de be noeming uit 98 sollicitanten. In de plaats van den heer van Dongen werd te Loon schendijk benoemd P. Plaatsman, opgeleic aan de Chr. Kweekschool te Doetinchem. der De inspectie over de verlofgangers nationale militie in deze gemeente zal plaats hebben te Kaatsheuvel ten gemeentehuize Vrijdag 18 Juni 1913 der voorm te 8'/4 De zitting van den keuringsraad de 1 ationale militie zal voor deze gemeente gehouden worden te Kaatsheuvel ten ge- op UUr. voor meenlehnize op Vrijdag 4 Juli 1913, des voorm. te 10 uor. SPRANG. Dinsdag 20 Mei 1.1. kwain het bestuur met de ledeu der coöp. iroodbakkerij >Broederhulp* in het café in J. Klis alhier in haar eerste Jaar vergadering bijeen. De agenda vermeldde de navolgende punten. 1. Opening door den Voorzitter, 2, lezing der notulen, 3, aftredende be stuursleden, 4, verkiezing twee com. van toezicht, 5, sluiting. Om circa 8'/2 uur opende haar voor zitter, de heer B. Versteeg op gebrui kelijke wijze deze bijeenkomst, waarbij lij de aanwezigen hst welkom toeriep. De Secr. doet voorlezing der notulen. Bij de rondvraag vroeg het lid Valk het woord. Spr. stelde de vraag, om welke redeu het aangenomen voorstel der vorige vergadering, betreffende het nog uit te maken finantieel verschil met den vroegeren penningmeester de heer VV. (waarover door het bestuur een wis- cundig advies zou wordeo ingewonnen) nog niet was aangekondigd. Spr. gaf zijn verwondering te kennen dat zulk een nog aanhangige zaak niet op de agenda voorkwam. Naar spr. meening had deze zaak op de agenda moeten voorkomen. De voorz., den spr. beant woordend, merkte op dat in deze bij den heer Meijer te Rotterdam advies was ingewonnen. Daar het een zaak van ci- vielen aard is, kan in deze niet anders dan dat men met den heer W. een procedure zou aangaan. Hiervoor zou een bedrag van f 60.noodig zijn. Waarom spr. aan de vergadering voor stelde, zoo men procedeeren wilde, om dan deze onkosten uit eigen zak te be talen, wat voor elk lid een bedrag van 1.zou worden. Begrijpelijkerwijze werd dit met nagenoeg algemeene stem men verworpen. Als nu kwam de bestuursverkiezing ter tafel, waarbij de aftredenden werden ïerkozen. Tot com. van toezicht werden Versteeg en A. Hofman benoemd. Het lid G v. d. Hoven, het woord verkrijgeud vraagt, op grond van art. 34 der statuten, om de rekening en ver antwoording over het afgeloopen boek jaar uit te brengen door de com. van toezicht. De com. van toezicht de heer C. v. H. het woord nemend, deed me- dedeeling, dat een en ander door hem niet kon worden uitgevoerd, daar hij als de op het oogenblik eenige com., de boeken niet had nagezien, waarop door G. v. d. H. voor dezen functionaris ontslag wordt aangevraagd. Staande de vergadering bedankt C. v. H. als com van toezicht. Na nog enkele zaken van onderge schikt belang te hebben afgehandeld, sloot de voorzitter om circa 12 uur deze tamelijk druk bezochte vergadering. Raadsvergadering te Sprang op Dinsdag 27 Mei a.s. des v.m. ll'/2 uur. WASPIK 23 Mei. Vau de parochiekerk alhier zullen uaar de Tentoonstelling van Kerkelijke Kunst te 's Bosch worden inge zonden een kasuifel en een stel koperen kandelaais. De kasuifel is een prachtstuk van weef- en borduurkunst, waarschijnlijk dag- teekenend uit de viertiende eeuw. Door het wegzakken van eeD dam ge. raakte kar en paard van den landbouwer C. de Bont alhier te water. Met spoedig toe geschoten hulp gelukte het om het paard uit zijg beuarden toeetand te bevrijden, waar na ook de kar op 't droge werd gebracht. Het dier had geen letsel bekomen. Tot nu werden de schepen, welke met averij of voor den schoonmaak hier esn de werf kwamen, nog met handkracht omhoog gedraaid. Vooral bij de lange sleepkaDen was het hierdoor dikwijls zeer moeilijk de vaar tuigen gelijkmatig op de werf te werken. De firma Ruitenberg alhier zal nu de lieren welke de wagentjes omhoog draaien, waarop 't schip zit., van een electrische installatie voorzien, zoodat dit werk voortaan zeer ge lijkmatig en in een minimum van tijd zal kunnen geschieden. RAAMSDONK(DORP). Onder groote belangstelling vierde het echtpaar C. van Kraag en Ca. van Beek deze week zijn gouden bruiloftsfeest. Ht,t woouhuis der familie was door de buren geheel versierd. Vroolyk wapperde de driekleur. Aan geluk- wenechen en cadeau's ontbrak het 't gouden paar niet. Een groot aantal inwoners ver zamelden zich 's avonds voor de woning en brachten Bruid en Bruidegom een ovatie, die luid door ons dorp weerklonk. Voorwaar een gelukkige dag in het leveu van deze echtgenooten. RAAM8DONK8VEER. Woensdag kreeg de 17-iarige de B., werkzaam op de scheeps timmerwerf der firma P. A. Ruitenberg, een stukje ijzer zoodanig in zijn band, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen, welke verleed werd door Dr. V. d. Wiel. De metselaar V. kwam Donderdag in aanraking met de draden der electrische geleiding. Ily werd geduchtig heen en weer geslingerd en bleef eenigen tijd zweven tusschen hemel en aarde. De electricien S. kon hem nog bijtijds uit zijn benarde positie verlossen, zoodat het voor V. uog betrek kelijk goed is afgeloopen. dag niet woedde, aangezien het slechts bestood uit écn slag en niet meer, heeft de bliksem een der telefoondraden ge raakt en een bezoek gebracht in het Postkantoor, waar hij gelukkig onbedui dende stoftelijke schade heeft aangericht en grooten schrik teweegbracht onder de ambtenaren en de lui aan het loket. Nieuwe Industrie. Van welingelichte zijde vernemen we, dat binnenkort in onze stad wederom een nieuwe industrie zal worden gpves- tigd Althans door de bekende sigaren fabrikanten Goulmy en Van Baar is hier het kolossale woonhuis van de heeren P. in de Wijksche Straat gehumd, waariu eerlang een tabak-stripperij wordt geo pend en een 50-tal werklieden kunnen worden geplaatst. 8 Kaatsheuvel, 24 Mei 1913. Processie Briel/e. De jaarlijksche processie van Kaats heuvel en omstreken naar Brielle (ter eere der H. Martelaren van Gorcum, aldaar op 9 Juli 1752 ter dood gebracht) zal dit jaar niet plaats hebben. Hoewel jaarlijks door velen aan deze schoone bedevaart wordt deelgenomen, is de laatste jaren het getal deelnemers niet voldoende om deze dure reis per stoom boot goed te maken. De laatste jaren was het telkens een groote schadepost- Het Bestuur besloot daarom, dit jaar de reis niet te maken. Door verschillende pelgrims zal zulks ten hoogste betreurd worden. Dus maar hopen op een vol gend jaar. H. Missie. Uit zekere bron vernemen wij dal in onze beide parochiën bij gelegenheid van den door Z. H. de Paus verleenden Jubilé-aflaat eene H. Missie zal gehou den worden. Deze 8 daagsche oefening zal gegeven worden met Allerheiligen 1 Nov. en geleid worden door de Eerw. Paters Ca- pucijnen. ■tEuphoma.* Met het oog op het a. s. concours te 's Bosch, waaraan onze Koninklijke Har monie >F.uphonia« op Zondag 6 JuU zal deelnemen, heeft het Bestuur besloten om behalve 's Maandags ook Zaterdag avond repetitie te houden. In overleg met de leden der Liedertafel is besloten om de zaugrepetitie te houden op Vrij dagavond om half negen, in plaats van zooals tot heden op Zaterdagavond. Kiezers. 't Is voor vele personen uit onze ge meente wetenswaardig, voor sommige zelfs nuttig te weten, waaraan de verschil lende kiezers voor de 2e Kamer, de Prov. Staten en den Gemeenteraad hun kies recht ontleenen- De kiezerslijst voor 1913 bevat voor 2e Kamer en Prov. Staten in Kaatsheuvel en Loon-op-Zand samen 1143 kiezers, waarvan 858 alleen voor Kaatsheuvel en 285 voor Loon-op-Zand (scheiding de Baan, tusschen 2e Straatje en deMoer.) Van deze 1143 kiezers, zijn er 930 die hun stemrecht, behalve misschien aau andere oorzaken, ontleenen aan 't betalen in de belasting. 18 verkrijgen hun recht, als ingeschre ven erfbezitters eener onverdeelde nala tenschap. 19 als bewoners van een huis, dat de bepaalde som aan huurwaarde doet. 169 wegens het vervullen eener dienst betrekking, waarvoor zij een salaris ge nieten bij de wet bepaald of hooger. 3 wegens het vervullen van 2 dienst betrekkingen, 1 als inwonende zoon, 1 Spaarbankkiezer, ambtshalve 1 Examen- kiezer. De niel-belastingkiezers zijn het om de aangegeven reden zonder meer, de belas tingkiezers, velen ook nog om een van Heusden, 24 Mei 1913. Onweer. Tijdens het onweer, dat hier Donder- VOOK 481. in alle genres en prijzen, WAALWraiK STOöHDflEKKEKIJ ANTOON TM. Bestellingen worden aan denzelfden prijs door onze agenten aangenomen. De Echo vin het Zniden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der uemeente Waalwijk, gelet op het voorschrift ■regïven bij artikel 228 der gemeentewet aleraede op de bepalingen der wet van 8 November 1815 Staatsblad No. 15.) MAKEN BEKEND L»at de declaration of nota's van alle schuld vorderingen ten laste vod het Rijk, de Provincie of de Gemeente en betrekking hebbende tot het jaar 1912 vóór of uiterlijk met den laatstenJuni rtHiistaande moeten xljn ingediend bij de Besturen of Administratiën waartoe zij betrekking hebben en dat de schuldvorderingen waarvan de be scheiden niet voor dien termijn zijn ingekomeD, ingevolge de bepaling der bovenaangehaalde wet van 1815 worden beschouwd als verjaard en nlzoo niet meer vatbaar voor betaling te zijn. Waalwijk, den 25 Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, TH. DE SURMONT DE BAS SMKELK. De Secretaris, VAN I,TEMPT. Invoer in Uitvoer naar België. België. komt alleen door storingen, die allocn aan vrou wen eigeu zijn. Zij komen door een eenvoudige oorzaak, maar doze wordt spoedig vcrholpon door KN IS

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9