jummer 43 Donderdng 29 Mei 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijlsche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. Gemeenteraadsvergadefing De Balkan-Oorlog. )it nummer bestaat uit TWEE bladen. BEKENDMAKING. BUITENLAND. BINNENLAND. België. Dit Blad venchjjnt Woensdag- en Zaterdagavond. A-bonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per poat door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden en*., franco te zenden aan Uitgever. den UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Adveetbntikn 1—-7 regels f0.60daarboven 8 cent per regel,groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames IB cent per regel. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. UNLIGHT gerlijk Armbestuur voor het dienstjaar 1912. - De ontvangsten bedragen f 2856,26'/2, de uitgaven f 1971,81 '/2. zoodat de re kening sluit met een batig saldo van f880,45. Aldus wordt vastgesteld. 3. Verhuring van een kamer onder het raadhuis. Voorzitter. De zoon van de Jong gaat met Kaatsheuvelsche kermis trouwen en die wenscht die kamer te huren. B. en W. stellen voor hem tot Januari aan hem te verhuren voor f 16dat is tegen eene huurwaarde van f 40 per jaar. Aldus wordt besloten. 4. Af- en overschrijving. Voorzitter. De post, vergoeding van het Rijk is met 16 cent overschreden. De heeren zullen zich wel kunnen ver eenigen met dit bedrag van de post onvoorziene uitgaven over te schrijven. Aldus wordt besloten. 5. Vaststelling verordening voor het Burgerlijk Armbestuur. Voorzitter. Door Ged. Staten zijn eenige aanmerkingen op de concept verordening gemaakt. Er moeten eenige artikelen aan de verordening worden gevoegd en aan weet enkele andere ar tikelen moeten eenige wijzigingen worden gebracht. Ged. Staten dringen er op aan, dat bedeelden loon ontvangen dus dat je zoo mogelijk de menschen er eenige arbeid voor moet laten verrichten. Wordt besloten het eerste besluit tot vaststelling van de verordening in te trekken en de verordening aldus vast te stellen. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de vergadering. Verjaring S chuldvorderingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Waalwijk, gelet op het voorschrift jegeven bij artikel 228 der gemeentewet alimede de bepalingen der wet van 8 November 1815 taatablad No. 15.) MAKEN BEKEND Dat de declaration of nota's van alle schuld vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie of de Gemeente en betrekking hebbende tot het aar 1912 vóór of uiterlijk met den laatste» Juoi instaande moeten zijn ingediend bij de Besturen of Administration waartoe zij betrekking hebben en dat de schuldvorderingen waarvan de be— iclieiden niet voor dien termijn zijn ingekomen, ngevolge de bepaliüg der bovenaangehaalde wet tan 1815 worden beschouwd als verjaard en alzoo niet meer vatbaar voor betaling te zijD. Waalwijk, den 25 Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, TH. DE SURMONT DE BAS SMEEIJ5. De Secretaris, VAN LIEMPT. SPRANG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 27 Mei des voormiddags ten half twaalf uur. Voorzitter: Edelachtbare heer Meijer. Secretaris: den heer J. van Santen. Ongeveer kwart voor twaalf uur opent de Voorzitter de vergadering, aanwezig zijn de heeren Meijer, Haverhals, Vos, Verhoeven en Maijersafwezig de hee ren Rijken en De Jong. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Vaststelling kohier Hoofd, omslag. Voorzitter. Het Kohier is opgemaakt tot een totaal bedrag van f 1699.31. Het vermenigvuldigingscijfer is 1,67, iets hoo- ger dan een vorig jaar. Wordt vastgesteld. 2 Goedkeuring rekening van het Bur- Het Balkanverbond. Uit Sofia aan de Kölnische Zeitung De gevechten tusschen Bulgaren en Grie ken in de nabijheid van Salonlki zijn gestaakt. De strategische positie van het Bul- gaarsche leger in Macedonië is uitste kend. Als het tot een oorlog met Servië en Griekenland komt vertrouwt men hier dat de Bulgaren daarvan gebruik zullen weten te maken. Het verschil met Servië blijft onver anderd bestaan, daar Bulgarije het voor stel van Servjë om een conferentie van afgevaardigden der vier Balkanstaten de verdeeling van het veroverde gebied te doen uitmaken, heeft afgeslagen. De hoop op een minnelijke schikking wordt bij den dag geringer. Bulgarije zet zijne militaire voorberei dingen met kracht voort. Men is hier algemeen van oordee dal het geschil tusschen Servië en Bul garije in het beslissende stadium is ge komen en dat het gevaar voor een oor log niet gering is. De herhaalde besprekingen te Sofia van minister Gesjof en den Oostenrijksch Hongaarschen gezant boezemen bier ongerustheid in, daar men ze in vel band brengt met het onder de wapenen houden der Oostenrijksche reservisten aan de Servische grenzen. Tijdingen van particuliere zijde uit Bulgarije zijn weinig geruststellend, daar de Bulgaren steeds meer troepen aan de Servische grens samentrekken. Ook de Turksche elementen der be volking worden gemobiliseerd. De vredesonderhandelingen. Minister Grey heeft vandaag aan alle vredesafgevaardigden een gelijkluidende verklaring afgelegd. Hij heeft hun ge zegd dat de afgevaardigden, die bereid zijn het voorloopig vredesverdrag onge wijzigd te teekenen, dat dan-ook moe ten doen. Voor hen die daartoe niet bereid zijn, is het nutteloos, in Engeland te blijven. Tentoonstellingsbr and te Gent. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen, die men op de wereldtentoonstelling te Gent genomen heette te hebben om een herhaling van den brand op de tentoon stelling te voorkomen, is Zondagmiddag toch weer een gevaarlijke brand op die tentoonstelling uitgebroken, die echter geen ernstige gevolgen gehad heeft en hoofdzakelijk dank zij de ligging van de plaats, waar de brand uitbrak tot een cleiue oppervlakte beperlt bleef. De brand brak uit in een inrichting t>ij den spoordijk staande, die bij het slation GentSt. Pieter detentoonsteiling doorsnijdt, links aan het einde van de avenue des Nations. Daar staan, of liever stonden een groot Duitsch restaurant Zillerthal*een Engelsche inrichting, die nog niet geopend was, het paviljoen van Engelsch-Indië, een particuliere on derneming, waar tapijten en Hindoesche curiositeiten te koop waren en de Ville des Lys, waar de bureaux van bewaking voor de tentoonstelling ondergebracht waren. Niet ver er vandaan is het palais des beaux arts gelegen en het plein voor de Engelsche sectie. Het vuur schijnt ar 'er »Zillerthal* ontstaan te zijn Terwijl de muziek in het restaurant vroolijke wijsjes speelde, zag men vandaar tenminste een rookzuil op stijgen. Dadelijk werd de brandweer gewaar schuwd, die met een autospuit aanrukte. Een groote opschudding heerschte er tengevolge van de drommen, die van alle kanten kwamen opdringen. Uitgebreide ordemaatregelen werden echter genomen, door infanteristen werden de toegangen afgezet. >De brand breidde zich intus- schen uit »Zillerthal« en het Indische paviljoen, het Engelsche etablissement gingen in de vlammen op De villa de Lys werd ernstig beschadigdboeken en documenten wist men echter teredden. Het dak van de Engelsche sectie vatte nog vlam, maar verdere uitbreiding van den brand werd daar gelukkig voorko men wel werd waterschade aangericht. Het palais des beaux arts, waar ver schillende kunstwerken reeds klaar ge zet waren om weggebracht te worden, bleef geheel gespaard. Met een goed uur had de brandweer den brand onder de knie. Omtrent den brand op de Gentsche tentoonstelling meldt een Vlaamsch blad het volgende; »Volgens het bestuur van het Palais des Indes zou er daar 200,000 fr. schade zijnde tentoonstellers konden enkel eenige tapijten redden, welke dan nog fel door de vlammen gehavend zijn Een tentoonstelster heeft in haar over- overhaaste vlucht haar valies, dat 3 a 4000 frank in banknoten bevatte in den brand gelaten. Om 6 uur werd in de puinen gezocht. De pompiers brachten nog 3 ongehin derde goudstukken voor den dag,alsmede een metalen staaf en het ijzeren gedeelte van het damestaschje. De algeheele schade mag op circa 300,000 fr. geraamd worden. Nopens de oorzaken weet men nog niet veel, maar alles doet vermoeden, dat het vuur ontstond achter het »Zil- lerthal", waar een kleine ruimte tot een soort keukenkamer van deze instelling was ingericht. Gekwetsten zijn er niet geweest; en kelen vrouwen vielen bewusteloos- De heer van Wesemael, hoofdcommissaris, werd overrompeld en moest beroep op het leger doen. Ongeveer 200 soldaten verleenden hunne hulpvaardige tusschen- komst. Terwijl het vuur, zoo vertelt men, ten hevigste woedde, kwam de trein Oosten deBrussel aan, welke om zoo te zeggen door het vuur heen rijden moest De Kamerverkiezingen. GULPEN. Jhr Mr.Ch. Ruys de Beeren- brouck krijgt tegenover zich een liberaal katholiek onderwijzer, de heer Schrijnen en een soc-dem. de heer Vliegen. GORINCHEM. De heer Pollema neemt Gorinchem niet aan. Voelt zich ziek. Met dit al zit de Rechterzij nu zonder kan didaat. WEERT. Jhr. de Stuers (aftr.) wordt opnieuw kandidaat gesteld. VENLO. Mgr. Dr. Nolens idem. ROERMOND. De afd. Roermond van de r.k. kies ver. in het distrikt heeft Zon dag een vergadering gehouden, waarin onregelmatigheden bij de kandidaatstel ling zijn genoemd, tengevolge waarvan de afdeeling gemeend heeft hare leden vrij te moeten laten in de keuze. OOSTERHOUT. Naar het Vad. meldt, zullen de vrijz.-demokraten prof. Kern kamp te Utrecht kandidaat stellen in het distrikt Oosterhout. Nationale feestviering. De Rotterdamsche gemeenteraad be sloot tot beschikbaarstelling van een crediet van 50,000 voor de nationale feestviering 1913. Electrische stations. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel van Burgem. en Weth. tot overneming der N V. »Electra", Maat schappij voor electrische stations, aan genomen. De overnemingssom bedraagt f 880,000. Nieuwe Munt. De nieuwe, nu donkerkleurige cent is er, zegt het N. v. d. D. Gevaar, dat ze voor een tientje aangenomen of uitge geven zal worden, bestaat volstrekt niet. Gelukkig weten we dat de donkere kleur in het gebruik wat zal afslijten, want ze is nu niet juist mooi. De versiering aan belde zijden is, met behoud van de grondgedachte, wat uit voeriger en voor zoover we zien kunnen, mooier. De Tilburgsche Tentoonstelling. Allengs nadert de Tilburgsche Ten toonstelling hare voltooiing. Een leger arbeiders heeft er sedert eenige maao- den gegraven, gesjouwd, getuinierd, ge klopt, gespijkerd en geverfd, volgens het plan van den bekwamen architect Alb. Lejeunï, totdat er nu een gebou wencomplex verrezen is, waarvan het uiterlijk een machtigeo, aestetlschen in druk maakt en dat kan wedijveren met wat de groote wereldtentoonstellingen bieden. Terwijl hier de laatste hand ge legd wordt begint men binnen te arbei den aan de eigenlijke expositie. Welk een macht vormt de Nederlandsche In dustrie In al haar uitgebreid. Dat valt waar te nemen in de machinezaal, waar een keur van machinerieën op alle ge bied aanwezig is, gevende te samen een volledig beeld van wat de nijvere Nederlandsche bevolking wrocht. Niet minder eerbied zal de buiten lander krijgen, en ook de eigen land- genooten voor hetgeen onze Handel presteert. Want ook deze afdeeling zal dank de onovertroffen belangstelling een juiste afspiegeling geven van Holland's kracht bij uitnemendheid. Talrijke bui- tenlandsche inzendingen maken het mo gelijk een vergelijking te treften, die veelal ten onzen gunste zal uitvallen Hier is dus een tentoonstelling, waar wat te zien en te leeren valt. Teneinde de aantrekkelijkheid voor de bezoekers te verhoogen is een heer lijke tuin met groote fontein op het midden-terrein aangelegd. De uitslui tend paarse kleur van dezen tuinaanleg zal treffend uitkomen tegen de wit met goud geschilderde gebouwen en een lust verblijf zijn voor hen, die kijkens moede eenige oogenblikken wenschen uit te rusten. Naast sport- en kermisterreinen, waar steeds feest in overvloed zal worden gevierd, is de bijzondere attraction, >de Bloemenstad.* Een lusthof zooals men zich haast niet denken kan, een paradijs van bloemen, overgoten door een zee van licht 12000 electrische lichtjes, waarin het hoogopspringende water der fonteinen schitteren zal als diamant. 't Is alles reeds in een ver gevorderd stadium, zoodat met gerustheid en blij moedigheid de openingsdag 18 Juni a.s. mag worden tegemoet gezien. De Nederlandsche bouw- en schilder kunst is vertegenwoordigd op een wijze zooals wellicht op een tentoonstelling nog nimmer is aangebracht. Geen en kele van de voornaamste der levende Hollandsche meesters ontbreekt. Men behoeft daarvoor slechts in te zien on derstaande volledige lijst der exposanten. Akkeringa, Louis Apol, P. Arrzenius Th. Arntzenius, B Arps, M. Andringa, N. Basteis, S. Bisschop Robertson, J P. Bodifée, F. Bobeldijk, Jan Boon, Rijs wijk, Z. H. G. Bergsma, W. v. d. Berg, den Haag, A v. d. Berg den Haag, L. Berkemiier, Etienne Bosch, Carl. Brei- tenstein, *Bourgonjon, Mej. Broeksnict, G. de Boer, Mej, A. C. v. d. Berg A'dam, Jules Brouwers, A. Brouwer, Mej. M. de Boer A'dam, W. Bleekman. Du Chattel, C. Cossaar, P. ten Ca- te, Dr. P. J. Cuipers. Mevr. v. Duil-Schwartse, G. Derksen, A. Derksen v. Angeron, Ant. Dirkx, H. A. Dievenbach, Jr., v. Domburg Schijn- del, J. Dooyenwaard, A. J. van Driessen, ♦F. Dupius, *Mej. v. Dantzlg, Ch. Dank- meijer, Johan Doeleman. O. Eerelman, J. v. Essen, Mevr. Elout. ♦August Falix, B. W. Eerwerda, D. Pi lar ski. A. M. Gorter, C. M. Garms, Mej. Oijswijt, Garjeanne, Th. Goedvrlend, J. Graadt v. Roggen, G. D. Gratama, G, H. Groot, Mej' B. Bori, P. Gerrls. J. H. L. II an an, F. Hart Nibrig, II. J. Haverman. Hoynk, v. Papendrecht, P. H. Heijenbroek, B. de Hoog, W. F. Haas, D. Haring, Mej. ten Hoet, Mevr. Bar. v. Hogendorp St. Jacob, G. C. Ha verkamp, A. Hijner, Fr. Helfferich, G. Hoogerwaard, G. v- d. Helden. Isaac Israels. *Ed. Jacobs, W. G F. Janssen, Mevr. Robert Janssen Nijmegen. Toon de Jong, *F. E. Jehtsema. H. M. Krabbé, Gerard Koekoek, J. C. Kaningsbergen Oosterhout, A. H. de Coning, Edzard de Koning, C. Kuipers L. Kraus. K Koster, C. Koppenhol. H- Leeuw Nijmegen, A. M. Lejeune, Laudey (Brussel), J. Legner, E. A Lan- geveld, Lelieman, Jhr. Lopes Suasso, Huib Luns, E. Lucker, Mej. A Lehman. Simon Maris, M. Monnichendam, M. v. d. Maarel, J. H. v. Mastenbroek, S. Moulijn, H. Moerkerk 's Bosch, Xeno Munnignot, Nej. M. Mignot, Frits Maris, H. J. Melis, H- PL Mees, E. Moudriaan, E. Moll Jr. W. C. Nakkers, W. v. Nieuwenhoorn. G. v. Nlffrik. J. M. v. Oort, A. W. Odée, F. Oer- der. Beganius Prins, J. C. Pabst, Mevr. Plasschauts, Jkvr. v. d Poll. A. F. Reicher, L. Roernaekers,, J. C. Ritzema, Albert Roelofs, W. Roelof sjr. P. de Re t, *L. Roessingh. W. C. Rip- Hobbe Smith, E. R. D Schaap, P. A. Schipperus. *Mevr. Schreve-IJzerman, ♦Mej. Georginl Schwartze, Mevr. Stork- Kruijf, Mej. Suril, Mej. Jeanette Slager, J. C. Scherrewitz, P. G. Schiedges, H. D. Schild, J. F. Sterre de Jong, Mevr. J. Schrijver IJzerman, D. Schrafer, J. H. Speenhoff, L. A Schilt, J. Stuijt, L. A. Schilt, D. Schülman, Mej. Corry Slager, F. Slager, P. Slaher, W. J. Sluijter, Hugo v. Schaik, Mevr. H. W. Schaap v. d. Pek, Louis Stracké, A. W. v. Schoon hoven v. Beurden, Bern. Schtegel. Mej. W. Testas, O. v. Tussenbroek, J. Taanman, W. B. Tholen, J. loorop, Mevr. A, v. Thol-Ruijsen, C.J. Thijsea. J. G. Veldheer, Vaarzon Morel, M. v. d. Valk, C. Vreedenbergh. Mevr. Vre- denbergh-Schotel, *Louis Vreugde, Ch. Ch. Verschuuren, Alb Verschuuren. De Echo van het Zuiden, ttiiiilwijksclii' en l,angstr»iilselie Courant, sunlight EWAARBORGD KVfRVAliCHT ZONDER GEDEPONEERD, [SCHADELIJKE BEJTANDDEEIEN O O co "f

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1