FEüÏIÏETÖN. Gemengd Jfêieuws. Burgerlijks Stand. Abonneeft U op dit Blad. Korte berichten. Onderwijs. Handels berichten Kleine Advertentiën. ding zijnde Heeren werden bij de op 14 November 1912 gehouden verkiezing met bijna algemeene stemmen herkozen, zoodat het personeel onzer Kamer on veranderd bleef, evenals het bureau, bestaande uit de heeren M. A. van beurden, voorzitter, Th. A. M. van Dortmond, vlce-voorzitter en M. A. van der Wee, Secretaris. Algem*en overzicht. Wauneer de toename der bevolking de ontwikkelingsgang eener plaatselijke industrie teekende, zoude het jaar 1912 ons zeker vooruitgang in "evolutie te boeken geven. Onze bevolking nam in .dit jaar toch toe met 78 personen, als gevolg waarvan het cijfer 8006 werd bereikt. Al is aan dit betrekkelijk klein accres niet zoo overgroote waarde te hechten, toch geeft het aan ene plaats die als 't ware uitsluitend door industrie wordt beheerscht, reeds eenigermate den toestand weer. De nijverheid onzer plaats wordt ge heel gevormd door de schoenfabricage en de lederindustrie. Naast de gewone kleine hand-schoenmakerijen, telt zij 19 stoomschoenfabrieken, 20 machinale schoenfabrieken zonder kracht, 5 leer looierijen, waarvan 1 met stoommachine en een tweede met een motor als me chanisch hulpmiddel. Uit de hier gegeven specificatie moge reeds gedeeltelijk de omvang onzer plaatselijke nijverheid worden verklaard nog duidelijker echter springt dit ech ter in 't oog bij de beschouwing van het aantal arbeiders, in elke branche werkzaam, bedragende 903 voor de stoomschoenfabrieken, 300 voor machi nale schoenfabrieken zonder kracht en 8 voor leerlooierijen. Het jaar 191-2 mocht zich verder, evenals zijn voorgangers voor de indus trie onzer plaats in het algemeen ken merken door een flinke bedrijvigheid, speciaal de voorjaaisperiode gaf voor de meeste schoenfabrieken een bijzondere levendigheid. De talrijk ingekomen voor jaarsorders waren voor de meesten slechts met uiterste inspanning gereeda te krij gen en gaven den fabrikant niet zelden aanleiding ook buiten de gewone werk uren arbeid te doen verrichten. Bij deze bedrijvigheid bleef de ontwikkeling der schoenindustrie in 1912 niet ten achter. Door niet minder dan 6 fabrikanten werden hunne affaires door het plaatsen van een krachtwerktuig en andere ma chines niet onaanzienlijk uitgebreid, ter wijl voorts nog in ééne schoenfabriek (een tweede heeft dit systeem reeds sinds enkele jaren) het zg. Good-Year- Welt-systeem werd ingevoeld. In de leerlooierijen heerscht tengevolge van de abnormaal hooge huidenprijzen ge durende het 2e ha fjaar van 1912 niet die drukte, die overigens in deze be drijven mocht worden verwacht. Deze prijzen waren voor enkele leerlooiers onzer plaats bepaald een hinderpaal om vele hulden in te werken, daar de op gaande markt dienaangaande te onzeker was voor het vestigen van stabiliteit in de toekomst. Hierdoor was de leerlooi erij in niet geringe mate tot een risico bedrijf gestempeld. Onze plaats bleef ook in 1912 ge spaard van groote deconfitures, slechts een tweetal weinig beduidende faillisse menten kwamen voor, die den stand der arbeidsmarkt echter niet konden be- invloeden. Alvorens verder de industrie en ne ringen aan e-n bespreking te onderwer pen, mogen hier enkele punten worden vermeld, welke voor onze plaats zeker van niet weinig belang zijn. Hiertoe rekenen we op de eerste plaats de stichting eener steenkolengasfabrlek, welke in 1912 lu exploitatie is genomen. Niet alleen strekt het als lichtgevend gas ten voordeele en nutte onzer plaats, maar het geeft ook menige fabriek het vermogen de affaires mechanisch te drij ven. Door een 5-tal schoenfabrieken en 1 leerlooierij wordt het gas als zoodanig reeds benut, terwijl het voorts een niet te versmaden bron is voor verwarming van de in de schoenfabrieken aanwezige machines en apparaten. Een tweede be langrijk punt, dat we meenen niet stil zwijgend te mogen voorbijgaan, vormt de oprichting der Bouwvereeniging Volksbelang.® De ontwikkeling der plaatselijke industrie deed de behoefte aan geschikte arbeiderswoningen, gedu rende de laatste jaren in steeds sterkere mate gevoelen. Met hare evolutie tij deus de laatste jaren, hield de uitbrei ding van het getal arbeidskrachten ge lijken tred. Waar nu echter een niet voldoend getal woningen aanwezig was, daar was de vestiging van verschillende arbeiders in een andere plaats, hoezeer ook voor hen bezwarend, toch een ge biedenden eisch. Door het bouwen van een 15 a 16 tal woningen stelt de bouw vereeniging zich voor de noodzakelijkste behoeften van het oogenblik te kunnen bevredigen, om desnoods later tot uit breiding van het woningtal over te gaan. Van niet minder belang is de door het Hoofdbestuur der Posterijen en Te legrafie, op verzoek onzer kamer ver leende concessie betreffende de open stelling van post- en telegraafkantoor te dezer plaatse. Gedurende deze beschik king zal het Postkantoor gedurende de maanden Maart tot en met Juli,, met uitzondering van 12 uur nm. den ge- heelen dag voor het publiek zijn open gesteld terwijl voor de overige maanden de openstelling met 1 uur is verlengd, en het k ntoor te 5 uur nm. in plaats van te 6 uur opengaat. Het zal wel niet noodig zijn het groote nut vojr| den handel hierin gelegen op te diepen. Vooral tijdens de seizoenperiode werd het gemis aan langere openstelling, ook wat betreffen den Telegraaf- en Tele foondienst door onze industrie vaak gevoeid en gaf niet zelden tot groot ongerief aanleiding. Een der eerste werk zaamheden onzer kamer was de aan dacht der betrokken autoriteiten op dit euvel te vestigen en het feit dat hierin gereedelijk werd toegestemd is wel een bewijs, dat onze klacht dienaangaande gerechtvaardigd en gemotiveerd was. Niettemin gevoelen wij ons verplicht hier openlijk dank te brengen aan het Hoofdbestuur dat ons deze voldoening schonk, en aaD de autoriteiten, die daartoe hunne medewerking hebben ver leend, waarbij wij niet kunnen nalaten ook eveneens latere verzoeken onzer kamer ter zake nieuwe behoeften, welke den Post- Telegraaf en Telefoondienst aankleven en onze industrie zouden ten goede komen, reeds bij voorbaat in de volle aandacht van het Hoofdbestuur en de daarbij betrokken autoriteiten aae te bevelen. Verder mogen we hier niet onvermeid laten de oprichting eener tweejarigen Handelscursus uitgaande van de R. K. Middenstandsvereeniging sDe Hanze* te Kaatsheuvel. Deze cursus wordt bezocht door 22 leerlingen en gegeven door het Hoofd der O. S. bijgestaan door een leeraar in 't bezit van de akte boek houden M. O. De vakken welke worden onderwezen zijn Boekhouden, Handels rekenen, Handelsrecht, Handelsaardrijks- kunde en Nederlandsche en Duitsche correspondentie. Voor onze toekomsti ge fabrikanten en handelslieden is het volgen van dezen cursus zeker van het grootste nut. Hier worden vakken gedo ceerd, die ieder fabrikant en nering doende zich eigen moet maken, wil hij in de stroom der concurrentie zijn affaires ook in de toekomst staande houden, wil hij de waarde van zijn product kun nen berekenen en wil hij ook aan het einde van het boekjaar met juistheid kunnen nagaan hoe groot zijn verdien sten zijn geweest. Waar bij menig fa- brikaut dit laatste nog vaak al te veel j te wenschen overlaat en het tot stand brengen van dezen cursus van onbere kenbaar belang is en het groot getal leerlingen dat dezen cursus volgt, is wel het sprekendst bewijs dat de behoefte aan een goede boekhouding en de noodige handelskeunis ook in breede kringen wordt gevoeld. In dit verband moge er ook op wor den gewezen, dat in onze plaats ook onder de arbeiders een streven merk baar is naar meerder onderricht. Tiet besef dringt meer en meer door, dat de intellectueel meest ontwikkelden, waarmede de vakbekwaamheid niet zel den samengaat ook' de beste plaatsen in de schoenfabriek worden ingeruimd. Hiervan ten zeerste overtuigd laat zich het groot getal leerlingen denken nl. 45 (vorige jaren 10—15) door wien de herhalingscursus gedurende de winter periode 19121913 alleen aan de te dezer plaatse bestaande 1. sch. (kom) werd gevolgd. In deze rubriek moge voorts worde vermeld, dat ook in 1912 weer een cur sus van 20 leerlingen werd gegeven in verbandleer (eerste hulp bij bedrijfson gevallen). Waar het ontwerp Algemeene Maatregel van bestuur ter uitvoering van artikel 6 der veiligheidswet uitging van het beginsel, dat in elke fabriek een persoon aanwezig moet zijn, die dienaan gaande de noodige kennis, nog nader door den minister te omschrijven, bezit, is een zoodanige cursus voor de indus trie zeker nog meer actueel geworden. Ten slotte moge hier nog vermelding vinden, dat door De Kaatsheuvelsche Omnibus-Maatschappij over 1912, den door haar ondernomen dienst van 3 m. daags van Kaatsheuvel naar het station Kaatsheuvel— Capelie zeer geregeld werd onderhouden, zeer ten gerieve van 't reizend publiek. Door een grooter aan tal personen dan in 1911 werd hiervan gebruik gemaakt, hetgeen de statistiek uitwijst. (Wordt vervolgd.) aangereden. Met wat kneuzingen kwam hij er af, doch de fiets was deerlijk ge havend. 't Is oppassen tegenwoordig hier in de straat. De »Sophia's-Vereeniging» alhier zal a s. Zondag deelnemen aan het festival te Goirte en tevens aan het marcheer- concours waarbij een zevental korpsen optreden. Goed succes wordt haar toegewenscht. LOONOPZA.NL), 27 Mei. Gisteren na middag had in de fabriek van den heer v. d. H. een treurig ongeluk plaats; de hakker zetter v. B raakte met zijn linkerhand onder de pers, zoodat de duim en de twee voorsta vingers deerlijk werden geplet. De middel vinger was er oogenschijolijk bet ergst aan toe, het beentje stak akelig vooruit, 't is te vreezen. dat de vingers voor altijd verminkt zullen blijven. D\ Rading, die direct ont boden werd, was spoedig er bij om de eerste hulp te verleeneu. De keiwerkers zijn hier bezig deu keiweg op te breken en dezen gedeelte lijk te vernieuwen, zoodat het verkeer nogal eens belemmerd wordt. Dit was dan ook de oorzaak, dat de heer J. W. op de fiets alhier door een auto werd Walvischvangst. Kapitein Lange ver- haait ons zoo schrijft 't >Rott. Nb.« van zijn reisherinneringen. We hadden Vrijdag het voorrecht uit den mond van den heer Lange, den ge wezen walvischvaarder, thans chef de bureau van deu te Sandefjord gevestig- den enormen trust voor walvischvangst en voor de exploitatie van de producten van den walvisch (directeur P. Bogen, naam van groote vermaardheid in Noor wegen), een en ander op te teekenen over de walvischvangst en haar wel bui tengewone beteekenis in den tegenwoor- digen tijd. De heer Lange ontving ons in zijn hotel Weimar, te Rotterdam. Hij was de laatste weken te Vlaardingen, Schiedam, Rotterdam doende geweest met den ver koop van enorme hoeveelheden olie. October tot April, zoo vertelde hij, dat is de tijd voor de walvischvangst... 't Seizoen is net geweest... 't Was héél goed... Dan staan onze papieren niet slecht... Er zijn jaren van 100, 200 pCt. Dat zijn onze maatschappijen, die onder Zuid-Schotland, Zuid-Georgia werkten. Zij vischten voor 20 millioen gulden in één jaar. Niet allen gaat 't zoo voor den wind. De stations op de Westtkust van Afrika maakten goede zakendie op de Oostkust ging 't weer minder.... O, die stations over de hééle wereld zijn ze verbreid Alaska, IJsland, Chili, Bra zilië, Mexico. En nu moet ge goed on derschelden de stations aan den vasten wal en die in zee. In de eerste wordt alles van den walvisch verwerkt, in de tweede wordt alleen de traan gewonnen, en zet men het restje van het cadaver over boord. Die laatste zijn de drijvende traanfa- brieken. 't Zijn schepen van 6 a 7000 ton. Elk zoo'n moederschip heeft drie, vier kleine, solide stoombootjes de ei genlijke walvischjagers, bij zich. De bemanning ze bestaat bijna altóós uit Noren. Vooral dié verstaan het werk. Ook de maatschappijen buiten Noorwe gen hebben doorgaans Noren in dienst. Er is geen gevaar bij de jacht. De walvisch is belachelijk vreesachtig. Onze stoomschepen loopen geruischloos, onze mannen aan dek mogen niet praten anders gaat het dier aau den haal. Eén van de belangrijkste posten aau boord is die van den man in den mast. Hij tuurt uit, ziet water opspuiten door een walvisch en snel waarschuwt hij iu welke richting op te stoomen. Dat uitlaten van water houdt verband met de ademhaling van het dier. Ge- woonlijn geeft hij 2 a 3 uilstootingen van water, en tusschen elk zoo'n uit stooting in verloopen 1 a 2 minuten.... Van dien korten tijd moeten wij gebruik maken om hem op de plaats, waar we hem hopen te treffen, te naderen. Daarna is de kans verkeken. Een wal kan ver volgens wel 1 a 3 uren onder water blijven. We naderen tot op 60, 70 meters. Daar verschijnt het dier weer aan de oppervlakte. Dan vuurt de »schutter« zijn harpoeu afijzeren bout van 'n arm lengte, met weerhaak en aan 't eind een patroon die 5 seconden na 't verlaten van het aftuit in 't lichaam van den wal ontploft. Die explosie richt een verschrikkelijke verwoesting in het lichaam van den wal aan. Hij zinkt en aan het touw aan den harpoen trekken we hem naar ons toe. Staat'er nu hevige zee, dan wil zoo'n touw breken en dan is de wal voor ons verloren. Is 't dier alleen gewond, dan trekt hij 't schip aan het touw mee, want hij beschikt over enorme kracht en dan is een twééde harpoen noodig om een eind aan zijn leven te maken. Daarna varen we er op af, en hoe zeer 't daar in het hooge Noorden ook lang dag is, hebben we tóch niet altoos den tijd om het dier direct aan te snij den. Dan zetten we een pomp in z'n maag, blazen 'm op, zetten een houten kurk in de opening en de vlag van onze maatschappij op z'n lijf. En dan laten we 'm drijven tot we tijd hebben hem verder te bewerken. Soms worden er zoo twaalf op één dag geschoten.... Het aansnijden van den walvisch ge schiedt tegenwoordig doorgaans machi naal. Er zijn daarvoor machines, die 500 sneden in de minuut geven. De lappen spek gaan in den ketel. Acht a tien uren wordt de olie er gekookt... Dan is ze goed om in de tanks te worden gestort. 't Is enorm wat zoo'n wal aan traan levert. Alleen z'n tong geeft ons 1000 kilo olie 't Dier, als 't een fiksche boy is, totaal 50 a 60.000 kilo. Maar vetter toch nog dan de jongens zijn de meisjes en beiden hebben ook in hun bek voor 'n groote waarde. Hun 300 a 350 >tanden«, zal ik nu maar zeggen, hun hoornige vergroeing van de opperhuid, waar wij onze baleinen van krijgen, worden met een 4000 gulden de 250 kilo betaald. En die 250 kilo gaan net in den bek van één walvisch. Een buitengewoon buitenkansje ls de vangst van wat wij heeten een sperma- cet-walvisch. Als de man op deu uitkijk zoo'n wal ontdekt, krijgt hij om te be ginnen een premie van 200 kronen ('n f135); want buitengewone waarde ver tegenwoordigt zoo'n spermacet. Het spek aan den kop bevat een zeer kostbare olie, waaruit parfum wordt bereid Maar 't allervoordeeligste toch is de ziekelijke woekering in den bulk van 't dier, welke ons het z. g. ambra oplevertIn het afgeloopen seizoen heeft het ambra van één walvisch te Londen 270.000 gulden opgebracht. Men gebruikt het voor de bereiding van parfum. Die olie van den wal ze wordt voor machine-olie gebezigdvoor de fabri cage van zeep, odeur, rubber en. mar garine. Het vleesch is smakelijk (voor de lief hebbers) als 't versch is. 't Zijn eerste reizigers, die walvisschen. Zij kennen geen home. Ze reizen in pa ren. De jongelui gaan mee. En geweldig afstanden leggen ze dan af. Vermoed wordt dat ze niet den aequ- ator passeeren en juist dat reizen en trekken, vervolgde de heer Lange, dat verdwijnen van bepaalde plaatsen heeft meermalen de vrees gewekt, dat de wal len aan het uitsterven waren. Dat nu geloof ik niet. Ze verdwijnen van een bepaalde plek, niet in 't algemeen. En daarop vervolgde hij Toen ik in 1906 als eerste walvischvaarder in die streken naar Zuid-Schotland ging en naai den gouverneur stapte om te vragen of ik z'n zee mocht visschen, luidde het antwoord »Wel ja zeker, ga je gang maar. Die zee hoort aan niemand. Thans zijn er 11 maatschappijen aan het werken, en rekent het gouvernement er ongeveer drie stuivers voor eiken barrel olie- Dat levert een bate van pl. m. f 120.000 aan de schatkist. Tot besluit heeft de heer Lange, de pionnier van de rijke terreinen onder Zuid-Shotland, ons toen ook nog het belang van Holland bij den traanhandel uitgelegd. Een doorvoerbelaug voorna melijk. Van uit Vlaardingen en Rotter dam wordt heel veel olie doorgezonden naar Emmerik en andere fabrieken bui tenslands. Maar ook binnenlandsche in richtingen betrekken voor de genoemde doeleinden de olie van de combinatie, aan welker belangen de heer Lange sinds jaar en dag zijn beste krachten wijdt. Wanordelijkheden. Sedert eenigen tijd heerscht er onder een gedeelte der burgerij van hft Noord- Brabantsche dorp Schijndel gisting, welke door verschillende oorzaken is ontstaan. Het is begonnen met een verzoek aan den gemeenteraad om verlenging der permissie tot het geven van dansmuziek met de kermis van 6 tot 10 uur, wat is toegestaan, echter, met de bepaling, dat alleen de mannen tot 10 uur mogen dansen, de vrouwen moeten om 6 uur vertrekken. Verder is men ontevreden over den met de armenpractijk belasten geneesheer en over de benoeming van een jeugdigen nieuwen arts. Uitte zich die ontevredenheid tot nu toe slechts door ingezonden stukken in de plaat selijke of provinciale bladen, in den nacht van Donderdag op Vrijdag ging men tot daden over, door bij den pas toor te Wijbosch, welk dorp onder de gemeente Schijndel behoort en bij den rector te Schijndel, alsmede bij een bur ger aldaar, den heer Verkuylen, de rui ten in te werpen. Op den steilen bergweg van Superga naar Turijn gleed een automobiel, door het weigeren der rem, naar beneden, daarenboven brak het stuur af, zoodat de chauffeur geen macht meer had over het rijtuig De auto kwam zoodoende midden lu een Sacramentsprocessie te- echt, die langs den weg trok en wierp een twintigtal personen omver. Vier van hen, waaronder een 72-jarlge baron, werden zwaar gewond en moesten naar het hospitaal gebracht worden. Zaterdag zijn vier vrouwen, die op een pelgrimstocht waren naar het heilig dom van San Micheie-la-Monte bij Napels bij het overstekeu eener rivier verdron ken. Het paard, dat het rijtuig trok, ver schrok, zoodat het rijtuig omsloeg en de vrouwen in het water werden geworpen. Te Baara is gisteravond de 16-ja- rige banketbakkersleerling A. J. Kuyper bij het zwemmen in de rivier de Een verdronken. De 19-jarige C. van der Loo te Waddinxveen heeft bij het monleeren van een motorrijwiel een uitspringend onderdeel tegen het hoofd gekregen. Hij overleed aan de bekomen verwonding in het Ziekenhuis. Naar wij vernemen, heeft het echtpaar De V. te Leeuwarden bekend, hun doch tertje met zoutzuur te hebben vergiftigd. -- De schoenfabriek Martin Gutten- tag te Weenen is met kr. 950.000 pas sief failliet verklaard. Te Baarn is de 16-jarige banket bakkersleerling A. J. K. gisteravond bij het zwemmen in de rivier de Eem ver dronken. Gisteravond is op den Bil-schen straatweg bij Utrecht een negenjarige jongen uit die stad door een auto over reden. Naar de rijkskliniek vervoerd, overleed de jongen spoedig. Zaterdagavond is een jongen uit de Wagenaarstraat te Amsterdam die in het Merwedekanaal onder Diemen was gaan zwemmen verdronken. Te Novodsvitjy (Rusland) brand den 400 huizen af, waarbij 14 personen in de vlammen omkwamen. Bij de instorting van de tribune te LoDgbeach in Californië tijdens de vie ring van den Empire-Day zijn 55 menschen omgekomen en 65 zwaar ge wond van welke laatsten er nog twee overleden zijn. Examens hoofdonderwijzei Bij beschikking van den minister van Binnenlansche Zaken is bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaam heid als hoofdonderwijzer of hoofdon derwijzeres voor het jaar 1913 zal plaats hebben op 1 Juli; dat de mondelinge examens zullen aan vangen op 16 Juli en dat de commissien, met het afnemen van deze examens belast, ziit'ng zullen houden te 's-Hertogenbosch, Arnhem, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden en Zwol len. In een der eerstvolgende nummers begint eene prachtige nieuwe feuilleton. Daar vanaf 1 Juni nieuwe abonné's 't blad gratis ontvangen, kunnen zij dus htt feuilleton in zijn geheel gaan volgen. RED. VERLOREN Een portemounale met ongeveer f3,50 erin; terug te bezorgen bij VAN ES wonende in den dam, toegang verleenend tot het R. K. Kerkhof. 4852 RAAMSDONK. Van 16 tot 27 Mei 1913. GEBOREN J. A. Z. van J. de Bont en A. Laros J. A. d. van J. de Bont en A. Laros D. z. van A. D. vun Dongen en H. Spiel ings J. G. d. van M. A.J. de Ruy. ter en J. M. Verhulst I,. L. M.d.van A. J. van Rossum en A. A. L. Kuyte J. H. 7. van P. A. de Wit en A. van Boxel J. B. z. van J.J. de Graaf en J. J. de Jongh. GEHUWD VV. Maton, oud 23 j. en A, Tilborg, oud 19 j. beiden alhier woonachtig. OVERLEDEN: Ca. G\ de Bruyn, oud 2 ui. D. N. J. van Strlen, ond 2 ra. overleed te Utrecht J. Jansen, oud 42 j. overleden te Vucht F. Bossets, oud 78 j. echtge noot van M. Wagenmakers 11. van Strien, oud 84 j. weduwnaar van A. M. van de Laar. BESOIJEN, 27 Mei. De prijs der boter was hedou op da markt Hoogste prijs i 1,34. Laagste prijs 1 1,28. Eieren 4'/, cent per stnk. GORINCHEM, 26 Mei. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 286 runderen43 nuchtere kalveren, 32 vette varkens 1255 biggen. Ie qual. Kalfkoeien 200 A 300 Kalfvaarzen (180 a 240 Guiste vaarzen 1120 A 160 Melkkoeien l 200 A 260 2'/j jarige ossen f Pinken t a 0— Graskalveren t 30 60 Nuchtere kalv. 17 a 22 Aangevoerd 32 vette vaikens van 26'/» a 27 ct per half kilo, biggen van !12,a 22per stuk. Aangevoerd 8 schapen en 314 lammeren scha pen f20 a 28 lammeren 1 9 a I 16 per stuk. ROTTERDAM 27 Mei. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 74 pr.arden 2 Veulen, ezel, 1239 magere en 600 vette runderen 236 vette 861 nuchtere en graskalv. 4 schapen ol lammeren varkens 176 biggen, 3 bokken of geiten. Koeien en ossen 84 tot 86 a 84 ct., stieren ï2',ot ct., kalveren 110 tot a ct., vette exportkalveren 471/2 A 50 ct., alles per l/3 kilo. Melkkoeien f 150 A f 285, kalfkoeien I 165 a 310, stieren f 130 a 330 pinken 90 a 135 graskal veren a vaarzen f 100 a 165 alles mager *ee; biggen f 9. a 26.— slachtpaarden 1 70 a 115; werkpaarden f 110 A 180, hitten f60 u 165 Nuchtere kalveren fok— 9—. a 18.— slacht— 11.A 10.— Biggen f 9.— a 26. per week. Op de botermarkt werden aangevoerd 92/8 en 24/16 vn. en J.84 stukken vsn lJs kilo. Prijs le qnal. f 56, 2e qual. f 52, 3e 48. Per kilo 70 a 78 ct. ROTTERDAM, 26 Mei. Tarwe f 10-. a f 12.— per 100 K.G. Rogge verkocht van 10.00 totfO.per 100 k.g Gerst. Winter per 100 kilo f 0.— 10.—. Zomer per 100 kilo 0.a i 0.— en Chevalier per 100 kilo f—A Haver per 100 k. f 0.00 0.00 Bruine boonen van f 8.— I 10 50

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 6