De Balkan-Oorlog zindelijke Abonneeit U op dit blad, Opening Een wielrijder zegt Banden Advertentiën AFBRAAK Notaris JANSEN J- ELEK.A.N, Beried». Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Eigen reparatie-inrichting H. SCHOKAUS-v, d. DUNGEN BEXCHAMS PILLEN M. KLERKS, Particulier Kapitaal publiek verpachten Uurwerken, Heeren en Dames-horloges, staande klokken, regulateurs, wekkers enz. Gouden- en- Zilveren sierraden. Groote keuze. eeI1 druk bezoek tengevolge zal hebben. Benoeming. Den heer W. Knoop, oud-leerliog der R. N, School, die eiud vorige maand slaagde voor onderwijzer, viel reeds het gelak te beurt te worden benoemd aan de Openb. School te Aalburg (gem. Wijk). Kamer van Koophandel en Fabrieken. (Vervolg.) Schoenindustrie. Na een algemeene beschouwing der schoenindustrie in 't algemeen, wijdt het verslag een artikel aan de schoenindus trie voor onze gemeente afzonderlijk. Het schrijft dan Zooals reeds gememorireerd, vormt deze tak van bedrijf de voornaamste bron vau welvaart onzer plaats. Reeds van oudsher stond Kaatsheuvel om zijn schoenfabrlcage bekend, terwijl deze in dustrie zich gedurende de laatste jaren dermate heeft opgevoerd, dat momenteel alhier de meeste schoenen worden ge fabriceerd van welke plaats ook uit de Langstraat of elders. Uit een ter zake ingesteld onderzoek is gebleken, dat ge durende het jaar 1913 te dezer plaatse zijn gefabriceerd 1.352000 paar schoe nen, correspondeerende met 26000 pa ren schoenen per week. De evolutie werd ook in het jaar 1912 door de uit breiding van een zestal schoenfabrieken en het plaatsen van een krachtwerktuig en andere machines gehandhaafd. De fabrikanten onzer plaats hebben ingezien, dat alleen in groote productie aan den stroom der concurrentie nog eenigen weerstand te bieden is. Is het voor ons verblijdend op deze voortdurende ont wikkeling de aandacht te mogen vesti gen, van den andeten kant leiden deze uitbreidingen er. toe, dat door een gere gelde opvoering der productie, de toch reeds scherpe concurrentie nog meer wordt verscherpt. Deze omstandigheid draagt er niet weinig toe bij, dat meer dan voorheen aan export wordt gedacht, welke handel meer loonend is dan de binnenlandsche verkoop. Niet genoeg kunnen wij er bij andere schoenfabrikanten op aandringen, zich met het buiteüland in connectie te stel len om te dier lande voor hunue waren débouchés te vinden. De moeilijkheden aan den uitvoerhandel verbonden wegen ruimschoots op tegen de belangen hun ner affaires, de schoenindustrie in 't al gemeen en de meerdere prijzen die kun nen worden verkregen. Zonder twijfel komt de vermeerderende exporthandel ook aan de industrie in het algemeen ten goede, daar voor de overige in het eigen land een ruimer terrein wordt ge laten. Bepaalt de exporthandel zich hoofdzakelijk tot den fijneren schoen, het fabrikaat van meerdere onzer fabri kanten is wel dermate geëvolu ioneerd dat de uitvoerhandel ter hand is te ne men. Jammer is in deze, dat zoo weinig wordt gedacht aan onze Nederlandsche koloniën, waar een zoo ruim arbeids veld openligt. Late de Regeering hier eens voorgaan, onze Hollandsche indus trie te bevorderen, door van haar fabri kaat in tegenstelling met andere landen geen invoerrechten te vorderen, dan zul len, de concurrentie vergemakkelijkt, zich zeker meerderen de moeite getroos ten ook in onze Insalinde débouchés te zoeken- Ook in 1912 werd door verschillende fabrikanten voortgewerkt op den reeds vroeger ingeslagen weg om zooveel doenlijk tot verfijning van het fabrikaat te komen. Was reeds sedert enkele ja ren het handwerksysteem in een onzer fabrieken ingevoerd, deze werd, zooals reeds gezegd, dit jaar door een tweede gevolgd. Ook andere fabrieken legden zich in meerdere mate op verfijning van het door hen vervaardigde Mackaywerk toe en mochten dienaangaande gunstige resultaten verkrijgen. Door een geregelde bedrijvigheid iti onze fabrieken, kwam werkeloosheid te dezer plaatse niet voor. In het algemeen verslag werd reeds gereleveerd, dat de grondstoffen in 1912 hoog in prijs en voortdurend stijgende waren, welke prijzen op de verkregen finantieele resultaten alleszins van in vloed zijn geweest. Deze omstandigheid draagt niet weinig tot onze overtuiging bij, om den toestand der schoenindus trie, wat het jaar 1912 betreft, over het algemeen onbevredigend te noemen. Leerlooierij. Deze branche wordt weer door een prachtige algemeene beschouwing ge schetst, die te lang is om ze in haar geheel op te nemen. De toestand» wat betreft de plaatselijke leerlooierijen, volgt uit De hier gegeven beschouwingen, de leerlooierijen in 't algemeen betreffende, gelden natuurlijk ook voorde plaatselij ke bedrijven. Ook zij werken onder den in druk, wat de toekomstige markt dien aan gaande geVen zal. Blijft deze constant en is het nog mogelijk de lederprijzen tot het normale op te voeren, dan hebben de leerlooierijen waar druk is gewerkt, geen slechte zaken gemaakt. Niettegenstaande de hooge huidenprijzen wordt in enkele leerlooierijen alhier druk gearbeid en werden vele huideu ingewerkt. De leer looierijen werken allen hier nog volgens het z.g. kuipsysteem. De vache of ex tract-looierij is in onze gemeente nog niet ingevoerd. Gedurende bijna het geheele jaar hcerschte een drukke vraag naar licht en middelzwaar leder, waarvoor propor tioneel ook 't gemakkelijkste verhooging was te maken. Naar zwaardere soorten was de vraag niet levendig veelal, de stemming ook gedrukt. Met moeite wa ren sommige partijen slechts van de hand te doen en dan nog voor prijzen, welke op verre na niet de verhooging der huidenprijzen konden evenaren. (Wordt vervolgd). Zilveren Priesterfeest. Op Zondag 8 Juni a.s. zal in de par. Berkdijk alhier het Zilveren Priesterfees- gevierd worden van den ZeerEerw. Lieer Pastoor H. Eras. Het feest wordt alleen kerkelijk gevierd. Om 10 uur zal de jubilaris de plechtige Hoogmis opdragen daarbij ge assisteerd door ziju beide Heerbroers F. en A. Eras resp. pastoor te Boxtel par. H. Hart pastoor te Tilburg (par. H. Anna.) Na de Hoogmis zal door het Zangkoor een Jubelcantate worden uitgevoerd.'s Mid dags zal de Harmonie Euphonia en'savonds de Harmonie Apollo den jubilaris een se renade brengen. Ook van andere zijden zal het den Eerw. feesteling niet aan bewijze» van belangstelling ontbreken. Het feestge schenk der parochianen zijnde eeu beeld van den H. Hermanus (patroonheilige va» den jubilaris) is deze week geplaat«t in den gevel der kerk. Moge het Pastoor Eras gr- geven zijn ook eenmaal zijn gouden Pries terfeest te viereo. N.Br. Chr. Boerenbond Ia de druk bezochte, zeer geanimeerde vergadering van den N.Br. Chr. Boerenbond in de zaal van Euphonia 30 Mei gehouden zijn bij 5de stemming tot bestuursleden herkozen de heeren A, de Kort Jz. en Bem. Vvrhoven. Duivenclub „Columbia" Bij de Zondag gehouden wedvlucht van de Duivenclub „Columbia" van uit Creil, kwamen de duiven in de volgende volgorde aan Van Dongen le 6e 9e 11e 12e. Ger Smit 2e Se 15e. C. v. d. Assem 7e 10e 13e 14e 16e. v. Balkom 5e 7e 8e. De duiven waren eerst om 2 uren losge laten. Brand. Woensdagavond ontdekte een inwonend kostheer in het café Klijsen, tegenover hel tramstation, bij zijn thuiskomst dat er brand was ontstaan, zonder dat nog iemand van de inwonenden er iets van gemerkt had Mei holp van de gewekte huisgenooteu werd het vuur, dat reeds een groote uitbreiding gekregen h*d, en dra de geheele woning zou hebben aangetast, door middel van eenig» zikken spurrie en eenige wollen dekens ge- hluscht. De oorzaak is onbekend. Assurantie dekt de schade. Het huis hoort iu eigendom toe aan den Heer M. Rous. De vrede. koning van Hongarije, den heer presi dent der Fransche Republiek, Z. M. den koning van Groot-Britannië en Ier land keizer der Indië, Z. M. den ko ning van Italië, Z. M. den keizer aller Russen, de zorg op te dragen om de afbakening der grenzen van Albanië en alle vraagpunten betreffende Albanië te regelen. Artikel 4. Z. M. de sultan verklaart aan H.H. M.M. de verbonden souverei- nen af te staan, het eiland Creta en te hunnen gunste afstard te doen van alle souvereiniteits en andere rechten, die hij op dit eiland bezit. Artikel 5. Z. M. de sultanen H H. M. M. de verbonden souvereinen ver klaren aan Z. M. den keizer van Duitsch- land en de verdere bovengenoemde vorsten op te dragen over het lot te beslissen van alle Turksche eilanden in deAegeïsche Zee (met uitzondering van het eiland Creta) en van het schiereiland van den berg Athos. Artikel 6. Z M. de sultan en H.H. M.M. de verbonden souvereinen verkla ren de zorg voor de regeling der vraag stukken van financiëelen aard, voort vloeiend, hetzij uit den oorlogstoestand, welke een einde neemt, hetzij uit de afgestane gebieden hierboven vermeld, op te dragen aan een internationale com missie te Parijs bijeengeroepen, naar welke zij hun vertegenwoordigers heb ben afgevaardigd. Artikel 7. Z M. de sultan en H.H. M.M. de verbonden souvereinen verkla ren, dat alle verdere kwesties de hooge partijen, die de overeenkomst sluiten, hun goederen, de uitwisseling der ge vangenen, den handel en de industrie betreffende, geregeld zullen worden door afzonderlijke overeenkomsten, die zoo veel mogelijk tezelfder tijd afgelsoten zullen worden als dit verdrag Na heel wat talmen, vooral van de zijde van Griekenland, is dit stuk, dank zij het krachtdadig optreden van sir Edward Grey, dus eindelijk door de oorlogvoerende partijen goedgekeurd. De vrede tusschen Turkije eenerzijds en de Balkanstaten anderzijds is thans verzekerd. De Balkanoorlog heeft met de beide wapenstilstanden, die tezamen bijna vier maanden duurden, dus een kleine acht maanden gewoed en in dien korten tijd verschrikkelijke verwoestingen aangericht. Turkije, het oude rijk der Mohamedanen, ligt voor het grootste gedeelte verbrokkeld en verdeeld onder de Balkanstaten, die na ontegenzeggelijk schitterende wapenfeiten den ouden vij and van eeuwen het zóó machteloos geslagen hebben, dat de „Halve Maan" 'in Europa bijna is ondergegaan. De ontzettende kamp, door de Turken ho peloos verloren, is thans met de teekening van het voorloopig vredesverdrag, geluk kig voorgoed geëindigd. De groote mogendheden, die door hare bemoeiingen niet weinig hebben bijgedragen tot ver korting van dezen bloedigen stijd, kunnen verheugd neerzien op het succes van dezen arbeid Toch zou de de vreugde zeker nog grooter zijn, indien er boven hetzelfde oorlogstooneel geen dreigende wolken zich samenpakten. Inderdaad de oorlog tusschen de Turken en de Balkan staten is geëindigd, maar wat zal de Servisch-Bulgaarsche en de Grieksch- Bulgaarsche kwestie, de verdeeling van de gewonnen buit ons brengen Dagelijks uit de hand A contant geld te koop woonhuis van de DAMES WITLOX te Waalwijk, zooals een groote partij pannen, plavuizen, Namensche tegels, eteenen, harde straatklinkers, marmeren schoor8teenm»ntelsf ankers, zinken goten m?t afvoerbuizen, looden gasleidingen, pompen met gootsteenen kapgebinten, ribben en zware balken, plan ken, kozyren met ramen en deuren, porte- brifées, Irnppeo, alle geriefhout tnz. enz. Te bevragen op bet we*k en bij SLOOFER TE DRDNEN. 4873 beschikb. tot elk bedrag en voor alle doeleinden. Ook zonder borgen (naar omstandigh. Hoogst bill, rente en voorw. Zeer gemakk. afioss. strenge geheimh. Br. fr. postr. v. antw. No. 7970 Alg. Ned. Adv. Bur. Naaldwijkechestr. 53 's Grftvenhsge. 48 74 Men leit$ op de premie Simplex Cycloïde Rijwiel. 4878 KANTOOR VAN TE WAALWIJK zal ten verzoeke van de Heeren TIMMER. MANS q.q. aldaar le Maandag 16 Juni 1913 v.m. 9 uur in HET VEERHUIS te Baard wijk, Café F. v. EETEN, Diverse perceelen hooigras in den Baard wij kschen overlaat en onder Drunen. Biezen en riet in de Kolken. 3o. Donderdag 19 Juni 1913, n-m. 5 uur, ten huize vsd H. VERHOE VEN te Bern. Voorgras van 10 perceelen Dijk elk groot 1 hectare. Zie nader verspreide biljetten. 4880 RECHTSKUNDIG ADVISEUR. Havenstraat (narij bet Statiou.) 'b-BDSCH, Adviezen en hijstand met betrekking tot processen, strafzaken, faillissement, na latenschappen, boedelscheiding voogdij curateele, echtschei ling, arbeidscontract enz Behandeling van alle voorkomende Rechtszaken, zoowel bij Rechtbank als bij Kantongerecht, innen van Schuldvor deringen, regeling zaken van debiteuren met hunne scbuldeischers, maken van con tracten, requesten enz. enz. Degelijke en prompte afwerking. Billijke conditiën. N.B. Bij niet inkomen der schuldvor deringen in der minne, worden geen kosten inrekening gebracht. 2290 Zondags na 1 uur kantoor gesloten. De gedelegeerden der verschillende oorlogvoerende partijen hebben giste renmiddag om 12 uur 40 het voorloo pig vredesverdrag geteekend. Dit ver drag, door de gezantconferentie te Lon den opgesteld, luidt als volgt- Z. K. Majesteit de sultan van Turkije aan de eene zijde en H.H. M.M. de ko ning der Grieken, de koning der Bul garen, de koning der Serven en de ko ning der Montenegrijnen aan de ande re zijde, een einde wenschende te ma ken aan den bestaanden oorlogstoestand en de vreedzame en vriendschappelijke betrekkingen tusschen hun regeeringen en onderdanen te herstellen, hebben be sloten een vredesverdrag te sluiten en het door hun gevolmachtigden (wier namen volgen) te doen onderteekenen die na hun volmachten te hebben over gelegd en van weerszijden in goeden staat en overeenkomstig den vorm be vonden te hebben, het volgende zijn overeengekomen. Artikel 1. Van het tijdstip af van de teekening van dit vredesverdrag, zal er vrede en vriendschap zijn tusschen Z. K. Majesteit den sultan van Turkije ee nerzijds, H.H. M.M de verbonden sou vereinen anderzijds alsmede tusscijen hun erfgegenamen en opvolgers en res pectieve onderdanen in eeuwigdurend heid. Artikel 2. Z. M. den Sultan staat aan H H M. M. de verbonden souvereinen af alle grondgabied van zijn op het vasteland van Europa, gelegen ten Wes ten van een lijn getrokken van Enos aan de Aegeïsche Zee naar Midia aan de Zwarte Zee, met uitzondering van Albanië. De juiste loop van Enos naar Midia zal door een daartoe bestemde commissie worden aangewezen. Artikel 3. Z. M. de sultan en H. H. M.M. de verbonden souvereinen verkla ren aan Z. M. den keizer van Duitsch- land, Z. M. den keizer van Oostenrijk "ThE man gevoelt zich jonger en de vrouw ziet er frisscher uit, waaneer zij hunne gezondheid onder houden door het geregeld gebruiken van HEUSDEN. WAALWIJK. Heden geopend een naar de eischen des tijds ingericht ma gazijn van alle soorten Tevens inrichting tot het herstellen van alle uurwerken, zoowel gewone als gecompliceerde. van alle soorten gouden en zilveren sierraden en artikelen. BILLIJKE PRIJZEN. ACCURATE AFWERKING. Aanbevelend, HORLOGER, GOUD- EN ZILVERSMID. Grootestraat 26 A bij de Haven Waalwijk. en ik wil niet nalateD, U mijn volle tevredenheid te betuigen met de qualiteit van Uw fabrikaat. Ik heb wel reeds alle merken van banden bereden, doch nog nooit te voren zulk een duur zaamheid kunnen constateeren. Waalwijk, 30 Mei 1913 Op deze eu dergelijke wijze daarover in honderden brieven geoordeeld. 4864 Continental-Caoutchouc-en Gutta-Percha-Co., Amsterdam. t 1,23 Middelprijs f 1,25. Laagste prije 11,18 Eieren 4 en 4l/i ct. per stok. DUSSEN, 29 Mei. Boterprr's per KG. f 1,18 a f 1,27 Middelpriis (1,24 Aanvoer 203 KG. Eieren 1 0,95 per 26 sinks. Van 15 tot 29 Mei. GEBOREN Clasisa Cornelia, d. v. L. Kuijpers en van A Toethuijs. ONDERTROUWD: Hendricus Franciecus van Reinen, 23 j en AdriaDa Antonia Sioelzer' 20 i. OVERLEDEN: Johanna de Heer, wed. van Johann Bernard Henricne Sasse, 73 jaar. Johannes Lamberlue de Kort, echtgenoot van Johanna van Dal, 71 j. GEBORENLanrentina Arnoldua z Arn vBn Loon en van W van der Pennen Anto- niua z P van der Heijden en J Nelis Antonius Jacobus t v A Th D Schom'aker en van E J Padberg. OVERLEDEN: Adriana Wilhelmina Kooien oud 81 jaar. HUWELIJKS-AANGIFTEN: Arnoldua Cornelia Aloijsius Keiler ond 31 jaren en Johanna Fie ie oud 31 jaren. HUWELIJKEN: Cornelia Michiel Goedhart oud 34 jaren en Maria Cornelia Naijen oud 28 jareB. Beesten weinig aangevoerd, veel handel. Kalfkoeien f 200 a f 300 Kalfvaarzen f 160 k f 250 Varkens 110 stnks f 12,— a f 17, Lammeren 4- stuks f 7,a f 14, Boter aangevoerd 200 KG. Boterprijzen 1 1,23 tot f 1,32, Eieren 4 5 cent. KAATSHEUVEL, 30 Mei. Heden was de prijs der boter: Hoogste prijs

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 11