Nummer 44. Zondag 1 Juni 1913. 36e Jaargang. Tweede Blad. UIT CAPELLE's VERLEDEN, BINNENLAND. Reclame. Rechtszaken. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. UNLIG Verjaging van een troep Franschen bij Capelle, op den llen Decem ber 1813. geraadpleegd had, was spoedig een plan in elkaar gezet. Toen dit aan de saam- gestroomde menigte werd kenbaar ge maakt, betuigde deze, onder een luid »Hoezee! Vivat Oranje!4 hare instem ming. Drie moedige inwoners, n.l. Jan Huijs- man, vice-burgerr.eester, Dirk de Bruijo, schipper en Adriaan de Jong, veldwach ter, boden zich geheel vrijwillig aan, te paard te stijgen, zich als Kozakken te verkleeden en zich op den Dijk, in het gezicht van den vijand te vertoonen, terwijl de overigen zich insgelijks aan den vijand zouden laten zien, voorzien van blinkend ijzerwerk, zooals hooivor ken, tangen, spaden, rieken e. d. m. Aldus zou men de Franschen in den waan brengen, dat behalve ruiterij, ook voetvolk in Capelle aanwezig was-In een oogenblik was alles in gereedheid. Men gaf elk der drie >ruiters4 die om beurten op 2 paarden stegen een boonstaak in de hand en dapper reden deze den vijand te gemoet. terwijl »de infanterie4 zich opstelde in een stoep vlak bij den Dijk. Toevallig begon juist de dorpsklok ('t was 12 uur in den middag) te luiden, wat de vijand gereedelijk kon opnemen als een middel om de dorpelingen tot tegenweer bij elkaar te roepen. Zoodra de Franschen uit de verte het blinken der >wapens4 zagen, hielden ze stil. Onverschrokken zetten, eerst de veldwachter en daarna de anderen hun paarden in galop. De Franschen ontdaan door zoo'n on- verwachten en >hevigen4 tegenstand, namen in allerijl de vlucht, nog een eind achtervolgd door ruiterij en infanterie4 Onnoodig te zeggen dat de gewaande Kozakken in triomf werden binnenge haald en dat Capelle tot laat in den avond feest vierde na een zoo geluk kigen afloop. Van dit feit werd door zekeren Jan Heij, die vanuit zijn woning het geheele geval had aanschouwd, doch die zelf door lamheid geen werkzaam aandeel kon nemen, het volgende gedicht ver vaardigd, dat vrij nauwkeurig de geheele gebeurtenis weergeeft In den avond van den 9en December 1813 vertoonden zich in Capelle eenige Kozakken van het corps onder com mando van Generaal Staal, hetwelk toen te Raamsdonk legerde. Dit waren de eerste soldaten de Geallieerden die in Capelle arriveerden. Ieder verwachtte, dal nog denzelfden avond de afdeeling van Generaal Staal naar hier zou voort rukken, temeer, omdat van den toren reeds de Prinsenvlag woei. Ieder inge zetene was reeds getooid met oranje linten en strikken en bereidde zich voor op een hartelijk ontvangst. Deze verwachting bleek evenwel ijdel, daar de troepenmacht van Generaal Staal door marcheerde naar Breda, teneinde zich daar bij de hoofdmacht te voegen. Den llen daaraanvolgende kwamen weer twee Kozakken, die op verkenning waren uitgezonden, door de gemeente en begaven zich op weg naar Waalwijk. Nauwelijks hadden ze echter het dorp verlaten, of ze kwamen in allerijl terug. Door gebaren gaven ze te kennen, dat zich in de verte Franschen vertoonden. De Burgemeester (R. Middelkoop), dit niet goed kunnende gelooven. wist hen te bewegen, om te blijven, totdat men zekerheid zou hebben dat het inderdaad Franschen waren- Andermaal begaven ze zich, door ge baren daartoe aangezocht, op weg, om bijna onmiddelijk daarna spoorslags terug te komen rijden en zich in de richting van Raamsdonk te begeven. Zonder stil te houden, gaven zij door teekens te kennen, dat hun vermoeden juist was Ieder meende, dat zij hun chef rapport zouden gaan brengen, om daarna met een troepenmacht ter hulp te komen, doch deze hoop bleek ijdel, want geen enkele militair liet zich zien. Intusschen rukten de Franschen ten getale van 28 infanteristen (zooals later bleek pupillen) en 2 gendarmes, voort. Het geheele dorp raakte in beweging en niet zonder grond vreesde men, dat het dorp aan plundering zou blootstaan, indien men hun het voortrukken niet belette. Goede raad was echter duur. Geen enkel militair, nog eenig vuurwapen was aanwezig en de tijd om lang te beraden ontbrak. Spoedig was men het er over eens dat, zoo er iets gedaan werd, men zijn toevlucht moest nemen tot een list. Nadat de burgemeester terloops eenige inwoners, waaronder zekeren Jan Heij, Zonderlinge gebeurtenis of kloek en stoutmoedigheid van eenige s G revel duin- Cafellenaren De zaak wat uit elkander zetten, Dan wordt hun stout bestaan gevoeld. De Langstraat, heel de Majorye, De Baronie van 't schoon Breda, Wrong nog om lenden, heup en dye Den band een's andren beuls, Alva. Dien dwingeland aller dwingelanden Wiens lust verwoesten was en branden En op te offeren 't puik der jeugd. Wy wisten nauwelyks reen te vinden, Waarom aan Y en Maas de vrinden Zoo lustig deelden in de vreugd. Postbóon, Journalen of couranten Ontzeilden Rynmond, Maas, noch Waal De brieven onzer aanverwanten, Verzwegen 't stadsnieuws altemaal Bloedzuigers, die steeds kwamen vluchten* Antwoordden vragers staag met zuchten Verbloemden 't geen er was geschied Welligt een man met koopmansschappen Die aan de veren mogt ontsnappen, Ontkende alleen de omwent'ling niet. Omwenteling 1 van waar het wonder 1 Dat kan, dacht elk, gewis niet zyn I De held, de groote held er onder, Die 't vaste land reeds noemde 't myn... Die, Dadat hy in het koude noorden, Zyn duizend duizenden vermoordde(a) Of achter liet in 't diep moeras.... Een nieuw geducht en talryk leger Te voorschyn bragt.... wat overweger Vertrouwde, dat zulks moog'lyk was Schoon welvereende en Sterke Magten, Te lang gesard, belast, geplaagd, Het monster met zyn reuzenkrachten Reeds hadden in zyn nest gejaagd En 't heer van schrapende douanen Ontvlood de wapperende vanen Van Rusland, Pruyssen, Oostenryk, Ja, Amsteidam en 's Gravenhage(n), d'Oranjezon reeds schitterend zagen Voor ons bleef 't nog een dulst're kyk De Graaf, 's Hertogenbosch en Gorkum Venlo, Breda en BergopZoom, Den Berg, Zalt Bommel, Heusden, [Workum En d'uitgebreide Zeeuwsche stroom, Behielden tot der Burg'ren smarte Een eng bezet van Bonaparte, Zoo ook de forten en de steen, Van Belgiën en aan de Schelde, Waarin zy het bedrag niet telde, Der zaam verbonden Mogendhêen. (Wordt vervolgd.) Historisch dichtstuk door Jan Hey. Aan den Burgemeester R. Middelkoop. Uit dank, ook voor Cappel, myn waarde Zy U myn dichtstuk toegewyd Wat last en druk het oorlog baarde En welk een rot zich om U schaarde Gy bleeft op Uwen post altyd. In zooveel kommervolle dagen Als 's ouders hart hier heeft beleefd In voorzorg by gedurig vragen Om nieuwen toevoer voor veldslagen, Heeft geen Regent U overstreefd. Uw naam zal wis in zegen blyven, Als loon voor Uwe trouw en vlyt Geen menschenhand zal Uw btdryven Ooit uit des volks geheugen wry ven Uw hupsch gedrag verstomt den nyd. Zoo spreekt een aantal dorpelingen Zoo spreekt de dichter van dit lied, Die U steeds wenscht uit hooger kringen De keur der reinste zegeningen 1 En wie, wie gunt dat heil U niet Neen d'oude moed der Batavieren Is by den naneef niet verdoofd, Aan zyne zenuwen en spieren Is vaardigheid noch kracht ontroofd Al wierden op zyn eigen gronden Zyn banden sterk en waar gebonden Door overmagt en tlranny, En snood geweld en valsche streken, By 't eerste licht, dat aan komt breken Maakt hy zich los en strydt zich vry. De leugen Faam kan wyd bazuinen >Het Neerlandsch volk werd laf verwyfd, Nadat zyn Leeuw met zwaard en tuinen Het Fransche Ryk ware ingelyfd !4 Vermeerdert vry die blaam, o Gallen 1 Het liet zich alles welgevallen En bulgen als een wasse neus Gandsch anders spreekt Uw ondervinding Als moordzucht aanvalt ter verslinding, Is ze onberekend voor den Geus. Wie, Franschen, van Uw moed moog [zingen, Ik zing van Batavieren moed, Van rechtgeaarde dorpelingen, Wier kloeke daad hun eer aan doet Vlecht, steeling, lauwren om de haren, Van 's Grevelduin-Capellenaren, Hier in dit nedrig lied bedoeld Maar eerst moet ik in myn koupletten, De Tariefioet voorop. Het is nn zeker: indien de verkiezin gen het kabinet Heemskerk bevestigen, zal vóór alles de Tariefwet in behandeling komen. In de Memorie van Antwoord van den Minister van Landbouw op het Voor- loopig Verslag van de Eerste Kamer omtrent de Ziektewet, zegt de Regeering toch, dat, mocht geschieden, wat de Regeering wenscht en de loop der po litieke gebeurtenissen de uitvoering van haar program op dit punt mogelijk maken, ongetwijfeld spoedig na het zomerreces de wijziging van de Tariefwet aan de orde zal komen. Wij bewonderen de oprechtheid dezer verklaring. Maar toch zuiver vinden we het re- geerlDgsstandpunt niet. De geheele verkiezingsstrijd loopt immers over de onderwijskwestie. Deze is het shibboleth, waarop beslist wordt, of men links dan wel rechts zal stemmen. En nu stelt men alle Katholieke en Christelijke4 vrijhandelaars voor de keu ze ófwel vóór de regeering stemmen met de zekerheid, dat dadelijk na de verkiezingen de Tariefwet komt ófwel tegen de regeering stemmen en daarmede de kap van den Christelijken onderwijsbouw onvoltooid laten. Het komt ons voor, dat hierin een ongeoorloofde, m o re e l e dwang op de rechtsche vrijhandelaars is gelegen, een misbruik maken van hun Christelijke ge zindheid ten bate van de handelspolitiek der regeering. De wijziging dezer handelspolitiek lijkt ons wel gewichtig genoeg, om er een afzonderlijke en dus zuivere beslissing van het kiezerscorps over uit te lokken. Het wezen zelf van het constitutioneel- parlementair stelsel eischt zulks. 4De Koerier.» De bevolking van Nederland. In St.ct. 123 is opgenomen het be volkingscijfer van het Rijk, op 1 Januari 1913, terwijl in een afzonderlijk bijvoegsel is opgenomen een uittreksel uit de statistiek van den loop der bevolking van het Rijk, de provinciën en de ge meenten met meer dan 20.000 inwoners, in het jaar 1912. Mr. J. Van der Grinten, advocaat te 's-Heitogenbosch, namens Adrianus G. G. Juten, 32 jaar, boekdrukker-uitgever te Bergen-op-Zoom, tegen eene beschik king van het Gerechtshof te 's-Herto- genbosch dd. 5 April jl. ingesteld, waarbij werd bevolen, dat Juten, voornoemd, wegens weigering om voor den rechter commissaris, belast met de instructie van strafzaken bij de Arrondissements-Recht- bank te Breda, getuigenis der waarheid af te leggen, zal worden in gijsellng ge steld tot dat hij aan deze verplichting voor dien Rechter zal hebben voldaan. De bemesting der suikerbieten op West kleigronden. Op kleigronden hoort de suikerbiet thuis. Op vrij zware kleigrond nog het best. Dat merkt men dan ook, als men in den zomer onze kleistreken bezoekt, zooals Zeeland, de Zuid-Hollandsche eilanden, Noord-Brabant, Friesland, Groningen enz. Dat begint men eerst te beseffen, welk een groot deel van onzen Nederlandschen bouwgrond met suiker bieten wordt verbouwd. En dat gaat zoo, jaar in, jaar uit. Zonder kunstmest zou dat zeker niet gaan. Want alle stallen in het land zouden niet in staat zijn zooveel stalmest te leveren als noodig zou zijn om aan den bodem terug te geven, wat al die millioenen kilo's sui kerbleten uit den bodem halen. Gelukkig dus, dat er kunstmest is. Hij kost wel geld, maar zonder kunstmest ware het onmogelijk deze cultuur op zulk een schaal vol te houden. Er was een tijd, dat men meende dat de suikerbieten op kleigrond alleen stikstof en phosphorzuur noodig hadden, als bemesting. En toen de cultuur nog erg matig was en men zoo om 6 a 8 jaar eens met het gewas terug kwam en er niet te veel aardap pelen, mangelbieten en dergelijken wer den verbouwd, ging het nog eenigszlns maar toen men al meer en al vaker bie ten ging verbouwen, zag men ook weldra de noodzakelijkheid in van de kali be mesting op de kleigronden In Zeeland is men daarmede, meen ik, wel het eerst begonnen en thans is men overal doordrongen van de noodzakelijkheid der kali in den bietenbouw ook op kleigron den. Voor deze gronden eigent zich het best het 40°/0 kalizout. Aangezien men de kali in groote hoeveelheden moet geven en de suikerbieten in groote boer derijen vele Hectaren beslaan is dit het goedkoopste en gemakkelijkste kalizout voor de biet op kleigrond. Het eerste jaar, dat men het gebruikt, geve men 300 a 400 K.G. per Hectare. Een vol gend jaar geve men wat minder. Doch als men ziet, dat het gewicht van den bietenoogst en door vermindert, ga men weer tot de eerste hoeveelheid terug. Is het een nierziekte V Jp, indien gij waterzuchtige zwellingen rond de oogeD, in de enkels of polsen hebt indien gij voortdureade aandrang tot urine- loozing, beziuksel in het water, brande rige pijn bij de loozing hebtindien uw slaap verstoord is en gij iederen morgen vermoeid opslaatindien gij stekende pijn in den rug en de lendenen hebt of rheumatische pijnen in de ledematen ischias, rheumatiek, jicht, steen, uremie kunnen de gevolgen ervan aijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen nier- en blaaskwalen, doordat zij de zwakke of zieke nieren genezen en versterken, en haar zoodoende in staat stellen om haar gewichtig werk, het filtreeren van het bloed, behoorlijk te verrichten. Uw leven hangt van uw nieren af, want iedere drie minu ten, dag en nacht, wordt het bloed door de nieren gevoerd. Haa' te verwaarloozen is gevaarlijk doch indien gij haar gezond houdt, houden zij u gezond. Foster's Rugpijn Nie ren Pillen zullen dit voor u doen en haar genezen, iudien zij ziek zijn. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt fran- co na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor ééu, of f 10- voor zes doozen. Eiücht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos die niet voor- Jfj zien is van nevenstaand MAS IL handelsmerk. 4869 Den 24en Mei had, wegens ongesteld heid van den President-commissaris, den Heer Mr. J. VAN SETTEN, lid der Pro vinciale Staten van Overijse), onder lei ding van den Heer C. Dwars grondei genaar te Nijmegen de Algemeene Ver gadering plaats der ALGEMEENE Paar DEN-EN VEEVER'/.EKERING MAATSCHAP PIJ (De oude Zwolsche van 1895) te 's Gravenhage, Directeur LINTHOUT, ten kantore der Maatschappij. Aan het Jaarverslag ontleenen wij dat de gang van zaken over 1912 alle reden tot tevredenheid geeft. Aan nieuwe verzekeringen werd in dat jaar afgesloten voor een bedrag van f 2.054,400,00 en is het verzekerd ka pitaal vooruit gegaan met een netto bedrag van f 879,150,00 zoodat het to taal verzekerd kapitaal op 1 Januari 1913 bedroeg f6.234,000,00. Aan scha de werd in 1912 uitbetaald een bedrag van 178,878,90. Het gestort en belegd kapitaal steeg tot f 76.000.00 en de totaal uitbetaalde schadevergoeding tot f 1.731196,55. De w. n. Voorzitter wees met vol doening op de voortdurende ontwikke ling dezer Maatschappij alsook dat de Maatschappij op haar gebied overwegend de grootste in Nederland is. Over de verstreken maanden van 1913 werd weder aan nieuwe verzekeringen in geschreven een kapitaal van f913.505.00. Weigeren om getuigenis af te leggen. De' Hooge Raad verwierp Maandag 26 dezer het beroep in cassatie door Oud roest. Naar de »Dordr Ct.4 verneemt, zijn door de scheepsslooperij Frank Rijsdijk te Hendrlk-Ido-Ambacht, aangekocht de aangevoerde pantserdekschepen Utrecht en Friesland, respectievelijk voor f 125.000 en f143,000. De moniter Gier werd door dezelfde maatschappij aangekocht voor ca. f 7000. De torpedoboot Habig kwam verleden week aan dezelfde werf ter slooping, terwijl de sleepboot Roode Zee met het afgekeurde Fransche pantserschip Ful minant op weg is van Toulon naar ge noemde slooperii. De Verkiezingen. In het district Oos erhout zal naast het aftredend lid jhr. Bergh van Heem stede, candidaat worden gesteld de heer Van Rijzewijk te Tilburg. Het aftredend lid is de candidaat der R. K. kiesvereeniging, de heer Van Rij zewijk de candidaat de R. K. vereenigde werklieden. Tengevolge van het niet toelaten als lid van de kiesvereeniging zijn de werk lieden tot deze candidaatstelling overge gaan. Japansche spionage. Het N. v d D v NI verneemt uit Soerabaja dat de Hertog Hendrik van Menado is vertrokken met geheime op dracht, in verband met beweerde po gingen van den Japanschen kruiser Yodo om de kust op te nemen. De Yodo is ook bij I'oelon Laoet gezien doch verder gestoomd, want daar jagen Nederlansche oorlogsschepen. In Soerabaja loopt het gerucht dat de Yodo in de straat van Ball ook op namen gedaan heeft Twee Nederlandsche torpedobooten zullen de Hertog Hendrik'naar Makassar volgen. Diefstal in 's lands kas te Bandoeng. De correspondent van de >N. R. Ct.» te Batavia seintTegen de Europeesche inbrekers Kühn en de twee gebioèders Bakkerus, beschuldigd van diefstal vao f 10,000 uit 's lands kas te Bandoeng, is onderscheidenlijk geëischt 6, 5 en 5 jaar tuchthuisstraf. Naar verluidt maakt t aan Depar tement van Oorlog een punt van over weging uit, de mlliciets bestemd voor Echo van het Zuilen EWAARBORGO NVERVALSCHT ZONDER Gideponlerd: SCHADELIJKE BFSTANDOEELEN 1.2*1 O O 00 -f Provinciën Noord-Brabant Gelderland Zuid Holland Noord Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijssel Groningen Drenthe Limburg Mannen. 324.277 334.033 717 375 561 606 117.556 146.100 184 040 201.524 166 923 93 919 183.152 Vrouwen. 325 029 328 227 754 386 594 556 118 593 152 267 182.265 195.817 168.818 87 582 175.257 Totaal. 649.306 662.260 1.417.761 1.156.162 236.149 298.367 366 305 397.341 336 741 181.501 358 4' 9 Totaal 3.030.505 3.083 797 6.114 302 Jaarverslag.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5