Nummer 47 Donderdag 12 Juni 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche StoomdrukkeflJ Antoon Tielen. Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen LEZING. IlSUNLIGHTI 1 Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door het gelieele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, geldon ena., franco te lenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38, Telegram-Adres: ECHO. Advertenties 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames IB cent per regel. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. ill ZEEP li Maandagavond had in de zaal Musis Sacrum de door het Anti-Tariefwet Comité aangekondigde lezing plaats. Reeds lang voor het vastgestelde uur waren de plaatsen in de zaal ingeno men, o.m. door zeer vele jongens die wel niet beschikken over een stem om te kiezen, maar wel om danig rumoer te maken en hinderlijk te zijn. Velen moesten zich met een staan- plaatsje binnen- en builen de zaal te vreden stellen. Ongeveer 8 uur opende de heer J. van Schijndel als lid van het anti-tarief- wet comité de vergadering en heette de heeren H. Prinsen, caudidaat voor de Tweede Kamer en M. Becker, secretaris van het anti-tariefwet comité welkom. Hij zei dat beide heeren hedenavond hun in te nemen standpunt zullen ver dedigen en dat na afloop gelegenheid zal worden gegeven tot debat. Hierna verleende hij het woord aan den heer H. Prinsen, die ongeveer het volgende sprak Geachte Vergadering. Met recht mogen wij ons verheugen in de drukke opkomst, die bewijst dat er ditmaal een meer dan buitengewone belangstelling bestaat in de verkiezing, ongetwijfeld een gevolg van de gewich tige belangen die niet alleen voor 't district Waalwijk, maar ook voor het geheele vaderland op het spel staan. Alvorens daarover te spreken, wensch ik met een kort woord hulde te brengen aan mijn tegenstander Mr. J. Loeff, die ik wel niet persoonlijk ken, doch wiens talenten ontegenzeggelijk lof verdienen en op wiens bekwaamheid zijn tegen stander zelfs niets zullen afdingen. (Applaus.) Nu rijst natuurlijk de vraag waarom een eenvoudig onderwijzer den moed heeft met een eminent man als Mr. Loeff den strijd durf aanbinden. Geachte vergadering, dit zal ik UEd. in 't kort uiteenzetten. Met vreeze hebben velen in den lan de ingezien, dat ons vaderland met een ramp bedreigd wordt, dat er een zwaar onweder dreigt los te barsten, dat een deel van onze welvaart vernietigen kan n.l. de Tarietwet van Minister Kolkman. Ik zal over dit onderwerp slechts even spreken, aangezien Mr. Becker dit punt zal inleiden. Toch moet ik er even over spreken, daar dat wetsontwerp mij, ofschoon on gaarne, heeft doen besluiten, een candi datuur tegen het aftredend lid aan te nemen. De tariefwet toch heeft een groot deel van het Nederlandsche volk in beroering bracht, omdat de belangen van maag en beurs onze stoftelijke belangen in de eerste plaats op 't spel staan. Minister Kolkman heeft noodig een nieuwe belasting hij stelt dan ook voor een indirecte die millioenen in de schatkist moet doen vloeien, om de sociale wetten te kunnen uitvoeren. De belasting heeft vergeef mij de vergelijking, wel iets van den tienden- penning uit de dagen van Alva. Die joeg immers ook een storm van verontwaar- diging en verzet in den lande op, die de zaak van den wakkeren Alva niet bevorderlijk was. De onverbiddelijke fiscus moet geld hebben, dat staat vast en nu vraagt de Nederlander zich afWie zal dat be talen, zoete lieve Gerritje. Wie zal dat betalen zoete lieve meid Het antwoord is niet zoo gemakkelijk te geven, als de vroolijke meisjes die met haar vrijers naar de kermis trokken. 't Betalen. Wie betalen dat is de kern, de quintessens van deze belasting. Die belasting, in den vorm van ver hoogde of nieuwe invoerrechten opeen breeden lijst van artikelen, ook van dagelijksch gebruik is er een, die niet berust op de draagkracht der bevolking- En daarom reeds moet zij veroordeeld worden. Dit staat in nauw verband met de principieele kwestie van vrijhandel of beschermende rechten. Men zal door de sociale wetten den arbeider geven met de eene hand wat men hem in den vorm van hoogere prijzen van bijna alles wat hij gebruikt, met de andere weer ontneemt. Zoo maakt men kinderen met een doode musch blij 1 En dat zal niet gebeuren niet waar werklieden. Je hebt bij deze verkiezing een duren plicht te vervullen. Je zult voor de stoffelijke belangen van vrouw en kroost optreden. 't Geldt je boterham Er is meer Als een gevolg van de tariefwet van Minister Kolkman komt natuurlijk een verhoogde prijs van tal van artikelen van dagelijksch gebruik. Met grond kunnen we aannemen, dat zoo goed als alles duurder zal worden. En dit zal vooral drukken op allen, die van een beperkt inkomen moeten leven arbeiders in fabriekeD, daglooners, ambtenaars in tal van dienstbetrekkingen, de zoogenaamde burgerstand, bijna al de winkeliers enz. om te zwijgen van zeer veel fabrikanten, die den strugle for live niet zullen kunnen volhouden. Voorstanders van de tariefwet zullen aanvoeren, dat er straks hoogere loonen zullen betaald worden, dat sommige takken van industrie zullen opbloeien of een nieuwe industrie zal geboren worden. De ondervinding zal het moeten leereo maar al krijgt dan de werkman wekelijks een a twee gulden hooger loon, dan moet hij die toch weer uitgeven aan hoogere prijzen van allerlei behoeften voor zijn gezin en komt ten slotte in slechter conditie. Enkele fabrikanten die hun afzetgebied in hoofdzaak in het Binnenland hebben, zullen bij de in voering van de tariefwet profiteeren, doch de groote meerderheid van het Nederlandsche volk zal er onder lijden. Als nu de tegenstanders van de Tarief wet zegevieren, zullen ook zij de mil lioenen moeten vinden en zij zullen de bronnen daartoe vinden. a. Belasting naar draagkracht. Progressieve vermogensbelasting. Verhoogde successierechten iu de hoogere liniëc. Over dit onderwerp wil ik niet verder uitweiden daar de heer B. dit vooi zijne rekening genomen heeit. Nu iets over mijn politieke geloofs belijdenis. De kiezer heeft er recht op en ik houd er van vooral klare wijn te schenken. 't- Onderwijs. Jaren lang is dit een twistappel ge weest in den heksenketel der partij schappen. Ieder der partijen, rechts zoowel als links, beweerde aanspraak op dien appel te moeten maken, ieder wilde het leeuwendeel er van hebben. Het ware te wenschen in het belang van rust, vrede en verdraagzaamheid, dat daaraan een einde gemaakt werd. Dau toch zou de wetgever er aan gaan denken, om het gehalte van het onder wijs te verbeteren. Een breedere opleiding aan onze Nor- maalinrichtingen die onmisbaar blijken zou het onderwijs ten goede komen. Ook de positie van vele onderwijzers, zoowel hoofden als onderwijzers, vooral op 't platte land, is niet meer in har monie met den tegenwoordigen levens standaard. De eenmansschooltjes, waar het onder wijs uit den aard dnr zaak bezwaarlijk aan matig gestelde eischen kan voldoen, al willen wij niets afdingen op den ijver en den toewijding der onderwijzers, zouden zoowel bij den openbaar als bij het bijzonder onderwijs uit de wet moeten verdwijnen. Slecht onderwijs in de duurste zaak van het land. Bovendien zou daardoor stellig een vrij groote som voor de schatkist be spaard worden. Ik heb het beste deel van mijn leven aan de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen besteed aan een R. K. Kweekschool te 's Bosch en aan de Rijksnormaallessen te Ileusden en weet bij ondervindieg, dat de wetgever ook in dit opzicht nog tal van verbeteringen kan aanbrengen. Zullen die vele verbeteringen misschien komen, als er volkomen gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs ver kregen zal zijn. Ik ben er een voor stander van, doch ik zou nooit mee willen werken om het openb lar onder wijs te helpen begraven. Is dat door wijziging van art. 192 dei- grondwet geschied, dan zal het gehalte van het onderwijs na eenige jaren stellig gaan dalen doordat een gezonde con currentie ontbreken zal en men een groot deel van het Nederlandsche volk, dat aan de openbare school nog de voor keur geeft, zou in 't harnas jagen, dat rust, vrede en verdraagzaamheid daaronder zullen lijden. Denkt, nu niet dat ik voor eigen pa rochie preek, o neen, ik geef u de ver zekering dat ik straks het onderwijs ga verlaten en dan toch steeds uit over tuiging en ondetvinding opgedaan in de practijk, zoo zal blijven praten. Ik ga er trotsch op, dat ik ben een vrij, onafhankelijk, zeer verdraagzaam man, die een hekel heeft aan veinzerij en huichelarij ook op het gebied van den godsdienst. Ik ben die ik ben, dat wil zeggen ik heb steeds mijn gods dienstplichten naar behooren vervuld, gedenkende de spreuk doe wel en zie niet om. Met Vondel mag ik echter zeggen: Wat op 's herten grond leit, dat welt me naar de keel en 't is als nieuwe wijn, die tot de spon uitbarst. Ik heb van mijn hart nooit een moord kuil gemaakt en de waarheid mag niet altijd gezegd worden. Mijn gedachten kan ik moeilijk verbergen. Daarom heb ik weinig verstand van politiek, geloof ik. Ik hebt gewerkt naar mijn best ver mogen aan de opvoeding der jeugd- Dit aan 't adres van hen die mijn candidatuur niet met eer'ijke middelen bestrijden. Dezulken verkoopen de kiezers zoo gaarne knollen voor citroenen. Ik gun de heeren >traks de pret. Ik weet we), dat menigeen het in dagen van verkiezingsstrijd niet zoo heel nauw neemt, maar ik verzoek aan al mijn viienden voor mijne candidatuur te strij den met eerlijke middelen, want niet gaarne zou ik een stem op mij zien uit gebracht verkregen op een oneerlijke manier. Een ieder heeft eene meening en die moet men waardeeren. Wel mag men op net'e en gepaste wijzer trachten hem door voorlichting te doen inzien, dat zijn meening op vergissing berust, dat hij dwaalt. Ook kan het zijn, dat men verkeerde voorlichting heeft gehad. Een ieder mag dus trachten een ander van inzicht te doen veranderen. Ik wil ook nog iets over land- tuinbouw en veeteelt vertellen. Die bronnen leveren aan duizenden menschen, ook in ons district, een mid del van bestaan En gelukkig nemen die bronnen, door den ruimen steun van de .Regeering, nog in bloei toe. Nog tot grootere welvaart kunnen die bronnen worden gebracht, indien de regeering nog meerderen steun en voor lichting schenkt. Voor de land- tuinbouw en veeteelt heb ik mij altijd geinteresseerd. Toen voor 25 a 30 jaar geleden er nog geen vee verzekeringen waren, ben ik de eerste geweest deze nuttige instellingen te hel pen oprichter.. Overal ben ik geweest om lezingen te houden. In Baardwijk heb ik de eerste opgericht. Ook heb ik toen veel voor de coöpe ratie geijverd, wat mij destijds veel vijan den bezorgd heeft. Ik heb later ook begrepen, dat der gelijke ingrijpende maatregelen zich langs geleidelijken weg moeten ontwikkelen. Ik heb zitting in vele tuinbouw- en landbouwvereenigingen en weet dan ook dat d; productie thans 6'/2 millioen heeft opgebracht maar ik weet ook, dat die opbrengst is te brengen tot 30 a 40 millioen. De land-en tuinbouw gaat een schoone toekomst tegemoet. Ik wensch aau het slot mijne candi datuur aan te bevelen aan allen die niets voelen voor dure levensmiddelen en tot de nog niet overtuigden zeg ik, verzint eer ge begint, (applaus). Hierna "man de heer Mr. J. H. G. Becker, secretaris van het Anti-Tariefwet comité, het woord en zei ongeveer het volgende Geachte vergadering. Toen gij hier de zaal zijt binnen ge komen is u een strooibiljet in de hand gestopt onderteekend door een bezadigd kiezer. Of het een bezadigd kiezer is, die zoo bang is van eenige voorlichting, ik kan het niet beoordeelen. Ik wil U hier dit biljet wel even voorlezen opdat toch in 's hemelsnaam de kostelijke inhoud voor niemand verloren ga. Ik kan u verzekeren dat, eu een ieder zal dat na mijn-voordracht getuigen, ik mij geheel buiten de politiek houd en ik hier niet ben gekomen om u op te zweepen of om uw hartstochten aan te wakkeren. Ik kom hier alleen spreken over de tariefwet. Met rechts of links heb ik niets te maken. Alleen wil ik u wijzen op de groote gevaren die de tariefwet de industrie zal brengen. Het Anti-Tariefwet-Comité is opgericht om alleen te strijden tegen de voorge stelde tariefwet en in dit Comité kan een ieder die een eigen zaak heeft, onverschillig of hij Katholiek, Anti Revolutionnair, liberaal of anarchist is, zitting nemen, Dat doet trouwens ook in het geheel niets aan de zaak af. Allen zijn mannen die een gevaar zien in de tariefwet en dat trachten te verhoeden. Nu is het gelukkig voor Waalwijk, dat beide candidaten Katholiek zijn, zoodat de keus niet moeilijk is en het dus alleen»gaat voor of tegen de tariefwet. (De spreker die herhaaldelijk door gebrul en interrumpties wordt lastig gevallen, vraagt beleefd dit achterwege te laten en straks in debat te komen.) Wanneer Waalwijk Waalwijk blijft, dan weten we wie er uit de stembus zal komen. Reeds eeumaal toch heeft een groote meerderheid der kiezers uit spraak gedaan, heeft zich tegen den tariefwet verklaard en zeer waarschijnlijk .zullen toch diezelfde kiezers in denzelfden geest thans uitspraak doen. Vervolgens wijst spreker er op, dat minister Kolkman voor zijne sociale wetten 10 millioen noodig heeft. De Christelijk-Historische mijnheer Snoeck Henkemans, heeft gezegd dat hij met de tarietwet, zooals ze daar ligt, absoluut niet mee kan gaan en zij dau ook tal van amendementen zullen indienen om ze meer aannemelijk te maken. Worden nu al die wijzigingen aangebracht dan komt men niet aan de 10 millioen en dan klopt de rekening niet. En minister Kolkman wil niet auders. Een bewijs dat de tariefwetwet geheel buiten de politiek omgaat is wel het feit dat ook in het Voor-Tariefwet- Comité zitting hebben liberalen. De Voorzitter van het comité is liberaal en vergis ik me niet, dan is ook de onder voorzitter liberaal. En dit alles geeft ook niets, want nog eens, het het voor of tegen de tariefwet zijn heeft met het geloof niets te maken. Dat blijft geheel buiten beschouwing. Er is echter een groot verschil tusschen het eene en het andere comité. Bij het Voor-Tariefwet-Comité kan men zoo maar lid worden. Je behoeft slechts een briefkaart te schrijven naai de Schoolstraat in Den Haag en morgen prijkt uw naam reeds in de couranten. En bij dit comité kan zich iedereen aan sluiten. Een nicht van de eenofander die denkt ja mijn oom heeft er eenig nadeel bij, ik teeken dus, is lid van het comité. Iets anders is het, met het andere comité. Daar knnnen alleen menschen zitting in nemen die fabrikant zijn en wier bedrijf iets beteekent. Van dit comitlé zijn menschen lid o.a. Krelage, een groote bollenhandelaar, Storck en van Heek, Twentsche indus'rieelen, Van Schijndel, schoenfabrikant hier in Waalwijk. Dat zijn dus niet zoo maar de eerste de beste namen. Het Voor-Tariefwet Comité zorgt wel voor een groot aantal namen. Zoo weet ze bijvoorbeeld in het kleine dorpje Gilze 30 leden te laten teekenen, doch ik durf er om wedden dat, wanneer ik morgen in Amsterdam rood ga, ik op een dag minstens 1000 menschen kan laten teekenen voor het Anti-Tariefwet-Comité. Doch dat zegt alles niets. Verder is er nog een groot verschil tusscheu de comlté's. Bij het Voor- Tariefwet-Comité komen en kunnen ook burgemeesters,ambtenaren bijkomen. Bij het Anti-Tariefwet-Comité komen en kunnen alleen fabrikanten, industrieelen komen. Het anti-tariefwet comité bestrijdt enkel de groote gevaren maar die ons de tariefwet zal brengen. Het Voor-tariefwetcomlté houdt enkel lezingen over de goede hoedanigheid van bescherming der nijverheid. Doch men moet niet vergeten, dat bij zulke redevoeringen heel wat wordt achterwege gelaten. Ik heb tal van vergaderingen gehoord en ben ook reeds dikwijls met hen in debat geweest, doch steeds is er over verscheidene posten gezwegen. Een der grootste vraagstukken van het voor tariefwet comité is rechts of links. Doch daar bekommeren wij ons niet om. Ons argument waarvoor wij strijden, is dat alles duurder zal worden. Alles, ook de dagelijksche behoeften, alles ook het ondergoed, ja tot zelfs het beddegoed. Nu beweren de sprekers van het Voor- tarlefwet-comlté wel, dat het maar een praatje is, dat alles duurder wordt en dat doen ze dan coo als onlangs de heer Van Veghtel, Lid van Ged. Staten van Zuid-Holland in Leerdam deed. Dat was een bankier die niet voor bankiers sprak maar voor arbeiders van Patre- monium. Die man dan vertelde daar voor die arbeiders dat het hier niet goedkoop in het land is, want in Londen is een De Echo van het Zuiden, *»»li(jkxrkt en hifslrulsrhr Courant, fit (GEDEPONEERD, I l fGEWAARBORGO j lÖNVÏRVAlSCHll fl ZONDER H lï SCHADELIJKE P ia I&estanddeeiénjI m i. mi O O 00

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1