fijne havana sigaar veel goedkooper als hier. Hij vertelde ook nog, dat het hotel Des lodes te 's Hage het duurste hotel is in Europa en dat onlangs een buiten landsche tooneelspeelster hier in ons land haar contract moest verbreken wijl zij met f 720 per maand niet kon rond komen. Wat zullen die arbeiders zijn overtuigd Dat de klompen duurder gaan worden de paarden voor de slachtbank, de pruim tabak dat alles vertelde hij maar niet Er kwam een sociaal-democraat in debat welke eenige vragen stelde doch die onbeantwoord bleven, waarna de sociaal-democraat een heele boom op zette over Marx en zoo progaganda voor het socialisme maakte. Er wordt gezegd dat de tarief wet een tweeledig doel heeftlo. Geld in de schatkist brengen en 2o. De nijverheid oeschermen. Doch de tariefwet schaadt de nijver held. Daardoor toch worden alle levens middelen veel duurder en dat kan door niemand worden betwist. Dit alles moet men eens rustig nagaan. In ons land heeft men de nijverheid, de landbouw, de veeteelt en den handel. In de nijverheid, dus in de fabrieken werkt 15% va° <^e bevolking. Van de 100 menschen werken er dus 15 in de fabrieken. Bij den landbouw 35 en de rest zijn over de andere takken van wel vaart verdeeld. Stel nu dat de tariefwet de nijverheid zou beschermen, dan nog zou het niet billijk zijn dat die 85 men schen moeten betalen voor die 15. Doch nu wordt de nijverheid nog niet eens beschermd. Heeft onze nijverheid, dat zijn onze fabrieken, nu bescherming noodig? Om dit na te gaan, moet men zien hoe het met de nijverheid gesteld is. Door het Departement van Nijverheid en Handel is in Oianjeboekjes op de Brusselscbe tentoonstelling een beeld gegeven van de nijverheid van Gronin gen, Noord-brabant en Limburg. Wie die boekjes nu met een onbevangen oog leest, zal zien dat het met onze Nijver heid niet zoo slecht is gesteld, integen deel dat de industrie overal in bloei toeneemt. De Voor-tariefwetmannen zeggen nu wel dat dit is gedaan om wat reclame te maken, doch van Minister Talma mogen wij niet verwachten, dat hij het met de samenstelling van die boekjes niet zoo nauw heeft genomen. Reclame maken klinkt heel aardig, doch dan moet men ook aantoonen dat het niet waar is. In 1911 is ook in Londen op de ten toonstelling gewezen op den voortduren- den groOten vooruitgang in de nijverheid en gestadigen bloei. En een man van onverdachte ge tuigenis, Dr. Kuyper, verklaarde 18 October 1911 dat de toestand van ons land zoewel wat betreft landbouw, vee teelt als nijverheid, dermate gunstig is, dat alle naburige rijken zeer jaloers op ons landje zijn. Zelfs Minister Kolk man en Talma hebben erkend dat de industrie vooruitgaande is. En nu doet men alsof alles in staat van inzinking is. Men wil ons nu bescherming opdringen terwijl men die niet verlangt, zelfs niet wenscht, omdat we weten dat bescher ming alles, alles duurder zal maken. Dat de afnemers vooral met bescher ming niet zijn gebaat, toont spreker door eeoige voorbeelden aan. Vervolgens geeft hij eene opsomming van alle artikelen die zullen worden be last en zegt dan dat het juist allemaal zaken zijn die de arbeider in zijn dage- lijksch gebruik noodig heeft. Ik heb het voorrecht gehad Dr. }an van Best dikwijls te hooren spreken en die weet u te vertellen op de halve cent af hoeveel u de tariefwet zal kosten, f 2.66 precies. Nu vraag ik u af kan iemand nu be rekenen hoeveel u, uw vrouw en kinderen juist noodig hebben, hoeveel gij gemid deld per jaar noodig hebt. Het systeem van Dr. J. van Best is alleen posten te nemen die hem het best lijken, doch al die dingen van huis- houdelijken aard laat hij weg. Als Dr. J. van Best u in een vergadering zegt dat het u op f 2.66 komt te staan, vraagt hem dan eens af daar ook bij zijn onder en bovenkleederen. Dit is een eenvou dige vraag, doch ik wed om alles dat hij dat er niet heeft bij gerekend. Daarom is dat bedrag niets waard. Honig, dat is merkwaardig-, was vroeger belast net f 2.50 per 100 K.G. en wordt nu belast met f 8.per 100 K.G. Nu zou men zeggen, honig, dat kan mij niets schelen, die gebruik ik toch niet, die potjes met "honig. Men moet hierbij echter in aanmerking nemen dat de koekfabrikanten ook en veel honig noodig hebben. 58 Koekfabri kanten, allen die in ons land zijn, hebben zich dan ook met een request tot het ministerie gewend en er op gewezen dat het hun onmogelijk is om dan nog tegen dezelfde prijzen te blijven levereD. De minister antwoordde echter, dat meenen julli niet. Dat is toch droevig. Verbeeld je dat, indien de fabrikanten hier om een beteren treinenloop komen vragen er op wijzend dat zulks voor hun bedrijf van zoo'n groot gewicht is en men antwoordt hun dan, dat meenen I jullie niet. Wat is dat nu Dan ben je uitgepraat en kan naar huis gaan. Dat alles duurder wordt, wordt niet tegengesproken. En dan kan men de vraag stellen of het hooger loon zal opwegen tegen het duurder worden. Ziet men naar Duitschland, naar Sak sen, vooral Dresden waar vele fabrieken zijn, dan kan men uit de statistiek alleen van het abbattoir zien dat het de ar beiders nu niet voor den wind gaat. Van 19031908 wordt de statistiek genomen. In 1903 werden 43000 run deren geslacht en in 1908 3800 minder Het aantal geslachte paarden nam met 2200 stuks toe en dat der honden met een nog grooter aantal. Het voor-tariefwet comité zegt dat het vleeschverbruik is toegenomen. Ja, dat zien we, hondenvleesch en paarden- vleesch. Dat de Duitsche arbeiders niet tevre den zijn bewijzen overigens de verkiezin gen voor den Rijksdag waar niet mioder dan 110 sociaal-democraten zijn gekozen. En nu ligt het voor de hand dat deze menschen niet allen zijn geko en door over'uigde socialisten, doch dat een groot aantal ontevredenen ook op hen hun stem hebben uitgebracht. Het leven wordt dus duurder dn slechts 15°/o van de bevolking krijgt er ver hooging van loon door. En daarvoor moet 85% der bevolking werkzaam in den landbouw, veeteelt, zuivelbereiding en handel alles duurder gaan betalen. En juist de landbouw, veeteelt en zuivelbereiding is niet beperkt tot ons eigen land. De opbrengst is te groot om alles op onze markten te slijten. Zij moeten daarom exporteeren. Laten wij daarom voorzichtig zijn. Spreker haalt als voorbeeld aan het artikel kaas. Deze worden met groote hoeveelheden hier gemaakt en moeten voor een groot deel naar het buitenland worden uitgevoerd. Voor de uit Frankrijk hier ingevoerde kaas moet f 5,— per 100 K.G. invoer recht worden geheven. Voor onze kaas die wij in Frankrijk invoeren betalen wij 12 franc per 10 K.Q. dat is ongeveer het zelfde. Wat zal nu gebeuren als wij op de kaas die hier ingevoerd wordt hooger invoerrecht gaan treften Dat ook Frankrijk dat zal gaan doen en dan ligt er onze kaasexport. Het zijn dan ook de kaashandelaars zelf die zich met een adres tot het ministerie hebben gewend om hun toch als je blieft niet te beschermen. Die kaashandelaars zien in dat hun export daardoor wordt bedreigd. Ook hier de Schoenfabrikanten in de Langstraat zien hun export bedreigd. In het verslag van de Kamer van Koop handel van Waalwijk wordt dan ook gezegd dat export de eenige bestaans mogelijkheid is. Door de zeer scherpe concurrentie op de binnenlandsche markt en ook omdat het afzetgebied te klein is moet worden geexporteerd, dat is het eenige wat redding kon brengen. Het Voor-Tariefwet-Comité zegt wel dat door bescherming meer werk komt, doch indien niet meer geexporteerd kan worden zullen in de schoenindustrie heel wat minder werkkrachten noodig zijn. Er wordt ook wel eens gezegd kijk eens in Denemarken, daar gaat alle land bouw vooruit en daar is ook bescherming. Zeker de landbouw heeft in Dene- markeu een hooge vlucht genomen, doch wordt de landbouw en veeteelt daar beschermd. Neen, daar komt alles voor landbouw en veeteelt vrij binnen. Echter niet voor de industrie. Wat zien wu nu In Denemarken kwijnt de industrie en bloeit de landbouw en veeteelt. En hier zullen op de artikelen die landbouwers noodig hebben ook invoer rechten worden geheven van 5 tot 12%. Men kan de anti-tariefwet mannen dan ook nooit grooteren dienst bewijzen dan met zich op Denemarken te beroepen. Er is nog iets. Minister Sprenger van Eijck, een liberaal, heeft in 1895 ook Invoerrechten voorgesteld, wat ongeveer 2 millioen in de schatkist heeft gebracht En nu vragen ze ons heeft dat dan alles duurder gemaakt. Net zoo min als toen, zal het ook nu zijn, zeggen ze dan. Maar, dan vergeten ze om er iets bij te zeggen. Ze vergeten dan u te ver tellen, dat die wet niet was om te be schermen doch om te waken, dat aan de grenzen niet zoo veel werd gestolen als voorheen, door fraude te plegen bij aangifte van goederen. Aan het slot wenscht spreker nog Iets te zeggen over de keuze waar de kiezers voor worden gesteld. Beide candidaten, de socialist laat spr. maar buiten beschouwing, zijn katholie ken die steeds het katholicisme zullen hoog houden, die steeds die vaan zullen verheffen. Van Mr. Loeff kan ik zeggen dat hij een bekwaam rechtsgeleerde is die ik hoogacht en ik wil er bijvoegen, dat toen ik nog jong advocaat was en ik een heel moeielijke procedure had ik naar Mr. Loeff om inlichtingen ging. Dat was een oud advocaat die veel er varing had. Met meerj recht dan de meeste der kiezers mag ik dus zeggen dat het een knap man is. Maar als candidaat kan ik hem niet aanbevelen omdat de bloei het land bij mij gaat boven de van hoogachting voor Mr. Loeff. Het welzijn van de fabrikanten,'^de landbouwers en werklieden gaat bij mij boven de hoogachting van Mr. Loeff, daarom beveel ik u met volle overtuiging aan den heer H. Prinsen. (Bravo's en geroep.) De heer E. Klijberg het woord vragend verkrijgt zulks en zegt ongeveer het volgende Ik dank de heeren voor de gelegen heid die zij mij geven om hier eenige woorden te spreken over onze industrie. Alvorens daartoe over te gaan wil ik met een enkel woord terug komen op hetgeen door den heer Prinsen is gezegd. i&De keer Prinsen dan heeft Mr. Loeff genoemd als een man waarvoor zelfs zijn tegenstanders respect hebben, heeft hem genoemd een *groot man. Die woor den onderschrijf ik ten volle. Maar dan stel ik de vraagDe heer Prinsen zegt dat door aanneming van de tarief een groote ramp ons land zal bedreigen Kunt gij een groot man als Loeff ver denken dat hij over ons land een ramp zal doen neerdalen Hij zal na rijpe overweging werken in het waarachtig welzijn van ons land. Mr Becker heeft gezegd, dat Mr Loeff een knap rechtsgeleerde is. Ik voeg daaraan toe en een sieraad onzer Kamer. -Vergun mij verder ook nog een enkele opmerking te maken. U hebt gesproken over het Pro-tariefwet comité en daarin voor laten komen dat men zoo gemak kelijk daarvan lid kan worden dat een nicht vao iemand die er wat voordeel bij denkt te hebben, ook lid kan worden. Dat is op minder waardige manier spre ken- Men moet ieders meening respec- teereo. Mr. Dr. Tan van Best van Eindhoven hebt u een hoogstaand man genoemd. En ook hebt u gezegd, dat deze reken sommetjes opgeeft die absoluut bezijden de waarheid zijn, althans ik heb de indruk gekregen, dat u wil zeggen, dat Dr. T. v. Best ons maar wat op de mouw wil spellen Daar acht ik dien man ook al weer te hoog voor. Het is voor u een klein kunstje om dat te weerleggen. Donderdag komt Dr. v. Best hier spreken en dan hoop ik èn Mr Becker èn den heer Prinsen daar te zien. De heer Dr. van Best zal dan in den breede het voor van de tariefwet be spreken, ik wil het hier thans kor'doen. Mijne Heeren, Als man van de practijk wenschte ik slechts enkele opmerkingen te maken. Ik zal mij uitsluitend bepalen tot onze Industrie en even nagaan welke gevolgen de Tariefwet naar mijne meening voor de Schoenindustrie hebben zal. Ik wil het graag aan meer bevoegden overlaten om het algemeen theoretisch betoog der Heeren Mr. Bekker en Prinsen te beant woorden, ik zou de Heeren echter wel in overweging willen geven om Donder dag tegenwoordig te zijn als door Dr. Mr. Jan van Best het voor in het alge meen van de Tariefwet in den breede zal besproken worden. En nu ter zake M. H. dan beginnen wij ons op de eerste plaats af te vragen welke grondstoffen zullen belast worden en wat zal daarvan de belemmering voor de Schoenindustrie zijn. Een der voornaamste grondstoffen is het overleer. Dat toch moet zoo goed als geheel uit het buitenland betrokken worden. Het overleer blijft echter op een kleine uitzondering na de aan gebrachte wijzigingen in het ontwerp geheel vrij. Die uitzondering betreft het zoogenaamde Box-runds en Java-Box. Er zal vrij blijven alle verlakt leer, zwart of gekleurd gechagrineerd geitenleer, alle chroomgelooide geiten en schapen vellen, vache chroomgelooide kalfsvellen minder dan V/2 K.G. per vel wegende, Alzoo Box-Runds en Java-Box zal belast worden met 6 der waarde, doch dit kan niet in zoo hooge mate belemmerend zijn omdat dit artikel in voldoende qua- liteit in Holland bereid wordt, en ook bereid kan werden zelfs in voldoende mate. Nu kom ik tot het zoolleer. Het zoolleer zal belast worden met uitzondering echter van de zoogenaamde weltings dat zijn randen, die in Holland niet gefabriceerd worden en waarvoor dan ook daarvoor vrijdom van rechten verkregen is. Doch M. H.ik wensch U te vragen is het geen bekend feit, dat zoolleer in voldoende qualiteit en quantiteil in Nederland vervaardigd wordt? In deze zijn wij niet afhankelijk van het buitenland en daarom is in de Schoen industrie nooit dat groote verzet tegen rechten op zoolleer geweest. De strijd liep hoofdzakelijk tegen rechten op over leer en dien strijd hebben wij overwonnen het nieuwe tarief zal ons daarin niet be lemmeren en wat het zoolleer aanbetreft, ik heb zooeven reeds gezegd dat, dat het in voldoende qualiteit en qtiantiteit in Nederland vervaardigd wordt en dat blijkt mij trouwens ook uit het feit, dat uit een door den Bond van Schoenfa brikanten ingesteld onderzoek is bewe zen dat voor een betrekkelijk gering cijfer buitenlandsch zoolleer door Schoen fabrikanten werd verwerkt. Uit de 130 antwoorden van Schoenfabrikanten waar onder de grootste bleek dat voor nog geen 600000 gulden buitenlandsch zool leer werd verbruikt. Ik herhaal de strijd om vrijdom van buitenlandsch zoolleer is daarom nooit zoo groot geweest. Ik kom nu tot de fournituren die hoo ger zullen belast worden. Ik merk hierbij al dadelijk op dat een der voornaamste n. 1. voerings, reeds in ruime mate in Holland vervaardigd worden, daarin kan het nieuwe tarief dus ook niet zoo boven matig hinderen. Ook veters en stroppen- band wordt alhoewel weinig, toch ook iu reeds in Holland gefabriceerd, en is het wel te verwachten dat die industrie eenmaal beschermd zich verder zal uit breiden. Ringen, knoopen en andere kleine artikelen spelen nu waarachtig toch zoo'n groote rol niet, dat om eenig invoerrecht daarop men moord en brand moet schreeuwen en het heele land op stelten moet zetten. Dan volgt nog een artikel dat in fijne schoenfabrieken veel gebruikt wordt n.l. canvas, dat dient voor omtrek van bin nenzolen Van Goodyear arbeid. Voor zoover mij bekend wordt dat artikel nog niet in het binnenland ver vaardigd. Daar zal voor zoover ik heb kunnen nagaan 10 rechten op geheven Worden. Nu is het 5 Doch het is wel vreemd, dat toen de wet nog in voor bereiding was en toen de heer Sloten maker aan het bestuur van den Bond van Schoenfabrikanten door bespreking gelegenheid gaf om hunne bezwaren tegen het tarief kenbaar te maken, dat toen door den meest belanghebbende het artikel canvas absoluut niet is ge noemd, dan toch was het niet onmogelijk geweest, dat evenals voor de weltings ook vrijdom van rechten voor dat artikel in aanmerking had kunnen komen. Mis schien was daarvoor thans nog iets te doen. Van verdere fournituren moeten we nu nog spijkers en nagels en uitpoets- artikelen de revue laten passeeren Deze artikelen worden voor het grootste ge deelte nog uit het buitenland betrokken doch ik vraag U M. H. 1 zou bij een beschermend tarief de industrieën die reeds deze artikelen maken zich hier niet verder uitbreiden Wij zien hier reeds in Waalwijk een fabriek van uitpoetsartikelen zich gaan vergroolen om meer en meer tegen het buitenland te kunnen, optreden. Met recht mag dus verwacht worden dat we ook daarin Diet van het buiten land afhankelijk zullen blijven. Wij heb ben nu in hoofdzaak de nadeelen nage gaan die de tariefwet de schoenindustrie brengen kanzien wij ook thans of zij ons ook geen voordeelen zal geven. De schoenen die thans met 5 der waarde belast zijn worden in het nienwe tarief op 12% gebracht. Voorwaar geen gering verschil. Er zijn Schoenfabrikanten die beweren, dat geeft mij niets, ik heb geen last van buitenlandsche concurren ten, doch M. H. met alle respect voor hunne meening durf ik de mijne daar tegenover stellen en te beweren dat ieder schoenfabrikant de een meer de ander minder, last heeft van bui tenlandsche concurrentie. Er komen nog altijd meer schoenen in dan men wel zoo oppervlakkig zou oordeelen. Is het verschijnsel ook niet duidelijk waarneembaar, door het groote aantal grootsch ingerichte schoenmagazijnen, winkelpaleiztnvan buitenlandscheschoen- fabrieken, die wij in onze hoofdsteden zien verrijzen Daarvan ondervindt de schoenwinkelier, dat is de middenstand de concurrentie, daarvan heeft de bin nenlandsche schoenfabrikant nadeel en zelf dus ook zijne arbeiders. Drie van standen dus M. H. die door dat euvel schade lijden. En dat weggenomen kan en zal worden door de Nieuwe Tarief wet. Anderen beweren, het buitenland sche schoeisel zal door verhoogde in voerrechten toch niet wegblijven. Goed M. H. I doch dan zal men er zooveel meer voor moeten betalen en dat meer dere zal dan toch de schatkist ten goede komen. Doch ik ben de meening toe gedaan dat de invoer van buitenlandsch schoeisel door het nieuwe tarief iD hooge mate verminderen zal en dat moet ons natuurlijk ten goede komen. Ik bouw die meening op het feit dat wij gezien hebben omtrent 1895. Toen werden de rechten niet verhoogd maar eenvoudig scherper toegepast. Het was onder Minister Sprenger van Eijk dat paal en perk werd gesteld aan de fraude die de schatkist in hooge mate benadeelde en de industrie in niet min dere mate belemmerde. Immers voor dien tijd werden schoe- neo inclusief alle vracht en rechten van 2 zegge 2 geimporteerd ofschoon het tarief evenals thans 5 was. Toen werd ons laod als 't ware met buiten landsch schoeisel overstroomd en die stroom werd voor een groot gedeelte door dien eenvoudigen maatregel gekeerd. Sinds dien mogen we zeggen dat de schoenindustrie kon opleven en tot eenige beteekenis komen. Van toen af kon zij het hoofd bieden aan buitenlandsche concurrentie, en een maal zóóver, kon zij hare vleugels bree- den uilslaan en zich op export g3. oelcggen. Ziedaar M. H. wat wij danken hebben aan een verhoogingv. pl.m. 3%. Mogen wij dan daarop de stellige verwachting bouwen dat verhooging van 5 tot 12 alzoo en yc mindering van 7% ons niet een bet toekomst zal brengen voor onzen bi nenlandschen afzet dat voor de groc fabrikanten veel waard zal wezen doch voor de kleinen het al of oi blijven bestaan zal beteekenen, wi men moge nog zoo hard roepen oy export, die ik ook gaarne hoog aanjl toch zal onze binnenlandsche marl steeds het voornaamste zijn en blijvj dat is en blijft de grondslag waarop v verder onze zaken kuonen ontplooien, Ik heb M. H. de voor- en nadeelt van het nieuwe tarief eerlijk nagegaa en mij geheel buiten politiek gehoude doch meen ik dat nog even te moett aanroeren. Er wordt wel eens beweer dat we uitsluitend van een rechts min. sterie verhooging van invoerrechte kunneD verwachten, doch mag ik di even opmerken dat ook onder het linkse Ministerie de Meester, herzienning va het tarief aan de orde is geweest 11 Hi zou toen zijn een herziening uit zuivi fiscaal oogpunt. Een commissie van voor bereiding was reeds benoemd. Ik bt toen met nog een paar andere heert naar Amsterdam en Rotterdam geweer om de belangen der schoenfabrikaDte te gaan bespreken. Toen was het oo overleer waar speciaal opgewezen wer en wat werd ons toen door een dt Heeren ten antwoord gegeven Het vo; gende veel beteekenende werd oi gezegd Vergeet niet Heeren dat de Regeerin uit fiscaal oogpunt de tarieven wil her zien en waar U nu zegt dat overleer voot zulke beduidende sommen uit het buiten land moet betrokken worden, lijkt he mij zoo dat dit dan juist een object is dat het eerste voor belasting in aanmer king moet komen. Ik wil dus alleen maar opmerken, d; het nog lang niet zoo zeker is, datoo onder een links Ministerie vroeg of laa niet een herziening der tarieven tot stam zou moeten komen om het benoodigd geld voor de sociale wetten te ontvange: en ik deel dit ook mede om te doe: uitkomen, dat wij van den Ontwerper dt: nieuwe tariefwet meer welwillendheid mochten genieten. De Heer Slotenmakei kwam toch expres naar Waalwijk om met een uitgebreide commissie uit ons midden niet alleen het Tarief uit een fiscaal oogpunt te beschouwen maa: werd wel degelijk met eventueele be Iemmering ter andere zijde rekening gehouden. Resumeerende, kom ik tot deze cod clusies ten eerste dat de nieuwe Tarief wet na de aangebrachte wijzigingen dt schoenindustrie niet ia die mate zal hio- deren als vaak beweerd wordt. Tei tweede dat het voordeel dat zij ons za aanbrengen, vrijwel opweegt tegeDOvei de nadeelen die eventueel uit verhooging van enkele artikelen mochten voort spruiteD. Ten derde dat onder een linksch ministerie, zij het dan uit fiscaal oogpunt evengoed een verhooging van tarieven te wachten is, waarbij te vreezen valt, dat juist om het fiskale niet zooveel met onze belangen rekening zal gehouden worden als thans het geval is en daarom mijne heeren, als gevolg van de con clusies durf ik u met volle overtuiging toeroepen >Steunt deze regeering, steunt haar door als één man te stemmen op onzen eminenteo, thans aftredenden af gevaardigde, op het sieraad der Tweedt Kamer, stemt allen op Mr. Jan Loeff.' (Applaus.) Onder groot tumult neemt de heer Becker het woord, zoodat voor ons niet veel verstaanbaar is. Wat wij hooren is, dat hij opmerkt dat in de circulaire van het Voor-tarief- wet-comité wel degelijk staat dat een ieder die voor de tariefwet is lid kan worden. Verder zegt u dat Mr. van Best Don derdag hier zal komen spreken. Het spijt mij hier dan niet tegenwoordig te kun nen zijn aangezien ik Woensdag en Donderdagavond elders eene leziDg moet houden en Vrijdag zelfs 2. Ik zal er echter alles voor doen om van de vrijhandelaars een debater te laten komen. Verder wijst hij er op dat het anti- tarlefwet-comité beslist neutraal is en dat er mannen als Jurgens e a.zitting in heb ben mannen van wie men wel kan zeggen, dat zij Mr. Loeff niet vijandig gezind zijn, Mr. Becker wijst er verder ook nog op, dat het anti-tariefwetcomité niet kijkt welk ministerie er zit,, als het een libeiaal ministerie is die met bescher ming komt, dan zullen wij dat even krachtig, nog krachtiger bestrijden. Ook wijst hij er nog op, dat debater gezegd heeft dat de schoenindustrie in bloei is gaan toenemen na het aanne men der wet Sprenger van Eijk in 1895. Dit is echter geenszins waar. De schoenindustrie heeft een grootere bloei gekregen door de invoering van de machines. Spreker wijst er ook nog op, dat de heerKlijberg zijn stelling niet heeft aan gevochten, dat hij heeft gehouden een van te voren gereed gemaakte lezing.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 2