H uishoud-Schorten. Ruime keuze. Billijke prjjzen. KINDERSCHORTEN. P. BRINING Cie. Heeren-, en Kinderkleeding Magazijn „DE A DELA AR" L DE GROOT Het "beste adres 51 Prima kwaliteit. Lage prijzen. KI1ÏÏWS ÏÏIT HBÏÏSDM. Laatste Berichten. Witte - Grjjs Linnen - Fantaisie Groote Markt, 4930 Waalwjjk. Ingezonden Stukken. Handelsberichten. Uitgebreide collectie Nieuwste Modelkn. Alle maten. Bij 10 gld. bons 40 ets. terug. Werkmansgoederen in manchester, pilow en blauwkeper. Overhemden, Hoeden, Petten en Heeren dassen enz. enz. woord. Aan de orde waren 't Kiezen van afgevaardigden voor de algemeene vergade ring te Winschoten, behandeling van den beschrijvingsbrief, mededeeling cursus hoofd akte en ingekomeD stukken. Als afgevaardigden werden gekozen A. Kemperman te Waalwijk en W. Bob te Vrij hoe vec-Cappel ^oor enkele voorstellen werd de afgevaar digden een bindend mandaat gegeven. In 't bijzonder werden behandeld de voorstellen over de pensioenregeling en de salarisactie. Aangaande htt eerste dit: De afdeeling sprak ook als haar meening uit dat een onderwijzer van 60 jaar en daarboven niet meer met dien ijver en die werkkracht in school kan werkzaam zijn, welke van hem als goed opvoeder geeischt worden. En dat derhalve een onderwijzer minstens op 60- jarigen leeftijd recht moet hebben op vol- pensioeD. Betreffende de salarisactie was door de afdeeling Waalwijk een voorstel ingediend, dat aldus luidde De algemeene vergadering verzoet t het hoofdbestuur krachtig te willen bevorderen, dat elk jaar in alle provincies meetings worden belegd, waarop zal worden bepleit het goed recht van den Nederland- schen onderwijzer op een salaris, dat in overeenstemming is inet'de mioima voorge steld door 't algemeen salariscomi'*. liet hoofdbestunr prte-adviseerde ongunstig. De zaak werd behandeld en de afdeeling besloot zich bij het prm-adviei neer te leggen doch zij vertrouwt dat hel hoofdbestuur telkens Regeering en Kamer er aan zal herinneren, dat de Nederlandsche onderwijzer allerminst tevreden is met de inferieure maatschappe lijke positie, waarin hij gelaten wordt. Het plan van oprichting van een cuisus voor de hoofdacte zal met collega van der Zijl verder behandeld woiden. De ingekomen stnkken werden behandeld en wat de vragen betreft, die zullen naar beste weten beantwoord wordeö. Brochures voor de openbare school werden de leden aangeboden en zullen verder ruim verspreid worden. Verder werd nog besloten tot partieele salarisactie in twee gemeenten. Met een woord van dank voor de trouwe opkomst sloot de voorzitter. Die trouwe op komst, die werkzaamheid der afdeeliog, de aanwinst van nieuwe leden, de salarisaclies, dat allee bewees opnieuw den bloei van de afdeeling Waalwijk van het N. O. G. Maakten we in een vorig nummer melding van een ernstig ongeval dat ouzen vroegerer, dorpsgenoot II. Gouda te Amerika trof, j.l. Zondag kreeg de familie alhier het treurige bericht dat hun zoon en broeder Hendrik aan de bekomen kwetsuren is over leden, en reeds op den 19e Mei 1.1. was begraven. Men kan zich de droefheid der ouders voorstellen bun zoon op 26-jarigen leeftyd op deze wijze te moeten afstaan een jong veelbelovend leven, rijk met ide alen in den bloei der jaren zoo plotseling afgesneden. liet ongeval moet zijn oorzaak gehad hebben door een misstap op den lad der, ter hoogte van c.a. 12 meter, vanwaar hij op de straat uederstortte. Met gebroken been en inwendig zwaar gewond is hij ge bracht naar een ziekenhuis, waar nog een operatie plaats had, doch na een lijden van twee dagen stierf. Die hem kenden, zijn ten zeerste begaan met dit geval, en deeleu mede in de droefheid van ouders en familie. De heer II. J. v. d. Waals, heeft als lid vau het college van zetters, wegens ver trek naar elders, zijn ontslag ingediend. WASPIK. De heereu Ant. Broks alhier en J. Kok van Breda kwamen bij het in slaan van den Stationsweg met huu motor rijwiel in botsing met de auto van den heer Archeu uit Amsterdam, welke wagen be stuurd werd door den heer Uithoven van ('apelle. De auto kwam zonder signaal te geven den stationsweg uit. De beide motor fietsen werden ernstig beschadigd. Van de berijders liep alleen de lieer Kok enkele kwetsuren op. RAAM8DONK8VEER. Onze dorpsgenoot de heer M. A. Simonis, behaalde deze week het diploma boekhoadeu van //de Vereenigde lieeraren*. RAAMSDONKDORP. Aan de stoomzui- veltabriek is in Mei verwerkt 29I688'/2L. melk. GEERTRUIDENBERG. Zondag jl, maak te de harmonie //Apollo* een muzikale wan deling door ons stadje. Reeds dadelijk was het jonge volkje in actie, jubelend en hot send trok men door de straten. Na afloop gaf //Apollo* nog enkele stuk ken in den tuin van het hotel ^Santbergen* ten gehoore waar een talrijk publiek zich verzameld had om te genieten van de prachtige muziek. Heusden, 11 Juni 1913. Ongeval. Dezer dagen viel een dochtertje van den Heer J. in den kelder, waarbij bet kind in zoo'u toestand geraakte, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Thans is de toestand vooruitgsande, zoodat men hoop heeft op een spoedig herstel. Goed afgeloopen. Gedurende den storm gisteren kreeg fen schip ter hoogte van de biug het plotseling zoo kwaad, dat het hoogs waarschijnlijk zou gekanteld zijn, toen gelukkig de mast knapte en met de zeilen omlaag kwam, waardoor erger werd voorkomer. Kaatshenvel, ll Juni 1913. Zilveren Priesterfeest patBerkdijk. Verleden Zondag is in de par. Berkdijk het Zilveren Priesterfeest gevierd van den ZeerEerw. Heer Pastoor li. M. Eras. Daar het feest slechts kerkelijk gevierd werd hadden de parochianen alleen door het uitsteken der vlaggen van hunne belang stelling blijk gegeven. Voor de Hoogmis kwam de jubilaris omringd door zijn naaste bloedverwanten, waaronder zijn beide Heer broers, door den Hoofdingang de kerk bin nen, terwijl het Zangkoor den lofzang Lindate Dominum deed weerklinken. Het mooi versierde kerkgebouw was tot in de uiterste hoeken gevnld met geloovigen zoowel uit de parochie zelve als uit de omliggende plaatsen. Om 10 unr droeg de jabilaris de plechtige Hoogmis op aan bet rijkversierde Hoofdaltaar, hierbij geassisteerd door den ZeerEerw. Heer A. Eras pastoor te Tilburg (St. Anna) a's diaken en den ZerEerw. Heer F. fiias pastoor te Boxtel (par. H. Hart) «ls subdiaken. Op waarlijk verdieustvolle wijze bracht het R. K. Zangkoor de 3-stern- mige ,/Missa Patrem omnipoteatem* vaD G. Schelleken8 ten gehoore. Na deze plech tige Hoogmis zong liet Zangkoor een toe passelijk feestlied dat op de geloovigen een diepen indruk maakte. Een bijzonder woord van lof aan het Zatgkoor is hier niet mis plaatst, om met zulk gering aantal zangers ,'uit een 10-tal bestaande) onder leiding van den Heer L. v. Gulik, een 4-stemmig num mer met Baryton, Tenor en Sopraan solo,s op dergelijke wijze nit te voereD. Een ge deelte hiervan komt toe aan den Heer W, v. B;urden, die bereidwillig de Harmonium- jegeleiding op zich genomen had en zich uitstekend van zijne moeilijke taak kweet. Na de uivoering van hel prachtig feestlied werd door den WelEerw. lieer A. v. Gemert tapelasn te Berkdijk onder een kernachtige, diepen indruk makende toespraak, het hul deblijk der parochie den jubileerenden Her der aangeboden, bestaande uit een beeld van den II. Hermanus, en reeds geplaatst in den gevel der kerk. Om half 3 werd met een plechtig Lof en een jubelend ,/Te Deum Laudamus* ezen schoonen feestdag gesloten. Door een ontzaglijke menigte werd na den middag van de geboden gelegenheid gebruik gemaakt tot bezichtiging der tal rijke keurige geschenken voor de kerk be stemd. Onmogelijk ze aller te vermelden, o.a. een prachtige Communiebank en Preek- stoel, jammer genoeg nog slechts half vol tooid, een prachtig vaandel der H. Familie, beelden, kruisbeeld, Missaal, altaarschellen, bloeraeD, koorlessenaars, alben, superplice, togen, draagbaar en nog meer verschillende ornamenten voor de processie bestemd. Een ware keurcollectie. '8 Middags bracht de Harmonie Euphonia en 's namiddags het Zangkoor eu de Harmonie z/Apollo* den jubilaris een serenade. Allen werden dank gebracht voor de getoonde belangstelling, vervolgens gul onthaald eu rijkelijk beloond. En zoo had dezen schen nen feestdag in alle opzichten en voor allen een prachtig verloop. Moge het Pastoor Eras gegeven zijn nog lange jaren, als Herder van Berkdijks kudde te kannen werkzaam zijn. Moge het hem ook gegeven zijn om de vruchten te plukken vau het grootsche werk, thans door hem ondernomen, en het doel bereiken dat hij zich voor oogen gesteld heeft, om namelijk door de stichting van een Di-uw klooster met bijzondere scholen, met nog meer vracht te kunnen werkzaam zijn aan de godsdienstige opvoeding van Berkdrk's jeugd. Een woord vau oprechten dank aan Pas toor Eras voor deze schooue en nuttige stichting mag hier niet achterwege blijven. Evenzoo aao de geachte Familie Eras die door de schenking van een prachtige Com muniebank en Preekstoel aan Berkdijks fraaien tempel op ieuw blijk geven van hunnen waren Godsdienstzin, eu de aardsche goaderen hun door God geschonken, met milde hand uitstrooien aan armen en ge- brekkigen niet alleen, maar ook tot eer en glorie van Gods huis. Aanbesteding. In de vergadering van de bouwvereeni- ging Volksbelang* gehouden Zaterdag 7 Juni in de zaal van uEuphonia* is besloteu hat bouwen der 14 woningen in de Stati onstraat alhier, te gunnen aan den heer J. Vekemans Goirle, die ingeschreven hsd voor 19800 gld. De heer Vekemans werkt in deze samen met den heer F. v. Spaandonk, Tilburg. De heer F. de Kinderen uit Tilburg was met 18621 gld. de laagste inschrijver. Duivenblub Columbia* Kasvlucht van uit Orleans voor oude duiven. Wegens 't slechte weer waren de duiven eerst Maandagmorgen 5,15 u. gelost. C. v. d. Assem 1, 11, 14, A. v. Dongen 2, J. Oppermau 3, 5, W. v. Balkom 4, G. Smits 6, 12, 13, L. Brokken 7, 8, 10, L. v. Kempen 9, 15, Scherreweg C. v. d. Assem. De eerste duit arriveerde 12 u. 19 ra. 49 sec. Noordewind. Concert. A. s. Zondag namiddag geeft het Kon. Muziekgezelschap „Euphouia* in den tuin van den Heer Jac. v. d. Assem, zijn jaar- lijksch concert. Wil het weer dat ons nu reeds een paar Zondagen zoo weinig goeds heeft laten zien, nu eeus meewerken, dau kunnen we een van de dagen hebben, dat onze gemeente, die 's Zondags anders zoo weinig te genieten geeft eens iets levendiger en opgewekter Is. Gemeenteraadsvergadering. Na de gemeenteraadsverkiezing op deD laatsten Dinsdag in de maand JuDi, wordt in onze gemeente de stemming gehoudeu op 2 Juli d.v. en de herstemming, zoo noodig, op 9 Juli d. v. Keuring Militie. De keuring voor Militie-plicbtigen wordt in onze gemeente gehouden op 3 en 4 Juli e.k. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Het spelletje begint weer. M. de R. Dat het rumoer-maken op Maandagavond een weldadfgen invloed heeft uitgeoefend op de jongere leden der vakorganisatie, kon gisterenavond weer blijken uit het feit, dal en andere ingezetenen door slenterende troepjes jongens werd nageroepen en lastig gevallen met „Loeff Loeff* en eenige bru tale uitroepen. Moet dat lastig vallen weer beginnen, dan dnrf ik het bestuur beslist vragen speciaal hare jongeie of aspirant- leden aan verstand te brecgen dat het absoluut niet te pas komt fitsoenlijke men- schen op straat te hindereu en al9 dat niet helpt den chef van politie in overweging te geven slreng toe te zien. Achtend, EEN INGEZETENE. M. de R. Vergun mij een kleine plaatsruimte om even te protesteereD, tegen de houding van een groot deel van 't publiek, leden eener vereeniging die de opvoering van den werk man tot hooger peil van beschaving in haar vaan schrijft. Nu van dat peil hebben we 11. Maaodag- avond een proefje gehad in den vorm van het voortdurend interrompeeren,hinderen van een spreker, die op fatsoenlijke wijze zijne meening trachtte te verkondigen en wat bekroond werd door een gebrul en een ge loei dat meu den spreker totaal verhinderde zijn debater van repliek te dienen. Werkelijk een bedroevende houding op de vergadering van 1.1. Maandag! EEN AANWEZIGE. Schoenindustrie en Tariefwet. M. de R. Naar aanleiding van het gesprokene ten gunste der tariefwet door den heer Klijberg-Pernot, schoenfabrikant te Waal wijk op eene openbare vergadering aldaar gehouden en waarbij hij ook beweerde dat voor de schoenfabricage de binnen- landsche markt hoofdzaak blijven zal en 12°/o rechten op schoenen daarom voor den Hollandschen schoenfabrikant van groot belang zijn, neem ik de vrijheid hieronder te publiceeren een brief van den-lieer Klijberg in 1911 geschreven aan den heer Slotemaker, den ontwerpei- der tariefwet, waarin hij o. m. zegt Aan den Weid. GcbHeer J. C. R. Slotemaker Amsterdam. Rechten op overleer zooals de Heer Van Loon U mededeelde, zou niet ten gevolge hebben, dat hij daardoor één vel meer als thans, zou fabriceeren. Rechten op overleer kunnen de over- leerfabricage dus niet in die mate ten goede komen dat de buitenlandsche overleersoorten daardoor geweerd wor den. Voor de industrie zou bescherming dus slechts een denkbeelding voordeel kunnen opleveren, doch hetzouinhoo- ge mate belemmerend werken voor de zich meer en meer ontwikkelende schoenindustrie en hier is het gevaar niet denkbeeldig, dat de goede resul taten, thans door export verkregen, ge heel zouden te loorgaan. Zelfs bij een gering recht, hebben wij U reeds ge zegd, komt de export in de knel. Want naarmate van de onvermijdelijke groote kosten en risico aan export verbonden, zijn de winsten veel te gering. Dit is bij de fijne goede soorten het geval, nog slimmer is dat bij de gewone soorten, waarmede men ook met aanvankelijk goed succes met export is aangevangen en wat ook een noodzakelijkheid was. Het maken van schoenen, vooral van goedkoope schoenen, langs mechanische weg, leent er zich toe, om zijn produc tie gemakkelijk uit te breiden die uit breiding is een noodzakelijke voo-waarde voor het bedrijf, om op de meest eco nomische wijze te kunnen werken, maar voor uitbreiding van de productie, heeft men ook noodzakelijk een flink afzet gebied noodig, en dat geeft Holland niet. Voor Nederland is de productie van schoenen nu reeds grooter als de consumptie, men moet dus exporteeren, hoe gering daarvan de winsten ook zijn, al was het desnoods bij enkele artike len voor eigen geld. Een vermeerdering van afzetgebied in Holland te krijgen, wanneer ook de hier nog inkomende schoenen, door hoogere rechten belast, konden geweerd worden, achten wij van geen, althans van zeer geringe beteeke- nis, omdat er ten le zeer weinig bui- tenlandsch schoeisel meer binnen komt. (Wat wij kunnen vervaardigen, wordt niet meer door den buitenlander, althans van geen beteekenis, geleverd) ten 2e omdat die artikelen, die dan nog naar behoefte van't buitenland betrokken wor den, een schoeisel is, dat een speciali teit is van een zekere plaats, n.l. het Weenerfabricaat, voor luxe-, salon-, bal en tooneel. Een vergoeding dus, voor eventueele rechten op leer, door name lijk hoogere schoenrechten te heffen, kan ons niet baten. Voor vermeerdering van productie zijn wij alleen op het buiten land aangewezen, wat wij onder de te genwoordige omstandigheden nog kun nen doen, doch zou een eventueel recht op leer, speciaal op overleer ons dat onmogelijk maken, dan zou, waar nu verscheidene fabrieken reeds op export ingericht zijn, en hun talrijk personeel daarvoor hebben, dit de meest schroo- melijke gevolgen na zich sleepen dan zou het een concurreeren worden in eigen land zonder weerga, dan zou me nig klein fabrikant, die nu zijn waar in Holland met succes kan plaatsen, wor den verdrongen, totaal overrompeld door dc groote, die nu exporteeren slechts enkele kapitaalkrachtige fabrieken zou den overblijven en het aantal benoodigd werkvolk, dat bij vrije ontwikkeling der schoenindustrie nog in beter doen zal komen, zou moeten ingekrompen worden, in aantal en ook in verdienste. Dat het aantal werklieden in onze in dustrie werkzaam, van heel wat meer beteekenis is, dan dat, wat in de over- leerindustrie werkzaam is, zal uit de hierbij genoemde cijfers U ten duidelijk ste blijken. Doch nog niet alle juiste cijfers zijn ons bekend en hebben wij een staatje hierbij gevoegd, vermeldende voor zoover ons eenigszins bekend, van het aantal bazen en werklieden in de verschillende plaatsen, die ons geen opgaven omtrent hun bedrijf gedaan hebben. Wij hebben getracht, alles zoo nauw keurig op te geven en overtuigd van ons goed recht, nemen wij de vrijheid, de belangen van onze zoo belangrijke in dustrie met warmte bij U aan te bevelen en teeken ik inmiddels met gevoelens voor ware Hoogachting" Namens de Commissie (w.g.) E. W. Klijberg-Pernot, Voorzitter A. N. B. van Schoenfabrik. Elk onbevooroordeelde vergelijke zelf zijn spreken van nu en thans. Wanneer ik daarbij even opmerk, dat de heer Klijberg-Pernot, als schoen fabrikant tegenover de tariefwet vrijwel als unicum staat, d.w.z. heftig protecti onist is geworden, dan vermeen ik daar bij gerust te mogen verklaren, dat al hetgeen hij op bovengenoemde vegade- ring beweerde van nul en geener waarde is. Of meent de heer Klijberg dat zijne ondervinding in de practijk hooger staat of meer beteekent, dan die van alle schoenfabrikanten van eenige beteekenis in ons land, die nog steeds heftige Anti- tariefwetmannen zijn JAN VAN SCHIJNDEL, Md der Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndei. lid van het Anti-Tariefwet-Comité. Lezing. De lezing- van Mr. Dr. Jan van Best heeft morgenavond niet zooals velen meenen plaats in Musis Sacrum, maar in 't Bondsgebouw. Vrijdagavond worden door de heeren Mr. Bekker en Prinsen lezingen gehouden te Meeuwen en Capclle. VAN Grootestraat B 153, naast de R.K. Kerk. - WAALWIJK. VOORRADIG Zwarte, gekleede, jacquet en colbert costumes, Gekleurde costuums in de modernste kleuren, Jongens costuums, Kinderpakjes, Pantalons, Stofjassen en Regenjassen. Verkiezing Gemeenteraad. Dc Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend le dat krachtens art. 7 der Gemeentewet op Dinsdag 24 Juni 1913, zal plaats hebben de ver kiezing (candidaatstelling) van drie leden van den Gemeenteraad, ter vervulling van de plaatsen der leden, die dit jaar periodiek aftreden 2e dat Burgemeester en Wethouders dezer gemeeute hebbeu bepaald, dat de stemming, en herstemming, zoo die voor deze verkiezing noo dig mochten zijn, zullen plaats het ben respec tievelijk op Dinsdag 8 Juli 1913 en Dinsdag 22 Juli 1913; 3e dat de formulieren voor de opgave van can didaten voor leden van den gemeenteraad kos teloos verkrijgbaar zijn ter gemeentesecretarie, gedurende 14 dagen voor en op den dag der verkiezing (candidaatstelling) 4e dat op den dag der Candidaatstelling, de opgaven van candidaten bij hem ter gemeente secretarie, kunnen worden ingeleverd, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smkele- Waalwijk, den 7 Juni 1913. r 11 KTnir—tii imm—finb monjni BESOIJEN, 3 J mi. De piijs der boter was heden op de markt Hoogste prijs 1 1,35. Laagste prijs f 1,28. Eieren 4'/2 cent perstnk.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 6