Nummer 48 Zondag 15 Juni 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waaiwijksche Stoomdrukken] AntoonTielen, Eerste Blad. SUNLIGIff LEZING. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen pon Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per poet door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden ens., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram»AdresECHO. Advkbtbntibn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiön 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels cn advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. Donderdagavond ten half acht bad in de groote zaal van den R. K. Gilden bond alhiei een lezing met debat plaats. Spreker was de heer Mr. Dr. Jan van Best, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal met het onderwerp de Tariefwet en de verkiezing in het dis trict Waalwijk. Lang voor het uur van aanvang was de groote zaal tot in alle hoeken gevuld met een publiek, opgekomen uit alle plaatsen van het district en zelfs daar buiten. Ongeveer kwart voor acht uur opende de heer J. A. J. van Heijst, burgemeester van Baardwijk de vergadering en sprak ongeveer het volgende Geachte vergadering. Het is mij een groote eer en genoe gen deze vergadering, waarin men in zoo'n groote getale is opgekomen, te mogen openen. Ik heet u dan ook allen welkom en ik breng u dank voor die groote opkomst. Alvorens het woord aan den spreker te verleenen, moet ik u eenige opheldering geven waarom ik voor u sta en wij hier in deze groote zaal van den R. K. Gildenbond vergaderen. Toen aan den voet van den zuil, schra gende het ministerie, een bom werd gelegd, toen werden wij wakker geschud en moesten naar iets omzien om de lont, die de bom zou doen springen, onscha delijk te maken. Unaniem werd besloten door het bestuur van de vorige kies- vereeniging met het pro-tariefvvet comité en den Gildenbond om Mr. Dr. Ian van Best te laten komen om de tariefwet recht te laten zetten. Hij zal u de keer zijde van de medaille eens laten zien. De andere zijde hebt gij Maandag ge hoord en dan is het wel eens goed dat ook de andere zijde eens wordt belicht. Wij kunnen dan alles op de weegschaal werpen en zien welke schaal overhelt. Wij weten dan op wien we onze stem zullen moeten uitbrengen. Waarom wij hier vergaderen Ornaat het een groote zaal is en ook wijl hier de Gildenbond thuis is. Andere heeren hadden in hun ijver de zaal Musis Sacrum reeds gehuurd Dat is gekomen omdat wij geen ruggespraak met elkaar hebben gehouden en toen die heeren hoorden, dat de biljetten reeds waren gedrukt voor het bondsgebouw en gedeeltelijk verspreid, toen hebben zij zich bij ons aangesloten. Ik dank hen voor hun ijver en verzoek hen plaats te nemen op het podium, want ook zij hebben een groot aandeel gehad in wat heden avond zal gebeuren. De heer Mr. van Best zal u gaan in lichten over de tariefwet. Dat is wel eens goed want men wordt te veel verkeerd ingelicht en dat is verderfelijk, dat moet worden tegengegaan. Alvorens het woord te verleenen aan den heer van Best moet ik nog mede- deeling doen van de volgende ingekomen stukken. Van Mr. Becker is een telegram ge komen mededeelend, dat hij hedenavond niet in debat kan komen aangezien hij voor heden bezet is. Ook deelt hij mede, dat hij er niet in geslaagd is een plaats vervanger voor hem te vinden. Van den heer Prinsen is een telegram ontvangen, dat hij door ambtsbezig heden verhinderd is heden hier te zijn. En hiermede geef ik het woord aan den heer Mr. van Best. Deze begon ongeveer aldus Geachte Vergadering Ik was, toen mij van uit Waalwijk het bericht gewerd om hier heden te komen spreken in het voordeel van de tarief wet, reeds bezet. Elders had ik reeds toezegging gedaan een spreekbeurt te komen vervullen, want in dagen van de verkiezingen is voor geen enkel man die wil en kan werken, een uur vrij. En toch ben ik hierheen gekomen 1 Waarom Omdat, toen mij het bericht gewerd dat tegenover mr. Jan Loeff, oud-minister van Justitie, eminent afgevaardigde van Waalwijk, Curator aan de Leidsche Universiteit, een hoogststaand en zeer bekwaam mau van de rechterzijde, door een Katholiek, een hem aangeboden candidatuur was geaccepteerd, toen heb ik mij met verwondering afgevraagd of een dergelijke candidatuur in ernst was te nemen. Die verwondering werd nog grooter en steeg tot verbazing toen ik hoorde dat de candidatuur van Prinsen geen uiting was van menschen die willen hebben een man uit het district, maar een candidaat van de vrijhandelaars en daar die candidatuur werkelijk eenigszins gevaar brengt meende ik dat alles achter moest staan en ik niet mocht aarzelen de uitnoodiging aan te nemen. Ik geloof dat het veel leed zou ver oorzaken aan de rechterzijde een mau als mr. Loeff te moeten missen. De heer Prinsen die het heeft aan gedurfd een candidatuur te aanvaarden tegenover Mr. Loeft, moet wel buiten gewoon goed op de hoogte zijn van de tariefwet en alles zeer goed overwogen en zwaarwichtige motieven hebben. Want hij zal toch wel willen erkenneD, dat hij in alle andere zaken ver bij de kennis en wetenschap bij Mr. Loeff ten achter staat. Ik zeg, hij moet zwaar wichtige motieven hebben om niet alleen tegen den afgevaardigde van Waalwijk, de gevierde man van de Katholieke Kamerclub, maar tegen de geheele rechterzijde op te staan. Het anti-tariefwet-comité heeft bij al het moois dat ze. reeds heeft uitgegeven, een tariefboekje ABC genaamd doen verschijnen. Dat is een prenteboek voor groote kinderen waarin op onbenullige wijze tegen de tariefwet wordt afgegeven. Ik heb al eens afgevraagd wie het auteursrecht voor dat prul heeft aange vraagd, doch ik ben er nooit achter ge- komeD. In dit A B C boekje staat o. m. een plaatje waarin Waalwijk voorkom. Waal wijk in Noordbrabant. Het Anti-Tarlef- wet-Comité begrijpt dat het nu lief moet zijn. Is alles achter den rug dan wordt er meer verachtelijk Waalwijk in Brabant gezegd. Op dat plaatje staat een ster, die uitvonkelt dat Waalwijk de kampioen is "van den vrijhandel. Nu kon ik het volkomen billijken en begrijpen dat er vrijhandelaars zijn maar zij moeten niet zeggen dat bescherming van de Industrie een ramp voor ons land is. Voorop zet ik, dat ik gaarne geloof dat de heer Prinsen een goed Katho liek is in normale omstandigheden. Nu, ik mag dus aannemen dat de heer Prinsen alles goed overwogen en zwaar wichtige motleven moet hebben, alsook alles zoowel de voor- als nadeelen van de tariefwet heeft nagegaan, 't Spijt mij daarom zeer dat de heer Prinsen ge meend heeft niet aanwezig te kunnen zijn, hij had dan in debat de nadeelen en ik de voordeden van de tariefwet eens kunnen aantoonen. Dat de heer Prinsen een goed Katho liek is betwijfel ik In geenen deele al heb ik reden overtuigd te zijn dat hij door als Kath. een candidatuur tegen de tariefwet te aanvaarden, een sterke misgreep begaat. Begrijpt hij dan niet welke groote belangen op het spel staan. En uit het verslag van de Maandag avond gehouden vergadering heb Ik gezien dat hij ook niet goed op de hoogte is van de tariefwet, waarvoor hij zich heeft laten candidaat s'ellen. Omdat ik vertrouw en geloof dat hij ter goedertrouw heeft gehandeld, spijt het mij dat hij niet tegenwoordig is. Na eene uitvoerige uiteenzetting, om welke reden het rechtsche ministerie de wet heeft voorgesteld, zou hijzelf mis schien zijn bekeerd en hebben ingezien hoe 'n groote misstap hij nu begaat. Op onbegrijpelijke wijze heeft hij zich ook uitgelaten over het onderwijs. Op de meest stellige wijze heeft hij stelling gekozen tegen de geheele rechterzijde en zich principieel geschaard aan de overzijde. Met zulke beginselen zouden de deuren van de Katholieke zijde zich nooit voor hem ontsluiten. (Bravo's.) Ik ben niet gekomen om over het onderwijs te spreken en zal dat ook niet doen. Toch lust het mij er even op te wijzen dat hij van art. 192 weinig begrip heeft want juist die gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs heeft reeds jaren en jaren zoowel de Roomsche als de linksche pers bezig gehouden. Liever wil ik over de tariefwet spreken. Gij zult daarbij, hoop ik, niet van mij vergen dat ik de rede van den heer Prinsen op den voet volg. Trouwens, zooveel argumenten heb ik in zijn rede niet gevonden. Moest ik dat doeD, ik zou vrij gauw zijn uitgepraat en geen helder beeld kunnen geven van het nut voor de tariefwet, zoo min hij dat nu heeft gedaan vau de groote nadeelen van een tariefwet. De heer Becker behoefde nu niet zoo heel vroom te doen hier op de verga dering, want in Westraan heeft diezelfde secretaris van het Anti-Tariefwet-Comité zich heelemaal niet onpartijdig, ja onbe hoorlijk tegen den heer Passtoors uitge laten. Ik erken gaarne dat Prinsen Katholiek is, maar laat hij dan begrijpen dat indien Mr. Becker en Groenewoud zijne Katho liciteit zoo loven, daarin iets verkeerds is, dat niet gezien mag worden. Wat hebben ze zooal aangevoerd tegen de tariefwet Eerst is de heer Prinsen begonnen- met te zeggen, dat geen belasting is naar draagkracht en dat die wijze van belasting heffen de welvaart zal vernie tigen. Verder verklaarde hij boutweg dat heel de wet niet deugt. Ik zou hem dan willen vragen weet hij dan een weg om aan het geld te komen. In ons vaderland loopen er op het oogenblik heel wat knappe geesten rond die in alle hoeken van het land en in alle richtingen en standen uitroepen dat van het systeem minister Kolkman en ook dat van oud- Minister De Meester niets deugt, doch als er een links kabinet is, er dan wel een beter systeem zal komen. En terwijl zij u dit zeggen wanen zij zich reeds Minister van financiën. Die in vergadering het meest belooft heeft het grootste applaus en die heeren stapelen dan maar beloften op beloften. Ik heb wel eens gezegd welnu ik wil ook aan die beloften meedoen en dan zeg ik u, althans mits men het maar doet en mij maar 10 °/t van het Nederl. geld dat in Frankrijk is, geeft, dan krijgt ge in plaats van te betalen nog iets toe. Uit de directe belasting moet het ko men zeggen ze dan. De directe belasting is gemakkelijker naar de draagkracht te regelen, zeggen ze u. Doch dat is ab soluut niet waar en zou dat gebeuren dan zou een arbeider 3-maal zooveel moeten betalen als hij dat bij de wet van van Minister Kolkman moet doen. Uit de successie-rechten en de ver mogensbelasting is het gemakkelijk te halen zeggen ze dan. Vooral de succes sie-rechten is een dankbaar object. Och, ziet ge, zeggen ze dan, als ge bij den Notaris wordt geroepen en ge krijgt dan een erfenis van f 10.000 dan kan daar wel een t 2000 of een 5000 van af, dan ga je nog blij naar huis. Dat alles klinkt mooi, doch als je zoo'n erfenis ontvangt dan krijg je dat niet uitbetaald in blin kende schijven of in bankbiljetten, maar daar krijg je dan aandeelen voor in de zaak of effecten of een boerderij. Dan komt de fiscus en vraagt om betaling van je successie-rechten. Dan sta je daar met jc effecten, geld heb je niet en dan zeggen ze je dat ze met plezier je effecten zullen verzilveren. Het nadeel van de verkooping hebt gij dan zelf te dragen. Gesteld dat als je een erfenis ontvangt een huis krijgt doch geen kapitaal hebt om den fiscus te betalen, dan moet ge dat huls gaan belasten. Dat beteekent dan dat dat geld niet opnieuw geld kan voortbrengen en niet meer productief kan gemaakt worden, dus dood kapitaal wordt. Het resultaat daarvan is dat de wel vaart achteruit gaat. Jaures, de bekende Fransche socialist, heeft op een congres van arbeiders, ge zegd dat hij nooit of nimmer zou stemmen om geld te vinden uit directe belastingen, ook niet al deden het de burgerlijke par tijen, omdat hij weet dat, wordt het geld voor sociale wetten gehaald uit directe belastingen, dan het kapitaal wordt op gegeten. Dat zou zijn de kip op eten die de eieren legt. Het gevolg zou zijn dat de fabrieken in pulnhoopen zouden veranderen omdat er geen kapitaal meer was. Mr. Patijn heeft ook eens uitgerekend dat er een stijging was van het budget dat was geklommen tot 1300 millioen. En daar kan wel wat af. wat hindert dat een 10 millioen. Hij heeft daarbij echter een zaak vergeten. Hij heeft zich met niet minder dan 5 mi'lioen vergist. Door de wet van Mr. Harte is het smokkelen bij de aangifte in de vermo gensbelasting moeielijk gemaakt en daar door kan een meerdeie opbrengst zijn gekomen van 350 millioen. De herschatting in 1908 en in 1909 heeft ook een hooger cijfer gebracht doordat huizen die b.v. vroeger geschat op f 1000 nu op f1500 zijn gebracht. Uit de directe belasting zijn de sociale wetten niet te halen. Verhooging van grondbelasting betee kent hooger huurprijzen der woningen want de meerdere grondbelasting betalen de eigenaars niet, want de huren regelen zich naar de rentestandaard. Dus hier is het ook niet bij te zoeken. Persoaeele en bedrijfsbelasting ver- hoogen gaat ook al niet. Ik heb hier een staatje van een huishouden van een ar beider die f 16.83 te verteeren heeft. Mr. Becker heeft wel gezegd dat dat niet volledig is, doch daar kom ik straks nog wel eens op terug. Die arbeider betaalt per hoofd 31 °/0» per bevolking gerekend n eaan personeele belasting per hoofd 27 °/o en aan bedrijfsbelasting 42 °/0. Ook die belasting kan niet worden verhoogd evenmin als de verhooging op den accijns. Er blijft dus niet veel meer over dan de tariefwet. Nu zeggen Mr. Becker en Prinsen dat deze wet een onbillijke wijze van belasting heffen is, vooral voor den minderbedeelden man. Dat de vrijhande laars krokedillen tranen zullen schreeuwen voor die arme menschen, dat is nu alle maal maar larie, daar geloof ik niets van. De bewijzen die we daarvan hebben zijn te talrijk. De Vrijzinnige K. v. K. te Rotterdam adviseerde om de petroleum inplaats van 55 ct. op de 100 K.G. 75 ct. te heffen, zoo groot is de liefde voor den minder bedeelden man. De heer de Bekker heeft in de Maandag gehouden vergadering een staatje opge noemd wat allemaal duurder zal worden als klompen, vet margarine, enz. Hij heeft er echter maar een paar uitgepikt en dat is niet voldoende men moet het algemeen verbruik nemen. Meubelen zijn belast, maar hoeveel arbeiders zullen als zij trouwen hun meubelen iu Parijs koopen en hoeveel aroeiders zullen hun costuum in het buitenland laten maken. De zeep is ook belast de gewone met f 1.per 100 K.G. terwijl de fijnere soorten oploopen tot f20 per 100 KG. Zoo zijn er nog tal van bewijzen te geven hoe willekeurig zoo'n indeeling is. Wilt gij weten arbeiders, wat ge be talen zult. Vraagt dan uw vrouw eens een lijstje klaar te maken en legt dat dat eens naast een lijst van alles wat bij invoerrecht belast wordt en ge zult zien dat ge nog niet eens aan de f2,66, de cijfers die reeds beroemd zijn geworden, komt. Wat een belasting Men heeft gevoeld en begrepen dat men niet te veel drukte daarover kan maken, dat het niet zou inslaan. Mr. Becker heeft beweerd dat ik daarbij niet heb opgegeven de kleeding, doch dat heb ik wel gedaan. Spreker gaat vervolgens het lijstje van den arbeider na die f 16.83 per week uitgeeft. Die betaall aan huishuur f 3, per week. Dr. v. d. Laar zegt nu dat door het duurder worden der bouwstoffen zoo'n huur voortaan wel f3,10 zal moeten op brengen. Maar van de Laar vergeet dat de steenindustrie een enorme concurrentie heeft van België. Bij eenig invoerrecht zullen de steenen ahsoluut niet duurder worden daar zal de concurrentie onder de steenfabrieken wel zorg voor dragen. De doodenfonds 28 cent, daar. komt geen invoerrecht op, de courant 10 cent, de wekker, dat is de tr.an die'smorgeos de menschen komt wekken 7'/a cent, komt ook geen invoerrecht op, brood f2,41 '/z komt ook geen recht op, con tributie, geld voor vakbond 211 /2 cent, ook vrij van Invoerrechten, scheeren 7'/2 cent per week, daar komt ook geen recht op of het zou moeten zijn dat de scheerbaas '/3 °/o op 77a cent opzetten dan geef ik het iemand te doen dat uit te rekenen. Sigaren 10 cent per week, dat zullen er zijn van de 8 om een dubbeltje, dus dat is ook onbelast evenals tabak wat die man voor 12 cent per week verslindt. Dat zal dus wel geen Portorlco of Varinas van uit Amerika zijn maar gewone heeren baai. Margarine verbruikt hij voor 40 cent per week en die wordt belast. De invoer van margarine is 600,000 K.G. per jaar en de productie is hier tusschen de 120 en 150 millioenin. Dat zal dus wel geen stijging tengevolge hebben. Waarom is margarine dan aan invoer rechten onderhevig gesteld? Om zekere knoeierijen te voorkomen. Koffie, ongebrand, vrij, thee, waarvan beweerd is, dat ze zoo duur werd, is niets hooger belast dan het altijd is geweest. Voorts is onbelast de suiker, de melk, kindermeel, groenten, gruttersware», zout en peper, (alleen zout wat in verpakking tw" ?j'jj'raa.■■■■b.'-s» mi m i-b.iji.- jj_ü j Ju l. .u-uLj.m-Lj.i-i- „,il ..jj_u_gats11 De Echo van het Zuiden, Waalwljkselif en Lmigstraatsche Courant, KGEAEPONEERD)|t ZEEP (Gewaarborgd! ONVERVAISCHII ZONDER JnSCHAOELUKE Tj 281 O O oo

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1