timmer 48. Zondag 15 Juni 1913. 36e Jaargang. Iweede Blad. LEZIlNG. oor (Vervolg Eerste Blad). In nu moet niet worden vergeten dat hier de belastingprijzen alle heb ge- men volgens de winkelprijzen en dat een hemelsbreed verschil is tusschen fabrieksprijzen en de winkelprijze n 50°/o. Jet Anti-Tariefwet-Comité heeft als jschitterend bewijs gegeven eenstaatje a prijzen in Enschede en Gronau en tf dan kijk eens wat het in Gronau Jijder is. Nu, dat is waar. In Gronau les iets duurder, maar dat kan niet irden geweten aan het invoerrecht. Er andere factoren. En dan nog is er b heel groot verschil tusschen het litsche en het Hollandsche tarief. Door invoerrecht te heffen zal alles it zooveel duurder worden, want de eranciers zullen hier wel zoo laag ver jen dat het buitenland er juist even- niet kan inkomen, ïen betaalt niet gaarne aan eenige ting. Deze belasting is echter eene hermende. Het resultaat daarvan zal en te zijn dat er meer werk zal en en dus meer vraag naar arbei- waardoor het loon zal stijgen, ns land gaat achteruit 1 1 zijn in Brussel op de tentoonstel- ook nog zulke mooie Oranjeboekjes egeven. Omdat ik het gewaagd heb boekjes voor reclame te beschouwen ft men mij al eens beschuldigd geen rlandsliefde te bezitten, et is niets meer dan een eerlijke :lame, zoo'n reclame als men dikwijls briefhoofden ziet. Een groote fabriek spoorlijnen en een haven er op, re vrachtkarren met twee paarden pannen aandeelen er op plaatsen gaat ter niet want gaat men nu den fabri- it eens opzoeken dan merkt men dat fabriekje een uur van het spoor is relegen, dat er in heel den omtrek en druppel water is en er zelden of lit een paatd voorbij de fabriek komt. J^oo ook met de Oranje-boekjes. Er ^at wel veel in wat waar is, doch 't at er ook in als met de briefhoofden |rt een fabriek er op. Zoo staat er o.a. dat er in ons land zijn 3 fabrieken ar treinen worden gemaakt werkende jl^^^neu met 100 arbeiders. Er staat dan dat die fabrieken zich beijveren om 11de en smaakvolle arbeid te leveren dat ze een schitterende toekomst te- moet gaan. Op die schitterende toe- mst zou ik niet gaarne aandeelen koo- in. Ze zeggen wel eens een wissel kken op de eeuwigheid, maar ik geloof t dat deze wissel ergens op te trek- a js. Zoo ook met de confectie. Vroeger rd, staat er in, onze markt overstroomd ior Duitsche goederen, doch in den atsten tijd heeft onze industrie zich JZE$ozeer opgewerkt dat ze de Nederl. arkt van vreemde goederen heeft ge- liverd. Maar nu moet men een ander boekje zen, uitgegeven door Handel en Nijver- tid, en ook samengesteld door Mr. erwijn. Daaruit blijkt dat de invoer wat grooter is dan de uitvoer. Zoo ook met de metaal. Als men het ranje-boekje leest zou men denken dat ^or de Nederl. Metaalnijverheid geheel uropa wel gepantserd kan worden. En crkelijkheid is dat er 50-maal zooveel jordt ingevoerd als uitgevoerd. De toestand in ons land is niet zoo )ed. In 1911 kla igden 50 bedrijven over inslechten gang van zaken. 12000 arbei- trs uit Limburg moesten werk zoeken Üuitschland en in 1912 werkten van >neif ons land niet minder dan 140.000 255fbeiders over de grenzen. In de laatste 10 jaar is het aandeel -in den internationalen handel van ons md en Engeland gedaald terwijl dat België, Duitschland en andere be kennende landen vooruitgaande is. Dat zijn toch teekenen, die niet be liegen. iGaarne geloof ik, aldus spr., dat er lenschen zijn die liever geen tariefwet ^giebben, doch men moet zich afvragen at is voor het algemeen welzijn het tst. In de schoenindustrie bestaat Kport doch van wat er gemaakt wordt m nog slechts 10°/0 naar het buitenland gemeen wordt gezegd dat van de ff. schoenen geen hoogere prijzen ge laakt kunnen worden doch de looiers dan 1. Qg- lig. d. ate 477 117-1 meilf die hebben hun prijzen ook verhoogd. In Tilburg heb ik het genoegen gehad met een mijnheer Depont-Mannaerts te debatteeren. Die zei dat de prijzen der schoenen door de hoogere leerprijzen veel duurder zouden worden en dat verhooging van prijs voor schoenen niet is te verkrijgen. Doch het leer zal niet duurder worden. Indien de leerlooiers met volle capaciteit werken, dan zijn ze in staat al het be- noodigde leer te leveren. Het staat daardoor reeds vast dat het leer niet duurder zal worden. De export uit Duitschland is overproductie. In Duitsch land wordt 55 millioen K.G; leer ge fabriceerd en daarvan moet 22 millioen wegens overproduktie worden uitgevoerd Dat moeten ze kwijt, kost wat kost. U begrijpt toch wel dat de Duitschers niet voor een paar °/o wegblijven, de looiers kunnen dus met hun prijzen absoluut niet doen wat ze willen. Duitschland heeft in de laatste 30 jaar een uitvoer van 134°/0 tegen Engeland 43°/0. Duitschland is sterk vooruitgaande terwijl Engeland stationair is gebleven. In Zwitserland hebben ze in 1906 een tariefwet gekregen waar die van minister Kolkman veel op lijkt en daar is het transito verkeer met 25°/0 toegenomen tegen voor 1906 met nog geen 20°/0. Het aandeel in den Nationalen handel is sedert de invoering van de tariefwet toegenomen met 30 pCt. voor dien met nog geen 25 pCt. De loonen der arbeiders zijn er door gestegen met 18 pCt. terwijl de prijzen slechts met 12 pCt. zijn omhoog gegaan, wat natuurlijk aan nog veel andere in vloeden is toe te schrijven. Het saldo van den arbeider is dus 6 pCt. Spreker wijst verder er op dat al de landen die invoerrecht heften zooals België, Zwitserland, Denemarken, Servië met alle rijken voordeeliger handels- tractaten hebben dan wij. Daar behoeft men absoluut niet bang voor te zijn dat de andere rijken nu ook hoogere in voerrechten op onze artikelen gaan heffen. Dat doen ze nu ook als ze er last van hebben. Als bewijs haalt spreker een geval aan van een aannemer die een station had aangenomen van de N. B. Duitsche Spoorwegmaatschappij welk station ge legen was over de grens. Die man gaat een contract aan met een steen fabriek hier te lande en gaat beginnen. Wat deden de Duitsche steenfabrieken? Zij gingen naar den minister, wezen er op dat zij gaarne die steenen willen leveren doch dat die Hollandsche fabriek iets goedkooper was wat echter met een kleine verhooiging van invoerrechten zou afgeloopen zijn. Acht dagen later werd er een grooter invoerrecht op geheven zoodat onze steenfabrikant z'n steenen niet meer in Duitschland 'kon brengen en er mee in zijn maag bleef zitten. In een K. v. K. te Duitschland werd gezegd over onze aanhangig tariefwet: laat nu niets anders dan je reizigers in Holland werken. Laten die zorg dragen dat de tariefwet niet komt- Komt die er toch, wel dan vraag je de Regeering een tractaat met Nederland te laten sluiten. Voor ons wordt dan iets ge wijzigd, terwijl ook de Nederlandsche Regeering concessie krijgt. Tot heden toe hebben wij dit echter nog nooit gehad. Jaures heeft eens in de Fransche Kamer een motie voorgesteld welke ten doel had een congres te houden waarbij alle mogendheden tegenwoordig zullen zijn teneinde te komen tot een geheele vrij stelling van alle landen. Als dat Troelstra hier voorstelt geef ik er aanstonds mijn stem aan en wil er dan zelfs voor spreken. De arbeiders krijgen door de tarief wet dus hooger loon, kunnen zich beter ontwikkelen, zullen beter hun vak kunnen leeren, daarom brengen zij allen hun stem uit op Loeff en niet op Prinsen die vrijhandelaar is, want hij zou mede oorzaak zijn dat de sociale wetten er niet komen. Hij zou mede oorzaak zijn dat de oude van dagen, wiens rug is gekromd en hand beeft, niet bij zijn jongen kan binnen komen. Door de sociale wetten zullen de ouden van dagen tot hun jongens zeggen, ik kom mijn laatste jaren bij je door brengen, ik vraag niet je brood, dat heb ik zelf, doch ik vraag alleen je liefde en gastvrijheid aan je haard. Hij zal dan zijn een zonneschijn in het huishouden om wiens heengaan allen diep bedroefd zullen zijn. Daarom allen gestemd op Loeff 1 (Luid applaus.) Daarna verkreeg de heerBlomjous,! Wellicht die Fabrieken zelf Die Fabrle-jen Id dat comité medezegglogschap secretaris van het Pro-tanefwet-comite ken dan welke hier hunne verkoophuizen zoude gehad hebben dat dan door dat het woord en sprak ongeveer als volgthebben 1 Bedoelt de heer Bekker bij*-. I comité veel minder schetterende reclame Mijnheer de Voorzitter De Heer Mr Bekker heeft hier volgens het verslag in »De Maasbode* verleden Maandag eene rede gehouden, welke niet door den beugel kan. In de felle hitte van den verkiezings strijd worden de woorden al der gewogen, begeesterd als is laatstleden Maandag wees Minister Talma antwoordde het denzelfden dag, dat hier Mr. Bekker sprak zoo kostelijk den heer Terkuile, toen deze bij de ont- eens mfn-1 van£st van ^et Katoencongres zinspeelde m.n ,„i_ op de Tariefwet, dat Binnenlandsche -1 m_n I strijd, hoe versterkend en verfrisschend wills is door de richting, welke men J J overigens ook als vele dranken zijn aroma voorstaat, maar deze rede van den secre- 4& T. a 1 aanstonds verliest bij export Het Anti- de filialen van de Buitenlandsche Schoen-en onzinnige prentbriefkaarten met af- fabrlkanten, waarop de heer Khjberg jonden en monsters onder het Neder landsche volk zouden verspreid zijn, maar i Tariefwet Comité telt vooral zeer vele leden onder importeurs en agenten, die er alle belang bij hebben, dat de toe stand maar blijft zooals hij thans hier is, die er belang bij hebben, dat de Nederlandsche Producten op de Neder landsche Markt zooveel mogelijk ge weerd blijven en die voor dit doel het Anti-Tariefwet-Comité gaarne mede helpen om afschrikwekkende platen te doen teekenen, drukken en verspreiden, waarop de Tariefwet gewoonlijk het monster is, gereed om de welvaart van ons land te verslinden. Dat er op ver- taris van.het anti-tariefwet-comlté is van dien aard geweest, dat zelfs de Nieuwe Rotterdamsche Courant (welk blad anders gewoonlijk eene groote belangstelling toont voor de excursies van den heer Bekker met een of ander christelijk anti- coalitieman), dat zelfs dit blad Mijnheer de Voorzitter, slechts een berichtje plaatste om het fiasco te bemantelen. Ik vind het altijd te betreuren. Mijn heer de Voorzitter, indien eene verga dering zich laat medesleepen door anti pathie tegen een spreker, terwijl hij bezig is zijne meening uiteen te zetten, maar bij de vergadering hier laatstleden, hct vóór-Tarlnfwet- Maandag gehouden ,s op zijn allerminst gom|lé Ban'nonceerde wel een over de genomen de eenigsz ns nrnnilesteerendeU^^ bcbben de houding der aanwezigen gemakkelijk te waaBrlij{; rtikl„iiU bWUP". ondervonden. Ik ben dan ook niet hierheen gekomen omdat ik zoude vreezen, dat er ook Geïllustreerde Advertenties we ke maar eenig gevaar zoude bestaan voor siads tlJd de Nederlandsche bla- het niet hernieuwen van het mandaat den ontsieren evenals tegenwoordig het door Waalwijks Kiezers aan Mr. Loeff, landschap bedorven wordt door de veel- die een sieraad was en eene stuwende kleurige reclame-schuttingen langs kracht in ons vorig Christelijk Ministerie, spoorlijnen dat heengiDg na eene verkiezlngscam- Beweringen, Mijnheer de Voorzitter, pagne uitermate veel gelijkende op die, zonder bewijs 1 Maar hoe wil de heer welke men thans meent te mogen voeren. Bekker dan ook bewijzen eene bewering maar wiens val al zeer spoedig door de bijv. dat in een der groote steden van natie betreurd werd toen men zag wat het zijne industrie sterk beschermende de 51 van links vermochten tot stand Duitschland men eerst begon met ossen te brengen. Het is toch immers ondenk- te slachten, doch later paarden en zei's baar, dat Waalwijks bevolking er toe honden geslacht werden. Volgens de zoude willen medewerken om eene re- verslagen en mededeelingen van de geering te verzwakken, op wier arbeid directie van den Landbouw 1911 No. 6 wij fier kunnen wijzen en die een heerlijk was het vleeschverbruik ten onzent in gebouw optrok tot schutse van den 1909 slechts 33.03 Kg. per hoofd der werkman, eene regeering, welke ondanks bevolking, waaronder dan nog 2.54 Kg. de sterke obstructie, aan het einde van paardenvleesch. In Duitschland werd per deze regeerlngsperlode eene sociale wet- hoofd niet minder dan 52.7 Kg. ver geving in het staatsblad vermocht bruikt, waaronder slechts 0.5 Kg. paar- te biengen, die zal blijven een levend denvleesch, in Nederland dus 5 maal getuigenis van onverzettelijk stoeren zooveel paardenvleesch dan in Duitsch- arbeid. de Dit, Mijnheer de Voorzitter, mag ik zeggen als man van rechts 1 Als secre taris van het vóór-tariefwet-comité echter kom ik hier. gebruik maken van uwe welwillendheid mij even het woord te verleenen om dit comité te verdedigen tegen den ongehoord kleineerenden aan land, terwijl onze Oostelijke naburen bijna het dubbele van de duurdere vleeschsoorten gebruiken. Terecht zegt dan ook een der brochures van het door den heer Mr. Bekker gesmade Vóór- TariefwetComité, de boerenstand en het tarief, dat indien de Nederlander per hoofd evenveel vleesch zoude kunnen val, welke zich de Heer Mr. Bekker gebruiken als de Duitscher, wij de ruim heeft meenen te mogen veroorlooven 27 Millioen kilogram meer uitvoer zelf tegen het vóór-fariefwet-comité. Ik be- zouden moeten behouden en er hier zelfs treur het levendig, dat Mr. Bekker ge- een geweldige vleeschnood zoude zijn. meend heeft met zoo weinig waardeering Thans heeft de Duitsche bevolking, over ons te kunnen spreken, verschil vooral door zijne groote krachtig pro van politieke opinie behoeft toch waarlijk duceerende en ondanks de vei leende niet te voeren tot ongemotiveerde ge- bescherming, sterk exporteerende Nijver- ringschatting I heid, heeft de Duitsche arbeider de Volgens het verslag van >De Maas- duiten om ons vee te koopen en te ge- bode» sprak Mr. Bekker hier als volgtnieten, omdat onze arbeiders onder het Bij het Vóór-tarlefwet-Comité bestaat geprezen-zoogenaamde-vrijhandelstelsel, dit verschil met het Anti-Tariefwet- niet tegen de koopkracht van den Duit- Comité, dat ieder, die een weinig voor schen werkman kunnen concurreeren. bescherming is, omdat een oom of achter- Volgens Mr. Bekker rekende Mr. Dr. nicht er voordeel van heeft, daarvan Jan van Best verkeerd bij het opmaken kan lid worden. Tot het Anti-Tariefwet- zijner bekende rekensom, daarop te ant- Comité kunnen die menschen toetreden woorden is Mr. van Best toevertrouwd, die eene beteekenis hebben; menschen Maar als, zooals Mr.Bekker schijnt gezegd in bedrijven. In het Vóór-Tariefwet- te hebben, de fout zit in het weglaten der Comité heeft men politieke menschen meerdere belasting van den honig in toegelaten. Nog een verschil is er en de koekbakkerij gebruikt, dan kan Mr. het is dithet Anti-Tariefwet-Comité van Best bij zijn budget gerust per week gaat er van uit om deze wet te bestrijden, een koek voegen zóó groot als men om de gevaren die er aan verbonden in Brabant gewoon is bij feestelijke ge- zijn, het Vóór-Tariefwet-Comité zet eene legenheden te oftreeren „Uit vriendschap advertentie in de courant, dat een spre- of >Uit een goed hart.» Dit zal de ker zal spreken over de Tariefwet en berekening werkelijk niet in die mate als hij spreekt, dan spreekt hij over alles doen stijgen, dat niet meer zoude te doch niet over de Tariefwet. bewijzen zijn, dan wat de werkman in Volgens Mr. Bekker dus bij het Vóór- het ergste geval meer door de tariefwet Tariefwet-Comité de onbeteekenende zal moeten betalen uiterst gering is en menschen, de oom en nichtzeggers van niet opweegt tegen de hem te gelijk de belanghebbenden bij hel lotstand- verschafte verzorging in tijde van ziekte, komen der Tariefwet, daartegenover aan invaliditeit en ouderdom. Daarenboven de overzijde, bij het Anti-Comité al de door hoogere loonen die van zelf ont- schitteriog van de menschen van be- staan door meer vraag naar werklieden, teekenis. a's Kev°lg eener bloeiende industrie. Bij het Vóór-Tariefwet-Comité niet Mijnheer de Voorzitter 1 Het is zeer eens de direct belanghebbenden, maar eenvoudig om te beweren, dat indien alléén hunne verre familie, daarentegen Dr. Schaepman nog zoude leven deze bij het Comité van den heer Bekker de aan den kant van den heer Bekker direct belanghebbenden, zijnde de men- zoude gestaan hebben! Met evenveel schen van beteekenis 1 Bedoelt de heer recht beweer ik, dat mocht Dr. Schaep- Bekker de direct belanghebbende agen- man ooit zijn toegetreden tot eene or- ten van de Buitenlandsche Fabrieken ganisatie als het Atti-Tariefwet-Comité, daarentegen dan meer de kracht zoude gezocht zijn in degelijke polemiek. Mijnheer de Voorzitter Wanneer deze verkiezingsstrijd over ons zal zijn heen gegaan dan durft het Voor-Tariefwet- Comité met volle gerustheid het oordeel van elk voldoend ontwikkeld man af wachten over de argumentatie en de manier van werken onzer organisaiie. Direct bij de oprichting van het Vóor- Tariefwet-Comité werd door het geheele Bestuur hartelijke instemming betuigd met het voorstel van onzen hooggeach- ten Voorzitter, om geene nietszeggende, onbewezen leuzen in advertenties en teekeningen te lanceeren, maar wij namen als grondregel aan eerlijk te trachten wat wij opzetten ook te bewijzen. Of wij daarin geslaagd zijn laat ik gaarne over aan het oordeel van hen, die onze brochures lazen 1 Hetzij mij vergund, Mijnheer de Voorzitter, hier een woord van oprechte hulde te brengen aan de verbazende werkkracht van onzen Voor zitter den heer Struve, een hulde gebracht door een jongere, die het als een voor recht beschouwd te hebben mogen zien met welk een eerlijke overtuiging en bezieling deze hoogstaande man heeft gearbeid om het Nederlandsche volk op wetenschappelijke gronden te overtuigen van het groote gewicht om de binnen- landsche markt te behouden voo'r eigen industiie, vooral voor die nijverheids producten, waarvan de waarde voor een aanmerkelijk deel bestaat in betaald arbeidsloon. Marktreclame kan een oogenblik in slaan maar het gezonde verstand van ons Nederlandsche volk is vooi mij een borg, dat men genoeg heeft van de schromelijk overdreven voorspiegelingen door het comité van Mr. Bekker. De Staten-verkiezlngen in Overijssel mogen de eerste aanwijzing zijn eener algeheele victorie over de geheele linie van onze beginselen. Hierna verkreeg de heer E. Klijberg- Pernot het woord en sprak ongeveer als volgt Mijnheer de Voorzitter. Ik dank IT dat U mij de gelegenheid geeft een enkel woord te zeggen. U hebt daar straks de heer Van Riel en mij uitgenoodigd op het podium plaats te nemen, waaraan wij meenden geen gevolg te moeten geven. Intusschen onzen dank daarvoor. Het is zooals U hebt gezegd, dat er een misverstand heeft plaats gehad. De heer Van Riel en ik wisten niet dat U reeds deze zaal besproken had toen wij besloten de lezing op Musis te doen plaats hebben. Juist daarom omdat wij aan geen enkel tegenstander eenig voor wendsel wilden geven om niet te komen. Mag ik nu nog even op de vergade ring van Maandag terugkomen. Velen met mij betreuren het, dat men door luidruchtig geroep Mr. Bekker heeft ge hinderd. Al kan nu wezen dat Mr. Bekker door het voorlezen van het strooibiljet en vooral door de manier waarop dat werd voorgelezen de gemoederen eenigs- zins kon geprikkeld hebben, toch blijft het te betreuren. Wij moeten voor onzen waardigen caodidaat waardig strijden. Ik zou niet gaarne zien dat we hier in Noordbrabant deze hyper-moderne ma nieren van bestrijding zou gaan overne men als in het verlichte Noorden met name in Westzaan heeft plaats gehad. Laat ons hier blijven fatsoenlijke lieden die hun tegenstanders niet hinderen. Dat zal ons het meest eeren, dat zal onze afgevaardigde het meest aangenaam zijn, dat zal ons het zekerste voeren tot een eervolle en roemrijke overwinning voor onzen candidaat Mr. Loeff. Ik wil verder nog slechts een woord zeg gen naar aanleiding van den brief aan Mijn heer Slotemaker door mij in 1911 namens de Commissie v. d. Schoenfabrikanten geschreven en door den Heer Jan van Schijndel gepubliceerd, waarvoor ik hem gaarne, alhoewel ongevraagd, verlof geef. Dit schrijven bevestigd nog eens hetgeen ik beweerd heb dat de strijd altijd hoofd zakelijk over rechten op overleer heeft geloopen. En wat aangaat de zinsnede over den Export merk ik op dat', alhoewel ik den export nog steeds hoog aansla, toch evenals menig ander fabrikant sinds 1911 door treurige ervaringen geleerd heb Echo van het Zuilen

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5