Nummer. 50 Zondag 22 Juni 1913. 36e Jaargang. Tweede Blad. Lees dit ONS RECLAME-PAKKET. ONZE RECLAME PHONOGRAPH Ed. van Tilburg VERSLAG der Kamer van Koop handel en Fabrieken Ie WAAL WIJK, belreffende den toestand van den handel, de nijverheidde scheepvaart en van den land- en tuinbouw over het jaar 1912. Adverteutiën. Reclame. Landbouw, BlBBIM-BOBiOSS D&MSS-HOB&O&a A. van der Woude Rz. Confiseur, Cuisiniar. De firma Gebrs. van DelftChroom- fabrièk »De gang van zaken in onze chroom- rundslederfabricatie was goed, doch de prijzen hielden geen gelijken tred met de geregelde stijging der huiden. De vraag naar onze artikelen was vol doende, daar het verbruik in den laatsten tijd zeer is toegenomen. Vooral tweede en derde soorten genoten de attentie, zoodat de prijzen hiervan naar evenre digheid hooger waren dan die van prima kwaliteit, naar welke laatste minder le vendige vraag was. De prijzen van boxrund varieerden van 46—60 cent per voet; de billijke sor timenten Java- en kipsbox golden van 3555 cent per voet*. >Ook wij verlangen naar invoerrechten, daar de prijzen in het buitenland 5 10°/0 hooger zijn, doch uitvoer daarheen door hooge beschermende rechten onmogelijk blijkt. Het buitenland echter voert wel zijn overproductie hier tegen billijke prij zen in en bereikt dus een dubbel doel Het houdt de waar in eigen vaderland op goeden prijs en belet door zijn uit voer concurrentie van buiten*. De firma H. H. Jansenchroomleder- fabriek sDaar de huiden, gelijk genoegzaam bekend is, gedurende 1912 met onge veer 30°/o gestegen zijn en het leder slechts met 10 a 15°/0, is mijn bedrijf niet loonend geweest. Dit deed mij be sluiten daaraan een chroomlaklederfa- briek te verbinden, waarmede ik hoop en vertrouw betere resultaten te zullen bereiken*. De hier oog bestaande looierij van paardcnlcder verwerkte in 1912 meer dan in de onmiddellijk daaraan voorafgaande jaren. In het najaar was de vraag naar dit duurzaam leder vrij levendig, zoodat eenige prijsverhooging zonder groote moeite verkregen kon worden. Daar de paardehuiden het geheele jaar tusschen fll en f 12 schommelden, konden deze tnel vrij groote gerustheid gekocht en verwerkt worden zoodat de resultaten tamelijk bevredigend waren. Mét betrekking tot de Rijksvakschool voor leerlooiers en schoenmakers, die voor onze streek zoo dringend noodig mag heeten, en welker totstandkoming maar aldoor op zich laat wachten, ver wijzen wij naar hetgeen wij dienaangaande in onze Algemeene Beschouwingen schre ven. Met genoegen vermelden wij ech ter, dat het Rijks-Proefstation zich ge durende 1912 in toenemende belangstel ling mocht verheugen en de lederindu- strieelen en consumenten steeds meer en meer het nut en belang eener dergelijke inrichting begrijpen. Zal 1913 voor de looierijen over het algemeen gunstiger zijn r Wie zal het wagen hierop een defini tief antwoord te geven Eene correspondentie uit Boston, af komstig van alleszins competente mannen, meldde het vorig jaar. >Wij gelooven, dat de ruwe waar haar hoogste niveau bereikt heeftdoch hoe wel een zekere ontspanning mogelijk is, rekenen wij allerminst op eene daling van beteekenis*. Doch zie, niet alleen geen daling komt, maar eene algemeene prijsverhooging van 20 tot 30°/0. Gezien de minime voorraden op de voornaam ste marktplaatsen van Europa, het defi cit der slachtingen te La Plata gedurende de eerste maanden van 1913, zou het dwaas zijn op lagere prijzen te blijven wachten. Kon vroeger de gereserveerd heid der looiers de speculatie der hui denhandelaars wel eens doen falen (men denke aan 1896, toen door mindere in- koopen van den kant der looiers de snel opgedreven prijzen plotseling met 15 tot 20°/0 terugliepen,) thans is die tijd on herroepelijk voorbij. De huidenhandel .heeft als het ware de schoenfabricatie niet meer noodig de automobielindustrie in Europa en Amerika kan alleen wel een millioen stuks zware huiden gebrui ken. Verbetering kan dus alleen maar komen van voldoende verhooging der lederprijzen en dit kan op den duur niet uitblijven. Van deze waarheid wordt het publiek gelukkig steeds meer doordron gen en het zou ons bevreemden, indien wij in een volgend jaarverslag niet kon den constateeren, dat de looiers in hun pogen voor hoogere leerprijzen, reeds voor een goed deel zijn geslaagd. Schoenfabrieken. De toestand der schoenmakerijen ge el utende 1912 was over het algemeen vrij wat beter dan in de onmiddellijk daaraan voorafgaande jaren Was 1910 door langdurige hitte gedurende het zo merhalfjaar, de duurte der levensmidde len en andere omstandigheden, zeer slecht voor deze industrie, in 1912 mocht men van eene herleving, een opbloei spreken, daar reeds vroeg in het voorjaar de meeste fabrikanten ruimschoots van flinke orders waren voorzien. In alle in richtingen werd dan ook met volle ca paciteit en zeer dikwijls met overuren gewerkt om althans eenigszins op tijd de orders te kunnen uitvoeren. Uit dezen meer actieven toestand trekke men nu niet terstond de conclusie, dat het bedrijf gedurende 1912 ook beter loonend is geweest. Dit had kunnen, feitelijk moe ten zijn, doch de stijging der ledersoor ten en van de benoodigde fournituren bleef het geheele jaar door aanhouden, om in de tweede helft des jaars eene tot dan ongekende hoogte te bereiken. Hierdoor werden de toch reeds zoo be scheiden winsten nog aanmerkelijk be snoeid. Misschien is een der redenen van den drukken zakengang te zoeken in het feit, dat de groote afnemers, beducht voor, meer nog, verzekerd van verdere stijging der materialen, in tijds groote contracten op levering afsloten, om zoodoende nog tegen de oude, te lage noteeringen te kunnen betrekken. Die noteeringen konden echter niet gehand haafd blijven. Eensgezind besloten daar om tal van fabrikanten eene prijsver hooging in te voeren en het publiek door allerlei middelen in te lichten, dat deze verhooging gewettigd en noodza kelijk was, zoodat zij, die hun vorige prijzen bleveri behouden, schoeisel van minderwaardige kwaliteit moesten le veren. Dit streven werd wel niet in eens met voldoend succes bekroond, doch langzamerhand, werd het publiek van deze idee meer doordrongen en kon van lieverleden een algemeene prijs verhooging worden doorgevoerd. Dat die zoo noodige opslag niet veel spoediger verkregen kon worden, is hoofdzakelijk te wijten aan de enorme concurrentie op de binnenlandsche markt, aan de bazars en vooral aan de winkels met eenheidsprijzen, die weigerden aan de algemeene hausse mede te werken. Wat de bazars betreft, deze worden steeds minder het rendez-vous der koopers, wijl zij allengs tot de overtuiging komen, dat het aldaar gepresenteerde schoeisel niet aan alle eischen van soliditeit vol doet De winkels met eenheidsprijzen, die reeds zoo langen tijd den reeëlen schoen- handel in den weg stonden, hebben toch ten slotte den eenheidsprijs ver hoogd. Hiermede is tamelijk wel bewe zen, dat ook zij geen goed schoeisel be neden den kostenden prijs kunnen leve ren en dat het publiek te practisch is om zich een minderwaardig product aan te schaffen. Rest dus nog de concur rentie op de binnenlandsche markt. Deze neemt nog steeds toe, zoodat het voor den reeëlen fabrikant schier onmo gelijk is daarop een voldoend; laat staan loonend debouché te vinden. Export wordt voor hen eene bestaanskwestie Nu valt het echter niet te loochenen dat schier alle Rijken klagen over te scherpe binnenlandsche concurrentie en dus trachten hunne waar over de gren zen te zenden In dezen onderlingen wedstrijd die ieder jaar verscherpt, zullen de best toegeruste fabrikanten, beschik kend over voldoend kapitaal, geschoolde arbeiders en de allernieuwste machines, de meeste kans van slagen hebben. Konden wij in een vorig jaarverslag ver melden dat reeds in 1909 door de gezamelijke fabrikanten circa 350,000 paar schoenen werden geëxporteerd, wi meenen over 1912 dit cijfer gerust te mogen verhoogen tot 400 a 450,000 paar. Het is voldoende bekend dat de schoenfabrikanten uit onze en aangren zende gemeenten zeer aanzienlijk tot den uitvoer van fijn schoenwerk hebben bij gedragen. Naar België werd uitgevoerd in 1912 voor een bedrag frs. 383,250 tegen 280,485 in 1911. Hier tegenover staat een import uit België ter waarde van frs. 255.351 tegen frs. 205,792 in 1911, zoodat de balans naar onze zijde overhelt. Amerika voerde uit voor 16 miljoen dollar tegen 13,746,842 in 1911Frank rijk voor 10,560,000 frs. tegen 10,240,000 frs in 1911; België 1,611,960 frs. tegen 1,440.041 frs, in 1911, ook de uitvoer van Engeland en Duitschland was weerbe- angrijk hooger; genoeg alzoo om een begrip te krijgen van den internationalen wedstrijd op het gebied van de schoe nen-export. Het was voor onze, gelijk voor alle abrikanten, gewis een groot voordee', dat gedurende 1912 in de tot dan gehul digde modellen, hoofdzakelijkAmerikaan- schemodellen, slechts weinig wijzigingen voorkwamen. Ook dient niet onderschat, dat de voor export bestemde schoenen meestal van uitmuntende kwaliteit zijn, waarop nog een tamelijk loonende winst te behalen is. Wij betreuren intusschen dat de Re geering blijft talmen met de oprichting der Vakschool voor de leder-en schoen nijverheid, waardoor steeds meer parti culiere inrichtingen met subsidie van Rijk, Provincie en gemeente, zelfs in onze onmiddellijke nabijheid verrijzen. 4et zij verre van ons het nut dier scholen en cursussen te onderschatten, doch wij meenen toch, dat de Rijksvakschool in de allereerste plaats de kweekschool dient te zijn van toekomstige leiders, meesterknechts, coupeurs enz. in de schoenfabrieken. Wij vreezen dat het bezoek aan de Vakschool door die inrichtingen op meer bescheiden schaal niet zal worden bevorderd. Hopen wij, dat de j.l. gehou den besprekingen en correspondentie tusschen Regeering en de gemeente Waalwijk, tot spoedige oprichting leiden mogen. Het handwerk, schoon ieder jaar al meer verdrongen door het machinale, wordt toch nog door verscheidene indus trieelen, met succes, vervaardigd. Voor abnormale voeten zal het wel recht van jestaan blijven behouden. Het zijn juist winkels in Holland en elders, die veel maatwerk èn orthopaedisch schoeise afzetten, welke door aanbieding van ïooge loonen de beste arbeidskrachten uit onze streek betrekken. Met betrekking tot sommige machi nale inrichtingen te dezer plaatse kunnen we hetvolgende melden De firma Gebrs de Graaff stoom- schoenfabriek schrijft „Ons bedrijf over 1912 leverde bevre digende resultaten. Alhoewel de installa tie der fabriek in het begin des jaars nog niet volkomen was en deze eene groote uitbreiding onderging, mochten wij constateeren dat de productie daar mede gelijken' tred hield, zoodat wi vertrouwvol de toekomst tegemoet zien." De firma E. W. Klijberg-Pernot stoom- schoenfabriek Hollandia zegt o. m. Het jaar 1912 was beter dan zijn voorganger. De betalingen, ofschoon nog we£ niet geheel zooals ze wezen moesten, waren ook betermen heeft althans niet van zulke gevoelige verliezen gehoord. Tengevolge der duurdere prij zen van alle grondstoffen, was prijsver hooging van het schoeisel noodzakelijk Die prijsverhoging staat echter thans in lange niet meer in verhouding tot de ongekend hooge prijzen van zool- en overleder, zoodat de schoenfabrikan wil hij iets verdienen, tot een nieuwen opslag gedwongen is. De heerschende mode is het schoenvak bepaald gunstig terwijl tevens erkend moet worden, dat het publiek over het algemeen een fijneren schoen wil hebben dan over een tijdje terug. Betreffende het aan schaffen der nieuwe modellen, tengevolge van de wisselingen der mode, de risico voor den fabrikant om in voorraad te werken, kan ik verwijzen naar wat i verleden jaar dienaangaande schreef. De Koninklijke stoomschoenenfabrie A. H. van Schijndel alhier schrijft ons „In 1912 was de toestand in de schoen industrie niet zoo bijzonder rooskleuri te noemen. Wel hadden de meeste fabrieken voldoende te werken, doch de prijzen der grondstoffen, vooral van het leder, waren dermate gestegen, dat de schoenprijzen niet stonden in verhouding tot die der grondstoffen. Vooral voor fabrieken, die alleen in het binnenland hun afzet moeten vinden, was het moeilijk een verhooging der schoenprijzen door te voeren, te meer, daar de concurrentie lier te lande toch reeds zoo scherp is. Wij kunnen niet nalaten, hierbij te bemer- cen, dat deze onderlinge concurrentie nog sterker zal worden, wanneer het ontwerp-Tarief van invoerrechten zou worden aangenomen. Immers de prijzen van de meeste grondstoffen zouden daar- oor enorm stijgen, de uitvoer zou be emmerd worden, zoodat ook fabrieken, welke thans het grootste gedeelte hunner )roductie exporteeren alsdan genoodzaakt zouden wezen hun fabrikaat ook in het binnenland te plaatsen. Wij wijzen daar om nogmaals en wel met bijzonderen nadruk op het groote gevaar der aanhan gige Tariefwet voor de schoenindustrie en verklaren hierbij uitdrukkelijk, dat ieder invoerrecht de verdere ontwik keling der schoenindustrie alleen zal schaden en belemmeren, waarvan de ooierij in de toekomst de nadeelige ge volgen even goed zal ondervinden. Wat onze onderneming zelf betreft, zijn wij over den gang van zaken, in 1912 tevreden en dank zij den vrijen invoer der grondstoffen, waren wij in staat onzen export naar verschillende anden uit te breiden en onze productie aanmerkelijk te vermeerderen. Op het einde van 1912 waren wij reeds rijkelijk voorzien van flinke buitenlandsche orders vbor het voorjaar 1913, zoodat wij ook daarvoor goede vooruitzichten koesteren. De firma Timmermans van Turenhout „Aangaande den toestand van mijn bedrijf kan ik ditmaal kort zijn. De gang van zaken was gedurende 1912 bevre digend, schoon de winsten wel wat ïooger mochten zijn. Wij hopen echter in 1913 een beteren prijs voor ons fa brikaat te bekomen. In aansluiting hiermede kunnen wi nog medeelen, dat reeds een begin is gemaakt met eene belangrijke uitbreiding dezer stoomschoenenfabriek. Volgens bovenstaande mededeelingen en ook volgens die, welke ons mondeling werden overgebracht, mogen wij gerust zeggen dat de schoenindustrie thans in ïoopvoller toestand gaat verkeeren. Al is het nog lang niet zooals het kon zijn zoo verheugen wij ons in meer opgewek- ten geest te mogen schrijven Het euve' van slechte betalingen, het lang schier wil ekeurig rekken van het crediet, de nog altijd bestaande wanverhouding tus schen de prijzen der materialen en die van het afgewerkt product, zullen wel niet in eens verdwijnen, doch van liever leden zich minder scherp afteekenen En uit het feit, dat bij het begin van 1913 tal van fabrikanten met flinke orders zijn voorzien, meenen wij te mo gen besluiten, dat ook 1913 voor dezen voornamen tak van nijverheid een gunstig jaar zal zijn. dit voer nog niet in de schaduw kan staan vanzeer goed hooi. Gras en hooi -- voor zekere productie eenigszins aan gevuld met een zekere hoeveelheid an der voer is op stuk van zaken het >este en natuurlijkste veevoeder, maar het moet goed zijn. In goed hooi is de voedingsverhouding b.v. juist geschikt voor melkkoeien. Vandaar dat een goed landbouwer alles moet aanwenden, om de gras-en hooiopbrengst tot een maximum op te werken. Daartoe is noodig, dat ook na den eersten hooioogst de weiden ge dwongen worden een rijke tweede snede op te brengen. Dat kan men bereiken door na het hooien, het hooiland nog een matige hoeveelheid chllisalpeter te geven. Stel, dat men per H.A. 100 k. g. chllisalpeter uit laat zaaien, zoo dun en gelijkmatig mogelijk, dan kan dat aan gezamelijke kosten van aankoop en uitzaaiing hoogstens f 14 kosten. Daardoor kan, verschillende hooiland- proeven hebben dat reeds uitgewezen, een bruto opbrengst geleverd worden van, op zijn minst genomen, f50 a f 60 per H.Awaarvan dan minstens de helft meeropbrengst is. De cijfers zijn gemiddelde. Een en ander hangt in de eerste plaats af van den hooiprijs en.... het weer. Maar in doorsnee zijn de cij fers juist. Een uitgave van f 14 levert dus 'n winst op van minstens f25 -- f 14 fll. Gewoonlijk zal het meer zijn, dat blijkt uit de gansche bereke ning. Maar al ware het niet meer, dan nog is er reden de weidebemesting na de eerste snede niet na te laten. Im mers er is nog een ander motief. Door de bemesting met chllisalpeter verbeteit de a?.rd en de samenstelling van het gras. En deze factor ontslipt onze be rekening Maar wij moeten hem toch laten gelden bij onze overwegingen. De rentabiliteit van chilisalpt ter op hooiland is dus zeer belangrijk. Prijs Maagpoeder van Apotheker Boom. per doo9 f 0,75. Astbmapoeder van Apotheker Boom. Prijs per doos f ),65. Hoofdpijpastilles van Apotheker Boon.. Prijs per tlecon f 0,80. Kica koortsdroppen van Apotheker Boom, Prijs per flacon f 0,60. Laxeerpillen van Apotheker Boom. Prijs per doos f 0,25 en f 0,50. Staalpastilles van Apotheker Boom, Prijs per flacon f 1,20 en f 2. Hoestsiroop van Apotheker Boom. Prijs per flacon f 0,70. Aambeienzalf van Apotheker Boom. Prijs per potje f 0,50. Deze geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam BOOM, en zijn verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar wordt het verlangde, na ontvangst van het bedrag, met verhooging 10 ct. voor ostkosten, franco toege- van zouden dooi Arnhem. firma A. M. BOOM te 4683 Rentabiliteit Tan de bemesting van het hooiland Om het hooi naar waarde te schat ten, moet men eens denken aan jaren, dat er geen of weinig hooi is en men het ontbrekende moet aanvullen met krachtvoer, als verschillende soorten van koeken, meel enz. Dan eerst weet men wat hooi waard is. En toch niet geheel en al. Want men denkt er wellicht nog niet aan, dat, hoe goed men ook voert, Die zich een goed Nikkel met prachtige nikkelen Ketting wenschtaan te schaffen, zende postwissel f 2,50; o een in veel beter kwal. ït f 3,75 en voor een met Halskoordje f 2,75. Toezending franco Een Anzicht-Album in prachtband groot 24 bij 26 cM., inhoud 200 stuks. Een Panorama Spiegel, verrassend voor iedereen die er prentbriefkaarten op nahoudt. Voor den spiegel geplaatst, verkrijgt men een verrassend effect. Twaalf mooie Kaaiten voor Album en 8piegels Een practische soliede Vulpenhoude met reserve pennen in Rood-Etui. Een mooi Boek in prachtband met fijne platen in kleurendruk. Verhalen voor de jeugd78 bladz. Een Postzegel Album met afbeeldin gen der verschillende landen, zetr geschikt ter verzameling van postzegels. Een Potlood, sigaarmodel. Nieuw 1 Een mooi Gezelschapsspel, verpakt in een doos. Een Trillerfluit. NieuwVoor onze lieveling. Dit Pakket inhoudende 20 stuks, franco tegen postwissel f 2.50, daarop behalve dui delijk de naam en woonplaats staat ^Re clame-Pakket kost slechts f 3.50, Hierbij Muziek-Zang of Voordrachten 60 ct. per nummer. Rijke keuze Qramaphones en Platen. Groot Hollandsch Repertoir, zeldzaam mooi, dubbel bespeelbaar le kwal. f 1.50 -# Kerkstraat 137-140, Zwartsluis. Interc. Telefoon No. 4. 641 Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5