Derde Blad. UIT CAPELLE's VERLEDEN, rt De Balkan-Oorlog. HMÏWENLANDr Reclame, Wat me marteling wee ii een genoegen geworden. BUITENLAND. Duitschl&ai Italii- NUMMER 50 ZONDAG 22 JUNI 1913. 36e JAARGANG Verjaging van een troep Franechen bij Capelle, op den lien Decem ber 1813. (Slot.) Het zal dea lezers van ons blad ver moedelijk niet onaangenaam zijn iets naders te vernemen van den dichter van het voorafgaande poëem. Ian Hey werd in 1760 le Schiedam geboren uit het huwelijk van Rijk Hey en Anna Maria Leunerts. Hij vestigde zich eerst in Loon-op-Zand en later in 's Grevelduim-Capelle. Den 8en Maart 1821 overleed hij in laatstgenoemd dorp. Wie en wat hij was, blijkt het best uit onderstaande, dat we citeeren uit een request, door den burgemeester van 's Grevelduin-Capelle, den heer R. Mid delkoop, aan den Koning aangeboden den 28 September 1819. Na de plannen beschreven te hebben, die men in 1813 zou aanvaarden ter verdrijving van de Franschen, vervolgt requestrant >Hier meen ik, Sire 1 dat het de plaats is, Uwe Majesteit meer bijzonder bekend te maken met het bij die gelegenheid door den heer Jan Hey, vervaardiger van bijgaande Dicht- en Schilderstukken, gehouden gedrag. Vlak voor zijn woon vertrek (waarin hij uit hoofde van lich aamsgebreken, genoodzaakt was zijn verblijf te houden,) veigaderd de menigte om het hare toe te brengen tot afweering van het gevaar, hetwelk zoo nabij was - nauwelijks ziet hij dezelfde geschaard, of hij roept hen in substantie toe, »Houd moed, mannen de list, die bewerkstel ligd words is gelukkig gekozen, en ik houd mij verzekerd, dat dezelve met den besten uitslag zal bekroond worden Wij hebben een goede zaak vooil het is de bescherming en redding dezer gemeente, in verband met het Vaderland en Oranje, die wij bedoelen. Gave God, dat ik niet door lichaamelijk letsel werd ver hinderd, alsdan spoedde ik mij, om den eersten onder U te zijn. In meer dan één geval heb ik getoond, dat ik mijn leven voor de goede zaak veil heb en thans nu er zich wederom een gelegen heid opdoet, om de gemeente, het Vader land en Oranje, waarvoor ik mijnen laatsten droppel bloed veil heb, van dienst te kunnen zijp', nu, vrienden, zou ik zoo gaarne aan uwe spitse staan, en den vijand onder de oogen zien dan, helaas 1 zulks tot mijn innigen spijt niet kunnende geschieden, vermaan ikulieden standvastig vol te houden en door te zetten 't geen gij hebt voorgenomen mijne woning wel is waar is aan den eersten inval des vijands blootgesteld, doch dit schrikt mij niet terug, en zal mij ook niet afschrikken, om u, zoolang gij onder mijn bereik zijt, aan te moe digen en met mijnen raad te onder steunen Houd moed 1 God zal met ons zijn4 l Een onafgebroken luldrugtig gejuich, weergalmde op deze aanspraak door den dampkring. »De Heer Hey hield woord, ging be stendig voort met de vergaderde menigte, die al meer en meer aangroeide, een hart in 't lijf te spreken en hen met nog meerderen moed te bezielen.4 >Dit een en ander in aanmerking nemende, zou ik mij verplicht vinden om, indien ik diegenen, welke een voor naam aandeel gehad hebben aan de pogingen, waaraan men den gunstigen uitslag heeft dank te wijten, op eene lijst te pkatsen, genoemden heer Jan Hey bovenaan te stellen temeer daar dezelve in het spoedig beraamen van het welgelukt plan het voornaamste aan deel had. Meergemelde heer Jan Hey is dezelfde, aan wie het Uwe Majesteit behaagd heeft, nog onlangs bij besluit van den 16 April j.l. no. 148 aan mij, door den Heer Staatsraad, Goeverneur Provincie Noordbrabant, toegezonden eene gratificatie van f 150, waarvoor zijn Ed. Uwe Majesteit zijnen openlijken en hartgrondigen dank doet betuigen. Den- zelven mijn voornemen te kennen heb bende gegeven om hem als voorgemeld bovenaan op zoodanige lijst te plaatsen, verzocht hij mij zeer nederig, hem in voorschreven geval niet in aanmerking te nemen, maar liever, dat ik uit zijnea naam Uwe Majesteit zoude smeeken, dat het Hoogstdezelve goedgunstig mocht behagen de graticatie bij voorbeschreven besluit aan hem verleend ,te consldereren als toegekend te zijn voor het reeds verschenen halfjaar 1819 en alzoo over het laatste of loopende halfjaar, eene gelijke gratificatie ad f 150 te accorderen aangezien zijn ongeluk ten hoogsten top is gestegen, daar zijne schier geheele verlamming tot voltooiing zijner smarten, nu nog in de laatste maanden van liever lede met blindheid is gevolgd geworden, kunnende hij thans de grootste voorwer pen niet meer met het gezigt be schouwen4. Nog niet lang geleden, behoorde heei F. Roy, wagenmaker te Chazsy, bij Bre*euire (Deux-8i're?, Frankrijk) tot hen die niet kunnen eten, zonder, gedarende de ufen der spijsvertering, de ergste smarten ondervinden. Daar, om niet van honger te sterven, die ongelukkigeu wel verplicht zijn zich minstens twee malen per dag te voeden, worden zij geheel den dag over gemarteld; gelukkig nog als zij hunne kwaal in den slaap kun nen vergeten. Dank zij een behandeling van eenige we ken met de Pink Pillen, die een goeden uitslag hadden nadat de andere middelen mislukt waren, is wat voor den heer Roy een marteling was, het eten, een genoegen geworden. den van de regeeringen der Balkan sta ten, omdat deze den weg voor bemid deling kan effenen. Zij ziet goed in dat het Servische en Bulgaarsche standpunt te veel van elkaar afwijken, om zonder dat overleg Is voorafgegaan, met veel cans op succes de taak van scheidsrech ter te vervullen. Maar de Bulgaarsche premier komt niet beraadslagen Dat is dus 'n groote teleurstelling De toestand in den Balkan is er niet aeter door geworden. En verklaarbaar Is het dat te Belgra do groote verbittering heerscht over Bulgarije's houding en de hoop op een vreedzame beslechting van het geschil is niet zoo groot als een dag of twee geleden. ENSCHEDE: 26 Juni, des avonds ten half negen uur Aantal kiezers16.020. Uitgebracht in Musis Sacrum. 14 876 geldige stemmen. G Bennink Wij moedigen alle vereenigingen ten (s.-d. aftr.) 8343G. O. J. D. Dikkers, zeerste aan, naar deze vergader! ig afge- (lib.) 374; G. Elhorst, (a.-r. aftr.) 6336 vaardigden te zenden; t geldt hier toch Mr. dr. G. A. Lasondcr, (lib.) 8238; G. de schitterende viering van een nationaal Nijhuis Gzn., (s.-d 353 J. F. Tyhof, feest, waaraan elk rechtgeaard vaderlan ds.-d. aftr.) 8223. I der moet medewerken. GekozenG. Bennink, s.-d. aftr.) J F. Tyhof. s-d. aftr.) en Mr. dr. G. A. Lasonder, (lib.) OMMEN. De herstemmingen Van verschillende zijden ontvangen wij blijken van waardeering en instemming met den 1 1. Dinsdag door ons georga- Aantal kiezers6399. Uitgebracht niseerden dienst om den uitslag van t 5947 stemmen van onwaarde 22, geldig district en van 't geheele land zoo spoedig 5928 stemmen. mogelijk te doen weten. A. A. Balkema, (lib.) 3116; B Berends Wij stellen ons voor ditzelfde a. s- Azn., (c.-h. aftr.) 2774 G. W.Th. Baron Woensdag bij de herstemmingen te doen. van Dedem, (c.-h. aftr.) 2714; G A. Van abonné's buiten de plaals vooral van der Sanden, (lib.) 3107. 'Ofe&Bb Gekozen A. A. Balkema, (lib.) en G A. van der Sanden, (lib België. De Belgische Schoolwet. Het nieuwe Belgische schoolwet-ont werp is heden door minister Poullet bij de kamer ingediend. Nadat de minister zijn voorstel uiteengezet had, namen Woeste, van Cleemputte, Verhaegen en Cauwelaert het woord, die allen het wetsontwerp toejuichten. De voornaamste punten van deze wet zijn, dat het onderwijs verplichtend wordt voor alle kinderen van 6 tot 14 jaar verder zal in alle scholen des lands de vierde graad worden ingericht. Ook de toestand der onderwijzers wordt veel verbeterd. In plaats van 6 vijfjaar— lijksche verhoogingen van f 50, komen nu 15 tweejaarlijksche verhoogingen van f 50; teveos ontvangt de gehuwde on derwijzer een bijzondere subsidie, en een vergoeding van huishuur. Alle geéxamineeide onderwijzers wor den op denzelfden voet behandeld als de reeds in functie zijnde, ook de toe stand der broeders-onderwijzers zal veel verbeterd worden, De totale onkosten voor den staat, die de arme gemeenten voor de bezoldiging der onderwijzers zal subsidiereen, worden op l'/2 a 2 millioen gulden geschat. van café-houders e. a- bereikt ons het verzoek ook daar 's avonds eenig bericht te doen geworden. Men begrijpt dat zulks ondoenlijk is. Allen abonné's buiten onze plaats die Door bovenstaanden uitslag verliezen daartoe.hunwensch te kennen geven wordt de rechtsche partijen in de Staten dezer des avonds nog een bulletin per post toe- Provincie drie zetels. De verhouding gezonden, terwijl aan de anderen den tusschen de rechter- en linkerzijde in volgenden morgen den uitslag wordt dit Statencollege is dus thans24 rechts gestuurd. Zijn er abonné's in Capelle, en 23 links. Waspik, Sprang, Vrijhoeven, Dussen, Wat ons bij het beschouwen van den Meeuwen, Vlijmen, Heusden of waar ook uitslag in het district Enschedé bijzonder die den toestand 's avonds nog graag treft, zegt de >Maasbode4 is de stipte weten, ze hebben slechts een fietser te trouw waarmede liberalen en socialisten zenden naar ons bureau en men krijgt zich aan de nog op het laatste oogenblik de tijding zoo vaak men wil en men gesloten overeenkomst hebben gehouden. Slechts 363 stemmen werden uitge bracht op den sociaal democraat Nijhuis blijft geheel op de hoogte. Dit geldt natuurlijk alleen voor abonné's. Wij maken onze buiten-abonné's er De H er Roy. „Ontvang al mijne gelakweuschen, schieef de daukbare wagenm ker aan den heer Gc- blin. Indien ik mij kan voeden en naar mijn lust eten zooveel als ik wil, dank ik dat aan uwe goede Pink Pillen. Te voren was mijne spijsvertering zoo moeielijk, zoo smar telijk, deed zij mij zoo lijder, dat ik gaarne niet gegeieu zou hebben indien dit mogelijk ware geweest. Ik was zeer vermagerd en mijne krachten hadden mij begeveD. Indien de ziekte had geduurd, zou ik zeker ver plicht zijn geweest mijn werk te verlaten*. Ongelukkigen, die u niet kunt voeden en uwe door het werk versleten krachten herstellen fijnproevers, wie een slechte maag de genoegens der tatel ontzegt de Pink Pillen zullen voor u doen wat zij voor den heer Roy en voor vele anderen rog deden, want zij kennen geen voorkeur en zijn goed voor alle gestellen en alle leeftijden. Neem een proef, zij zal u zoo weinig kosten. De behandeling is gemakkelijk, één of twee pillen genomen bij iederen maalijd, dat is alles. Na eenige dagen behandeling zult gij naar uw lust eten wat gij wilt en zooveel gij wilt. De Pink Pillen zullen uw maag geheel en al nienw gemaakt hebben. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 de doos en k f 9, de 6 doozen aan het Generaal-Depöt der Pink Pillen, van Eeg- henlaan 22 huis, te Amsterdam. Voor 's-Bosch en omstreken bij de firma v. d. DRIES, Vischmarkt Apotheker VBoscb Drogisterij „E X C E L S 10 Rfl Koningin- nelaan, Herman J. A. ZEEGERS, firma P. J. van GILS Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. *9 61 De spanning. Het scheidsrechterlijk optreden van Rusland om een eind te maken aan den onhoudbaren toestand onder de verbon den Balkanstaten geeft thans reeds, nu de onderhandelingen nog niet begonnen zijD, al bitter weinig hoop op succes. De spanning in den Balkan-heksenke tel is weer groot 1 Hij staat weer op springen I Bulgarije is niet te bewegen over te gaan tot herziening van het met Servië voor het uitbreken van den oorlog ge sloten verdrag aangaande de verdeeling van het grondgebied. En omdat Servië deze kwestie be sproken wil hebben op de conferentie der vier ministerpresidenten te Petersburg heeft de Bulgaarsche regeering besloten haar premier niet aan de konferentle te doen deel nemen. Dit besluit heeft te Petersburg groote ontevredenheid gewekt. De Russische regeering hecht groote waarde aan een beraadslaging der hoof- Over den moord in de Katholieke meisjesschool te Bremen woiden nog de volgende bijzonderheden gemeld Van middag drong Schmidt de school binnen, In den gang trof hij een ondersvijzer aan, op wien hij onmiddelijk een schot loste, dat juist langs het hoofd ging-_ Daarop trad hij een klas binnen, waar 65 meisjes van 6 tot 7 jaar zaten, en schoot plot seling op de kinderen. Drie meisjes vielen dood neer, de anderen vluchtten uit de klas. Bij de algemeene vlucht viel een meisje van de trap en brak haar nek. Intusschen schoot de dader verder en trof den concierge der school in de wang. De onderwijzer Möllman greep de dader aan, toen hij door het venster op straat stond tc schieten. Hij had reeds vier knapen gewond. Het gelukte den onderwijzer hem op den grond te wer pen, doch Schmidt schoot hem twee kogels in het onderlijf. De dader vlocht- te nu uit het schoolgebouw, maar werd op straat door een koetsier met een hooivork neergeslagen. Hij werd door voorbijgangers ontzettend afgeranseld. Toen hij aangehouden werd, was hij nog in het bezit van 6 pistolen en nog een honderdtal patronen. Nader wordt nog gemeldt, dat 15 tot 20 kinderen door hem getroffen zijp. Drie daarvan zijn gestorven en drie zijn levensgevaarlijk gewond. De toestand van den onderwijzer Möllmaun is hope loos en 374 stemmen op den liberaal Dikkers, bovendien op attent, dat de telefoon dien vvelke beide candidaten volgens het ge- avond overal tot half elf open is. Men troften accoord moesten uitvallen om I belle ons maar even op en men krijgt Elhorst te kunnen wippen. direct den geheelen toestand, dus dat Is Wie zou dat voor eenige jaren gedacht al zoo gemakkelijk mogelijk. Met het hebben De Tweutsche .textielbaron- oog hierop verzoeken wij onze abonné's nen4, gelijk het sociaal-democratisch \hier ter plaatse no. 38 zooveel mogelijk hoofdorgaan „Het Volk" de van Heecken met rust te laten. en de Menko's gewoonlijk smalend placht In Waalwijk en aangrenzende gemeen te noemen, wanneer het in snerpende ten publiceeren wij 't als 1.1. Dinsdag, bewoordingen uitroer tegen de »kapl- Wij herinneren er aan, dat de her- talistlsche uitbuiterij4 dezer heeren, thans stemming niet is, zooals velen meenen aan handen en voeten gebonden, smee- Dinsdag 24, maar Woensdag 25 Juni a.s. kend om den steun der sociaal-demo- D. V. S.G. craten 1 Zooals ons van bevoegde zijde werd En als ze dan eindelijk na lang bidden medegedeeld, heeft de Deutsche Ver en smeeken en na het brengen van groote ejnjgte Schuhmachinen Gesellschaft G. offers, dien steun van de roode prole- g j-| fe Frankfurt a.M. thans aan tarlërs hebben verkregen, dan drijven zij j]aar fj]jaa| Waalwijk een speciale hun volgelingen te samen met t roode afdeeling verbonden, welke den verkoop plebs naar de stembus om aldus met van machines voor het kleinbedrijf en vereende krachten den rechtschen can- didaat de nederlaag te bezorgen. reparatie-inrichtingen ter hand zal nemen en zal deze firma, om haar fabrikaat in Inderdaad, een fraai spel van die de betreffende vakkringen te introdu- Twentsche Heeren! I ceeren, op haar stand no. 17 op de a.s. tentoonstelling te Tilburg eenige dezer .7. I voornaamste machines exposeeren. De Provinciaal lil 1611WS Uitstekende naam, die de Deutsche Ver- r-leinïgte 'S,ehuhmachinen Gesellschaft, in Waalwijk. 21 Juni 1-913y' Koopt ofet In den vreemde, wat gij In Waalwijk even goed eneveii goedkoop kunt vinden. 2051 W. B. ^©epfabrikantenkringen op het gebied van schoenmachines voor het grootbe drijf,- niet alleen in Holland, doch over 'de* geheele wereld bezit, doet verwach ten, dat zij ook wat machines voor kleinbedrijf en reparatie-inrichtingen be treft slechts datgene in den handel brengen zal, wat werkelijk den toets van iedere critiek kan doorstaan. On- I getwijfeld zal de D. V. S. G. ook op Gemeenteraad. dit terrein, waarop wij haar alle succes De candidaatstelllng voor den gemeen- toewenschen, haren weg wel vinden en teraad heeft plaats op Dinsdag 24 Juni raden wjj iederen vakman aan, indien a.s., de stemming en herstemming zoo hjj jn de gelegenheid is de Tilburg- noodig op 8 en 22 Juli a.s. sche tentoonstelling te bezoeken, den stand dezer firma, waar de betreffende Naar uit Derna wordt bericht, heeft generaal Briccola op 18 dezerwan Derna en Ghehab uit een dubbelen aanval gedaan. De kolonne van Ghebab viel hef Arabische kamp te Boekrat aan en ver dreef na een gevecht van enkele uren de Arabieren. De kolonne van Derna heeft na verbit terden strijd Ettangl veroverd. Het kamp te Ettangl is verbrand. De verliezen aan Italiaansche zijde zijn 19 dooden en 222 gewonden. Spanje. De infant is om halt twee van middag geboren. De voorstelling volgde om half vier met de gewone plechtigheid en in tegenwoordigheid van de koninklijke fa milie, den minister-president, den groot zegelbewaarder, enz. IJ, M. de Koningin in Brabant. H. M. de Koningin zal op Maandag 14 Juli de tentoonstelling van Kerkelijke Kunst te 's Bosch en de tentoonstelling te Tilburg bezoeken. De herstemmingen voor de Provinciale Staten in Overijssel. De uitslag der gisteren gehouden her stemming voor de Prov. Statenverkiezing in Overijssel Is als volgt Gewaptnde dienst. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht f 19.47'/2. Dc Uitslag. Naar bekend is houdt het hoofdstem bureau daags na de stemming des moi- gens ten 9 uur wederom zittiog om den uitslag officieel vast te stellen en de stukken van de stemdlstricten te contro leeren. Dit gaf 1.!. Woensdag alhier nog al heel wat werk. Zoo gaf het procesver baal der gemeente Waspik aan 327 uit gebrachte stemmen, 322 geldig en 5 van onwaarde; hiervan bekwamen Loeff 268 Prinsen 48, Vliegen 0 stemmen. Er wa ren slechts 326 namen geparapheeid. Na dat de stembiljetten opnieuw waren ge teld, kwam het hoofdstembureau tot de conclusie, dat de uitslag in Waspik was als volgt: Loeff 265, Prinsen 47, Vlie gen 6 en van onwaarde 9. Voor de gemeente Empel luidde het proces-veibaal als volgtuitgebracht en geparapheerd 58 stemmen, Loeft 57, Vliegen 2 en 1 van onwaarde. Volgens het hoofdstembureau, die de stemmen opDieuw opnam, was de uitslag, Loei! 55, Vliegen 2 en l van onwaarde. IJ. Kindsheid. A.s. Maandag des voormiddags zal wederom H. Kindsheid worden gehou- der, met optocht door de straat. De stoet zal bestaan uit bijna 40 nummers en wordt opgeluisterd door de harmonie van den Gildenbond. Er wordt van de verschillende num mers heel wat werk gemaakt en in ver gelijking met 't vorig jaar zal er weer heel wat nieuws te zien zijn. Lichtstcet. Met het oog op den uitslag der her stemmingen zal de vergadering voor den Lichtstoet, die bepaald was op Woensdag 25 Juni, gehouden worden op Donderdag machines te bezichtigen zijn en waar hem gaarne alle inlichtingen zullen wor den verstrekt, niet over te slaan. V.v d.S. Hagenbeek in Tilburg. De gisterenavond gegeven voorstel ling was zéér druk bezocht. Het rijke, varieerende programma werd vlot afgewerkt en geopend door evoluties op den draad, waarmede de draadkunstenares Signorita Lotita veel succes had. De even huiverige als sen- sationeele oefeningen aan de staaf door de „Twee Rodriguez" verwierven een uitbundig applausde artistieke werk zaamheden 'van de schoone Japansche „Lacita" vroegen eveneens onverdeelde aandacht. De dressuur van Zebra's, Ijsberen, Zeeleeuwen, Leeuwen (uit Nubie, Ab- bessinië, Zuid- en Oost- Afrika, Congo, Perzië enz), Indische reuzen-olifanten, dromedarissen, Bengaalsche koningstij gers, kameelen enz. enz. was eenig en hield den bekenden naam van Hagen beek alleszins hoog. De meest stoute en koelbloedige staaltjes van dressuur zoowel van den 'directeur W.illy Hagen beek, als van de temmers Frans Wass- mann, Willy Peters, mr.- Maxmilian, Carl. Feldman, mr. Florio, Jac. Chris- tensen, wedijverden met elkaar in durf, moed en zelfbeheersching. Het was een hoogst interessante, al leszins tot de kleinste onderdeelen verzorgde uitvoering, die duizenden be zoekers had getrokken welke gedurende meer dan drie volle uren hadden ge noten van het eerste-klasse werk van alle medewerkenden. Een tweetal goed geschoolde orkes ten zorgden op uitstekende wijze voor het muzikale gedeelte. In Tilburg is zooiets „noch nie da- gewesen". Bond van Ned. Lederfabrikanten. De algemeene vergadering van den Be Echo van het Zuiden, w L/i auill Vjy V4VM U WIMM JI t J a 1. ..a nLi am /I a n I itK on H - I ft am 1. a a a I .a a a m V.W ..MV... b n I V. 11 £.UI UV/.V. I»IIIU) VIII I'M"! 'MV.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9