Nummer 55 Donderdag 10 Juli 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijltscfie Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. SUNLIGHT Gemeentefaadsvergaderingen, DOOR MISDAAD GEFOLTERD, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. Binnenland. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. SUNLIGHT ~__runen" GELDERLAND. De Echo van het Zuiden, en lianotrantsche Courant, Dit Blad venohjjnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden era., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advektbntibn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten <esloten. Reclame* IB cent per regel. GEWMRB0RG0 ÖAHRVALSCHJ ZONDER SCHADELIJKE BEiTANDDEELEK Gedeponeerd T,231 Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 8 Juli des voormiddags ten half elf uur. Van nDE ECHO VAN HET ZUIDEN." 12) Ab, dat ondervindt du ook een nog jonge man, die op een zolderkamertje van eene wooing, in de Roode Poortstraat gelegen, eenzaam en treurig nederzit op den oenigon kreupelen stoel, welke met eene vermolmde tafel en de armzalige legerstede, ganscb de bemeabeling dier naakte on koude plaats uit maakt. In het schemerdonker van den vallenden avond, met bet bezwaarde hoofd op de hand gelennd, is die man in diep gepeinB verzonken en voorzeker dagen er geene vreugdige tafe- reelen op voor zyaen geest, want bijwijlen ontsnappen aan zijneD gepijnigden boezem holle en bange zuchten en zietdaar glippen tranen door zijne bevende vingeren heen, tranen die koken als lood en het hoofd niet verlichten, maar brandend en vurig uit de ontstoken oogleden op de verflensdo wangen rollen En nog jong nochtans is die treurende en weenende man en in dan bloei nog van het leven Wat misdeed hij toch wat suoode daad was eens zyu werk?.., dat hy nu als wanho pig en met brandenden blik, bet armoedig verblijf rondstaart en zich met de gebalde vuist woedend voor hot voorhoofd slaat Ellendeling! mort hij bitter, schriftver- valscher 1 dief die gij zijt waartoe zijt gij gekomen waartoe heeft uwe snoode hand, die zich tot onheil stiohten leende, waartoe heeft die hand, welke u tot goed doen werd geschonken en om menige euveldaad die zij verwekte, verdienen zou onbarmhartig te wor den afgeruktwaartoe heeft n die hand geholpen?... Gij zijt behendig in schrift, o ja en dit heeft u reeds menige ramp bewezen Ah nu eerst begrijp ik gansch en geheel Voorzitter Edelachtb. heer G. van 1 Hulten. Ongeveer kwart voor elf uur opent de voorzitter de vergadering aanwezig zijn alle leden, terwijl er een vacature is ontstaan door het overlijden van den heer Willemse. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopnemlng. In dato 23 Juni is bij den ontvanger procesverbaal van kasopname gedaan. Uit het onderzoek is gebleken, dat de boeken ordelijk en regelmatig zijn bij gehouden en het dienovereenkomend bedrag, f 3320 36V2, iu kas aanwezig was. Voorzitter. In tegenstelling met an dere jaren is er veel kasgeld. Nadat de ontvanger de verschillende jaarwedden heeft betaald is er nog een flinke som over. De ontvanger sprak er over om dit bedrag op de boerenleenbank te plaatsen, dan hebben wij er nog iets rente van. Aldus wordt besloten. b. Schrijven van Ged. Staten, hou dende mededeeling, dat tot zetter is benoemd in de plaats van wijlen den heer Willemse, A. van Speijk. c. Idem goedkeuring van het besluit tot toekenning van een bedrag a f 15 aan P. vaa Krieken. d. Idem af- en overschrijving van f 650 van de post ontginning woeste gronden op die van onderhoud van wegen. Wordt voor kennisgevingaangenomen. Voorzitter. Vrijdag 11 Juli wordt te 's-Bosch eene bespreking gehouden over het Electriciteitsvraagstuk. De commis sie vraagt of de raad het wenschelijk acht dat behalve B. en W. ook nog eenige leden van den raad de bespre king komt bijwonen. Brok. Ik geloof dat zulks niet noodig is. Van Dal. Ik zou van der Geld en Brok er naar toe laten gaan, die heb ben er meer verstand van dan wij. Maar voor de kleinere gemeenten zal er nog wel eenige jaren overheen gaan eer er electriciteit is en dan nog zullen er die niet zooveel aan hebben. Van Speijk. Ik zou denken dat juist wat onheil bet valsch testament moeBt stichten, dat ik voor Sabran heb opgesteld en waarmee bij naar Parijs vertrok!... immers men heeft sinds dien nooit de notaris Staesen weergezien, die een dag vro9ger naar die stad was ver trokken en in een hotel was afgestapt, waar men hem vond aan zijn bed verhangen... Ah, Sabrnn dat was uw werk Nu begrijp ik goed welke rol 't nagemaakte briefje spelen moest, dat den man van zelfmoord zou be schuldigen Ik begrijp maar altewei waartoe het valsch testament moest dienen en op wat manier gy sedert korten tijd ryk en weeldrig zijt geworden! Gij hebt den goedeD man gedood, die eens voor mij een goedhartig en rechtschapen meester was!.. Die arme man is als het onschuldig slachtoffer uwer booze hebzucht gevallen 1 hy was eene hinderpaal, gij hebt ze verbrijzeld en den levensdraad van hem, die altijd weldeed, sneedt gij wreed en onbarmhartig af en gij maaktet zijne zonen weezen En dat was wel ook mijn werk, ik moest een valsch testament opmaken en ook het schrift naar zijne hand nabootsen vuige schnrk die ik was Hadde ik veeleer mijne hand in 't laaiend vnnr gestoken, zoodat zij tot a8sche was verteerd Ach, wat was de droefheid der beide goede zonen groot bij bet rampzalig nieuws Hunne hartverscheurende, hunne zielsroerende weoklanken weerklinken nog in mijn onsteld oor en hunne gloeiende tranen vielen mij zwaar en brandend op 't knugend geweten neder. 'k Was op het punt hun toe te roepen Ik weet, ik ken de moordenaarmaar neen, ik zweeg, laf en snood en liet Bchande en schaamte aan hunnen geschokten boezem kna gen En sinds het oogenblik dat ik het schrik kelijk geheim doorgrondde, sedert de dag dat ik mij schuldig vond en roedepüohtig aan een snoode moord, beb ik geeue rust meer ge vonden 'k Ü3D heengegaan naar verre streken en beb alles beproefd niets mocht mij gelnkken en eene zware wrekende arm was over myn hoofd nedergezonkon Mijne dagen vlieten droef voorbij en de weinige nachten, die ik niet slapeloos doorbreng, om my zeiven te de kleinere gemeenten er het meeste aeo zullen hebben. Voorzitter, 't Is, dunkt mij, zooals Dr. van Beurden, althans als ik hem goed heb begrepen, Zondag in zijn le zing heeft gezegd. Door de electriciteit zullen er meerdere fabriekjes komen, zal, doordat men goedkoope drijfkracht heeft, zich niet alles in groote fabrieken concentreeren. dat is voor eene kleine gemeente toch van groote beteekeois. Brok. Gesteld dat dit waar is, dan nog zal men met het werkvolk zitten te kijken. Die werken veel liever in groo- tere plaatsen dan in kleine gemeenten. Voorzitter. Wij hebben hier een zuivel fabriek, waarbij misschien een 150 a 200 man zijn aaagesloten. Indien er nu electriciteit is, zou ieder op zichzelf er dan niet gemakkelijker toe overgaan om voor eigen rekening aldus te beginnen. Van der Geld. Het zou kunnen zijn dat men nu gemakkelijker machinale fabrieken krijgt. Nu staat men niet di rect voor die groote kosten, wat nu de meeste menschen afschrikt om te be ginnen. Brok. Ik geloof niet dat men er in de dorpen zoo heel veel aan zal hebben. Voorzitter. Het zal wel zoover komen, dat men dan electrische trams krijgt. Daardoor zal tenminste die vuile damp en rook van de stoomtrams vervallen. Wordt besloten dat ter vergadering zal gaan de Voorzitter met de heeren van Son en van der Geld. 3. Vaststelling gemeente- en armen- rekenlng. De rekening sluit met een bedrag van ontvangsten van f46492.13'/2 eo aan uitgaven op f44105.51, zoodat er een voordeelig slot is van f2390.62'/2. Voorzitter. Als men nog in aanmerking neemt dat wij f 550 buitengewone sub sidie aan het Armbestuur hebben ver leend, zal men zien dat de toestand gunstig is te noemen. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur sluit aan ontvangsten op een bedrag van f 9388.07, aan uitgaven van f 9385.37'/2» zoodat de rekening sluit met een goed slot van f 2.69'/2- Wordt ter onderzoek in handen ge steld van een Commissie bestaande uit de heeren Brok, van der Geld en van Halderen. 4. Onderzoek geloofsbrieven van de heeren Van Speijk en Van Dal. Nadat een Commissie de brieven heeft onderzocht wordt tot toelating besloten. Voorzitter. Van Delft uit de Molen- steeg heeft daar op de weg een hooimijt gezet. Ik heb er aanstonds de politie heen gezonden die hem er op heeft gewezen dat zulks niet mag, alvorens men daartoe van B. en W. vergunning heeft verkregen. De wegen worden er slecht dóór. Van Delft is daarop bij mij geweest en heeft mij gevraagd of er geen mogelijkheid bestond dat de hooi mijt kon blijven staan. Ik heb hem gezegd er, hoewel het bij het Dag. Bestuur thuis behoort, in den raadovertezullenspreken. Van der Geld. Als men daarmede gaat beginnen komt er geen einde aan. Voorzitter. Ik weet nu al dat er eenige klaar staan om het te vragen als van Delft vergunning krijgt. Van der Geld Kan hij hem nergens anders plaatsen. Voorzitter. Jawel. Wordt besloten geen vergunning te verleenen. Voorzitter. De verpachting van de Zeek en van de Haver moet ook onderhand plaats hebben. De notaris heeft er mij over gesproken en gaf me den raad dit jaar het niet al te vroeg te doen, vooral nu het hooi zoo slecht binnen komt. Op 22 of 23 Juli zal het beste zijn. De haver zou nog wel wat kunnen blijven staan. Kan de raad het goed vinden de datum van verpachting aan B. en W. over te laten. Aldus wordt besloten. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van Reclames Hoofd. Omslag. Eerste KamerverkieKingen. NOORD-BRABANT. 's Bosch 8 Juli. De Provinciale staten kozen heden tot lid van de Eerste ka mer de heeren Mr* T. W. v. d. Biesen (aftr. R.K.) en Mr. L. W. H. Regout (R.K.) in de vac. W. J. H. Prinzen (R.K.) ZUID-HOLLAND. Den Haag 8 Juli. De Provinciale Sta ten kozen heden tot lid van de Eerste kamer de heeren Dr. A. Kuijper in de vac. Waller (a.r.) L. W. C- van den Berg verwenschen, die weioige stonden, waarop ik mijne oogen Bluit, zijn gansch vervuld van nare droomen, van bange schrik oesldeD en ramptooneelen en immer, immer en altoos, ontwaar ik het bleeke en minzame gelaat vau mijnen meester en weldoener, gansch vertrok ken ec verkrampt voor mijne verdwaalde zinnen spoken Marteling is het en wreede foltering dat zal mijn lot tot het einde mijner dagen wezen, tot dat ik afgemat en den geest ver stompt, eene laffe dood in 't kille water zal gaan zoeken En het hoofd van den wanhopigenfalsaris viel nog dieper neer en hing hem op de geprangde borst. Eene nare stilte volgde, enkel gestoord door het zwoegend ademhalen des rampzaligen en het hevig boiizen van zijn gefolterd hart. En terwijl hij langzaam het hoofd verhief morde hy Ik moet uitgaan, 't wordt duister en ik heb noch licht noch vaur, en o ja, geen bste broods om te eten Het weinige geld dat ik bezat toen ik van Fran*ryks onveiligon bodem vluchtte, waar ik voor nieuw misdrijf zou worden aangevat en in de gevangenis opge sloten dit geld is sedert dagen reeds ver teerd... Geen middel vind ik om te leven, overal wordt de van papieren noch getuigschrift voorziene vluchteling van de deur gewezen en... ik heb honger. Sinds gisteren at ik niets, en mijn ingewanden verkrimpen. Tot over maat van smart heeft men my geboden dit schamele dak te verlaten, daar ik do weinige penningen niet meer heb, tot het betalen van 't arme en ellendige nachtverblijf. Zal ik op straat van honger en gebrek bezwijken of zal de onverbiddelijke wetsdienaar den gevluchten stumper votteD, die als een booswicht, die hy is, nog hnis noch dak bezit En dat is het loon uwer snoode daden I gij laffe schriftvervalscher..., raast de wanho pige zich zelf beschuldigend toe. Tot wat hebben al uwe schurkenstreken u gediend Zijt gij nu gelukkig rijk of weelderig ge worden bezit gy du den rijkdom en 't ge makkelijk bestaan waarnaar gij aasdet Ahrampzalige, uwe behendigheid en uw vernuft hebben u goed gediend Er blytt u niets anders dau de dood of de gevangenis meer over 1 Stelen, dat durft gy niet, daarvoor zijt ge te baDg, to laf. uw werk is als bet gift der slang..., gij werkt in 't verborgen en't geheim en de boosheid uit uwe Bnoode pen gevloeid, heefc reeds menig slachtoffer gemaakt. Achteruit, notarisGy tergend Bpook, niet ik doodde u, o neen maar 't was mijne pen die u den doodsteek gaf en die uw vonnis teekende. Maar verdwijn van hier. O, ver toornd schrikbeeld en ga den man vinden die u doodde, die uw beul was en u worgde, ik ben niet plichtig en aan uwen dood onschu!- Eo de razende man was verschrikkelijk om te zieu zijn brandend pnilend oog wierp ver dwaalde on dolzinnige blikken door het armoedig vertrok, zijn bleek geluat was door den grijns van angst en wanhoop overtogen en op den vertrokken mond tnsscben 't woe lend schuim en de knarsende tanden, stond een akelige spotlach te lezen... Gansch het uitzicht van den notarisklerk Michiel Valckers want hij was het - gaf afschuw ec walging, met wankelenden stap schreed hij naar de deur en mompelde Neen, 'k wil niet sterven ik zal bedelen!.-, Eo langzaam, als dronken, daalde hy van den vermolmden trap en verscheen weldra op straat, waar de duisternis des avonds, door de aangestokone gaslantaarns nauwelijks werd gebrokeD. Waar gaat hy heen Dat weet hy met en t is hem ook om 't even vooruit, recht voor zich zal hij stappen, totdat hij de band be schaamd zal durven reiken eo de vernederende aalmoes aanraken. £Iij gaat de Kapellekerk voorbij, die hem schijnt uit te noodigen binnen te treden, waar vertroosting en hulp en redding zyn en de barmhartige Gever aller zaken, die eens den moordenaar in genade ontving, hem wacht ee roept!... - God?., wat is dat? dat kont de ellendige dwaler nietDaar gelooft by niet aan wat denkt ge welIn zyn verstokt hart is geen geloof noch goed gevoel te vindtn Neen, alleen de mensch, die zal hem helpen (aftr. a.r.) en J. D. baron van Wassenaer von Rosande (aftr. Chr. hist.) NOORD-HOLLAND. Haarlem 8 Juli. De Provinciale Staten kozen heden tot lid der Eerste kamer, de heeren Mr. F. S. van Nierop (aftr. lib.) en de heer van Houten (lib.) in de vacature M. de Tong (lib.) ZEELAND. Middelburg 8 Juli. De Provinciale Staten kozen heden tot lid der Eerste kamer den heer Mr. A- J. Fokker (lib.) lid der Provinciale Staten voor Zierikzee, alwaar nu een vacature ontstaat. Het aftredende lid de heer C Lucasse (a.r.) bekwam 18 stemmen en Fokker 22. FRIESCHLAND. Leeuwarden 8 Juli. De Provinciale staten kozen heden tot leden van de Eerste Kamervoor de vac. Mr C. Th. v. Deventer (v.d.) den heer H. van Kol, (S.D.A.P.) oud lid der Tweede Kamer, en voor de vac. Mr- W. J. van Weide ren Baron Rengers (11b.) den heer Edo Bergsma (lib) burgemeester van En schedé). LIMBURG. Maastricht 8 Juli. De Provinciale Sta ten herkozen tot lid der Eerste Kamer met 35 van re 36 stemmen den heer Jhr. A. H. J H. Michlels van Kessenich (R.K) OVERIJSEL. Herkozen dr. H. Fransen (anti-rev.) GRONINGEN. Herkozen G. Zijlma (lib.) Herkozen werden de heeren Mr. P. C. 't Hooft (a.r.) en Mr. F. J. M. Reekers (r.k.), beiden met 34 van de 56 stemmen Mr. I. Evers kreeg bij de beide stem mingen 22 stemmen. De Eerste kamer bestond vóór deze verkiezingen uit 32 rechtsche leden, nl. 18 kath. 10 a.r. en 4 c.h.en 18 link- sche leden, nl. 17 l. en 1 v.d. Aan de beurt van aftreding waren dit jaar 4 kath. 5 a.r. en 1 c.h. of totaal 10 rechtsche leden en 5 lib, en 1 v.d. of totaal 6 linksche leden. Gekozen zijn bij deze ptrlodieke ver kiezingen 4 kath. 4 a.r. en 1 c.h., of te zamen 9 rechtsche leden en 6 lib 0 v.d. en 1 socialist, of 7 linksche leden. Eo eeD schuiDBchen uitdagenden blik op 't huis des Heeren werpende schrijdt de onge lukkige langzaam roort, totdat hy de Stoof- straat is ingetreden en een zucht van verlichting over zyne droge lippen komt, terwy! hij murmelt Ha daar komt een beer, zou ik 't wagen 't Is hier eenzaam en reeds duister I komaan I.. En den Btap naar den aankomenden persoon richtende, reikt hy aarzelend de hand en murmelt smeekend. Ach, mijnheer, eene aalmoes, all 't u belieft. Maar waarom schrikt de aangesprokene? Waarom keert hij bet hoofd (jliDgs om en schijnt hij zijn gelaat te willen verbergen?... Zie, hij trekt den rand van zijnen hoed dieper over de oogen, terwyl bij bdbI een geldstuk grijpt en het in de uitgestoken hand laat vallen. Maar wat beteekent dat nuDen bede lenden man ontglijdt het stuk aan de bevende handen en met schorre stem mort h(j door de opeengeperste taüden Sabran hier I... Robrecht Sabran want by is bet ver snelt den stap om den laetigen kerel te ont snappen, dien hij aan zijne spraak herkende maar deze, met de bracht dor wanhoop en der woede, heeft de haod krampachtig om zijnen arm geslagen en hondt den vluchtende stevig vastgeklampt... Oh wat gelukkig toeval. hier vind ik u weer en in rijkdom en weelde!... prevelt hij met duivelsohe vreugde, ah du ben ik uit den nood gered Man, laat my los wat wilt gij van my i ik ken u niet I Toch wel, Mynheer Sabranbyt hem de vreemde schooier toe, gy kent mij goed ik ben de plichtvërgeten booswicht dieD gy in misdaad en wroeging storttetIk ben de man, die u het valsch testament moest opma ken, dat u deD rijkdom gaf! Ik ben Michiel Vulkers, de sohriftvervalscher en gy zijt Sabran, de moorde...» (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1