De Balkan-Oorlog. Abonneert U op dit blad. gISÏÏWS UIT BEÏÏSDBH. Kleine Advertentiën. Adverteutiën. Kunst en Letteren. Buitenland. Frankrijk. Duitschland. Zweden, Rijkspostspaarbank. Korte berichten. Kerknieuws. Zuid-Afrika. H andel sber ichten Thans bestaat de Eerste Kamer uit 31 rechtsche leden en 19 Llnksche leden. De roode vloed. Bij de gemeenteraadsverk. in Am sterdam en Rotterdam is 't weer 't zelfde liedje, de roode vloed stijgt. Mannen als Verschure en prof. Diepenhorst moeten in Amsterdam hun plaats inrui men voor Kleerekoper en Mathijssen. In Rotterdam is direct slechts een christelijke gekozen, nl. Mr. v. d. Hoeven, en ook voor den bekwamen wethouder de Jong bestaat bij de herstemming goede kans. In deze stad komen twaalf sociaal-democraten in herstemming en er zal van rechtsverbazend hard gewerkt moeten worden. Hier komt weer de winst aan rood, het grootste verlies voor de liberalen en 't verdere voor de christe- lijken. Examen hoofdonderwijzer. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis*dat, behou dens onvoorziene omstandigheden, het mondeling gedeelte van de akte van be kwaamheid als hoofdonderwijzer o.m. zal worden afgenomen te 's-Hertogenbosch in het Concert gebouw van 10 tot en met 29 Juli, van 4 tot en met 9, van 18 tot en met 6 September, telkens van des morgens half negen af. Een Nederlandsche handelshoogeschool te Rotterdam. Naar wij vernemen zal dezer dagen de eerste algem. vergadering worden gehouden van de leden der vereeniging tot oprichting eener Nederlandsche Han- delshoogeschool te Rotterdam, ten einde in die vergadering over te gaan tot de vaststelling der statuten en de keuze van een algemeen bestuur en van het college van curatoren. Dank zij het particulier initiatief is 'n de kosten van oprichting en voorloopige instandhouding van de Hoogeschool voorzien, zoodat de totstandkoming van de Nederl. Hoogeschool is verzekerd. Eenigen tijd geleden werd medege deeld, dat de oprichting zou plaats heb ben uiterlijk Jan 1914 thans kan hieraan worden toegevoegd, dat hoogstwaar schijnlijk de Hoogeschool met October aanstaande zal worden opengesteld. Het bestuur heeft gemeend, waar de eindexamens van H. B. S. en Gymna- sius vlak voor de zomervacantie plaats hebben, de opening van de Hoogeschool zoo vroeg mogelijk in het Dajaar te moe ten doen geschieden, opdat de noodige aansluiting aan het voorbereidend onder wijs kan worden verkregen. De gelegenheid tot inschrijving zal waarschijnlijk met September worden opengesteld. verliezen van de£Serviëra al groot zijn geweest, er is alle reden om te geloo- ven, dat die van de Bulgaren nog groo- ter zijn, omdat zij den aanval zijn be gonnen en zij voortdurend hun mannen in gesloten gelederen met gevelde ba jonet hebben laten stormloopeD, onbe kommerd om de offers, die deze primi tieve manier van oorlogvoeren vergt. Het is duidelijk, dat in den beginne de BulgareD zoowel den moed als de bekwaamheid van hun tegenstanders on derschatten. Volgens de gevangenen die ik gesproken heb, vertelt de corres pondent verder, had men de soldaten gezegd, dat zij van de Serviërs niets te vreezen hadden, die nimmer tegen over een aanval met de bajonet stand zouden durven houden- Gedurende eeu heele week werden ook langs het geheele front van een 100 K.M. telkens nachte lijke aanvallen met de bajonet gedaan en welk een - slachtingen zulks tenge volge heeft gehad, is begrijpelijk. In dit vechten in gesloten gelederen hebben de Serviërs bewezen hun man te kun nen staan, zoowel in bravoure als in overleg. Zij zijn niet geweken, geen me ter cn alleen over lijken konden de Bulgaren voorwaarts schrijden. Vrijdag konden de Serviërs tot deu aanval overgaan. Zij namen den Tsaar Whr (een top van 2100 Meter, in het Westen van het Ossogojowagebergte). Zij namen voorts Riani en Banja eo maakten aldus de positie van Kotsjana onhoudbaar, die de Bulgaren moesten opgeven. Bij dez operaties ondervonden de Serviërs grooteo steun van de Mon- tenegnjnen. Ashmed Bartlett denkt, dat de be slissing tusschen Kustendil en Kriwolak zal vallen. De Servische generale stat hecht geen groote beteekenis aan de invallen van de Bulgaren in het Turksche gebied en bij Pirot. Het terrein is daar uiterst moeilijk en er staat een aanzien lijke Servische legermacht. gepeupel met vuurwapenen en den blan ken sabel uiteen dreveD. Er zijn talrijke gewonden. De onderhandelingen, die Za> terdagmiddag begonnen waren en waar aan deelnamen generaal Botha, generaal Smuts, sir George Farrar en de stakings leiders, hebben tot een gunstig resul taat geleld. De leiders hebben de voor gestelde voorwaarden aangenomen en de staking werd derhalve voor geëindigd verklaard. De arbeiders hervatten onmiddelijk het werk. De aangenomen voorwaarden zijn de volgende De stakers zullen zich naar hun woningen begeven en de ongere geldheden zullen ophouden. De stakers van Kleinfontein zullen weder in dienst worden genomen en de regeering waarborgt eeD behoorlijke ver goeding aan degenen, die hen vervan gen hebben. De stakers aan de mijnen moeten weder aan het werk gaan en zullen weder aangenomen worden, naarmate het werk aan de mijnen hervat wordt. Aan de vertegenwoordigers der werk lieden wordt toegestaan andere grieven ter kennis van de regeering te brengen die een onderzoek daaromtrent zal in stellen. stalte, met oogen waaruit levenslust, maar ook levensernst u tegenstraalt. Een regelmatig besneden gezicht, dat ver trouwen wekt. Zóó, naar onze voorstel ling, moeten de Kerkvorsten er uit heb ben gezien, die door de eeuwen heen de wereldpositie van de R. K. Kerk handhaafden*. Mr. Troelstra bij de Koningin Men meldt uit Apeldoorn d.d Zater dag Nadat H. M- de Koningin naar Haar villa was teruggekeerd, bleef mr. Troel stra nog een half uur ten paleize vertoe ven en heeft hij in het paleis den lunch gebruikt. Per hofrijtuig werd hij daarna weder naar het station teruggebracht en verliet hij te 1 uur- 53 Apeldoorn. Er waren nu weinig menschen aan het station. In de wachtkamer werd hij omzwermd door journalisten, maar uit den aard der zaak liet hij over de conferentie niets uit. Wel gewaagde hij van de vriende lijkheid, waarmede H. M. de Koningin, met Wie hij circa 11/2 uur in gesprek was gebleven, hem ontvangen had Ook in Het Volk zou zeide hij niets over de audiëntie gepubliceerd worden. Hetgeen de Telegraaf vermeld had, om trent datgene, wat hij aan de Koningin zou mttdedeelea, verklaarde hij openlijk voor een verzinsel. Op de vraag of hij verwacht had door H. M. de Koningin geroepen te worden, antwoordde hij„Waarom niet Het behoort immers tot de constitutioneele gebruiken om partijleiders over den pn- litieken toestand te raadplegen Korten tijd daarna vertrok hij per trein. Te 2 uur 23 werd de oud-Minister De Meester verwacht, om door H. M. te worden ontvangen. Het is moeilijk wijs te worden uit den warwinkel van berichten, die elkander tegenspreken. Dat is zeker, dat verwoed gevochten is en dat de Bulgaren tot dusverre aan de verliezende partij zijn, maar dat de Serviërs al meer verliezen geleden hebben dan in den geheelen Turkschen oorlog» Ashmed Bartlett, dezelfde correspon dent van de Dally Telegraph, die inder tijd den terugtocht der Turken zoo in drukwekkend heeft beschreven, bevindt zich thans bij de Serviërs. Aan beide zijden, zoo schrijft hij, zijn de verliezen hartverscheurend geweest, en voor de eerste maal worden de Ser viërs geplaatst voor de meedoogeoloo- ze werkelijkheid van den modernen oorlog, want gedurende de vorige week hebben zij grooter verliezen geleden, dan gedurende de zes maanden van den oorlog tegen Turkije. Maar mogen de Gevechten tusschen Grieken en Bulgaren. Een officieel rapport geeft uitvoerige bijzonderheden over de gevechten bij Kilkitsj. Het zegt, dat de drie dagen van het gevecht groote offers kostten aan de heldhaftige Grieksche regimenten. De vijand werd in wanorde uiteen ge jaagd, hoewel zijn strijdmacht bijna even groot was als de Grieksche. De Bulgaren beschikten over 16 bataljons infaot;rie met ongeveer 24 kanonnen. De achter volgde vijand vluchtte in de richting van de brug bij Orljak, 12 kanonnen, waar van 6 snelvuurkanonnen, tal van kisten, wagens, een menigte geweren en schiet voorraad in den steek latende. De vijand trok terug, van nabij achtervolgd. Het aantal manschappen, dat de hoofdstelling bij Kilkitsj verdedigde, wordt op 30 tot 35,000 man geschat, en zoo men er de strijdmacht bijvoegt, die door de Griek sche linker divisie uiteengeslagen is, dan zal het aantal manschappen, dat Kilkitsj verdedigde, niet ver van 50.000 afzijn. Men heeft nog niet precies geteld hoe veel kanonnen en materiaal men op den vijand veroverd heeft. De verliezen aan Grieksche zijde zijn evenredig aan be teekenis van dezen verschrikkelijken slag. Het hoofdkwartier weet nog niet 't juiste getal, maar naar alle waarschijnlijkheid zal het aantal dooden en gewonden niet beneden de 10,000 zijn. Er zijn vele hoofdofficieren en officieren gesneuveld. De verliezen van den vijand moeten, te oordeelen naar'^het aantal lijken, dat men gevonden heeft, zeer veel grooter zijn, dan die van de Grieken. Deze schitte rende Grieksche overwinning is met veel bloed gekocht, maar zij zal van invloed zijn op den geheelen veldtocht en de rust van het land verzekeren. Parijs, 7 Juli. Met 339 tegen 223 stemmen heeft de Kamer art. 18 van het militaire wetsontwerp aangenomen, waarin de duur van den diensttijd op drie jaar wordt gesteld. Berlijn, 7 Juli. Generaal-majoor Von Falkenhagen, chef van den staf van het vierde legercorps, is tot minister van oorlog benoemd, met bevordering tot luitenant-generaal 'in disponibiliteit. De Koning en de Koningin van Italië begaven zich vanmiddag na een hartelijk afscheid van de Zweedsche majesteiten naar het jacht Trinacrlr, dat in den loop van den avond de terugreis zal beginnen. Nat. Muziekwedstrijd te 's Hertogenbosch. De voortzetting van den wedstrijd op Zondag had niettegenstaande het buiige weer, veel belangstellenden getrokken naar het terrein. De jury bestond uit de heeren Henri Volmar, te Den Haag P. A. Stenz, te Tilburg en G. Dik, te 's Bosch. De wedstrijd werd geopend met een welkomstgroet bij monde van den vice- president van het uitvoerend comité, den heer Eugène Goulmy. Daarna bliezen de 17 vereenigingen, tellende 600 mu zikanten, om beurten hun verplichte en vrije nummers. De uitslag is als volgt Marsch-wedstrijd Tweede afdeeling le prijzen »Scheldegalm«, Hansweert 'Mutua Fides,* Budel2e prijs »Kunst na Arbeid,* Den Bosch 3e prijs niet toegekend. Eerste afdeelingle prijs >De Eendracht,* Onsenoort en Nieuw- Kuijk >Sophia's Vereeniging,* Loon op Zand; Volharding,* Budel; 2e prijs: >Paul Kruger,* Zaandam >Oefening baart Kunst,* Schiedam Kon. Papierfa briek >De Eendracht,* Velsen; 3e prijs niet toegekend. Concert-wedstrijd Vier de afdeeling Harmonie: »Kunst na Ar beid,* Den Bosch Derde afdeeling Fan fare: le prijs >Mutua Fides,* Budel; 2e prijs niet toegekend. 3e prijzen >Schel- degalm,* Hansweert>Prlnses Juliana* Eek en Wiel. Tweede afdeeling Har monie le prijs »De Eendracht,* Onse noort en Nieuwkuijk2e prijs *Paul Kruger,* Zandvoort3e prijzen: »Har- monie,* Grave; jConcordia", Vlijmen. Eerste afdeeling Fanfare le prijs •Sophia's Vereeniging,* Loon op Zand 2e prijs Volharding,* Budel; 3e prijs lOefening baart Kunst,* Schiedam. Af deeling uitmuntendheid Harmonie le prijs >Harmonie* der Kon. Papierfabriek >De Eendracht,* Velsen; Kon. Muziek gezelschap >Euphonia*, Kaatsheuvel en de Muziekvereeniging >Apollo« te Zaan dijk 2e prijs >Amicitla,« Steenbergen; 3e prijs niet toegekend. Na afloop gaf Kessel's Muziekvereeniging te Tilburg een feest-concert. Wij^ geven thans nog een en ander over7't verblijf van Z.Em, in ons land. Zondagavond heeft de kardinaal in de Willebrorduskerk te Amsterdam een H. Lof gecelebreerd. De plechtigheid in de kerk werd ge volgd door een huldiging op straat. De kardinaal, omringd van een Zwitsersche lijfwacht en prelaten, stond op het bal- con van de pastorie, onder een electrisch verlichten baldakijn. Een uur lang defi- eerden genootschappen met vaandels enz. voor hem. Maandag heeft kardinaal van Rossum een bezoek gebracht aan Warmond. Om 12 uur kwam hij daar per auto aan en rëed de Groote Laan op, die alleen ge bruikt wordt op buitengewone tijden en bij bijzondere gelegenheden. Langs de Laan, die ongeveer 250 meter lang is, stonden aan beide zijden de kinderen geschaard van de R. K. bijzondere school, daarnaast de leerlingen van het klein- seminare te Voorhout en ten slotte de studenten van Warmond en de geeste lijkheid, w. o. de bisschop van Haar lem, om aan den ingang den hoogen bezoeker welkom te heeten. Z Em. was vergezeld van mgr. Meeu- wissen. De president van het groot-se minarie hield een welkomstrede. Kort na de aankomst had een lof plaats in de kapelna afloop daarvan werden verschillende gedeelten van het gebouwencomplex bezichtigd. Om twee uur werd de maaltijd gebruikt, waarbij verschillende genoodigden aanzaten, waarop om ongeveer 4 uur in den na middag de kardinaal weer per auto ver trok zooals hij ontvangen was, onder het gelui van alle klokken van het se minarie en de toejuichingen van de stu denten en aanwezigen. Des avonds had de huldiging van Z. Em. plaats door de vrouwenafdeeling van de Aartsbroederschap der H Familie in de O. L. V- kerk te Amsterdam De kerk was prachtig versierd. De Zeereerw. pater J Haagh sprak Z.Em. toe, waarna de kardinaal vanaf zijn troon eene toe spraak hield. Dinsdag werd aan de geestelijken en leeken een audiëntie verleend, die door vele personen, waaronder tal van auto riteiten, werd bezocht Z.Em. zal na 's- Bosch ook Tilburg bezoeken. Donderdag a.s. wordt Z.Em. kardinaal van Rossum des middags om half vier door H- M. de Koningin in Den Haag in audiëntie ontvangen. Z Em. zal des morgens naar Den Haag vertrekken en des middags door hofrijtuigen van de nuntiatuur worden afgehaald en naar het koninklijk paleis worden gebracht. Z.Em. zal aan H. M. worden voorge steld door den grootmeester van het Koninklijk Huis, baron Sirtema van Gro- vestins. Aan de Intransigeant wordt uit Augsburg geseind Een militair vlieg, tuig is vandaag van 50 meter hoogtt gevallen door het weigeren van den mo. tor. De twee inzittenden, luitenants van de militaire luchtvaart zijo zwaar ge. kwetst. Het vliegtuig is vernield. Zes ingezetenen te Flores zijn g«. storvan na het eten van vleesch van door miltvuur aangetaste schapen. 18 inwc- ners liggen op bet uiterste en tal va0 andere zijn zwaar ziek. Het vleesch was verkocht na machtiging van de gemeen, telijke veeartsen. Moor daan slag. Maandagavond waren de 25-jarige slagersknecht A. de V. en de 34-jarlge schoenmaker C. v, A, samen naar een bioscoopuitvoering geweest. Na afloop van de voorstelling begaven zij zich van de eene kroeg raar de andere en drotj. ken er lustig op los. Omstr*eks kwart voor twaalven werd het café op den hoek van de Govert Flinck- en de Swee- linckstraat bereikt en ook hier werd nog menig glaasje sterken drank ge. bruikt. Al spoedig ontstond een woor denwisseling over een vrouw, welke twist ten slotte in een heftige ruzie ontaard de. De slagersknecht haalde toen een lang mes te voorschijn, waarmede hi zijn kameraad bedreigde. De kastelein verzocht daarop beiden zyn café te verlaten. Nauwelijks buiten de deur gekomen haalde de W. opnieuw zijn mes te voorschijn en stiet dit met kracht in den rug van v. A. Het lange mes drong tot diep in de borstkas. De versla gene zonk schreeuwend ineen en werd per auto-brancard naar het gasthuis vervoerd. Onmiddelijk kwam de politie ter plaatse die den dader arresteerde en naar het bureau Stadhouderskade overgebracht. De toestand van de getrof fene is zeer ernstig. Men vreest dat men hem niet in* het leven zal kunnen behou den. Den dader heeft een volledige be keBtenis afgelegd. Heusden, 9 Juli 1913. Benoemd. Tot hoofd der R- K. Parochiale Jon gensschool is benoemd de Heer Carpy thans hoofd der Openb. School te Empel. Uitstapje. Naar men ons mededeelt ligt het in de bedoeliog der Heusdensche Harmo nie deel te nemen aan het op 23 Juli te houden festival te Zevenbergen, bij gelegenheid van de onafhankelijkheids feesten aldaar. De staking aan de Randmijnen in Zuid- Afrlka heeft zich in een ware anarchie omgezet. De e'ectrische centrale werd aangevallen, de stad werd in duisternis gehuld, het poststation werd in brand gestoken. De troepen die zeer lank moedig waren, hebben ten slotte vuur gegeven, maar de toestand werd van dien aard dat de politie moest vluchten tot er nieuwe versterkingen kwame», die het- Z. D. H. de Bisschop van Den Bosch heeft benoemd tot assistent te Tilburg (O. L. Vr. Moeder van Goeden Raad) den weleerw. heer F. A. J. Boelaars en tot kapelaan te Dreumel den eerw. heer A. J. C. van den Heuvel, priester van het Seminarie. Evenals verleden jaar zal de heer K. A. M. ridder de van der Schueren, bur gemeester te Bemmel, ook dit jaar als vertegenwoordiger van de Nederlandsche afdeeling van de Souvereine Orde van Malta de bedevaart naar Lourdes verge zellen en aldaar als brancardier dienst doeD, terwijl hij door het bestuur der bedevaart is ultgenoodigd om tijdens de processie met het H. Sacrament het officieel costuum te dragen. Kardinaal van Rossum. De gewichtige gebeurtenis, het bezoek van Z.Em. kardinaal van Rossum aan zijn vaderland, over wiens intocht we een vorig maal reeds schreven, heeft groote vreugde en blijdschap onder ons katholieken van Nederland gebracht en met belangstelling lezen wij alles wat er hleromtreot geschreven en gezegd wordt. Zie zelfs wat het liberale »Haa- delsblad* o. m. over Z Em. kardinaal .van Rossum zegt »Toen we hem Vrijdagmiddag, lang zaam voortschrijdend over het perron zagen wandelen, was ééo blik voldoende om ons te overtuigen, dat kardinaal Van Rossum een dier mannen is, welke de Katholieke Kerk noodig heeft om haar wereldpositie te handhaven. On danks zijn 58 jaar een kaarsrechte ge- Op het vliegterrein Johannisthal zijn gisterenavond op een hoogte van twintig meter twee vliegmachines in botsing gekomen. 1,1^3 Beide vliegerskapitein Friedel en vlieger Helacha werden zwaar gewond aan den ruggegraat. De machines zijn geheel vernield. De vlieger Helache, die bij de botsing van 2 vliegmachines gewond werd, is aan de verwondingen overleden. Bij Simbirks in de landstreek As- radamodka brak in een hotel een groote brand uit, die zoo hevig om zich heen greep, dat de aanwezige boerderijen bijna allen verbrandden. Nadat het vuur ge bluscht was werden 154 lijken gevonden. In de Heinitz-mijn zijn vijf werk lieden door een instorting gedood, een lijk is reeds opgedolven en begraven De 12-jarige dochter van den land bouwer Kessels te Maasniel (L.), be kwam Woensdag bij het aanmaken van een fornuis dergelijke brandwonden, dat zij gisteren aan de gevolgen is overleden. Te Maastricht is aangehouden een 17-jarige chauffeur, als verdacht Woens dagavond Leenders te Meerssen met een auto, die verbazend snel reed, te hebben doodgereden. Te Harencarspel (N. H.) is de 25- jarige R. door een stier, dien hij leidde, aangevallen en dermate gewond, dat hij gisternacht aan de gevolgen overleden is. Gisteren is te Kropswolde de 53 jarige arbeider J. M. van een voer hooi gevallen en aan de gevolgen overleden. De 80-jarige C. is in de Geleen (Limb.) verdronken. Bij Slttard is het lijk gevonden van een Duitscher. Het zou gisteren ge rechtelijk worden geschouwd. Een ZITPLAATS onder het H Lof GEVRAAGD in de Kerk van Sint Jan Baptiat. Waar zegt de Uitgever. 5036 WORDT GEVRAAGD: Een nette DIENSTBODE, om zoo spoedig mog lijk in dienst te treden. Brieven Bureau dezer Coorant. 5087 Wegens concurrentie zijn de goedkoops sigaren verkrijgbaar voor f 7,50 per mille en de bolknakjes voor f 12,per mille. Aanbevelend, Wed. v. d. 8ANDEN, 5044 Waalwijk. Een mooie spits TE KOOP geschikt voor Karnhond en Melkwagen bij L. VAN DEN HOVEN, Kaatsheuvel. 5046 TERSTOND GEVRAAGD Een flinke, nette JONGEN, 14 A 16 jaar oud, voor msgazijn- en loopwerk. AdresW. BREKELMAN3, in Leder, Waalwijk. 5058 TE HUUR een nette woning nabjj de haven. Te bevragen Dij ALOYS VER- BUNT. 5048 Baron en Babonesse van HEECKEREN VAN WaLIËN te Vryhoeven-Cappel ge ven kennis van de geboorte van eanen ZOON. Vrijhoeven- Cappel, 29 Juni 1913. 5017 lmL il _i Aan het postkantoor WAALWIJK en de daar onder ressorteerende hulpposlkantoren werd ge durende de maand Juni Ingelegd f I486*,66 Terugbetaald f 7799,93. En werden 13 nieuwe boekje» uitgegeven. o- Aan liet postkantoor KAATSHEUVEL en de daaronder ressorteerende, hulppostkantoren werd gedurende de maand Juni 1913 Ingele d f 6680,69 Terugbetaald f5532,58 Uitgegeven, werden 41 nieuwe boekjes "BESOIJEN, 8 J-ili. De prije der boter was heden op de markt lloogpte prijs 1 1,36. Laagste prijs f 1,28. Eieren 4'/i k 5 cent perstnk.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 2