Nummer. 56 Zondag 13 Juli 1913. 36e Jaargang. JCK Tweede Blad. I De Balkan-Oorlog. NEKSLAG der Kamer van Koop handel en Fabrieken te WAAL WIJK, betreffende den toestand van den handel, de nijverheid, de scheepvaart en van den land- en tuinbouw over het jaar 1912. lacht stigd mer. ende OP. idel IK. Wandel in Schoenfourniturtn en aanver wante artikelen. Het jaar 1912 kenmerkte zich door ene geregelde stijging der prijzen van 11e ledersoorten en waar de artikelen let aan evenredig hooge prijzen konden porden van de hand gedaan, kan 1912 ilet zoo gunstig worden genoemd voor e handelaars. Het hoofdartikel van onzen handel vas nog steeds het chroom-geitenleder, ■M voorkeur werd in dit artikel het Ame- Ikaansche fabrikaat gekocht. Ook Duitschland en Frankrijk leverden it in tamelijke hoeveelheden. De geregelde stijging der ruwe gei- envellen deed zich hier en daar reeds oelen, daar eenige fabrikanten gedwon- en waren de prijzen hunner verschil- ende sortimenten te verhoogen, om dsze enminste eenigszins in evenredigheid te unnen stellen met den hun kostenden prijs. Satinleder, zoowel als Satinkips, He en en nekken hadden bijna geen aftrek. De vraag naar Box-Calfs, Box-Runds, x-JaVa en Box-Kips daarentegen was ér groot. Waar Box-Calf voor het ootste gedeelte van Duitschland be rokken werd, kon ons land zelf uage- oeg geheel in de behoefte van Box- uüd en Box-Java voorzien. Met het oog p de dure prijzen van Box-Java, werd et artikel Box-Kips veel gevraagd en erin aan het zacht gewerkte Ameri- aansche fabrikaat de voorkeur gegeven. De vraag naar lakleder was zeer groot n er was vooral een Amerikaansch ar- kel aan de markt, waarbij het zoo ge- eesde springen tot een minimum was reduceerd en tengevolge daarvan vlot verkocht werd. Daar de prijzen der iden voortdurend bleven stijgen, zagen e fabrikanten van Box-rund, Box-Java z. geen kans de hun toekomende prij- n te maken. Een paar fabrikanten be- onnen zich toe te leggen op de berei- ing van lakleder en werd hun fabrikaat oor velen geroemd. Naar paardenleer was weinig vraag, venmin voor het artikel paardenstuiten het laatste trimester van 1912 kwam echter meer kooplust voor deze ar- elen en men meent dat in de naaste ekomst de prijzen langzamerhand zul- en verbeteren. De handel in gespleten rundsleder was leduidend en dank deze artikelen was iet voor de kleine schoenfabrikanten, n voor hen die goedkoop schoenwerk abriceeren, mogelijk eenige winst te naken, daar zij hierdoor in de gelegen- ïeid waren, hunne schoenen voordeeli- ;er te maken, dan met gewoon gelooid oolleer en binnenzoolleer. Splltleder als overleer had totaal geen aftrek. Grauw overleder werd bijna niet meer gevraagd, daarentegen genoot Java vet eer, Noordbrabantsch fabrikaat, zeer veel navraag. De handel in schapenleder voor schoen- voerings bleef onveranderd. De invoer lit Frankrijk bleef zeer belangrijk. Het Pransche artikel is volgens oordeel van vele schoenfabrikanten vooralsnog on misbaar, vooral met het oog op de fijn heid van deze ledersoort. Ook het bin- nenlandsch fabrikaat genoot goeden af- 'rek. Chroomschapenleder werd minder gezocht. De resultaten van het vorig aar schijnen hiervan wel de hoofdoor zaak te zijn. De prijzen der serges en trijpen wa ren tengevolge der stijgende wol- en katoenprijzen met 1520°/0 verhoogd. Dit bracht echter geen verandering te weeg in den omzet van het artikel. Betreffende de kleinere fournituren valt Weinig verandering te vermelden. De handel in Fransche koperen rivets was vorig jaar bijzonder levendig. Ook naar veters was was veel vraag, zij kunnen thans in alle mogelijke kleuren geleverd worden. In Celluoid-ringen en haken ging veel om, terwijl parelmoerknoopen buitenge woon veel gevraagd werden. Laken, stof ter vervanging van leder kwam meer in aanmerking. Wat de hakken betreft, valt op te merken, dat de verschillende soorten houten hakken in bekende Fransche of Amerikaansche modellen zich handhaven doch gummihakken raken in discrediet. In dit laatste nummer was de omzet belangrijk minder. Van alle hier genoemde kleinere arti kelen liepen de prijzen eveneens op. Koloniale en Petroleumhandel. De handel in koloniale waren was on geveer gelijk aan dien van het vorige jaar, ofschoon hij toch ook in enkele opzichten daarvan verschilde. Zoo schrijft ons de firma Verbunt van Overbeek, die op verscheidene plaatsen filialen heeft In de eerste helft des jaars n.l. kon den aanzienlijke partijen worden omgezet. Toen echter in het najaar de prijzen van verscheidene artikelen, vooral van koffie, aanmerkelijk stegen, verminderde het debiet. Door de concurrentie, die vooral in deze branche buitengewoon groot is, waren de winsten uiterst klein, zoodat men zich verwonderen moet, hoe uaast de vele reeds bestaande winkels en magazijnen in koloniale waren, nog telkens nieuwe kunnen verrijzen. De peulvruchten waren dit jaar zeer ruim gewassen, waardoor de prijzen voortdu rend daalden. De meeste soorten van olie echter bleven op hoogen prijs. De noteering van enkele soorten heeft eene tot he den oDgekende hoogte bereikt. Zeer veel wordt gekocht door inwo ners van aangrenzende gemeenten, welke hier arbeiden, terwijl ook meerdere kleine winkels aldaar, hier hun voorraad aan schaffen. In den Petroleumhandel, gedreven door de Amerikaansche Petr. Comp. de pót Waalwijk, viel eenige achteruitgang te constateeren. De achteruitgang zal wel moeten worden toegeschreven aan het gebruik van goedkoopere nevenpro ducten en vooral aan de gasfabriek te Kaatsheuvel. In de jaren 1910 tot en met 1912, bedroeg de omzet als volgt In 1910 680400 Liter. 1911 702100 1912 625580 dat is ongeveer 50 wagens. De prijs der Prima Amerikaansche Petroleum was gedurende het geheele jaar ongeveer 8V2 ct. per L. In Russische petroleum gaat steeds minder om. De verbruikers wenden zich hiervan af, zoowel om de kwaliteit als om het bekende gevaar in het gebruik. De omzet in spiritualiën was onge veer gelijk aan dien van het vorig jaar. Ook thans, en dit schijnt regel te wor den, viel eene kleine verbruiksvermin- dering te constateeren. Stoomtramlijnen 's BoschHeusden Waalwijk en TilburgWaalwijk. Overzicht der opbrengsten gedurende het jaar 1912. Opbrengst van het reizigersvervoer f71790,735. Opbrengst van het goede- renverv. f 50368,55s. Diversen f 9703,91 Totaal 131836,205. 1911 126340,615. Vermeerdering 5522,59. Aantal vervoerde reizigers in 1912 456473 personen. Aantal vervoerde rei zigers in 1911 448547 personen. Ver meerdering 7926 personen. Goederenvervoer in 1912 34226000 K.G. Goederenvervoer in 1911 33,455.100 KG. Vermeerdering 775000 K.G. Stoombootdiensten. Waalwijk—RotterdamAmsterdam Zaandam. Opbrengst van het vervoer in 1912 f30,826,165. Idem in 1911 f29.635,565 Vermeerdering f 1,190,60. Deze maatschappij kan dus weer op beduidend meer vervoer in alle opzich ten wijzen. Haven en Scheepvaart te Waalwijk. Ook het jaar 1912 mag voor onze haven bevredigend heeten. Het aantal binnengevaren schepen bedroeg 695, met een inhoud van 49917 ton, tegen 694 schepen, inhoudende 48757 ton ge durende 1911. De opbrengst der haven- en kadegel- den bedroeg f2356,42 tegen f2324,79 in 1911. Door den zachten winter ondervond de scheepvaart geene belemmering van eenige beteekenis. Wat de plannen ter verbetering onzer haven betreft, verwijzen wij naar hetgeen wij dienaangaande in onze Algemeene Beschouwingen schreven. Botermijn. De aanvoeren op onze botermijn ston den ongeveer gelijk met die van het vorig jaar. Naar schatting bedroeg die aanvoer ruim 30000 K.G. De prijzen, schoon niet zoo hoog als in het abnormaal droge jaar 1911, varl eerden van f 1.30 a f 1.40 per K.G. De roomboterfabrieken in onze om geving stonden met hun product meest al 5 procent boven den prijs, op onze mijn besteed. Veemarkt. Het jaar 1912 was voor onze veemarkt gunstiger dan 1911, gedurende hetwelk, tengevolge der epidemisch heerschende ziekte mond- en klauwzeer, onze markt maandenlang zoo goed als niets betee- kende. De aanvoeren, welke die van 1911 beduldeud overtroften, bedroegen te sa men 18000 runderen, schapen en varkens. De prijzen van het hoornvee waren het geheele jaar zeer duur. Als Daar gewoonte werd op onze markt veel aan gekocht voor het buitenland. Belangrijke quantums fok- en kalfvee, alsmede vette kalveren, worden van hier naar Spanje, België en Duitschland ver zonden. Verleende vergunningen krachtens de Hinderivet. Aan Weduwe P. A. Bergmans tot het plaat sen van een gasmotor in hare schoen fabriek. Firma van Iersel, Witlox Co. tot uitbreiding harer stoomlederfabriek. P. M. Donker tot het oprichten eener slagerij. H. van.den Broek idem. Ant. Timmermans tot het oprichten eener bewaarplaats van lompen en been deren. Overzicht Granen 1912. Gedurende de vier eerste maanden van het jaar Hepen de prijzen van alle graansoorten gestadig hooger, zoodat de handel hiervan aanmerkelijk profiteerde. Kort na Mei echter kwamen lagere prijzen, hetgeen hoofdzakelijk den ver bruikers ten goede kwam, vooral waar de hooge prijzen der vleesch- en zuivel producten zich konden handhaven. Rogge en gerst ondergingen evenwel deze prijs verlaging niet, als gevolg van sluiting der Dardanellen in de maanden April en Mei en het uitbreken van den Bal kan-Oorlog in October. Over het algemeen was de kwaliteit van de inlandsche tarwe en haver slecht, tengevolge van het zeer ongustige we der gedurende den oogsttijd- Haver bij het begin van het seizoen zeer hoog in prijs, daalde geleidelijk door groote aan voeren van ordinaire OostzeesoorteD, alsmede van Amerikaansche Clipped, welke laatste soort sedert jaren niet meer ter markt werd gezien. In tegenstelling met voorheen werd in deze streek vrij veel mais verhandeld, daar de nieuwe La Plata maïs te bekomen was aan prij zen lager dan andere jaren, terwijl ook de kwaliteit zich uitstekend hield. Daar 't artikel lijnkoeken en lijnkoek schilfers (Amerikaansche) in het najaar f 20 per 1000 ko. lager stonden dan in het voorjaar, nam ook de consumptie hiervan, in de vier laatste maanden van het jaar sterk toe. Dit meerdere verbruik van mais en lijnkoeken had tengevolge, dat erwten en boonen minder gevoerd werden. De prijzen varleerden als volgt Rogge f 6,— (ot f 7,per 75 K.G De Krijgsbedrijven. De veldtocht in Macedonië is voor de Bulgaren verloren, en de strijd om Sofia zal nu eerlang beginnen, dat is de slotsom, die men uit de telegrammen trekken moet, Woensd. hebben we uiteengezet, wel ke noodlottige gevolgen de verovering van Istlp door de Serviërs, in verband met het opdringen van de Grieken uit het Zuiden, voor de Bulgaren hebben moest. Bij Istip (ook de dagbladcorres pondenten te Sofia weten dat die plaats in handen der Serviërs is) is de laatste kans voor de Bulgaren te loor gegaan want daar is hun poging mislukt om door een omtrekkende beweging op den lin kervleugel goed te maken wat op den rechtervleugel en op het centrum ver toren was. Door den opmarsch van de Grieken is hun echter de verbindingslijn naar het Zuidoosten langs den spoorweg KawalaSeres afgesneden niet alleen, maar ook de terugtocht door het dal van de Stroemitsa onmogelijk gemaakt. Want van Istip loopt naar het Zuidoosten een weg, voor voertuigen begaanbaar, door het dal van de Stroemitsa, over Rado- wltsa naar de plaats Stroemitsa. Van de plaats Stroemitsa af tot Petritsj toe, waai de rivier Stroemitsa in de Stroema uit mondt, loopt deze rivier van het Wes ten naar het Oosten, het dal is tusschen die plaatsen een 5 tot 10 K.M. breed. Ten Zuiden van de Stroemitsa strekt zich eveneens van West naar Oost het Welesgebergte uit. De Grieken konden nu langs twee wegen het dal van de Stroemitsa bin nendringen. Ten eerste langs een pas in het Oosten van het Welesgebergte, die bij Petritsj uitkomt. Ten tweede langs een pas in het Westen van het Weles gebergte, waarover de weg van de plaats Stroemitsa naar Doiran loopt. Reeds was gemeld, dat er om deze pas sen verwoed gevochten werd. Volgens de telegrammen hebben nu de Grieken zoowel Stroemitsa als Petritsj bezet. Zij beheerschen dus het dal van de Stroe mitsa- De Serviërs hebben van hun kant Radowitsa (30 K. M. ten Zuidoosten van Istip) veroverd. Het Bulgaarsche centrum en den linkervleugel bleef dus niets anders over dan in ietwat meer Noordoostelijke richting te wijken, het Plakowitsja-gebergte in en naar Pesjowo. Maar hier bevinden zij zich in een hache lijke positie, want de toevoer van het Zuiden is afgesneden door de Grieken en in het Noorden is hun verbinding ook al verbrokeD, door de Serviërs, die na de overwinning op den Bul- gaarschen rechtervleugel ^rechtstreeks in de richting van Dzoemaja (aan de Stroe ma, 7 K. M. van de Bulgaarsche grens zijn doorgedrongen en reeds naar ge meld, Tsarawosela, ten Noorden van Pesjowo, hebben genomen. De Bulgaar sche rechtervleugel blijkbaar van de rest van het leger afgesneden, heeft zich dan ook op Doebnitsa ten Noorden van Dzoemaja, 20 K. M van de Bulgaarsche grens, en 50 K. M. van Sofia terugge trokken. Volgens een particulier bericht, dat in verbaDd met het voorgaande niet onwaar schijnlijk lijkt, zijn de Serviërs er in ge slaagd om de pas door het Osojowa- gebergte te forceeren, die van EgriPa- lacka naar Kustendil, het eindpunt van den spoorweg naar Sofia voert en zijn z j thans bezig Kustendil te bestormen. .'„De Bulgaren zijn vooits naar meu weet, op verscheidene plaatsen Servië binnengedrongen om het leger in Ma cedonië afleiding te verschaften. Ook die poging is als men de telegrammen uit Belgrado gelooven, volslagen mis lukt. Bij al deze gevechten moeten de ver liezen aan beide zijden vreeselijk zijn ge weest. In die omstandigheden is het merkwaardig om te vernemen, dat ko ning Ferdinand zijn troepen heeft ge last over de heele linie terug te trekken om den broederoorlog te voorkomen*. Blijkbaar wil de Bulgaarsche regeering nu de strijd een voor haar ongunstlgen keer neemt, en het leger in geen geval de Serviërs en Grieken beslissend zal kunnen verslaan, vóór Roemenië met zijn mobilisatie gereed is (hetgeen Danef immers verwachtte, weer gaan onder handelen. Bulgarije begint al bakzeil te halen. Generaal Savof is afgezet en Bulgarije heeft om verder bloedvergieten te voor komen, Rusland verzocht een wapen stilstand tot stand te brengen. Ia de kringen der Servische diploma tie te St. Petersburg verluidt, dat noch Servië, noch Griekenland bereid zijn het verbond te reconstrueeren. Zij zul len integendeel binnen enkele dagen de inlijving van het geheele door hun troe pen bezette gebied in Macedonië bekend maken. Volgens de Daily Mail zijn bij de her overing van het Servische grensstadje Knlasewats 12000 Bulgaren in de pan gehakt. Bulgaarsche erruwe/en. In een te'egram van koning Constar.- tijn aan Venizalos wordt gemeld, dat de Bulgaren bij hun aftocht uit Doiran den Griekschen metropolitaan en dertig Grieksche notabelen hebben meege sleurd. De gevangenen werden gebonden en op verschrikkelijke manier mishan deld. De koning vreest dat de ongelukkigen er niet levend zullen afkomen. Over de gruwzame wijze, waarop de Bulgaren en comitten in Nigrita huisge houden hebbeo, deelt een ooggetuige nog het volgende mee alle huizen wer den met petroleum overgoten en daar na in brand gestoken; van de 1450hui zen zijn er dan ook slechts 49 overge bleven. Vele inwoners werden omsingeld uitgeplunderd, neergeschoten of met pe troleum overgoten en in brand gestoken vrouwen werden voor de oogen harer kinderen op de laagste wijze mishandeld kinderen werden opgehangen en grijs aards doodgemarteldouderdom noch sexe werd geëerbiedigd. In het geheel moeten 750 inwoners vermoord zijn. De laatste berichten, die we ontvin gen betreffende den oorlog zijn in alle opzichten nadeelig voor Bulgarije. In het eerste wordt gemeldt, dat de Serviërs een nieuwen aanval der Bul garen schitterend hebben afgeslagen en het tweede bericht ons van een nieuwe overwinning der Grieken bij Demir His- sar. Afgaande op het korte Reuter-tele- gram hebben de Bulgaren zich hardnek kig verdedigd, 36 uur hebben zij hevi- gen tegenstand geboden en een strijd gevoerd waarbij de artillerie den hoofdrol speelde. Ten slotte moesten de Bulgaren ook hier wijken. Geheel Oostelijk Macedonië en de steden Strumitza, Doiran, Kukuts, Ni grita, Dem'r Hissar, Seres en Petritsj, plaatsen wier bevolking hoofdzakelijk Grieksch is, zijn thans door de Grieken veroverd, een succes waarover zij ten volle kunnen tevreden zijn. Wellicht zullen zij bij eventueele nieuwe vredes onderhandelingen hunne aanspraken op deze streken en steden doen gelden, zoodat Griekenland nog grooter gebieds uitbreiding zal krijgen dan na den oor- log legen de Turken het geval was en dit natuurlijk ten koste van Bulgarije, dat thans door eigen schuld, door zijn halsstarrige ontoegeeflijkheid in een uiterst benarde positie is gekomen. Nadat Servië en Griekenland het trotsche weinig inschikkelijke Bulgarije reeds hevige slagen hebben toegebracht ziet het zich thans van uit het Oosten bedreigd. Roemenië heeft nu ook Bulgarije den oorlog verklaard en is dit land reeds binnengerukt. De Roemenen trokken de Bulgaarsche grenzen over 1 Reeds hebben zij van Sllistrai bezet, dat Bulgarije volgens ge drag St. Petersburg aan Roemenië zou afstaan. Daar met dezen afstand wat lang gedraald werd, heeft Roemenie het thans maar genomen, zonder natuurlijk op het minste verzet te stooten. Nu is het de vraag, zal Roemenië het daarbij laten, zal het zich alleen bepalen tot de be zetting van het gebied, dat na den oorlog tegen de Turken door Bulgarije aan Roemenië werd afgestaan Of zullen de Roemeensche legerscharen nog ver der voortrukkennaar Sofia? Dat is de pijnlijke vraag, die men zich thans in de Bulgaarsche hoofdstad stelt en waar op niemand nog antwoord geven kan. Roemenië heeft zijn gezant in Sofia te- ruggeroepen en daaruit zou men moeten besluiten, dat het plan is nog verder door te zetten en een oorlog met Bul garije wil beginnen. Van alle kanten aangevallen, zou Bul garije het] jonge voorbeeld van Turkije voor oogen, in stukken gereten worden en om dit te voorkomen zoekt het thans vrede met Servië en Griekenland. Offici éél staat nu vast, dat het zich tot Rus land gewend heeft, opdat het groote broederland zou bewerken, dat aan de vijandelijkheden met Servië en Grieken land een einde zou komen en de diplo matieke betrekkingen met deze landen zoo spoedig mogelijk zouden hersteld worden. Burgarije geeft dus toe en Ser vië en Griekeland zullen daarvan partij weten te trekken. Afgezien nog van de eischen, die Roemenië zal stellen, zal van Zuiden e Tarwe t 8,25 f 9,50 80 Haver f 8,50 f 10,50 100 Geret f 5,40 t 7,— 65 Mais f 5,60 i 6 50 80 Erwten f 6,50 f 7,50 80 Boonen t' 6.50 f 7,25 80 Lijnkoeken f 105,f 125,1000 r.ijnk.schiifers f 110,— f 135,— 1000

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5