i\ummer 56 Zondag 13 Juli 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Mn, Bekendmaking. Tiibu:gsche Tentoonstelling, BINNENLAND Provinciaal Nieuws. Kerknieuws. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden ena., franco te zenden aan Uitgever. den UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Advextbntikn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordee'ige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat tijdens de <ermis van 13 Juli tot en met tó Juli 913 open en gesloten draaimolens, luchtschommel, spellen en tenten moeten gesloten zijn des nachts te 12 uur, met jitzondering van gebak- en suikerkramen dergelijken, die geopend kunnen jlijven tot 121 /a uur. De voornoemde inrichtingen moeten gesloten blijven van voornoemde uren tot zonsopgang en geene dier inrich tingen mag des Zondags vroeger geopend zijn dan des namiddags 3'/2 uur. Wijders wordt er aan herinnerd, dat het verboden is op de openbare wegen cenig hasardspel, te spelen, alsmede iets te vertooaen of ten gehoore te brengen, wat tot verstoring der orde aanleiding kan geven. burgemeester en Wethouders voornoemd Tn. de Surmont de Bas Smeele. De Secretaris, V^n Liempt. Waalwijk, Juli 1913. De Burgemeester der gemeente Waal wijk maakt bekend, dat tijdens de kermis jan 13 tot en met $0 |uli 1913 de café's dagelijks kunnen geopend blijven tot des nachts één uur, en dat muziek van welken aard ook café-chantants en dergelijken moeten ophouden des nachts te 12 uur- De Burgemeester voornoemd, Tri. de Surmont de Bas Smeele. Waalwijk ^2 Juli 1913. in. Wanneer we ons thans neerzetten om speciaal onze aandacht te wijden aan de inzendingen op deze belangrijke ten toonstelling, die de schoen- en lederin dustrie betreffen, dan is het niet de bedoeling om van elk een breedvoerig relaas te geven, meer een globaal over zicht, terwijl we ook eenige standen wat nader beschrijven uit de ons welwillend verstrekte gegevens. Wij kunnen dan gerust beginnen met hulde te brengen aan degenen die zich zooveel moeite getroost hebben om een dergelijke verzameling van exposities, op 't gebied der schoen- en lederfa- bricage bijeen te brengen. Komt hiervoor het Dag. Best. van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten een woord van hulde toe, naast het hoofd-comité speciaal mag hier openlijk genoemd worden, diens medelid, de heer Jos. Brouwers te Tilburg, die 't grootst gedeelte der exposanten van schoepmakerij-machines, schoenen enz heeft weten te bewegen en over te halen aan deze tentoonstelïing deel te nemen, zoodat een geheel is verkregen, dat voor de tentoonstelling, maar speciaal voor elk vakman van groot belang is. Beginnen we thans onze wandeling. Wanneer we de machinehal betreden, dan wordt ons oog 't eerst getrokken, door eene belangrijke inzending, aardig aangekleed, zooals we dat van de Singer Mij gewoon zijn. We treffen er een machine voor 't aflappen van nieuwen reparatie-sshoenwerk, twee knoopsgaten machines, die door een persoon tegelijk bediend worden. Een machine voor 't aannaaien van knoopen, welke geheel automatisch werkt, vei der trensmachines waarvan de eene automatisch de draad afsnijdt en verknoopt, ten slotte nog eene dubbele kettingsteek- en siersteek en diverse tweenaalden-machines. De ma chines worden bediend door meisjes uit de fabriek der firma J. van Arendonk en Zonen te Tilburg, welke fabriek bij dezen stand een mooie collectie van het door haar vervaardigde schoeisel expo seert, die ieders belangstelling zal vragen. Ter linkerzijde hiervan heeft de Deut sche Vereinigte Schuhmachinen-Gesell- schaft, filiale Waalwijk, haar stand. Naast eenige der nieuwste machines hier ge ëxposeerd, waaronder de Preston-Gradir- machine, heeft zij een mooi bureau ge bouwd om de klanten te ontvangen en zaken te doen Deze genoemde machine zal ook in werking te zien zijn, terwijl de expositie tot deze machines beperkt moest worden, wijl door drukte groot gebrek aan monteurs was. In een nette etalage-kast, ziet men schoenen in ver schillende stadia van bewerking, zoo ziet men gewoon werk van Vos, Hilva- renbeek, omgekeerd werk van M. van Beurden, Kaatsheuvel, Goodyear werk van „Hollandia", Waalwijk en verschil lend schoeisel van Otto Herz. De Moenus A. G. te Frankfurt a-/M. fabriek van schoenmakerij-machines (ver tegenwoordiger Emil Aronsohn 's Bosch) en leerlooierij-machines (vertegenwoor diger Frits Hoffmans Wz. Eindhoven) heeft een flinke, mooi uitkomende stand, waarin tal van machines te zien en ook gedurende de schoenenweek geheel in bedrijf zullen zijn en bewerkt door per soneel der bekende schoenfabriek J.Man- naerts te Tilburg. Van de schoenmakerij machines noemen we de Eternitas-hou- tenpenmachine, de zwikmachine voor randwerk met draaibare tangen en schuine hamerslag, neuzenzwik- en be vestigingsmachine, uitrek-machine voor contreforts. Onze speciale aandacht werd gevestigd op eene nieuwe aanklop-ma- chine, om de neuzen af te fraisen en eene overhaal-machine met draaibare bek, altijd aansluitend, speciaal voor Bulldog-model. Noemen we nog een blancheer- en uittrekmachine voor de looierij, dan ziet men, dat deze Moenus-stand een zeer belangrijke is. Ter rechterzijde komen we na een drijfriemen-inzending, van de firma de Bakker en Zn. te Tilburg, en de expo sitie van eene groote verscheidenheid van stansmessen, leesten enz. der Berg- nerwerke te Eisenach, waarvan de heer Henri Dudar agent is, aan den stand der firma Vincent Hoffmans en Zonen, chemische fabrieken te Waalwijk, zeer zeker mede een der belangrijkste inzen dingen der tentoonstelling. Wij allen wisten 't reeds wat door deze firma de laatste jaren is gedaan, hoe zij alle moeielijkheden overwon op vakkundig gebied, maar niet minder op dat der concurrentie en hoe ver zij thans gekomen is. Van de hoogte, waar op zij thans reeds staat, geeft haar stand een duidelijk beeld. Een met smaak ontworpen en uitge voerd bureau, netjes aangekleed, noodt tot binnentreden en dan kan de vakman direct ontwaren, dat men zich bevindt te midden van al die artikelen, die de schoenmaker even noodig heeft als leer, waarvan hij den schoen maakt. Want wat geeft oog aan den schoen bekleedt het uitpoetsen en ophalen niet een zeer voorname plaats in de moderne schoenfabricage. Men vindt hier alles in sierlijke flesschen en bussen bijeen, van gebruiksaanwijzing voorzien. Wij noemen o. auitpoets- en ophaalpreparaten, appreturen en cremes, lijmsoorten enz. enz. Naast deze verscheidenheid van artikelen, vindt men schoenen,, die met al deze artikelen van 't begin tot 't einde zijn bewerkt, zoodat de vakman ook de practische waarde ervan kan kan zien, terwijl in de schoenenweek de firma Mannaerts op de Moenus-ma- chines de verschillende artikelen daar enboven voor 't oog van den belang hebbende zal verwerken. Werkelijk, wij mogen deze gelegenheid wel eens te baat nemen, deze energieke firma, die de eerste groote Nederlandsche fabriek op dit gebied gaat bouwen en de bui- tenlandsche concurrentie tart en zelfs op eigen bodem bevecht, een woord van hulde te brengen en haar een voort durend succes met den steun van alle Nederlandsche fabrikanten toe te wen- schen. Dr. Bos Kabinetsformateur H. M. de Koningin heeft Vrijdagoch tend met Dr. Bos, lid der Tweede Ka mer, die reeds deze week op Het Loo ontvangeo werd, andermaal ten paleize in Deo Haag geconfereerd. Hare Majesteit de Koningin heeft aan Dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, opgedragen de sa menstelling van een nieuw ministerie gevormd uit de geheele linkerzijde van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hieruit is dus te concludeeren, dat. ook de socialisten in het Kabinet zullen zitting nemen. (Gisteren hebben we dit telegram al aangeplakt*.) (Dr. D. Bos behoort tot de partij der vrijzinnig-democraten. In 1897 kwam hij als candidaat der Vrijhandelaars te Win schoten in herstemming met Mr. Troelstra die gekozen werd. In 1909 echter werd Dr. Bos gekozen tegenover den heer Van Kol, soc. dem. en in 1905 en 1909 werd z'n mandaat hernieuwd. Bij de jongste verkiezingen werd Dr. Bos tot lid der Tweede Kamer gekozen voor Winschoteu en Groningen. Geboren den 13 Sept. 1862 te Gro ningen studeerde hij n^n de Groningsche Universiteit in de wis- en natuurkunde en werd in Aug. 1983 tot leeraarindie vakken aan het gymnasium te Winscho ten benoemd. In 1888 legde hij zijn doctoraal ex amen in de natuurkunde af en nam in Febr. 1893 ontslag als leeraar aan het gy.nnasium. In datzelfde jaar werd hij deelgenoot in eene handelszaak te Winschoten en lid van den raad van die gemeente, ter wijl hij de beide volgende jaren als re dacteur van het plaatselijk blad werk zaam was. Ook is hij mededirecteur van de Ne- derl. hypotheekbank te Veendam welke hij in 1890 mede oprichtte. Van einde 1895 tot einde 1900 was hij schoolopziener in het arrondissement Winschoten.) een pontificale Hoogmis opgedragen. De kerk was schitterend versierd. Des namiddags werd een bezoek ge bracht aan 't R. K. Jotigensweeshuis en het Maagdenhuis, Het program van de bezoeken, die kardinaal van Rossurn verder hier te lande zal afleggen, luidt als volgt Maandagmiddag komt de kardinaal te Rotterdam. Dinsdag vertrek naar Roosen daal; bezoek aan het klooster te Esschen. Woensdag maaltijd te Breda. Donderdag bezoek Seminarie Hoeven. Vrijdag 18 bezoek retraitenhuis Seppe. Zondag 20 dezer Den Bosch. Dinsdag 22 dezer bezoek seminarie te Haaren. Woensdag 23 dezer naar Velp bij Grave 's Middags bezoek aan het my steriespel Daarna bezoek aan de ten toonstelling tc 's-Hrrtogenbosch. Donderdag 24 dezer bezoek aan Kuilen burg. Vrijdag 25 dezer Utrecht 's mid dags bezoek aan Rijsenburg.' Zaterdag 26 dezer Zwolle. Maandag 28 dezer vertrek naar Roermond bezoek aan de zusters Redemptoristinnen te Sambeek. Woensdag 30 dezer vertrek van den kardinaal naar Wittem. Donderdag 31 dezer bezoek aan de catacomben te Valkenburg. Vrijdag 1 Aug. naar Aken. Zondag 3 Aug. te Wittem. Zondag, Maandag en Dinsdag 3, 4 en 5 Aug. bezoek aan de verschillende kloosters der Redemptoristeu De kardinaal blijft tot 11 Augustus te Wittum om rust te nemen. Dinsdag 12 Augustus vertrek naar Luik Vandaar worden de kloosters der Redemptoristen in België bezocht. Kardinaal van Rossum is Donderdag tegen half elf in Den Haag aangekomen. De pauselijke internuntius mgr. Tacsi verwelkomde hem aan het station. Per auto begaf men zich naar het gebouw van de legatie van den Heiligen Stoel. In een tweede auto volgde de se cretaris van de kardinaal pater Jos. Dreh- mans en mgr. Vatteger, secretaris van den Internunciatuur. Veel menschen ston den ter weerszijden van en tegenover het legatiegebouw en groetten den prelaat eerbiedig. Kort na zijn aankomst heeft de kar dinaal de heeren dr. Nolens, president en van VuureD, secretaris van de Katho lieke Tweede Kamerclub ontvangen, die hem namep's de club hun opwachting kwamen maken en hulde betuigden. H. M. de Koningin heeft hem 's mid dags in gehoor ontvangen. Daartoe werd Z. Em. om 3 uur aan de woning van den nuntius in het Be- zuidenhout afgehaald in een hofrijtuig in een tweede hofrijtuig namen zijn se cretaris en de gentilhomme plaats Waalwijk, 12 Juli 1913. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Wnalwijk even goed en e v e n goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Volksmatinèe- Oudergewoonte getrouw zal de Lie dertafel «Oefening en Vermaak4 van Waalwijk en Besoijen, Zondag in de zaal Musis Sacrum een Volksmatinèe geven. Het kwartet Zanglust heeft zijne mede werking toegezegd. Uitgevoerd zal worden 't Geuzenvendel op den thuismarsch, Fred. Roeske. 2 a. Als d'avond daalt, Keereweer. b. Muttersegen, Opladen. Te ziDgen door het kwartet Zanglust. 3 Hollands Glorie Rich Hol. begeleid met koper. Wij twijfelen er niet aan, of velen zullen van deze gelegenheid profiteeren en Zondagmorgen een wandeling naar Musis Sacrum maken. De schoenindustrie Met belangstelling lazen we in de Tilburgsche bladen het programma van het bezoek van H M. de Koningin met den Prins aan de tentoonstelling ie Til burg. Groote voldoening gaf het ons bij de vermelding van den rond gang door de nijverheidszaal te lezen dat H. M. hierbij eene bijzondere belang stelling zal toonen voor de schoenindus- Zeer zeker zal de geheele schoen- In de vesribule van het Paleis werd irie' t doortweekam.rhee.cn. Industrie deze koninklijke eer aan haar vak gebracht zeer op prijs stellen. hij ontvangen De grootmeester van het Huis der Koningin, baron Sirtema van Grovestins leidde hem in de audiëntiezaal bij H. M. in. Z. K. H. de Prins was bij de ontvangst tegenwoordig. Na afloop van het gehoor stelde de kardinaal de 2 leden van zijn gevolg aan de Koningin en den Prins voor. H. M. verleende den Kardinaal het Groot-Kruis Nederlandsche Leeuw. Z. Em. de kardioaal heeft Vrijdag ten 10 uur in de hoofdkerk te Amsterdam Kermis. Zelden te voren heeft het kermister rein zooveel vermakelijkheden aangebo den als thans. Voor eenieder, oud en jong is er volop te genieten, wat wel blijkt uit onder staand lijstje Salon Stoomcaroussel van Xhaftaire te Breda. Poffertjes en Wafelkraam waarin een lste klas specialiteiten-gezelschap van J. Dekkers te Rotterdam- Aereoplaan of Vliegcarousse! van F. de Smet te Gent. Menagerie van Been frères te Giely (Frankrijk). Luchtschommel van A. Spaaij te Eu- schede. Een prachtige Velodrome van v. d. Balck te Gent. Panopticum v. d. Kerkhoven te Giely (Frankrijk). Somnambule van Lourseon te Parijs. Hoepla American van Wed. Lahwsteln te Amsterdam. Apentheater van Been, Gi-ly. Verder nog tal van galanterie-, gebak-, koek- en gerookte-palingkramen Voegt men hier nog bij dat in schier alle café's hetzij een café-chantant is of wordt gedanst, dan mogen wii gerust zeggen dat een bezoek aan onze kermis beslist de moeite waard is. Ons blad verschijnt de a.s. week als gewoon, Woensdag en Zaterdag. Beleefd verzoe ken wij advertenties en berichten zoo tijdig mogelijk in te zenden, daar het Ijlad vroeg wordt afgedrukt. Kantoor van den Gemeente-Ontvanger. Evenals andere jaren zal het kantoor van den Gemeente-Ontvanger in de a.s. kermisweek alleen geopend zijn Vrijdag as. van 9—12 uur voormiddag. Officieren Hoogere Kt ijgsschool. Zooals wij hadden aangekondigd, heb ben de leerlingen van de Hoogere Krijgs school uit.'s-Hage, onder leiding van dr. Stortenbeker II. Maandag weer een bezoek aan onze gemeente gebracht en daar twee model-inrichtingen bezocht, n.l. de Stoomlederfabrieken der firma Van lersel, Witlox en Co., en de Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. v. Schijndel. Zooals altijd werden heeren officieren met de grootste bereidwilligheid ont vangen en rondgeleid, en hebben zij met onverdeelde belangstelling de groote uitbreidingen en de nieuwste machines, uitvindingen en bewerkingen in deze fabrieken in oogenschouw genomen en waren zij over dit bezoek ten zeerste voldaan. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Jaarvergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten, te Tilburg op Zondag 20 Juli 1913. PROGRAMMA: Te 12 uur. Ontvangst van hel Hoofd bestuur ten stadhuize door den WelEd. Achtb. Heer G. A. C. M. Raupp Bur- gem ester van Tilburg. Aanbieding van den F.erewijn. Te 1 uur. Vergadering van het Hoofd bestuur in de zaal van Café >De Looi- ersbeurs4 van den Heer J. Oppermans op den Heuvel. Te 1.30 uur. Algemeene Vergadering in dezelfde zaal. AGENDA 1. Opening en voorlezing notulen. 2. Jaarverslag door den Secretaris. 3 Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 4. Voorstel van het Bestuur, om in verband met art. 1 van het Huishoudelijk Reglement de contributie voor het boekjaar 1913 14 vast te stellen als volgt Voor niet machinaal werkende leden f 1.-. Voor machinaal werkende leden met minder dan 50 werklieden f2.50. Voor leden met meer dan 50 werk lieden f 5.00 5. Vaststelling van de plaats waar de volgende Jaarvergadering zal gehouden worden. 6. Mededeelingen. Rondvraag en Slul- ting. Aanbesteding. Bij de Donderdagavond in het café van den heer A. v d. Broek gehouden aan besteding voor het bouwen van een pak huis voor rekening van den R. K. Boe renbond, is als volgt ingeschreven Jan van Huiten, Baardwijk f 3998. A. van f4421. De Echo van het Zuiden, Waalwyksclie en Langstraatsclie Courant, ,i,i i ii i —mi I_I_1LII WIH— II Ill—«j miMm.xMnmiiw

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9