Gemeentetaadsvergadefingen, De Balkan-Oorlog. publl N Dagmeisje. Abonneert l) ip dit M N G T I Buitenland. Gemengd Nieuws. Bf Kleine Advertentiën. Advertentiën. win België. Frankrijk. Binnenland. Korte berichten. HE daardoor niet weinig getemperd. (Wij hopen dit belangrijke verslag later nog in extenso te kunnen geven. Red.) De Voorzitter brengt hulde aan den Secretaris voor zijn grooten ijver voor den bond en zijn keurig jaarverslag, eene werkelijk belangrijke lezing voor de leden, waar hier zoo vele feitenvan belang worden gememoreerd en aange haald. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de bond het vorigjaarheeftont vangen f 1763.56 en uitgegeven f 1056.4 3 zoodat er op 1 Juli 1912 een batig saldo was van f 707.03. De Voorzitter dankt den penningmees ter voor zijn accuraat beheer en stelt het voorstel van het bestuur aan de orde, om in verband met artikel 1 van het huishoudelijk reglement en de groote uitgaven sedert 1912 gedaan, de contri butie voor het boekjaar 19101914 vast te stellen als volgt: Voor niet-machinaal werkende leden f 1.—, voor machinaal-werkende leden met minder dan 50 werklieden f 2.50 en voor leden met meer dan 50 werklieden f5- Nadat de Voorzitter dit punt even heeft toegelicht, wordt het zonder stemming met acclamatie aangenomen. Met algemeene stemmen werd 's Bosch aangewezen als plaats waar de volgende jaarvergadering zal worden gehouden, nadat de heer de Jong van den Berg verklaard heeft met of zonder collega's aldaar alles te zullen^doen, de leden waardig te ontvangen. Bij de rondvraag verzocht een der leden, of de groepsvergaderingen voor fabri kanten van laarzen en zwaar burgerwerk niet tegen de maand September zou kunnen worden gehouden. De voorzitter verzocht deze aangele genheid schriftelijk te behandelen. Hierna werd de vergadering gesloten en reed men per auto naar de tentoon stelling, waar om zes uur een gemeen schappelijk, gezellig diner plaats had. CAPELLE. Openbare vergaderiog van den raad dezer gemeente op Zaterdag 19 Juli des voormiddags ten 10l/j uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. Ver meulen Wzn. Ongeveer kwart voor elf uur opent de Voorzitter de vergadering afwezig is de heer A. J. v. d. Hoeven. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Voorzitter. Deor B. W. is d.d. 21 Juni bij den gemeente-ontvanger proces verbaal van kasopneming gedaan. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken ordelijk en regelmatig zijn bijgehouden en het dienovereenkomend bedrag in kas aanwezig was. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Onderzoek geloofsbrieven van de herbenoemde raadsleden de heeren M. Rijken Azn. en A. L. Sneep. De stukken worden in handen gesteld van eene commissie bestaande uit de heeren J. Oerlemans, J. v. d. Hoeven en A. Verheijden. Gedurende het onderzoek wordt de vergadering geschorst. Na heropening van de vergadering deelt de heer Oerlemans mede dat de stukken in orde zijn bevonden en de commissie tot toelating adviseert. Dienovereenkomstig wordt besloten. 3. Vaststelling staat betreffende den Hoofd. Omslag over 1912. Conform het voorstel van B. en W- wordt besloten. 4. Overlegging gemeente rekening over 1912. Wordt ter onderzoek in handen gesteld van een commissie waarvoor worden benoemd de heeren J. v. d. Hoeven, A Verheijen en S. Oerlemans. 5. Rekening over 1912 en begrooting over 1914 van het Burgerlijk Armbestuur Wordt eveneens in handen gesteld van dezelfde commissie. 6. Voorstel in beginsel te besluiten tot aansluiting van de eventueel op te richten provinciale electrische centrale. Voorzitter. Zooals de heeren uit een boekje dat hun is toegezonden zal zijn gebleken, zijn B. en W. uitgenoodigd tot eene samenkomst in het Gouverne mentsgebouw te s' Bosch waar professor van Swaaij nadere inlichtingen heeft ver schaft en op de gestelde vragen heeft geantwoord. De inlichtingen komen hierop neer. De provincie plaatst een transformator en levert dan aan de gemeente stroom tegen een vast tarief. De gemeente heeft de leiding aan te leggen en distribueert den stroom. Teneinde te kunuen zien of er kans van slagen is, heeft de Gouver neur verzocht spoedig bericht te zenden of in beginsel wordt aangesloten. Middelkoop. De professor wees ook op Nijmegen en Gouda dat daar n.l. de electriciteit de gas, vooral krachtgas verdringt. Vooral voor kleinere inrich tingen is de electriciteit goedkooper dan gas. Sneep. Wij hebben, alvorens te be sluiten een groote zuiggasmotor aan te schaffen, er lang over nagedacht en er veel over geïnformeerd, maar gebleken is dat voor ons gas voordeeliger is dan electriciteit. Voorzitter. Ik geef u in overweging alvorens tot aanschaffing over te gaan, met de professor van Swaaij eens te gaan spreken, dan zal u wel tot een ander inzicht komen. Sneep. Dat gaat niet meer, want wij hebben al een motor gekocht, doch wij hebben er geen voordeel aan, wel iemand die een ongeregelde kracht noodig heeft, vooral voor de schoenmakerij is het een mooie zaak. Verheijden. Ik heb met een groote fabrikant uit Tilburg gesproken en die verklaarde mij dat zelf gas ontwikkelen voor de kracht voordeeliger is, doch voor het licht kan men beter bij de electrische centrale aansluiten, zei hij. Oerlemans. Ik weet het bij onder vinding dat electriciteit duurder is. In Raamsdonksveer heb ik het gezien dat een zuiggasmotor voordeeliger is. Middelkoop. Een tarief is er nog niet genoemd doch er behoeft niet aan te worden verdiend. Nu spreekt het van zelf dat het de eerste jaren iets meer zal kosten dan de volgende. Rijken. Voor straatverlichting is het uitstekend. Kijk eens wat een groot bedrag onze gemeente daar jaarlijks aan uitgeeft en wat hebben wij dan nog meer dan gloeiende spiikers. Daar komt nog bij dat wij de verlichting heel wat zouden kunnen uitbieiden, zonder dat het de gemeente veel zal kosten. Hierna wordt het voorstel met alge meene stemmen aangenomen. 7 Voorstel in beginsel te besluiten tot het bouwen eener nieuwe school in den tuin achter de bestaande school in de Kom. Voorzitter. Dit voorstel moet genomen worden opdat wij er toe kunnen over gaan om in overleg met den districts schoolopziener een plan en begroeting gereed te maken. De lokalen van de thans bestaande school voldoen niet meer aan de wet en m t verbouwing is geen verbetering te brengen. Sneep. Wordt da i den heele tuin ingenomen. Voorzitter. Neen, want er zal zoo kort mogelijk achter de bestaande school worden gebouwd. Rijken. Er is niets aan te doen. 't Is wel jammer, want het kost de gemeente weer veel geld. Na nog eenige discussie wordt het voorstel met algemeene stemmen aan genomen. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Het uitzicht op het tot stand komen van den vrede op den Balkan wordt grooter, al zijn de berichten daaromtrent nog niet eensluidend. Zoo wordt van den eenen kant, uit Boekarest, officieel bevestigd, dat Bul garije de door Roemenië gestelde vredes voorwaarden betreffende de grenslijn Toeskaja-Baltsjik heeft aanvaard en er ook in heeft toegestemd, vredesonder handelingen aan te knoopen met Servië en Griekenland. Andere berichten gaan niet zoo ver en zijn niet zoo positief. Maar dit schijnt toch wel vast te staan, dat Bulgarije Roemenië om vrede heeft verzocht en opgave heeft gevraagd van een plaats, waar de gedelegeerden zouden kunnen samenkomen. Ook zijn een paar Bulgaarsche gene raals naar Nisj vertrokken om met Ser vië te onderhandelen. Griekenland zal eveneens een hoofdofficier van den generale staf naar Nisj zenden. Volgens de officleuse Pressa te Boeka rest zou de regeering van Roemenië de volgende vredesvoorwaarden hebben ge steld in antwoord op de jongste nota van Bulgarijelo. erkenning van de grenslijn Turtokaij-Dobrltsj-Baltsjik 2o. dat het Roemeensche leger zich niet van het Bulgaarsche gebied zou terug trekken vóór het sluiten van den vrede. Koning Ferdinand van Bulgarije heeft alweer een dringend en beleefd telegram aan den koning van Roemenië gezonden, waarin hij om vrede vraagt en zegt dat hij voornemens is, ook zoo spoedig mo gelijk met Servië en Griekenland vrede te sluiten en dit bewezen heeft door twee gedelegeerden met de meest uit gebreide volmachten naar Nisj te zenden. De Turken. De Turken onder Enver Bei hebben Adrianopel bezet, nadat de weinige Bulgaarsche troepen zich hadden terug getrokken een wali der stad is al benoemd. De voorwaarden van Griekenland. KEULEN, 22 Juli. Uit Athene aan de Kölnische ZeitungDe naar Nisj gezonden Grieksche gevolmachtigden zullen, naar de Kronos verneemt, Bul garije de volgende eischen stellen le. Vaststelling van de grens tusschen Griekenland en Bulgarije, in dien zin dat Xanthl, Welonltra, Newrokop en Stroe- mitsa aan Griekenland komen. Voorbij Stroemitsa begint de grens tusschen Bulgarije en Servië. 2. Bulgarije betaalt een vergoeding van oorlogskosten aan Griekenland cn tevens schadevergoeding voor de ver woestingen door het Bulgaarsche leger en de komitadzji's aangericht. Het bedrag wordt vastgesteld door een finaDcieele conferentie. 3. Bulgarije demobiliseert binnen een bepaalden tijd. 4. Bulgarije verleent waarborgen voor de veiligheid van leven en bezit der Grieksche bevolking, die op Bulgaarsch gebied wonen. 5. Bulgarije verbindt zich deze voor waarden binnen 3 a 4 dagen te aan vaarden. Bovendien zullen de Grieksche gevol machtigden verklaren dat voor elk nieuw offer dat Griekenland zal hebben te brengen, indien Bulgarije mocht talmen de voorwaarden te aanvaarden, de eischen verhoogd zullen worden. Antwerpen heeft gisteren den 50sten verjaardag gevierd fvan de tolvrij-making der Schelde. De feesten werdrn Zaterdagavond ge opend met carrillo^-bespeling en klok gelui, benevens met het houden van een lichtstoet met muziekkorpsen. Bloemen waren ueergelegd aan den voet der gedenkteekenen van Lamber- mont en van de vrjmaking der Schelde. Zondagmorgen bjjgon de plechtigheid in het beursgebouw, waar de heeren autoriteiten o.a. weiden ontvangen door den heer de Corty, voorzitter der Han- delskamer. Aanwezig waren ministers en senatoren. Zondagmiddag lis een groote optocht gehouden, bijgewoond door den koning en den kroonpriné- Geheel den nam'iddag wemelde het in de stad van lui die uit de provincie waren aangekomen om het halve-eeuw- feest te helpen vieren. Het wetsontwerp op den 3-jarigen diensttijd aangenomen. In de Kamerzitting van Zaterdag heeft Jaurés, de leider der socialisten, een laatste poging gedaan, om de wet op den 3-jarigen diensttijd tenminste niet van terugwerkende kracht te doen zijn op degenen, die zich op het oogenblik onder de wapenen bevinden. De regeeringsmeerderheid kreeg zelfs een aanzienlijke versterking, want de aan hangers van Messimy, die hun tegen-ont- werp ten b ;te van een diensttijd van 30 maanden zagen verworpen, verklaarden bij den aanvang der zitting vóór den 3- jarigen diensttijd te zullen stemmen. Ook de verklaring der democratische veree- niging heeft haar invloed doen geiden. Zij achtte 't beslist noodzakelijk als ant woord op de legerwetten van Duitsch- land en voor het behoud van den vrede. Het was reeds in het nachtelijk uur, toen tot de eindstemming over het ge- heele wetsontwerp op den 3-jarigen diensttijd werd overgegaan. Het resultaat wasaangenomen met 358 stemmen tegen 204. De meerder heid in de Kamer begroette deze uit komst met stormachtigen bijval en men bracht ovaties aan minister-president Barthou. De minderheid bestaat uit3 leden der democratische linkerzijde, 20 links-radicalen, 86 radicaal-socialisten, 24 socialistische republikeinen, 71 ver- eenigde socialisten en 1 onafhankelijke, 12 afgevaardigden onthielden zich en 20 waren met vacantie. De gematigd-republikeinsche, de con servatieve en nationalistische, alsmede eeuige radicale bladen toonen in leven dige bewoordingen hun bevrediging over de aanneming van het wetsontwerp. De Kamer, zeggen zij, heeft door haar vo tum den wil van de meerderheid des volks geuit. Hulde wordt gebracht aan minister-president Barthou, die handig alle hem door de tegenpartij gespannen strikken wist te ontloopen. Argentijnsch vleesch. Naar de „Prov. Gr. Ct.* verneem!, heeft de minister van Oorlog bepaald, dat aan de garnizoeuen te Groningen en Assen en zeer waarschijnlijk zal de minister voor andere garnizoenen wel een zelfde besluit genomen hebben geen Argentijnsch vleeech meer zal worden verstrekt. Genetaal Bergansius. Men seint dd. gisteravond uit Den Haag Generaal Bergansius is om acht uur overledeu. Generaal Bergansius was Minister van Oorlog in het ministerie Mackay van 21 April 188821 Augustus 1891 en in het ministerie Kuyper vau 1 Augustus 1901 16 Augustus 1905. Eerste Kamer. De heer H. v»b Kol heeft, naar de Tel. mrldt. zijn benoeming door de Provinciale, Staten v*n Fiieajand tot lid van do Eerste Ksmer aangenomen. Handelstractaat niet Noorwegen De correspondent van de N. R. Ct. te Kristiana seint Het Siorting heeft bet handelstractaat met Nederland met eenparige stemmen goed gekeurd. Kamerverkiezingen. Bij de gisteren gehouden stemmir g ter verkiezing van een lid van de Tweede Ka mer voor het district Amsterdam II zijn uiigeb acht 8382 <-eldige stemmeD. (Het aantal kiezers ia 5031.) Op den heer A. H. Gerhard (S. D. A. P.) werden uitgebracht 1532 op dr. H. Gorter (S. D. A. P.) 48 op deu heer P. Oito (U.-L.) 829, en op den heer J.R. Snoeck Henkemans (C.-H.) 923 stemmen, zoodxt er herstemming moet plaats hebben fusachen de heeren Gerhard en Snoeck Henkemans. Bij de stemming op 17 Juni werden ui- gebracht 3866 geldige stemmen, waarvan op de heeren inr. M. Mendels (S. D. A. P.) 1817; dr. H. Gorter (S. D. P.) 55; P. Otto (U. L.) 9i6. en J. R. Snoeck Henke mans (C. H.) 1057. Bij de herstemming op 25 Juni werd de lieer Met dels gekozen met 2347 stemmen. Er waren toen 1300 stemmen op deu heer Snoeck Henkemans uitgebracht. In het district Amsterdam VI (aantal kiezers 6048) zijn uitgebracht 3843 geldige ttemmen, waarvsn op de heeren P. A. C. Joosten (S. D. A. P.) 573 mr. Verkou'c- ren (C.-H.) 1438, en B. Nierstrasz (V.-L.) 1838, zoodat er herstemming moet plaatB hebben tusschen Nienrasz en VerkoutereD. Bij de stemming op 17 Juni waren er 4865 stemmen uitgebracht, en werd mr. W. II. de Beaufort (V.-L., aftrgekozen met 2547 stemmeD. Óp mr. Verkouteren waren loen uitgebracht 1785 en op den heer Jos Loopuyt S. D. A. P. 583 stemmen. De socialisten. We hadden vandaag zoo graag eens een en ander aan't Volk ontleend, waar in dit blad door sprongen en wrongen tracht goed te praten, dat de socialisten geen der aangeboden Minister-portefeuil les willen aanvaarden, zooals wij Maan dag reeds hebben bekend gemaakt. Door de vele belangrijke verslagen ontbreekt ons de plaats voor heden. Mogelijk doen we dat Zaterdag nog wel. Een droevig figuur slaan die heeren toch De kamerfractie, het partijbestuur en de redactie van 't Volk beslissen, zon der congres, zonder dus hun leden le hooren, dat men geen portefeulle aan neemt op gronden, die werkelijk kant nog wal raken. Ja 't is gemakkelijker af te breken dan op te bouwen. Als men een regeering omverwerpt en bijna de grootste partij van die omverwerpers vormt, moet men de consequentie ook aandurven. En dat doen die heeren niet. Geen schitterend figuur Wat er nu van komen zal weet men niet. Maar Dr. Bos kan zijn taak niet volbrengen, zooals ze hem opgedragen is, n.l. uit de geheele linkerzijde. Instelling van een Kolonialen Raad. De minister van koloniën heeft twee wetsontwerpen ingediend: le tot nadere wijziging van het Reglement op het beleid van de regeering van Neder- hndsch-Iodië; 2e tot nadere wijziging van de Indische Comptabiliteitswet. Het eerste strekt om de samenstelling en de taak van een nieuw in te stellen Kolonialen Raad vast te leggen, terwijl het tweede, in aansluiting daaraan, voor namelijk beoogt de gevolgen van de bemoeienissen van dat orgaan te be schrijven. ongehuwd, wonende in de Karnemelk- straat onder Oud-Gaste), als verdacht van haar pas geboren kiod te hebben vermoord, gearresteerd en naar Ouden bosch gebracht. Een buitenkansje. Toen K. Spierings te Nederhemert zijn pasgeboren kind ter secretarie kwam aan geven, wachtte hem een aangename ver rassing. De ambtenaar deelde hem mede dat zijn kind de duizendste inwoner was en kreeg als aandenken aan dit feit een gouden tientje. Verschrikkelijke brand. Hedenmiddag brak er brand uit in een kleederfabriek te Binghampton. Het ge bouw was in twiDtig minuten geheel verwoest. Er waren 125 meisjes in het gebouw aanwezig en men vreest dat velen van hen omgekomen zijn. BINGHAMPTON, 22 Juli. De meeste meisjes waren op de vierde verdieping toen de brand uitbrak. Verschillende personen renden naar boven om de meis jes te gaan waarschuwen. De vlammen sloegen langs de trappen omhoog. Verschrikkelijke scenes speelden zich af. De reddingstoestellen waren onvol doende. Verscheidene meisjes sprongen uit de vensters. Op het oogenblik schat men dat er 25 dooden en 50 gewonden zijn. Dii {even salari 5104 Gistermorgen ongeveer kwart over elf heeft er bij de schietoefeningen met zwaar geschut op een sleepschijf door het 4de regiment vestingartillerie in het fort Erfprins in Den Helder een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het afgaan van een schot uit een kanon sloeg het sluitstuk uit een kanoo, waardoor de sergeanten Schot en Slikboer, de mili ciens Mooy en Bart en de kanonnier Ten Bosch door brandwonden ernstig aan gezicht, handen, armen en borst werden gewond. De gewonden werden zoo goed mogelijk ter plaatse verbonden en daarna met brancards naar het ma rine-hospitaal vervoerd. Een wonder mag het heeten, dat bij dit ongeval geen menschenlevens te betreuren zijn, wanneer men nagaat, dat het sluitstuk, ongeveer 1300 pond wegen de, op een afstand van 25 h 30 meter diep in het talud is geslagen. Opmer kelijk is het nog, dat het projectiel, waarmede op de schijf moest worden geschoten op de goede plaats is te recht gekomen. Nader vernemen wij, dat de sergeant Slikboer na verbonden te zijn, het hos pitaal beeft verlaten. De gewonden behooren tot de 3de compagnie 1ste bataljon. Zij maken het naar omstandigheden zeer goed, er be staat voor niemand levensgevaar. Gistermiddag heeft de marechaus see van Oudenbosch de 26-jarige W.J. Te Winschoten is heden de 16- jarige KI. v. d. W., timmerman, te Om- «1 teE melanderwijk, als verdacht van herhaalde le Bes poging tot moord op zijn vader ter be schikking van de justitie gesteld. Te Sittard heeft er gisteren Id een bierhuis, een bloedigen vechtpartij plaats gehad tusschen Belgische mijnwerkers en publiek. De boel werd vernield met straatsteenen en de ruiten werden inge worpen. Na hevig verzet gelukte hel den marechaussees met behulp van het pu- i bliek de woestelingen, die veel bloed hadden verloren, te arresteeren. loeCil tpzar Gisterochtend is de werkplaats van Augus nur, b IVUUB J. KL M. A. van Buuren te Hoogeveen geheel uitgebrand. Het 4-jarige zoontje van Van Buuren is in de vlammen omgekomen De 32-jarlge David van Buuren heeft zulke ernstige brandwonden opgeloopen, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Ook de vader en grootvader hebben bij hun pogingen om het kind tredden erge brandwonden gekregen. Te Harlingen is Zaterdag het 3- jarige zoontje van den schipper F. Wou ters verdronken. Aan de Lunetten te Utrecht is gisternamiddag, een man door den trein overreden en gedood. Het hoofd werd den ongelukkige van de romp gescheiden. (U. D) De militaire vlieger Lamarne is vanochtend te Bony gevallen. Zijn hoofd werd onder de motor verpletterd. Hij was terstond een lijk- Uit Aken aan de Kölnische Volks- zeltung Te Uebach bij Geilenkirchen is bij den aanleg van nieuwe schachten in een steenkolenmijn een steiger Inge stort. 14 mijnwerkers zijn bedolven men acht ze allen verloren. eiger hunr l Me bet&a Ifet gedell koopc vau di koopr ijn a zal i midd NIE1 van te Be 8 seni leD, elk 31). Be borgs Winkelopstand te koop Geheelen inventaris in prima conditie billijk in prijs le bevragen bij v. d. VEN-Hkndricks, VlijmeD. 5089 TE KOOP aan spotprijs een zoo goed als nieuw Jongens Gazelle-rijwiel. Waar zegt de uitgeveri 5106 De Heer en Me vroor CANTERS-lb Blanc geven kennis der geboorte van hunne Dochter LENA. Drnnen, 16 Juli 1913. 5087 GEBOREN Adriana Elizabeth, dochter van L. P. OERLEMANS— A. OERLEM^NS-v. d. Hoek. Groningen, 18 Juli 1913* Nieuwe Kerkhof 36a. 5100 Ondergeteekende betuigt hier mede zijn hartelijkei dank aan al diegenen, die hem tij zijne her kiezing voor den gemeenteraad gesteund hebben. 5080 JOS. VAN STEEN. Dussen, Juli, 1913- Voor direct te Waalwijk GE VRAAGD Een nst Waar zegt de Utgever 4995 zal l ter h kuiik 1* Hoe: 6 deD Hel\ lol opziet is

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 2