Nummer 61 Donderdag 31 Juli 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalvl|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. SUNLIGHT Gemeenteraadsvergaderingen. DOOR MISDAAD GEFOLTERD. )it nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. 'SUNLIGHT) RAAMbDONK. De Echo van het Zuiden, Waalvpsche en Lanplrantsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per poat door het geheele rijk f 0.9 Brieven, ingezonden stukken, gelden eni., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: AdykatbntiIn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regelt en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracte gesloten. Reclames 15 cent per regel. 3 (GmironuRDiH E ZEEP GEWAAR B0R6O1 OnvervalschtI ZONDER I SchadelijkeI BEMAHDDEEUNl r.281 O O cc Openbare vergadering van den raad Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." De kunstschilder zat verslagen en keek zij- ontroerde zuster aan. Is 't mogelijk, wat ik hier hoor, sprak ij en bij nam het schrift in zijne handen at hij haastig doorliep. Ja, inderdaad Regi- na, zie dat is bier wezenlijk het document dat onze goede tante zelf opstelde. En dat aan onzen armen vader moest het leven kosten, zuchtte Hubert weemoedig en bü tertelde hon alles wat bij van den laffen aan rander had vernomen. Beide toehoorders zaten ontzet en verpletterd op de twee zonen des notaris te staren en vol ran innig medelijden, rolden heette tranen van barteleed en deernis nit hnnne oogen neer. En nn gij alles weet en wy allen slacht diere der verregaande boosheid van Sabran dien schurk zyn, laat onB hier een ver bond sluiten, eene heilige overeenkomst niet om ons te wreken, neenmaar om den moordenaar onzes vaders den dief van nw recht matig erfdeel, te straffen en te vernederen Ik ben bereid, besloot Frits en op mij moogt gij rekenen En ik ben maar een zwakke vrouw, maar waar ik kan zal ik n bijstaan, verzekerde bet moedige meisje. Wy hebben denscbnrk die door Sabran tot moord werd omgekocht, bier in dit hnis in bewaring gebonden en ons van dienst moet zyn, want Frits, myn vriend, sprak Hubert hem toe, ik heb een plan dat onfeilbaar lukken zal en den booswicht zal ontmaskerden, En de jongeling deelde hun zijn plan mede, dat door allen werd aangenomen en goedgekeurd en aan welker uitvoering men rich aan 't werk ging zetten. En terwijl zij daar nog samen zaten werd dezer gemeente op Zaterdag 26 Juli des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Ridder de van der Schueren. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergadering afwezig zijn de heeren M. Zijlmaas en van den Heuvel. Na voorlezing van de notulen der vorige vergadering zegt de heer Tim mermans, dat in de notulen staat als zou hij gezegd hebben, dat een secre taris-boekhouder door den raad wordt benoemd uit een voordracht door het armbestuur op te maken. Dat is niet door mij gezegd, zegt de heer Timmer mans, ik heb gezegd uit de voordracht kan een secretaris-boekhouder worden gekozeD, doch de raad is steeds vrij om buiten de voordracht om een te kiezeD. Wordt besloten de notulen aldus te wijzigen en daarna goed te keuren. 1. Onderzoek geloofsbrieven der her kozen raadsleden. Voorzitter. Ik benoem tot leden der commissie de heeren Timmermans, Schoenmakers en Lankhuijzen en schors tijdens het onderzoek de vergadering. "Na een half uur wordt de vergadering heropend en deelt de heer Timmermans mede, dat de commissie tot toelating adviseert. Aldus wordt besloten. 2. Ingekomen stukken. Voorzitter. Door B. W. is bij den gemeente-ontvanger procesverbaal van kasopneming gedaan. Uit het onder zoek is gebleken dat de boeken ordelijk en regelmatig zijn bijgehouden en het dienovereenkomend bedrag, f 4363.77 in kas aanwezig was. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Verslag van de plaatselijke school commissie. Wordt voor de leden ter secretarie ter inzage nedergelegd. c. Verzoek van de commissie tot viering van de onafhankelijkheidsfeesten. In een schrijven verzoekt de commissie om eene bijdrage voor een feestje voor de schooljeugd. Voorzitter. B. W. stellen voor f 0,20 per kind van alle bestaande scho len te geven. Mocht in het Dorp alsnog een commissie worden benoemd, dan zal het bedrag voor de daar schoolgaande aan Luciaan een brief gebracht. 't Was de bekentenis wan den verachtelyken ■chriftvervalscher, van hunnen gewezen klerk die voor hy zich in 't water stortte, ban een kostelyk bewijsstuk in banden leverde, dat veel moest bijdragen tot ontmaskering en be schaming van den voigen Godvergeteu moor denaar Ja, de ure der gerechtigheid zou welhaast slaan!,., en zyne wrekende hand zou den boo ze verpletteren, die zijn gebod soo Bnood ver trad XXI. Foltering. 't Is nacht Op eene donzige en kostelijke legerstede io een rairoe en praohtige kamer, ligt een man uitgestrekt en achynt te slapen. Een roosklenrig nachtlichtje, in een albas- en lampje, verspreidt eene zachte schemering door de stille plaats en omhnlt de zich daar bevindende voorwerpen met een halve klaarte die een zachte scbadnw vormt. Alle gerncht heeft opgehouden en niets stoort de nachtelijke stilte en eenzaamheid. Alleen des slapers lastige adem, die fluitend uit eene geprangde borst Bchiet, is het eenige gerucht dat men hier hoeren kan. Dat deze man een onrustigen slaap moet hebben, zou men wel kunnen besluiten, immers hij slaat verweerend met de hand onrustig in 't rond en zijn dwalend hoofd rolt heen en wederja, holle zochten en ranw» kreten wellen uit zyn en benauwden boezem en hoort nu fluistert hy in zynen droom Weg.' achteruit gy spoken vat my niet aan ik ben onschuldig I... ik ben aan die moord niet plichtig De notaris heeft zich zelf verhangen Ach En met een akelig geroep, ODtwaakt die man door den naren droom verschrikt Met wyd opengesperd starend oog en ver krampten mond. tuurt hy de kamer rond en wrijft zich, met de bevende hand, verdwaasd bet voorhoofd. 'l Was maar een droom, murmelt hy, terwijl hy zich in zyn bed oprichtte, een akelig vreemde droom, een wreed en verschrikkelijk kinderen aan die commissie worden uit gekeerd. Timmermans. Stel het onverhoopte geval dat er in het Dorp geen com missie wordt benoemd, krijgen? de kin deren daar dan geen feestje. Dat zou ik betreuren. Of ligt het in de bedoeling de kinderen dan toch feest te laten vieren. Voorzitter. Wij stellen voor, om het geld uit te trekken voor de kinderen van alle scholen. Van Dongen. Hoe groot wordt dan 't bedrag. Voorzitter. Kr zijn plus minus 1000 kinderen. Timmermans.. A's de heeren dezer dagen de moeite willen doen het verslag eens in te zien van de schoolcommissie dan zullen zij zien, dat er in 1912 1037 schoolgaande kinderen waren en dat er later op de R. K. Jongensschool nog 40 zijn bijgekomen zoodat er nu ongeveer 1080 zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. W. aangenomen. Voorzitter In de vorige vergadering is aangehouden en vraag of thans nog maals een oproeping zal worden gedaan voor een veearts. Wat wenschen de heeren dat er een nieuwe oproep zal worden gedaan. Timmermans. Ik zou dit bij de be handeling van de begroeting behandelen. Aldus wordt beslot°n. Voorzitter. B. W. eo de heeren Van Dongen, Timmermans en Simonis, benevens de Secretaris, zijn naar een bijeenkomst geweest van de Provinciale Electrische Centrale naar aanleiding van die besprekingen geven wij in overwe ging mede ook omdat wij hier een N. V. Electrische Centrale Raamsdonk hebben, vooralsnog geen besluit te nemen om in princiep te besluiten. Wij ver- keeren hier in omstandigheden dat wij zulks thans niet kunnen doen. Timmermans. Zou het buiten onzen weg liggen om een adhaesle te betuigen aan het voorstel van de Prov. Staten. Ik geef het maar in overweging. Voorzitter. Na al hetgeen ik heb ge hoord, acht ik het 't beste om voorloo- pig niets te doen. Later zal ik u daar verder wel eens over spieken. Het voorstel van B. en W. wordt nachtgezicht, waarin 't gerecht 't schavot eene onverbiddelijke rol speelden 1 Ik zag mij als moordenaar gevonnisd onder 't kille mes deB benls gesleurd, dat onineedoogend my onthoofde Ach I gelukkig was 't maar een droom suist hy met bleeken glimlach. Maar, indien by soms eecB waarheid werd Indien ray 't gene overkwam wat ik in visioen aanschouwde Ik beef en dnrf daar niet aan denken Vijf dagen immers zijn verloopen sinds ik Servaas opzocht en hem met een moord gelastte Vijf dagen reeds is hij verdwenen en men heeft hem niet meer weergezien Is hy gevlucht of vastgehouden IJselijke onzekerheid die mij schrikken doet Zijn verdwaasd hoofd viel op de kostelijke peluw neder en 't klamme zweet brak hem uit En de geneesheer is nog levend en niets beeft hem gedeerd. De aanslag zal misschien zfcn mislukt en Servaas is aangebonden en op gesloten. Hij zal spreken en men zal my ook al spoedig vatten Alles zal ik moeten verlateo, alles wat ik heb zal my worden ontnomen en ontroofd. Ah, Sabran mort hij zichzelven toe, waartoe bracht u uw booze hebaocht, uwe snoode listigheid. Gij beeft en schrikt in al uwen rijkdom Gy vreest en zucht in al uwen voorspoedZijt gy nu tevreden en geluk kig, kunnen uwe schatten o nu bet ware heil j bezorgen Eo de notarisklerk, wiens bedreigingen u als een Damocleszwaard boven het hoofd hangen, hebt gy hem niet te vreezen IJselijk ontmoedigend is mijn toestand en weldra zul ik geene uitkomst meer weten. Vluchten raast Robrecht woest, maar dat is bekennen Dat is mij van alles beschul digen en niets is nog verloren Laat ons stoat en behendig zijn en misschien is mijn angBt ongegrond. In de verre verte weerklonk hot akelig geluid van eenen bandhond, dat vreeselijk in den nacht weergalmde en des booswicht ver steend hart met bygeloovigen angst en domme vrees sloeg. Dat doodsgeboil, zoo dacht bij, moest voor hem eene waarschuwing wezen. hierna met algemeene stemmen aange nomen. 3. Schrijven van Gedeputeerde Staten, houdende bezwaren tegen art. 11, 13 en 20 der verbrulksverordening. Wordt besloten de voorgestelde wij zigingen op te nemen. 4. Schrijven van alsvoor, houdet.de bedenkingen tegen de voorgestelde jaar markt op den vierden Maandag in Oc tober. In Made en Waspik wordt dan ook markt gehouden en daarom achten Ged. Staten het wenschehjk de markt te hou den op een anderen dag. Voorzitter. De desbetreffende commis sie is hierover reeds gehoord en acht het wenschelijk de markt te houden op Maandag, vallende na den vierden Zon dag in October. Aldus wordt besloten. 5. Voorstel van B. en W. om het adres van het Genootschap ter bevor dering van Melkkunde in zake oprich ting eener gemeentelijke Melkcentrale voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. 6. Alsvoor ,tot inwilliging van het verzoek der Kamer van Koophandel en Fabrieken om wijziging van de heffing van het havengeld met ontwerp veror dening. Uit het schrijven van de Kamer van Koophandel, dat wordt voorgelezen, blijkt dat er groote bezwaren bestaan om de schepen die in de haven komen om noch te lossen of noch te laden, te belasten. Schepen, die elders gelost hebben, zouden hierheen komen om weer op een vracht te wachten, dat doen de schippers omdat ze hier hun domicilie hebben. Nu ze echter haven geld moeten betalen, blijven ze in De Donge in Geertruldenberg liggen- De alhier wonende neringdoenden lijden hierdoor groote schade, reden waarom de Kamer van Koophandel een verzoek richt om de verordening te wijzigen, te meer omdat de opbrengst van dergelijke schepen thans slechts f 50 bedraagt en dit voordeel niet opweegt tegen het na deel dat de neringdoenden daardoor ondervinden. De Kamer van Koophandel wijst er verder nog op, dat er vanzelf een schip- persbeurs zal ontstaan. En hij zag als bij tooverslag ganscb zijn boos en misdadig leven, gansch zyn zondig en wraakroepend bestaan zich voor zijn ont stelden geest ontrollen Zijne euveldaden en schurkenstreken waren groot en zwaar en spookten als ware s cbrik beelden voor zyne schoone oogen. Zyn oonoozel en rampzalig slachtoffer stond in zijn visioen als uit een nevel op en, met uitgestrekten verteerden wijswioger, raakte zoo scheen bet hem zijn van klam zweet druipend voorhoofd aan, terwyl zyne gloeien de bolstaande oogen een bliksemenden blik op des booswiebts verstorven gelaat slingerden en nit de ontvleesde lippen bet woord nmoorde- naar!< outrolde, dat als de galm van een doodsklok in des schorks oor rnisebte. Hoort bet akelige gehuil van den band- bond, galmt weer in de stilte en slaat den ellendige met ontzetting en angst. Krampachtig rolt bij zich op zijn donzige legerstede en met beide handen bedekt hy zijn geschokt gezicht, terwyl rnwe en holle zochten uit zyne tot smachtens toe geprangde borst ontsnappen. Weeral huilt de bandhond en ditmaal ont spannen zich des gefolterden ledematen, hjj ligt beweegloos stil De wreede zielepijn deed bem 't bewustzijn verliezen. En toen hy 's morgens uit zyn diepe ver- dooving oütwaakte en in den spiegel zijn ge laat bezag, schrok bij van woede en ontzet ting Hij was in dien schrikkelijken nacht zoo veranderd dat zyn wezen bijna niet meer te kennen was. Hy daalde naar de eetzaal af, om zyn ont* bijt te nemen, dat hem in de keel bleefiteken en daarna kleedde bij zich koortsig tan en stapte de straat op naar den klerk, die bem sedert dagen in den Zilveren Duivel wachtte en den moed niot had gehad Sabran op te zoekeD. Maar daar werd hy erg telenrgesteld Immers men zegde hem, toen bij naar den gast vroeg, dat deze reeds sedert twee dagen Voorzitter. B. W. stellen voor de vaartuigen, die binnenkomen om noch te lossen of noch te laden, vrij te stellen. De andere vaartuigen hebben echter steeds den voorrang. Voorts hebben ze zoo lang toegang tot de haven als de ruimte het toelaat. Een en ander naar het oordeel van den havenmeester. De heer Timmermans dankt B. W. voor het voorstel en zegt dat zij weder om hebben getoond steeds met de grootste acuratesse werkzaam te zijn. Hierna wordt het voorstel van B. W aangenomen. 7. Vaststelling jaarwedden van de leden van het Burgerlijk Armbestuur. Voorzitter. B W. stellen voor f75 salaris te geven en f 125 als presentie geld. Van Dongen. Is het werk voor de armmeesters niet minder geworden nu ze een secretaris-boekhouder hebben en geeft dat soms aanleiding om het salaris te verminderen. Voorzitter. De werkzaamheden ver bonden aan het ambt van armmeester zijn nu juist niet van de aangenaamste. Ze moeten met veel verschillende men- schen omgaan en krijgen zeer dikwijls minder fraaie lieflijkheden naar het hoofd. Ik geef dan ook in overweging om de salarissen niet te verminderen, anders zou het kunnen gebeuren, dat de tegen woordige functionarissen bedanken en dan hebben wij nog geen anderen. Van Dongen. Ik kan, met wat u zegt, mij goed vereenigen. Ik meende dat zij nu bijna niets meer hebben te doen. Lankhuijzen. Niet dat ik ben voor verlaging van salaris, doch ik meen toch te weten, dat er minder werk is dan voorheen. Bovendien hebben ze geen verantwoording voor de kas ook meer. Van Dongen. Dankbare postjes zijn het niet, dat is zeker. Timmermans. Wie zich een armenwet heeft aangeschaft, en die heeft gelezen, zal hebben gezien dat de taak van arm meester, indien goed wordt uitgevoerd, niet zoo gemakkelijk is en er ook niet minder werk is als voorheen. B. W. hebben m. i. dan ook goed gezien om de salarissen niet te verlagen. De mo- reele plicht van een armmeester is groot. Lankhuijzen. Ik wil wel eens aan den heer Timmermans vragen welke werk- was vertrokken en men hem niet meer bad weergeaien. Verder nieuws kon men aan Sabran niet geven en by verliet de herberg bet bart vol angst en onrnet. Wat wilde dat bedniden? wat voerde die manin zijn schild?.., wat moest hy vso hem vreese 1?... Het leek den booten scbnrk dat de grond zich voor zyn voeten opende en een gapende afgrond zich vertoonde waarin hy etorten eon. En by die gedachte reaen zyne baren te berge en fonkelde zyn duister oog, en 't was met wankelenden stap dat hy naar zyne wo ning wederkeerde om er zijnen angst en kom mer te verbergen. Hij sloot zich op in zyne kamer en szt alt wezenloos en balt krankzinnig, met bet hoofd in de bevende banden, rond te staren. Eenige dagen verliepen vol onrnet en be nauwdheid De herbergier Servaas was in aijn herberg nog niet weergekeerd en dese was gesloten. De notarisklerk was voor goed verdwenen en men boorde niet van bem. Sabran hervatte weerom moed Hy begon als weer te herleven, En wanneer een schrijven kwam, bem door den heer Jacob Van Weelen gesonden, met wien by voor eenigen tyd kennis bad gemaakt, waarin de onde kunstkenner bem nitnoodigde tot een vriendenfeest, waar by nog andere bekenden zon ontmoeten, sprak Sabran half opgebeurd. Ja, daar zal ik naar toe gaan en mijnen geeet wat verast ten. En hij verliet syne woning, o*u in epel en vuige bresparty, de schrikbeelden, die nog voor zijne oogen spookten, te verdry ven en de stem van zyn geweten in draBk te smooren XXIL Hoe eea booze schurk ontmaskerd werd. In de prachtige woning van den rijken kunstliefhebber, was volle drnkte en gewoel en geraaz. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1