Tweede Blad. Abonneeit U op dit Blad ~'bFnï^Tand~~~ Buitenland Provinciaal Nieuws. Gemeenteraad. Engeland, NUMMER 61 DONDERDAG Een raar verslag van eene belangrijke zaak Onder bovenstaand opschrift hebben we Zaterdag iu een driestar eenige opmer kingen gemaakt aan 't adres van het //Dagblad van Noordbraband" te Breda, naar aanleiding van zijn verslag van de Slateuzitting, speciaal wat onze haven betrof. In zijn nummer van gisteravond antwoordt het blad daarop onder 't hoofdje //eene on billijke opmerking." Wij willen naar aanleiding daarvan nog 't volgende zeggen. Wij hebben geen aanmerking gemaakt dat 't verslag der vergadering niet lang of breed voerig genoeg was, maar alleen daarop dat het ^Dagblad" den heer Zeegers van de Poll heel wat anders liet zeggen, dan hij werkelijk zeide. Wij weten dat 't dikwijls moeielijk is sprekers juist te volgen, maar het gaat daarbij toch niet aan ze dan iets geheel anders te laten zeggen, dan zij dedeD, zeker niet wanneer dit het gesprokene eeu „belachelijk" tintje geeft. Verder kuuuen wij, die toch ook deze Sta- tenzitting bijwoonden, ook thans nog niet iuzien, dat de plaats en de wijze waarop de heer Zeegers van de Poll zijne voordracht hield over de verbinding in 't Land van Altena niet de geschikte wa3. O.i, is juist de Statenvergadering de aangewezen plaats, om redenen een vorige maal reeds door ons uiteengezet. Waarom een Statenlid daarvoor van den Commissaris eene berisping of wat dan ook kan oploopen, (zooals 'i //Dagblad" schrijft) komt ods op zijn miust genomen, zeer onbe grijpelijk voor. Wij hebben absoluut niet willen zeggen, dat de zaak der haven en bagatèle door „Dagblad" is behandeld. Wij weten dat dit blad een verplag moet geven van de geheele zitting en dus niet alles in exteuso geveD kan, daarop willen we ook absoluut niet neerkomen. Maar wel maakte de vergissing boven bedoeld iu het door den heer Zeegers van de Poll gesprokene over de haven en de paarregelige beschouwing gewijd aan het betoog omtrent de verbinding in 't Land van Altena, waarvan verder in 't verslag met geen woord wordt gerept, op ons een vreemden indruk. Niet minder was dit 't ^geval, waar „'t Dagblad" voor 'n degelijk woord van den heer Jnten niets meer in zijn verslag (meer was het toch niet) over had dan „de heer Juten rataplant over de haven te Waalwijk 1 Deze vreemde indruk heeft ook tot onze spijt het antwoord van 't Dagblad niet weg genomen. Zie, men kan een beknopt verslag geven, maar iedereen recht doen wedervaren. Wij weten dat we ook in deze aan mr. P. Loeff zeer veel te danken hebben en hebben hem daarvoor hulde gebracht, maar daarom be hoeven de verdiensten van anderen, die ieder naar de mate hunner krachten hebben bijgedragen, noch verkleind, noch genegeerd te worden. En hiermee basta. DUSSEN. Openbare vergadering op Dinsdag 29 Juli des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Hon- sewijk. Klokslag 6 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Onderzoek van dc geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden de heeren van Beurden en van Daelen. Tot leden der commissie van onderzoek worden benoemd de heeren v. d. Koppel en v d. Pluijm. Tijdens het onderzoek wordt de ver gadering geschorst. Na heropening der vergadering deelt de heer v. d. Koppel mede dat alle stukken in orde zijn bevonden en de commissie tot toelating adviseert. Aldus wordt besloten. 2. Eervol ontslag van den onder wijzer aan de O. L. School in Wijk C. De heer C. J. H. Waalwijk vraagt met ingang van 1 Augustus eervol ontslag wijl hij benoemd Is tot onderwijzer te Geertruidenberg. Aldus wordt besloten. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School in de wijk C. Uit een schrijven van het hoofd der School, den heer Broeders, blijkt dat er vier sollicitanten zijn, waarvan de inlich tingen van allen gunstig zijn. Het meest bevalt hem echter J. Sloekers te Fijnaart die vrij is van milltieplicht en in het bezit is van acte D. Bij het bezoek dat hij hem heeft gebracht beviel Zijn op treden uitstekend. De inlichtingen van Fooij zijn beslist zeer gunstig, evenals die van Van Onzenoort. JULI 1913. 36e JAARGANG De schoolopziener kon zich met de voordracht vereenigen, welke is samen- gest ld als volgt 1. J. F. Sloekers, Fijnaart. 2. H. Fooij, Baardwijk. 3. M. H. Miseres, Breda. De uitslag van de stemming Is dat wordt benoemd den heer Sloekers. De overige sollicitanten verkregen leder één stem. 4. Electriciteisvoorziening. Voorzitter. Wij zijn naar den Bosch geweest om informaties en die hebben we dan ook gekregen. Later hebben wij van Ged. Staten een schrijven ontvangen met verzoek dit in den raad te brengen. Door den Secretaris wordt het schrijven voorgelezen Daaruit blijkt dat tot definitieve op richting van de provinciale eerst kan worden besloten ais blijkt dat van ge- meentenwege genoegzaam steun wordt toegezegd. Verder vragen Ged. Staten voor 5 Aug. antwoord. Zij willen voorloopig van de gemeente hebben dat zij aan geen andere licht fabrieken concessie verleeuen, dat zij in beginsel tot aansluiting besluiten tegen het aanvangstarief. Het definitieve tarief zal later bekend gemaakt worden, als uit de becijferingen zal zijn gebleken dat het baten voor de gemeente kan afwerpen Leemans De kosten van aanleg, zijn die voor de gemeente of voor de Elec- trische Centrale. Voorzitter. De kosten van aanleg in de huizen zijn voor de inwoners zelf, de rest is voor de provincie. De Wilt. Dus de provincie legt alle geleidingen in de gemeente. De Voorzitter. De gemeente krijgt van de provincie de stroom en dan ex ploiteert ze het zelf verder, De stations maken zij ook. De Wilt. Het komt voor de gemeente zeker nogal duur in kas. Voorzitter. Op 't moment kau nog niet worden gezegd wat het zal kosten. Er zal een bureau worden opgericht en daar kunnen dan alle mogelijke inlich tingen worden gevraagd. Ook zal men daar zeggen wat het kost. De commis saris heelt ons gezegd, dat de kosten voor onze gemeente de f 200 niet te bo ven zullen gaan. Op 12 Augustus zal professor van Swaaij een lezing hier komen houden. Dat kan ik nu al wel zeggen, dat de aanleg In eigen huis door den eigenaar zelf moet worden betaald. Van Beurden. Wij kunnen in beginsel wel tot aansluiting besluiten, wij binden ons toch nog tot niets. Voorzitter. Wij blijven in alles nog vrij. Leemans. In Raamsdonk zijn ze blij dat ze het hebben. Van Iionsewijk. En van de provincie zal het nog goedkooper zijn. Van de Koppel. Je hebt hier geen drijfkracht noodig, alleen voor licht kan het gebruikt worden. Van der Pluijm. De boeren die een dorschmachine hebben, sluiten ook aan." Voorzitter. Als de professor hier is, zal hij alles wel eens uitleggen. Hierna wordt in beginsel besloten tot aansluiting. 5. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring raadsbcs'uit tot af- en over schrijving. b. Begrooting van de Gezondheids commissie waaruit blijkt dat Dussen f 135,80 moet betalen voor dit jaar. c. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Uit het onder zoek is gebleken dat de boeken ordelijk en regelmatig zijn bijgehouden en het dienovereenkomend bedrag, f 1086.64'/2 in kas aanwezig was. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Verder deelt de Voorzitter mede, dat van de nieuw gebouwde school te Hank nog een rekening is ingekomen van J. v. Wijk voor het kleuren der muren. De rekening is echter verjaard en genoemde van Wijk is in staat van faillissement geweest. Wordt besloten het bedrag, zijnde f 45alsnog aan den curator, Mr. Zin- nicq Bergman, uit te betalen. Voorzitter. Overal wordt de herdenking van de onafhankelijkheid feestelijk her dacht. Hier is tot op heden daarvoor nog geen commissie opgestaan. Zou het daarom niet wenschelijk zijn de kinderen van al de scholen feest te laten vieren en daarvoor b.v. 20 cent per kind uit te trekken wellicht zal er nog een com missie opstaan en dan kunnen wij die dit bedrag voor dit doel ter hand stellen. Gebeurt dit niet, dan zullen de onder wijzers de leiding wel op zich nemen. L. v. d. Pluijm- Ik zou dan 25 cent per kind uit trekken. Van Steen. Ja, 25 cent is niet te veel. Aldus wordt besloten. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van reclames Hoofd. Omslag. Zaterdagmiddag hebben 50,000 niet-mi- litante suffragettes een monstet-meetiog iu Hydepatk te Londen gehouden. De grootste merkwaardigheid van deze bijeenkomst was wel het feit, dat een groot aantal der deel neemsters, uit alle deelen van Engeland af komstig, te voet naar Londen was gekomen, om de meeting hij te wone". Verschillende der kiesrechtvrouwen wareu daarvoor twee it drie weken onderweg geweest. In al de steden, waar zij kwamen, werden zij hartelijk onthaald. Sommigen hebben den weg per rijwiel, anderen in rijtuigen of samen op Jan Plezier» afgelegd en enkele wagens werden zelfs door ossen getrokken. Anderen weer legden den tocht Ie paard af. De heer en mevrouw Haslam, respectie velijk 88 en 85 jaar oud, legden 100 kilo meter te voet af. Om vijf uur 's middags hadden alle de monstranten zich op vier van te vo.eu aan gegeven punten verzameld en trokken zij in gesloten colonnes naar Hydepark. Elke stoet werd daarMj voorafgegaan door muziek en vaandels, waarvan het meerandeel tot op- schrift droeg het devies der niet-militante suffragettes: „Het verstand en Eiet het geweld". Een enorm aautal toeschouwers was even eens naar Hydepark gestroomd om de ver gadering bij te wonen. Daar waren twintig tribunes opgericht, vanwaar verschillende redenaarstere het publiek toespraken. Allen waren overtuigd, dat het nor van succes der vrouwenbeweging weldra slaan zou en keurden de daden barer militante zusters scherp af. Om zes uur namen de manifes tanten met eenparigheid van stemmen eeD motie aan, waarin aan de regeeriug kiesrecht voor de vrouwen gevraagd werd. Daarop gingen de pelgrims en toeschouwers in vol maakte orde en zonder dat eenig belangrijk incident plaats had, uiteen. Gedurende de meeting verschenen boven Hyde-park twee vliegmachines, waaruit over de menigte propaganda-brochures geworpen werden. Prins Hendlik naai Weenen. Het „Neues Wiener Journal* deelt mede, dat Prins Hendrik te Weenen zal bijwonen de vergadering; van het voor bereidend comité voor 't internationaal congres voor reddingswezen, dat daar van 9 tot 13 September in het parle mentsgebouw gehouden wordt. Prov. Statenverkiezing Noord-Brabant. De Prov. Statenverkiezing, ter voor ziening in de vacature-Eras te Tilburg, zal volgens de >N. T. Ct.< op Dinsdag 2 September plaats hebben, de stemming, zoo noodig, op 12 en de herstemming, zoo noodig, op 23 September. De politieke toestand. De „Ned." verneemt uit zeer vertrouw bare bron, dat dr. Bos aan H. M. de Koningin ontheffing heeft gevraagd van de opdracht om een Kabinet te formee- ren uit de geheele linkerzijde. Of een nieuwe opdracht is gegeven, kan niet worden medegedeeld. Mr. T. M. C. Asser, f Omtrent den betrekkelijk plotseling overleden Minister van Staat, Staatsraad Mr. Asser, meldt men uit 's-Gravenhage De Minister van Staat, Staatsraad Mr. Asser, ontsliep gisterenmiddag, betrek kelijk onverwacht, op 75-jarigen leeftijd. In hem verliest het vaderland een zijner bekwaamste rechtskundigen en in verband met het feit, dat hij zich in het bijzonder toelegde op de bestudeering van het internationaal recht, waardoor hij vooral zulk een groote vermaardheid had, strekte zijn roem zich uit tot ver buiten de Nederlandsche grenzen. Hij onderscheidde zich door voortdurenden rusteloozen arbeid. Na zijn promotie was hij gedurende korten tijd in de rechtspractijk. Reeds op 24-jarigen leeftijd werd hem het professoraat van het Amsterdamsche Athenaeum aangeboden wat door hem werd aanvaard. Ruim 31 jaar bleef hij professor. Van 1893 af had hij zitting in den Raad van State, aanvankelijk in de zeer drukke afdeeling van dien Raad voor de geschil len van bestuur. Bij al zijn gewichtige en veelomvat tende ambtsbezigheden, bleef hij zich nog voortdurend wijden aan het inter nationaal recht. O.a. maakte hij deel uit van de Dultsch-Nederlandsche Rijntollen- conferentie en van de Centrale Rijn commissie. Hij was ook raad-adviseur van Bultenlandsche Zaken. Bekend is vooral dat hij veel gedaan heeft voor het internationaal recht. Hoe zeer hem meermalen een aanbod daartoe werd gedaan, wees Asser herhaaldelijk het lidmaatschap van de Tweede Kamer en het Ministersambt af. Hij was drager van de hoogste Ne derlandsche en buitenlandsche onder scheidingen eerc-doctor van een aantal universiteiten, terwijl hem niet lang ge leden den Nobelprijs werd verleend. Mr. Asser was veettien dagen geleden te Scheveningen herstel gaan zoeken van zijn geschokte gezondheid Maandag keerde hij in zijn woning terug gisteren werd hij daar door een flauwte getroffen. Zacht en kalm is hij heengegaan. M. Kamerverkiezingen. Bij de gisteren gehouden herstemmiug voor een lid van de Tweede Kamer voor het district Amsterdam II zijn uitge bracht 2747 geld'ge stemmen. (Het aan tal kiezers is 5041). Op den heer A. H. Gerhard (S- D. A. P.) werden uitgebracht 1675 en op den heer J. R. Snoeck Henkemaos (C-H 1072 stemmen, zoodat de heer Gerhard Is gekozen. Bij de stemming op 22 juli waren uitgebracht 3332 geldige stemmen, waarvan op de heeren Gerhard 1532, dr. H. Gorter (S. D. P.) 48, P. Otto (U. L.) 829 en Scoek Henkemans 9231. Bij de herstemming in het district Amsterdam VI zijn uitgebracht 3791 geldige stemmen (Het aantal kiezers is 6048). Op den heer Nierstrasz (V. L.) wer den uitgebracht 2274 en op mr. H. Ver kouteren (C.-H 1517 stemmen, zoodat: gekozen is de heer Nierstrasz. Bij de stemming op 22 Juli waren uitgebracht 3843 stemmen, waarvan op de heeren P. A. C. Joosten (S. D. A. P.) 573, mr. Verkouteren 1438 en B. Nierstrasz 1833. Waalwijk, 30 Juli 1913. Koopt Met in den vreemde, wat gtj in Waalwijk even i> o e d eu e v e u goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Examen. De heer Christ Fetter alhier legde met gunstig gevolg te 's-Bosch het eindexanieu II. B. S. af. Geslaagde en familie onze felicitaties. Jubileum Soeur Rosalia. Nu men met de collecte voor't hulde blijk aan Soeur Rosalia bij gelegenheid van haar gouden jubileum, Is begonnen, kunnen wij ook mededeelen, dat van oud leerlingen, elders woonachtig, gaarne giften voor dit goede doel bij een der comité-leden worden Ingewacht. Waar men ook verblijft, men zal Soeur Rosalia niet vergeten hebben en gaarne wat als een hulde voor haar inzenden. Gemakshalve deelen wij daarom nog maals de namen van het comité van oud leerlingen mede Dames-Comité Mevr. Jac. Gragtmans- v. Baal, Mevr. P. van Loon-Gragtmans, Mevr. A. G. Rubbens-Timmermans, Mevr C. de Greeff-Verwiel, Mej. Marie Witlox, Mej. Josephine van Riel, Mej. Lucie Zeegers van de Poll, Mej. E. Hoffmans. Heeren-ComitéDr. Jan van Glls.Jan van IerseL E. W. Klijberg, M. A. van Loon, Jan van Riel, Jan Tieleu, Ph. Timmermans, Cor. Witlox. Zij zullen gaarne giften in ontvangst nemen. Langstraatsche Administratieve Veretn. De Langstraatsche Administratieve Vereeniging, gevestigd te Waalwijk, be zocht gisteren en corps de Tilburgsche Tentoonstelling. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier is momenteel wederom druk werkzaam ter verkrijging eener beteie en latere verbinding op de lijn 's BoschZwaluwe. Zijn wij goed ingelicht, dan zal eene deputatie uit de Kamer van Koophandel naar de Regeering en Spoorwegautori teiten gaan, teneinde de zoo hoog noo- dige verbetering te verkrijgen. Ongeval. Maandagavond had In de Wagenstraat een ongeval plaats dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Het 17-jarig meisje van C. D. uit Capelle stond daar met haar hondenwagen toen de tram achter uit kwam zetten en de kar aanreed. De hondenkar werd geheel stuk ge reden terwijl het meisje tegen een muur aangedrukt werd. Aanstonds werd zij bij den heer S. binnen bedragen, alwaar bleek dat haar toestand niet ernstig was en na van den schrik bekomen te zijn huiswaarts kon keeren met eenige lichte kwetsuren. Onweer. Een zeer zwaar onweer gepaard met hevige hagelbuien ontlastte zichZaterdag- avond boven onze gemeente- De hevige bliksem was niet van de lucht en de donder ratelde voortdurend. Telefoon palen en boomen werden getroffen en ook sloeg het hemelvuur op 't huis van den heer Notaris Rant, waarbij een buis van 't huis sloeg en de bliksem door den schoorsteen in de keuken drong, eenige steenen los sloeg en de geheele keuken met een laag roet bedekte. Men kan begrijpen, dat de dienstboden zeer ontsteld waren, temeer daar een onver klaarbaar verschijnsel als een vuurmassa werd gezien, wat ook door meerdere personen in deze buurt werd waarge nomen. Onafhankelijkheids/eesten. De N. V. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven zal op Maandag 81 Augustus laar personeel een schitterend sportfeest aanbieden op een daarvoor speciaal ingericht sportterrein in het' Philipsdorp. De firma Philips, met haar zeer groot personeel, weet dergelijke fessten wel waardig te vieren en toont alzoo veel voor den weik- man te voelen. Het programma bestaat uit 29 nummers. XVaahvijksche Stoomtivimerfabriek. Heden werd door het departement vau Oorlog aan de Waalwijksche Stoomtimmer- fabriek opgedragen het leveren van Kazerne- meubelen voor de Iofanterie-Kazerne te Venlo tot een totaal bedrag van 1 28760 en door net departement van Koloniën het leveren van kleedingkisten voor de overeee- ■che bezittingen tot een totaal bedrag van f 400.— Algemeene Koloniale Tentoonstelling te Semarang in 1914. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Waalwijk verzocht ons onder de aandacht onzer lezers te brengen, dat 't volgend jaar in Semarang de eerste en algemeene koloniale tentoonstelling zal worden gehouden, welke voor, doch ook door de Kolonie wordt georgani seerd. Waar het Moederland zoo dik wijls een beroep doet op de koloniën om op tentoonstellingen in 't buitenland flink voor den dag te komen, daar verwacht Ned. Indië thans ook algemeene mede werking uit het Moederland. Men wil aan de wereld toonen welk een tijdperk van ongewonen bloei tie kolonie in de laatste tien jaar is ingetreden. De invoer toch was in 1900 183 milUoen en in 1910 325 millioen, de uitvoer 257 en 451 millioen, eene vermeerdering van den invoer met 77°/0 en van den uitvoer met ruim 65°/0. Wij gelooven dat hier voor onze schoen- en lederfabrieken eene mooie gelegenheid bestaat om zich in Indië een goed afzetgebied te openen of dit uit te breiden. Voor nadere bijzonderheden en in lichtingen wenc)e men zich verder tot het secretariaat van het Ned. Comité, Jan van Nassaustraat 93 den Haag. BAARDWIJK. Bij bet onweer, dat Z*. terdagavond boven onze gemeente woedde- werd in den Overlaat een koe door den bliksem getroffen en gedood. De raad onzer gemeente zal WoeDsdag 30 Juli vergaderen des avonds ten 7 uur. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de handboogschntterij „Eendracht maakt maebt" deelnemen aan de wedstrijden te Udenhoat. Een zotal schutters is reeds daarvoor uitgekozen. VLIJMEN. Vergadering van den raad der gemeente Vlijmen, op Donderdag den 31 Juli des namiddags te G1/, ure, ten raad- huize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbiediog gemeente-rekening en 'reke ning burgerlijk Armbestuur over het dienst jaar 1912. 8. Voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten tot aansluiting aan de op te richten Provinciale electrische centrale. 4. Aaugehoaden adres van M. Verboord in zake buitengewone vergunning tot verkoop van sterken drank iu 't klein met voorstel van B. en W. 5. Aangehouden adres van het bestuur van bet Bieserpoldertjp- om vergunning tot het plaatsen van een schutting iu de brug vau den grintweg met voorstel vau B. en W. 6. Wijziging begrooting over 1913. 7. Onderzoek geloofsbrieven nieuw geko zen raadsleden. BESOIJEN. Hedeuavond ten 6 uur open bare vergadering van den gemeenteraad. (Verslag volgend nummer SPRANG. Raadsvergadering op Woens dag 30 Juli a s. 's nam. V/% uur. Den laatsten tijd zijn hier enkele kleine diefstallen voorgekomen- Zoo j.l. Donderdag bjj v. D. waar terwijl de bewoners afWezig waren een op den schoorsteenmantel staanden spaarpot inhoudende ongeveer f 1,80 werd ont vreemdt en voor enkele dagen werd bij v. d. B. van den tuinhaag een broek eu bij den landbouwer B. eenige matten gestolen. Tot op heden zijn de daders onbekend gebleven. RAAMSDONK(DORP.) Tengevolge van den nieuwen weg, zal deze vanaf 30 Juli voor het verkeer met rij- of voertuigen zijn afgesloten. Zaterdagavond vormde zich ten huize van J. Boona-Staal een commissie van een 14-*al jongelui ter viering van het onafb. feest alhier. Besloten is, verschillende no tabelen uit te noodigeD, eeD Eere-commissia te vormen en aan Burgemeester Riddesr d van der Schueren het Eere-voorzitter chap aan te bieden. Als de commissie nu maar milden steun ontvangt van de inwoners zal men ook in ons Dorp een flink feest kunnen vieren. Naar wij vernemen zullen de scl-oho kinderen op den onafh. feestdag van ge meentewege oatbaald worden. RAAM8DONK8VEER. Voor het examen vau hoofdonderwijzer, gehouden te Zwolle slaagde o.m. onze dorpsgenoot G. Kommers, thans onderwijzer te Halle (gem. Zelhera.) Geslaagde ons proficiat. het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5