n, Tweede Blad. in De Balkan-Oorlog. OT BINNENLAND srdi ïoor, Gemeenteraad. m. NUMMER 62 ZONDAG 3 AUGUSTUS 1913. 36e JAARGANG jes. Op enbare vergadering op Woensdag 30 Juli, des namiddags 6 uur. Aan de orde Ingekomen stukken. Onderzoek geloofsbrieven. Vaststelling verordening Aimbe- aren 1. 2. 3. stuur. 4. 5. 6. 7. 8. 9. Vaststelling gemeente-reken. 1912. Aangaan eener geldleening. Verordening motorrijtuigen. Reclames H. O. Voorstel electrische voorziening. Wijziging begrooting 1913. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Edelachtb. heer Burge- meester C. Verwiel. Na opening der vergadering worden de notulen door den secrectaris voorge lezen en ongewijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopname dd. 1 Juli. De boeken en bescheiden werden in orde bevonden en het kasgeld bedroeg f 14.831 /2 1b. Het kohier van den H.O. is door Ged. Staten goedgekeurd. Eerst was door Ged. Staten eene aan merking gemaakt omdat het kohier iets hooger was, dan bij Kon. besl. is toe gestaan. Daar dit ook vroeger zoo is gebeurd, omdat het kohier in den loop van het jaar door het vertrek en vestiging dikwijls gewijzigd wordt, is in dien geest aan Ged. Staten geadviseerd. c. Een brief van den heer W. Klerx, dat hij zijn ontslag neemt als lid van den raad en een nader schtijven waarin hij mededeelt dit verzoek in te trekken- d. Idem van den heer Jan Groenen, waarin hij tevens hulde brengt aan 't college voor de goede verstandhouding en de beste weoschen uit voor den bloei en groei der gemeente. Een nader schrijven waarin hij verzoekt dit schrijven als niet ontvangen te be schouwen. e. Idem van den heer Winkel waarin hij mededeelt Jzijn ontslag te nemen en een nader schrijven, waarin hij dit ontslag intrekt, op aandringen van zijne profes.- clen Ssten dag na de afkondiging. tantsche kiezers. Voorzitter. Ik stel voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Winkel Toen ik mija ontslag nam als lid van den raad, had ik daar eene goede reden voor, dat was als een protest tegen de verkiezing van den heer de Greeff en tegen een strooibiljet dat in onze gemeente is verspreid en dat absoluut niet te pas kwam. Dat ik dit ontslag introk, is gebeurd op aandrang van de protestantsche kiezers, die mij gevraagd hebben aan te blijven. Dat is niet op verzoek van pastoor, dominé, burge meester of welke autoriteit ook, neen dat is op aandrang mijner kiezers, die ik in vergadering heb bijeen geroe pen en die met algemeene stemmen wenschten dat ik mijn mandaat zou hand haven. Het ligt in den aard der zaak, dat als men bedankt als lid van den raad men er zijne goede motieven voor heeft en dan kan men dat maar niet zoo maar weer ongedaan maken, want dat is eene houding die niet is te qualificeeren en daaronder reken ik ook mij zelf. Daarom acht ik mij verplicht hier eenigszins te verklaren waarom ik mijn ontslag introk en ik hoop dat dergelijke strooibiljetten als voor mijnheer de Greeff hier zijn rondgestuurd, zich niet meer zullen her halen. Wij zitten hier allen om de be langen der gemeente te bevorderen, zonder persoonlijkheden en dat moet ook buiten den raad zijn. Maar thans bij de herstemming zijn de gemoederen van protestanten en katholieken tegen elkan der opgezweept, zooals nooit is voorge komen. Dat noem ik zeer erg, vooral door een strooibiljet als hier verspreid is en dat ik IJ even zal voorlezen Het lnidt als volgt Aan de R. K. Kiezet voor den Gemeenteraad van Besoijen, Zoo zachtjes aan wil men do Roomsch Katho lieke zetels in den Gemeenteraad door anders denkenden laten innemeD. Het wordt volgens onze gedachten meer als tijd hier aan eens paal en perk te stellen. Aan U R. K. Kiezers zal het liggen indien dit gehenrt. Daarom allen ter stembus laat U niet over halen met ijdele sprookjes, geld of jenever, maar als één man ter stem bns en gestemd den Koomsch Katholieken candidaat, den Heer C. H. de Greet!', iemand, wij zijn er van over tuigd, door en door Roomsch Katholiek. Vele R. K. Kiezers. Ik geloof dat als men 't aantal protes tantsche met katholieke kiezers vergelijkt de eersten recht hebben op meer zetels. Maar we moeten niet tegen elkaar agee- ren, maar naast elkaar werken, opdat de belangen der gemeente niet worden niet geschaad. 2. Onderzoek geloofsbrieven van de heeren C. de Greeff en J. v. d. Heijden. De heeren Winkel en Groenen onder zoeken de stukken, bevinden deze in orde en adviseeren tot toelating, waar toe met algemeene stemmen wordt be sloten. 3. Vfcs#stHling verordening Armbe stuur. De secretaris leest voor de aanmer kingen welke Ged. Staten op de concept verordening hebben gemaakt. Er staat in dat de voorzitter, tevens de gelden administreeit. Ged. Stiten meenen niet dat het bevoiderlijk is aan den goeden gang van zaken a's alles in één hand is. Hier is 't altijd geweest, een adminis- treerend lid, die nu voorzitter wordt, met nog twee leden, dat kan nog bestendigd worden. Verder staat er in dat wanneer een ondersteunde de middelen om In eigen onderhoud te voorzien, door eigen schuld nalaat, de bedeeling direct kan gestaakt worden. Gedeputeerden willen dat de voorzitter in ernstige gevallen de bedeeling direct kan staken en anders moet de voorzitter het voorstel om op te houden met be- deelen, voordragen aan 't bestuur, dat dan beslist- Dat is dus wat voerzichtiger. Verder willen Ged. Staten, dat wanneer ondersteuning in geld wordt gegeven, het zclt door 't bestuur wordt thuis ge bracht, niet op vaste tijden, zoodat men eens kan zien hoe 't er toegaat en uit ziet. Deze wijzigingen zullen worden aan gebracht en de verordening zal opnieuw ter goedkeuring opgezonden worden. Aangenomen. 5. Aangaan geldleening. Voorzitter. De rioleering is gegund aan J. den Teullng en alles bij elkaar zal 't kosten van f 141600, in elk geval zal 't onder de begrooting blijveo. B. en W. stellen voor f 1600 te leenen van den heer L- J. F. Verwiel tegen 4'/2 pCt. ingaande 1 Sept., met jaarlijksche aflossing te beginnen 1 Sept. 1915 van f 500, te vinden uit de gewone inkomsten. Aangenomen. 6. Verordening Moto:rijtuigen. B. en W. stellen voor in de kom der gemeente de snelheid te stellen op 15 K. M. en de kenteekenen daarvoor aan te brengen. De straf is 6 dagen of f 25 gulden. De verordening treedt in werking Aangenomen. 7. Voorstel electrische voorziening. Voorzitter. B. en W. zijn in den Bosch geweest, waar onder voorzitterschap van Z.Ex. den Commissaris alle inlichtingen omtrent de provinciale electriciteits-voor- ziening zijn verstrekt. Wij hebben er veel gehoord en gelooven dat er vooral voor de kleiae gemeenten iets inzit voor de toekomst, 't Is vooral om de klein-in- dustrie vooruit te helpen en daardoor de ontvolking van kleine gemeenten tegen te gaan. We hebben hieromtrent eenige stukken gekregen en ook de Commis saris wees er op dat eerst de gemeente raden moeten beslissen, om te zien of er in princiep voldoende deelname zal zijn. Een concept-besluit is er bijgevoegd ongeveer luidend De raad kennis genomen hebbende van het rapport der Staten-commissie, en het concept-contract der provincie Noord-Brabant, inzake electriciteits- voor ziening, gehoord het verslag der raads commissie, besluit lo. Voorloopig geen lichtfabriek op te richten noch een overeenkomst te dezer zake te sluiten. 2o. In beginsel te besluiten, aan te sluiten voor electrlsch licht en kracht. 3o. Een definitief contract te sluiten als binnen korte jaren zal blijken dat dit een bate voor de gemeente afwerpt. Voorzitter. Wij hebben een contract met Waalwijk voor de verlichting der gemeente, de inwoners zijn vrij. Maar 't is nu slechts In princiep Winkel Als men 't in prieciep aan neemt, meer niet, dan heeft men er toch niets aan. Groenen, 't Is om een overzicht te krijgen, om zich te kunnen baseeren of het levensvatbaarheid kan hebben. Winkel. Heeft het zin voor ons. Wij hebben toch contract met Waalwijk en 't zal weer een hoop kosten geven. Ik zal m'n gasleiding- er niet voor af laten breken en m. a. ook niet- Groenen. Zeker heeft 't zin, vooral voor kleine plaatsen. Voorzitter, 't Is hoofdzakelijk voor krachtbedrijf, voor boerderijen enz. Ziet maar eens naar Raamsdonk, de heer Klerx weet hoeveel landbouwers e.a. daar aansluiten voor karnen, dorschen enz. Broeders. Ja. wij hebben nog een goed voorbeeld uit Tilburg gehoord. Voorzitter. Iemand had voor eene ma chine om 't graan te zuiveren, 2 man noodig die hem f 20 kostten en die 't bijna niet afkonden. Nu de centrale er is, kost dat slechts enkele guldens per week. Ik bedoel dat het veel goedkooper werkt en 't volk meer hier houdt. Groenen. Voor 't klein-bedrijf, ook voor stiksters enz. is het.zeer wenschelijk. Voorzitter. Wij kunnen in princiep besluiten, met die bijvoeging, alles in aanmerking genomen de loopende con tracten. Broeders. Ik stel me zoo voor dat Waalwijk, Baardwijk en Besoijen dat later samen zullen doen. dan is dat zeer mooi en veel voordeeliger. Aangenomen. 9. WijzigiDg begrooting 1913. Door den secretaris worden de noo- dige af- en overschrijvingen voorgelezen. Bij den post f 50 huur van de cel voor van der Hammen, vraagt de heer Winkel of dat zulks zoo bepaald was. Voorzitter De directeur te Waalwijk geeft 't zoo op, maar er is mij niets van bekend, ik noch de heer Broeders her inneren ons er iets van. Winkel. Een andere vraag is of 't billijk is. Voorzitter. Er is niets tegen, hij mist een stuk van z'n huis. Aangenomen. 9. Vaststelling gem.-rekening. De secretaris leest alle posten van ontvangst en uitgaaf voor. De ontvangsten bedragen f 10582.63'/2 De uitgaven f 10364.18 Batig saldo f. 218 45 '/2 Aldus voorloopig vastgesteld. Voorzitter. Verlangt nog een van de heeren het woord. Both. M H. Menschelijkerwijs gespro ken is dit de laatste maal, dat ik als raadslid zitting neem. En ik voel op 't oogenblik in mij eene gemengde gewaar wording. Wat toch loopt het politieke leven langs wonderlijke banen en hoe is dat in nevelen gehuld. Hoe klein mijn politiek leven ook zij, toch is 't als in raadselen gehuld, onmogelijk het te ont sluieren. Wie mij 30 Juni gezegd zou hebben, morgen gaat gij om zeep, ik zou het niet hebben willen gelooven. Er is mij wel gezegd, van mijne protestant sche geloofsgenooten, nu zijt gij aan de beurt. En toen ben ik misschi'n wel wat loslippig geweest en heb geantwoord »ik heb U niet noodig, ik kom er toch Waarom* ik zoo sterk sprak. Omdat wij elkander als coalitie-genooten moes ten steunen, dat had ik verwacht, maar ik heb me deerlijk vergist. Want krachtig heeft men en corps gesproken »er uit met hem.* Waarom, 't is mij een onoplosbaar raadsel, of ik dan meen dat 't een axioma is, dat iemand die eenmaal op 't kussen is, moet blijven zitten, neen. Wij anti- revolutionnairen kunnen best tegen een duw, we krijgen er legio. Maar hier is het iets anders. Ik ben 55 jaar en heb al veel pillen moeten dikken, zulk eene echter nog nooit, 't Was zeer erg, een pil die vrienden me te slikken gaven. De kiezers hebben goed gevonden mij m'n ontslag te geven op minder eervolle wijze. Ik zal daarover nooit iemand een verwijt maken of een onvriendelijk gezicht zetten/ wel doet 't me zeer en zal 't mij m'n leven bijblijven, Is 't rechtvaardig of niet, ik weet het niet, maar wij heb ben geleerd zoo iets te stellen in handen van Hem, die oordeelt over 't geen rechtvaardig of onrechtvaardig is. Er is in 't menscheiijk leven een tijd van komen en gaan. De laatste is voor mij gekomeD en ik sta gereed. Bij dat scheiden is 't me zeer aangenaam te moeten getuigen, dat ik met U in de meest goede verstandhouding heb ver keerd, dat we trouw en eensgezind heb ben saamgewerkt en ik meen 't weinige wat ik presteerde gedaan te hebben in 't belang der gemeente. We waren 't niet altijd eens, maar nooit deed ik zulks om U onaangenaam te zijn. Ik had een fout, ik was wel wat pessimistisch. Er kwamen voorstellen die mijn volle sym pathie hadden maar bij 't besluiten aarzel de ik, omdat ik bang was dat wij verder zouden springen dag onzen stok lang was. Maar nooit heb ik gefacht ieman'd onaan genaam te zijn ben ik dat geweest, dan daarvoor amende hoporable op deze plaats. Ik ga weg met den tweevoudigen wensch 10. dat gij In mijnheer de Greeff, die zijn persoon tegenover mij stelde, wat toch nooit is goed te keuren, een waar diger opvolger zult vinden. 2o. dat het U gezamenlijk wel mogen gaan en gij eensgezind zult werken aan den bloei en welvaart der gemeente. Gods zegen ruste op uw arbeid. Eendracht bouwt het huis, tweedracht stort het in. (Applaus.) Voorzitter. Ik dank den heer Both voor zijne schoone woorden en ik ben zeer zeker de tolk van den raad als ik zeg dat wij altijd zeer prettig met den heer Both hebben saamgewerkt. Ik breng hem dank voor 't vele wat hij voor de gemeente gedaan heeft en voor zijne degelijke ad viezen en wensch hem verder alle goeds toe. Groenen. Ik wenschte graag mijn in stemming te betuigen met hetgeen ten opzichte van den heer Both is gezegd. Ik heb m'n ontslag ingediend als pro test tegen het stelselmatig uitwerpen uit den raad van den heer Both. Alleen door belofte van hooggeplaatste personen, dat zyj bij eventueele vacature, de candi- datuur Both met alle kracht mede zullen steunen, heb ik m'n ontslag ingetrokken. Dit heb ik tegenover 't publiek van Be soijen hier willeo verklaren. Broeders. Ik stem volkomen in met 't geen dooi den burgemeester en den heer Groenen is gezegd en 't spijt me zeer dat we een onzer beste leden moeten verliezen en dat de verkiezing zoo is afgeloopen. Dit is de schuld der protes tanten. Ik ga vier jaar terug toen heeft men er mij uit willen gooien; dat zulks niet is gebeurd, was te danken aan de voor komendheid van den heer Winkel, die toen bij de herstemming een advertentie plaatste. Als 't toen gekunnen had, had men mij 't voetje gelicht. Wat hebben we 2 jaar geleden gezien, toen een paar oude leden de heeren Brokken en Klerx moesten aftreden, toen inoest een van die twee, die al zooveel onaangenaams van 't leven ondervond, vallen voor den h'er Winkel. Er is geen wet dat zittende leden moeten blijven, maar zoo gebeurt het toch niet. Dit jaar nu komen ze met twee can- didaten voor den dag, met de bedoeling om Both en van der Heijden te lateD vallen. Wat reden is daarvoor opgegeven, ik heb daarvan geen reden in een inge zonden stnk in de courant noch in een strooibiljet gezien. Zouden deze twee nieuwen, de ouden verbeteren. Daar vandaan zijn de katholieken ver ontwaardigd geworden en hebben zij hun maatregelen genomen en 't basta toe geroepen. U kunt zeggen, we hebben aanspraak op een derden zetel, maar daar moet niet op gelet worden, want op an dere plaatsen waar de protestanten baas zijn, wordt geen enkel katholiek geduld. Maar waarom dan De heer Both had zwaar gezondigd, omdat hij z'n instemming betuigd zou hebben met 't geen de heer Pastoor ge daan heeft om te voorkomen, dat de protestantsch£'meisjes en jongens gere geld te saam met de katholieken repe- teeren, om gemepgde huwelijken te voor komen. En als men een goed protestanf zou vragen, vindt gij 't goed dat uw kin deren met katholieken trouwen, dan zal hij volmondig zeggen neen. En bij de katholieken nog veel minder, omdat zij dan nooit een kerkelijk huwelijk kunnen sluiten. Dit is de reden van den val en ik vind het verregaand. Ik wensch geen twist als 'l kan, inaar er moet licht ont stoken worden voor de protestantsche kiezers. Both. U zegt dat U ook bijna eens is gevallen, maar die val was niet te vergelijken met mijn trap. Ik toch behaalde slechts 32 stemmen. Waarom de protestanten met twee canaidaten kwamen, daarmee hebben wij niets te maken, een oude was er, die heeft men er uit getrapt. Broeders. Ik wil er bij voegen dat de pro testanten geen ander candidaat hadden moeten stellen, dat was zeer ongepast om te trachten de oude leden er uit te gooien. V e doen hier toch alles belangeloos was er een goed salaris aan verbondeD, dan was 't iets anders. Men had een vacature moeten afwachteD. Een oud-lid dat zich veel opofferingen ge troost, er uitgooien, dat kwam niet te pas, en die onverdraagzaamheid konden de katho lieken niet dulden. Both. Ik moet nog afkeuren dat de heer de Greeff zich leeDt als candidaat tegen af tredende leden, 't is toch tegen een algemeen bestaanden regel iü. Voorzitter. De eerste lijst is toch voor van der Heijden en Both geweest. Botb. Ja maar, dat is zoo voor den vorm meer gedaan. Winkel. Ik zou mijnheer Broeders wel eens willen vragen of de protestanten niet even goed 't recht hebben een candidaat te stellen als de katholieken. Er was aeo pro testant in den raad en toen is er' nog een gekozen, hebben zij dan geen recht op twee en dat vond U afkeurenswaardig. Broeders. Dau moeten ze een vacature af wachten. Winkel, 't Is te gek om over te praten. Broeders. Ik viüd het zeer erg ongepast. Winkel. Er kunnen wel leden in den raad zitten, echte ja-knikkers, die nooit hun mond opendoen. En als de kiezers 't wenachen, dau moeten die maar plaatsmaken voor] hen die 't wel doeD. Broeders. U is bekwaam genoeg om met den heer Both de protestanten te vertegen woordigen. Winkel. De vraag ia hoe is die wrijving in de gemeente gekomen. Daar hebbeu de protestanten in elk geval geen schold aan, zooals IJ laat voorkomen. Voorzitter. We bespreken hier nu geen gemeentebelangen meer, alles is na breed voerig besproken en zullen we de discussies diarover sluiten. Daar niemand mrer het woord verlangt, gaat de raad over in geheim comité ter be handeling Reclames II. O. Overzicht, Volgens berichten uit Sofia hebben de Bulgaren op het oorlogsterrein in het allerlaatste moment vóór de wapen schorsing nog een belangrijk succes ge had. Zij zouden de Grieke.. in het dal van Petsjova een belangrijke nederlaag hebben toegebracht, en de vijand zou in paniek gevlucht zijn, zoodat het Griek- sche centrum bij Dsjuma groot gevaar loopt. Ook een Servische aanval bij Tajernivek zou met een ernstige neder laag voor de Serviërs zijn geëindigd. De Servische rechtervleugel zou van Kots- jana en Istip zijn teruggetrokken. Of de berichten juist zijn is natuurlijk op dit oogenblik niet te controleeren, maar zoo de laatste krijgsfeiten zich al dus hebben afgespeeld, dan zal zulks wel van invloed kunnen zijn op het ver loop der vredesconferentie ia Boekarest, Omtrent deze conferentie, wordt na het besluit der gedelegeerden om geen communiqué aan de pers te verstrekken, natuurlijk weinig bekend. Door verschil lende correspondentente Boekarest wordt alleen gemeld, dat -de vredesonderhan delingen niet lang zullen duren. Zoo o. a. door den correspondent van de shrankf. Zelt.* die dd. 31 Juli aan zijn blad het volgende seinde >Naar ik uit de omgeving van de Bulgaarsche delegatie verneem heerscht in deze kringen volslagen moedeloosheid, zoowel door de houdlna^der tegenstan ders van Bulgarije, als <Wk vanwege de Adrianopel-kwestie. De ontmoediging gaat zoo ver, dat men er zich reeds op voorbereidt, dat Bulgarije iu alle eischen zal moeten toegeven, ja zelfs dat Adria- nopel Turksch en Kavalla Grieksch wor den.* In tegenspraak met bovenstaande be richten over Bulgaarsche overwinningen bij Petsjovo en op andere punten, wordt uit Athene gemeld, dat niet de Grieksche maar Bulgaarsche troepen verslagen wer den. De Bulgaren hadden aanvankelijk eenig voordeel, maar toen de Grieken versterkingen kregen, leden de tegen standers op alle punten geweldige neder lagen. De wapenschorsing. Het protocol van de wapenschorsing bevat de zes navolgende punten 1. De grenslijn zal gevormd worden door de linie door de voorposten bezet, des middags van den 31en Juli. Deze lijn zal door witte vlaggen aangegeven worden. 2. De wapenstilstand begint om 12 uur (Midden Europeeschen tijd) en duurt 5 dagen. 3. De bewegingen der troepen en het aanbrengen van den noodigen levens voorraad zullen niet belet worden achter de linie door de voorposten ingenomen. 4. De oorlogvoerende partijen zullen zich wederkeerig verplichten om de res pectieve stellingen door de legers lot nu toe bezet niet te overschrijden, opdat de vijandelijkheden niet verder worden doorgezet. 5. De hoofdkwartieren zullen zoo spoe dig mogelijk gewaarschuwd worden op dat zij de noodzakelijke orders kunnen geven. 6. De voorschriften van de artikels 50 en 51 der overeenkomst Inzake de gebruiken van den oorlog te land zullen worden toegepast. Serviërs en Bulgaren. De Serviërs verklaren, ondanks drie stormaanvallen der Bulgaren op den rechter Servischen vleugel, meester van den toestand te zijn. Volgens een mededeeling uit Belgrado aan de Temps, hebben de Serviërs de volgende verliezen geleden aan gesneu velden 7000, gewonden 21.000, aan cho lera overleden 12.000 en aan zieken 21.000. De Turken iti Adrianopel. Enver Bey moet getelegrafeerd hebben dat hij weigerde met zijn troepen Adria nopel te ontruimen, zelf al zou daardoor het ministerie ten val komen. Ook minis ter Talaat heeft verklaard, dat Turkije de stad niet zou opgeven. Kwam er werkelijk zooiets van een druk op de Turksche regeering, zoo verklaarde de de militaire gouverneur van Constanli- nopel, Kemal Bey, dan zou dit het sein wezen voor een algemeenen opstand in het Turksche rijk. In de vergadering der Bulgaarsche afvaaidigiog met die der boudgenooten is vanochtend de lijst der eischen van de boad- genooten voorgelezen. Zij verlangen le. als grens den loop van de Stroema, te beginnen bij de oude Bulgaarsche-Turkschen grens, tot Sardere. Vandaar loopt de grens naar bet Tejengel-gebergte, volgt dan de water scheiding tot Tragarz om in noordelijke en noodwestelijke richting naar de kust te loo- pen en vandaar in de richting van Tejegada. £ij loopt voorbij Morgazan naar Kordsjala gaat dan naar bet Zuiden en eindigt aan de Egéïsche Zee, drie K.M. ten Oosten van Kaap Makri. 2e. Bulgarije doet afstand van zijn aan spraken op alle eilanden in de Egeïsche Zee. 3e. Aan de bewoners van verwoeste plaat sen wordt schadevergoeding gegeveB. Alle geschillen in verband met Servisch-Bulgaar- sche grens zollen voorgoed geregld worden. 4e. De vrijheid der scholen en kerken in Grieksche gemeenten van Thracië zal worden gehandhaafd. De Kabinetscrisis. In de Woensdag gehouden vergadering van de Concentratie is besloten af te zien van de vorming van een Concen tratie-Kabinet, omdat de steun der so* 1 De Echo vin het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5