]N timmer 63 Donderdag 7 Augustus 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. Bond van Ned. Laderfabrikanten. DOOR MISDAAD GEFOLTERD. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON^" Dit Blad verschijnt Woensden Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 idaanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eu., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Advertbntiên 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regals on advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracte gesloten. Reclames 15 cent per regel. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. SUNLIGHT Algemeene Vergadering op Maandag 4 Augustus 1913 des namiddags ten half twee uur in de zaal der Kon. Lie dertafel Souvenir des Montagnards te Tilburg. Ongeveet 2 uur opent de Voorzitter, de heer D. C. Lans te Delft, de verga dering en heet de aanwezigen welkom. De notulen van de twee voorgaande vergaderingen worden na voorlezing on veranderd goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter zegt hierna dat sinds de vorige vergadering aan onze vereeni- ging is komen te ontvallen, de heer Maas te Dongen. De Bond zal voortaan de degelijke adviezen van^ den !Aheer Maas, die vanaf de oprichting van den Bond bestuurslid is geweest, moeten missen. Het bestuur heeft dan ook bij zijn overlijden een brief van rouwbeklag aan zijne familie gezonden. Van de heeren Bressers te Dongen, Verhagen te Eindhoven en Nies uit Heijt- huizen is een schrijven ingekomen, mel dend dat zij verhinderd zijn de verga dering te komen bijwonen. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat van de Amsterdamsche Schoenmakers- patroons-vereeniging een schrijven was ingekomen, houdende mededeeling dat zij eene actie op touw heeft gezet ter verkrijging van hoogere prijzen en om dit met meer succes te doen vraagt zij aan onze vereeniging om finantleelen steun. Aangezien de actie die onze Bond zelf heeft, gevoerd, reeds een groote aanslag op de kas heeft gedaan, heeft het be stuur afwijzend op dit verzoek beschikt. De Amsterdamsche Schoenmakers- patroons-vereeniging heeft daarop we derom een schrijven gezonden en doet thans een beroep op de algemeene ver gadering; dus aan de vergadering is het thans om uit te maken of al of niet subsidie zal worden gegeven. Het praeadvies van het bestuur is om geen subsidie te verleenen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen.. Van den Alg. Ned. Bond van Schoen fabrikanten is een schrijven aan het be stuur gericht waarin verzocht wordt om maatregelen te nemen dat voortaan het zooileder per maat wordt verkocht even als het overleder en niet meer zooals thans per gewicht. Het bestuur heeft na behandeling van dit schrijven, zich tot de machinenfabriek Moenus te Frankfurt gericht. Deze firma schreef ons dat zij nog nooit eene der gelijke machine heeft gemaakt omdat nog in geen enkel land per maat wordt verkocht, doch dat die wel is te maken. Het bestuur overwegende, dat er nog geen machine bestaat voor het uitmeten van zooileder en ook omdat de toestand voor den looier alles behalve rooskleurig is, schreef aan den Ned. Bond van Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 19) Daar ia de getuige die door u op wacht werd gezet, op den loer en die ookalleBzag! en Hnbert toonde aan allen eenen man die in de geopende denr verscheen daar is de knecht nit het hotel, die, door u omgekocht, n midden in den nacht binnenliet en op den loer stond in den gang Loochent gij nog, boos wicht moordenaar dief En hier is een brief door den lafl'en schurk geschreven, die eens voorn hetvalsch testament opmaakte, voegde de tweede zoon Lnciaan erbij, een brief waarin de ellendeling, die eens een klerk op ons kantoor was, n beschuldigtLoochent gij dat ook, ellendige, en wat meer is mijneheeren, die booswicht daar, deed nog wel meer dan dat en ik be schuldig hem, die eens mijn vader doodde, ik beschuldig hem eene schurk te hebben omge kocht, om my des nachts oan te vallen en mij door 't moordend roes van mijn leven te beroo- ven Dit alles is valschheid, snood bedrog I... huilde Sabran ten hoogste woedend. Gy liegt eerloos en zonder schaamte 1 Wat weet ik van een valsch testament 't geep ik myner tante heb geërfd, kwam my rechtens en eer- lyk toe!.... Nutteloos en te vergeefs is het uw wraak roepende misdaad te loochenen, vnige moorde naar mijns vaders! riep Hnbert verontwaardigd nit. Want dat gü waarlijk schuldig zyt, hebben uw angBt en de ontzetting die nw gelaat ver krampten, klaar en duidelijk ons bewezen Schoenfabrikanten, dat voorlooplg nog niet op hun verzoek kon worden inge gaan. 1 Het bestuur van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten heeft er zich ech ter niet bij neergelegd en heeft gevraagd of wij hun verzoek in de algemeene ver gadering willen brengen. Onze meening is echter, dat er eerst een machine moet zijn, alvorens tot ver andering in het verkoopen kan worden overgegaan. Wordt besloten voorlooplg nog niet op het verzoek in te gaan, doch dat steeds de aandacht op dit onderwerp zal ge vestigd blijven. De heer Mertens uit Tilburg deelde mede dat zijn huis reeds dergelijke ma chines in den handel brengt en hij gaarne genegen is daarover alle inlichtingen te geven. Het bestuur verklaart van deze aan bieding gaarne gebruik te zullen maken. Naar aanleiding van een schrijven van eene commissie die streeft naar verbe tering der faillissementswet, wordt be sloten zich daarbij aan te sluiten. Verder deelt de Voorzitter nog mede, dat het bestuur zich tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, alsmede tot den Minister van Binnen- landsche Zaken heeft gewend met het verzoek de tarieven van het Rijksproef station te verlagen, Hf een Kon. besluit van 17 Juli is aan dat verzoek voldaan. Een schrijven van het comité der in 1914 in Semarang te houden tentoon stelling en een van het comité tot stich ting van een Hooge handelsschool »e Rotterdam, worden voor kennisgeving aangenomen. Rekening en verantwoording van den penningmeester over 1912. Uit het verslag van den penning meester, den heer P. van Loon Gz., te Waalwijk bleek dat de inkomsten heb ben bedragen f441.41, de uitgaven f 314.95, zoodat het boekjaar sluit met een goed slot van f 126.46. De stukken worden onderzocht door eene commissie bestaande uit de heeren W. Verbunt, Dongen, A Stams, Dongen en A. Jansen, Waalwijk. Bij monde van den heer Verbunt ver klaart de Commissie dat alles Id orde is bevonden. De Voorzitter dankt den penningmees ter voor zijn accuraat boekhouden. Verslag door den Secretaris. Uit het verslag, dat door den heer Ha, gy zijt geen moordenaar.'.... Zoo riept gij daareven en beweert gij nu nog Treed nader, gij. ServaaB, gebood de jonge man aan des booswichts handlanger, treed nader en ant woord mijWie was de man die n omkocht en wien gij in 't hotel heimelijk binnen liet? Dat was hy Iverklaarde Ssrvaas en wees met uitgestrekte band naar Robrecht Sabran. Ellendige schurk huilde deze half razend wat durft gij beweren Och, heer Robrecht, loochent maarniet! maande hem de knecht spottend aan. Ik zeg de waarheid, ja En wie vermoordde ook den notaris Staesson? spreek! gebood Hector beslist. Voorwaar ja. Myneheeren, getuigde Ser- vaae plechtig, ik bevestig het op myn rouw moedig geweten. Ja, die man is wel wezenlyk de moordenaar des ongelnkkigen notaris Ik heb het gezien.' murmelde hij er stil by. Vervloekte schelm tierde Sabran, vol woede, iB dit nu de belooDing voor al het goed dat ik u beweeBverraderdoor mijne banden zult gy sterven, lafaard. Halt, mynheer riepen de getuigen vaD dit woelig tooneel en zy bielden den boos wicht stevig vaBt. Wij zullen u dit nienw schelmstuk beletten. Ja, heeren, ik bevestig en zweer het op de barmhartigheid Gods, wien ik berouwvol om vergeving smeek, die man was mijn ver derf en heeft mij Biecht gemaaktOok zal ik u zeggen, mijneheeren, ging Servaas voort, dat hij my tot prys van mijn stilzwygen, reeds menige som heeft geschonken en my ook tot verdere misdaden heeft omgekocht!... Mijneheeren, zyt gy allen nn van de schuld van dezen ellendeling overtuigd vroeg Jacob Van Weelen plechtig. Ja, ja. zeker is bij de moordenaar. Men moet hem zyn verdiend loon geven! Het gerecht moet hem straffen, den schnrk! riepen de aanwezigen met overtuiging nit en zij omringden met bedreigende gebaren en van Son Jr. te Waspik wordt uitgebracht blijkt dat door het bestuur 13 maal een verslag is uitgebracht en dat de toestand der vereeniging gunstig is te noemen. De politieke gebeurtenissen hebben teleurstelling gebracht. Toch hoopt men dat het artikel spoedig meer bescherming zal verkrijgen. De Voorzitter brengt den secretaris dank voor het keurige verslag. 4. Verkiezing van een bestuurslid we gens het overlijden van den Heer Maas. Tot leden van het stembureau worden benoemd de heeren Verwiel en Broeders van Besoijen eD J. v. Riel van Waalwijk. Wordt benoemd de heer W. Verbunt met 49 van de 59 uitgebrachte stemmen. Onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen, neemt de heer Ver bunt zijne benoeming aan. Verkiezing van 3 leden van het bestunr wegens periodieke aftreding der heeren D. C. Lans, G. Slichtenbree en M. C. J. van Son. (De heer D. C. Lans stelt zich niet herkiesbaar.) De heer J. Broeders te Besoijen stelt voor de aftredende leden bij acclamatie te herbenoemen. De Voorzitter moet dan maar zoo vriendelijk zijn zich weer her kiesbaar te stellen. De Voorzitter zegt er absoluut geen bezwaar tegen te hebben om de aftre dende leden bij acclamatie te herbenoe men. Wat hem betreft, hij stelt zich in geen geval herkiesbaar. Bij stemming verkreeg de heer Th. S. Roes te Delft 31 stemmen, zoodat deze is gekozen in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer D. C. Lans. De heeren van Son en Slichtenbree worden bij acclamatie herkozen. De heer Verwiel te Besoijen wijst er op, dat de looiersbeurs in Tilburg zeer druk wordt bezocht en de eigenaar er desondanks geen voordeel aan heeft. Hij vraagt of het niet wenschelijk zou zijn dat de bond er eene kleine bijdrage aan geeft of wel dat een entrée van 10 cents wordt geheven. De Voorzitter acht het 't best, dat de houder van de beurs een entrée heft van 10 cents waar men dan nog eenlge consumptie voor ontvangt. In Rotterdam in Coomans is dit evenzoo en niemand heeft daartegen eenig bezwaar. De heer G. Reerink uit Lochem wijst er op, dat de Voorzitter heden als zoo danig voor 't laatst in ons midden is. Hij zegt er van overtuigd te zijn namens de geheele vergadering, namens al de verontwaardigde woorden deu booswicht, wiens woede was geweken en die als verpletterd op een zetel was neergevallen Wraakkreten en woedende uitroepingen doorkruisten de zaal en eenige wildon het hnis verlaten om do ge rechtsdienaars te halen en den schurk te vatten. Mijnheeren riep hun Hnbert toe, dat bier niemand uitga Ik wil den schurtr, die nn ontmaskerd is en zijne euveldaden niet meer loochenen kao, hier in het huiB van onzen gastheer niet doen aanhondenNeen nn bij door u allen als vnige misdadiger gekend is, laat ik zyne straf aan den Oppersten Rechter over. aan Hem, die wel borgt maar nooit kwytscheld.' Hy zal hem wel weten te vinden Laat hem uitgaan Myneheeren! Op dat woord werd de kring, die dreigend den vernederden en als ontzielden misdadiger omsloot geopend en de verpletterde en half zinnelooze boef sprong ijlings nit de zaal en rende als eon vervloekte bet hnis nit... De genoodigden diep ontroerd door bet ge beerde, wierpen nog een laatsten blik op de beschuldigende schilderij, na hnnnen vriende lijken gastheer te hebben bedankt, verlieten ze allen stil en ingetogen de woning van den kunstliefhebber, waar een treurig bedrijf vau een akelig drama was afgespeeld... De schildery, die door den kunstschilder Fritz Delcour, op last van Hubert Staessen werd geschilderd, naar de uitleggingen van den knecht Servaas, die hun het tooneel be schreef dat hij in het «Hotel de Ronbaix" had gezien, werd weer met het zwarte floers be dekt en de twee jongelingen bleven met den ouden heer Jacob alleen, die hun teeder en medelijdend de handen drnkte. Daar werd de deur geopend en een man verscheee. 't Was Servaas de medeplichtige. Met roodbekreten oogen en van smart en wroeging ontstoken gelaat, kwam bij in hun bijzin gestrompeld en met akeligen bons, stortte hy knielend voor beide broeders neer, terwyl hty smeekend hnnne knieën omhelsde Vergeving ocb vergeef mijHeeren stokte de berouwvolle man. Wees dan armen ellendige genadig, die, door zijne vorige heb zucht aangedreven, eens uw vader aan zijnen beul overleverde Ohmijne heeren I de wroeging foltert mij diep het harte vergeef mij in den naam van nw goeden vader, ik wil boete doen Geen der drie toehoorders kon een woord nitbrengen, bannen ontroerde blikken alleen gaven den diepen weemoed te kennen die hnnne ziel vervulde. De oudste zoon Hubert vermande zich en terwyl bij den berouwvollen booswicht ophief, sprak hij hem toe: Gaongelukkigeen beween nw misdaad.' maar hoop op Gods barmhartigheid!... wij de zonen van het ongelukkig slachtoffer, wy Vergeven u in zijnen en onzen naam, wat gy hem en ons eens misdeed.'... En hij wierp zich in de liefdevolle armen van den goeden grijsaard, die hem, evenals zijnen jongeren broeder, teerder in de armen sloot f... En beiden snikten op de zwoegende borst van den liefderijken onde man. Dank goede jongelingen dank voor nwe goede woordenVaarwelmurmelde de diepgeschokte Servaas, terwyl bij opstond en de kamer verliet, nu zal de boete voor mij begiuDeu En bij verliet snikkend de zaal ua nog eenen laatBten meewarigen blik op de jongelieden te hebben geworpen. XXIII. Waar is uw meester? Zeg?... breng mij by hem Dat was bet kort gebod dat de baron de Sandrieux aan den huisknecht gaf, die hem op zyn geschel de poort ontsloot. Nederlandsche lederfabrlkanten te spre ken als hij den Voorzitter hartelijk dank brengt voor al hetgeen hii voor den Bond heeft gedaan. Wij bestuursleden, aldus spr., weten nog veel beter wat een groote moeite de heer Lans zich heeft getroost om onzen Bond groot te doen worden. Wij weten dat hij niet alleen is een goed leider onzer ver gaderingen, maar wij weten ook dat hij is een stoer werker, iemand die zich op de hoogte stelt van alle zaken en dan steeds naar beste weten zijn ad viezen geeft. Wij weten ook dat aan zijn groote en vele bemoeiingen het te danken is dat het proefstation ten bate der lederindustrie is tot stand gekomen en de Vakschool weldra zal worden opge richt. Laten wij hopen, dat voor hem nog vele jaren van welverdiende rust zijn weggelegd en wij nog dikwijls ook zijne adviezen mogen hooren. (Bravo's.) De Voorzitter zegt dat er een tijd is van komen en van gaan. Toen in 1899 op initiatief van eenige Waalwijksche looiers eene bijeenkomst van looiers plaats had en daaruit eene vereeniging werd geboren werd ik aangewezen als Vice-Voorzitter. Later, toen de heer j. B. Timmermans Wzn., ontslag nam als Voorzitter werd ik alszoodanig benoemd. De heer Reerink zei zoo juist, dat ik veel voor den Bond heb gedaan. Nu dat is waar, ik heb veel tijd daarvoor opge offerd en daarom spijt het mij zoo dat er niet meer tot stand gebracht is kun nen worden. Een resultaat, de oprichting van de Vakschool en het proefstation, wat voor een goed deel aan onzen Bond is te danken, door dit succes alleen acht ik al mijn moeite al beloond. Als Voorzitter heb ik mij steeds mogen verheugen Id de sympathie der bestuurs leden en der leden. Bij de algemeene vergaderingen bleek dat de leden ver trouwen stelde in hun bestuur. Daarvoor mijn dank. Nu ik heenga gevoel ik behoefte hier te zeggen, dat ik altijd veel medewer king heb gehad van den secretaris. Wat een arbeid hij steeds heeft gehad, welk een toewijding voor den Bond hij steeds aan den dag heeft gelegd, is mij bekend. Ik weet, dat het hem aangenaam is als ik hier niet verder op inga, doch mijn openlijken dank aan hem daaa^oor bren- gen|mag en kan ik niet achterwege laten. (Bravo's.) In 1909 heb ik rniin zaak verkocht en sta dus buiten de zaken en ik gevoel, Myn meester is niet thuis beer Barou. ik.... Gy liegt.' vlegel! Laat me door.' zeg ik.' waar is by Hemelbeer baroD, ga t^ch niet tot hem I hy is als razende verwoed Dat raakt mij niet, domoor zeg mij gauw, waar is bij Boven, mijnheer de baron, in zyno slaap kamer. Ha.' hij pakt zijn reisgoed in!... goed! goed En met vlaggen Btap vloog de baron Hector die bet buiB goed kende de trappen op en stond weldra in de kamer wacr de moordenaar zich vlnchten8vaardig maakte. Op 't ontwaren van den binnendringer, veranderde zijn bleek gelaat en by morde Komt gij mij hier ook achtervolgen Neen.' maar daar ik eens nw vriend was, wil ik u redden 1 Redden, zegt gy, kreet Saoran en hy vouwde de handen samen. Is er nog redding mogelijk! A1b ik u zeg redden, wil dit niet bedui den dat ik u tot vluchten helpen zal! O need Gy zijfc een schurk een dief!... een moorde naar Loochen niet!... gij hebt bekend en uwe schuld is bewezen Welaan ik bied n nog een laatBte middel aan om aan 't gerecht te ontsnappen Een middel? Och spreek!.,. Ziehier een pistool!.-. 't Is goed geladen Een pistool? ab ik begryp u, de San drieux! Gy wilt dat ik mii dooden zon!.... Maar neen!... dat niet! Ik wil nog leven ik ben nog jong en krachtignieta is nog ver loren neen, zeg ik. riep Sabran vertwijfelend uit, en weerde verdwaald met uitgestrekte handen het moordtuig af!... Ik wil vluchten, ik wil niet steiven De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Langstraatsche Courant, EWAARBORGO NVfÖyAlSCHT onder:: Schadelijke BEiTANDOEElEN 'GEDEPONEERD! L 281 O O 00 •«f Laat aan mij de wrake! (S!ot volgt.)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1