Gemeenteraadsvergaderingen De Balkan-Oorlog. eenige flinke jongens Dagmeid, Notariaat en Registratie. Abonneert op dit Landbouw, Buitenland Advertentiën Kleine Advertentiën. Gevraagd P. v. d. HEUVEL, H. C. ITTMANN, lta'ië. Sport. Sjaan v. d. Pennen, dat ik nu niet genoegzaam op de hoogte meer beo, want een Voorzitter is steeds een vraagbaak het vak betref fend. Staatscommissies vragen aanhou dend inlichtingen. Dit zijn de overwe gingen, die mij er toe gebracht hebben mijn ontslag te nemen. Ik wensch den Bond toe een voortdurenden groei en bloei (Bravo). Van Son. Ik sluit mij geheel aan bij den heer Reerink. Ik breng den Voor zitter dank voor de vele diensten die hij mij heeft bewezen, wat mijn zware taak dikwijls heeft verlicht. In art. 4 van de statuten stia', dat zij die den Bond vele diensten hebben bewezen, kunnen worden benoemd tot eerelid. Ik stel voor den heer Lans tot eerelid te benoemen. (Bravo's Voorzitter. Uit uwe instemming moei ik besluiten, dat de vergadering het voorstel van den secretaris aanneemt. Ik dank u daarvoor en neem deze benoe ming gaarne aan. Hierna wordt deze druk bezochte vergadering gesloten. In de N. R. Ct. staat iD 't verslag van de verg. van den Bond van Neder Lederf. dat de heer Roes te Delft zou gekozen zijn als Pres. van den Bond van Lederf. Dit is aiet zoo, de heer Roes is gekozen als Bestuurslid in plaats van den heer D. C. Lans te Delftdoch naar wij uit goede bron vernemen is gekozen tot Pres. van den Bond van Nederl. Lederf. de heer Corn. Bressers te Dongen. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 1 Augustus des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. van Huiten. Ongeveer 7.20 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden, terwijl er een vacature is ontstaan door het overlijden van den heer Willemse. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring raadsbesluit om het kas geld te beleggen bij de boerenleenbank. 2. Electriciteitsvoorziening. Een schrijven van den commissaris der Koningin waarin er op wordt aan gedrongen om zoo mogelijk voor 5 Aug. een besluit te nemen of in beginsel tot aansluiting wordt besloten. Het concept besluit wordt eveneens voorgelezen. 1 De Voorzitter. De commissie is naar 's Bosch geweest en heeft daar de ver gadering bijgewoond. Wij hebben de o- vertuiging gekreger, da*" het voor onze gemeente zeer wenschelijk is om in beginsel te besluiten, tot aansluiting. De heeren zullen verder wel kennis hebben genomen van het boekje dat is rondgezonden. Van Son. Volgens professor van Swaatj is vooral ook de gemeente-verlichting van groot belang. Een lantaarn sterk 50 kaarsen kost maar een halve cent per uur. Voorzitter, 't Kon ook zijn, dat we minder lantaarns noodig hebben, door dat het licht sterker is. Professor van Swaaij is genegen om voor eenige gemeenten te zamen eene lezing te komen houden en nadere ge gevens te verstrekken. Brok. Vroeger voelde ik er werkelijk niet zoo heel veel voor. Nu ik echter professor van Swaaij oen en ander heb hooren uitleggen ben ik er met hart en ziel voor. Voorzitter. Aan groot-bedrijven, zoo als b.v. de tram, levert de provincie de stroom zelf. Na nog eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten om in be ginsel aan te sluiten. Van Dal. Nu moesten wij nog aan een waterleiding kunnen worden aangesloten. In Baardwijk hebben ze het ook en bij brand is het zeer gemakkelijk en daarbij nog niet eens zoo kostbaar. Van Son. Als de gemeenten, zooals Elshout, Heusden, Haarsteeg, Vlijmen, Nieuwkuik en Drunen zich aaneensluiten Er is ten opzichte van de behandeling van ziekteD, tegenwoordig een stille, maar groote revolutie op te merken. Lang zaam maar zeker begint de overtuiging door te dringen dat de chemie (de scheikunde) in de therapie bankroet heeft gemaakt. Men geneest de ziekten niet door middel van chemische productie. De middelen die de scheikunde ons aanbiedt, zijn dood, en werkeloos* zij kunnen ons leven niet onderhonden en zij kunnen ous de gezondheid niet wedergeven wanneer wij die verloren hebben. De wezenlijk heilzame middelen komen tot ons door plant. zou dit gemakkelijk gaan. Voorzitter. Dat kost te veel geld. Er is daar al eeos aangedacht, doch wegens de groote kosten heeft men er van af gezien. Van Son. Zou het niet gaan om op de weg van J. Klei tot J. Klerx een fietspad aan te leggen en dan breed ge noeg opdat ook de melkwagens er over heen kunnen. Ik zou nog verder willen gaan, althans als de financiën het toe lieten, om daar een steenweg te leggen. De gemeente heeft er honderden bun ders land liggen en nu geloof ik, dat, als de menschen goed naar die lande rijen kunnen gaan, dat voor de gemeente niet zoo slecht zou zijn. Het land brengt nu al heel wat op, doch dat zal dan nog meer worden. Voorzitter. Hoe lang schat je dien af stand. Van Son. Goed 300 meter. Van Dal. Bij Frans Brok heb je ook een weg die er bij uitkomt. Van Son. Die andere weg komt mid den in de landerijen uit. Brok. Ik voel veel voor het voorstel van Van Soa om een fietspad aan te leggen. Met het aanleggen van een steen weg daar zou ik echter nog maar eens mee wachten en eerst de wegen in'orde maken in de gemeente waartoe reeds lang is besloten. Van Son Ik zeg ook dat de menschen met een fietspad er al gebaat zouden zijn. Wordt besloten een fietspad aan te leggen. Van Halder. Wanneer wordt de weg bij van Delft langs de oude vaart in orde gemaakt. Voorzitter. Daar zal spoedig naar worden gekeken. Die moet nog wat gelijk worden gemaakt. Hierna wordt de vergadering gesloten. CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 2 Augustus des voormiddags ten half elf uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. Ver meulen Wzn. Ongeveer kwart voor elf uur opent de Voorzitter de vergadering afwezig de heer Middelkoop. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, a. Missive Ged. St. dat definitieve oprichting eerst kan plaats hebben als is gebleken dat genoegzame steun door de gemeenten zal worden toegezegd. Na voorlezing van een concept, door Ged. Staten toegezonden, wordt met algemeene stemmen besloten tot voor- loopige aansluiting. 3. Besluit betreffende de plaats, waar een nieuwe school zal worden gevestigd. Uit de voorlezing van de memorie van toelichting blijkt, dat de bestaande school niet meer aan de eischen voldoet en door verbouwing ook niet meer in orde is te maken. De bedoeling is nu de school te bouwen achter de bestaande school. Oerlemans. Hebben B. en W. zich overtuigd of ook het schoolhuis nog goed is en of dit bog veel jaren kan meegaan, zonder dat daaraan groote kosten zullen behoeveD gemaakt te worden. Ik hoorde zeggen dat het schoolhuis in de Hei straat veel beter en flinker is. Voorzitter. In de Heistraat is het flink, maar hier is het ook heel goed. Van der Hoe eD. Ik heb den heer Treffers nog gesproken en die wilde wel gaarne dat er van de oude school iets. aan de woning wordt gebouwd, al is het zoo maar iets voor bergplaats. Voorzitter. Dat zal mogelijk wel ge beuren, dat zal alles later worden be slist. Misschien blijft de helft Van de oude school wel staan voor een gym nastiek school. Sneep. Je zou er een lokaal kunnen aten staan voor vergaderingen. Rijken. Voor vergaderingen is niet noodig dunkt me. Na nog eenige discussie wordt besloten de plaats aldus vast te stellen. 4. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1912. De heer van der Hoeven zegt dat de :ommissle de stukken heeft onderzocht en voorstelt ze vast te stellen als is aangeboden. Daartoe wordt besloten 5. Goedkeuring rekening over 1912 en begrooting voor 1914 van het Bur gerlijk Armbestuur. Wordt eveneens door de commissie voorgesteld ze vast te stellen als is aangeboden waartoe eveneens wordt besloten. 6. Aanbieding gemeente-begrooting voor 1914. Wordt in handen gesteld van een commissie bestaande uit de leden Van der Hoeven, Verheijden en Oerlemans. Sneep. De leuning van de brug moet eens in orde worden gemaakt en ook moeten de steenen daar eens worden opgehaald. Voorzitter. Al een week of twee ge leden zijn er nieuwe ijzeren palen be steld. Die houten palen worden door ijzeren vervangen. Sneep. Die steenen moeten ook eens worden opgehaald, 't Is voor het be houd van de brug. Voorzitter. Wij zullen dat daar alles weer eens in orde laten maken. Hierna wordt de vergadering gesloten. Het zijn de planten en de planten alléén, die in staat zijn de weikelooze minerale stof io levende substantie om te zetten. Jaren lang heeft men gemeend de geneeskracht der planten te kunnen vasthouden in be- jaalde tincturen, maar zij ontsnapten bij de )ogi»g om haar vast te houdeu. Niet wat wij eten maakt ons sterk maar wat wij ver teren wat wij opnemen in ons bloed. Er ziju arme lijders aan bloedarmoede en zenuwzwakte die geplaagd, letterlijk gekweld worden met medicijnen die hen eer erger maken dan beter. Zij zijn bloedarm ydus" hebben zij niet genoeg ijzer in het bloed „dus" moeten ze maar staal slikken. En ofschoon nn die staalpillen hen vroeger niets geholpen hebben, toch worden zij er weer „gelukkig" mee gemaakt. Met het gewone gevolg maagpijn, hevige maagpijnenver storing van de «pijsverteriogwijken van Is chiliaalpeter op voedergewassen te duur Neen, ook op voedergewassen, ik be doel knolrapen, mangelwortels, stoppel knollen, spurrie e d. is een bemesting met chilisalpeter niet te duur. Natuurlijk kan dat geen overvloedige bemesting zijn. Is ook niet noodig. Mag zelfs niet Waarom is het geld, uitgegeven voor bemesting in 't algemeen, voor chilisal peter in 't bijzoooer, goed besteed In de eerste plaats, hoe rijkere bemesting hoe grootere opbrengst. Elke landbou wer weet bij ervaring, hoe belangrijk de opbrengst kan verschillen bij de genoem de gewassen, oi de bodem bemest is, of niet. Dat kan duizenden kilo's verschillen op de Hectare. Maar er is nog iets. Hoe rijker de bodem bemest is, hoe meer minerale stoften en hoe meer stikstofhou- dende organische stoffen eiwit! in de voedergewassen, speciaal In de knollen en wortels worden opgestapeld. Aan dat eiwit helpt de stlkstofhoudende kunstmest, door het chilisalpeter in de eerste plaats. Na'uurlijk verbetert het voer, doordat het meer voedende stoffen bevat. De invloed hiervan doet zich gelden op de productie melk, vleesch maar ook op den stalmest. Door een bemesting met chilisalpeter verbetert dus ook de kwaliteit van den stalmest. Dat het juist chilisalpeter moet zijn, waarvan een matige hoeveelheid op knolrapen, mangelwortels, stoppelknollen enz. ge geven moet wojdi#n en geen andere stlkstofhoudende meststof deze hier kan vervangen is duidelijk. Bij al de genoem de voedergewassen is de groeitijd be trekkelijk kort. Hoe eer de plan'en in de vat zijn, en hoe eer het zaad uitkomt en de jonge planten groeien, hoe meer tijd er gewonnen wordt. Er is slechts een deel van den zomer voorhanden. Hoe sneller alles in zijn werk gaat, hoe beter dus. Vandaar het chilisalpeter. Een zak chili per Hectare doet wonderen. Zij, die het ééns geprobeerd hebben, kunnen er van meespreken. Al kost dus het chilisalpeter al eens eenige kwartjes per baal meer dan anders, toch is dit zout niet te duur, om ook op voedergewas sen te geven. De wapenstilstand verlengd. In de heden te houden bijeenkomst der vredesgedelsgeerden te Boekarest zal besloten worden de wapenstilstand, die Dinsdagmiddag 12 uur afgeloopen zou zijn, met drie dagen te verlengen. Erg opgeschoten is men nog niet ter conferentie. De door de bondgenooten gestelde eischen heeft Bulgarije met een reeks tegenvoorstellen beantwoord. Ten eerste kunnen de Bulgaren zich niet ver eenigen met de voorgestelde grens. Dan willen zij de kwestie van het bezit der Aegische eilanden aan de mogendheden overlaten (de bondgenooten wilden, dat Bulgarije verklaren zou af te zien van het bezit van eenig eiland). Voorts wei geren de Bulgaren de bewoners schade loos te stellen. De Bulgaren willen de regeling van de oude Servisch-Bulgaar- sche grens overlaten aan een militaire commissie, door de mogendheden te be den eetlust. Wanneer dit ook Uwe erva ring is, zoudt ge dan niet eens naar wat anders omzien? Weet gij dat de SAN- GblNOSE meer en meer de aandacht trekt van geneeskundigen en van leekeu I) r. A 1 f. de V r i e a e te Hall bij Brussel achrijft //Ik verwacht dat de SANGUI- NOSE de gewone staalpreparaten zal ver vangen, die zoo dikwijls zonder uitwerking zijn D r. A. G r a r d in Seraing verklaart ffik heb het grootste mogelijke succes gehad met de SAN >U1N0SE, waar de gewone staalpreparaten zonder uitwerking w.iren gebleven.* En Dr. James, M. Sul livan in Cardiff, Engeland, maakte eeu gelijke ervaring //het lichte ataalgehalte da* de SANGUINOSE in organische verbinding bevat, is voor mij een groote aanbeveling. Want vele patiënten verdragen het gewone minerale staal niet.* En uit de leeken- noemen. En eindelijk wil Bulgarije het beginsel aanvaarden, dat de Balkanstaten elkaais onderdanen op hun gebied vol ledige vrijheid voor school en kerk waar borgen. Pasjitsj en Venizelos hebben deze voorstellen als onaannemelijk verklaard Gisteren is gesproken over het bezit van Kawalla. Naar verzekerd wordt on dersteunen Rusland en Oostenrijk Bul garia's aanspraken op die haven en zou den de bondgenooten genoodzaakt wor den deze p'aats aan Bulgarije af te staan indien zij er niet goedwillig van afzagen. Voor 't oogenblik denkeD de Grieken daaraan nog niet. Ea de Serviërs zouden voor zich aanspraak maken op Lagos. Adrianopel. Naar uit Konstantinopel aan het Ber liner Tageblatt wordt geseind, heeft Natsjewits, de Bulgaarsche onderhande laar, die nog altijd in de hoofdstad van Turkije vertoeft, deu grootvizier voorge steld, Adrianopel onzijdig te verklaren en het autonomie te verleenen. Als de Porte daarin toestemt, is Bulgarije bereid Kirk Kilisse aan Turkije te laten. De grootvizier zou hebben geantwoord, dat hij op dit voorstel bescheid zal ge ven, zoodra de mogendheden hem hun wenschen aangaande Adrianopel ter ken nis hebben gebracht. Fijne ironie kan men aan dat antwoord niet ontzeggen. Tien jaar Paus. Maandag 4 Augustus, is het 10 jaar geleden, dat de toenmalige patriarch van Venetië, kardinaal Sarto, door de meer derheid van het conclaaf met 50 stemmen van de 62, tot Paus geko zen werd, om vijf dagen later als Plus X plechtig tot Paus gekroond te worden. Óagetwijfeld verdient deze dag een bijzondere herinnering. Ile-t 10-jarig pon tificaat van onzen roemrijk-regeerenden Heiligen Vader, dat op dezen dag feitelijk aanving, is van zoo groote, zoo veel om vattende beteekenis geweest, dal de dag. waarop de eindbeslissing der Pauskeuze en daarmede de uitverkiezing voor den persoon vao Paus Pius viel, wel als een blijde feestdag onder de Katholieken gevierd mag worden. De beste wijze van viering voor dezen dag zal beter dan in veel huldigende woorden geschieden door een stil, maar vuiig gebed, dat de Voorzienigheid aan dit pontificaats-decenoium nog vele jaren moge toevoegen en onzen Heiligen Va der lang nog de onmisbare kracht moge geven het moeilijk bestuur der kerk uit te oefenen. (Msb.) De Russische vliegenier Sikorski ves tigde een nieuw-wereldrecord door met 7 passagiers in een aeroplane van eigen vinding 85 wersten af te leggen in 13/4 uur. De Fransche vliegenier Gilbert heeft gisteren, naar de Parijsche bladen be richten, den Pomery-beker gewonnen. Hij heeft in één dag den geweldigen afstand Villacoublay—Pajabe (op de grens van Portugal) afgelegd, niet minder dan 1650 K M. Hij was Zaterdagmorgen om 4.20 uur te Villacoublay opgestegen en om 11.45 uur 's middags te Vittoria (Spanje) ge daald. aldus 1300 K.M. afleggend zonder landing. Hij stak de Pyreneën over op 2600 M. hoogte. Om 1 uur zette hij zijn tocht naar Cassablanca (Marokkaansche kust) voort, waar hij Zondagmorgen hoopte aan te komen. Hij is echter te Pajabe gedaaldzijn doel had hij intusschen bereikt. Terstond gevraagdEen nette bak kersleerling of aankomende knecht bij de WED. P. VERSCBURE te Heusden. 5149 GEVRAAGD een nette Dienstbode netjes en proper kunnende werken. Brieven bureau van dit blad onder nummer 3333. 5119 TE KOOP aan spotprijs een zoo goed als nieuwe, zeer soliede Damesfiets.-^ Waar zegt de Uitgever. 5170 wereld klinken ons dezelfde getuigenissen tegen. Zoo schretf b.v. M e j C. M o r 1 a n g in Amsterdam dat zij al de jammerlijke verschijnselen had van //bloedarmoede, met vreeselijke zenuwzwtkte" (zooals haar dokter het noemde)en dat zij op de gewone manier was behande'd: 7 flesscheu staal; en per dag wel 3 liter melk. Maar zij werd met der. dag zwakker en kon niets meer. Toen kwam haar vader op zekeren dag met een flesch SANGUINOSE thuis en zij begon er mede, doch zonder eéoige verwachtingwant zij dacht«rhet helpt mij toch met." M*ar het heeft haar heirlijk geholpen, en zij is aan den dood ontrukt eu nu sterker dan te voren." Wa&r zoo geleerden en ongeleerden een zelfde heilrijke ervaring maken daar mag men wel spreken van een vreedzame revo lutie een heilzame revolutie, waartegen t f Tot onze diepe droefheid over- f leed heden zacht eu kalm, voor- zien van de H.H. Sacramenten, onze innig geliefde Moeder 5158 PETRONELLA VAN OS CHTISTIAAN DE KORT, in den ouderdom van 67 jareD. ANTON IA DE KORT. JAN DE KORT, RK. Pr.. (U.S.A. De Pere Wis). JOSEPH US DE KOUT ANTONETTA DE KORT. MARIE DE KORT. Waalwijk, 2 Augustus ipij- Ondergeteekende brengt zijn hartelijken dank aan alle.D, waar bij in het afgeloopen jaar het oud papier heeft mogen afhalen voor het liefdewerk #Oud Papier" en voor de bijdragen die hij dik wei f nog mocht ontvangen. Hij beveelt zich steeds voor het oud palier aan en is bereid het ten allen tijde te komen afhalen. 5154 WAALWIJK. op een moderne Schoenfabriek om opgeleid te worden voor de zwikkerij. Leeftijd van 16-18 jaar. Waar zegt de Uitgever. 5155 GEVRAAGD om dadelijk in dienst te komen een flinke tegen hoog loon. Schriftelijk aan te melden bij den Uitgever dezer Courant onder letters R. C. 5127 Tegen 1 November gevraagd in klein gezin een kunnende koken. Aanbiedingen achriffelijk bureau van dit blad. 5123 Ged. Pedicure der Kölner Eachschule zu Köln. a./Rh. Verwerstraat 71, - 's Hertogenbosch, zal a.s. DONDERDAG 7 AUG. voor de inwoners van Waalwijk en Omstreken zijn te consulteeren ter speciale behande ling aller ongemakken aan den voet als mede eksteroogen, likdoorns, vol- of plat voeten enz. enz., van 10 tot en met 5 uur bij den Heer JOS. HAMBURG, Coiffeur, Grootestraat Waalwijk. 5151 Gelegenheid tot opleiding aan geboden door Ontvanger der Registratie en Domeinen en Candidaat-Notaris. 5157 Waalwijk6 Augustus 1913. wel niemand bezwaren kan hebbeD. Wanneer gij tot biertoe op de gewone manier behandeld geweest zijt en het heeft U niet geholpen, zon het dan geen zaak zijn om het nu eens op eeu andere manier te proheeren Probeer het ook eens met de SANGUI NOSE 1 Wilt gij er meer van weten, richt U tot de fabrikanten VAN DAM Co. De Riemerstraat 2c/4. Den Haag. Sanguinose kost per flicon van 300 gram f 1.50; 6 flacons 8.—, 12 flacons f 15.— Verkrijgbaar bij de meeste Apothekers en goede Drogisten. 0io4 imt iwni—au i—iiiimliiinmiiniiTBii luiiiiiwww i N>M> WEDUWE VAN DEN HEER

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 2