Nummer 63 Donderdag 7 Augustus 1913. 36e Jaargang Tweede Blad. ""binnenland. NIEIIWSEIT KAATSHEUVEL Provinciaal Nieuws. Tweede Kamerverkiezing Gisteren had in het district Hoogezand de stemming plaats voor een lid der Tweede Kamer in de vacature H. Spiek man (s. d. a p.) Uitgebracht werden 5015 geldige stem men, waarvan de heer P. Rink (u.l.) er 2569 en dr. Th. van der Waarden (s.d.a.p.) 2446 verkreeg, zoodat gekozen is de heer P. Rink- De heer Rink haalde bij de stem ming en herstemming in Juni resp. 2124 en 2323 stemmen, terwijl Spiekman des tijds 2575 en 2845 haalde. Het aantal kiezers bedraagt 7594. De heer Spiekman is, wat zijn op volgers betreft, niet erg fortuinlijk. Voor de Staten-naverkiezing in Rotterdam I is de vorige week een christelijk-histo- rische gekozen nu weer voor de Kamer naverkiezing in Hoogezand een liberaal. En er bestaat mooi vooruitzicht, dat voor de Kamer-naverkiezing in Rotterdam I bij de herstemming op a. s. Vrijdag de christelijk-historische en niet de sociaal democraat zal worden gekozen. Door het verlies van Hoogezand is de nieuwe sociaal-democratische Kamer fractie van 18 op 17 gedaald. De Libe rale Unie is van 20 tot 21 gestegen en de concentratie van 37 op 38. De S. D. A. P. en de minister portefeuilles. Omtrent de Zondag gehouden verga dering werd, naar de Tel. meldt, het volgende communiqué verspreid Het partijbestuur vergaderde Zondag ter bespreking van een voorstel-Schaper- Vliegen, om een buitengewoon congres te houden. De indiening van het voorstel werd gemotiveerd op verschillende gronden. Het niet doorgaan van het vroeger aangekondigde congres, heeft in de partij ontevredenheid gewekt, waaruit blijkt, dat de party in de ernstige omstandig heden waarin zij verkeerde, zich wilde uitspreken. Intusschen is uit het verder verloop der crisis gezien, hoe juist de partijlei ding gehandeld heeft, om het congres niet te laten doorgaan. Sedert de bekende conferentie echter het besluit nam de aangeboden minister portefeuilles af te wijzen, is de toestand belangrijk gewijzigd, door het besluit der vrijzinnige koncentratie om geen kon- centratie om geen koncentratie-kabinet te vormen. Volgens eenigen kan de be dreiging van een Zakenkabinet, dat geen algemeen kiesrecht en geen staatspen sioen op zijn program voert, of in een vorm voor de partij onaannemelijk, alleen afgewend worden door de erkenning van de partij, dat thans, na de weigering der koncentratie, om uit de meerderheid der linkerzijde een Kabinet te vormen, de uitzonderingstoestand kan ontstaan, waar bij alleen door onze bereidverklaring om deel te nemen aan een regeering uit de geheele linkerzijde, het staatspensioen eu het algemeen kiesrecht kunnen wor den gered. Hiertegen werd aangevoerd, dat de bezwaren, die aan het ministerschap voor sociaal-demokraten zijn verbonden, zoo als deze in de vorige konferentie werden ontwikkeld, nog even goed gelden als toen en men dus op die gronden even min als toen, nu wenscht over te gaan tot het inslaan van dezen weg. Hoewel door allen erkend werd, dat deze bezwaren bestaan, werden zij echter in de nieuwe situatie niet zoo overwe gend geacht, dat men zich in den hier boven aangegeven zin niet zou uitspreken. Terwijl sommigen meenden, dat de ver antwoordelijkheid voor het niet tot stand komen van algemeen kiesrecht en staats pensioen veel zwaarder moet wegen dan die ook door hen erkende bezwaren. Het resultaat der besprekingen was, dat de meerderheid van het partijbe stuur besloot over te gaan tot het uit schrijven van een buitengewoon kongres en wel op Zaterdagai ond en Zondag a s. te Zwolle. Verder werd besloten een resolutie op te stellen, die aan het kongres zal wor den voorgelegd. Woensdag a.s. zal deze resolutie in »Het Volk* worden gepu bliceerd, zoodat de afdeelingen deze nog kunnen bespreken. Dinsdag wordt er een konferentie ge houden van het partijbestuur, de Kamer- fraktie en de redaktie van >Het Volk* ter behandeling van deze resolutie. Afwezig waren Van der Goes, Spiek man en Mendels. De partijsekretaris, VAN KUIJKHOF. Voor de Rotterdamsche Liberalen Een opwekkend woord om straks de S. D. A. P. te steunen Men schrijft aan de »Ned.« Zondag was er een openluchtmeeting te Glanerburg, waar als spreker optrad zekere mijnheer Heikoop van Rotterdam. Hoort, Rotterdamsche liberalen, hoe deze heer zich uitdrukte en trekt zelf de conclusie 1. Denkt er om, arbeiders, de fabrleks- schoorsteenen rooken van jullie botten. 2. Achter onze organisatie zullen die schoorsteenen niet zoo veilig rooken en zal er wel eens heel wat minder rook uit komen. 3. Balt uwe vingers tot eene vuist en drukt ze de Ter Kuile's onder den neus. 4. Men zegt: »Kapitaal en arbeid grijpen in elkaar* en dat is zoo, maar hoe Niet als twee handen, maar het kapitaal grijpt u bij den stror. Niet onvermakelijk tevens deze uiting Men noemt ons de Chineezen van Europa, maar laten we zorgen dat de staarten niet op onze ruggen groeien. De Politieke toestand. Naar de „Nederlander» van verschil lende welingelichte zijden verneemt, is biunenkort wederom een communiqué der conceDtratie-partijen te verwachten, dat de bedoeling zou hebben aan deze partijen verder de leiding te verzekeren en eventueel te nemen besluiten van het soc. dem. congres bij voorbaat te ont krachten. Opdracht tot vorming van een extra parlementair kabinet. H M. de Koningin heeft Zaterdag op Socstdijk in audiëntie ontvangen den Staatsraad Mr. P. W. A Cort Van der Linden. Hare Majesteit heeft aan genoemden heer de opdracht gegeven tot vorming van een extra-parlementair kabinet, welke opdracht voorloopig in beraad is gehou den. De pers over 't algemeen, zoowel der linker- als rechterzijde, begroet met zeer weinig ingenomenheid een derge lijk beginselloos en futloos kabinet in de toekomst. De S. D. A. P. is op vet- zoek van een paar kopstukken weer in hoofdbestuursvergadering bijeen geko men, om terug te komen op een vorig besluit en toch nog een buitengewoon congres te houden Men zal als 't be sluit S. D. A. P. valt om portefeuilles te aanvaarden, aan H. M. verzoeken nog in dien geest opdracht te verleenen Men ziet al aan de uitslagen der ver kiezingen, dat men de houding van de S. D. A. P. moe is. Welk eene erbarmelijke houding ne men die heeren toch ook aan. 1 Begrafenis W. Braam. Ouder toevloed van daizeuden w»-.rd Maandag op Oad Eik-en-Duinen te 's Gra- venhage ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den Roode Kruis-verpleger der ambulance in Bulgarije W. Braam. Langs den weg van anderhalf uur gians, welke de stoet naar de begraafplaats nam, stond een dichte menigte geschaard. De lijkbaar was gedekt met tal van kranseu van het hoofdcomiu: van het Roode Kruis en van verrchilleude mannen- eu viouwen- comité's van het Roode Kruis. Ruim 10 uur vertrok de stoet van den Rijswijkschenweg. Aan het hoofd ging de Koninklijke Militaire Kapel en een afdeeling grenadiers voor het bewijzen van de mili taire eer. Als slippenuragers fungeerden verplegers, die met Braam in dienst van het Neder- landsche Roode Kruis te Tsjorloe hebben gewerkt. In rijtuigen achter den lijkwagen hadden o.a. plaats genomen leden van het comité, dat zich de overbrenging van het lijk van Braam had ten doel gesteld. Op de begraafplaats werd de stoet opge wacht door een ontelbare mcuigte. Verschillende sprekers huldigden de toe wijding, waarmede Bi aam zijn taak ten dienste der lijdende mensenheid heeft ver vuld. Hierna daalde terwijl de Koninklijke Militaire Kapel treurmuziek speelde, de met de Roode Kruis.vlag uit het hospitaal te Tsjorloe gedekte kist in de groeve, waar mede, nadat de militaire eerbewijzen waren verricht, de plechtigheid was geëindigd. Waalwijk, 6 Aug. 1913. Koopt »ict in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Waalwijk op Vrijdag 8 Augustus des avonds 63/4 uur, belegd ter behandeling van I. Ingekomen Stukken. II. Onderzoek der geloofsbrieven van de op 24 Juni 1913 gekozen leden van den gemeenteraad. III. Aanbieding van het verslag \an den toestand der gemeente over 1912. IV. Benoeming der commissie tot we ring van schoolverzuim wegens perio dieke aftreding. V. Verzoek van de Vereeniging >Waalwijks Belang* tot aanleg van een rijwielpad. VI Aansluiting aan de provinciale electrlsche centrale. VII Voorstel van B. en W. tot het verhoogen der bijdrage aan de Afdee ling Langstraat van de Noord-Brabant- sche Maatschappij van Landbouw voor het houden van haren jaarlijkschen pre- miënwedstrijd voor runderen en in ver band daarmede tot wijziging der be grooting 1913. VIII. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening groot f 8000 tot dekking der uitgaaf voor het over nemen van de helft van het terrein, aan vankelijk bestemd om daarop te stichten de Rijksschool voor leerlooiers en schoen makers enz. IX. Voorstel van B. en W. tot on- derhandsche verhuring van een perceeltje bouwland voor den tijd van 4 jaren. X. Voorstel tot verbouwing der tee- kenschool en tot regeling der bezoldi ging van de teeken-leeraren. XI. Vaststelling van een reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. XII. Vaststelling der rekening van het Burgerlijk Gasthuis over 1912. XIII. Reclames H. O. Liedertafel. Met genoegen kunnen wij melden, dat het coor onze Liedertafel Zondag j.l gegeven concert op het tentoonstellings terrein te Tilburg buitengewoon geslaagd is. Was men aanvankelijk beducht, dat ook de liedertafel weinig belangstellend gehoor zou vinden (wat reeds bij ver schillende overigens uitmuntende muziek- of zanggezelschappen, het geval was ge weest,) gelukkig bleek die vrees ijdel. Reeds in de eerste afdeeling, was on danks het minder gunstige uur voor uit voeringen een talrijk publiek om de ki osk geschaard. In de tweede afdeeling van 5 tot 6 uur groeide dit dermate aan, dat men het aantal toehoorders ge rust op vele honderden mag stellei. Naar wij zelf hoorden en ook telkens van de omstanders mochten vernemen, werd er uitstekend gezongen. Vooral de Visschers, Sur les Remparts en de can tate >Neerlands Onafhankelijkheid» van Mosmans, beneveos »Hollands Glorie» van Hol, beide laatste met begeleiding van koperinstrumenten, vielen zeer in den smaak en werden luide toegejuicht. Kortom de Liedertafel heeft bij dis ge legenheid haar eer en goeden naam op muzikaal gebied schitterend gehandhaafd. Art. 369 en 370 Invaliditeitswet. De Staatscourant 179 bevat een Kon. Besluit van 29 Juli, waarbij, gelet op art. 375 van de Invaliditeitswet en op art. 2 van het K. B. van 19 Juli 1913 (Stsbl. 330) wordt bepaald dat ten behoeve van de voorberei ding van beslissingen op verzoeken om rente, als bedoeld in de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet het Rijk zal worden verdeeld in de volgende districten o.a. WAALWIJK kanton Waalwijk; ge meenten 's Gravenmoer,Dongen, Berkel Enschot en Heukelom, Cromvoirt, Hel- voirt, Moergestel, Oosterwijk, Udenhout. GEERTRUIDENBERG kanton Heus- den gemeenten Raamsdonk, Geertrui- denberg,Made en Drimmelen, Oosterhout Gilze en Rijen. ZEVENBERGEN kanton Zevenber gen gemeenten Hooge en Lage Zwa- luwe, Terheyden. Tot leden werden benoemd WAALWIJK. VoorzitterTh. L. D. de Surmondt de Bas Smeele, burgemeester van Waal wijk. Leden C. v. d. Broek, lid der Tiend commissie, te Nieuwkuijk J. C. de Key- zer burgemeester van ÖisterwijkG- M. N. de Ruyter, notaris te DongenA. H. Verster, wethouder van Loonopzand. Secretaris G. R. van der Ven, bur gemeester van Vlijmen. GEERTRUIDENBERG. Voorzitter A. R. P. V. baron de Gi- rard de Mieiet van Coehoorn, burge meester van Made c a. LedenD. Timmermans, te Raams- donksveer; A van der Aa, cand. notaris te OosterhoutG- J- v. Poppel, burge meester van Gilze c a.J. A. Schutte, te Oosterhout. Secretaris N. G. C. Meijers, secreta ris van Geertruidenberg. ZEVENBERGEN. VoorzitterJ. C. Nollen, wethouder van Zevenbergen. Leden H. Aerden, industrieel te Ter heyden A. G. J. Barmen 't Loo, pre dikant, te Standdaarbuiten M. Hoeven, te Hooge en Lage Zwaluwe A. Nele mans, landbouwer, te Klundert. SecretarisC. A. J. Bouwmeester, ambtenaar ter secretarie van Zevenbergen, Prov. Statenverkiezing in Noord-Brabant. EINDHOVEN. Bij enkele candidaat- stelling is gekozen tot lid van de Provin ciale Staten van Noord-Brabant voor het district Eindhoven, de heer J. J. Beliën te Oirschot. candidaat van de R.K. Kles- vereeniging. De Zomerzitting der Staten van Noord-Brabant, die gisteren vóór veertien dagen was verdaagd, om de mogelijkheid, dat nog nadere mededeelingen konden zijn te doen met betrekking tot het Elec- triciteits-vraagstuk, is gisteren door den voorzitter, den Commissaris der Koningin, in naam van Hare Majesteit, gesloten verklaard. ('s H. Ct.) Maasbode- Comité. Naar wij vernemen zal binnen korten tijd ook in onze gemeente, in navolging van tal van plaatsen in ons land een propaganda-comité voor »de Maasbode* worden opgericht. Zijn wij goed ingelicht dan zullen de heeren Vismans en Nefkens, respectie velijk voorzitter en secretaris van 't comité nog deze week alhier eene bespreking daarover komen houden. Het comité zal zijn werkkring over de geheele Lang straat uitstrekken. Verloting te Sittard. Naar wij vernemen is de trekking der loterij, »Teotoonstelling 1913 Sittard* uitgesteld tot 1 October. Dit is het gevolg van de kostbaar heid der aangekochte prijzea. Zoo o.a. is de le prijs, zijnde een volbloed, koud- bloed-merrie aangekocht voor f 1200. bij den heer V. Widdershoven te Nieuw- stadt. De 2e prijs zijnde een salonameu blement voor f 450 bij firma Diestelhorst Gouda. De 3e prijs zijnde een zwartbonte vaars voor f 325 bij den heer Gelissen te Beek bij Maastricht. De 4e prijs zijnde een roodbonte vaars voor f 285 bij den heer Hub. Janssen te Venraaij. De 5e prijs een Hammond-schrijfmachine voor f270.—. Ook de overige prijzen als fietsen enz. zijn zeer waardevol. Loten zijn dus nog tot 1 O c'tober verkrijgbaar a 30 cent. CAPELLE. Het volgende biljet is in onze gemeente verspreid: 1818—1913. Aan de ingezetenen van Capelle. L. 8. Zooals U bekend is, wordt schier overal in Nederland met enthousiasme het feit herdacht, dat vóór 100 jaren wij bevrijd werden van de Fransche overheersching en wederom een Oranje Vorst, wiens voorva deren steeds hun leven en bezittingen voor het vaderland veil hadden gehad, op den Troon werd gebracht. Het zou dan ook verwondering wekken, wanneer Capelle, dat nog een aandeel nam in de afwerpiog van het Fransche juk, achterwege bleef zich in feestdosch te steken. Ondergeteekenden vormden zich in een vergadering van 2 Aug. 1.1. tot een com missie, die zich voorstelt in ons dorp een kinder- en volksfeest te organiseeren. De commissie zal de vrijheid nemen in de loop dezer week den ingezetenen lijsten aan te bieden en rekent daarbij op een milde bijdrage, teneinde den feestdag een karakter te doen dragen der gemeente waardig. De Commissie voornoemd, M. DE JONG, Voorzitter. A. J. DE BRUIJN, Secretaris. W. DE BAS, Penningmeester. H. KERST, 2e Voorzitter. A. DEKKERS, 2e Secretaris. B. VAN DER HOEVEN, Com.nis- B. MOUTHAAN, sarissen. RAAMSDONKSVEER. Zaterdag viel de vrouw van V. terwijl ze aan het boonen plukken was, in een diepen sloot. Op haar hulpgeschrei kwam haar man toesnellen, die haar van een wissen dood redde. Zij was zoo geschrokken, dat dadelijk Dr. Lips moest ontboden wordeB. De timmerman G. V. tuimelde Maan dag boren van een ladder. Met een ont wrichtten schondei en inwendige kneuzingen werd hij opgenomen. Dr. Quirijns verleende medische hulp. GEERTRUIDENBERG. De werkman H. kreeg op de fabriek van de firma Schip per Van Dongen een stukje ijzer in het oog. Hij verzuimde een dokter te raadple gen, totdat hij op een morgen bemerkte dat zijn oog opgezwollen was. Ook zag hij bijna niets meer. Het ijzer was thans aan het roesten gegaan en had zich vastgezet op het licht van het oog. De hulp van Dr. Dubois vau Breda moest worden inge roepen, om het ijzer te verwijderen. Dj laatste dag der kermis kenmerkte zich door een buitengewone slapte. Niet het vijfde deel van het publiek van den eersten Zondag was aanwezig, wat grooten- deels toe te schrijven is aan het onafhan- kelijkheidsfeest, dat Zondag j.l. Ie Ooster- hout gegierd werd. Een groote menigte had zich naar Ooa- terhout begeven, om den prachtigen optocht te zieD. De trams zaten propvol, hoewel ze met dubbel materieel reden. HERPT. Met het zichten der gerst eu rogge is men begonnen. Valt de gerst mede over de rogge hoort men niet veel lof. Ook wordt een enkel akkert:e erwten gemaaid. De meesten zijn echter nog niet rijp. Ze zijn nog meegegroeid. Droog weer is echter zeer gewenscht. Zekere J. K. alhier, iemaud die zwak- ziuuig is, en af en toe min of meer ge vaarlijk is voor vreemden die met hem in aanraking komen, zette j.l. Zondag de buurt waar zijn broer woont, weer in rep en roer. 't Ware te wenschen dat zoo'n persoon in een of auder stichting werd geplaatst. Maar //als het kalf verdronken is, zal men ook hier de put dempen.' Kaatsheuvel, 5 Augustus 1913. Overgeplaatst. Met ingang van 1 Augustus is de klerk 2e klasse der Posterijen R. Bezier o.v. alhier, naar het bijkantoor op de Kruiskade Rotterdam, overgeplaatst. Prosessie Kevelaer. Zondagmorgen vertrok van hier de Pro cessie van Kaatsheuvel eu de Langstraat naar Kevelaerom half acht was in de nieuwe parochiekerk alhier de H. Mis tot welslagen van de processie opgedragen. E11 we mozen na gerust zeggen, de processie is wel geslaagd. In twee groepen vertrokken de pelgrims onder geleide van vier heeren geestelijken van hier. Een gedeelte giug met den tram van tien unr naar Tilburg en een ander gedeelte met den trein naar 's Bosch om daar eerst de H. Mis bij te wonen. In Boxtel waar de extra trein voor de bedevaartgangers klaar stond, kwamen de twee groepen bij elkaar. Ofschoon met ruim drie honderd van onze gemeente alleen bij elkaar, w«s alles op uitstekende wijze ge regeld. Onder het gelui der klokken trok de stoet, niet de eenigste dien dag, het aantal pelgrims werd op 13000 geschaf, bij 't spelen van een processie-marsch door de processie-harmonie bestaande uit eenige ledeu van „Euphonia' naar de kerk, waar de pelgrims welkom werden geheeten en aangespoord den tijd op deze heilige plaats uuttig te besteden. Het programma voor de twee dagen werd door allen stipt gevolgd eu de enkele vrije uurtjes die gelaten waren, besteed om het een of ander te gaan be zoeken of bekijken. Met een exprestrein tot Geertrnidenberg kwamen Maandag de pelgrims weer in de gemeente terug. In 't station Kaatsheuvel- Cappel afgestapt, ging het m«t muziek en zang naar de Parochiekerk waar een afscheids rede de twee mooie dagen besloot. Door Echo van het Zuilen 2651 W. B.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5