Tweede Blad. 2 2 '»l Abonneert U op dit Blad' ïpea ^BINNENLAND™ Reclame, B BÊEGHAMS WUEN S Gemengd Nieuws Provinciaal Nieuws. Ingezonden Stukken. Korte berichten. UMMER 64. ZONDAG 10 AUGUSTUS 1913. 36e JAARGANG. iaiwe tend aaksi 3n. >4 Opening Vredespaleis Het Vredespaleis zal 28 Aug. a.s. 's mid dags om 21/3 uur geopend worden. Den volgenden dag is er een tuinpartij op het terrein, waarvoor 1500 uitnoodigingen zulleu gedaan worden. De Kod. mil. kapel geeft dan een concert. De koperen Bruiloft van het Koninklijk Echtpaar. Donderdag werd ten paleize Het Loo, de koperen brniloft gevierd van ons koninklijk Echtpaar. Zoowel de Koningin als de Prins hebben gewenscht dit feest in stilte te vieren en het Nederlandachs Volk zal dien wensch, zoo geheel met zijn eigen aard overeenstemmend, begrijpen en waardeeren. Te meer, omdat weemoedige herioneringen van veel leed en teleurstelling, herinneringen, die echter op dezen dag de intimiteit der vreugde slechts kunnen verhoogen, gedurende de 12Vs jaren die verliepen, ons vorstelijk paar voor de oogen zullen staan" en elk rechtgeaard Nederlander in stilte een harte- lijken wensch hebben doen uiten voor 't behoud van en voorspoed in ons dierbaar Vorstelijk gezin tot in lengte van dagen. Ofschoon dus het feest in stilte werd gevierd, is de dag toch niet onopgemerkt voorbijgegaan. Het personeel van de Kouinklijke stallen op Het Loo bood het Koninklijk echtpaar een bloemenhulde aan in den vorm van een reusachtig hoefijzer. Om half elf precies kwam het Koninklijk echtpaar met zijn gevolg in de stallen aan. Verder gaf 't circus Schuhman eene uit voering voor al het personeel, ongeveer voor 1200 menscheD. H. M. de Koningin-Moeder kwam hare kinderen persoonlijk op 't Loogelnkwenschen. Van alle zijden kw&meu tal van blijken van belangstelling. Kamervet kit zing Rotterdam I. De uitslag van de herstemming in Rot terdam I (vac. Spiekman) is, dat uitgebracht zijn 8911 geldige stemmen, waarvan op den heer B. J. Gerretson (C.H.) 4G70, op den heer A. B. de Zeeuw (S.D.A.P.) 4241, zoodat gekozen is de neer B. J. Gerretson. De rechterzijde heeft met deze aanvnllings- verkiezing 1 zetel gewonnen, waardoor zij 40 leden in de nieuwe Kamer telt. De concentratie blijft op 38 staan de S.D.A.P. heeft haar tweeden zetel verspeeld en zak t van 17 op 16. Men ziet ook hieruit wederom dat een nieuwe dam tegeu den rooden stroom is opgeworpen en dat men terecht van die roode wijfelaars genoeg krggt. Christelijk Rotterdam, dat het .roode district innam, juicht en hiermede geheel Christelijk Neder land met deze schitterende overwinning. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Kaatsheuvel, Aug. '13. M. de Redacteur U zoudt mij ten zeerste tot dank ver plichten met het opnemen der volgende regelen. Ia dit blad van vóórlaatste week kwam onder >Nieuws uit Kaatsheuvel4 een be richt voor, dat den aandachtigen lezers wel niet zal ontgaan zijn. Daarin werd vermeld, dat aan ondergeteekende door het bestuur der Kon. Harmonie «Eupho nia4 ontslag verleend was als «werkend lid4; mijn «lidmaatschap van verdienste4 bleef gehandhaafd. Daar in >ontslag krijgen4 zonder meer gewoonlijk iets vernederends opgesloten ligt, is het doel van dit schrijven, den lezers over deze belangrijke zaak meer uitgebreide mede- deelingen te doen, opdat zij hierover kunnen oordeelen en valsche voorstel lingen weerlegd worden. Een kleine in leiding zij mij vergund. Met mij, die als clarinettist (vroeger in de solo-partij), hoboïst enz. gedurende 38 jaren «Euphonia4 gesteund heb, was bij dit Koninklijk gezelschap mijn zoon A. Stravers als solo-clarinettist en onder directeur werkzaam. De vele door mij betoonde diensten werden bij een vroe gere gelegenheid beloond, door mij als >lid van verdienste4 te benoemen, een bewijs, dat men overtuigd was van het geen ik in het belang van gezelschap gedaan had. Den 21en Juli 1.1. heeft mijn zoon zijn ontslag als lid van «Euphonia4 ingediend. De redenen hiervan wensch ik alsnog niet te openbaren, daar mij dit te ver voeren zou en mijn schrijven te uitgebreid. In een mogelijk volgend schrijven zal ik echter gaarne dieper op deze quaestie ingaan, daar het mij voorkomt dat hierin juist de ware oorzaak zit, die tot mijn ontslag gevoerd heeft. Immers, direct na de ontslagname van mijn zoon, ont ving ik volgend', n brief. (Dezelve is woor delijk met dezelfde onderstrepingen over genomen.) Kaatsheuvel, 22 Juli 1913. Den Heer Nicolaas Stravers, Alhier. Op de bestuursvergadering van gister avond, 21 Juli, werd met algemeene stem men besloten, U mee te deelen, dat het belang van ons gezelschap eischt, dat U voortaan niet meer optreedt als u>er- kend lid en U dus beleefd verzocht wordt Uwe clarinet met toebehooren en muziek in te leveren Wij deelen U tevens mede, dat Uw lidmaatschap als «Lid van Verdienste4 blijft voortbestaan als erken ning voor vroeger bewezen diensten. Namens het Bestuur Hoogachtend, STASSEN, Secretaris. Het zal niemand verwonderen, dat deze tijding mij trof, als een donderslag bij helderen hemel en mij werkelijk pijn deed. Ik achtte mij dan ook verplicht genoemd Bestuur volgenden brief te doen toe komen. Kaatsheuvel, 23 Juli 1913. Den Heer Stassen, Secretaris Euphonia. Uw schrijven dato 22 Juli ontvangeD, waarin U mij mededeelt, dat het bestuur van Euphonia. in het belang van het ge zelschap mij mijn ontslag geeft als wer kend lid. Mijnheer, ik vraag U welke de redenen zijn dat het bestuur genoodzaakt is, in het belang van het gezelschap mij te ontslaan. Zoo U mij daarvoor geen voldoende redenen kunt opgeven, neem ik mijn ontslag niet aan en mocht ik daartoe gedwongen worden, dan zal ik met alle geoorloofde middelen daartegen blijven protesteeren. Een antwoord wachtend N. STRAVERS. Hierop gewerd mij van het Bestuur volgend antwoord. Kaatsheuvel, 23 Juli 1913. Den Heer Nic. Stravers, Alhier. In antwoord op Uw schrijveD, d.d. heden, deel ik U mede, dat hst Bestuur het geheel overbodig acht de redenenvan Uw ontslag als werkend lid nader te omschrijven, wij zijn overtuigd, dat die zeer zeker bij U bekend zijn. Tevens deel ik U mee, dat het Bestuur het ge nomen besluit handhaaft en dat verdere correspondentie daaromtrent niet meerzal worden gevoerd. Namens het Bestuur Hoogachtend, STASSEN. Na dit heb ik mijn instrument met toebehooren ter bevoegder plaatse in geleverd en daarmee was mijn loopbaan als lid van Euphonia, die reikt van af mijn jeugd tot mijn huldigen ouderdom, afgesloten. >Verdere correspondentie zal niet meer worden gevoerd4 luidens bo- venstaanden briefbijgevolg stond ver dere weg tot het verkrijgen van ophel deringen mij niet open. Ziedaar, waarde lezers, de juiste, zui vere toedracht der zaak, zonder eenige af- of bijvoeging. En dan vraag ik met klem, of het «Koninklijk4 is van dergelijk «Koninklijk4 Bestuur, aan een, om zijn jaren langen steun, tot «lid van ver dienste4 geproclameerd lid, te weigeren de redenen van zijn ontslag op te geven Deze redenen moeten toch wel gegrond zijn, dat mag men toch verwachten, niet waar Dan nog vraag ik, of het te rijmen is, dat een, in het belang van 't gezelschap 38 jaren gediend hebbend lid, nu in datzelfde belang ontslagen wordt Ik vraag, of het menscheiijk is, mijn in den dienst van Euphonia ver grijsde haren, dezen smaad, deze oogen- schijnlijke schande aan te doen Mijn ontslag is ongemotiveerd. Ik blijf het zoo noemen, zoolang men mij niet de redenen opgeeft, die het Bestuur ge noopt hebben en juist dat durf ik af wachten met gerustheid, omdat ik overtuigd ben, nooit iets tegen het belang van 't gezelschap gedaan te hebben. «Mijn lidmaatschap van verdienste blijft gehandhaafd4 1 Bestaat er weer zinwekkender ironie Een oud soldaat, die moedig en met vrucht heeft meegevochten, meegestreden om tot de hoogste eer te geraken, wordt uit den dienst gejaagd men degradeert hem, maar laat hem als gunst, als zalf voor de wondeen klein eerekruisje dat op zijn borst prijkt Men veroor deelt zijn eigen dadenimmers, kan men een geridderde het zwaard ontne men, dat hem zijn ridderkruis bezorgde 't Is daarom, dat ik met kracht pro- stesteer tegen dergelijke handelwijze, die het «macht boven recht4 weer eens bewijsteen macht, die men bij een liefhebberij-korps niet mocht verwachten. Laat men mij de ontslagredenen opgeven, dan ben ik tevreden nochtans behoud ik dan nog het recht, die z.g. redenen te weerleggen en ik maak mij sterk, daartoe ten volle bij machte te zijn't is juist dat, wat men waarschijnlijk vreest men weet, dat gegronde redenen niet aan te voeren zijn en daardoor zou het bestuur zich blameeren, wanneer het met wat «zoekerijen4 kwam aandragen. Zij die Euphonia kennen, de welkende leden e.a zullen met mij weten, waar de «fout4 eigenlijk zit en dit punt wenscht Eupho- nia's Bestuur liever niet belicht te zien Tenzij 't Bestuur der Koninklijke Har monie Euphonia mij voor dien de ge motiveerde ontslagredenen meedeelt, zal ik op een en ander volgende keer nader terugkomen en alsdan den belangstel lenden eens duidelijk maken, wat en wie tot mijn onslag gevoerd hebben. Nogmaals dankend voor de plaats ruimte. NIC. STRAVERS. Capelle 8 Aug. '13 Mijnheer de Redacteur IJ LICHTE aandoeningen aangewend, voorkomen vaak zeer GEVAARLIJKE ziekten. 5029 ;en I Licht in den moord van Maria Kessels. Men zal zich den gruwelijken moord herinneren op het laatst van Augustus 1900 gepleegd op de 11-jarige Maria Kessels te Tilburg in de kerk van het H. Hart aldaar, zoo lezen wij in het Eindhovensch Dagblad. «Na een langdurig proces, dat zorg vuldig en met pijnlijke nauwkeurigheid den schuldige trachtte te ontmaskeren, zonder daarin te slagen, bleef tot nu toe de ware toedracht van den moord in het duister. «De koster of de schilder?" is de vraag, die nog altijd onbeantwoord is gebleven. De schilder, Mutsaers, die na te zijn vrijgesproken, wegens gebrek aan bewijs, de wijk naar Antwerpen had geoomen en van wien in Augustus 1903 nog ge schreven werd en later tegengesproken, dat hij dood van een ladder zou zijn gevallen, is Maandag door de politie al daar betrapt op het plegen van niet te noemen handelingen met een minder jarig meisje. Hij werd direct in verzekerde bewa ring genomen en zal een strenge straf der omwraakroepende daad niet ontgaan. Natuurlijk ligt voor de hand, dat de publieke opinie hem nu meer dan ooit als Men waren moordenaar op Maria Kessels beschuldigt". Het ware le wenschen, zoo besluit het Eindh. orgaan, dat de Belgische Justitie er in slaagde het donker verleden van zoo'n misdadiger blpot te leggen en aan de Hollandsche Justitie enkele feiten uit zijn Antwerpsch leven kon aan de hand doen, die licht zouden kunnen werpen op den gruwelijken moord te Tilburg. Moordaanslag. Dinsdagnacht heeft er te Osdorp, een dorpje op ongeveer een half uur afstand van Halfweg, een moordaanslag plaats gehad. Op een boerderij woont de ongeveer 35-jarige welgestelde landbouwer G. Deze was 's morgens om 4 uur op gestaan, om aan den arbeid te gaan. Juist was hij in de kamer toen de deur geopend werd. In de deuropening ver scheen een man met een masker voor, die zonder iels te zeggen twee revol verschoten op G. loste. Een kogel ging dezen rakelings langs het hoofd, de an dere drong hem in de borst en ver wondde hem zwaar. De gewonde werd door de verschrikte huisgenooten gevonden. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. G. verkeert in levensgevaar. Bijna den geheelen ochtend verkeerde hij in be- wusteloozen toestand. Na de schoten gelost te hebben is de indringer op de vlucht gegaan en nog niet gevat. Ongeveer 4 jaar geleden is in Osdorp een moordaanslag gepleegd op een an deren landbouwer, onder ongeveer de zelfde omstandigheden. Iemand, die korten tijd na deo moordaanslag in de nabijheid gezien werd, wordt verdacht. In deze richting leidt de politie thans het onderzoek. (H. D.) Eenige knapen te Bleskensgraaf vermaakten zich met het maken van cigaretten en het rooken daarvan. De 9-jarige C. De R., een zoontje van den watermolenaar J. De R., had de on voorzichtigheid een brandende cigarette In zijn zak te steken; spoedig stond hij in brand en deerlijk gebrand werd hij door zijn makker thuisgebracht. Natuur lijk werd terstond geneeskundige hulp IngeroepeD, maar op het oogenblik is de toestand van het ventje zeer zorgelijk. Een heel gezin levend vet brand Op het eiland Orleans bij Quebec (Canada) ontstond brand in een houten hut be woond door den loods Paquet. Het ge zin dat uit zeven personen bestond, kwam in de vlammen om. Ernstig ongeluk. Een reservoir met gesmolten ijzer stootte om, en vloeide over een groep werklieden uit. Twee werklieden werden gedood, twee belie pen zware en verscheidene anderen lich te brandwonden. Een padvinder verdronken. Te Nleuw- poort (België) was een Brusselaar aan het baden, toen hij eensklaps in de diepte verdweeo. Een Engelsche pad vinder die zich toevallig in de nabijheid bevond, sprong dadelijk in zee hij ver dween echter eveneens in de diepte. Een uur later haalde men de twee lij ken op het strand. Een edelachtbare tram. Indien Amsterdammers per E. S. M. naar Haarlem, Zandvoort, of Bloemen- daal vice versa rijden, dan kan het voorkomen dat dit geschiedt op een tram waar sedert eenigen tijd twee ge meenteraadsleden vredig samen den dienst verrichten. Voorwaar een groote en zeer zeldzame eer voor het publiek een biljet te koopen van den conduc teur het katholieke gemeenteraadslid van Heemstede en «geleid4 te worden door den wagenvoerder, het soc.-dem. ge meente raadslid van Schoten. Een gruwelijke misdaad is in het Hat.no. verscbe dorp Einbeck ontdekt. De stalhou der Wolter kocht daar over eenige jaren een ontruimd nonnenklooster, liet het af breken en er woningen boawen, die hij aan arbeidersgezinnen verhuurde. Een dezer wo ningen werd door den arbeider Blume be woond, doch deze vertrok den len April. Tijdens de verhuizing verdween zijn 6-jarig dochtertje en alle nasporingen naar het kind bleven vruchteloos. Het voormalige klooster had verscheidene onderaardsche gan gen, die bij de afbraak werden dichtgemet seld en deels als kelders voor de nieuwe woniugin gebruikt. Dezer dagen moest daar ter plaatse een riool gelegd worden en daarbij brak men een der onderaardsche gangen open. Id dien gang vond men het lijk van het verdwenen meisje Bluine, Het arme kind, dat bij baar vermissing flink en gezond was, was thans geheel uitgeteerd, maag, nier en lever waren ineengeschrompeld, het geen er op wees, dat zij verhongerd was, maar zij was gestorven door verworgiug, waarvan de sporen aan den hals merkbaar waren. Zij moet kort vóór het lijk gevonden werd overleden zijn, men voi d bij het lijk overblijfselen van eten. Het lijdt geen twij fel, of bier moet een gruwelijke misdaad zijn gepleegd, en de verdeuking daarvan is gevallen op den huisheer Wolter, want in den kelder, waar het kind gevonden werd, was een trap, die naar de keuken van Wol- ter'a woning voerde. Deze is onder verden king van den moord gearresteerd en in de eerste ontsteltenis over zijn arrestatie beken de bij zijn misdaad, maar later is hij op de bekentenis teruggekomen. Op het Tegernmeer is Woensdag middag een zeilbootje omgeslagen, waar in zich de intendant van het Frankfurter Opernhaus, Robert Volkner, de zanger Leo Slezak, en de operazanger Fritz Sturmfels van het Karltheater te Wce- nen bevonden. Volkner en Slezak kon den zich redden doch Sturmfels ver dronk. Kort na het ongeluk te Swinemünde schijnt te Blng op Riigen wederom een zeilboot met 12 personen gekenterd te zijn. Niettegenstaande alle pogingen konden slechts vier personen gered wor den. De 8 verongelukten waren allen badgasten en meerendeels inwoners van Berlijn. Gistermiddag is in een sloot langs den Waaldorperweg te 's Gravenhage nabij de daar opgeslagen hulpbrug, drij vende gevonden het lijk van een onbe kend man naar schatting 30 a 32 jaar oud. Op het liik is gevonden een gouden zegelring met tamelijk grooten donkeren steen, een gedrukt loonbriefje dd. 2 Augs. jl. waarop als eindbedng f 12.33 benevens een coupon No.J402 van de Obligatie Maatschappij het Witte Kruis Serie G. No. 17646. Gisteren is bij de politie te Amster dam aangifte gedaan dat uit een perceel in de 2e Jan van der Heijdenstraat twee diamanten en een gouden ring zijn ont stolen. De commissaris van politie in sec tie 3 bureau Leidsche plein verzoekt opsporing en aanhouding namens de moeder van den twaalfjarigen Adrianus Johannus Anthonius Bervier sedet 31 Juli jl. spoorloos verdwenen. Waalwijk, 9 Aug. 1913. Koopt niet In den vreemde, wat gfj in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Tusschenpersonen Invaliditeitswet. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft besloten aan te wijzen als personen, die ouden van dagen, bij het aanvragen eener rente, als be doeld in de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet, behulpzaam zullen zijn, binnen het gebied der Rente-Commissie te Waalwijk: J. A. J. M. van Heijst te Baardwijk. J. P. J. Hendrjkx-, secretaris der ge meente Besoijen. N. M. van der Hammeo, brievengaar der tc Besoijen. A, J. de Btuijo, ambtenaar ter secre tarie van de gemeente Capelle. M. J. Veltman, secretaris der gemeen te Drunen. J. van de Leur, ambtenaar ter secre tarie van de gemeente Drunen. M. J. Musters ambtenaar ter secretarie van de gemeente Loon-op-Zand. P. T. Maaskant, hoofd eener school, Ie Kaatsheuvel. A. C Klercx, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Nieuwkuijk. J. L. van Santen, secretaris der ge meente Spradg. M. van Hooft, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Vlijmen. M. Kuipers, secretaris der gemeente V rijhoeve-Capelle. M. A. J. van Liempt, secretaris der gemeente Waalwijk. B. P. J. van Schijndel, secretaris der gemeente Waspik. A. van Eersel I.Mzn., ambtenaar ter secretarie van de gemeente 's Grave- moer. A. Edelbroek, secretaris der gemeente Dongen. C. P. van der Wee, ambtenaar ter secretarie van die gemeente. C. Brenders, burgemeester der ge meente Berkel. A. de Ruijter, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Cromvoirt. P. Verhoeven, secretaris der gemeente Haaren. H. H. M. Reijoen. werkzaam ter secre tarie van die gemeente. J. J. Heesbeen, hoold eener school, P. M. van Buul, leerlooier aldaar. J. van Huiten, secretaris der gemeente Moergestel. A. C. Fick, hoofd eener school, aldaar. A. Kooien, ontvanger der gemeente Oisterwijk. M. G. Canters, secretaris dier gemeente E. J- F. van Lieshout, secretaris der gemeente Udenhout. Binnen het gebied der Commissie te Geertruidenberg G. van Breugel, ambtenaar ter secre tarie der gemeente Almkerk. C. van Veeleo, hoofd eener school te Almkerk. B. van Aodel, secretaris der gemeente Andel. J. F. Calame hoofd eener school, Andel H. A. Raman, Idem te Almkerk. A. J. P. Willemse, ambtenaar ter secre tarie der gemeente Bokhoven. A. D. van der Schans, secretaris der gemeente DrongeleD. J. J. H. Snijders, Secretaris der ge meente Dussen. J. van Mierlo, werkzaam ter secretarie van die gemeente. W. Harjstek, secretaris der gemeente Giessen. G. van der Beek L.Gzn., landbouwer te Gende'en. M. J. van der Beek, landbouwer te Genderen- C. j. K.ijn, secretaris der gemeente Hedikhuizen. J. G. Ceelen, onderwijzer aldaar. F. A. J. van Liempt, secretaris der gemeente Herpt. C. F. L. van Ommeren, ambtenaar ter secretarie aan de gemeente Heusden. J. P. Sprong, ambtenaar te secre'-arie van de gemeente Meeuwen. H. van den Bosch onderwijzer te Els- hout. Th. Wolfs, ambtenaar ter secretarie vijn de gemeente Oudheusden, H Binsbergen, hoofd eener school te Rijswijk. Timmermans, secretaris der gemeen te Veen. J. Cornet, amtenaar ter secretarie der gemeente Werkendam. H. W. Knol, hoofd eener school, aid. Mej. F. A. J. Kleboom, aldaar. Wed. A. H. Lammers-Westerhof, aid. A. Roubos, hoofd eener school, aldaar. L. J. van Santen, landbouwer, aldaar. Mej. G. de Waard, aldaar. G. Vos, secretaris der gemeente de Werken en Sleeuwijk. J van Doveren, werkzaam ter secre tarie van de gemeente Wijk c. a. J. L. G. Klngmans, secretaris der ge meente Woudrlchem. J. M. Kleboom, secretaris der gemeente Raamsdonk. De Echo ran het Zuiden GS Zou U een plaatsje in uw blad willen afstaan voor 'f ondeistaande? Bij voorbaat onzen dank De werkende leden der gemengde Zangveree- nlging ,'t Rozenknopje" gevoelen behoefte hier mede in 't openbaar hun dank te brengen aan hun geaciiten directeur, den Heer Lamb. .Kooien te Waalwijk voor de vele moeite, die hij zich getroost heeft en de uitstekende leiding van hem ondervonden, waardoor zij het geluk hadden op het concours te Moercapelle, gehouden door den Bond van gemengde ZaDgvereenigingen rEen dracht maakl macht' gevestigd te Dordrecht, den eersten prijs voor hunne afdeeling te behalen. Moge het den Heer Kooien gegeven zijn nog lang den zang van *'t Rozenknopje' te leiden.' DE WERKENDE LEDEN DER GEMENGDE ZANGVEREEN1GING ,'T ROZENKNOPJE.' r~ L i

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5