Derde Blad. Gemeenteraad Waalwijk. No. 64. ZONDAG 10 AUGUSTUS 1913. 36e JAARGANG. De Langstraat vooruit. Het tPatroonsblad* schrijft: Daar zijn groote veranderingen op til, in de dienstregelingen van het Noord- Brabantsch en Limburgsch spoorwegnet. Veranderingen, die liet aan onze Pa troonsbonden dringend tot plicht maken om de eischen onzer industrie te doen gelden. Eerstens zal de dienst AkenVHssin- gen via WeertEindhoven het inleggen van nieuwe personen-treinen tengevolge hebben op die lijn. Zullen deze treinen nu alleen ten bate komen van het internationaal verkeer Of zullen ook onze zaken onmiddellijk daarmee gediend worden Zal inzonderheid 't krachtig initiatief, dat er zich zoo openbaart in de Lang straat, nog steeds zonder steun blijven van den Staat Zal die mooie industrie nog langer geïsoleerd blijven van de wereld Zal zij nu eindelijk eens niet meer het stiefkind, maar het lievelingetje worden van de dienstregeling onzer spoorwegen r Zal eindelijk het recht van >dat halvezoolen lijntje* om internationaal bediend te worden, in Utrecht en in Den Haag erkend worden f Wij waarschuwen ernstig onze geor ganiseerde werkgevers dier streek dit hun belang niet te verwaarloozen, nu er eindelijk gelegenheid bestaat een gehce- Ien omkeer in hun verkeer te krijgen. Profiteeren zij daarvan niet om bij de S.S. en den Raad van Toezicht aan te kloppen, dan zullen zij weer voor langen tijd het kind van de rekening worden. De dienst wordt ten onderste boven ge gooid en is het nu niet voor elke streek, maar zeker voor een schoone industrie streek als de Langstraat, de tijd, om ook eens zijn recht te laten gelden. Als men ten deze op een andermans zorg wacht, komt men te laat op de markt. Openbare vergaderiog van den ge meenteraad van Waalwijk op Vrijdag 8 Augustus, des avonds 6i/i uur, belegd ter behandeling van I Ingekomen Stukken. II. Onderzoek der geloofsbrieven van de op 24 Juni 1913 gekozen ledtn van den gemeenteraad. III. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1912. IV. Benoeming der commissie tot we ring van schoolverzuim wegens perio dieke aftreding. V. Verzoek van de Vereeniging »Waalwijks Belang* tot aanleg van een rijwielpad. VI Aansluiting aan de provinciale electrlsche centrale. Vil Voors'el van B. en W. tot het verhoogen der bijdrage aan de Afdee ling Langstraat van de Noord-Brabant- sche Maatschappij van Landbouw voor het houden van haren jaarlijkschen pre- miënwedstrijd voor runderen en in ver band daarmede tot wijziging der be grooting 1913. VIII. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening groot f 8000 tot dekking der uitgaaf voor het over nemen van de helft van het terrein, aan vankelijk bestemd om daarop te stichten de Rijksschool voor leerlooiers en schoen makers enz. IX. Voorstel van B. en W. tot on- derhandsche verhuring van een perceeltje bouwland voor den tijd van 4 jaren. X. Voorstel tot verbouwing der tee- kenschool en tot regeling der bezoldi ging van de teeken-leeraren. XI. Vaststelling van een reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. XII. Vaststelling der rekening van het Burgerlijk Gasthuis over 1912. XIII. Reclames H. O- Afwezig de Burgemeester, de oudste Wethouder de heer Gragtmans en de heer J. van Ri-1 Voorzitter. Wethouder Timmermans Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Voorzitter. Mijneheereo, onze burge meester heeft mij verzocht u mede te deelen, dat hij door droevige omstan digheden, zijn zuster is gisteren plot seling gestorven, verhinderd is deze ver gadering bij te wonen. Ik meen de tolk van u allen te zijn als ik hier onze deel neming betuig. Ik verzoek den secretaris dit in de notulen op te nemen. 1. Ingekomen stukken- a. Schrijven van Ged. Staten dat in de zitting van 23 Juli gunstig is besloten op het verzoek van de gemeente om eene subsidie in de kosten van de verbetering voor de haven. Besloten is een derde in de kosten, die ten hoogste f 58500 mogen bedragen, te verleenen, op de navolgende voorwaarden lo. Dat door het Itijk eene bijdrage van minstens dueelfde grootte wordt verleend. 2o. Dat de verbeteripgswerken wordeu uitge voerd naar plannen, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten en dal de voorwaarden van aanbesteding der werken, zoomede de openbare aanbesteding zelve verwerven de goedkeuring van dat College. 3o. Dat de gemeente Waalwijk bij de aan vaarding der voorwaarden zich verbiedt de haven met bijbehoorende werken ten allen tijde in goeden staat ter beoordeeling van Gedeputeerde Staten en op de af metingen in het door dat College goedge keurd verbeterings ontwerp aacgewez n, te onderhouden. 4o. Dat de uitbetaling der provinciale bijdrage zal geschieden, nadat nit eene door den Hoofdingenenr van den Provincialen Water staat overlegde verklaring ia gebleken, dat de werken in behoorlijken staat ter beoordeeliug van Gedeputeerde Staten en overeenkomstig de goedgekeurde besteding stukken zijn opgeleverd, dat de uitbetaling echter desgeweDscbt ook in termijnen, overeenstemmend met de betalingster uiijnsn, geBteld in de voorwaarden \an aanbesteding van bat werk, zal kunoen geschieden, nadat uit eene door den Hoofd ingenieur van den Provincialen Waterstaat overlegde vorklaring is gebleken, dat het werk genoegzaam is gevorderd olq in ver houding daarvan een termijn nit te betalen, en onder voorbehoud, dat het gemeente bestuur van Waalwijk ten genoegen vau Gedeputeerde Staten waarborgen goeft ter verzekering van de behoorlijke uitvoering van het gebeele werk. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter Betreffende het onder sub 1 vermelde, kan ik mededeelen, dat wij reeds op 30 April aan het Rijk ge vraagd hebben om eene subsidie. Na de gunstige beslissing van de Provinciale Staten hebben wij ons andermaai tot den Minister van Waterstaat gewend en heb ben hem de urgentie dezer kwestie aangetoond, wat tengevolge heeft gehad, dat Burgemeester en Wethouders Don derdag 1.1. bij den Minister van Water staat op audiëntie zijn geweest, 't Voor naamste waarop wij hem hebben gewezen, is, hoe urgent de zaak is. Om in deze vergadering een geheel relaas te geven van wat ons daar is ge zegd, acht ik minder gewenscht, dat zal ik straks in gesloten vergadering wel doen. Intusschen wil ik hier nog wel zeggen, dat onze aanvrage zeer gunstig door den Minister is ontvangen. b Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van een raadsbesluit tot wijziging der begrooting. c. Een schrijven van het Genootschap ter bevordering van melkkunde in zake oprichting eener gemeentelijke Melk- centrale. Het adres alsmede de memorie van toelichting worden door den Secretaris voorgelezen. Voorzitter. Alhoewel B en W. er wel eenig nut in zien, hebben zij gemeend daar, waa^ het van te verstrekkenden aard is, het schrijven voor kennisgeving' te moeten aannemen. Van Everdingen. Was er bij de in gekomen stukken geen schrijven gevoegd van B. en W. Voorzitter. Ja, B. en W. hebben aan het Genootschap enkele vragen gesteld, waarvan de cople aan de achcerzijde van het schrijven is gevoegd. De brief is echter als onbestelbaar teruggekomen. Wij hadden in dat schrijven o.m. ge vraagd wat eene dergelijke inrichting voor eene gemeente als Waalwijk met 5000 zielen zou kosten, de wijze van exploitatie enz. Wij hadden dit gedaan om den raad meerdere inlichtingen te kunnen verschaften. Nu ons schrijven echter als onbestelbaar is teruggekomen, kan ik verder daaromtrent niets meer zeggen. Klijberg. Zou het niet beter zijn het schrijven te renvoyeeren aan B en W. Die kunoen nog eens een verder onder zoek instellen, dan kunnen B. en W. in een volgende vergadering nadere gegevens mededeelen. Voorzitter. Wij hebbeu al getracht nadere gegevens te verkrijgen, wij hebben echter overwogen dat de zaak van te verstrekkenden aard is en in ons land nog te nieuw om daarmede in eene plaats als Waalwijk voor te gaan. Ik wil er echter gaarne nog eens over spreken in het Dag. Bestuur en trachten eenlge nadere gegevens te verkrijgen. Aangenomen. d. Een schrijven van den heer J. Pijnenburgh e. a. Adressanten zeggen met belangstelling de vernieuwing van de trottoirs te hebben gadegeslagen, doch tot hun spijt te hebben vernomen dat daarmede slechts tot aan de R. K. Kerk zal worden doorgegaan. Adressanten vragen om verdere doortrekking en zijn gaarne be reid te voldoen aan de eischen die de gemeente heeft gesteld. Voorzitter. Aan dit verzoek is reeds in zoover voldaan, dat wij de steeuen die wij hadden, hebben opgewerkt en zijn gekomen tot aan bet huis van den heer van Roessel. Een volgend jaar zullen wij er mede doorgaan. Wordt voor kennisgeving aangenomen. e. Een schrijven van den heer A. J. Verhoeven, houdende een verzoek om te mogen bouwen een schuur en die ge deeltelijk op te trekken in hout. Voorzitter. Dit verzoek is te laat in gekomen om nog door B. W te kun nen worden behandeld. Ik ben mij he denmiddag zelf even op de hoogte wezen stellen en wat mij befrefr, zie ik er geen bezwaar in om op het Verzoek in te gaan. 't Is alleen een stuk van deu zuid gevel, dat gedeeltelijk in hout zal worden opgetrokken. Ik stel voor om het verzoek toe te staan. Aldus wordt besloten. f. Een verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim en dat van de plaatselijke schoolcommissie zullen ge durende een maand voor de leden op de secretarie ter visie worden neder- gelegd. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van de op 24 Juni 1913 gekozen leden van den gemeenteraad. Voorzitter. Gekozen zijn de heeren Van Schijndel, Timmermans-Verschure en P. Verwiel. Mag ik de heeren Klij berg, van Everdingen en Verbunt aan wijzen om de geloofsbrieven te onder zoeken. Ik schors tijdens het onderzoek de vergadering. Na heropening der vergadering deelt de heer Klijberg mede, dat de commissie de stukken heeft in orde bevonden en tot toelating adviseert. Voorzitter. Ik dank de commissiele den en stel voor de heeren van Schijndel, Timmermans-Verschure en Verwiel als leden toe te laten. Aldus wordt besloten. Voorzitter. Ik feliciteer de heeren met het vertrouwen dat de kiezers weer voor de zooveelste maal In hen hebben gesteld. 3. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 191L Voorzitter. Dit verslag, wat B. en W. de eer hebben den raad aan te bieden, zal gedurei&e een maand voor de leden op de secretarie ter visie worden neder- gelegd. 4. Benoeming der Commissie tot we ring van schoolverzuim, wegens perio dieke aftreding. De aftredende leden, de heeren Spijker man, F. W. van Liempt, Jac. van Riel, O van Tussenbroek en A. G. Rubbens, worden met algemeene stemmen her benoemd. De Voorzitter deelt hierna mede, dat van den heer Jan. van Riel een schrijven is ingekomen, dat hij verhinderd is de vergadering bii te wonen. 5. Verzoek van de Vereenig-'mg Waal- wijks Belang tot aanleg van een rijwielpad Dit adres luidt als volgt Aan den Raad der Gemeente Waalwijk IldelachtbHeeren Reeds meermalen heeft het in Uw geacht college een onderwerp van be spreking uitgemaakt, hoe 't mogelijk zou zijn onze gemeente te voorzien van een goed rijwielpad, 't welk bij het tegen woordige drukke rijwielverkeer eene groote noodzakelijkheid mag genoemd worden. Maar steeds waren de hooge kosten, het groote bezwaar dat het daar- stellen daarvan in den weg stond. Deze zelfde aangelegenheid is in de vergadering van het Bestuur van »Waa) wijks Belang" meermalen ter sprake gekomen en 't resultaat onzer beschou wingen was, aan IJwen raad't volgende ter kennis te brengen. Elk jaar wordt op de begrooting een post uitgetrokken tot aanschaffiog van keien voor vernieuwing en herstrating. Zou nu dit bedrag niet besteed kunnen worden voor aanschaffiog van zg. scoriae bricks. Hiervan ware tusschen de rails een mooi fietspad te leggen en de uit komende keien, die toch nog betrekkelijk kort nieuw zijn, koDden zeer goed ge bruikt worden voor vernieuwing en herstrating vaD den keiweg. Op deze wijze kwamen wij in eenige jaren in 't bezit van een mooi rijwielpad zooder dat het eenlge meerdere uitgaaf zou vergen. De slechte toestand van het tegenwoor dige, als rijwielpad bedoelde gedeelte van den keiweg tusschen de tramrails, is van dien aard, dat het rijwielverkeer zich meer en meer verplaatst naar de spoorlijn en zoo laDgs onze gemeente omgaat. Gevaar, dit scoriae bricks niet geschikt zouden zijn voor het overige verkeer, bestaat naar onze meening niet. In Heus- den aan den ingang der stad ligt een gedeelte weg geheel van dezelfde soort steeneo reeds tien jaren en is men hier over uitstekend voldaan. Wij dur en deze aangelegenheid, voor 't verkeer door en 't bezoek aan onze gemeente van groot belang, gaarne in uwe gunstige overweging aanbevelen, wetende dat hiermede een groot alge meen belang gediend zal worden. Namens W. B. J. B F van Gils, Voorzitte'. Jan Tielen, Secretaris. De Voorzitter Met bijgaand verzoekschrift vraagt 't Bestuur vau de Vereeniging »Waalwijbs Belang" om het bedrog dat jaarlijks op de begrooting wordt uitgetrokken tot aankoop van straatkeien, te x zullen zijn. bestemmen voor den aankoop van rcoriae-brica en die te verst raten in het pad tusschen de tramrails, waardoor de aldaar uitkomende keiwn kunnen worden aangewend tot verbetering der bestrating in de Grootestraat, zoonis zulks lot nu toe gebeurde. Wy hebben hiertegen geen bezwaar. Evenwel moet onder het oog worden gezien, dat voor het jaarlijks voor aunkoop van straatkeien uitgetrokken bedrag kunnen worden aangekocht 136 strekbende meter scoriae-brics zoodat de bestrating van bet rijwielpad tnsschen de tramrails met dit materiaal eerst ua 13 jaren zon voltooid zijn. Het ligt in onze bedoeling, in de Station straat. gelijktijdig met de algemeene verstrating een rijwielpad ter breedte van 0 60 M. aan te leggen met de klinkers die vrijgekomen zijn door het aanbreng n van trottoirtegels. Wy zullen dan nagaan, in hoeverre dit pad voldoet om dan later eventueel vooretellen te doen tot het beklinkeren vun het pad tnsschen de trambaan. Timmermans-Verschure. Is het de be doeling dit pad ia het midden van de straat te leggen of langs de trottoirs. Voorzitter. De bedoeling is vanaf de Markt gezien het pad aan de rechterzijde van de straat aan te leggen. Eerst krijgen wij dan een band van 40 cM. veldkeien daarnaast worden de klinkers die uit de trottoirs zijn gekomen voor een fiets pad gebruikt en dan de keien. Timmermans-Verschure. Dan zullen er niet heel veel pleizier van hebben. Voorzitter. Dit zal aangeduid worden als rijwielpad en diarover zullen geen voertuigen mogen rijden, alleen bij het uitwijken komen ze er eens over. Dit is de eenige weg. De 40 cM. veldkeien zijn heel wat minder breed dan nu het geval is. We moeten noodzakelijk iets voor de wielrijders doen. Timmermans-Verschure. De straat, die toch al niet te breed is, wordt clan een meter smaller bijna. Voorzitter. Langs beide kanten is nu al een pad. Er wordt altijd in het mid den gereden, alleen bij bet passeeren moet men uitwijken en wordt er even overheen gereden. Herhaaldelijk is op de noodzakelijkheid en de behoefte aan een rijwielpad gewezen en nu willen B en W. dit aanleggen op eeu manier dat het geen geld kost en om mede een proef te nemen in hoeverre klinkers vol doen, dan kunnen we later zien of we tusschen de rails ook klinkers kunnen leggen ofwel of we ander materiaal daarvoor moeten hebben. Timmermans-Verschure. Zijn scoriae bries dan zooveel duurder. Voorzitter. De prijs daarvan is f 3.60 a f 3.80 per M2 en als we het geld, dat jaarlijks voor nieuwe keien besteed wordt daarvoor besteden, dan kunnen wij 136 meter maken. Timmermans-Verschure. Als we jaar lijks maar 136 meters keien kun nen verstraten, is het onderhoud ook van geen groot belang. Voorzitter. Daar is een vast bedrag van f 500 voor uitgetrokken. Als wij de oude keien tusschen de rails uithalen en daar scoriae bries in breDgen, dan doen we er volgens berekening van den gemeentearchitect 13 jaar over, eer ge heel de lengte zoo is bestraat. Houben. Ik geloof niet dat wagens en voertuigen bij voorkeur over het pad zullen rijden, maar altijd in het midden zullen blijven. De toestand in de Sta tionstraat is slecht en daarom vind ik het een uitstekend voorstel van B. en W. De vergelijking tusschen de Station straat en de Grootestraat gaat echter wel een beetje maok, want het verkeer in de Grootestraat is 20 maal drukker en daarom komt het mij voor dat hier eene heel andere voorziening zal moeten worden getroffen. Voorzitter. Het komt ons voor, dat wij, als we in de Stations'raat een pad van klinkers hebben, we clan een beter inzicht hebben als op 't oogenblik. Houben Het verkeer in de Groote straat is veel grooter dan in de Station straat, daarom kan men geen vergelijking maken. De stationstraat is op 't oogenblik zeer slecht, daarom hoop ik dat spoedig met het aanleggen van een rijwielpad zal worden begonnen. Van Schijndel. De stationstraat behoeft toch niet achterwege te blijven. Houben. Neen, ik ben persé voor ver betering der stationsstraatik wijs er maar op, dat de vergelijking tusschen Grootestraat en Stationstraat niet opgaat. Van Everdingen. Ia Besoijen liggen tusschen de rails ook klinkers en hoe rot is daar de weg niet. Dan heb ik hier liever de keieo. Voorzitter. Ik geloof dat het beter is om geen vergelijking te maken tusschen de wegen van Waalwijk en Besoijen en vooral de laatste niet als voorbeeld te nemen. Van Everdingen. Een vorig jaar zijn die klinkers daar nog opgehaald eu nu is 't weer even slecht als vroeger. Daar komt nog bii, dat hier 't verkeer ook nog drukker is dan in Besoijen. Voorzitter. De kwaliteit klinkers zal niet goed zijn ofwel ze zijn misschien niet goed gelegd. We kunnen echter eens een proef nemen. Ik heb in veel plaatsen gezien dat klinkers zeer goed voldeden, ik voel zelf ook veel voor scoriae bries. Uit het oog mag ook niet worden ver loren dat klinkers heel wat goedkooper De heeren zijn het er zeker over eens in de Stationstraat het pad aan te leggen. Bij de behandeling van de begrooting kan dan gezien worden wat in de Groo testraat zal gedaan worden. Van Schijndel. In Besoijen is de grond slag misschien meer moerassig. 6. Aansluiting aan de provinciale elec- trische centrale. Voorzitter. Zooals de heeren bekendis, zijn B. en W. met de heeren van Ever dingen, Timmermans-Verschure en Ver wiel naar 's-Bosch geweest ter vergade ring. Op deze vergadering, waarbij te genwoordig was de Commissaris der Koningin en professor van Swaaij, is uiteengezet het groote belang van eene electrische centrale Ten slotte is er op aangedrongen om in beginsel te besluiten tot aansluiting. Het schrijven van Ged. Staten, als mede een concept besluit, worden door den Secretaris voorgelezen. Naar aanleiding van de 3e alinea van het concept dat zegttot het sluiten van een definitief contract tot aankoop sub 2 bedoeld over te gaan, nadat uit de becij fering en nadere uitwerking der plannen zal gebleken zijn, dat het gemeentelijk electrisch bedrijf binnen korte jaren een bate voor de gemeentekas zal afwerpen, vraagt de heer Timmermans-Verschure, wie dat zal uitrekenen. Verwiel. Professor van Swaaij heeft een maximum-prijs genoemd. Timmermans-Verschure. Dat was maar voorloopig. Dus als zij of een technieker van hen, uitrekenen dat net rendeert, dan moeten wij definitief aansluiten. Van Schijndel. Wel neen, wij verbinden ons tot niets. Voorzitter. Wij verbinden ons absoluut tot niets Die becijferingen zullen latei- door een technieker worden gemaakt, doch aan de raad blijft het te beslissen of al of niet definitief zal worden aan gesloten. Timmermans-Verschure. Dat is het juist waar het op aankomt en wat ik vroeg. Houben. Wij behoeven ihans alleen maar in princiep te besluiten, 't Is Ged. Staten thans alleen maar te doen om te zien hoeveel aansluitingen er zullen ko men, opdat ze eene berekening kunnen maken. Timmermans-Verschure. Als iedere gemeente zelf zijn berekening kan maken, dan kunnen wij gerust voorloopig be sluiten. Voorzitter. Op het oogenblik behoeven wij niet zoo heel diep en ver hier op in te gaan. 't Is slechts eene voorloopige bepaling en wij binden ons tot niets. Later, als men naar definitieve aansluiting komt vragen, kunnen wij er verder op ingaan. Klijberg. Ik wil u eens een vraag stel len. In Baardwijk is gezegd, volgens het verslag dat ik in >De Echo* heb gelezen, dat de particulieren kunnen aansluiten, dat die niets te maken hebben met het contract dat d'. gemeente met de gas fabriek te Waalwijk heeft gesloten en dat nog 30 jaar loopt. Ik geloof niet dat zulks het geval is. Voorzitter. Baardwijk zal geen contract sluiten met de electrische centrale als Waalwijk ze niet van hare verplichting ontslaat. Voor enkele particulieren die bij de electrische centrale zullen aansluiten, daarvoor zal de gemeente Baardwijk zich niet in moeilijkheden begeven. Klijberg. Volgens mijne meening kan dat absoluut niet en ik meende dit ter tafel te moeten brengen In verschillende streken is professor van Swaaij geweest om in lichtingen te geven. Zou dit hier in ver eeniging met Baardwijk en Besoijen ook niet kunnen gebeuren. Medunkt het zou zoo kwaad nog niet zijn als we in deze kwestie eenlge voorlichting krijgen. Verwiel. Die Commissie heeft in de vergadering te 's Bosch ook gezegd dat de gemeenten die onderling een loopend contract hebben, dit zelf moeten afwerken. Voorzitter. Als wij definitief moeten besluiten, zouden wij ons eerst met Baardwijk en Besoijen moeten verstaan. Ook zullen wij aan professor van Swaaij eerst inlichtingen vragen en hem ver zoeken hier te komen teneinde een en ander uit te leggen. Vooralsnog hebben wij niets te doen dan voorloopig te be sluiten, waarmede wij ons tot niets binden. Hierna wordt het Concept-besluit aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. tot het ver hoogen der bijdrage aan de afdeeling Langstraat van de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw voor het houden van haren jaarlijkschen premiën- wedstrijd voor runderen en in verband daarmede tot wijziging der begrooting 1913. Uit 'het adres van de afdeeling blijkt, dat het ledental is afgenomen en de financiën het niet meer toelaten nog premiënwedstrijden te houden. Het is eene oude instelling en deze markt brengt echter vele kooplui en vele marktbezoekers in de gemeente. Wil men de afdeeling f 25 subsidie meer verleenen en deze brengen op f 100, dan is zegenegen de publicatie, regeling van de wedstrijd, die in September zal wor den gehouden op zich te nemen. Voorzitter. De subsidie die de afdee- Echo van het Zuiden ■gii'y.wwj»ixcw —iT- wij

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9