Tweede Blad. MMIHAffllEim BINNENLAND Provinciaal Nieuws. No. 65. DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1913.doejamku/mnu. 36e IAARGANG. De heer Colijii naar China Naar aanleiding van de in verschillende bladen voorkomende berichten omtrent een reis van den tegenwoordigen Minister van Oorlog, den heer Colijn, naar China, kan de >Nieuwe Ct.< mededeelen, dat inderdaad bij genoemden bewindsman het voornemen bestaat een dergelijke reis te ondernemen. De heer Colijn zal deze reis gedeel telijk voor genoegen en gedeeltelijk voor particuliere aangelegenheden maken. Hij zal vertrekken zeer spoedig na het af treden van het tegenwoordige Kabinet en de route per Siberischen spoorweg nemen. Na een verblijf van ongeveer 3 maanden te Peking, denkt de beer Colijn dan tegen den winter, dus onge- geveer in November, over zee naar het vaderland terug te keeren. Prov. Statenverkiezing Noord-Brabant. Naar wij vernemen wordt door leden van de Kath- Kiesvereeniging te Tilburg, getracht den heer J. Eras candidaat te stellen in de vacature-H. Eras. De Kabinctserisis. Het Centrum meent te weten, dat mr. Cort van der Linden goed opschiet met de kabinetsformatie en dat het nieuwe kabinet al bijna bijeen is. Volgens het blad zal de heer H. J. E. Wenckebach, directeur van de gouver- nementsbedrijven in Nederlandsch Oost- Indië, er waarschijnlijk in komen te zitten. Aan de >Ned.« werd medegedeeld, dat voor een portefeuille (waarschijnlijk Justitie) in aanmerking zou komen Mr. W. M. H. Boers, Rechter te Utrecht en lid van den Gemeenteraad aldaar. De heer Boers is schrijver van het bekende werk >De organisatie van den Neder- landschen Staat.* Feit is, dat hij Maandag j.l. in den Haag vertoefde. Minister Mr. M. J. C. M. Kolkman. Naar het >Centrum« verneemt, is van meer dan een zijde zelfs den demissionnairen minister van Financiën, den heer Mr. M. J. C. M. Kolkman, de gelegenheid geboden weder een zetel in de Tweede Kamer te bezetten. De 's-Hertogenbossche Ct. meldt, dat H. M. de Koningin-Moeder met gevolg Maandag 25 dezer een bezoek zal brengen aan de Tentoonstelling van Oude Kerkelijke Kunst te 's-Hertogen- bosch en ook een gedeelte zal bijwonen van het Mysteriespel. De Koningin-Moeder komt om kwart voor drieën aan en vertrekt om tien minuten voor zessen. het Congres der S. D. A. P. Op het Zondag te Zwolle gehouden congres der S. D. A. P. is met 320 stemmen vóór, 375 tegen en 15 blanco besloten geen minister-portefeuilles aan te nemen. Over het algemeen stemden groote steden tegen, kleine daarentegen vóór het aanvaarden van ministerzetels door de S. D. A. P. De Maasbodehet congres besprekend, gewaagt van theatereftect en van de magnifieke staatsman-creatie, die Troel stra te genieten heeft gegeven. De Tijd spreekt van een >roode har lequinade* en herinnert aan Sardou's »Rabagas«, waarin een Fransch volks menner wordt ten tooneele gevoerd, die door allerlei kunstgrepen zich een revo- lutionnaire partij wist te scheppen. De Nederlander oordeelt, dat de ge nomen beslissing voor de minlsterieele crisis deze beteekenis heeft, dat thans inzake een eventueel optreden van sociaal democraten de rekening finaal is afge sloten. Het Hbld. acht door het congres-be sluit de kansen, dat de aan mr. CoU van der Linden gegeven opdracht tot een oplossing zal leiden gestegen en verwacht van het besluit winst voor het liberalisme. De N. RCt. prijst het uitnemend doorzicht* van mr. Troelstra, die met een aanvaardingsmotie als ruggesteun een zeer sterke positie in de Kamer zou heb ben ingenomen, thans evenwel daar vrij wel lam geslagen is. Eenlg practisch resultaat heeft het Zwolsche congres wel opgeleverd. Dit, dat op het komend kabinet de sociaal-democraten eiken vat verloren hebben. Een kabinet-Cort van der Linden zal vaster staan, nu het congres met ne gatieven uitslag is bekroond, dan wan neer er in het geheel geen congres ware gehouden. niet gevolgd heeft, schikt zich niet alleen in de gevallen beslissing, maar is zelfs blij en vindt stof tot juichen. Het blad is trotsch op >het breed oordeel, de intellectueele kracht, de zelf- beheersching, die de partij te Zwolle heeft getoond.* Troelstra's rede wordt wel geprezen, maar tegelijk gezegd dat in zijn systeem een element van onzekerheid zat, van niet willen en toch wel willen, dat de werfkracht der partij eer zou hebben benadeeld dan gebaat. Het »Volk« verzekert, dat de partij thans weer als een vaste eenheid optreedt, waaraan niet valt te wrikken. En -thans de wapenen gekeerd tegen den vijand 1 juist geen belang voor Waalwijk en het vreemdelingenverkeer genoemd zou kun nen wordeD. Hij gelooft dat niet heel van Iersel aan de haven alhier. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en e v e n goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Het adviezen, wel te verstaan) het Volk zelf, welks adviezen (laatste congres Waalwijk, 13 Aug. 1913. Herbenoeming. Zooals wij direct bij 't ontvangen van het bericht publiceerden ,is onze geachte burgemeester Th. de Surmont de Bas Smeele als zoodanig door H. M. de Koningin herbenoemd. Wij feliciteeren Z.Edelachtb. met deze herbenoeming, maar niet minder de ge meente Waalwijk, die in het verloopen zes-jarig tijdperk onder zijn wijs bestuur heel wat zaken van groot belang zag tot stand komen, terwijl thans niet minder belangrijke op uitvoering wachten.lj Nog vele jaren zij het bestuur onzer gemeente aan dezen burgemeester toe vertrouwd. (Door eene vergissing bleef dit bericht een vorige keer liggen.) Waalwijks Be lang. Onder slechts zeer matige belang stelling opende de Voorzitter Maandag avond ten 8V2 uur in »Musis Sacrum» de algemeene vergadering van Waalwijks Belang. Met een hartelijk woord heette hij den leden welkom, zijn spijt betuigende dat niet meerderen waren opgekomen. Hij wees er met nadruk op dat het bestuur zoo gaarne ziet dat vele leden tegenwoordig zijn en hunne belangstelling toonen. Juist daarom zijn de statuten veranderd, zoodat er twee algemeene vergaderingen gehouden worden, om zoodoende meer voeling tusschen bestuur en leden te krijgen. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris voorgelezen en goedgekeurd. De penningmeester brengt zijn finan cieel verslag uit over het afgeloopen, dat sluit met een batig saldo van f 18.03. Deze rekening wordt onderzocht door de heeren Jac. Pijnenburg en Th. van Delft en geheel in orde bevonden daarna wordt de Penningmeester gede chargeerd en hem een woord van dank gebracht voor zijn uitnemend beheer. De voorzitter deed daarna mededee- lingen over de plannen voor de a.s. Onaihankelijkheidsfeesten; hij betuigde er zijn spijt over dat zoo weinig mede werking is verkregen voor den lichtstoet, waardoor deze is moeten vervallen. In plaats daarvan is W. B. in onder handeling voor het verkrijgen van eene schitterende algeheele feestverlichting van de Markt, terwijl 's avonds tot opening van het feest een muzikale wandeling door de gemeente zal worden gemaakt, waarbij zich dan lampions- fakkels- en transparantdragers zullen aansluiten. De Voorzitter vraagt hiervoor aller medewerking, Verder wordt er ten zeerste op aan gedrongen dat zooveel mogelijk parti- lieren zullen deelaemen aan de gevel illuminatie, waardoor onze straten een schitterend effect zullen krijgen. Dit kan op tal van wijzen en zeer billijk geschieden, Ook wijst de Voorzitter er op, dat degenen die aan de Noordzijde wonen zulk eene eenvoudige en mooie illumi natie tusschen de boomen kunnen aan brengen. Waalwijks Belang looft voor den wed strijd in gevel-illuminatie vijf flinke prijzen uit en nadrukkelijk wordt er op ge wezen dat de illuminatie hoofdzaak moet zijn, maar eene mooie verslering deze verlichting ten goede kan komen Wij hopen 't geheele feest-programma zeer spoedig te kunnen mededeelen. De heer van Mil vroeg bij de rond vraag of het mogelijk op den weg lag van W. B. om te komen tot algeheele of gedeeltelijke Zondagssluiting voor winkels. De Voorzitter meende dat dit op den weg lag van de Middenstandsvereeniging ïde Hanze» en dat winkelsluiting nu veel winkeliers daarvoor te vinden zouden zijn. Na nog verschillende besprekingen over tal van onderwerpen, werd deze geanimeerde vergadering gesloten. Vakschool. Naar wij met zekerheid en tot ons groot genoe en kunnen mededeelen, zijn de plannen, teekeningen enz voor de Rijksvakschool voor Schoenmakers en Leerlooiers alhier thans geheel goed gekeurd en zal de aanbesteding daarvan einde dezer maand of begin der volgende maand door het gemeentebestuur plaats hebben. Het werk moet dermate worden aan gepakt, dat de school in Mei 1914 geheel kan worden opgeleverd. Met een gevoel van voldoening zal dit bericht vernomen worden, na de lijdensgeschiedenis die wij met deze belangrijke aangelegenheid voor industrie en plaats, gedurende jaren hebben mee gemaakt. Vaandel-wijding. De R. K. Lederbewerkersbond afd. Waalwijk heeft onlangs besloten tot aankoop van een vaandel, waartoe flink door de leden is bijgedragen. Bij gelegenheid der vaandelwijding zal een feestdag georganiseerd worden, ver moedelijk op 24 Augustus a. s. De feestdag begint met eene H. Mis met zooveel mogelijk algemeene H. Com munie. Ten 12 uur wordt een propagandatocht gehouden door de gemeenten Waalwijk en Besoijen. Tot deelname hiertoe wor den verschillende vereenigingen uit den omtrek met hare banieren en vaandels uitgenoodigd. Des namiddags ten 4 uur wordt iu het Bondsgebouw eene feestvergadering gehouden, waar verschillende sprekers van naam zullen optreden. Diefstal. Zooals onlangs in ons blad is mede gedeeld werd door de gemeente-politte tegen P. v. d. P. alhier proces-verbaal opgemaakt als verdacht van diefstal van een paraplule uit de R. K. Kerk alhier De man hoorde 1.1. Donderdag door de rechtbank te 's Bosch 12 dagen tegen zich eischen. Ongeval. De dienstbode van den heer G alhier wilde zich Zondagmiddag per fiets vanuit Drunen, waar zij haar ouders be zocht had, weer naar Waalwijk begeven toen zij in den Overlaat bij 't afrijden van den stoep kwam te vallen. Zij begaf zich nog per fiets huiswaarts, maar daar zij veel pijn aan haar been had, werd direct de dokter gehaald deze consta teerde dat haar been gebroken was. Invaliditeitswet Naar wij vernemen zullen pl.m. 80 oudjes boven de 70 jaar, zoowel vrouwen als mannen profiteeren van de uitkeering die de invaliditeitswet hen met Januari toekent. Wat zoo'n wet moet kosten over 't geheele land zal duidelijk zijn, als men ziet dat voor eene plaats als de onze reeds elk jaar ongeveer 80 X 2 x 52 f8320 moet uitgekeerd worden. Vernielzucht. Door baldadige jongens zijn een aantal der jonge boompjes aan 't einde der Mr. v. Coolhstraat met messen bewerkt. Ons dunkt dat er toch wel andere en betere tijdpasseering is gedurende de vacantiedagen en een flinke straf voor zulk een wandaad was niet onverdiend. Padvinders. Hedenmorgen zijn de padvinders onder leiding van de heeren Frans Spijkerman en A. van Schijndel al vroeg uitgerukt voor eene groote excursie gedurende den ganschen dag in de heide. Een voertuig met allerhande benoo- digdheden, stokken, touwen, enz. werd meegevoerd. Een mooie ontspanning gedurende de vacantie, jammer dat 't weer niet wat beter meewerkt. Krasse oudjes. Frans Staal en Jan Kogels, samen 186 jaar oud (de een 82, de ander 84), kon men de vorige week in de Zeine druk bezig zien. Zij hebben daar een lapje rog, elk pl.m. een half hont. Ze werkten dat 't een lust was, als kerels van 25 jaar en wat men hen ook vroeg, er kwam geen woord uit. Zelfs moeder de vrouw werd met haar koffie niets vrien delijk ontvangen. Ze hadden blijkbaar geen seconde te verliezen. En dat was ook zoo Ze hadden saam een weddenschap aangegaan die twee tachtigers, wie of er 't eerst alles af had, gewed om een maatje. Jan, de 84-tiger won en dat wel in een tijd die door de jongste kracht niet te verbeteren is. Ze hebben >den inzet* lekker gedeeld en smakelijk geredeneerd over de men- schen van vroeger, die heel wat meer mans waren en nog zijn. Politie-sake?i. Zondagmiddag hebben eenige aanko mende jongens verscheidene ruiten inge worpen in het graanpakhuis van den heer 100 jarig beetaan van Neerlands onafhanke- De politie stelde weldra een onderzoek in en was de daders spoedig op het spoor, die bekentenis hebben afgelegd. DRUNEN. Gisterenavond werd door den heer Veltman, gemeentesecretaris en lid der plaatselijke commissie van advies als bedoeld bij de Invaliditeitswet, in de groote zaal der jongelingen-congregatie eene lezing gehouden waarin door hem de artikelen 3G9 en 870 van bovengenoemde wet werden uiteengezet en toegelicht. Zeer duidelijk werd gemaakt wie op rijksuitkeering kon aanspraak maken en wat er gedaan moet worden om die te verkrijgen. Talrijk was het opgekomen publiek, waaronder vele oudjes, die wellicht nog nooit zoo tevreden eu blij van eene ver gadering huiswaarts keerden als thans. NIEUWKUIK. Voor de stemming voor een lid van den raad, die 19 Aug. zal plaats hebben, zijn tot candidaten gesteld M. van den Besselaar en J. de Pinth. HERPT. De harmonie „De Eendracht* alhier is voornemens bij gunstig weer a.e. Vrijdagavond een muzikale wandeling te maken naar Bern om hare aldaar wonende honoraire leden een attentie to bewijzen. BESOIJEN. A.b. Dinsdag zullen een aantal leerlingen der Openbare School alhier onder geleide van het onderwijzend personeel een schoolreisje maken naar Amsterdam en aldaar de voornaamste bezienswaardigheden bezichtigen. Het zal zeker een leerzame en prettige dag zijn voor die kinderen. SPRANG. Zaterdag 1.1. had de heer y. d. H. alhier het ongeluk, op de weide een slag van een paard tegen zijn rechter arm te krijgen, met het gevolg dat hij be- wusteloos in een vlak bijzijnde sloot viel. Gelukkig waren een paar personen iu de nabijheid die hem spoedig op het droge brachten. Geneeskundige hulp werd inge roepen voor den arm, die ernstig bezeerd was. Met den aanleg der hoofdbuizen voor de gasleiding in onze gemeente is thans begonnen. In de meeste woningen is de aanleg reeds gereed, zoodat we nu binnen korten tijd van een rneei moderne verlichting zullen profiteeren. VRIJH.-CAPPED. De zangvereen. „Hal- lelujah* zal daartoe aangezocht door het feestcomi te Capelle op den dag der feest viering, op het feestterrein een uitvoering geveD. Het fanfare-corps „Sirena* zal eveneens ter opluistering eenig muziek maken. Met den aanleg der gasleiding is men reeds druk bezigAan de woningen wordt bij het aanleggen rechtstreeks aaugesloten, en reeds Maandagavond, zag men het eerste gaslicht branden. WASPIK. Dinsdagmiddag viel mej. Tabbers alhier in den wiel bij 't klooster der Eerw. Zusters, Reeds was zij op't punt van te verdrinken, toen ze nog juist door Mej. M. aan den kant kant kon worden getrokken. Door de buren werd zij daarna naar hu's gebracht en verder verzorgd. RAAMSDONK(DORP.) Iu de Maandag j.l. gehouden vergadering van de commissie tot het houden vau hel Onafhankelijkheids- feest alhier is besloten dat dit zal plaatshebben op Donderdag den 4 September a s. Op Donderdag, den 14 Augustus a.s., des na middags te 7 ure zal men in de O. L. School alhier in de gelegenheid worden ge steld zich op te geven voor deelneming aan den optocht of de volksspelen. Bij het gemeentebestuur alhier zijn verzoeken ingekomen a. van M. C. J. Zijl mans om vergunning tot het oprichten van een teerkokerijb. van W. II. van Laar- hoven om vergunning tot het plaatsen van een electromotor van 5 p. k„ tot bet drijven van verschillende landbouwwerktuigen. Er zal respectievelijk op Zaterdag 16 en Zaterdag 23 Augustus a.s. des voormiddags ten tien ure teu gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondelijk eu schrif telijk te lichten RAAMSDONKSVEER. Ds optocht vau het onafhankelijkheidsfeest belooft schitterend te worden. Er zullen verschillende historische groepen worden voorgesteld, o.a. de aankomst van Prins Willem I. te Scheveningen. Ook van de versiering wordt druk werk gemaaktde bewoners van de Hoofdstraat nemen het versieren van genoemde straat voor hun rekeniDg, terwijl het Heereplein door de commissie versierd zal worden. Maandag liep van de scheepswerf der firma D. P. van Suijlekom en Zoon met goed gevolg te water de klipper „Zelden van pas* groot ongeveer 250 ton en voor rekening van den heer Withaas te OsBendrecht. De kiel was reeds gelegd van een stalen sleepkaan, groot 1200 ton voor den heer A. de Jongh te Rotterdam. Het hoofd van de school der Ned. Hcrv. Gemeente, de heer van Schuppen, Blaagde Zaterdag te 's Gravenhage voor akte Fransch l.o. Geslaagde proficiat. GEERTRUIDENBERG. Tot ons genoegen vernamen wij, dat onze vroegere stadgenoot de heer J. Leenaarts thans hoofdonderwijzer te Kaatsheuvel het geluk had de akte Landbouw L. O. te behalen. Den geslaagde en zijne geachte familie wenschen wij van harte geluk met bet behaalde succes. Naar wij vernemen zijn er in ons stadje stappen gedaan om een commissie te vormen tot feestelijke herdenking van het lijkheid. We hopeu dat de voormannen zullen slagen in hun werk eu dat we in onze plaats, die zoo prachtig geschikt is voor dergelijke feesten, niet zullen achter staan bij de andere gemeenten. DU SS SN. Reeds op vele plaatsen werd en ook op vele plaatsen zal nog het eeuw feest van Neerlands onafhankelijkheid worden gevierd. Reeds dachten velen dat onze ge meente zou achterwege blijven bij de viering dezer feesten. Immets tot voor enkele dagen werd dan ook cog niets van feestviering gehoord. Dezer dagen echter werd in eene gehouden vergadering van den gemeenteraad besloten voor elk schoolgaand kind 25 ets. uit de gemeentekas te trekken, waarbij de raad de hoop uitsprak, dat zich wel eene commissie ter verdere feestviering zou vor men, aan wie dan dit geld zou worden ter hand gesteld, terwijl anders de heeren onder wijzers zich er wel mee zoudeu willen be lasten. Heden avond nu werden enkele biljetten verspreid, waarin door den heer Snijders, secretaris dezer gemeente, in overleg met enkele andere personen uit de wijken A. en B. dezer gemeente, de mannelijke ingezetenen uit deze wijken werden opge roepen tot een bijeenkomst op Zaterdag 16 Augustus a.s. des nam. ten 6 ure, ia hotel Kamp alhier, ter bespteking der viering der onafhaukelijkheidsfeesten en het beuoemen van feestcommissies. Wij twijfelen niet of velen zullen aan dezen oproep gehoor geven. Immers, klopt het hart der Dussenaren niet even warm voor het Vorstenhuis als in onze naburige gemeenteo, waar de feestelijkheden reeds zijn geregeld. Zou er wel éen Dussenaar zijn, welke vooral dit jaar, waarin bijna elke ge meente, boe klein ook, feest viert over het afwerpen van het Frausche juk nu honderd jaar geleden, niet van zijne gehechtheid aan het Oranjehuis willen uitiüg geven Welnu, mannen en jongelingen, Zaterdag a.s, 's avonds ten 6 ure, op naar de te hou den bijeenkomst eu toont dat allen, geen enkele uitgezonderd, ten volle instemmen met de gemaakte planuen, opdat ook onze gemeente een plaats in die der feestvieren den inneme. D. v. N. ST. MICHIELS-GESTEL, Een treurig oDgeval kwam aldus do „'s-H. Crt.* Zon dagmorgen ter vacantierust op Ruwenberg storen. Een Frater, daar toevallig verblij vende, die zich tenige dagen or vrel bevond, werd vermist. Toen men eenige oogenblikken later bij den Dommel kleeren en baddoeken be merkte, vermoedde men, dat bij een bad had willen nemen. Hij schijnt daarbij door het water te zijn meegesleurd. Het lijk is dan ook nog niet gevonden. Kaatsheuvel, 12 Augustus 1913. Zou dat blijven duren r Voor de zooveelste maal zijn in den nacht van Zondag op Maandag op den Don- genschen weg, ongeveer drie minuten van de Berkdijkschen weg een 5-tal arm dikke boompjes tot den grond afgesneden. Natuur- ijk zijn de daders van deze baldadigheid onbekend. Geslaagd De Heer J. Leenaarts, sedert korten tijd hoofdonderwijzer alhier, mocht het genoegen smaken te Wageningen de akte Landbouw L. O. te behalen. Den geslaagde wenschen wij van harte geluk. Genoemde onderwijzer, die ook in het bezit is van de acte Fransch L. O. blijkt, dus wel een goede aanwinst voor het onderwijs iu onze gemeente. Vergadering Coöperatieve De vergadering Zondag jl. door de Coö peratieve vereeniging „Broederhulp* gehou- deu in de bovenzaal van Apollo was druk bezocht. Na de opening door den voorzitter werd de aankoop van steenkool besproken, verder behandeld' art. 20 van het Huishou delijk Reglement, waarbij bepaald werd, dat dit. artikel voortaan z«ó zou verstaan worden, dat slecht eenmaal 's jaars bij ziekte gratis brood zou geleverd worden gedurende veer tien dagen. Voorts werd medegedeeld dat aan twee der knechts van de bakkerij ont slag was gegeven, en reeds twee andere waren aangenomen. Kon 'uziekgez. -»Euphonici\ Het bestuur van het Kon. Muziekgezel schap Eupbonia* mocht van de commissie uit 's Bosch een schrijven ontvangen, waarbij werd medegedeeld, dat op 't einde dezer maand de prijzen konden worden afgehaald. Verder werd op de Maandag gehouden re petitie meegedeeld, dat Donderdag 21 Au gustus een concert zou gegeven worden te Riamsdonksveer en 31 Augustus (Koning innedag) te Waalwijk. Een dankbetuiging voor de gegeven concerten op het Tentoon stellingsterrein te Tilburg was ingekomen en werd de werkende leden voorgelezen. Nieuw Altaar. Het nieuwe Altaar dat bij de inwijding onzer nieuwe kerk nog slecht gedeeltelijk voltooid was, is nu afgewerkt. 't Is een prachtig geheel iu wit steen uitgevoerd, reikende tot ongeveer de helft der kerkramen. Behalve de verschillende symbolen tegen altaartafel het lam Gods, de Pelikaan en .de Arend in vlammenzee naast de altaartafelde tafel der toonbroo- Be Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5