Derde Blad. De Balkan-Oorlog. Provinciaal Nieuws. NUMMER 66. ZONDAG 17 AUGUSTUS 1913. De terugkeer der troepen. De Servische troepea zullen op het einde der volgende week, met kroonprins Alexander djan het hootd, In Belgrado terugkeeren. De gemeenteraad van Bel grado heeft besloten de zegevierende soldaten als echte triomphators te ont vangen. In de straten zullen Turksche en Bulgaarsche kauonnen als zegeteekens worden opgesteld. De grootste plechtigheid vormt echter de onthulling van het standbeeld Kara- georg, dat door het Servische leger is opgericht om zijn stichter te huldigen. Na afloop van deze plechtigheid biedt de gemeenteraad den officieren een groot feestbanket aan, terwijl voor de soldaten andere feestelijkheden zijn georganiseerd. Voor de ontvangst van het terug keerend leger, heeft de gemeenteraad 80.000 dinar, (f 50,000,) uitgetrokken. Het Bulgaarsche leger. De demobilisatie van het Bulgairsche leger wordt met groote snelheid voort gezet de regimenten worden in telkens vier op elkander volgende treinen naar hun woonsteden overgebracht. De terug- keerende soldaten versieren hun wagens met groen en bloemen en worden door de bevolking zeer hartelijk ontvangen. In PMUppopel is een regiment der divisie van generaal Christoffel aangekomen, dat grootendeels uit Tirnovo afkomstig is, en zich bij Bunar-Hissar en Derkos en later tegen de Serviërs bij Kerajewatsj bijzonder onderscheiden heeft deze soldaten komen nu in een streek, die enkele weken geleden door aardbevingen geheei verwoest is. Zij dragen echter hun droevig lot met waardigen ernst. Zeer bemoeielijkend voor de demobili satie werkt het verblijf der Roemetnsche troepen op Bulgaarsch groodgebied de Bulgaarsche divisies van Widdin en Plevna b.v. vonden bij hun terugkeer hun dorpen nog door de Roemenlërs bezet. Roemenië en Bulgarije. Alexander Marghiloman, de Roemeen- scl»e minister vaa financiën, heeft aan den correspondent te Boekarest van de Frank furter Zeitung als zijn meening te kennen gegeven, dat het vredesverdrag tusschen de Balkanstaten duurzaam zal blijken. Niet alleen ouidat Bulgarije uitgeput is van den strijd, doch ook omdat het in afzlenbaren tijd er geen belang bij kan hebben, een nieuwen oorlog te be ginnen- Wel zal de Bulgaarsche regee ring ongetwijfeld diplomatieke stappen doen om Kawala te krijgen, maar dit geschiedt meer om de openbare meening tevreden te stellen, dan in de hoop op succes. Voor Bulgarije begint thans een tijd perk van ingespannen arbeid op handels- en nijverheidsgebied Het heeft 1 36 K.M. kust aan de Egeïsche Zee gekregen en kau niet alleen de haven van Dede Agatsj verbeteren, doch ook van Lagos een haven .van den eersten rang maken. Legt Bulgarije een spoorweg van Philippopel naar Lagos of Dede Agatsj aan, dan zal de handel op Roemenië sterk toenemen. Roemenië is bereid gezamelijk met Bulgarije, evenals met Servië, een brug over den Donau te bouwen en mee te werken aan de ontwikkeling van de wederzijdsche handelsbelangen. Naar de Daily Telegraph verneemt, is de Roemeensche regeering voornemens een spoorweg naar Baltsjik aan te leggen en vandaar een stoomvaartdienst op Kon- stantinopel in te stelleu. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en e v e n goedkoop kunt vinden. 2651 W. H. 'Waalwijk, 16 Aug. 1913. Jubileum. Zooals wij reeds vroeger mededeelden wordt het gouden jubileum vaD Soeur Rosalia officieel gevierd op Zondag 7 September a.s. Op dien dag zal van 12 1'/2 uur receptie in 't St.Theresia-gestlcht worden gehouden. Onder deze receptie zullen verschil lende gezelschappen mede hunne hulde komen betuigen. Ten 12 uur wordt door het comité bij monde van zijnen voorzitter, het hulde blijk der gemeentenaren aangeboden. Ten 12'/4 uur zal de Liedert. Oefening en Vermaak eenige feestliederen uit voeren. 12.40 uur- het R. K. Zangkoor d r St. Joannes Kerk. 1 uur de Harmonie en Liedertafel van den R. K. Gildenbond. Naar wij vernemen heeft de collecte in de gemeente voor aanbieding van het huldeblijk aan soeur Rosalia, een mooi resultaat opgeleverd, waarover de commissie zeer tevreden is en waarvoor een zeer mooi cadeau is kunne" worden aangekocht. Waaruit dit bestaat, moet natuurlijk vooralsnog een geheim blijven. Nog vernemen we dat door den bekenden weldoener van Kerk en katho lieke instellingen, den heer P. Wijten, ter gelegenheid van het gouden jubileum van de onder-overste soeur Rosalia a's feestgeschenk fs aangeboden, de alge- heele beschildering der kapel. Onafhanke lij k heidsfeesten. De onafhankelijkheidsfeesten worden, zooals bekend Is, in onze gemeente ge vierd op Zaterdag 30 en Zondag 31 Augustus. Wij zijn in staat thans het voorloopig vastgesteld feestprogramma te geven. Zaterdagavond Groote muzikale omgang door de ge meente, fakkeloptocht en taptoe. Na afloop concert op de Markt. Wedstrijd in gevel-illuminatie schit terende feestverlichting der Markt en mogelijk ook nog openlucht-bioscoop uitvoering op de Markt. Zondag ji Augustus Groot matinee door de Liedertafel »OefeniDg en Vermaak*, 100 zangers met koper-begeleiding. Groote sport en kinderfeesten. Veteranen-voetbalwedstrijd op 't ter rein van Waalwijk Vooruit*, opgeluis terd door muziek. Muzikale wandeling vanaf 't terrein naar de Markt. Uitvoering van nationale liederen op de kiosk. Concert der Kon. Harmonie »Eupho- nia.< Gevel-illuminatie eil schitterende feest verlichting. De medewerkende vereenigingen, de juiste uren enz. hopen we spoedig vol ledig te kunnen geven. Zij die aan den fakkeloptocht wen- schen deel te nemen, gelieven zich zoo spoedig mogelijk bij 't bestuur aan te geven. Loting Na/ Militie. De loting voor de Nationale Militie in 1913 zal plaats hebben Almkerk. Dinsdag 9 Sept. des mor gens li3/4 uur, o.m. voor Dussen. Loonopzand (te Kaatsheuvel.) Woens dag 10 September des morgeus S'/a uur voor Loonopzand, Sprang tn Vrijhoeven- £appel. Waalwijk. Woensdag 10 September, des morgens 11'ƒ4 uur voor Baardwijk, Besoijen, Capelle en Waalwijk. Heusden. Maandag 22 September, des morgens 81/2 uur voor Drunen, Genderen, Hedikhuizen, Herpt, Heusden, Meeuwen, Nieuwkuijk, Oudheusden, Veen, Vlijmen en Wijk. Raamsdonk. Vrijdag 12 September, des voormiddags 11 '/4 uur voor Waspik Geertruidenberg en Raamsdonk. ISt. Petrus-school. Zooals wij reeds vroeger mededeelden wordt de nieuwe bizondere R. K. Jon gensschool met 1 September geopend. Tot broeder-overste van het hier te vestigen fratershuis, waarin voorloopig een viertal eerw. broeders gehuisvest worden, is benoemd de eerw. frater Eus- tatius, thans in gelijke functie te Bussum, die ook daar de leiding bij de stichting en inrichting van een huis en school indertijd op zich nam. Op reis per Staatsspoor. De Nederl. Kiosken Maatschappij Rotterdam heeft onder bovengenoem- den titel een werkje uitgegeven, dat men eenigszins een Baedeker voor Ne derland zou mogen noemen en dat thans, nu weer de gelegenheid bestaat om op goedkoope wijze, nl. door middel van een vacantiekaart en goedkoope abon nementskaarten, ons Vaderland te berei zen, gewis vele en goede diensten aan het reislustig publiek zal verleenen. Het boekje van handig formaat, daarenboven herzien door het Centr. Bureau voor Vreemdelingenverkeer te 's Gravenhage, paart duidelijkheid aan volledigheid, terwijl de vele foto's en advertentiën de waarde niet weinig verhoogen. Al het voornaamste van ons geheele Va derland is op beknopte en toch vol doende manier beschreven en toege licht en het doet ons genoegen, dat dank zij de zorgen van Waalwijks Be lang ook de gemeente Waalwijk daarbij niet vergeten is. Op blz. 165 tot 170 vindt men naast de geographische be schrijving van Waalwijk, een kaartje zijner voornaamste verbindingen met de 36e JAARGANG. omliggende gewesten, afbeeldingen met bijschrift van de N.V. E. W. Klijberg- Pernots stoomschoenfabrik „Hollandia", van „Noord-Braband" Maatschappij van Verzekering op het Leven, het kantoor der firma W. Timmermans en Zonen, kassiers en commissionairs in Effecten, correspondentschap eerste klasse der Ned. Bank, een paar gezichten uit het aangrenzende „Loonsche Hoekje" bene vens op blz. 100 de Stoomlederfabriek van Van Iersel Witlox Co. Kortom tiet boekje recommandeert zich zelf en zal aan duizenden in den lande, voor wie Augustus en September het reis- en ontspanningsseizoen mag heeten, gretig gekocht worden en ook meer en meer de aandacht vestigen op onze plaats, omgeving en hare industriën. Club tocht der W. G. V. Om negea uur gisteren was het aan treden. Halftien zouden ze uitrukken. Turners gewoonte werd dus op tijd de tocht aanvaard. Van 't clublokaal bij den heer A. Gerris-Simons trokken de turners met vliegend vaandel en slaande trom» door de Stationstraat, Burgemeester van der Klokkelaan, Mr. van Coothstraat, Groote Straat in goede orde naar Besoijen. Ver volgens door Capelle, Waspik, »de hooge orug» over naar 'sGravemoer om einde lijk te belanden in Musis Sacrum» te Dongen. Dat >eiodelijk» eischt eenige verklaring. De geroutineerde loopers waren al lang aan den ingang van het dorp Dongen, toen de kwakkelaars zich maar steeds lieten hooren. Na eenigen tijd te D. verwijld te hebben, werd de terugtocht aanvaard. Zooals uit het bovenstaande reeds bleek, werden buiten de gemeente de gelederen ont bonden en wandelden de turners in gezellige troepjes. Ongeveer 100 M. voor de Hooge Brug waren de dames IJgtenberg uit Dongen bezig fietsen te leeren. Door onbekende oorzaak weid een der meisje zenuwachtig en stortte met de fiets te water. De Dotige is hier zeer diep en de stroom snelden gevaarlijk. Zonder zich een moment te bedenken springt een der turners, de heer A. van Gooi, te water, redt het meisje, haalt ook de fiets op, doch kon den verloren dameshoed niet vinden. Een oprecht woord van lof past voor deze kloekmoedige daad, die getuigde van groote tegenwoorJlgheid van geest en ka'me vastberadenheid, een turner waardig. Bravo, turner Van Gooi 1 Ongeveer tien uur werd bet clublokaal weer bereikt, waar men nog een half uur onder gezellig samenzijn heeft ge sleten. Di ankbestrijdin Gisterenmiddag ten half een uur hat in de groote zaal van den Gildenbond eene algemeene vergadering plaats van de St. Paulusvereeniging. In deze 'vergadering werd door den secretaris verslag uitgebracht over de spaarkas 's Avonds ten 6 uur had eene verga dering plaats van de Mariavereeniging Door de Secretaresse werd een keurig jaarverslag uitgebracht. Verder werden door den Eerw. Adviseur eenige mededeelingen gedaan. Ten 6'/2 uur werd door den heer Bruna, Hoofdredacteur van „Het Cen trum" eene lezing gehouden over Vreugde eiï drank. Op waarlijk degelijke manier toonde spr. aan dat er ook en nog beter vreugde te genieten is zonder drank De Postduif.* Nonvlinder. Door de heereti H. H en C. A. is eergisteren een nonvlinóer gevangen. Dit zoo gevreesde insect, dat zooveel schade aan het houtgewas toebrengt, is ook op andere plaatsen weer gezien. Onjuist bericht. In verschillende bladen circuleert on derstaand bericht >De Postduif* te Waalwijk hield op Zondag 10 Augustus '13 eene wedvlucht van Chimay le pt. L Moonen met No. 7076 P.W '13 10.22.42 uur. 2e pr. J. Lenzhols met No. 7018 P.W •13 10.27.51 uur. 3e pr. L. Moonen met No 7077 P.W '13 10.29 uur. 4e pr. L. Moonen met No. 7079 P.W '13 10.38 uur. 5e pr. Gebrs. Stokwielder met No. 7095 P.W '13 10.38.55 uur. 6e pr. Ant. v. Eijck met No. 7114 P.W. '13 10.39.1772 7e pr. Ant. v. Eijck met No. 7093 P.W. '13 10.43.1372 uur. 8e pr. 1. Swinkels niet No. 7064 P.W. '13 10.45.42 uur. 9e pr. L. Moonen met No 7070 P.W. '13 10.45.46 uur. 10e pr. De Kloe met No. 7081 P.W. '13 10.47.48 uur. lie pr. H v. d. Pennen met No. 7045 P.W. '13 10.47.49 uur. 12e pr. M. de Folter met No. 618 vrede '13 10.47.54 uur. Een zilveren medaille, uitgeloofd door Ant. v. Eijck, werd door den 1 sten prijs winnaar L. Moonen behaald. Aanbesteding. Bij de hedenmorgen gehouden aan besteding voor de inwendige verandering van de teekenschool werd ingeschreven door Wed. A. Aarts en Zu. f 688 G. van Dijk f 598 Het werk is aan den laagsten inschiij- ver gegund. >De schoenmakers, vereenigd ia den R. K. Leerbewerkers-arbeidersbond, zullen Maandag het werk bij de handwerk- fabrikanten neerleggen. Bij negen pa troons zal gestaakt worden. Het geschil loopt over loonsverhooging. Uit een door ons ingesteld onderzoek, is ons gebleken, dat het bericht geheel is uit de lucht gegrepen, althans bij geen enkel patroon is dusdanig bericht van den Lederbewerkersbond ontvangen, noch heeft ecu eokele knecht het werk opgezegd. Prov. Statenverkiezing. NOORD-BRABANT. TILBURG. Op de groslijst van de R K. Kiesvereeniging zijn, ter benoe ming van een Hd der Prov. Staten, ge plaatst de volgende heeren Mr. P. M Arts, J. A M. Eras, H. W. A- van Heeswijk, burgemeester van Udenhout, Dr. G. M. Kusters, F. N. Mannaerts, Mr. J. van de Mortel, G, R. C M. Raupp. Bosch' Mannenkoor. Bij het g'stereu gehouden internatio naal zangconcours te Luik behaalde 's-Hertogenbosch Mannenkoor in de hoogste eere-afdeeling A (vereenigingen beneden 160 zangers) met 7 tegen 2 stemmen den' lsten prijs, zijnde 3000 fiancs en een gouden medaille. De zangvereeniging »l'Echo duPeuple" uit Brussel behaalde den 3en prijs daar de 2e prijs niet werd toegekend. Hedenavond 9 uur komt het zegevie rend gezelschap met zijn eminenten directeur, clen heer P. Kallenbach, wien wij van harte felic teeren, in den Bosch aan, waar ze schitterend ontvangen worden. Hollands Schoenen- en lederindustrie beschreven in een buitenlandsch tijdschrift. Is het voor een Nederlander reeds moeielijk een duidelijk beeld te gevenvan de schoen- en lederindustrie in zijn va derland, nog veel lastiger is zulks voor een vreemdeling, die genoemde industrie misschien alleen maar kent uit de gege vens, die een of ander blad nu en dan zijne lezers aanbiedt. De vurige patriot zal aan het einde van zulk een beschrij ving wellicht verontwaardigd uitroepen Het is toch al te bar onze schoen- en lederindustrie zoodanig te beschrijven, zoo treurig is het daarmee gelukkig nog niet gesteld." En toch is zoo'n beoor deeling, ook al gaat zij mank aan liet dub bele euvel van onjuistheid en onvolle digheid, voor ons van groot nut, wijl zij ons ten prikkel kan zijn juistere en meer gezonde denkbeelden aangaande den toestand van genoemde industrie in het buitenland te verspreiden.Is het niet gek, dat bij de jongste wereldtentoon stelling te Brussel, de toonaangevende bladen in het buitenland, betreffende Neerlands inzendingen op machinaal ge bied, schier eenstemmig schreven: „De Nederlandsche afdeeling in de machi- nenhal leek ons eene openbaring. Wij hadden nimmer kunnen en durven den ken, dat dit Rijk op dit gebied reeds zoo veel presteerde. „Van waar dan zal men vragen, die onwetendheid betreffende on ze pVestatien op velerlei gebied bij den vreemdeling Hoofdzakelijk hierdoor, dat ons land te klein is en wij Nederlanders over het algemeen veel te weinig er voor over hebben voor de producten onzer nijverheid in het buitenland propa ganda te maken. Veel zouden wij hier over nog kunnen schrijven, doch geven wij eerst nu den inhoud van het artikel, dat wij onlangs in „Schuil und Leder" aantroffen, in zijn geheel weder. De looierij behoort in Holland tot de oudste industrieën des lands, waar zij uitsluitend in den vorm van het klein bedrijf voorhanden was. Hoewel in den tegenwoordigen tijd looierijen over het geheele land verspreid zijn, zoo is er toch voor de looiersindustrie ook een middelpunt ontstaan. Dit is de provincie Noord-Brabant. In het jaar 1874 telde men in Holland (Nederland) ongeveer 1000 looierijen, waarvan meer dan de helft tot Noord-Brabant behoorden. Om streeks het midden der 19e eeuw moest een goed deel der kleine looierijen het onderspit delven, terwijl die, welke den concurrentiestrijd doorstonden, uitbrei ding erlangden. Tegenwoordig bestaan er nog in Holland ongeveer 400 looie rijen met 2500 arbeiders, zoodat het kleinbedrijf nog met een groot procent voorhanden is. Hoezeer ook nog heden de provincie Noord-Brabant het middel punt der Hollandsche looi-industrie is, blijke uit het feit, dat thans nog in die provincie 370 looierijen met ongeveer 1600 arbeiders bestaan In de provincie Noord-Brabant bevindt zich een land streek, die aardrijkskundig den naam draagt van de „Langstraat" en die hoofd zakelijk met looierijen bezet is Een der oorzaken tot deze nederzetting moet ge zocht worden in den uitstekenden toe stand van het water. De genoemde streek omvat eene lange rij dorpen, die in de richting van 's-Hertogenbosch tot Geer truidenberg liggen. De hoofdplaats hier van is het dorp Waalwijk met 16 looie rijen. Zeer veel Hollandsche looierijen wer ken nog volgens de oude methode met run. Perkamentleder voor boekbinderijen trommelvellen enz. wordt in Holland maar op eene fabriek vervaardigd, n.l. op die welke in 1830 te Borkuloo op gericht werd. De afzet der Hollandsche looierijen bepaalt zich hoofdzakelijk tot het binnenland, hoewel daarnaast ook een zekere uitvoer bestaat. Het leeuwen aandeel bestaat uit Zooilederin de laat ste jaren speelt ook het Wildleder in de Hollandsche looierijen een grooten rol. Het laatste wordt uitsluitend uit Zuid- Amerika betrokken. De lederhandel van Holland is van tamelijke beteekenis. De hoofdplaatsen voor den Hollandschen lederhandel zijn Amsterdam en Rotterdam, waar ook zoo goed als de geheele invoer van Oost- Indische Runderhuiden binnen komt. De invoer hiervan bedraagt voor deze beide plaatsen als volgt Jaar Amsterd. Rotterd. Totaal. 1901 497847 stuks 166069 st. 663916 st. 1902 506137 162068 668205 1903 416970 129039 546009 1904 509214 185168 694382 1905 543320 171528 714848 1906 409012 149283 558296 1907 438855 184601 633456 1908 399625 160492,, 554117 1909 425510 151704 577214 Als invoerhaven voor huiden neemt alzoo Amsterdam tegenover Rotterdam ver uit den voorrang in. Over Rotterdam worden ook kleinere hoeveelheden Zuid- Amerikaansche en Afrikaansche huiden ingevoerd In 1909 bedroeg de totaal invoer voor Rotterdam 5705 stuks, van welke 5118 stuks uit Zuid-Amerika kwa men. De Amsterdamsche huidenhandel heeft de proef genomen, naast Oost- Indische ook Zuid-Afrikaansche huiden in te voeren, doch is hiermede slechts ten deele geslaagd. Een groot deel van den invoer vindt weder zijn weg naar het buitenland. Met deze weinige regelen is dan een overzicht gegeven van den huiden- handel en de leerlooierijen in Nederland. Met geen enkel woord wordt melding gemaakt van onze inlandsche vellen, die door het buitenland, speciaal Amerika, Duitschland en Rusland, zoo gretig ter bereiding van overleder voor alle mo gelijke doeleinden gekocht worden. Het artikel „geitenvellen" wordt evenmin genoemd. Dat ons Vaderland thans reeds stoom- leerlooierijen bezit, waarop wekelijks 1000 paar huiden en meer nog tot va- che-lissé verwerkt worden de bereiding van rund-box, lak, chroom- riemleder enz. enz. met den dag van grooter be teekenis wordt, eerlang eene Rijksvak school zal verrijzen, terwijl een proef station tot lederonderzoek reeds goede diensten verleent, dat alles schijnt niet der vermelding waard of eenvoudig over het hoofd gezien. Lezen wij thans de beschrijving over de Schocnihdustrie welke al even stief moederlijk behandeld is. „Op dit oogenblik bestaan in Holland ongeveer 60 meer of minder groote schoenfabrieken, terwijl Noord-Brabant de hoofdzetel voor de Hollandsche schoenindustrie is. Het grootste getal schoenfabrieken wordt gevonden in de stad Besoijen (sic) waar 24 bedrijven met ongeveer 650 werklieden gevonden worden. Dan volgt Sprang met 13 schoen fabrieken met1 270 arbeiders Niet onbe duidend is de schoenindustrie in de stad Tilburg, waar 530 arbeiders aan ^in richtingen werkzaam zijn. In Waalwijk, met beduidende leerlooierijen, bestaan 9 fabrieken met 470 arbeiders. Een gelijk aantal bedrijven wijst Dongen aan, doch het aantal arbeiders bedraagt hier slechts ongeveer 400. In de provincie Gelder land bezit alleen Lichtenvoorde 2 schoen fabrieken met ongeveer 165 arbeiders. Eindelijk bestaan er in de hoofdstad nog 3 fabrieken met 170 arbeiders. Daarme de is de omvang der gezamenlijke Hol landsche schoenindustrie geschetst. De Hollandsche schoenen hebben in eigen land een grooten naam, wat echter niet belet, dat ook buitenlandsche fabrieken met hun fabrikaat in Holland reeds vas ten voet verkregen hebben. De invoer van Amerikaansch schoenwerk in Hol land bedroeg in 1909 slechts 60000 Mark. Hoewel de Hollandsche schoen fabrieken hoofdzakelijk de binnenland- sche markt voorzien, worden toch ook door haar niet onaanzienlijke hoeveel heden naar liet buitenland verzonden. Als uitvoerlanden komen hoofdzakelijk in aanmerkingZuid-Afrika, Nederl Indië, Engeland, Denemarken, Oostenrijk, Noor wegen en Zwitserland. Ook Duitschland. betrekt kleine par tijen schoeisel uit Holland. De vervaar diging van lederen drijfriemen heeft in Holland geen groote afmetingen aange nomen, wat zijn grond vindt in het feit, dat Nederland meer een landbouw- en handelsstaat, dan wel een fabrieksstaat is. Als zetels der drijfriemenindustrie cho van let

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9