Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Vl/aalwiiksche Stoomdrukkerij Antoon lielen, SUNLIGHT Gemeenteraadsvergaderingen, De Balkan-Oorlog. Nummer 67 Donderdag 21 Augustus 1913 36e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Eerste Blad. FEUILLETON. De vreemde nicht. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. SuNLlGH De Echo van het Zuiden, Waalwpsche en l<angstrnntsclie Courant, Dit Blad versehynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fO."ö. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eca., franco te seuden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertbntisn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contmt gesloten. Reclames 15 cent per regel. v I GEWAARBORGD I ÖNVfRVALSCHT ZONDER 1 SCHADELIJKE! BESTANDDEELEN Gedetoneerd Tj 281 00 VRIJH.C APPEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 19 Aug. des avonds ten V/2 uur. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 3) Hij zag Elisabeth Marfeld dikwijls bij bad begrepeD, dat bij niet afgewezen zon worden en maakte zich gereed om haar te vragen, of zij hem tot levensgezel wilde aannemen, toen hem in de volheid van zijn gelijk een bliksem straal trof, die de bloem, zyne hoop weg maaide, en baar verwelkt ter aarde wierp, Onverwachts ontving bij de vreeselyke tijding van het failliet van zijnen schoonbroe der, een ryken bunkier, aan wiec hij het grootste deel van zyn vermogen had toever trouwd. Deze broeder, die toch reeds lijdend was stierf na de ramp, en de wednwe zijne innig geliefde zuster had geen andere toevlucht, dan het onde huis zij nam weer bij hem haar iatrek met haar driejarig zoontje. En bij Sinds hij alle hoop op persoonlek gelnk bad moeten opgeven, bad hij zich al meer en meer verdiept in zijne oude boeken hij had in de eenzaamheid geleefd met zijne f ontroostbare zuster. Eindelijk bad hy baar verloren en bij was de eenige steun gebleven van zijn neef, bij wisn bij de plaats van vader en moeder bad moeten vervullen. Het was eene taak, die moeilijk te vervullen was bij een kind, dat even levendig als eigen, zinnig was. Toen bij zeer klein was, was Leonard een ongezeglyke jongen geweestde jongelings jaren verraadden een zucht naar onafhanke- lijkheidvervolgens waren er in het hoofd 3 van den jongen man plannen aan 't gisten I geraakt. Herschenschimmen betwistten elkaar het terrein, en zoodra hij meerderjarig was geworden, kon geen menBchelijke macht hem meer weerhouden. Aangetrokken door allerlei zinsbedrog, bad Voorzitter EdelAchtb. heer Baron van Heeckeren van Waliën. Ongeveer 8 acht uur opent de Voor zitter de vergadering, afwezig zijn de leden v. d. Schans en Oerlemans, terwijl er 1 vacature is ontstaan door het ver anderen van woonplaats van den heer van der Waals. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. Schrijven van den directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Waspik houdende benoeming van Mej. Henr. Gouda tot 2e plaatsvervangster aan het Post- en Telegraafkantoor te Vrijh.Cappel. Zonder bespreking wordt met deze benoeming accoord gegaan. 2. Schrijven van C- van Tilborg en P. de Roofj Azn., houdende verzoek om een lantaarn te plaatsen bij hunoe woning. De Voorzitter deelt mede dat er 1 lan taarn zal geplaatst worden in de Vrij- hoevensche steeg en 1 lantaarn op den Loonschendijk. Deze lantaarns worden dan door hen zelf schoongehouden en aangestoken. Na eenige bespreking wordt dien overeenkomstig besloten. 3. Proces-verbaal van kasopnemiog bij den gemeente-ontvanger op 30 Juli 1913. De Voorzitter zegt dat bij onderzoek is gebleken dat de boeken steeds regel matig zijn bijgehouden en de kas in ont vangsten bedroeg f 9413.72 '/2 en in uit gaaf f 9332.37, terwijl het saldo f 81.35'/z ook aanwezig was. Zonder bespreking wordt dit punt voor kennisgeving aangenomen. 4. Onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen leden, de heeren van der Hoeven en Stam Nadat de geloofsbrieven zijn onder zocht en in orde bevonden, besluit de raad tot toelating van genoemde herko zen leden. 4. Vaststelling begrooting 1914 met adres aanvrage-subsidie art. 53 on derwijswet. De Voorzitter vraagt of iemand het woord verlangt omtrent een of ander punt. Niemand het woord verlangende en nadat de Voorzitter de verschillende hoofdstukken heeft voorgelezen en nader hij zich in de wijde wereld gestortgretig had hij de raadgevingen opgevolgd, die hem in zijne driften aanmoedigden, terwijl hij ver toornd die afwees, welke konden bijdragen om ze te beteugelen wat de eeuwige en onde menschelijke historie is, die onophou delijk weer aanvangt, waar eenige menschen vereonigd zijn. Hij bad vriendschap geBloten met eenige dwazen, of, erger nog, met eenige mannen, wier roeping bet schijnt, om, als zij den geest van anderen niet kunn-n bederven, aan deze eene valsche richting te geven, ten einde hem dan later gemakkelijk te kunnen bebeerschen. Iiij viel in allerlei strikken en liet zich eindelijk overhaleD, om heimelijk het huis van zijnen oom te ontvluchten ten einde onaf hankelijk te zijn en fortuin ie maken. Amerika, bet beloofde lund van degenen, die aan deze zij van den Atlantiscben-Oceaan hunne loopbaan misgeloopon zijn, was bet doel, dat de jonge man hoopte te bereikeD. Toen bad de professor alle droomen moeten verdrijven, alle boop op gelnk moeten laten varen. Weg was zijne jeugd, weg zijn doel, om vrouw en kroost om zich heen geschaard te zien aan den buiselijken haard. Elisabeth Marfeld was spoedig getroost en toen getrouwd met een landeigenaar uit den omtrek. Hoeveel jaren waren er na die gebeurtenie- sen verloopen Vallrad Zacharias zag ze soms zóó naby, dat het hem was, alsof ze waren voorgevallen in een vorig leven, dat gedeeltelijk aan zijne naspeuringen onttrokken was. Gisteren nog was Elisabeth hem verschenen in den bloei der jeugd en der schoonheid. Hy doorleefde weer alle oogen blikken bij haar doorgebrachtde minste voorvalleneene bloem, een handschoen, die uit hare handen op den grond was gevallen, stonden hem toen levendiger voor den geest, dan de feiten van gisteren. En nu had hij haar den vorigen dag ontmoet als een oude, zwa&rlyvige vrouw met witte haren, vergezeld door haar kleindochter, het sprekend evenbeeld van hare grootmoeder, toen deze nog Elisabeth Marfeld heette. Gedurende verscheidene jaren liet Leonard hoegenaamd niets van zich hooren. toegelicht wordt met algemeene stemmen besloten de begrooting over 1914 vast te stellen in ontvangst en in uitgaaf op een bedrag van f 6483.6672- Verder deelt de Voorzitter nog mede dat er wederom aan H. M. de Koningin een schrijven zal worden gericht om sub sidie groot f 950,ingevolge art. 53 der onderwijswet. Zonder bespreking wordt aldus be sloten. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de openbare verga dering en gaat de raad over in geheim Comftc ter behandeling van reclame's Hoofd. Omslag. DUSSEN Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 19 Augustus, des avonds ten 7 uur- Voorzitter. De Edelachtbare heer Van Honsewijk. Ongeveer 7.15 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer Aug. van Beurden. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Vaststelling algemeene plaatselijke politie-verordening. Voorzitter. De verordening is in de vorige vergaderingen voorgelezen. Heeft een der heeren nog iets te zeggen over deze verordening. Van der Pluijm. Is er rekening mede gehouden wat de Commissaris der Ko ningin heeft geschreven. Voorzitter. Ja. Hierna wordt de verordening vastge steld. 2. Aanbieding gemeente-rekening over 1912. De ontvangsten hebben bedragen f 18770.3772, de uitgaven f 17570.20, zoodat er een batig slot Is van f1200.1772 Voorzitter. De rekening zal gedurende 14 dagen voor de leden ter inzage worden nedergelegd. Van Honsewijk. Ik zou een commissie van onderzoek benoemen voor de reke ning en mede voor de begrooting. Voorzitter. Dat is goed. Ik benoem daarvoor de heeren G. v. d. Koppel, A. van Beurden en B. v. Dalen. De trotsche jonge man kon er niet toe be sluiten om te bekennen, hoeveel moeite bij had, om zyn zuur stuk dagelijksch brood te verdienenhoeveel ellende bij bad moeten doorstaan als boodschapper, als koffiehuis— knecht, als winkelbediende en als onderwijzer in do Dnitsohe taal. Eindelijk ontving Zacharias een brief uit Californië, die hoop gaf op een gunBtig lot. door de volgende brieven bevestigd. Sinds eenigen tijd echter bad de briefwisseling op gehouden. En daar was nu heden de reeds zoo lang ontvaDgen brief, die zorgvuldig weggeborgen was, om kalm gelezen te worden in een oogen- blik van vrijen tijd, dat zich echter niet bad aangeboden, al deze herinneringen komen verlevendigen. En daarbij kwam nog dat zoo levendige, zoo vreemde jonge meisje, dat als nit de wolken was komen vallen in de woning van den ouden geleerde, waar hare tegenwoordigheid alleen reeds voldoende was, om de gevestigde orde van taken omver te werpeD. De professor loosde een diepen zucht, opende weer den brief van zijpen neef, om dien nog maals aandachtig te lezen. Greenland, by San-Francisco, December 1886. Waarde Oom, Zult gij mij willen, zult gij mij kannen ver geven, dat ik zooveel jaren voorbij liet gaan, zooder u te zeggen, dat ik n steeds liefheb en u niet kan vergeten. Het is noch aan ondankbaarheid, noch aan onverschilligheid, dat mijn stilzwijgen moet worden toegeschrevenik hoop dat gij daar niet aan twyfelt. Zooals ik u reeds vroeger geschreven heb, heeft het gelok, dat mij zoo hsrdnekkig onge negen bleef, mij eensklaps toegelachen en met zijne kostbaarste gaven overstelpt. Ik ben rijk en een man van aanzien gewor den, on alles wat myne band ondernam, bad jnist daardoor bijval. De dood echter van mijne arms vrouw, mijne dierbare Alice, heeft alles veranderd. Met haar heb ik alles, wat er goeds in my was, ten 3. Drinkwatervoorziening. Uit een schrijven, dat door den Secre taris wordt voorgelezen, blijkt dat door de vereenigiug >Ons Belang* een adres is verzonden aan den Minister van Wa terstaat, houdende het verzoek om van rijkswege maatregelen te nemen dat een geregelde verversching van het water plaats heeft. Adressanten wijzen er op, dat het drinkwater zeer slecht is gewor den door de verlegging van den Maas mond. Bij een ingesteld onderzoek, zegt de Minister dat volgens ambtsberichten het slechte drinkwater, dat uit de Scheisloot wordt gehaald, niet een direct gevolg is van de verlegging der Maasmond doch dat het een gevolg is dat er mestvaalten, riolen en privaten op uitloozen. Dit zelfde had reeds voor de verlegging van den Maasmond plaats De heer van Beurden komt ter ver gadering. Uit een hierbij gevoegd schrijven van Ged. Staten blijkt, dat deze naar aan leiding van het schrijven van den heer Koekoek en 82 anderen, door den hoofd ingenieur uit het zevende district een onderzoek hebben doen instellen. Uit dat onderzoek is gebleken dat, welke verbetering er ook zal worden aangebracht niets zal helpen indien men blijft doorgaai) met het laten uitloozen van mestvaalten, privaten en riolen in de Scheisloot. Eerst als daar een einde aan is gemaakt, zal eenig ander werk resul taat hebben. De eerste stap om dit euvel weg te nemen, schrijven Ged. Staten, is het inbrengen van eenige artikelen in de politie-verordening. Verder wordt door het gemeente-bestuur niet ten volle profijt getrokken van de bestaande regeling om de deuren van de sluis open te zetten waardoor meer stroom komt- Nu blijft het vuile water staan. Er staan 3 wegen open om verbete ring aan te brengen. Ie. Door het maken van een buis naar de rivier de Maas, te leggen dwars door den dijk heen. De kosten hiervaD zijn geraamd, heel krap, op f 40.000. Het rijk zal in deze kosten wel tegemoet komen- 2e. Een keersluis te maken bij het af wateringskanaal, zoodat de scheisloot gravó gebracht. Om myne smart te ver doven, heb ik mij in gewaagde onderne mingen gestoken, en wanneer ik by dat zin- uelooze spel verloor, verdobbelde ik den inzet, teneinde daardoor mijne rampen te herstellen. Gy begrijpt, waarheen deze handelwijze my gevoerd heeft. Wanneer men eenmaal op dat ellendig vlak is, dan is de afgrond weldra bereiktthans doe ik mijn laatsten inzet. En dan? Waarde oom, ik heb maar een eenig kind, een schoon en onschuldig meisjes, dat nog geen achttien jaar telt; zij heeft nooit den staat van mijne zaken gekend, noch er eenig vermoeden van gehad. Zij hoeft gelukkig ge leefd, in het volle vertrouwen op mijne liefde. Mijn hnis zal ten ondergaan, ik zal het ge bouw zien ineenstorten, dat ik met zooveel moeite heb opgetrokken, maar ik kan de ge dachten niet verdragen, Marga bedolven te zien onder mijne puinhopen. Zoodra de verschijnsels, die de teekens zyn van het einde, zich aan mij zullen vertoonen, zal ik van myn kind scheiden onder voorwend sel, dat zij eene reis ondernemen moet om hare familie in Europa te leeren kennen. Ik heb haar den naam van Margaretha ge geven ter herinnering aan mijne moeder, uwe eenige zasterwees goed voor baar, sta niet toe, dat zy onverwachts mijn val vememe, en schenk, als gij het ten minsto kant, vergeving aan nwen ongelukkigen neef. Leonard UOLSTEN. O, myn God, riep de onde geleerde uit. Hij liet zijn oog gaan over deze plaats en deze voorwerpen* welke hem zoo bekend waren, en die hem toch eensklaps vreemd schenen geworden te zijn. Hy had voor zyn ouden dag gehoopt op vrede, op de voortzetting zynei stadiën, te midden waarvan by zijne verwachtingen had begraven, en die gedurende znlk eeD lang tijd verloop hem schadeloos hadden gesteld voor olies, waarvan hij onterfd was geworden. En dat alles was weer een droom, en hii was er uit opgeschrikt door een vurige geesel die hem heen dreef, waar men lydt, waar men zich opoöert, waar men zich op genade of ongenade toewijdt. doorgespuit kan worden. Dit plan kun nen Ged. Staten niet aanbevelen, wijl het geen voldoende waarborg geeft van verbetering. De kosten zijn geraamd op f20 a 25000. 3. Het meest afdoende zou zijn de oprichting van een hoogdrukwaterleiding waardoor de sloot geheel komt te ver vallen. Alleen dit plan brengt een de finitieve oplossing in het drinkwater- vraagstuk. Het Rijk zal in deze kosten wel te gemoet komen. De hoofdingenieur, alsmede Ged. Sta ten dringen er op aan om spoedig eenige beslissing te nemen en zeggen hun volle medewerking toe. Een schrijven van de heeren L. Bran derhorst Jzn. en J. A. Kraaienbrink, res pectievelijk Voorzitter en Secretaris van het Comité tot feestviering bij de her denking van de 100-jarige onafhanke lijkheid te Aimkerk. De adressanten wijzen er op dat er op den Nieuwendijk veel kinderen uit Dussen schoolgaan en dat de raad van Aimkerk besloten heeft 20 cent voor ieder schoolgaand kind uit te trekken voor versnapering. Adressanten vragen nu om ook voor de Dussensche kinderen dat bedrag te verleenen. Voorzitter. Hier Is besloten 25 cent te verleenen. Van de Koppel. Ik zou maar 20 cent nu geven. Dat krijgen ze daar ook. Waar zou anders die 5 centen blijven. Wordt besloten 20 cent uit te keeren voor ieder schoolgaand kind. Hierna gaat de raad over in geheim Comité ter behandeling van reclames tegen den Hoofd. Omslag. Griekenland viert feest ter eere van den schitterenden afloop van den oorlog Zondagochtend vertrok de koning, ver gezeld door den kroonprins en den generalen staf, aan boord van het oor logschip Georgios Awerof van Saloniki naar Athene, waar hij gisterenavond aankwam en met groote plechtigheid en staatsie werd ontvangen. In een rijtuig met vier paarden reed de koning door En daar zon ik moeten wonen In dat akelige kamertje? zei de jonge amerikaansche, met eens zekere minachting de tamelyk ar moedige meubelen beziende, waarmee het ver trek was voorzien. Zeg eens, goed ondje, dat is letterlyk onmogelijk. Wacht maar, wacht maar, ik zal u dat wel inpeperen. Ik ben uw goed oudje niet, ik zal het n betaald zetten, mompelde de huis houdster van den professor tusscben de tanden. Vervolgens antwoordde zij op eeD honigzoeten toon Ge znlt er u toch in moeten schikken, mejuffrouw, of miss, als u dat soms liever hebt. Wij hebben geene andere logeerkamer, mijn meester ontvangt nooit iemand. En zou er in dit gansche groote huis geen andere kamer zijn antwoordde Marga met een ongeloovig lachjedat zal ik eens aan mijn oom gaan vragen. Aan den professor herhaalde de huis houdster, die van verbazing baar muts naar achter schoof. Neen, nu moet ik toch beken nen, dat ik Dooit een verrassender gedachte heb booren uitspreken. Is mijn meester soms op de hoogte van hetgeen we hebben en vtat we niet hebben Als het zoo is, dan blyft mij niets anders over dan zelf bet huis maar eens te gaan ver kennen, antwoordde Marga en haar fluweelen kleed opnemende trad zy naar de denr. Wees zoo g. ed, zegde zy, deze kamer of de aan grenzende kamers te openen. Sophie nam dit heerschanchtig schepseltje met eene steeds aangroeiende verwondering van het hoofd tot de voeten op, doch er lag zooveel eigenzinnige gratie in de bekoorlijke trekken, dat de huishoudster geen verzet waagde tegen deze beslissende bevelen en waarschijnlijk ook was zij er van verzekerd, dat zy ten slotte toch zon zegevieren. Zy kende het buis op haar duim en wist dat geen van zyne Daakte kamers aan den eleganten smaak van een jong meisje kon voldoeD. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1