Tweede Blad. Buitenland. Provinciaal Nieuws. België. Oostenrijk- Hongarije. Duitschland. No. 66. DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1913. 36e IAARGANG. 5l6p Dr. Verr ie st gehuldigd. Onder geweldige geestdrift is pastoor Hugo Verriest Zondag te Ingoyghem gehuldigd. Geheel het dorp was versierd. Te Vichte vormde zich een stoet van priesters, geleerden, kloosterlingen, poli tici en eenvoudigen, mannen en vrouwen die naar Ingoyghem trok- Alle droegen het portret van Verriest op den hoed of op de borst. De stoet was zes Kilo meters lang. Ook velen uit Nederland waren aanwezig o.m een deputatie van de Violiers. De koning zond een Vlaamsch tele gram. Warme redevoeringen werden gehouden op dezen grooten Vlaamschen letterkundige, die 't volk zijn taal leerde beminnen, op dezen braven priester tevens. Er was wel 25.000 man in 't dorpje, dat nog geen 3000 inwoners telde, 't Was eene schitterende huldiging. Gisteren heeft keizer Frans Jozef zijn 33ste levensjaar voleindigd. Met vreugde mag men wederom constateeren, dat de grijze vorst in de beste gezondheid en voor zijn hooge levensjaren, bewon derenswaardige werkkracht, het nieuwe levensjaar ingaat. Zooals telken jare heeft keizer Wilhelm ook nu weer in Hamburg den verjaardag van keizer Frans Jozef van Oostenrijk- Hongarije met een feestmaal gevierd. O.a. zaten aan de keizerin, de osten- rijksche gezant, de minister van bulten- landsche zaken Von Jagow en de rijks kanselier, Von BethmannHollweg. In een toast zeide de keizerSedert wij de laatste maal, zooals telken jare, ter viering van den geboortedag van den keizer-koning Frans Jozef, mijn trouwen bondgenoot en vaderlijken vriend, bijeen waren, zijn ruwe stormen over het zuidwesten van Europa heen gegaan. Wanneer het gelukt is den vrede van Europa tegen alle brandingen te beschermen, dan danken wij dat niet ia de laatste plaats aan de hooge wijs heid van Z. M. den keizer koning Frans jozef. Als trouwe bondgenooten van Oostenrijk-Hongarije voelen wij daarover groote vreugde en zien opgewekt in de toekomst. Want het oude beproefde verbond, dat Duitschland aan Oostenrijk-Hongarije bindt zal ook verder ten zegen van de wereld zijn kracht en werking doen ge voelen. Met deze gevoelens bidden wij den Almachtige, dat Hij keizer-koning Frans Jozef nog lange jaren van geluk kige regeering tot heil en zegen zijner volken en tot blijvende macht en groot heid van zijn rijk zal bewaren. Wij hef fen onze glazen op en drinken op het welzijn van Z. M. den keizer en koning Frans Jozef l4 Uit deze woorden spreekt met groote duidelijkheid den wensch om de wereld te toonen, dat alle verhalen omtrent een verkoeling in de verhouding tusschen beide rijken praatjes zijn geweest. Betel's lijkplechtigheid. De lijkplechtigheid van Bebel heeft Zondagmiddag plaats gehad- Een stoet van 10.000 personen volgde het lijk naar het kerkhof, waar verscheidene re- voeringen werden gehouden Molkenbuhr sprak namens de Duitsche sociaaal-demecratie, Fischer voor de rijksdaggroep, Legien namens de Duit sche vakvereenigingen. Daarop na het zingen van een lied kwam Greulich de hulde der Zwitsersche socialisten brengen Van der Velde voor de internationale, o.a. met de woorden>onze Bebel is dood, leve het socialisme der internati onale 1«, en vervolgens de sprekers voor al de landen, eindigde met Troelstra voor Nederland in een redevoering, die de Frankfurter Zeiting buitengewoon temperamentvol maar toch eenvoudig4 noemt. Daarop openden zich de deuren van het crematorium, de lijkbaar werd naarbinnen gedragen en de plechtigheid was ten einde. De Katholiekendag te Metz. Zondag is te Metz den Katholieken dag gehouden, bijgewoond ongeveer door 25.000 personen. Het woord werdo.m. gevoerd door den leeraar Cuny uit Montigny, die een voor dracht hield over de coafessioneele volksschool. Hij wees daarbij op de ge varen, die de Katholieke volksschool be dreigen. Ten slotte zeide spreker >Zijn wij eensgezind 1* Wanneer iedere Katholiek zijn plicht doet in gemeenschap met onze Katholieke pers en onze Ka tholieke parlementsleden, dan kan weer stand worden geboden aan het komende onheil dan kan veel dat verloren is her overd worden. Ik roep U derhalve toe, niet versaagd, niet gerust, zoolang onze christelijke volksschool in gevaar is4. De geheele vergadering verhief zich en barste in stormachtig, geestdriftig applaus uit dat minuten lang aanhield. Vervolgens sprak de directeur van het weeshuis te Keulen, Mauel over de ver houding van Kerk en Staat met be trekking tot de volksschool. De rede van directeur Mauel werd geestdriftig toegejuicht. Ten slotte huldigde Marx dr. Prosch den leider der Pruisische Katholieken, aan wlen de vergadering een ovatie bracht. Gisteren was de beurt aan de be spreking der Katholieken »Volksverein4 die 700.000 leden telt en dit jaar tot een millloen hoopt te komen. Koopt niet lu den vreemde, wat gij iu Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Commissie van Advies sprak zich onver deeld uit voor de gegrondheid van onze klacht en besloot met algemeene stemmen tot de door ons gevraagde verbetering te adviseeren. Naar aanleiding hiervan werd door den Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten bij schrijven van 5 Maart 1913, gericht tot den Heer Van Lanschot, gewezen op de vertraging, die de reizi gers uit Amsterdam, te 's Bosch te 7,58 's avonds aankomende, aldaar zouden ondervinden, indien volgens onze wensch een trein eerst om 9.15 uit 'sBosch zou vertrekken. Hierop hebben wij, na een groot getal van de voornaamste indu- strieelen en handelaren uit onze streek te hebben gehoord, geantwoord, dat al gemeen het offer van een uur te wachten gaarne zou worden gebracht, wanneer door vertrek te 9,15 uit 's Hertogenbosch de overige door ons voorgestelde aan sluitingen zouden worden verkregen. Dit alles gaf ons goede hoop, dat ten slotte toch nog op ons bescheiden en zoo vaak herhaald verzoek eene gunstige beschikking zou worden genomen. Maar helaas, onze hoop bleek niet alleen ijdel te zijn geweest, doch werd, met voorbij gaan van de door ons gevraagde ver beteringen, een dienstregeling vastgesteld die een aanmerkelijk slechteren toestand heeft in het leven geroepen, dan aan vankelijk bestond. Tegen een dergelijke ontkenning van de groote belangen onzer streek, betrokken bij de door ons ge vraagde betere spoorwegverbindingen, meenen wij met recht te mogen protes teeren. Veroorloof ons met een paar voorbeelden aan te toonen, op welke wijze de verbindingen met onze lijn slechter zijn geworden. Waalwijk, 20 Aug. 1913. Priester wijding Onder zeer groote belangstelling had in de kloosterkerk der eerw. paters te Wychen de H. Priesterwijding plaats door Z. D. H. Mgr. Hofman. Tot degenen die het voorrecht hadden de II. Priesterwijding te ontvangen be hoorde ook een Waalwijker, nl. de eerw. heer G. van der Geld, thans diaken van de congregatie van Missionarissen der H. Familie te Giave. Onze oud-pastoor de Zeereerw. heer Jud. Sprangers, thans rustend in het St. Elizabets-rustoord te Grave en wiens oud-parochiaan de eerw- heer van der Geld was, woonde deze plechtigheid bij. Eerste IJ. Mis. De WelEerw. heer A. Verwiel alhier, 17 Mei 1.1. priester gewijd, zal Zondag 24 Augustus a.s. zijne eerste plechtige Mis opdragen in de parochiekerk van St, Jan alhier. Als diaken zal fungeeren, de weleerw. heer Kluijtmans, als subdi aken de weleerw- heer A. van Sambeek en als ceremoniarus de weleerw. heer P.'van Oorschot, allen kapelaans alhier. Hedenmorgen ten 10 uur droeg de WelEerw. heer P. van Oorschot, kapelaan alhier, op 17 Mei j. 1. priester gewijd, zijn eerste plechtige H. Mis op in de paroehiekerk te Heeswijk, zijne geboorteplaats.. Z.Eèrw. werd hierbij ge assisteerd door zijn broeder den Eerw. heer van Oorschot, Diaken van het groot Seminarie Haaren, door zijne ooms de WelEerw. heeren W. A. van Oorschot en Ants, van Oorschot, beiden van de orde van Premonstreit, kapelanen te Berlicum, terwijl zijne jongere broeders als acolyten fungeerden. De ZeerEerw. pater Masuetus, Orde Cap. Gardiaan, oom van den neomist, hield eene treffende feestpredicatie. Treinenloop. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk werd onderstaand adres verzonden aan den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten te 's Gravenhage en eveneens aan den Directeur-Generaal der Staatsspoorwegen te Utrecht. No. 2294 Onderwerp Spoot wegdienstregeling. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk veroorlooft zich het volgende onder Uwe welwillende aandacht te brengen Reeds jaren lang werd door ons telkens aan de Maatschappij van Staatsspoor wegen, met klem van redeneD, verzocht om verbetering in het spoorweg-verkeer op de lijn'sHertogenbosch-LageZwaluwe, die aan de nijvere Langstraat met hare zich steeds uitbreidende industrie, haar aandeel zou geven in den beteren treinenloop, die andere gedeelten van onze provincie en van ons land lang zamerhand verkregen. Ons laatste verzoek ter zake van den 4 Juuari 1913, gericht tot den Heer van Lanschot, Lid der Commissie van Advies in zake Spoorwegdienstregelingen te 's Hertogenbosch, van welk verzoek een afschrift hierbij gaat, werd gesteund door 36 corporatiën waaronder de Gemeente besturen van Rotterdam, Dordrecht, Venlo, de Kamers van Koophandel aldaar en elders, de Nederlandsche Bonden van Schoen-en Lederfabrikanten, Vereenigingen van Handelsreizigers enz. De vergadering van voornoemde A. Tot 1 Mei 1913 kon men vertrekken: uit Leiden 's morgens 6,24 uit 's Hage 6.57 uit Rotterdam 7,45 Aaukomst Waalwijk 9,27 Sinds 1 Mei 1913 en ook volgens het ontwerp van den a.s. winterdieost uit Leiden 's morgens vervalt, uit 's Hage 4,54 uit Rotterdam 6,38 Aaukomst Waalwijk 9,27 Afstand 's Hage- Waalwijk SS kilometers. Reisduur voorheen 2 uur jo min. thans 4 33 Afstand Rotterdam- Waalwijk kilomet. Reisduur voorheen i uur 42 min. thans 2 4.9 Niets noodzakelijker dan eene goede ochtend-verbinding en ziet hier welk een achteruitgang. B. Tot 1 Mei 1913. Vertrek van Waalwijk 7,20 's morgens. Aankomst Antwerpen 10,17 Thans Vertrek Waalwijk 7,20 's morgens Aankomst Antwerpen 11 18 uur, De zoo belangrijke huidenhandel van deze streek met de hoofdmarkt Ant werpen wordt door deze nieuwe regeling zeer geschaad. Partijen huiden worden vóór den middag in de Entrepots be zichtigd en clan ter beurze behandeld dit is thans voor ons onmogelijk ge worden. C. Vroeger kon men uit Waalwijk vertrekken om 11 uur en was men 12,14 te Eindhoven en 1,35 te Venlo. Thans om 11.14 uit Waalwijk gaande mist men de aansluiting te 's Bosch, ariveert te Eindhoven 2,42 en te Venlo 3.55 dus circa 2X\2 uur later. D. Wil men toch te 12,14 te Eind hoven en 1,35 te Venlo zijn, zoo moet men uit Waalwijk vertrekken om 9,27 dus ij2 uur vroeger dan voorheen. E. Vertrek 9,27 uit Waalwijk, aan komst 9,49 'sHertogenbosch, op hetzelfde perron waar 9,46 de sneltrein naar EindhovenVenloMaastricht vertrekt Treurig en zeer te bejammeren is het te moeten zien, dat deze sneltrein, wegens eenekruissing, dikwijls het station 'sBosch Diet kan verlaten, voordat de trein uit Waalwijk aldaar aankomt, maar den reizers uit richting Waalwijk geene ge legenheid geett om deze snel-verbinding te benutten. De hiervoor aangehaalde omstandig heden, noodzaken onze Kamer beleefd maar met den meesten aandrang, aan Uwen Raad te verzoeken, om toch bij de aanstaande verandering in den treinen loop door de indienstneming der lijn Eindhoven-Weert te willen bevorderen dnt de lijn Zwaluwe-'s Bosch ten deele wordt opgenomen in het doorgaande verkeer Rotterdam Maastricht, zoodat onze belangrijke streek niet langer ver stoken blijve van eene passende spoor verbinding voor hare bloeiende industrie en haar uilgebreiden handel. Zou dit niet mogelijk blijken, dan is in elk geval eene afdoende verbetering in den treinen loop Zwaluwe's Bosch en omgekeerd dringend noodig. Wij vertrouwen dan, dat de door ons zoo zéér gewenschte en alom gesteunde latere verbinding 's Bosch-Zwaluwe eia delijk tot stand kome. Waalwijk31 Juli 1913 De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Door een deputatie uit de Kamer werden deze adressen nog mondeling toegelicht bij den Directeur-Generaal der S.S- te Utrecht en eveneens bij den Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten te 's Gravenhage. Gelijktijdig werd gevraagd om den den lokaaltrein die des zomers om 5,06 uit Waalwijk naar 's Bosch vertrekt, ook op de Zondagen in den winter te doen ioopen, doch hiertegen bleken over wegende bezwaren te bestaan, wegens de Zondagsrust. We vertrouwen dat de pogingen der Kamer thans tot een gunstig resultaat mogen leiden. Concours. Zondag 1.1. had in den tuin van den heer A. van Vugt alhier het Bonds concours van de kruisboogschutters gezelschappen plaats. De uitslag van deze wedstrijd was als volgt le prijs >Nooit Gedacht4, Waalwijk met 201 punten. 2e prijs »Onderlinge Vriendschap4, Haarsteeg met 183 punten. 3e prijs Willem Teil4, Loonopzand, met 174 punten. le personeele prijs A. Pepercamp van Onderlinge Vriendschap4, Haarsteeg, met 25 punten. 2e personeele prijs L. Kroot van >Nooit Gedacht4, Waalwijk, met 23 punten. 3e personeele prijs A. van Bladel van Nooit Gedacht4 Waalwijk met 23 punten. le prijs Geluksblok M. van Rijswijk van >Nooit Gedacht4 van Waalwijk met 37 punten. 2e prijs A. Stokwielder van >Nooit Gedacht4, Waalwijk met 34 punten. Vaandelwijding. Het programma der vaandelwijding van den R. K. Lederbewerkersbond afd. Waalwijk op a.s. Zoodag is thans defi nitief vastgesteld als volgt: Des morgens ten 7 uur II. Mis met generale H. Comunie der leden, waar onder het vaandel wordt gewijd en de adviseur, de Weleerw. heer Kluijtmans eene rede zal houden. Ten 12 uur. Vaandeltocht door Waal wijk en Besoijen, waarbij zich een 20-tal vereenigingen uit omliggende gemeen ten met vaandels en banieren zullen aansluiten, met nog deputaties van an dere vereenigingen. De stoet wordt opgeluisterd door drie harmoniën Sophia's Vereeniging, Loon opzand, Harmonie Jongenscongregatie Drunen, Harmonie R. K. Gildenbond alhier. 5 uur. Groote propaganda-vergadering in de zaal van den R. K. Gildenbond, waaronder Vaandelrede gehouden zal worden door den weleerw. heer kapelaan Franken uit 's Bosch. Verder zal Mgr. Prinsen in deze vergadering eene rede houden en mogelijk nog andere sprekers. Deze vergadering zal worden opge luisterd door de harmonie en liedertafel van den Gildenbond. Invaliditeitswet De formulieren voor aanvrage van de rente, bedoeld bij art. 369 der Invali diteitswet, zijn ten postkantore alhier en op de daaronder behoorende hulp postkantoren verkrijgbaar. Diefstal. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn bij den heer J. V. wonende in de Groote straat alhier, al de vette konij nen, acht in getal, gestolen. Van de da ders geen spoor. Concours voor aangespannen Hengsten en Merriën. Op het sportterrein te Tilburg werd 1.1. Vrijdag bovengenoemd concours ge houden. Prijzen werden o.m. behaald. Voor aangespannen hengsten, type tuigpaard. le prijs Cicero, 4 jaar, zwart, eigenaar M J. de Roon. te Wijk. Voor aangespannen merriën, type tuigpaard. 5e prijs Nelly, 8 jaar, vos, eigenaar A. J. de Roon te Capelle. Najaarskeuring van springstieren. De Provinciale Commissie voor de ondersteuning van Rijkswege van de veefokkerij in Noord-Brabant heeft be paald, dat het onderzoek van de spring- tieren in 1913 voor de maand Septem ber o.m. zal plaats hebben voor de kleistreken Heusden 19 Sept. 10 uur, Waalwijk 2 uur Almkerk 22 Sept. 10 uur, Oosterhout 2 uurZevenbergen 23 September 2 uur; Fijnaart 25 Sept. 10 uur. hoedenspelden. De dames, die een bezoek aan Am sterdam willen brengen of het plan heb ben Entos te bezichtingen, zij medege deeld, dat de Amsterdamsche politie verordening is uitgebreid met de volgen de bepaling „Het is verboden in het openbaar van hoedenpennen gebruik te maken, waarvan de uitstekende punten niet zijn voorzien van doelmatige beschermers." Dit artikel is gisteren in werking ge treden. Dus lezeressen, waagt u niet in Am sterdam met ombeschermde hoedenpen nen 1 O. B. BAARDWIJK. Maaudagmorgen gaf de Liedertafel „Tot bloei der Toonkunst" baar jaarlijksch matinéf. Hoewel het bezoek niet druk te noemen was, wat met kermis toch wel verwacht mocht, worden, 'neerschte er toch een gezellige stemming in de zaal. Op den bepaalden tijd kon nog niet be gonnen worden, daar, zooals 'de president ons meedeelde, de heer A. van Ierland, die voor deze uitvoering was geinviteerd, tele grafisch bericht had gezonden, den trein te hebben verloopen, zoodat hij pas om 12 uur kon arriveeren. Hierdoor moest een kleiDe verandering gebracht worden in hel programma. No. 4 „Tieneke van Heule', lied voor tenor te zingen door den Heer van Crom- voirt zou vervangen worden door „Het lied van de blinde* te zingen door den heer Th. Burmanje. Nadat de twee eerste nummers gezongen waren, Jiet de heer Burmanje zich hooren en toen hij geëindigd had, was een daverend applaus het bewijs, hoe hij allen door zijn heerlijk lied had geboeid. Inmiddels was de heer van Ierland aan gekomen, doch daar hij nog even wilde uit- blazen, zon No. 6 van 't programma eerst worden gezougen, „Natuurgenot* door de beeren van Cromvoirt en Boom. Hoewel het nummer prachtig werd gezongen, konden we onzen bekenden bariton niet in zijn volle kracht hooren, bij moest zich toen te veel inhondeD. Daarna kwamen nog enkele nummers van Van Ierland, die ioiden bijval mochteu ver werven. Toen was bet pauze tot 10 minuten over een. Daarna kregen we het aardige koor Snick Snack, dat ook veel bijval had. Na nog enkele mooie moppen van den rekenden Rotterdammer, kregen we den Heer Boom alleen te hooren||in zyn „Matrozen- lied.' Was er eerst nogal rumoer in de zaal, dat kon ook niet anders, 't was kermis, nu waren allen stil. Prachtig begon hij en al door crecendeerende tot een reusachtigen fortissimo, die de zaal deed dreunen, eindigde hij. Even was het stil, als waren de men- schen verslagen, toen barstte een daverend applaus los, waaraan geen eind kwam, voor dat onze populaire zanger opstond en ons nogmaals van zijn krachtig, innemend ge luid deed genieten. Enkele scènes nog, daar na zong het koor als slotnummer „Houw en trouw*. Ik geloof dat alle aanwezigeu het met mij eens waren, wanneer ik het matinée prachtig geslaagd noem. Dinsdagmorgen hield het schuttersgild zyn jaarlijkschen optocht. Met het vaandel voorop trok men door de straat en nadat men den koning, den heer J. v. Huiten, had afgehaald, keerde men terug naar „hetVosje', waar het prijsschieten zou zijn. Daarna ble ven de leden nog geruimen tijd gezellig bijeen. De Eeiw. frater Hildebertus directeur der fratersschool te Deurne, in de wereld J. Leijteus alhier, behaalde te 's-Gravenhage zijn acte Boekhouden (M.O.) BAARDWIJK. Het concert Zondag door de Harmonie De Volharding in den tuin van het café van den heer P. van Eewijk gegeven, was zeer druk bezocht. Alle nummers werden door De Volhar ding op uitstekende wijze uitgevoerd en ontlokten telkens een donderend ap plaus. Gisterenavond had in de zaal van den heer P. van Cromvoirt een groot soirée Amusante plaats. De heer en Mevrouw Voget uit Amsterdam verleenden hunne medewerking. Reeds lang te voren was de zaal tot in alle hoeken bezet. Menig een moest zich dan ook met een staan- plaatsje tevreden stellen. Het gunstig bekende duo wist ook hier de lachspieren in beweging te bren gen en had enorm succes. Er is dan ook gul en hartelijk ge lachen. VLIJMEN. De volgende personen be zoeken met hanne inrichtingen de kermis in deze gemeente 1. Marinus Janvier, draaimolen en lucht- schommel. 2. A. Janssens- van GiezeD, suikerkraam. 3. B. v. Laarhoven, galanteriekraam. 4. H. van der Linden, gebakkraam eu slagmachine. 5. H. Henraad, schiettent. 6. Wed. van Riel-Sas, gebakkraam. 7. P. Thennisse, hoepla werptent, 8. A. v. Gelder, galanteriekraam. Maandag 25 Aug. bij gelegenheid der kermis wordt in de zaal van den heer G. van Wordragen een groot soirée gegeven, waarop de heer en mevrouw Voget uit Am sterdam zich zullen doen hooren. De naam Voget heeft reeds lang een goeden klank en verwonderen zal het ons dus niet als hun eerste optreden in onze gemeente zul plaats hebben voor eene eivolle zaal. De Burgemeester van Viijmen maakt bekend, dat vergunningen voor het geven van muziek en het houden van danspartijen gedurende de a.s. kermisdagen ter secretarie der gemeente moeten worden afgehaald op Donderdag 21 Aug. a.s. voormiddags van 10 tot 11 nar. Belanghebbenden worden er aan her innerd, dat met de kermisdagen de secre tarie is geopend van 9 tot 10 uur voor middag. De loting voor de Militie der lichting 1914 zal voor deze gemeente gehouden worden Maandag 22 Sept. 1918, des voor- middags om 8'/2 uur te Heusden ten stad- huize. De Echo van het Zuiden S

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5