iJSummer 68 Zondag 24 Augustus 1913. 36e Jaargang. Tweede Blad. De Balkan-Oorlog. A JCI ^BINNENLAND. Buitenland. Gemengd Nieuws ■>j. G EREf >OKï Frankrijk. Kerknieuws. 481' tegei n HES ageri De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. UNLIGHT komen. Deze tunnel zal, volgens het blad, Engeland ontheffen van de taak, om de proviandeering van het land langs den zeeweg te beschermen. De Engel- sche regeering zal daardoor in staat zijn te verhinderen dat een of andere mo gendheid een inval doet in België of Nederland, of zich van die landen meester maakt. rkt De vijandelijkheden. De gevechten tusschen Turken en Bul garen beginnen reeds. 't Schijnen nog slechts voorpostenge vechten te zijn, doch men kan ze wel beschouwen als de voorboden van bloe diger veldslagen. - De Turken, zich er niet aan storend RICHldat Thracië ten Noorden der lijn Enos Midia aan Bulgarije is toegewezen, heb ben hun troepen binnen dat gebied ge zonden eil zijn thans, nu eenmaal Adri- anopel in bezit genomen is, bezig ook andere steden te bezetten. Verscheidene steden in Thracië heb ben dat lot reeds ondergaan j I Bulgarije schijnt daar thans zooveel 't p in zijn vermogen is paal en perk aan te estigC willen stellen. Dientengevolge heeft Dinsdag reeds een treffen tusschen Bulgaarsche en ri (2 Turkscbe troepen plaats gehad. LM. O) j}e wilden Koetsjoekawak be- j,zetten. Bulgaarsche voorposten trachtten |r dit te beletten. LDlirg Dientengevolge had een hevige strijd schil amer id. iende plaats, die geëindigd moet zijn met een nederlaag der Bulgaren. Ook bij Ortakeui is slag geleverd. De Bulgaren zijn daar met verlies van hon derden dooden teruggeslagen en boven dien werden 170 hunner door de Tur- )OPEken krijgsgevangen gemaakt. i We vragen ons afstaan we weer voor ^oqf.'n reeks bloedige gevechten of zal er 4oyCin0g paai en perk aan de vijandelijkheden worden gesteld De mogelijkheid voor dit laatste be- staat nog, daar nog steeds door een Bulgaarsch afgevaardigde met de Turk- sche regeering onderhandeld wordt. En lOP.hls dit geen resultaat heeft, zullen de mogendheden Turkije wel't verdrag van I Londen in herinnering brengen, desnoods heel krachtig, ndel 't Is te hopen, dat het zoover niet komen zaler is daar genoeg onrust en JK. gevaar voor Europa geweest de laatste jaren. ien en gen 98 De Echo de Paris beweert, dat er in de openbare meening in Engeland in den jongsten tijd zulk een gunstigé omme keer is gekomen in de opvatting omtrent den aanleg van een onderzeeschen tun nel tusschen Engeland en Frankrijk, dat men er zeker van kan zijn, dat het plan binnen de vijf jaar tot uitvoering za De Crisis. Men meldt uit Den Haag Van zeer betrouwbare zijde wordt medegedeeld, dat de heer Cort van der Linden er in is geslaagd een ministerie samen te stellen. In verband met de op handen zijnde opening van het vredes paleis zal het ministerie-Heemskerk de openingsplechtigheid bijwonen, zoodat eerst over eenige weken door het nieuwe ministerie de regeering wordt aanvaard. Nader seint men Mr. Cort van der Linden heeft een kabinet samengesteld. Sinds eenige dagen is de crisis opgelost Na de opening van het vredespaleis zal het nieuwe kabinet de regeering aanvaarden en eerst dan zal het besluit van H. M. de Koningin wor den openbaar gemaakt. Do oorlogsbegrooting. De voorwaarden waarop de soc.-dem. Kamerleden een concentratie-kabinet zouden steunen en dus voor de oorlogs- Degrooting zouden stemmen was, dat deze begrooting over 1914 niet hooger zou mogen zijn dan die over 1913. Naar wij van wel ingelichte zijde vernemen is de ontwerp-begrooting over 1914 ruim 14 ton hooger dan over 1913. De stijging der begrooting wordt veroorzaakt door het in werking treden van de nieuwe militiewet. De Minister van Oorlog. Men meldt uit Den Haag Omtrent 't in de pers voorkomende bericht dat aan den aftredenden Minister van Oorlog een hooge betrekking aan de Kon. Petroleum Mij. zou zijn aange- joden verklaarde deze dat hem hiervan niets bekend is. De heer Colijn is voor mens onmiddellijk na zijn aftreden als minister een reis naar China te onder nemen en vandaar over Indië naar het vaderland terug te keeren, o. a. met de bedoeling zich op Java op de hoogte te stellen van de daar in den jongsten tijd voorkomende beweging onder de Javaan sche bevolking. De reis doet de heer Colijn als particulier en niet in opdracht van de regeering, zooals >de Zuid-Hol lander* mededeelde. Het wereldcongres voor den vrede. Het wereldcongres voor den vrede heeft heden aangenomen een resolutie waarbij wordt uitgesproken, dat het plan Van Vollenhoven tot invoering eener internationale politie op de agenda der volgende congressen moet blijven. Hierdoor vervielen de resoluties, waar bij het plan onwenschelijk en onuitvoer baar geacht werd en ten andere waarbij het congres den wensch uitsprak, dat de derde Vredesconferentie het planinstudie zou nemen. Geen Merci Bij dienstorder van den directeur-ge neraal der Staatsspoorwegen zijn con ducteurs en treincontroieurs er op ge wezen, dat zij bij het in ontvangst ne men van plaatsbewijzen, die door^hen geknipt zullen worden, voortaan niet meer beleefdheidshalve >merci« mogen zeggen. Bij het overhandigen van kaartjes moet in het vervolg uit hun mond het >dank u* klinken. De opening van het vredespaleis. Omtrent de openingsplechtigheid en de ter bijwoning daarvan uitgenoodigde personen en lichamen, kan, (een offici eel programma zal niet verschijnen) thans het volgende worden medegedeeld H. M. de Koningin, H. M. de Konin gin-moeder en Z. K- H. Prins Hendrik worden tegen 'smiddags 2j2 uur in het gebouw, verwachtde genoodigden een half uur vroeger. Vreemde souvereinen of buitenlandsche staatshoofden zullen er niet bij tegen woordig zijn. Tot bijwoning van de plechtigheid zijn uitgenoodigd de ministers, hoofden der departementen van bestuur, Andrew Carnegie en mevrouw Carnegie, benevens enkele vooraanstaande persoonlijkheden op het gebied van vredesbeweging o.a. baronesse von Sutoer en professor Fried alsmede ve-schillende Engelsche mannen van beteekenls o.a. Lord Wheredale vord Reary (baron Mackay) en twe- geestelijken uit Engeland van de Ang, ikaansche kerk t. w. de bisschoppen van Durham en Worcestervoorts eenige hoofden der gezantschappen, geaccredi teerd bij het Nederlandsche Hof, tevens als zoodanig leden van den raad van jeheer van het Hof van Abritage met de eerste secretarissen van hunne lega tie de 40 scheidsrechters in het Hof van Abritage uit alle werelddeelen, van wie er 30 verwacht wordende leden van den raad van toezicht van de Car- negiestichtingeen zeker aantal leden van de Staten-Generaal en van den gemeenteraad der residentie met den burgemeester en wethouders vertegen woordigers uit de hoogste staats-en rechtscollegiën enkele hoogleeraren op volkenrechtelijk gebied in ons land en hooge burgerlijke autoriteiten. De plechtigheid zal plaats hebben in de groote zaal van het Vredespaleis en hoofd zakelijk bestaan uit een redevoering te houden door den minister van staat jhr. mr. Van Karnebeek, voorzitter van het bestuur der Camegiestichting, waarbij hij het gebouw overdraagt aan den raad van beheer van het Hof van Arbitage. Namens den raad van administratie zal de minlnister van buitenlandsche zaken als zoodanig van rechtswege president van dat college, het woord voeren ter aanvaarding van het Paleis. Bij het binnentreden van de Koninklijke familie, welke aan den ingang van het gebouw ontvangen wordt door den voor zitter en den secretaris van het bestuur der Camegiestichting, zoomede tusschen de redevoeringen zullen door een a ca- pella koor onder leiding van Ant Aver- kamp uit Amsterdam, oud-Hollandsche liederen, o.a. van Sweelinck, worden gezongen. Nadat de inwijding volbracht is zal het gebouw bezichtigd worden door de leden van het Vorstelijk Huis en door de ge noodigden. Den volgenden dag zal de bezichtiging van het Vredespaleis voor ruimeren kring zijn opengesteld, waartoe meer dan 2000 uitnoodigingen zijn gezonden aan allerlei autoriteiten van rijk, provincie en ge meente, alle leden van de Staten-Gene raal, van den gemeenteraad van 's-Gra venhage en personen en deputatiën van vereenigingen en corporaties, die het ge bouw met geschenken hebben begiftigd, allen met een dame. Aan den rondgang door het gebouw op den openingsdag gaat vooraf de in wijding in besloten kring van de borst beelden, onderscheidelijk van wijlen ko ning Edward VII van Engeland en van Lord Randall Cremer, door vertegen woordigers van Engelsche corporatiën, die deze hulde breugen. De bezoekers worden ook rondgeleid in het park en het rosarium. Op het terrein is voor deze gelegenheid een muziektent opgericht waarin de Kon. Mil. Kapel een namiddag-eoncert geeft. Het gebouw van het Vredesgerechts- hof wordt uitwendig met nationale en internationale vlaggen versierd, maarza van binnen geenerlei feesttooi vertoonen omdat het van zelf reeds rijkelijk van decoratief is voorzien. De gemeente zal den aanblik van het geheel verhoogen door een aanleg van prachtige bloemperken en het plaatsen van masten, die korven met bloemen gevuld dragen. Een half millioen betalende bezoekers op E N. T. O. S 7erechtgewezen Pastoor Sloet, de geëerde priester om zijn groote kennis op schriftuurlijk ge bied, heeft onlangs een werkje geschre ven >Heeft Jezus het Pausschap niet ge sticht*. Over den inhoud van dit boekje werd Z.Eerw. heftig aangevallen door rector Thomson, den vroegere redacteur van >De Maasbode* die thans het tijdschrift >Rome« uitgeeft en daarin zijne meening verkondigt. De schrijver werd van >mo- dernisme* enz. beschuldigt. Pastoor Sloet had een exemplaar ge- zondenaan den aartsblscshop van Utrecht en Z.Em. kardinaal van Rossum. Beiden nu hebben hun hartelijken dank voor de toezending daarvan betuigd, waarin zij den zegen afsmeeken voor dit werk en zijn schrijver en zeggen de verschij ning met zeer veel vreugde te begroeten. Met het oog op den aanval bovenge noemd is verlof verleend beide brieven in eenige katholieke dagbladen in zijn geheel op te nemen en is dit een mach tige weerlegging van de critiek van rector Thomson, die nog altijd fungeert als censor over vele katholieke bladen en schrijvers. Kardinaal van Rossum. Het staat vast, dat Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum vertrekt uit Wit- tum op Zaterdagmorgen a s. ten hall negen uur, om over België naar Rome terug te keeren. In België zal Z.Eminentie de kloos ters der Eerw. paters Redemptoristen jezoeken, beginnende met dat te Luik. Niettegenstaande het verbazend slechte zomerweer, mag de E. N. T. O. S. zich in een voortdurend druk bezoek verheu gen. Naar het bestuur van E. N. T. O. S ons mededeelt, zal a s. Zondag tegen den namiddag het aantal betalende bezoekers van de E. N. T. O. S. 500.000 bedragen Het bestuur van E. N. T. O. S. en de directie van Hugo Haase's A. G. willen den 500.000sten bezoeker een verrassing schenken, terwijl door de Elka-Watch Cy., Kalverstraat 206, aan dien bezoeker een Elka-horloge als aandenken zal wor den geboden. Bij het hierboven genoemde aantal van een half millioen betalende bezoekers zijn niet gerekend houders van abonne- netskaarten, evenmin de leden van E. N. T. O. S van eere-comité en van de verschillende commissies enz., zoodat het totaal der tentoonstellingbezoeker.' veilig over het millioen gerekend mag wordenr Moord in een kazerne Kapitein Eisenkolb, van de Maria Hilf- tcazerne te Weenen, weigerde gisteren aan zijn oppasser, Jankubovltsj genaamd, verlof om uit te gaan. Deze was daar woedend over en begaf zich 's namid dags naar een bierkroeg nabij de kazer ne, waar hij reeds verzekerde dat men binnen een half uur meer zou hooren. Hij ging naar de kazerne en nam een revolver uit de kamer van den kapiiein vervolgens stiet bij de deur van hel ver trek open waar zich de kapitein met zijn verloofde en haar moeder, de beide gra vinnen Bolza, bevonden. Jankubovitsj schoot op den kapitein en verwondde hem doodelijk. De kapitein schoot terug en kwetste zijn oppasser, die nu drie maal achter elkaar op de verloofde van zijn kapitein schoot, die zwaar gewond in een zonk. De kapitein is kort daarop aan de bekomen wonden overleden. Men beschouwt den moord als. een wraakneming. De hitteplaag in Amerika. De groote droogte en hitte, die sedert 6 weken in de Amerikaansche staten Missouri, Okla- haim, Kansas en Illinois heeischr, duurt nog steeds voort. Sedert veertig dagen is er geen druppel regen gevallen, de temperatuur bedraagt de laatste twaalf dagen tusschen de veertig en vijftig gra den Celsius. De oogst is zoo goed als vernield en het vee sterft bij honder den. De schade wordt reeds op 100 millioen gulden geschat. Uit andere stre ken worden door treinen groote hoeveel heden water aangevoerd, maar men komt nog veel te kort om in de dringen de behoefte te voorzien. De bevolking slaapt in de open lucht. Vooral de kin deren hebben veel van de hitte te lijden. Verschillende mijnen hebben wegens watergebrek het bedrijf moeten stopzet- len, en talrijke branden konden door ge brek aan water niet gebluscht worden. Vanuit Kansas gaat er dagelijks een trein naar het vijftig kilometer ver lig gend gebergte, waar de welgestelde be volking den nacht doorbrengt om 'smor- gens weer naar de gloei-hitte der stad terug te keeren Poging tol moord. Omtrent den moordaanslag op den jachtopziener J. v. d. Kerkhof te Moer gestel, die Woensdagnacht plaats had, schrijft de N. T. Crt. het volgende De oppasser v. d. Kerkhof werd gis terennacht omstreeks 1 uur, op ongeveer 200 Meter van zijn woning plotseling door een kogël uit een revolver in de borst getroffen. Hij stortte ter aarde, (Joch had, na van de eerste schrik be komen te zijn, nog voldoende kracht om, over den grond kruipende zijn wo ning te bereiken. Hier klopte hij zijn kostbaas wakker, die terstond naar Ois- terwijk ging om dr. Verhoeven te halen. Deze kwam oogenblikkelijk en achtte den toestand van ernstigen aard. Hij gelastte, dat hem de H. H. Sacramenten zouden worden toegediend en was van oordeel, dat overbrenging naar het gast huis geraden was. De getroffene had weinig bloedverlies, doch klaagde over ernstige pijnen, terwijl hij verzekerde, de kogel in het rechter schouderblad te kunnen voelen zitten. Dr. Verhoeven is dadelijk per stoom- fiets naar Tilburg gereden om den heer Frits van den Bergh te waarschuwen. Deze stelde zijn automobiel ter beschik king en nadat een 3-tal maréchaussée, daarin hadden plaats genomen, werd naar Moergestel gereden. Terstond werd een streng en uitge breid onderzoek ingesteld. De getroffen v. d. Kerkhof werd ver volgens per auto naar het gasthuis al hier vervoerd, alwaar hij terstond onder geneeskundige behandeling werd gesteld. Men hoopt de kogel te kunnen ver wijderen, doch men is er nog niet zeker van of niet een der longen is geraakt. De toestand van den man is nog levens gevaarlijk. Als vermoedelijk dader is door de maréchaussée te Rucphen een be ruchte »Heikesman< opgepakt. Hij is in Tilburg met den getroffene, die hem als dader aanwees, geconfronteerd, die hem direct herkende, maar deze ontkende. Waterlaarzen. Een zekere heer Kei ler te Munchen heeft nieuwe waterlaar zen uitgevonden, d. w. z. laarzen, waar mede men over het water kan loopen. De uitvinder is voornemens over water van Munchen naar Weenen te wandelen, over het Isar en Donau. Keiler is, met laarzen aan, zelfs niet bang voor stroom versnellingen en beweert iu 3 of 4 dagen te Weenen te arriveeren. Dat zal hem ook wel lukken, Slechts blijft de vraag verticaal of horizontaal. (Visscherij-Crt.) Verbrand. Gistermiddag te ongeveer 2 uur is de 17 jarige J.P. de Laat wo nende Leodwarsstraat te Tilburg, werk zaam op de fabriek Wed. Thomas de Beer per ongeluk in een bak met heet water gevallen, de L was met zijn li chaam op den rand van den bak gaan liggen, iets wat hij niet behoefde te doen, om met zijn handen de temperatuur van het water op te nemen. Ilij sloeg voor over en verbrandde zich over het ge- heele lichaam. Onmiddelijk naar het gasthuis vervoerd is hij daar gisteravond te half elf aan de wonden overleden. Een nieuw Nijmeegsch raadsel. Het >Hbi.* ontving den volgenden noodkreet. >Ik ben eenlgen tijd geleden met eene weduwe getrouwd, die eeue dochter van achttien jaar had. Mijn vader, die mij dikwijls kwam be zoeken, werd verliefd op dat meisje huwde haar en werd daardoor mijn schoonzoon, terwijl mijne schoondochter mijne moeder werd, omdat zij de vrouw van mijn vader is. Eenigen tijd daarna beviel mijne vrouw van een zoon, die omdat hij de broeder van mijne stiefdochter is, de broer van mijn vader is en tevens mijn oom. Mijn stiefmoeder, die als zuster van mijn oom tevens mijn schoonzuster is, werd ook moeder van een zoon, waar door ik een broeder en ik iueens een stiefzoon kreeg. Mijne vrouw is mijn schoonmoeder, omdat de vrouw van mijn vader haar dochter is ik ben de echtgenoot van mijn dochter en tevens haar kleinzoon en aangezien de echtgenoot van de schoonmoeder van één persoon, ook de schoonvader van dienzelfden persoon is, ben ik waarachtig mijn eigen schoonva der. Geef u me raad, wat moet ik doen Mislukte vlucht van terdoodveroordeelden. Te Tobroek in Tripoll zouden twee Bedoeïnen dood geschoten worden.Reeds waren ze met gebonden handen op de strafplaats gebracht, die dicht bij zee is en zouden de soldaten juist vuur geven, toen de veroordeelden zich eensklaps in zee wierpen. Bij deze plotselinge onder dompeling braken de touwen, waarmede zij gebonden waren, waarop beide man nen met krachtige slagen begonnen te zwemmen. De soldaten openden een ge weervuur op de beide vluchtelingen, die weldra door kogels doorboord in de diepte verdwenen. Hun lijken werden later op het strand geworpen. Noodlottig schot van een zevenjarigen knaap. Te Overhetfeld bij Elmpt, België, Echo van het Zuiden sunlight EWAARBORGD NVfRVAliCHT ONDER SCHADELIJKE BEilAMDDEEUH LDEPONEERD,

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5