K. JAN VAN fDELFT. in 71 Provinciaal Nieuws. Waalwijkers, illumi neert allen bij de a.s. Onaf hankeli j kheids feesten. Henri H. van Calker. Hilversum, 20 Aug. 1913. >a a te iche ?en- ;an- ijk, NUMMER 68. ZONDAG 24 AUGUSTUS 1913. 36e JAARGANG. Het zal ongèvdfer fees jaren geleden ivn, dat ik, aange*i dkhen door enkele kunstuitingen vauA bovengenoemden schilder, in dit blad'door een uitvoerig artikel de aandacht öp dezen kunstenaar mocht vestigen. Sindsdien hoorde ik nu/en dan, veel gunstigs over van Dttft's. werk, totdat ik persoonlijk dit weer eeps mocht con- stateeren bij een bezoek onlangs aan zijn artistiek-gestoffeerd atelier, in de mr. aan van Dcyssel's »De groote geesten gaan door den nacht* en zeide, dat Jan van Delft in de allereerste plaats een ernstig werker is, die zelden exposeert. Het eerste juichten zij toe, het laatste werd betreurd. Het gaat nu intusschen anders wor den 1 De entrée van Jan van Delft als kunstschilder in Holland, was eene «joy- euse entrée*, welke, naar ik hoop, aan leiding moge zijn tot meerdere verbrei ding van zijn naam, tot eere ook van Waalwijk van Coothstraat. Deze gang bracht mij op I schilder, die werkelijk s|nê| voor te stellen, eens ir lijke poseeren en wel in Hi trum van kunst en cu maar ook eene plaat: kunstschilders zi(^h bij o-cvestigd. Er werd no- ïhap 76 orme vooruit gedachte, den e bescheiden is, Holland te ex- versum, een cen tuur niet alleen, waar de beste tientallen hebben juist een nieuwe aede ader ONK Til 1ERG EN- 814 Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. kunsthandel geopend, of liever, een zeer bekende kunsthandel verhuisde naar een nieuw pand, en daar, zei ik, moest Jan maar eens heen 1 Ik sprik met den kunst handel af en op zekeren dag arriveerde Jan van Delft met enkele pastel-por tretten in Hilversum. De eigenaar van den kunsthandel, zelf ook schilder, vond van Delft's werk al aanstonds heel fijn en voornaam en gaf het daarom eene eereplaats in zijne verzameling. Onder- geteekende noodigde voor deze gelegen heid een criticus van algemeen erkende bekwaamheid uit, n.l. den Voorzitter van de groote Amsterdamsche kunstschllders- vereeniging St. Lucas, den kunstschilder E. R. D. Schaap, teneinde in De Gooi en Eemlander van 20 dezer een critiek 2663j te schrijven over de geheele expositie. [Ik was benieuwd te vernemen, wat hij zou zeggen van onzen Waalwijkschen schilder, die nog nimmer in Holland uitkwam en die hier nu plotseling ver scheen tusschen zeer bekende namen alsLizzy Ansingh, David Schulmann, E. R. D Schaap zelf, Gerard de Boer, p A. F. Hubeek, E. Baümer, Westerman enz. De critiek is verschenen en met groot genoegen mag ik hier mededeelen, dat Jan van Delft een schitterend figuur maalet onder zijne Hollandsche kunst broeders. Ziehier hoe de heer Schaap, hierbij duidelijk zinspelende op in Hol land nog onbekende schilders als Jan ichep vaa Delft, zijn artikel aanvangt De exposities hier in het Gooi wer den langzamerhand zóó eenvormig, dat men, bij het ontvangen eener uit- noodiging tot bezoek, vrijwel van te voren wist, waar men op onthaald zou worden. Het moge in verband daarmede nog weder eens herhaald worden, dat de schoonste kunstwerken lang niet altijd door de dragers van bekende namen worden gemaakt, im mers de bekendheid is meestal een gevolg van handelstrucs der kunsl- kooperij, en dat een eigen oordeel, gegrond op langdurig onderzoek en studie, de eenige leiding moet zijn bij appreciatie van kunstwerken. Men komt er dan van zelf toe om het Q|* schoone ook daar te vinden, waar de kunsthandel er nooit op attent ge maakt zou hebben en men zal er door bevestigd worden in de overtuiging, dat er absoluut geen enkel verband bestaat tusschen de schoonheid van eenlg kunstwerk en deszelfs handels waarde. Indien de heer Schulmann voortgaat met. telkens weder kleine tentoonstellingen in te richten, ook van werk van hiet minder bekende kunstenaars, en ook vooral van hen, die werkelijk zelfstandig zijnde in hun kunst, hun geloof aan het schoone van den modernen tijd uitspreken, dan kan zijn kunsthandpl een goeden in vloed op de kunstappreciatie in het Gooi gaan uitoefenen. Vervolgens worden de voornaamste Inzendingen met een. enkel woord be sproken, waarbij danyhet»volgende over het werk van Jan van Delft wordt ge zegd I Jan van Delft# toont zich in zijn meisjesportret ejp in het kleine da mesportret een/vaardig conterfeiter. In het portret' van mevr. X. is iets zeer gevoeligsj, ei^ dat van den heer X. geeft blijk van goede waarne ming van karakter en uitdrukking. Weinig in aantal, is ieder woordje dezer critiek göud wiard, te meer waar onbekende r^önen zo<^ gemakkelijk wor den vergeten. In dii geval wa« zulks echter niet mogelijk, want Van Delft's portretten domineered en trekken zeer de aandacht. Dezer dagen er mettf enkele Gooische kunstschilders vertocvetde, gaven allen mij hunne verbazing en over te kennen, hoe iemand, die zóó prachtig werkt, in de onbekendheid bleef? Ik herinnerde Waalwijk, 23 Aug. 1913. Benoeming. Bij koninklijk besluit is benoemd tot Voorzitter der Commissie van advies voor de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk, de heer C. L. Bressers, Lid van Gedeputeerde Staten van Noordbrabant, voorzitter der Don- gensche Leder-industrie-vereeniging te Dongen, thans lid dier commissie. Herrinnering. Heden 23 Augustus, is het juist 10 jaar geleden, dat de roemrijke Interna tionale tentoonstelling voor Schoen- en Lederindustrie en Aanverwante artikelen alhier werd geopend. Wij achten het wel de moeite waard dezen datum van de openiog der meest belangrijke vak- tentoonstelïing die misschien ooit in ons land gehouden werd en die, zooals bur gemeester Raupp van Tilburg nog on langs memoreerde den grooten stoot aan de verlevendiging en uitbreiding der schoenindustrie van Nederland heeft ge geven, even in herinnering te brengen. Onaf'hankelijksheids feesten. Thans kunnen we het officleele pro gramma van de viering der'onafhankelijk- heidsfeesten in onze gemeente op 30 eu 31 Augustus a.s. geven. Zaterdag 30 Augustus. 77a uur. Muzikale rondgang door de gemeente, Fakkel-optocht, Taptoe. 9 uur. Concert der harmonie «Volharding* van Drunen in de kiosk op de Markt, j Wedstrijd in Gevel-illuminatie. Schitterende verlichting der Markt. Zondag 31 Augustus. 12 uur. Matinée door de Liedertafel «Oefening en Vermaak* van Waalwijk en Besoijen in de kiosk. (100 personen) met koper begeleiding. U/2 uur. Groote Sport- en Kinderfeesten. Schietwedstrijden. Veteranen-Voetbalwedstrijd, op het terrein van «Waalwijk Vooruit*. Alles vrij entrée. Muziek der fanfare «Concordia* van Loon-op-Zand. Het programma hiervau luidt als volgt 1. Gymnastiekuitvoeringen 2. Polstokhoogspringen. 3. Kunstrijden voor fietsers. 4. Wedloop met hindernissen. 5. Tonsteken. 6. Jas- en Schoenwedloop. 7. Worstelen te paard. 8. Driebeensloop. 9. Zakloopen. 10. Veteranenwedstrijd voor voetbal. 2 X 20 minuten. Inschrijving blijft geopend tot 25 Augustus. 7 uur. Uitvoering van Nationale lhderen op de Markt door de Liedertafel. 872 uur. Groot Concert door Kon. Harmonie «Euphonia* van Kaatsheuvel. Gevel-illuminatie. Schitterende verlichting der Markt. Uit bovenstaande blijkt dat «Waalwijks Belang* eringeslaagd is, in weerwil van het jammerlijk mislukken van den licht- stoet door gebrek aan deelneming, eene mooie en waardige feestviering saam te stellen. Het lijdt geen twijfel of er zijn een paar mooie en prettige feestdagen a.s. Vooral de illuminatie der Markt belooft iets zeer moois te worden. Het bestuur van «Waalwijks Belang* verzoekt ons de ingezetenen van Waal wijk dringend uit te noodigen, zooveel mogelijk deel te nemen aan den wed strijd in gevel-illuminatie of in elk geval zooveel mogelijk illuminatie aan te bren gen. Wij voldoen gaarne aan dit ver zoek, te meer omdat wij de zekerheid hebben, dat verschillende particulieren zullen illumineeren, niet alleen rondom de Markt, maar zoowel aan den Hoek als aan de Haven. Wij hopen dat eenieder iets zal doen, de eene meer, de andere minderwer kelijk laat elk Waalwijker toonen, dat hij met hart en ziel dit nationale feest wenscht mee te vieren en 't zijne wil bijdragen tot eene schitterende viering in onze gemeente. Want met wat goeden wil kan er voor weinig geld al wat aardigs gedaan worden, zoo zal een slinger van lam pions of vetpotjes tusschen de boomen al zoo'n mooi effect geven en wat zou dat ter lengte van z'n huis voor elk bewoner kosten. Komt Waalwijkers, geeft gehoor aan den oproep van «Waalwijks Belang* en geeft de straten des avonds een schit terend feestelijk aanzien Politiezaken. Komen aanloopen een groote trekhond en donkerbruine spitshond. Inlichtingen aan het bureau van politie. Ongeluk. Gisteren had de schoenmaker C. S. het ongeluk met zijn hand tusschen een snijmachine te geraken, met het onge lukkig gevolg dat twee vingers werden afgesneden. vD. "f- Vaandelwijding. In ons vorig nummer hebben wij het geheele programma van den feestdag ter gelegenheid der Vaandelwijding gegeven. We behoeven daaraan niets meer toe te voegen, alleen kunnen we nog mede deelen, dat de stoet, die ten twaalf uur van 'l Bondsgebouw vertrekt, 22 num mers telt van vereenigingen uit 's-Bosch, Eindhoven, Tilburg, Raamsdonksveer, Udenhout, Zevenbergen, Baardwijk, Kaatsheuvel, Olsterwijk en Dongen, waaronder drie harmonieën. De stoet trekt door de Groote Straat naar 't Hoekeinde, terug door de Nieuwstraat naar Besoijen, Besoijensche Steeg, Pa rallelweg, Burgemeester van der Klok- kenlaan, St. Antoniusstraat tot 2e Zeine en terug naar 't Bondsgebouw. De feestvergadering vangt ten uur aan. St. Petrus-school. Naar men ons mededeelt, zal a.s. Don derdag de nieuwe R- K. Jongensschoo worden ingewijd. Des morgens zal er eerst eene plechtige H. Mis met assis tentie worden opgedragen, welke zal worden bijgewoond door den algemee- nen overste uit Maastricht en de 4 broe ders, die hier het onderwijs zullen geven. Na afloop daarvan zal de plechtige in zegening plaats hebben. Verder verne men wij nog, dat a.s. Maandag in een der lokalen zitting zal worden gehouden, waar de ouders hunne kinderen kunnen laten Inschrijven voor de lessen aan deze school. Maandblad. Door "de Nederlandsche Vereeniging van IJzerhandelaren, waarvan de zetel is te Amsterdam, is het drukken van haar Maandblad, getiteld «Mededeelingen van de Nederlandsche Vereeniging van IJzerhandelaren*, opgedragen aan de Waalwijksche Stoomdrukkerij Antooo Tielen. W.B. Verloren. Toen hedenmorgen een woonwagen door onze plaats kwam gereden, viel uit den wagen een beurs met geld. Door de groentenhandelaar v. D. uit Drunen werd deze later gevonden. De eige naar die spoedig zijn verlies bemerkte toog op onderzoek uit, met het gevolg dat hij den vinder weldra ontmoette. Deze wilde echter het geld zoo maar niet afgeven. Toen de politie kwam en de bewoner van den woonwagen bewij zen kon, dat het zijn geld was, kreeg hij zijn beurs met f 50 terug. Circus Wilke. Onze gemeente krijgt binnenkort be zoek van het bekende circus «Wilke.* Ziehier wat het «Deventer Dagblad* hier omtrent schrijft In een ongelooflijk korten tijd is de formidabele circustent van den heer Paul Wilke op het Groote Kerkhof verrezen en gisteravond was het circus reeds tot den nok gevuld met toeschouwers. Met een vlot gespeelden marsch en een ou verture opent de circuskapel een wer kelijk verdienstelijk ensemble. Dan treedt mile Davis op, parforcerijderes zonder zadel, die al dadelijk een allergunstlgsten indruk maakt, door de zekerheid waai- mede ze haar evoluties verricht. Volgt de tandemschooldan Renz het steiger- paard en Boy het springpaard. De heer Oswald geeft met deze paarden staaltjes van dressuur, zooals ze niet in het eerste het beste circus vertoond worden. T^he three Arley's vragen nu de aan dacht voor hun geweldige verrichtingen. Da kleinste maakt o. a. acrobatische toeren aan langen ijzeren staaf, die door den sterksten van het drietal in balans gehouden wordt. Het is een tikje hui veringwekkend en we zijn blij, wanneer de jonge acrobaat weer op de circus- vloer staat, al toont de zekerheid van iet optreden aan, dat de drie Arley's niet vervaard zijn voor een beetje- Een prachtig nummer is de acroba- tiche dubbele Jockey-act, uitgevoerd door de heeren Transfield en Scarition. Of het in die internationale namen zit weten we niet, maar die twee heeren schijnen wel aan geen zwaartekrachtwet onderworpen te zijn. Zóó duikelen ze over hun ren nende paarden, zoo zweven ze door de lucht, om dan weer op den grond en dan weer op de ruggen der dieren al- erlei halsbrekende, bewonderlngwekken- de staaltjes van kracht, geoefendheid en tegenwoordigheid van geest te demon- streeren. Het zijn de Javaansche acrobaten Sandi Siwil en Amat, die te zien geven wat op het gebied van lenigheid en vlugheid nog méér bereikt kan worden, en daarom ïeeten ze „de Bllksemacrobaten.* En dit is nu eens geen Aufschnelderei,* want wie, die deze jonge menschen in hun glinsterende zijden pakjes door en over elkander zag schieten, wie die de glad heid en behendigheid van deze drie Ja vaantjes heeft gezien, zal nog een oogen- blik hebben kunnen lachen om den stou ten term «Bllksemacrobaten* Als ze met hun drieën op elkander staan en ze schieten plotseling naar den grond, dan is het werkelijk een oogenbllk of een blinkende bliksemstraal uit den nok van de tent komt. Een daverend applaus hebben ze dan ook gehad. De heer Wilke Jr. heeft bewondering doen ontstaan voor zijn dresseerkunst. Men zie hoe hij omgaat met zijn paarden om ook maar heel even te beseffen wat er inderdaad onder dresseerkunst te ver staan is. Wat hier vertoond wordt, lijkt zoo eenvoudig, omdat alles zoo zonder aarzeling geschiedt. De paarden schijnen te gehoorzamen aan een onzichtbaren wil..en dat is het resultaftit van een langdurig geduldig zich vertrouwd maken met alle persoonlijke eigenschappen van de fraaie dieren, die hier voor hun mees ter succes oogsten. Noemen we nog mile. Helena «la reine du fil de fer,< die wandelt over* een koord, even gemakkelijk als wij over de Schipbrug de heer Georgie met «Soll- man* en de Schotsche colli's de aardi ge clowns Hypo'it en Pol. en Manoio en Babusie die 't publiek doen schudden van 't lachen en dan de allerdolste, allergroot ste attractie van het keurige programma The 7 Rowlaods, die met hun jachtwagen in wilden galop door den circus rijden, waarbij uitmunt de lange groom met zijn Hulstkamp'-oude-jenever-gezicht, telkens ongelukken krijgend, maar door de wijze waarop hij zich weet te redden den in druk gevend, dat dit alles slechts „Spiel* voor hem is. Een werkelijk succes, dit begin. heeren Zangers Hedenavond groote algemeene repeti tie van de Liedertafel Oefening en Ver maak, in de zaal Musis Sacrum. Ook heeren muzikanten moeten hedenavond ter repetitie komen. Prov. Centtale- Sedert geruimen tijd is een zeer be langrijke finantieele combinatie, waarin o. a. wordt deelgenomen door de grootste nationale handelsonderneming van ons land, bezig met de voorbereiding van plannen om in den Noordwesthoek onzex provincie, aan het Hollandsch Diep een reusachtige industrleele onderneming te stichten. Daartoe heeft zij zich het recht van koop verzekerd van ongeveer 30 hec taren grond, aan genoemd groot vaar water gelegen, onmiddelijk nabij de groote spoorwegbrug. De jndustrie, die daar zal gesticht worden, zal ten deele bestaan uit reus achtige fabrieken van giet-cokes. Zooals men weet, worden deze cokes uit steenkool gestookt. Het daarbij vrijkomende gas gaat ver loren. Nu neemt men in zeer ernstige overweging de te stichten electrische centrale te bouwen iD de onmiddelijke nabijheid van bedoelde cokes-ovens, met de bedoeling de ketels te verwarmen door het gas, dat anders niet benuttigd„wordt. Natuurlijk zullen ook reserve-inrich tingen worden gemaakt, voor het ge val de verwarming met gas om eenigerlei reden zou stop vallen. Het gevolg van een en ander zou zijn dat de electricitelt aan de provincie een minimum-prijs zou kosten en dan ook tegen minimum-prijzen zou kunnen wor den geleverd. Nadere bijzonderheden, ook van finan- cieelen aard, mogen wij vooralsnog niet mededeelen. Wel willen wij zeggen, dat het denk beeld den ontwerpers er van tot groote eer, Noord-Brabant tot groot voordeel zal strekken. Wij voegen erbij, dat het aantal aan vragen, om electriciteit door de grootin dustrie gedaanenorm is, zoodat de cen trale nu reeds zeker dubbel zoo groot zal moeten worden als eerst het plan was. (Avondst.) Invaliditei tswet. Wij gelooven dat het dienstig is nog eens duidelijk uiteen te petten, wie en hoe men in 't bezit komt van de rente die de invaliditeitswet toekent. Men leze daarom 't volgende met aandacht Volgens de Invaliditeitswet komt aan personen mannen en vrouwen die op 3 December 1913 zeventig jaar of ouder zijn, een rente toe van f 104 per jaar, die in wekelijksche termijnen van f 2 aan de postkantoren zal worden uitbetaald. Om voor zulk een rente in aanmerking te komen, is echter noodig het voldoen aan^bepaalde voorwaarden, waarvan de voornaamste is, dat men in het tijdvak van 3 December 1903 tot 3 December 1913, ot wel in het tijdvak van 10 jaren, dat onmiddellijk vooraf ging aan het berelkeD van den leeftijd van 70 jaar, ten minste in 156 weken loonarbeid heeft verricht, tegen een loon van niet meer dan f 1200 per jaar. Weken in dat tijdvak, waarin de arbeid door ziekte werd onderbroken, tellen, onder zekere voorwaarden, voor het ge heel of voor een deel mede als weken, waarin loonarbeid werd verricht. Heeft ieder van twee echtgenooten aanspraak op een rente, dan bedraagt ieders rente f 1,50 per week. Onder «loonarbeid* wordt niet alleen vaste arbeid verstaan. B.v. ook de losse arbeider, die één dag in de week werkte de vrouw, die een enkelen dag in de week arbeid in dienst van een ander verrichtte, worden geacht, in die week «loonarbeid* te hebben verricht. De rente moet worden aangevraagd door invulling van een formulier. In iedere gemeente zijn personen aange steld, om bij die invulling behulpzaam te zijn. Het formulier wordt opgezonden naar een Commissie «Rentecommissie* genaamd, die voor verschillende ge meenten gezamelijk is ingesteld en die over de toekenning der rente adviseert aan de Rijksverzekeringsbank te Am sterdam, door wie ten slotte de beslis sing wordt genomen. Van hare beslis sing is beroep op den Raad en den Centralen Raad van Beroep. Ieder, die aanspraak op een rente meent te kunnen makenf wordt thans in zijn eigen belang geraden, zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen bij een der personen, in de gemeente, waar hij woont, aangewezen om bij tie invulling van het formulier behulpzaam te zijn. Een lijst van die personen, ligt voor een ieder ter inzage op de gemeente secretarie en op het postkantoor (ook op de bijkantoren.) Indien hij zich tot zulk een persoon wendt zal deze hem zeggen wat hij te doen heeft. Ook kan hij een formulier van aan vrage gaan halen op een postkantoor of een bijkantoor, op een gemeente secretarie of bij een der evenbedoelde personen en dat zelf invullen of doen invullen. Hij moet het ingevuld formu lier dan opzendeD naar den Secretaris der Commissie, waaronder zijn woon plaats behoort. Wordt op zijn*verzoek guostig beschikt, dan zal hij voor de eerste maal op Dinsdag 9 December a.s. de hem toekomende rente aan het postkantoor kunnen afhalen. De Tilburgsche Tentoonstelling. Men meldt aan de «Msb.* Niettegenstaande de Tentoonstelling nu reeds ruim 2 maanden is geopend, blijft het bezoek vrij regelmatig. Gelijk reeds vermeld is, werd de expositie met 2 weken verlengd en duurt thans voort tot 2 September. Ook deze laatste da gen schijnt de Tentoonstelling hare vol le aantrekkelijkheid te hebben behouden en komt het groote publiek nog gaarne naar Tilburg. Alhoewel verschillende factoren dit jaar medegewerkt hebben de talrijke ondernemingen niet te doen slagen in hoofdzaak wel het kille, regenachtig weer zal, naar wij uit de beste bron vernemen, de Tilburgsche Tentoonstel ling met gunstige rusultaten eindigen. Zooals men weet, ontvangt de Tentoon stelling van de gemeente Tilburg f 10.000 subsidie, terwijl de Provincie haar f 5000 heeft toegezegd. Deze subsidies, in hoofd zaak gegeven om de hooge kosten te dekken van de afdeeling kunst en on derwijs en de meerdere kosten die eene concurrentie van de verschillende Ten toonstellingen dit jaar noodig maakte, worden echter eerst uitgekeerd indien het bedrag werkelijk noodig zoude blij ken. Door grooten ijver en vooral zuinig beheer, is het comité er in geslaagd niet boven dit bedrag te gaan en zal vermoedelijk de subsidie der Provincie niet eens geheel behoeven te worden verbruikt. De Tilburgsche burgerij en ook de talrijke exposanten, waarvan verschillen den gunstige resultaten hebben gehad, hebben dan ook gemeend een spontane hulde te moeten brengen aan het hoofd comité der Tentoonstelling. Daarover zijn reeds eenige vergaderingen gehouden, doch de resultaten zijn nog niet bekend. het Zuiden e. 7 UOT

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9