Tweede BlacL Abonneert U op dit blad. Provinciaal Nieuws. Waalwijkers, illumi neert allen bij de a,s. Onafhankelijkheids feesten. WB. Ge NUMMER 69. DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1913.36e JAARGANG. 5158 Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en e v e n goedkoop kunt vinden. 8651 W. B. Waalwijk, 27 Augustus 1913. Jubilè Soeur Rosalia. Het programma der feestelijkheden bij gelegenheid van 't jubileum van Soeur Rosalia hebben reeds we reeds vroeger medegedeeld, alsook dat de officieele viering en aanbieding der cadeaux, die werkelijk waardevol zijn, plaats zal hebben op Zondag 7 September, als wanneer ook de verschillende vereenigingen hulde bieden en receptie gehouden wordt. Bij dit heugelijk feest zullen de Eerw. Zusters de kinderen niet vergeten. Op verzoek van de Eerw. Overste deelen wij hierbij mede en verzoeken de ouders hiervan goede nota te nemen, dat alle schoolgaande kinderen uitge- noodigd worden op Woensdag3 Septem ber a.s. des namiddags ten 2 uur bij de eerw. Zusters, om dan het gouden jubileum voor alle kinderen te vieren. Eerste H. Mis. In de parochiekerk van St. Jan Baptist droeg Zondagmorgen de WelEerw. heer Ant. Verwiel voor het eerst zijne plech tige H. Mis op in zijne geboorteplaats. Gedurende de H. Mis, die door zeer vele geloovige werd bijgewoond en voor welke gelegenheid de kerk luisterrijk was versierd werd de neomist bijgestaan door de Weleerw. heeren P. Kluijtmans en A. van Sambeek, kapelaans, terwijl de Weleerw. heer P. v. Oorschot als ceremoniares fungeerde. Na het Evangelie besteeg kapelaan van Sambeek den kansel om in welgekozen woorden den celebrant en zijne familie, alsook de parochie te feliciteeren en de hooge waardigheid en het geluk des priesters te schetsen. Wij voegen onze felicitaties bij de vele die den jeugdigen priester op dezen heugelijkeo dag van tal van zijden ge werden. Onhankelijkheidsfeesl. 't Is zooals altijd en overal, hoe meer het feest nadert, hoe meer animo. Buurt- commissies worden opgericht, gecollec teerd voor straatverlichting. In elke buurt hoor men van plannen. De markt, die door Waal vijks Bhlang wordt geïllumineerd, beloott schitterend te worden, terwijl tal van particulieren eene mooie illuminatie aan hunne huizen aanbrengen, 't Belooft dus wel zeer schitterend uit te zien een eenig mooi feest te worden. Het volledig programma is saamgesteld zal dezer dagen aan de huizen der ingezetenen worden aangeboden, of is bij den secretaris van W. B. verkrijgbaar. Wij noodigen alle ingezetenen namens W. B. uit te vlaggen en onzerzijds voegen we er nogmaals eene aansporing bij om zooveel mogelijk te illumineeren of aan den taptoe Zaterdagavond met lampion en fakkel deel te nemen. Deze wordt opgesteld in de St. Antoniusstraat ten halfacht en ook reclame- en andere transparanten zullen zeer welkom zijn. Winkeliers hebben nu bij het bezoek van duizenden vreemdelingen eene mooie gelegenheid voor doeltreffende reclame. Men zorge vooral voor mooi verlichte étalages. Behalve de illuminatie der Markt zal ook daar nog eene prachtige fontein worden opgesteld, welwillend aangebo den door de Waterleiding Mij. de Lang straat. Zal dit overdag met rots en bloemen eene mooie versiering geven, 's avonds met verlichting in verschillende kleurschakeering belooft dit een feeëriek effect te maken. Wij geven, vooral voor de vreemde lingen,* nog een kort programma: Zaterdag 30 Augustus. 7'/2 uur 's avonds. Muzikale wandeling, Fakkeloptocht, Taptoe. Na afloop plm. 9 uur Concert der Harmonie >Volharding* te Drunen in de kiosk op de Markt. Wedstrijd in Gevelverlichting voor particuliere gebouwen. (Beoordeeling der jury). Schitterende illuminatie der Markt. Zondag 31 Augustus. 's Middags 12 uur. Groot Matinee der Liedertafel Oefening en Vermaak* van Waalwijk en Besoijen. (Plm. 100 zangers) met koper-begeleiding. Namiddags 1V2 uur. Op het Voetbal terrein van W. V. (Vrij Entrée). Groote Sport- en Kinderfeesten, Schietwedstrij den, Veteranen-Voetbalwedstrijd. Deze wedstrijden worden opgeluisterd door de Fanfare >Concordia* van Loon- opzand, die na afloop met muziek naar de Markt trekt. 6'/2 uur. Uitvoering van Nationale Liederen door de Liedertafel »Oefening en Vermaak*. van Waalwijk en Besoijen. 8 uur. Groot Concert der Koninklijke Harmonie ïEuphonia* te Kaatsheuvel, Gevel-illuminatie, Schitterende Feestver lichting der Markt. St. Petrussckool Morgen heeft de plechtige inwijding der nieuwe St. Petrusschool, R. K. school voor jongens, in onze parochie plaats, de aanmelding der leerlingen is reeds geschied en a. s. Maandag beginnen de lessen. Wij willen vandaag dan met onze le zers een kleine wandeling door deze prachtige school maken, welker inrich ting op elk gebied uitnemend is. Wij kunnen ons verslag niet beter beginnen dan te herhalen wat 't geen onze ZeerEerw. h er Pastoor Brans, 1.1. Zondag op deD kansel zeide bij de mededeelingen, die hij omtrent inwijding en opening dezer school te doen had. ZEerw. wees op het voorrecht van het katholieke Waalwijk thans eene derge lijke school te bezitten. Hulde brengende aan heeren onderwijzers voor hetgeen zij doen als opvoeders der jeugd, voegde ZEerw. erbij, dat die heeren onderwijzers, al zouden ze het ook willen, niet kunnen geven wat wij katholieken verlangen. Wij verlangen specifiek katholiek onder wijs, godsdienstleer, bijbelsche geschie- denie, in 't kort het geheele onderwijs door katholiciteit doortrokken en dat mogen heeren onderwijzers van 't open baar onderwijs niet geven. Hij bracht hen gaarne hulde en beloofde hen waar mogelijk zijn steun. Ik heb zoo eindigde onze pastoor, uw financieelen steun niet gevraagd, verleen mij daarom uw moree- len steun laat uwe kinderen van dit katholiek onderwijs profiteeren dan ligt hier voor 't katholiek onderwijs, dat ge geven wordt door de broeders uit Maas tricht, die als uitstekende onderwijzers bekend staan en de beste plannen heb ben voor onze school, eene mooie toe komst open.* Ziedaar wat ZEerw. zegde. Ziedaar de grondslag voor het stichten van deze St Petrusschool, het geven van speci fiek katholiek onderwijs in onze parochie. Hoe de woorden van den pastoor be grepen zijn, moge blijken uit 't feit, dat veel meer kinderen ter inschrijving zijn aangeboden dan geplaatst konden worden en velen teleurgesteld afgewezen zijn moeten worden. niet minder een hulde brengen aan den mllden schenker, den heer P. W. H. Wijten, aan wien deze katholieke onder- wijs-instelling zooveel te danken heeft, terwijl wij de hoop uitspreken dat deze school degelijk onderwijs moge geven tot heil van kerk, maatschappij en ge meente, waaraan wij niet twijfelen. Vaandel wijding. er en en De St. Petrusschool maakt een monu mentalen indruk en geeft direct de idéé van degelijkheid in elk opzicht, zoowel wat bouw als iarichting betreft. Jammer is 't dat een dergelijk mooi gebouwd zoo achteraf is moeten worden gebouwd. Voor den hoofdgevel is eene prachtige ruime speelplaats aangebracht, waarvan een gedeelte overdekt. Het front bevat bovenin een nis met beeld van den patroonheilige St. Petrus; mooie flinke ramen, prachtige eiken deu ren, geven 't hoofdfront een degelijk en vooral eenvoudig aanzien, passende hij de bestemming van 't gebouw. Men ziet direct dat nogslechts een deel van't ge- grojecteerde is afgewerkt en een vleugel op verlenging wacht. Door den hoofd ingang komen we in eeDe ruime vesti bule, waarin ter zijde een spreekkamer en verder een hardsteenen trap, omge ven met ijzeren ballustrade naar boven voert. De corriders onder en boven zijn allen van mozaik, omgeven door mooie ge kleurde tegels, terwijl de bovendeelen der ramen, die in den dag uitkomen, overal behalve in de schoollokalen, van gekleurd glas zijn. Boven en beneden zijn drie ruime schoollokalen, alle ±8x8 M., aanslui tende op de ruime gangen, waar kap stokken met nummers zijn aangebracht. Overal en in alles ziet men dat van alle moderne gemakken en voordeelen van den tegenwoordigen tijd is partij gebroken en vooral voor de hygiene, voor een schoolgebouw van zoo groot belang, is bijzonder zorg gedragen. Ruime lichte lokalen, veel en goede ventilatie, closets en urinoirs met waterleiding, de nieuwste en beste schoolbanken der bekende firma Kooijmans-Mes uit Wychen, kortom de school maakt vooral als school, den allerbesten indruk, ter wijl ook 't gebouw zelf den ontwerpers en leiders, de heeren Jos. van Ree en H. C. Meulkens alle eer aandoet, en den aannemer den heer Ant. Treffers zeer zeker lof toekomt. Aan het eind van dit kort verslag mogen wij het Kerkbestuur met zijn president, onzen geachten pastoor Brans van harte gelukwenschen met de tot standkoming van dit grootsch werk en De feestelijkheden, Zondag 1.1. bij ge legenheid der vaandelwijding van het R. K. Lederbewerkersgilde, mogen in alle opzichten geslaagd heeten. 's Morgens ten half zeven uur kwamen de leden van het Lederbewerkersgilde en St- Prlsca in het Glldenbondsgebouw, van waaruit het nationale dundoek wap perde, bijeen. Stoetsgewijze begaf men zich daarna naar de parochiekerk van St. Jan Baptist, waar eene H. Mis werd opgedragen. Na de H. Mis hield de WelEerw. heer Kluijtmans, Adviseur der vereeni- ging een keurige toespraak. In zijn rede wees hij op de groote beteekenis van den dag en op de ver plichting die de leden zich opleggen nl. het vaandel trouw te-blijven. Daarna had eene generale H. Com munie plaats. Des morgens ten half twaalf uur kwamen de deelnemende vereenigingen in den R K. Gildenbond bijeeD. Het gebouw was keurig met groen en bloemen versierd. Vooral het podium, waar het portret van Z. H. den Paus tusschen bloemen en groen was aange bracht, zag er smaakvol uit Het nieuwe vaandel is beslist een kostbaar stuk werk. Bovenaan zijn de beeltenissen van de patroonheiligen St. Chrispijn en Chrispinianus aangebracht eu daaronder aan de eene zijde het wapen van Waalwijk en aan de andere zijde dat van Besoijen. Tegen 12 uur werd de stoet opgesteld welks volgorde als volgt was 1Pauselijke en nationale vlag. 2. Versierde fietsen. 3. Harmonie Sophia's Vereeniging Loonopzand. 4. Schildersgilde 's Bosch. 5. Meubelmakers en Stoffeerders, 's Bosch. 6. Metaalbewerkers, 's Bosch. 7. Losse werklieden en magazijn bedienden. 8 Diverse vakken, Tilburg. 9. Gilde der Lucifersindustrie Eind hoven. 10. Post-, Telegraaf- en Telefoon- beambten, Eindhoven. 11. Hoepelmakers, Raamsdonksveer. 12. R.K. Gildenbond, Udenhout. 13. R.K. Gildenbond, Zevenbergen. Hierachter hadden zich ook geschaard de niet-leden leerbewerkers uit 's Bosch wier vereeniging niet vertegenwoordigd was door een vaandel. 14. R. K. Lederbewerkers-arbeiders bond. Hierachter hadden zich geschaard de Lederbewerkers uit Kaatsheuvel, Loon opzand, Baardwijk, Oisterwijk, Dongen en andere plaatsen wier vereeniging niet was vertegenwoordigd door een vaandel. 15. Lederbewerkersgilde, 's Bosch. 16. R. K. Lederbewerkersgilde Tilburg. 17. Vaandel R. K. Gildenbond, Waal wijk. Hierachter liepen a Typografen. b Kleermakers. c Bouwvakken. d Diverse vakken. 18. Harmonie R. K. Gildenbond van Waalwijk-Besoijen. 19. St. Prisca, Waalwijk-Besoijen. 20. Vaandel R. K. Lederbewerkers gilde Waalwijk-Besoijen. 21 R. K. Lederbewerkersgilde Waal wijk-Besoijen. 22. Harmonie der Jongens-Congregatie Drunen. 23. Pauselijke en Nationale vlag. De stoet trok door de Groote straat naar het Hoekeinde en terugkeerend door de Nieuwstraat en Groote straat Daar Besoijen, vandaar door de Besoijen- sche Steeg en Spoorlaan naar de 2e Zeine der St. Antonius-Parochie, vervol gens door de Stationstraat terug naar het Bondsgebouw. Daar aangekomen, schaarden de deel nemers zich met hunne vaandels in een cirkel voor den ingang. De Voorzitter der feestvierende vei- eeniging, de heer Fr. Passier, sprak daar de menigte toe. Hij wees op de grootei waarde van een dergelijken propaganda- tocht, welke niet heeft kunnen nalaten grooten indruk te maken op de menigte. Hierna gingen allen uiteen. Des namiddags ten half vijf uur had in het versierde Bondsgebouw eene feest vergadering plaats. Door de Voorzitter werd deze drukke bijeenkomst, waarbij vele genoodlgden tegenwoordig waren, o.a. de burgemees te i s van Waalwijk en Besoijen, met den christengroet geopend. Daarna wees hi nog eens op den grootschen vaandelom gang van hedenmorgen en bracht danlc aan allen die tot bet welslagen daarvan hadden bijgedragen. Daarna werden door de Harmonie van den R. K. Gildenbond en door de Lie dertafel eenige nummers ten gehoore - gebracht die een luid applaus ontlokten. 1 Alsdan beklom de WelEerw heer F. Franken, kapelaan te 's Bosch en Bonds- adviseur van de Post-, Telegraaf- en Telefoonbeambten, het podium. Spreker begon met te zeggen dat hij feitelijk met zich zelf verlegen staat. Nadat groote mannen uit alle oorden des lands, reuzenfiguren in de actie, als dr. Poell, Donders, Mutsaers, rector Bult en nog meer andere groote namen waren aangezocht om de vaandelrede te komen houden, kom ik, een klein nietig persoon, klein in alles, omdat die groote mannen verhinderd zijn. Met blijdschap heeft hij de uitnoodiging aangenomen omdat hij daardoor een bewijs kan geven hoezeer hij sympathiseert met de R. K. Organi satie wetend dat die organisatie een dam opwerpt tegen het steeds voortwoeke rende socialisme. Vervolgens brengt hij een eeresaluut aan al die strijdbare mannen die zich niet schamen om zich achter hun vaandel te scharen. Neen, zij zijn katholiek niet alleen in de Kerk, zij zijn katholiek op straat, in de fabriek, overal Hulde brengt hij aan die mannen die, nadat zij reeds eerst de hitte van den dag hebben ge dragen, daarna zich oog geheel geven aan de organisatie om deze groot te maken. Zulke mannen dwingen eerbied af. Hierna wijst hij er op dat alle strijd iD de vereeniging onderling verre moe ten blijven. Ieder voor zich moet de eigenliefde uit zich bannen, de ingeno menheid met zichzelf ver van zich stoo- ten. Men moet bedenken dat niet ieder een president kan zijn, dat niet iedereen aan de bestuurstafel kan zitten. Jaloersch- heid onder de leden mag niet bestaaD, dat brengt tweedracht en tweedracht is de schuld dat eenmaal krachtige orga nisaties terug zijn gebracht tot kwijnende vereenigingen. Het kleinzielig gedoe moet verre van ons blijven. Een van ziel, een van hart in voor- en tegenspoed, dan eerst hebben wij een sterke burcht die onze vijanden wel kunnen bestrijden, doch niet innemen. Trouw moeten wij blijven aan het Vaandel, trouw aan het Vaderland, trouw aan de Kerk. Met huivering en ontzetting denken we terug aan de dagen van Februari 1903, toen door de woelingen van het socialisme een schok door Nederland ging-- Die vijand is toen wel verslagen doch niet vernietigd. Steeds driester steekt hij het hoofd op. 20.000 socialisten wer- cen weer om den werkman tot zich te krijgen. Vooral ook op ons geliefde Zuiden hebben zij het gemunt. Zij zullen onze werklieden echter niet in hunne warnetten vangeD. Een eed van trouw hebben zij thans aan hun vaandel afge legd, een eed ook van trouw aan Oranje, trouw aau het Vaderland en trouw aau de Kerk. Trouw ook aan onze geliefde Koningin Wilhelmina. Een luid applaus was de dank van de vergadering voor de prachtige rede. De WelEerw. heer Kluijtmans dankte sprekei en zei dat hij hem voortaan onder de groote mannen van de actie rangschikte en riep hem een spoedig tot weerziens toe. Hierna werd door al de aanwezigen het Vaandellied gezongen onder bege leiding van de Harmonie. De heer Houben, als Voorzitter van hst Comité der Kath. Sociale Actie van het. Diocees 's Bosch het woord nemend, bracht dank aan de mannen die door de lange straten van Waalwijk en Besoijen hun vaandel durven volgeD. Dat deed het katholieke hart goed. Volgt dat vaandel trouw en in alle omstandigheden, dan zal de godsdienst in uw harten bewaard blijven. De ZeerEerw. heer Brans, pastoor van de parochie St. Jan Baptist bracht dank aan den WelEerw. heer Kluijtmans die dag en nacht heeft gewerkt om dezen dag zoo schitterend te doen slagen. De Voorzitter van den R. K. Gilden bond, wenscht, alvorens de vergadering wordt gesloten, zijn hart ook lucht te geven, want bij het zien van den groei dezer vereeniging trilt zijn hart van vreugde. Het is 8 jaar geleden dat hij een poging waagde hier een vakver- eeniging op te richten van lederbewer kers 2 maal was die poging reeds mis lukt. Toen, met hulp van den WelEerw. heer Hordijk en den heer Herboldt te 's Bosch, gelukte het en 28 leden traden toe en zie nu na 8 jaar Is dat ledental meer dan 20 X 28 sterk geworden. Hij dankt allen voor het welslagen van het feest en spoort alle aanwezigen aan te werken voor hunne vereeniging. De heer Passier, voorzitter van de Lederbewerkers vereeniging zegt dat met genoegen op dezen dag mag worden teruggezien. Hij dankt den Eerw- Adviseur voor de vele moeite die hij zich heeft getroost voor het welslagen van 4ezen schoonen dag en sluit hierna de vergadering. Nationale Kleederdracht. Ter gelegenheid der Onafhankelijk heidsfeesten en het bezoek van H. M. de Koningin te Amsterdam, zal in Sep tember o. m, eene tentoonstelling van nationale kleederdracht gehouden worden De typische schoenmaker Frans van Delft, algemeen bekend onder den naam van »de Spin* is uitgenoodigd, in z'n werkpakje, met het oude schootsvel voor en met z'n werkstoeltje zich voor enkele dagen naar Amsterdam begeven, om als levende inzending en als model van het verdwijnend type der ouderwetsche schoenmakerij, aan deze exppsilie deel te nemen. Door een auto gedood. Men meldt uit St. Michiels-Gestel Zondagnamiddag circa 2 uur is hier een ongeluk gebeurd dat een menschen- leven gevorderd heeft. Antje Vervoort, eene 50-jarige ongehuwde vrouw, die zich naar de kerk voor het lof wilde begeven, hoorde, terwijl zij op 't tram pad was, signalen geven. Vermoedend dat de tram in aantocht was, ging zij uit 't trampad op den weg bij de Openb. School en werd direct gegrepen door eene auto vau den heer Verhagen te Heusden, waarouder zij dood werd uit gehaald. Mr. L. Sassen, Rechter in de Recht bank te Amsterdam, die kortelings na het ongeval passeerde, elastte over brenging van het lijk naar de justitie te 's Bosch, die reeds enkele uren nadien hier verscheen om onderzoek in loco in te stellen. P. C. BAARDWIJK. Zondag hield dehaudboog- schutterij „Eendracht maakt macht* haar jaarlijkschen wedstrijd om het koningschap. Va een hardnekkigen kamp bleef C. Maas overwinnaar. Onze liedertafel /Pot bloei der Toon kunst* zal 7 Sept. eeu plezierreisje naar Breda maken. De heer Fooij is aan de gemeen schappelijke school te Gemonde benoemd tot onderwijzer. HEDIKHUIJZEN. Bij Kon. Besluit ia benoemd tot Burgemeester de heer J. M. A. van Bokhoven. De heer van Bokhoven was tot dusver gemeente-ontvanger. SPRANG. De heer G. Maatjes heeft voor zijn benoeming tot ouderwijzer aau deChr. School alhier, bedankt, terwijl een benoeming te Alfen a. d. Rijn door hem is aangenomeu. Ook zij die door den Militieraad wa ren ongeschikt verklaard hebben alhier aan zegging gekregen om deel te nemen aan de lotiog. Voor onze gemeente zal die plaatB hebben Woensdag 10 Sept. a.s. 's morgens ten 8'/2 uur ten raadhuize te Kaatsheuvel. OAPELLE. Onafhankelijkheidsfeest alhier op Donderdag 28 Augustus 1913. PROGRAMMA 9P'/2 uur. Opening van het feest door klokgelui. 9'/2 uur. Kinderfeest. 1 uur. Riogrijderij voor versierde dogcar- ren, tilbury's enz., los te paard en versierde fietsen. Daarna volksspelenMustklimmen, Zak- loopen, Sprietloopen, Eierloopen, Tonsteken. Na afloop prijsuitdeeliug. Ringrijderij eu Volksspelen worden opge luisterd door een muziekcorps. 7 uur. Uitvoering te geven door de ge mengde zangverenigingen „'t Rozeokuopje* te Capelle en „Hallelujah* te Vrijhoeven- Cappel. (Directeur de heer L. A. Kooien.) Programma 1. Wilhelmus van Nassauwe, (Oude toon zetting) Oldeman. 2. Oranjelied, Kriek. 3. Nederiandsche vlag, Kolkman. (Nos. 1, 2 en 3 „Hallelujah* en ,/fc Rozen knopje.*) 4. Bijenliedje, Roeske. 5. Sneeuwklokjes, Zijderlaan. (Nos. 4 eu 5 Concours Moercapelle le prijs 3e Afd. /,'t Rozenknopje*. 6. Neerlands helden, Van 'i Kruijs. 7. De Waterlelie, Anna Stibbe. (Nos. 6 en 7 Concours Birendrecht 3e prijs 2e Afd. „Hallelujah.* 8. Sterrennacht, Storch. 9. Woudgedachten, Abt, (Nos. 8 en 9 „Hallelujah* eu 't „Rozen knopje.' 8 uur. Concert te geven door het konink lijk muziekgezelschap „Euphonia* te Kaats heuvel. (Directeur de beer M. A. van Beur den.) Programma 1. Unter dem Siegesbanner, F. van Blou. 2. Ouverture Zampa, E. Herold. (le prijs Concours 's-Bosch, Afd. uitmun tendheid. 3. La Joive, Fantaisie, T. Halevy. (Le prijs Concours 's-Bosch, Afd. uitmun tendheid. 4. Die Grüfenberger, Walzer, üungl. 5. Florentrer Marsch, J. Fucik. 6. Ouverture Fantastique, A. Govaert. 7. L'Aurore, Walzer, Faust. 8. Ohé, Ohé, Hop la, Bosc. 9. Neerl.indsch vreugd, Marsch, M. J. H. Kessels. Schitterende Verlichting vau het Terrein, Bengaalsch Vuurwerk, Verlichting Binnen- De Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5