Nummer 70 Zondag 31 Augustus 1913. 36e Jaargang. 1. Tweede Blad. f f SUNLIGHT De opening van het Vfedespaleis Landbouw, Gemengd Nieuws BINNENLAND. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. SUNLIGHT Reeds lang voor twee uur begon zich de groote rechtzaal,* waar de plechtige Inwijding van het Vredespaleis zou worden voltrokken, geheel te vullen met een aanzienlijk gezelschap dames en heeren, van wie laatstgenoemden meeren deels het ambtscostuum droegen, ver sierd met de hun verleende ordeteekenen, terwijl aan het geheel luister werd bij gezet door de dames in fraaie zomer- wandeltoilletten. Cordonnier, de bouwmeester van het Vredespaleis, droeg het costuum van lid van het Institut de France. Tc 10 min. over half drie kwamen onder diepe stilte de Koningin en de Prins binnen, terwij Anton Averkamp's a capellakoor het Wilhelmus van Nassaue in oude toon zetting aanhief. Achter de Vorstelijke personen volgden Carnegie, binnengeleid door den Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. de Marees van Swinderen, en mevrouw Carnegie begeleid door den voorzitter der Car negie-stichting, Jhr. Mr. van Karnebeek De Koningin en den Prins namen plaats op de voor hen bestemde zetels over de breedte der zaal geplaatst in het midden. De Koningin droeg een crème wandel toilet en een paille hoed met witte struisveeren. De Koningin-Moeder droeg een gris-perle wandeltoilet, de Prins was in groote tenue van vice-admiraal, dra gende het lint van grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw. Carnegie zelf was in frac. en droeg het lint van het grootkruis der Oranje- Nassau-orde over het witte rokvest. Hij nam met zijn echtgenoote plaats op de eerste rij nabij het spreekgestoelte. Bij het binnentreden van de vorstelijke per soneneen zeer indrukwekkend moment waren alle aanwezigen van hun zetels opgestaan, Bij de hulde gebracht aan Carnegie voor diens genereuze daad weerklonk een hartelijk applaus en ook aan het slot was het handgeklap zeer krachtig. Na de rede zong het koor Psalm 138 en onmiddellijk daarna hield de minister van Buitenlandsche Zaken zijn zeer toe gejuichte rede. Afzonderlijk applaus ont lokte de woorden, waarin hij Jhr. van Karnebeek en Carnegie huldigde. Daarna begon de rondwandeling met aan het hoofd de Koninklijke Familie. Schitterend was de stoet van al de di plomaten en autoriteiten in ambtscostuum die de Majesteiten volgden. De vorstelijke personen begaven zich langs het trappenhuis naar de le étage en bezichtigden alle zalen en interesseer den zich vooral voor de geschenken van de mogendheden die in iedere zaal een' plaats hadden gekregen. Langs het trappenhuis weer in de voorhal teruggekeerd verliet de vorste lijke familie door een zij-ingang het ge bouw om vervolgens nog eenigen tijd in het park, maar vooral in het rosarium een wandeling te maken. Hiermede was het bezoek geëindigd en verliet de Koninklijke Familie, levendig toegejuicht door ds langs den geheelen weg dicht opeengestapelde schare, het paleis. Carnegie legde ook een bezoek in de voornaamste zalen van het paleis af en werd op die wandeling door tal van vereerders en personen sympathiek toe gesproken. Toen hij met zijn echtgenoote in een auto naar de Amerikaansche legatie terug keerde, ging er onder de menigte die hem herkend had, een spontaan hoera op. Het was een echte hulde van het volk aan den grooten Amerikaanschen burger, een ovatie, die zich herhaalde in het Voorhout, waar het wemelde van menschen voor het hotel van het Ame rikaansche gezantshhap. Carnegie beantwoordde die betooging door aan verscheidenen uit het publiek de hand te drukken. Het diner. De gelukkige gedachte van de Nederl. Regeering om onder de hooge gewelven van het historische gebouw waarin de 2e Vredesconferentie haar verheven roe ping heeft verricht, het heugelijke feit der inwijding van het Vredespaleis te gedenken, door allen, die tot de door voering van het arbitrage-beginsel heb ben medegewerkt in de eerste plaats de ziel van de stichting van het Vredespaleis, den waardigen Carnegie aan een univer- seelen maaltijd te vereenigen, is Donder dagavond volkomen tot haar recht ge komen. Nadat de gasten, aan wier getal slechts weinigen ontbraken, ter onderlinge ken nismaking in de rolzaal waren vereenigd, verzamelden zij zich ruim 7 uur aan de lange tafels, geplaatst in den vorm van een langwerpig kruis en voorzien van een overvloed van roode rozen en bloe men die den disch sierden, in de door 'n hel electrisch licht verhelderde Rid derzaal. Door den ongedwongen toon, los van strenge etiquetten, was dit gastmaal een en al animo. Van de heildronken zij vermeld, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken, welsprekend en geestdriftig als altijd, zijn glas ophief op de gezondheid van de souvereinen, van de staatshoofden aan tafel vertegenwoordigd en van hun roem rijke vlaggen dat de heer Carlin, gezant der Zwitsersche staten, als Deken van het gezantencorps, de handhaving van den vrede en het beginsel der arbitrage bezingende, eindigde in een dronk op H. M. de Koningin der Nederlanden en het Koninklijk Huis dat Minister Heems kerk in een even letterkuodige als gees tige speech, den voornaamsten gast, Car negie, en zijne sympathieke echtgenoote eerde en dat tenslotte de gevierde Ame rikaan zélf, in een causerie vol aardige bijzonderheden omtrent zijn levensloop uiting gaf aan zijn gevoelens over het geluk, dat hem thans ten deel viel, om een zoo mooi paleis te 's-Gravenhage te hebben aanschouwd, gevoelens, waorin zijne vrouw van ganscher harte deelde De drukte en de illuminatie Alwat in d$n Haag ooit is gezien van drukte en jnenschendrommen op de avonden van de jaarlijksche feestver lichting ter eere'van de koningin, is Don derdagavond overtroffen, verre en zeer verre overtroffe'n, Het was er ontzaggelijk druk in Den Haag en Scheveningen, welke stad meer en meer van internationale beteekenis wordt, vooral wat de vredes-ideé'betreft moet het wortelgestel zich vrij aanzien lijk ontwikkelen en moet zichyook'reeds een stengel met eenige blaadjes J'geT. vormd hebben. Boven den grond kan een gezonde graanplant, die op een vruchtbaren bodem groeit, onder gewone omstandigheden wel enkele decimeters hoogte bereiken. En dat is van het grootste belang voor den verderen groei in het voorjaar. Hoe krachtiger de plant zich vóór den winter ontwikkelt hoe meer kans van slagen de oogst zal heb- )en. We moeten dus alles doen, om het graan in den korten tijd, dat het nog groeien kan, in zoo gunstig moge lijke conditiën te brengen. Om de ont kieming te bevorderen, om een hoe veelheid direct opneembare stikstof te geven, is het wenschelijk bij of direct na het zaaien van het graan 100 K G. chilisalpetei per Hectare uit te strooien. Dat is weinig, maar voldoende. Men kan er van verzekerd zijn, dat deze ge ringe hoeveelheid door de planten ge heel zal worden verbruikt. Wanneer het voorjaar komt, handelt m en naar om standigheden. Zeker, het kan, dat de tarwe te geel staaf alhoewel daartoe tegenwoordig, nu al de stalmest bijna voor andere gewassen o.a. de suiker bieten bewaard wordt, zeer weinig kans op is. In dat geval kan men maat regelen nemen, en behoeft men in het voorjaar geen overbemesting te geven Doch, zooals ik zeg, dat komt weinig voor. Het is beter in het najaar een kleine hoeveelheid chilisalpeter te geven die voor den winter door de planten geheel opgenomen wordt, dan een groo te hoeveelheid stikstofmesr, die den ge- ïeelen winter tot in het voorjaar inden grond moet blijven, met kaus op verlies. In Duitschland en andere naburige lan den, is men reeds lang overtuigd van de noodzakelijkheid eener matige chili- salpetergift in den herfst op de granen en ook op de Rijksproefvelden in Ne derland is de waarde ervan gebleken. De granen en hun behoeften vóór den winter. Het is al meermalen gezegd, maar het kan niet te vaak herhaald, dat de granen zoowel rogge en tarwe als gerst, niet in het voorjaar alleen, maar ook in den herfst moeten worden bemest. Ik bedoel natuur lijk het wintergraan. Laat ik ditmaal alleen over de behoefte aan stikstofbemesting der granen spreken. Gedurende de enkele maanden, dat de granen tijd hebben om te groeien, immers gedurende den winter staat het leven der plant stil ganisatieplannen van Minister Colijn. Hij was de ontwerper en verdediger van het verdubbelingsstelsel.4 Ilij is als kapitein werkzaam geweest bij tien Generalen Staf en in de StelÜDg van Amsterdam. Voorts was hij o.a. commandant van het korps rijdende ar tillerie en van het 2e regt. veldartillerie. Hij was ook lid van de Legercommissie. De Minister van Waterstaat, dr. C. Lely, treedt voor de derde maal als zoo danig op. Hij verwierf zich als ingenieur naam door zijn studies over het Zuider- zee-vraagstuk. waarvoor hij als Minister indertijd een Staatscommissie in het leven riep. De heer Lely was ook gouverneur van Suriname, later wethouder van Den Haag. Gelijktijdig was hij lid van de Eerste Kamer. Dr. Lely die ook jaren lang lid van de Tweede Kamer was, is voorzitter van den Mijnraad. Mr. M. W. F. Treub, Minister van Landbouw, N. en H. verwierf, na zijn promotie, ook het radicaal van candidaat- notaris. Jarenlang was hij voorzitter van de Broederschap van de Candidaat-No- tarissen. Mr. Treub is o.a. geweest wethouder te Amsterdam en hoogleeraar aldaar lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Staatscommissie voor de werk loosheid. Voorts was de heer Treub als directeur of commissaris werkzaam in eenige financieele ondernemingen. Mr. Pleyte, Minister van Koloniën, was vele jaren advocaat te Semarangis commissaris van het dagblad de L o- c o m o t i e f aldaar en commissaris in verschillende Indische ondernemingen. Hij is voorzitter van den Raad van de Scheepvaart en was bij de jongste Raads verkiezingen candidaat der concentratie in Amsterdam IX. Katholiekendagen in het Bisdom van 's-Bosch. Het nieuwe Ministerie. Omtrent de loopbaan van de als aan staande Ministers vermelde personen kan o. m- het volgende worden meegedeeld De Kabinetsformateur en Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Cort van der Linden was achtereenvolgens advocaat|in Den Haag, commies-griffier van de Twee de Kamer, hoogleeraar te Amsterdam en te Grooingen, Minister van Justitie en laatstelijk lid van den Raad van State. Als Minister diende hij indertijd de Kin derwetten in. De Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. dL Loudon, trad dadelijk na zijn promotie in diplomatieken dienst. Hij doorliep de verschillende rangen werd in 1905 gezant te Tokio en in 1908 te Washington. Mr. B. Ort, Minister van Justitie is een groot deel van zijn leven, na zijn promo tie, bij het Openbaar Ministerie werkzaam geweest, eerst bij de kantongerechten, later als subst. officier en officier van justitie bij de rechtbanken, o. m. te 's- Gravenhage, Winschoten en Amsterdam. In 1897 werd hij Raadsadviseur bij het Departement van Justitie a's hoedanig hij een belangrijk aandeel nam in de voorbereiding van groote wetten. In 1901 werd hij benoemd tot advocaat generaal bij den Hoogen Raad. Laatstelijk was hij lid en voorzitter van de Staatscom missie over de herziening van het Wet boek van Strafvordering. De Minister van Marine, kapt. t. zee J. J. Rambonnet, is o. a. geplaatst ge weest bij het Marine-Instituut in Indië en was ook chef van de afd. materiaal aldaar. Sedert 1911 voerde hij het bevel over de »Evertsen4. Hij is ridder M. W. O. 4e klasse. De Minister van Financiën, de heer A. E. J, Bertling, doorliep verschillende ran gen bij het dienstvak der registratie. Hij was o. m. ontvanger der regis tratie te Nijkerk en te Goes en later in specteur in Den Bosch en in Lelden. In 1910 werd hij benoemd tot directeur der registratie te Leeuwarden. De Minister van Oorlog, de gep. kol. der artillerie Bosboom, is in den lateren tijd vooral bekend geworden door zijn brochure en krantenartikelen vóór en tij dens de behandeling van de leder-reor- te P. de Louw de Louw te Zondag 24 Aug. vergaderde te Til burg het uitvoerend comité der Bossche Katholiekendagen. Namens de Commis sie van Advies werd medegedeeld dat dit jaar geen Katholiekendag zou worden gehouden. De door overlijden, periodieke aftre ding of niet herkiesbaar zijn, ontstane vacaturen, werden aangevuld als volgt Voor de vacature J. Albers (niet her kiesbaar) J. P. Renckens te Druten. Voor de vacature H. Eras (overleden R. J. A. Diepen te Tilburg. Voor de vacature J. W. C. Herboldt (periodiek aftr.) J. W. C. Herboldt s-Bosch. Voor de vacature P. C. (periodiek aftrP. C. P. Helmond. Voor de vacature M. A. Völker (niet herkiesbaar) Joh. Völker te Veghel. Voor de vacature J. van Erp (over leden) W. Kip te Megen. Voor de vacature C. P. Kolfschoten (overleden) W. B. Kronenburg te Kerk driel. Tot lid der Commissie vao Advies werd gekozen, in de plaats van den heer P. C. P. de Louw, welke niet herkies baar was, Jhr. Mr. Th. Smits van Oijen in Eindhoven. De rekening en verantwoording van den 8en Diocesanen Katholiekendag, sluitende met een niet onaanzienlijk ba tig saldo, werd goedgekeurd, In verband met eene beschuldiging, onlangs door den secretaris der K. S. A. te Tilburg op eene openbare vergadering geuit als zou het Bestuur van den Katholiekendag het plaatselijk Comité der K. S- A. heb ben genegeerd, werd een schrijven van genoemden Secretaris voorgelezen, waar in hij verklaart, dat hem bij nader in formatie gebleken is, dat deze beschul- diging ten onrechte geschied is. Verder sprak de vergadering hare sterke bevreemding uit over een hoofd artikel van de Nieuwe Tilburgsche Cou rant, op den vooravond van den 38en Katholiekendag. Aangezien het Uitvoe rend Comité van een stads-, dorps-, of personenpolitiek in deze niets bekend is, acht het zich verplicht, hare verwonde ring te kennen te geven over een der gelijk welkomsartikel in een Katholiek blad. Algemeene Nederlandsche Zouavenbond. 21e Jaarlijksche Vergadering, tevens ter herdenking van den 53sten Verjaar dag van het Regiment Pauselijke Zou- aven, te houden op Zondag 21 Septem ber 1913, in de zaal van de R. K. Werk- liedenvereeniging te Helmond. DAGORDE Zaterdag 20 September. Avonds ten Sll2 ure, Vergadering van de leden der afdeeling Helmond met de Inmiddels aangekomen Oud-Zouaven in het Café 4De Korenbeurs», bij den heer Jules Jansen, Markt, Helmond. Zondag 21 September, s Morgens na de H. Mis van 6 ure generale H. Communie in de Kerk van den H. Lambertus. Daarna ontvangst der Broederschappen aan het station door de leden der afdeeling Helmond. 10'/4 ure. Korte welkomstgroet dooi den Voorzitter der afdeeling Helmond, in de zaal der R. K/ Werkliedenvere niging, waarna opstelling van den stoet. 11V2 ure. H. Mis in de Kerk van den T. Lambertus met gewapend eerbetoon, waarna de feestpredikatie zal gehouden worden door den ZeerEerw. heer Pastoor Rath. Na de II. Mis optocht door de straten der stad, opgeluisterd door muziek. IV2 ure. Plechtige Vergadering waarbij de Protestrede zal worden gehouden door den WelEd. Zeergel. heer Dr. A. C. A. Hoffman te Gouda. 3'I2 ure. Gemeenschappelijke maaltijd- f 1.per couvert, in café Korenbeurs, aan de Markt. 6 ure. Avondfeest, aangeboden dooi de afdeeling Helmond, in de zaal der R. K. Werklledenvereeniging, opgeluis terd door de zangvereeniging »St. Gre- gorius4 en muziek. Groote Provinciale Tuinbouw Tentoon stelling uoor Noord-Brabant in 1913. Nu reeds kan worden medegedeeld, dat vele tuinbouwvereenigingen, door collectief in te zenden, hard medewerken om de aandacht op de beteekenis van den tuinbouw in Noord-Brabant te ves tigen. Van zelf volgt hier uit, dat er een krachtig begin van samenwerking in 't leven is geroepen. De bestaande vereenigingen te Prin- cenhage, Teteringen, Vugt en omstreken, Waalwijk en omstreken, Zundert en Berg- opzoom komen flink voor den dag en heb ben daardoor het tijdperk van den edelen kamp betreden. Velen die nog achter bleven, kunnen door nog in te schrijven, dien kamp schitterender maken en daar om richt de Commissie nogmaals tot hen een oproep om hun inschrijvingsbillet in te zenden. Laat de overtuiging, dat zij eene zaak van groot algemeen belang dienen, hen daartoe opwekken. De gelegenheid om in te schrijven voor inzendingen is daarom tot 5 Sept. a.s. verlengd. Deze tentoonstelling is van groot al gemeen belang voor de provincie en de regelings-commissie heeft kosten noch moeite gespaard om haar succes te ver zekeren. Dat onze hoveniers toonen dat zij, voor wie in de eerste plaats dit alles is uitgevoerd, hunne belangen en die van het algemeen begrijpen. Noord-Brabant, vooruithet kan zich op tuinbouwgebied een goede toekomst veroveren. Door een groote reclame, vooral in Duitschland, is getracht de aandacht op onze producten te vestigen. Belangstelling en steun van vele ge goeden hebben het der commissie mo gelijk gemaakt in ruimte mate prijzen toe te kennen, zelfs in meerdere mate dan bij het opmaken van het programma mocht worden verwacht. Van de zijde van ons Vorstelijk Huis is reeds een bezoek van H. M. de Ko ningin-Moeder toegezegd en het Be schermheerschap door Z. K. H. Prins Hendrik aanvaard. Dat deze Vorstelijke belangstelling eeu opwekking voor velen zij om naar kracht mede te werken tot het schitterend slagen der tentoonstel ling. Merkwaardig. Woensdagnacht brandde te Oss de boerenwoning af van den landbouwer v. d. Berk. Slechts de levende have kon worden gered. Omtrent de oorzaak was niets bekend. Terwijl de moeder van v. d. Berk Woensdag morgen haar zoon ging opzoeken om eens een kijkje van den brand tï nemen, brandde door onbekende oorzaak tijdens hare afwezigheid ook de door haar be woonde behuizing af. Gevaarlijk spel. Tijdens het melken van een koe van den landbouwer A. Streng te Alphen aan den Rijn, stond 441 MS Zuiden EWAAR80RG0 NVERVALSCHT ZONDER .SCHADELIJKE BESTANDDEELEN Gedeponeerd T. 281

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5