-A Derde Blad. rof de vr n 8b Inwijding St, Petrusschool, z. Provinciaal Nieuws. U 5,- NUMMER 70. ZONDAG 31 AUGUSTUS 1913. 36e JAARGANG. na 1.2 1.3 2, 2, 2.» 3.1 4.2 4.3 5.JI i 3,2 12,-i DON usocbe :n 7 uu TJJ IBER GEN 31 000,- ;ie- 44 onde: iar. i co Zooals wij in ons vorig nummer aan kondigden, had Donderdagmorgen de plechige inwijding der nieuwe St. Petrus- school plaats. Om 9 uur werd in de parochie kerk van St. Jan Baptist een plechtige H Mis opgedragen door den ZeerEerw. heer Pastoor, geassisteerd door de WelEerw. heeren van Sambeek en van Oorschot. De jongens, die de school zullen be zoeken, hadden voor in de kerk plaats genomen. Verder merkten wij op de Eerw. broe ders, het kerkbestuur en de ouders van de schoolgaande kinderen. Na de H. Mis nam de ZeerEerw. heer Pastoor het woord. Daartoe gevoelde hij zich gedrongen, wijl hij dank wilde bren gen voor de tot standkoming van de school. Dank eerst aan den Gever van alle goed, voor de groote weldaad die Hij ons heeft bewezen door ons zulk onder wijs te schenken, dank ook aan God dat Hij ons zulke eminente mannen als onder wijzers heeft gegeven, want het zijn uit stekende leerkrachten, de Eerw. Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis te Maastricht. Verder bracht hij nog dank zoowel voor den financieelen- als moreelen steun. Hierna werd door het zangkoor het Veni Creator gezongen. Na afloop dezer plechtige H. Mis be gaven alle genoodigden, geestelijke en wereldlijke autoriteiten zich naar de netjes versierde nieuwe school. Wij merkten o. a. op pastoor en kapelaans der parochie St. Jan., pastoor der St. Antonius-parochie, Mgr. Diepen, In specteur van 't bijzonder onderwijs, de Burgemeesters vanWaalwijk en Baardwijk, de eerste met den secretaris, het R. K. Kerkbestuur, het bestuur der St. Vincen- tius-vereeniging, Mr. G. van Zinnicq Bergmans, schoolopziener, de leden der schoolcommissie, de heer Wijten, de al- gemeene overste der broeders uit Maas tricht met den overste en broeders van Waalwijk, de architecten, ouders en kin deren en meerderen belangstellenden. De ZeerEerw. heer Pastoor Brans, daarbij geasstisteerd, door de eerw. heeren A. van Sambeek en P. van Oor schot, verrichtte de kerkelijke plechtig heid der inwijding en zegening van 't ge- heele gebouw en na afloop daarvan ver- eenigden de autoriteiten zich met de a. s. leerlingen en hunne ouders in de schoollokalen. De kinderen zongen den Eerw. broe ders een hartelijk welkomstlied toe, ter wijl door een zestal jongentjes, nl.Jacq. van Rlel, Jan Verhulst, Frans Zijlmans, Jac. Smulders, Ant. Bergmans en Joh. Verhoeven met een alleraardigste samen spraak, een mooi bloemstuk werd aan geboden. De broeder-overste dankte de kinderen hartelijk vpor hun hartelijke ontvangst, het mooie liedje en de lieve samenspraak. Hij hoopte dat 't altijd vroolijke brave kindertjes zullen blijven zooals nu, dan zullen ze 't wel saam kunnen vinden en kunt ge worden op gevoed tot degelijke en godsdienstige mannen. Hij brengt ook dank aan de ouders voor hunne belangstelling en voor 't flink getal leerlingen dat is inge schreven. Daarna neemt de ZeerEerw. heer pastoor 't woord en zegt o. m. Als pastoor dezer parochie breng ik op dezen oogenblik hartelijk dank aan mijne medeleden van het Kerkbestuur voor de bereidvaardigheid en offervaardigheid bij de stichting van deze school, welk be stuur mij steeds met raad en daad heeft bijgestaan. Ik hoop dat zij nog lange jaren de schoonste vruchten van dezen boom, die heden geplant is, zullen mo gen aanschouwen. Dank breng ik aan de gemeente Waalwijk, vertegenwoordigd door het dagelijksch bestuur. Deze tegenwoor digheid stel ik op hoogen prijs. Men heeft dezer dagen kunnen zien hoe men hier verlangt naar katholiek onderwijs en nu zie ik door deze tegenwoordigheid, dat 't dag. bestuur dit goed vindt en diaraan zijne goedkeuring hecht. Moge door samenwerking van wereldlijk en geestelijk gezag het katholiek onderwijs bloeien en het bestuur der gemeente veel genoegen beleven van de katholieke jeugd. Dank aan heeren architecten, die alle eer van hun werk hebben, ik kan ver klaren dat wij zeer tevreden over hen zijn laat ons hopen dat de toeloop zoo groot„*zij, dat er spoedig een paar scholen bijgebouwd moeten worden. Dank aan pastobr Kuijpers zoo nauw aan onze parochie verwant, natuurlijk een groot voorstauder va n 't kath. onderwijs. Moge hij een groot aantal kinderen hierheen zenden en daardoor den bloei der school bevorderen. Dank aan heeren Vincen- tianen, die steeds krachtig hebben medegewerkt aan de opvoeding der jeugd. Dat zullen zij thans zeker met nog meer ijver doen. Dank aan den heer Wijten en 't is me aangenaam dit hier openlijk te kunnen doen. De kath.-school heeft n.l. aan hem zeer veel te danken, nog deze laatste dagen hebben we daarvan een duidelijk bewijs gehad. Deze school is als een kind van den heer Wijten. Moge deze St. Petrusschool een sieraad zijn voor 't katholieke Waalwijk, moge dit kind groeien en bloeien, moge de heer Wijten hier reeds de voldoening van hebben en er bij God de belooning voor ontvangen. Eindelijk mogen we in dezen dank niet vergeten, den ZeerEerw Overste en broeders van Maastricht, die zoo bereid willig waren hier het onderwijs op zich te nemen. Ik ben tweemaal in Maastricht geweest en wel op tweeden Pinksterdag en werkelijk 't is of de H. Geest zicht baar gewerkt heeft, 't Was toch zoo goed als onmogelijk om hierheen te ko men wegens gebrek aan leerkrachten. Ik had niet gedacht dat gebeuren zou wat ik hoopte, maar 't was toch zoo, Waalwijk was uitverkoren als bevoor rechte plaats om die eminente leerkrach ten te ontvangen. Thans reeds zien we ze in ons midden en daarvoor hartelijk dank en welkom. Ten slotte ouders der kinderen, dank voor uwe tegenwoordigheid bij de plech tigheid van hedeomo'gen. Gij vertrouwt ons uw kroon, uw schat toe, mogen ze hier opgevoed worden, dat ze steeds blijven uw schat, uw vreugde. Dat zal er van afhangen of ge belang blijft stel len in 't onderwijs en krachtdadig mede werkt met de onderwijzers aan de op voeding, aan 't werk dat wij heden ge zamenlijk beginnen. Ik sluit met 't gebed der Kerk zoo straks bij de plechtigheid gebruikt; >de zegen des Allerhoogsten dale neder over de kinderen, het huis en zijne bewoners. Gods zege blijven op hen rusten. Amen De algemeene overste uit Maastricht wenscht een woord van hartehjken dank te brengen voor de ontvangst en de sympathieke woorden door den pastoor gesproken. Werkelijk er zijn heel wat mocielijkheden te overwinnen geweest. Inderdaad toen U den laatsten Pinkster dag in Maastricht kwaamt, was het besluit van het hoofdbestuur om Waalwijk eerst 't volgend jaar de gevraagde onderwijzers te geven. Maar de aandrang het verlan gen was van dien aard, dat het van ons wreedheid zou zijn geweest U nog langer te laten wachten. Er werd toen besloten met 1 September katholiek onderwijs te geven en te zien wat er van te maken is. Ik heb gemerkt, mijnheer Pastoor, datU hooge verwachtingen van ons heeft, dat is een eer en een voldoening voor ons, maar tevens legt het ons verplich tingen op ik kan U alleen zeggen, dat wij ons best zullen doen. De congregatie, die onder den naam der Onbevlekte Ontvangenis is gesticht, is groot gewor den en is verspreid over 't geheele land en*'t plantje van 75 jaar geleden is een stevige plant geworden. Ons prin ciep is de jongens een degelijk en gods dienstig onderwijs te geven, te werken voor beide belangen. Een wetenschap pelijke opleiding hier voor de aarde is noodzakelijk, maar een godsdienstig on derwijs voor den hemel mag niet ver geten worden. Wij hopen degelijk onder wijs te geven volgens de wet, maar ook wat de kerk eischtgodsdienstig onder wijs. Wij zijn, wij dienen ons aan als de helpers van 't geestelijk en wereldlijk gezag degelijke mannen moeten er zijn, maar vooral godsdienstig want we moe ten door de wereld, om in den hemel te komen en daar te blijven. Wij zullen in de jongens trachten te brengen het katho liek princiep door volgzaamheid, gehoor zaamheid en onderdanigheid aan de wettelijke overheid en ouders, eerbied voor de geestelijkheid Welnu dan kinderen, leert met vlijt, gaat trouw ter kerk, bidt vurig, komt opgewekt ter school, dan zult gij een vreugde zijn voor uw ouders en voor God in den hemel. Mgr. Diepen 't woord nemende, zegt zich gaarne aan te sluiten bij de woorden van den heer Pastoor en den algemee- nen overste bij den dank en bij de goede verwachtingen hier uitgesproken. ZEerw. meent echter dat er iemand is vergeten, nl. de pastoor van Waalwijk voor de goede zorgen, het beleid, die zoo innig zijn saamgegaan. Hij heeft de stichting deze bijzondere school tot stand gebracht en daarvoor vele offers gebracht, zooals ook degenen aan wien de pastoor zoo straks zelfs dank en hulde bracht. Ik heb hem als inspecteur van 't katho liek onderwijs meermalen over deze zaak gesproken en wensch hem dan ook van harte geluk en breid dien gelukwensch uit tot allen, die de medewerkers van den pastoor geweest zijn. Moge de goede God zijn zegen zenden, de kinderen voor aan staan in degelijkheid en kennis, in vastheid van deugd op den goeden grond slag, die hiér wordt gelegd en waarop het aankomt, nl. om te zijn vrienden van God. Onze bisschop beklaagt er zich soms over dat 't bizonder onderwijs nog niet dat resultaat geeft, dat het moest hebben, dat komt alleen omdat de ouders meenen ontslagen te zijn van den plicht als opvoeders, zoodra de kinde ren op de bizondere school zijn.Neen, Jan moeten ze zich nog meer inspannen, om gezamenlijk kennis, godsdienst en plicht besef aan te kweeken. Maar ouders geeft vooral zelf 't goede voorbeeld. Zorgt voor trouw bezoeken van de kerk en't naderen tot 't Allerheiligste, daar zullen zij steun en kracht vinden. Bloeie de St. Petrusschool in Waalwijk, zich onderscheidende in degelijkheid en kennis, vooral bloeie de liefde tot God, in de harten van hen, die hier wonen en opgevoed worden. En hiermede was de officieele plechtig heid geëindigd en gingen ouders en kinderen huiswaarts. De autoriteiten bleven nog een tijdje bijeen en bij dit meer intiem samenzijn werd nog menige hartelijke toast ge slagen. De heer Houben sprak over 't bizonder onderwijs in 't algemeen, de heer Kiijberg over 't goede onderwijs, dat de broeders geven en dat hij zelf met zijne kinderen bij de broeders te Roermond ondervond.De heerWijten riep de broeders als buren hartelijk welkom toe, Pastoor Kuijpers van St. Antonius fe liciteerde pastoor Brans, dat hij op dezen dag zijn harte-wenseh in vervulling zag gaan en dankte ZEerw., dat hij de kin deren uil zijne parochie gelegenheid geeft deze school te bezoeken. Onze pastoor bracht ten slotte allen dank voor hunne tegenwoordigheid en de uitgesproken wenschen. Wij kunnen nog mededeelen, dat de lessen die a.s. Maandag aanvangen wor den bijgewoond door 79 leerlingen. Dc broeders die alhier in 't broeder huis vertoeven, zijn broeder-overste Eu- s^atius, broeder Acatlus, Leander en Agnetius. Koopt niet in den vreemde, wat gU iu Waalwijk even goed en e v e n V\ goedkoop kunt vinden. 2051 Waalwijk, 30 Aug. 1913. Gesloten. Het bestuur van de St. Paulusspaar- bank verzoekt ons mede te deelen, dat de Spaarbank morgen, Zondag, ter ge legenheid van de Onafhankelijkheids feesten, gesloten is. Onafhankelijkheids fee sten. Als nu 't weer maar meewerkt dan belooft alles schitterend te zullen worden. Waalwijk zal, als 't weer zich goed houdt, heden- en morgenavond in een zee van licht baden de straatver lichting en de gevelversiering bij particulieren overtreft zeer verre de ver wachting. Telkens en telkens ziet men nieuwe feestverlichtingen aanbrengen, werkelijk 't belooft iets grandioos te worden. De feestprogramma's zijn verschenen, en men zal zien, dat van avond en morgen den geheelen dag volop feest is, voortdurend wordt 't publiek op aange name wijze bezig gehouden. Vanavond fakkeloptocht, een mooi concert, prach tige illuminatie met beoordeeling door de jury, welker uitspraak zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt wordt. Zondag morgen prachtige matinée der Lieder tafel des middags groote Sport- en Kinderfeesten, Schietwedstrijden, Vete ranen-Voetbalwedstrijden, uitvoering van nationale liederen en tot slot een prachtig concert van >Euphonia» op de Markt, dat ten 8 uur aanvangt en waarop o.m, de in den Bosch met den eersten prijs bekroonde nummers worden gegeven. Niemand verzuime eene wande ling door de geheele gemeente te maken, want op elk punt zijn prachtige feest verlichtingen aangebracht. De deelname wat gevelversiering en gevelverlichting betreft is als "t ware algemeen, 't een al mooier en kostbaarder d«n 't andere. De Markt zal met z'n mooie feest verlichting en schitterende fontein voor al uitmunten. Wij wijzen er nog op dat de collectes die door de buurtcommissies zijn ge houden niet uitgaan van de feestcommissie in casu W- B., dit is alleen een spontane uiting der verschillende buurten, die gezamenlijk willen versieren in hun buurt- En hiermee wenschen we allen een prettig feest en durven de voorspelling wagen, dat Waalwijk, door de ijverige bemoeiingen van Waalwijks Belang, bij goed weer, een prachtig feest gaat vieren Wij verzoeken nogmaals allen te vlaggen e1» roepen zooveel mogelijk personen op om aan den taptoe deel te nemen, daarvoor zorge men met lampions en fakkels ten ruim half acht in de St. Antoniusstraat te zijn. Uitvoering. Zooals blijkt uit achterstaande adver tenties wordt in de Zaal >Musis Sacrum» Zaterdagavond een bal gegeven door de dansclub >Terpsishore,» en geeft de heer Gerrls-Simons Zondagavond een concert van de kapel van 't 2e Regiment Huzaren uit Tilburg. Het feest voor de kinderen. Wij maken er nogmaals de ouders op attent, dat de Eerw. Overste ons ver zocht bekend te maken, dat het gouden feest van Soeur Rosalia voor de kinderen gehouden wordt op Woensdag September 1913, des namiddags ten 2 uur- De schoolgaande kinderen worden uit- genoodigd op dat uur bij de Zusters te komen, om daar gezamenlijk dit heugelijk feest te vieren. Ee7i merkwaardige vogel. De heer J. B. Verwiel Jr naturalist alhier is deze week in het bezit gekomen van een blauwen ooievaar. Hij zal dit dier weder bij zijne collectie voegen, die reeds verschillende zeldzame exemplaren rijk is. Genoemde ooievaar is geschoten door den jager L. Verhulst uit Besoijen, die hem nog enkele dagen in 't leven heeft gehouden. Hij is misschien iets kleiner lan een gewone vogel van dit soort, is juist gelijk van teekening, maar waar een gewone ooievaar wit is, heeft hij licht blauwe veeren. Het is nog niet uitge maakt, of men hier te doen heeft met eene zeldzame variëteit of met een speling der natuur. Zeer voorname vogelkenners, zooals Dr. Brehm, vernoemen hem niet. In afwachting op nadere gegevens, wenschen we den heer Verwiel inmiddels geluk met deze prachtige aanwinst. STICHTlNGS- VERGADERING van DIOCESANE HANZE-GILDE in de Bouwbedrijven in het Bisdom 's Hertogenbosch. Zooals men zich herinneren zal werd op de laatste Centrale vergadering van »de Hanze» gehouden te Tilburg op 26 Juni 1.1., na eene rede, uitgesproken door den WelEerwaarden Heer G. J. van den Hout, kapelaan te Raamsdonksveer, met algemeene stemmen besloten over te gaan tot het samenstellen van diocesane Hanze-gilden door de bzstezxsütplaatse lijke, dekenaats- of districts-gilden in de Bouwbedrijven, welke laatste zullen be schouwd worden als tafdeelingetivan het diocesaan-gilde. De concept statuten voor de oprichting van de verschillende diocesane-gllden zijn in gereedheid ge bracht, en zullen behandeld worden in eene algemeene vergadering welke ge houden zal worden te 's Bosch, in het gebouw van den Katholieken Kring, op een nader te melden datum. Aan het hoofd van elk Diocesaan-gllde zal komen te staan een z.g. >Centraal Gilde-Bestuur» bestaande uit de Voor zitters en de Secretarissen van de aan gesloten plaatselijke, dekenaats- of dis trictsgilden, en verder zooveel leden, als elk gilde (afdeeling) begonnen 25- tallen leden telt Het >Centraal-gilde- bestuur» heeft als zijn dagelijksch bestuur eene z.g. >Gilde-Kamer» bestaande uit Voorzitters der afdeelingen. Men verwacht van de diocesane gilden eene krachtige leiding bij den gezamen lijke aankoop van bedrijfs-artikelen of benoodigdhedente meer, daar alleen de diocesane-gWXtn gemachtigd zijn om federatief samen te werken met de gilde in de andere bisdommen. Die leiding bij bedoelden gezamenlijken aankoop zal niet weinig versterkt worden door een goed geregeld crediet bij de Crediet- vereeniging »de Hanzebank,» iets wat vooral bij de diocesane gilden op den voorgrond zal komen te staan. Door »de Gildekamer» zullen ook worden uitgeschreven prijsvragen be trekking hebber de op het Ambacht, terwijl zij op het besluit van het Centraal gildebestuur examens zal houden tot het verkrijgen van het brevet van »gezel» of «meester» in het ambacht. De diocesane gilden kunnen met die der andere bis dommen overeenkomen, die examens over meerdere diocesen uit te strekken. Verder hebben de diocesane gilden tot taak het bevorderen der invoering van die wettelijke bepalingen en voor schriften, welke in het belang zijn van het vak en van de leden, alsmede het voeren van actie tegen alles wat strijdig is of kan worden met de belangen der gilden of zijne leden- De districts-gilden van Eindhoven, Boxmeer Veghel, de dekenaatsgilde van Geertruidenberg, de plaatselijke gilden van Tilburg en Nijmegen e. a. zullen worden uitgenoodigd, tot de vorming van de diocesane gilden mede te werken. Op uitnoodiging van den HoogEerw. Heer J. H. Selten, deken en pastoor te Drunen zal de WelEerwaarde Heer G. J. v. d. Hout, Hoofd-Adviseur der Am bachtsgilden in het dekenaat van Geer truidenberg, en de Heer Joh. Schoen makers, onder-voorzitter van >de Hanze» in het diocees van den Bosch, binnen kort beginnen met de organisatie der ambachtsgilden in het dekenaat van Heusden, terwijl ook in het dekenaat van Oss weldra tot oprichting van am bachtsgilden zal worden overgegaan. De Postduifte Waalwijk hield op Zondag 17 Augustus 1913 eene wedvlucht van St. Denis. Ie prijs Gebr. Stokwielder met 7095 P W '13. 1,54,13 uur 2e prijs L. Moonen met 7076 P W '13 2,23,42 uur 3e prijs Ant. v. Eijck mer 7094 P W '13 2,7,50 uur 4e prijs L. Moonen met 7078 PW'13 2,8,9 uur 5e prijs De Kloe met 7081 P W '13 2,25,15 uur 6e prijs L. Moonen met 7079 PW'13 2,29,1 uur 7e prijs Aüt. v. Eijck met 7114 P W '13 2,50,3 uur 8e prijs J. Swinkels met 7064 PW'13 3,12,21 uur 9e prijs De Kloe met 7088 P W '13 3,20,30 uur 10e prijs M. de Folter met 616 vrede 13 3,37,427s uur 11e prijs Gebr# Stokwielder met 7039 P W '13 6,,58 uur. Inioer van leder in Nederland. In het eerste halfjaar Jan. Juni 1913 bedroeg de invoer tot verbruik in Ne derland van bereide huiden de waarde van f7.397.000, waarbij nog komt voor verlakt en zeemleder de som van f 282.000 In het eerste halfjaar van 1912 beliepen die cijfers resp. f 7.026.000 en f 249.000. Sclioenhandel in Zwitser land. De import van lederen schoenen en laarzen uit de verschillende landen in Zwitserland vertegenwoordigde in 1912 een waarde van f 4 820.000, tegen f4,515.600 in het vorige jaar. De statistie ken met opgave van den import uit ie der land afzonderlijk zijn nog niet ge publiceerd, maar volgens de douanen bedroeg het netto gewicht van den to talen import 699 ton, waarvan 483 op rekening van Duitschland, 59 ton van Frankrijk, 45 ton van Groot Brittannië en 44 ton van de Vereen. Staten komen. De exportwaarde van Zwitschersche schoenen bedroeg in 1912 f 5.232.000 een vooruitgang van f 1.269.000 verge leken bij 1911. E.B. DRUNEN. Uitslag van de 11. Donderdag gehouden stemming voor cén lid van den gemeenteraad (vacature Willemse.) Uitgebrachite stemmen 248, waarvan 83 op H. v. Delft, 100 op L. Elshout, 27 op C. Klein, 19 op A. G. Verhoeven. 19 on geldige stemmen. Herstemming tusscheu H. v. Delft en L. Elshout op Donderdag 4 September. Op Dinsdag 2 September a.s. des namiddags om zes uren vergadering van den Onderwerpen ter behandeling a. Beëediging der gekozen raadsleden. b. Ingekomen stukken. c. Benoeming van een Wethouder. d. Vaststelling der gemeenterekeniug dienst 1912. e. Aanbieding der gemeentebegrooting dienst 1914. VLIJMEN. De kermisdagen, welke zich dit jaar door eene buitengewone drukte hebben onderscheiden, zija hier op eene nette, gepaste "wijze ge?\erd. Uitbundige vroolijkheid heerschte erjo verdag en een gedeelte van den avond op marktveld eu nog meer in de danslokalen, maar wij zagen ze gelukkig nooit overgaan in losbandigheid, zoodat vechf- en Blempartijen niet voorkwa men. Onze kermisvierende burgerij verdient das wel een pluimpje en te hopen is het, dat ze a.s. Zondag met de nakermis een even waardig slot aan de kermis zal weten te maken. De uitvoering 1.1. Maandagavond door het duo Voget in de zaal van den heer G. van Wordragen gegeven mag in alle opzichten geslaagd heeten. De zaal was zeer goed bezet en die talrijke opkomst van het publiek moet dunkt ons den heer en me vrouw Voget wel hebben aangevuurd hun beste beentje voor te zetten. En dat beiden met hunne voordrachten het gehoor ten zeerste voldaan hebbeD, hebben actenr en actrice wel kannen afleiden uit het onbe daarlijk gelach dat vaak in de zaal opging evenzeer als uit het langdurig applaus door handgeklap en voetgetrappel. Bij het koningschieten der St. Catha- rinaschuts, waarbij een plukvogel tot doel diende en het behalen der waardigheid dus niet van de knnst maar louter van het toeval afhing slaagde Joh. de Graaf, het jongste lid der schuts, er in den vogel te doen tuimelen zoodat hij de 8 eerstvolgende jaren als koning over de schntsbroeders zal regeereD. Wij hopen dat hij het koning schap alle eer zal aandoen en de teekenen zijner waardigheid, hooge hoed, rooden sjerp en wandelstok met goudachtigen knop, ongerept zal weten te bewaren. Dinsdagmorgen waren de St. Cathaiieners weer op het marktveld," nu evenwel om te kampen naar een viertal prijzen voor dezen wedstrijd beschikbaar gesteld. Vele rake schoten werden gelost, maar meerdere ook troffen geen doel. De heer P. van Bnul toonde zich in dezen kamp de sterkste en ui De Echo van het Zeiden re, E? li" "7, mi W. B.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9