klimmer 71 Donderdag 4 September 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij flntoon ïielen, Eerste Blad. SUNLIGHT De vreemde nicht Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FEUILLETON. Gemeenteraad. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. SUNLIGHT De Echo van het Zuiden, Waalwijksclif en Ijaigstnitsebc Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Krant-o per post door het geheele rijk f 0.90. Frieven, ingezonden stukken, gelden enfranco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertbntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote ietters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contort gesloten. Reclames 15 cent per regel. GEWAARBORGD UNVfRVAISCH' ZONDER SCHADELIJKE BESTANDDEELEN GEDEPONEERD) L 231 RAAMSDONK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 2 Septem ber des voormiddags ten 10 uur. Van «DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 6) Peinzend schudde de professor het hoofd ïijne Btudiën hadden hem niet op een derge lijk schouwspel voorbereid. Dat was niet een van die krachtvolle vrouweD, welke vermeld worden in de kronieken van het verleden, be kwaam om de Baronnio te besturen bij de afwezigheid van haar gemaal, en zelfs haar te verdedigen met de wapens in de hand; maar evenmin was het een dier practische vrouwen, üie nimmer afwijken van het gebied der nuttig heid en werkelijkheid, zooals Zacharias ze dagelijks ontmoette in het stadje. Marga was schoon, buitengewoon schoon in den glans harer eerste jeugd. Hij wreef zich onthutst de handen, terwijl hij beurtelings bet jonge meisje en M. de Trévors aanstaarde. Hmzei hij eindelijk. Men zal verwon derd opzieD. Zeg eens kind hoe is de gedach te bij u opgekomen, om zulk een toilet aan te doen V Mejuffrouw Marga, zei op zijn beurt de jonge doctor, het is hier in Europa geen gebruik, dat de jonge meisjes... Mijnheer de doctor, viel Marga hem mat zekere bitterheid in de rede zoudt u me ook 66D8 willen uitleggen, wat gebruik en wat geen gebraik is en waarom 't een en ander ge bruikelijk is of niet ?Gij vergeet, dat ik een Amerikaanscbe ben, en in bet geheel niet ver plicht, de Europeesche gebruiken te kennen, oocb er mij aaD te onderwerpen. Dat is duidelijk, mejuffrouw, doch zoudt gij niet denken, dat een jong meisje, 't welk geen moeder me#r bezit, er alle belang bij beeft, zich te gedragen naai de gewoonten der omgeving die zij voor het oogenblik bewoont, tl ware het alleen om niet de aandacht te trekken, die allicht onvriendelijk kon worden Marga trok de schouders op en liet onge- Voorzitter de Edelachtb. heer Ridder de van der Schueren. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergadering, afwezig is het lid van den Heuvel. Aan de orde 1 Btëediging der nieuw benoemde raadsleden. De heeren De Wit, Simonis de Kok, van Dongen en De Bruijn leggen in handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af, waarna de Voorzitter hen feliciteert met het vertrouwen dat de kiezers in hen heb ben gesteld en deu wensch uitspreekt dat zij nog vele jaren tot groei en bloei van de gemeente mogen werkzaam zijn. De notulen van de vorige vergadering worden hiern a door den Secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 2 Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Stateu, houden de mededeeling dat de goedkeuring van de wijziging der jaarmarkten is verdaagd. b. Idem, houdende goedkeuring ver ordening burgerlijk armbestuur. c. Idem houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving. d. Een schrijven van Rubbens, hou dende mededeeling dat hij belasting moet betalen voor 2 honden elk f2,50, dat hij echter reeds in Januari een hond er van heeft verkocht aan een inwoner, welkeer ook belasting voor moet betalen. Adressant verzoekt derhalve terug betaling. Voorzitter. Ik stel voor dit schrijven in handen te stellen van B. en W. Daartoe wordt besloten. 3 Voorloopige vaststelling gemeente rekening dienst 1912. Door den heer Timmermans, rappor teur van de commissie tot onderzoek, wordt mededeeling gedaan dat alles in orde is bevonden en stelt voor de rekening vast te stellen in een bedrag aan ontvangsten van f 39574,63 uitgaven f 37089,40'/2 en een batig slot van f2485,23. Aldus wordt vastgesteld. 4 Goedkeurihg rekening van het Bur gerlijk Armbestuur dienst 1912. Timmermans. Namens de Commissie van onderzoek stel ik voor nu ons is toegezegd dat voor het volgend dienst- duldig een diamanten bracelet om den arm draaien. Ik ben klaar, oom, waar is bet rijtuig? zei zij. Het... rytuigstamelde de professor, maar, mijn, kind, wij rijden nooitdo afstaud bedraagt slechts eenige stappen. Maar gij kunt toch niet van mij eischen, dat ik met mijne satijnen schoentjes, zij liet de uiterste punt van haar klein voetje zien, door die vuile straten loop. Dat zou waarlijk een heel plezier zijn voorde straatbengels uit de buurt. Eindelijk. Deze uitroep gold den twintigsten knop van haren handschoen, die zij eindelijk in het knoopsgat had weten te krijgen. De professor wierp een angstigen blik op zijnen jongen vriend. Ik zal een rijtuig gaan bestellen, zei "dezo dienstvaardig. De huurkoetsier zal onge twijfeld wel kunnen levereD. En eene buiging voor oom en nicht makende, v.rwijdorde de Trevors zich. Papa zou zich ziek lachen, zei Marga na een kort stilzwijgen, als hij hoorde dat ik mij heb moeten laten voeren in een hunr- rijtuicr. Uw papa, hm De professor eensklaps in de volle waarheid herinnerd, beschouwde Marga met een zekere droefheid. Het gevoel vau angst dat hem bijna niet verliet, sinds de komBt van het joDge meisje, beklemde zijn hart meer dan ooit. A propos, zegde hij, gij hebt nog altijd geeDe tijding? Neen, waarom ook, oom Wij Amerika nen, wij schrijven niet om een niet, zooals gij het uit gevoel doet. Mijn vader weel, dat ik mijn reis voorspoedig volbracht heb, waarom zou hij dus noodig hebben, mij te schrijven Zijn wil, om mij hier te doen blijven, al hoewel mij onverklaarbaar, is mij te kennen gegeven en bevestigd door zijn laatste tele gram ongelukkigerwijze. Maar kind, ik hoop toch, dat gy u bij mij niet ongelukkig gevoelt, zegde de professor op verschrikten toon. Het rollen vau het rijtuig, dat voor de de ir stilhield, belette Marga te antwoorden. M. de TrévorB hielp haar, evenals haar jaar eene betere administratie zal worden gehouden, de rekening vast te stellen. 5. Aanbieding gemeente begrooting dienst 1914. Voorzitter. Deze zal op de secretarie ter inzage worden nedergelegd. 6. Benoeming commissie tot onder zoek van de gemeente-begrooting en de begrooting van 't Burgerlijk Armbestuur. Voorzitter. Tot leden van de com missie tot onderzoek der gemeente begrooting benoem ik de heeren Tim mermans, Schoenmakers en Zijlmans en tot leden van de commissie tot onder zoek der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur de heeren Van Dongen, Schoenmakers en Timmermans, 7. Ontwerp verordening, bepalende de uren waarop het bureau van deu Burgerlijken Stand dagelijks voor het publiek geopend zal zijn. Uit de voorlezing blijkt dat de Secre tarie op de werkdagen geopend zal zijn voor het doen van aaDgifteD bij den Burgerlijken stand, van 's morgens 9 tot 12 uur. Op Zon- en feestdagen van ll!/f-12 uur, mits daags te voren daartoe een verzoek is gedaan en men bewijzen kan dat niet langer kan worden gewacht. Is een aangifte op Zondag gedaan en zijn er daags te voren geen meerdere verzoeken gedaan, dan wordt het bureau aanstonds gesloten. Aangenomen. 8. Vaststelling Suppletoir kohier van de Hondenbelasting. Wordt vastgesteld op een bedrag van f 64.25. 9. Schrijven van Ged Staten houdende bezwaar tegen het nieuwe art. 9a der verordening op de heffing van havengeld. Ged. Staten merken op dat dit artikel daarin niet thuis behoort en verzoeken mitsdien het uit de verordening te ver wijderen. Voorzitter. B. en W. stellen voor aan het bezwaar van Ged. Staten tegemoet te komen. Timmermans. Goed, laat het uit deze verordening vervallen, doch het zal uw bèdoeling dan zeker wel zijn het op te nemen in de verkeersverordening. Voorzitter. Ja, dit is reeds bij de Gezondheidscommissie. Aldus wordt besloten. 10. Voorstel vau Burg. en Weth. tot wijziging van het raadsbesluit van 24 Maart 1906 no. 3 betreffende berging patronen in de marechaussee kazerne. Voorzitter. Thans mogen er 26000 patronen worden geborgen eu nu stellen wij voor om vergunning te verleenen om er 33000 te bergen. Lankhuijzen. Zijn wij daartoe ver plicht. Voorzitter. Verplicht niet. Wij hebben een overeenkomst aangegaan dat in de kazerne 26000 patronen mogen worden geborgen. Lankhuijzen. Wij zijn dus door een contract gebonden. Ik vind dat ze er niet thuis hooien. Het is bij brand zeer gevaarlijk. Voorzitter. Men zou het contract kunnen opzeggen. Vroeger waren ze in Geertruidenberg in het kruithuisje ge borgen. Maar men vindt het beter dat ze hier zijn geplaatst in de kazerne. Men zegt dat het niet gevaarlijk is. Lankhuijzen. Ik geloof wel dat het zeer gevaarlijk is, want bij de laatst plaats gehad hebben grootebrand werden alle hens aan dek geroepen om die pa tronen te bergen. Zijlmans. Wat mijnheer Lankhuijzen zegt, beaam ik volkomen. Ik wil er echter een vraag aan vastknoopen en die is krijgen wij daarvoor een recognitie. Voorzitter, fa, de som van f 5. Zijlmans. Ik moet u eerlijk zeggen dat het een bagatel is en als er de ge meente geen nadeelige gevolgen door zal ondervinden en als wij er de ma rechaussees niet lastig mee maken, dan zou ik het contract maar opzeggen. Laten ze ze dan maar in Geertruidenberg plaatsen. Simonis. Het is niet iets nieuws, 't is alleen maar het cijfer van 26000 op 33000 te brengen. Zijlmans. De raad kan het contract opzeggen. Die twee rijksdaalders die men er voor krijgt is ook niets. Ik zeg als wij er geen onaangename gevolgen door ondervinden. gevaarlijk is het, anders zouden ze met die groote brand niet alle hens aan dek hebben laten komen om die dingen te bergen. Kunnen B. en W. niet eens een onderzoek in stellen of wij door opzegging van het contract op eenigerlei wijze nadeel kun nen ondervinden. Is dit niet het geval, oom in de conpé, die hij met moeite had kan nen bBkomen, en volgde met langzamen tred deD weg van het rijtuig. Een zonderling meisje, mompelde hy heeft zij geen hart, of ia het van haren kant gemaaktheid? Is alles in haar dan klatergoud, volsche glans Bezit haar geest dan slechts vluchtige vonken En toch arme Robert Het gezelschap, dat dien avond bij profes sor Warburg, rector van de Universiteit, was genoodigd, was reeds voltallig, toen Zacharias met zijn nicht verscheen. Marga had nog geen gelegenheid gehad, om de bewoners van het stadje te ontmoeteD. Deze hadden zich persoonlijk niet kunnen vergewissen van hare schoonheid, waarover Sophie en Anna met al hare marktkennissen gesproken badder. Marga bad geene bezoeken willen afleggen en slechts na laDg smeeken had haar oom haar weten te bewegen, dat zij zich aan de echtgenooten van eenigeu zijner collega's zou latoD voorstellen. Waartoe dienen die visites, beste oom had Marga gezegd. Ik zou de menschen ver velen en zij op hunne benrt zouden mij ver velen. Te gaan prateD over den regen en het mooie weer met merschen, die u niets te zeggen hebben en met wie meu bepaald ver borgen geenwen wisselt, is wel een zeer on aangenaam middel tot tijdverdrijf. Men moet wel heel ongeschikt zijn, zichzelven bezig te houden als men er toe besluit om iederen dag visites te gaan afleggen. Ik ben hier gekomen om te leoren kennen, u en het onde familie huis, maar ik ben niet bestemd om er voor goed te blijven. In Amerika bezoeken de in woners 't eerst de nieuw aangekomene dat is veel aardiger en oenvoudiger. Men hondt dan conversatie met hen, die bevallen en de anderen ontvangt men nimmer meer. De aanblik van al deze verwonderde gezich ten amuseerde het jonge meiBje. Hare kinder lijke vroolijkheid had al zeer spoedig de herin nering uitgewischt aan de voorvallen, die hare komst waren voorafgegaan. Met haren beminnelyksten glimlach begrootte zij den beer des huizes, die haar tegemoet ge- Bneld was en haar bij zijne vrouw brachtdat de goede dame, die eerst een weinig verbluft was, haar allerliefst vond en zich dadelijk op haar gemak met baar bevond, spreekt bijna van zelf. Zacharias verbazing nam van oogeDblik tot oogenblik toe, toen hij zijne nicht, die zooeven nog zoo slecht geluimd was, thans vroolyk en levendig zag. De jonge lieden er waren er eenige verdrongen zich om het zeerst, ten einde deze jonge vreemdelinge te kunnen bewonderen, die al sinds eenige weken zooveel voedsel aan de conversatie bad verschaft. Zelfs de oude professoren vroegen aan het jonge meiBje voorgesteld te mogen worden. Maar toen was er hier en daar en vooral op de eereplaatBen eenig verzet. Zie toch eens, waarde mevrouw, zegde zachtjes de echtgeuoote van professor Merzi- g r tot hare buurdame, eene raadsheervrouw, wat die Amerikaanscbe eene coquette is. Wat weet zij de mannen tot zich te trekken en om zich heen houden. En als ze nu nog maar schoon was. Maar wat my betreft, ik kan niets in baar ontdekken, dat mij beha gen kan. Als ze nu nog evenals uwe dochter, zacht, blond en ernstig was, dan zou men be grijpen. dat zij bewonderd werd. Maar zulk een bruin gezicht O, lieve mevrouw, wezenlyk, u maakt my verlegen. Mijne kleine Clara zal n dank baar zijn voor de goede meening, die ge om trent haar koestert maar ik moet bekenneD, dat deze Amerikaanscbe mij evenmin bevalt als zy het u doet. Een jong meisje, dat van den morgen tot den avond niets uitvoert dat niet kan en niet wil werken, dat er maar alloen aan denkt om zich op te schikken, dat. rookt Een minachtende beweging der schouders voltooide den zin Gelooft ge, dat ze zoo rijk is, als men beweert zegde mevrouw Cowe, de echtgenoote vau een geneesheer. Och, mevrouw, wat noemt ge eigenlijk rijk zijn? ik voor mij heb niet veel vertrou wen iu die zoogenaamde reusachtige overzee- fortuinen. 't Is zand in de oogen strooien an- derö niet. Maar dan dat kostbare toilet, die prach tige edelgesteenten Een glimlach vertoonde zich op aller gezich- dan zou ik het opzeggen want voor in de lucht springen ben ik niet. Timmermans. De brandassurantiemaat- schappij, is die gehoord of er bezwaar is om het cijfer van 26000 op 33000 te brengen Zal de kazerne ook eenige ver bouwing moeten ondergaan. Voorzitter. Voor de kazerne is het absoluut niet het minste bezwaar. De brandassurantle heeft ook de premie niet verhoogd. De patronen zijn nu be neden geborgen in het kantoor van den wachtmeester, doch nu worden ze op zolder in een kast geplaatst, welke kast door ,t Rijk wordt gegeven. Lankhuijzen. Het is mij toch bekend dat er buren last door hebben gekregeu van de brandassurantles. Nu ze op zolder worden geplaatst, springen die dingen nog eerder weg. Van Dongen. Dat gevaar is door ons niet te beoordeelen. Destijds heeft een kapitein gezegd dat hij er gerust hij blijft staan al springen ze allemaal. Lankhuijzen. En waarom dan bij den laatsten brand zooveel werk en haast ge maakt om die dingen te bergen. Van Dongen. Omdat ze ze anders kwijt geraken. Lankhuijzen. Ja, dat kan je denken, omdat het zoo gevaarlijk is. Van Dongen. Dat zegt u nu, doch dat ben ik nog niet eens met u- Zijlmans. Het beste is dat wij dit punt tot een volgende vergadering aanhouden en dat B. en W. dan een onderzoek instellen. Voorzitter. Ik geef in overweging om het nu af te handelen. Die patronenL geschiedenis en de maréchausees zijn twee afzonderlijke zaken, die staan ge heel van elkaar gescheiden. Zijlmans. Ik dacht dat het wenschelijk zou zijn dat u, u eerst eens vergewiste of we er geen onaangename gevolgen door kunnen krijgen. Van Dongen. Welke reden heeft de militie om die patronen hier te brengen. Lankhuijzen. Ik heb wel eens hooren zeggen, dat die patronen voor de Land weer zijn. Hierna wordt besloten dat door B. en W. eerst een onderzoek zal worden ingesteld. 11 Uitloting van aandeelen in ver schillende geldleeningen. ten en men onderbrak mevrouw Cowe, om in koor uit te roepen Dat, edelgesteenten Nooit van z'n leven 't is geslepen glas. Zijt gij dan zulk eene nieuwelinge, dat ge n door den ui terlij ken schijn zoo laat misleiden? 't ls waarlijk Bchande, dat die brave pro- fesBor zich zoo blootstelt aan do algomeeno bespotting, door met die Amerikaaneche nicht bier te komen. Het schijnt dat hij zich geheel en al heeft laten inpalmen door dat kind en dat hy haar als een engel beschouwt voor wie iedereen buigen moet, terwijl er in huis dingen voorvallen.,.. Maar neen, ik wil liever niet uit de school klappen. Die goede Sophie heeft mij echter bijzonderheden meegedeeld, waarvan iemand kippenvel zou krijgeo. Och toe, och toe, beste mevrouw Mer- ziger riep meu vau alle kanten, vertelt ons toch wat ge weet.' Het kan zijn nut hebben, dat ieder van ons omtrent baar ingelicht is. Het kwaad verbergen, dat is zich tot mede plichtige maken. Ik zal niets meer zeggen, antwoordde op beslisten toon de goed ingelichte dame. Ik herhaal alleen Arme professor Arme M de Trevors Jawel, arme M. de Trévorsherhaalde het klagende koor van al die goede vrouwkonB, zij heeft nn eenmaal het oog op hem laten val len en die jonge man snelt zijn verderf tege moet. Naar hetgeen ik heb hooren vertellen, zegde de vrouw des buizes, naar 't jammerende groepje toetredend, komt de jonge doctor iederen dag by den professor. Men kan zich niet daarover verwonderen, want mijn man zelf is opgetogen over de schoonheid en het verstand van dat jonge meiBje. Eeuigen van de hier aanwezige beeren beweren zelfa, dat de verloving al heeft plaats gehad. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1