Abonneert U op dit blad, Onafhankeiijkbeidsfeesten, Jongens Afbraak. ij den Trijp, N N< Aanbesteding. Opruiming N. Lederwaren Buitenland. Gemengd Nieuws Kleine Advertentiën. Advertentiën. HAKZETTER EN SCHR00IER. besteden Firma Wed Tielen. Kerknieuws. Frankrijk, Engeland, Amerika. van 14-17 jaar. SPOED! SPOED! Het doen van Repa- ratiën en vernieu wingen aan de Kerk en Pastorie. Wegens opheffing der zaak finale MARIE DE BREE. De grootste sorteering in sVa. Twee aaadeelen leder groot f250 der leening van f 15000 per resto groot f4500. Worden getrokken de nos. 45 en 43 In het bezit van de heeren Mr. Gerrlts en Gebr. Fick. b. Een aandeel ad f 500 of twee aan deden leder groot f250 der leening van f 20000 per resto groot f 14000. Wordt getrokken no. 35 in het bezit van den heer Snijders. c. Een aandeel groot f 250 der leening van f 4000, per resto groot f 1250. Wordt getrokken no. 5 in het bezit van den heer Lankhuijzen. d. Een aandeel groot f 125 der lee ning van f4000, per resto groot f3125. Wordt getrokken no. 4 in het bezit van de heeren Gebr. Fick. e. Een aandeel groot f 150 der leening van f 6000 per resto groot f 5550. Wordt getrokken no. 21 in het bezit van de Erven A. v. Tetering. h Twee aandeden ieder groot f300 der leeDing van f12000 per resto groot f 10800. Wordt getrokken de nos. 32 en 39 in het bezit van de heeren J. Kamp en Spierings. g. Een aandeel groot 1 250 der Jee ning van f 5000 per resto groot f 4750. Wordt getrokken no. 12 in het bezit van den heer Spierings. 12. Voorstel van B. en W. tot instel ling eener gemeentelijke spaar- en voor schotbank met ontwerp-verordening. Voorzitter. Mag -ik de commissie be leefd verzoeken rapport uit te brengen Zijlmans. In de eerste commissie-bij eenkomst was er verschil van gevoelen. In de tweede bijeenkomst is men het eens geworden. De commissie is van oordeel dat het 't best is om het ont werp verordening aan B. en W. terug te zenden met verzoek een ander ont werp in te zenden en dan alleen een spaarkas. De commissie was van gevoe len dat men voorlooplg alleen een spaarkas moet oprichten en nog geen voorschotbank. Voorzitter. B. en W. kunnen zich met het voorstel van de Commissie vereeni gen en zullen dit ontwerp terugnemen en een ander indienen. Mag Ik de com missie van heden verzoeken ook het nieuwe in te dienen ontwerp te onder zoeken. 13. Benoeming wethouder wegens periodieke aftreding als raadslid van den heer E. C. de Wit. De heer de Wit wordt met algemeene stemmen herbenoemd. De Voorzitter feliciteert den heer de Wit met het vertrouwen opnieuw ?n hem gesteld en spreekt den weosch uit dat hij nog vele jaren tot groei en bloei der gemeente mag werkzaam zijn. De heer De Wit dankt voor het in hem opnieuw gestelde vertrouwen en zal zijn beste krachten geven voor de gemeente. 14. Benoeming van een secretaris boekhouder van het Burgerlijk Armbe stuur op de aanbeveling staan J. M. Kieboom, gemeente-secretaris en H. Schoenmakers, gemeente-ontvanger. De heer Kieboom wordt met alge meene stemmen benoemd. De Voorzitter feliciteert den secreta ris met het in hem gestelde vertrouwen. De Secretaris dankt de leden en zegt dat hij deze functie naar beste krachten zal waarnemen. Voorzitter. Alvorens in geheime ver gadering over te gaan heb ik nog iets voor deze vergadering. Zooals de heeren niet onbekend zal zijn wordt hier Don derdag het onafhankelijkheidsfeest her dacht en nu wil ik den raad voorstellen om ook het raadhuis bij die gelegenheid te versieren. De kosten zullen f25 a 30 bedragen. Zijlmans. Ik ben er sterk voor. Lankhuijzen. Ik ook, waar de burgers alles doen, mag het raadhuis zeker niet achterwege blijven. Timmermans. Ik verheug me dat de Voorzitter met dit voorstel komt. Voorzitter. Als de kosten soms iets meer zouden bedragen, mag dat dan. Timmermans. Ik zou B. en W. in deze een blanco crediet geven. Zij zullen het niet overdrijven. Aldus wordt besloten. Hierna sluit de Voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 14 Vaststelling supletoir kohier hoofde- lijken omslag. BESOIJEN. Openbare vergadering op Dinsdag 2 Sept. des voormiddags 11 uur. Afwezig de heeren J. van der Heijden en Jan Groenen. Voorzitter. Edelachtb. Heer Burge meester. De Voorzitter opent de vergadering en stelt eerst aan de orde, de installatie van het nieuwgekozen lid, den heer Chr. de Greeff. Deze legt in handen van den Voor zitter, de bij de wet gevorderde eeden af en deze feliciteert hem daarna hartelijk met z'n installatie en hoopt, dat hij vele jaren met kracht zal arbeiden aan de belangen, den groei en bloei der ge meente. De notulen worden aangehouden tot de volgende vergadering. Ingekomen stukken. a) Besluit Ged. Staten, goedkeurende de verordening van 't Armbestuur. b) Schrijven van Ged- Staten, waarbij zij in verband met de verordening op motorrijwielen een sltuatie-kcart der gemeente verzoeken. c) Omtrent de geldleening voor de rioleerlng merken Ged. Staten op, dat zij er graag in opgenomen zagen, dat de leening a pari gesloten wordt, achten het gewenscht met de aflos- siog in 1914 in plaats van 1915 te beginnen en voorts dat f 50 aflos sing per jaar voor een leening van f 1600 te gering is. Dit zagen ze gaarne gebracht op f 100 per jaar. In hun toelichting hierop zeggen B. en W., dat 't vanzelf spreekt dat de leening h pari gesloten wordt, dat in 1915 met aflossing wordt begonnen, om dat in 1914 de laatste oflossing van f 125 van eene andere leeniog plaats heeft. Ged. Staten geven zelf aan, dat aflossing in 40 jaar goed is en hier, bij f 50 per jaar. zou het maar 32 jaar duren. Zij schijnen echter voor dit werk, dat al eens gauw reparatie behoeft eene kortere afdoening wenschelijk te achten. De Voorzitter. Wij zullen op boven genoemde gronden nogmaals 't zelfde aanvragen, dat komt voor ons beter uit in 1915 is ook die andere leening gedelgd Aangenomen. a) Een schrijven van F. Snijders, dat hij de hoofdacte heeft behaald en daarmede zijn salaris met f 100 is verhoogd. b) Reclames H. O. van C. de Greeff, Lankhout en Wed. van Belkum, Worden behandeld in geheime ver gadering. De bcgrooting voor 't dienstjaar 1914 wordt aangeboden en zal 14 dagen ter visie worden nedergelegd. De Voorzitter, 't Is noodig voor kas geld eene tijdelijke geldleening aan te gaan van f 600, f 800 a f 1000 a 5°/o naar behoefte. Aangenomen. Winkel, 't Hoort wel niet tot de com petentie van den raad, maar ik wou U eens vragen, hoe zit het hier in Besoijen met de vacantie. Voorzitter. Die zijn de laatste week in juli en de eerste week in Augustus en 3 dagen met de kermis, dit hebben we gedaan omdat zoovele Heiligedagen ver vallen zijn, dat is zoo geregeld. Winkel. Doet het hoofd der school dat op z'n eigen houtje Voorzitter. Neen dat is zoo vastgesteld. Winkel. Ik wou nog iets zeggen over de kermis, die dient verzet te worden, zoo valt ze altijd met het Koninginnefeest te Waalwijk en de gemeente heeft er zoo niets aan. Voorzitter. We hebben er ook in dien geest over gesproken om ze later of vroeger te zetten, laat er ons op ons gemak eens overdenken en 't volk eens spreken, dan kunnen wé dat verder be handelen, maar 't mag niet lang uitge steld worden, anders kan 't niet meer in de almanaken komen. Broeders. We moeten rekening houden met de kermissen in de buurt, b.v. een week later d.i. de le Zondag in Sept., dat was misschien goed. Voorzitter. Anderen zullen 't misschien begin Augustus willen, maar laat er ons nog eens goed overdenken en spreken en dan een beslissing nemen. Winkel, 't Sluitingsuur of liever'tuur dat met dansen moet worden opgehou den, is negen uur geloof ik, vindt U dat niet wat vroeg, vooral met 't oog op de zedelijkheid. Voorzitter. Dit hoort thuis bij 't hoofd der politie, maar ik wil U toch wel zeg gen hoe dit zit. Vroeger was dit tusschen licht en donker. Toen is besloten een proef te nemen om de kermis met Waal wijk tegelijk te houden, wat als dat ging veel beter was voor beiden gemeenten, maar 't is weer op den ouden tijd terug gebracht en toen heb ik gedacht, dat het beter was dit wat te verruimen en te brengen op 8 uur. Later is dat geko men op 9 uur en ik vind dat zulks voor eene kleine plaats als Besoijen laat genoeg is. Den laatsten avond der kermis laat ik het wat ruimer opnemen, 't wordt toch altijd half tien, stel ik 't nu later, dan komt er nog meer bij. Winkel, 't Is geen opmerking maar een vraag, want ik heb erbij gezegd, dat het niet tot de competentie van den raad behoort. Maar als 't dansen afgeloopen is, dan loopt men toch langs kanten en wegen en vind ik 't beter, dat men in eene lokaliteit bijeen is. Nog wenschte ik een vraag te doen. Wordt op school onderwijs in de gymna stiek gegeven Voorzitter: Neen, de heer Surig zegt dat 't zoo moeielijk onder elkaar gaat, maar ik heb gezegd, dat hij maatregelen nemen moet. Winkel. Ik vind dat er hier eene prachtige gelegenheid is op de speel plaats en als 't regent onder de over kapping. Voorzitter. Ja zeker, 't moet gebeuren. Winkel. Surig is verplicht het te doen, 't hoort toch tot de verplichte leervakken. Voorzitter. Ik zal zorgen, dat zulks in orde komt en ook waar U laatst naar gevraagd hebt in de Besoijensche steeg. Klerks. Hoe zit het met het fietspad, zoo is 't niets waard. Voorzitter. Ik heb er met den verte genwoordiger overgesproken en die heeft me geraden ze te laten doorslaan en dwars teleggeo. Klerks. Ja, dat gaat zeer goed, in Heusden is 't ook, 't is beter geen pad dan zoo iets. Voorzitter. Hij wilde ook de groeven laten dichtwerken rr.et een soort asphalt. Klerks. Dat is niets waard, dat droogt, breekt en gaat er uit. Broeders. Er moet een eind aankomen, dat inoet afdoende verholpen worden. De Greeff. Ik dank den voorzitter voor z'n hartelijke woorden en hoop veel jaren in uw belaDg en dat der gemeente le kunnen werken. Leve de Koningin, leve de burgemeester, leve de gemeente. Daarna gaat de raad over in geheim comité behandeling reclames H. O. Retraiienhuis te Vucht. In tegenwoordigheid van talrijke geeste lijken en wereldlijke autoriteiten, werd Dinsdagmorgen het retraitenhuis Loyola te Vucht plechtig ingezegend en ge opend. De zegening werd verricht door den HoogEerw. heer Vicaris-generaal van het Bisdom Mgr. J. Pompen, die na afloop dezer kerkelijke plechtigheid ook de feestrede uitsprak, aan 't slot waar van Z H. Eerw, o. m. zeide Moge God geven dat de geestdrift voor den Roomschen godsdienst tot al len doordringe, dan zal in ons bisdom bewaard blijven de liefde voor den gods dienst en zullen weder terugkeeren de goede zeden. Geve de goede God, dat allen die hier tegenwoordig zijn, getuigen mogen wor den van het krachtige leven dat van dit huis zal uitgaan en moge ook in de eeuwigheid de vruchten worden waarge nomen welke door deze heilrijke inrich ting zullen worden afgeworpen. De groote leger-oefeningen zullen dit jaar in het Zuidwesten van Frankrijk plaats hebben tusschen de Garonne en eene van haar zijrivieren, de Bai'se. On geveer 100,000 man zullen daar oefenen tusschen 11 en 17 September. Generaal Joffre, hoofd van den generalen staf. zal de opperste leiding hebben. Er Zullen een Noorder- en een Zulderleger zijn, het eerste onder bevel van generaal Pau -• den verdediger in 't parlement van den driejarigen dienstplicht het twee de onder bevel van generaal Chomer. Het officieuse Journal de Bruxelles zegt >Fransche en Belgische bladen wijzen op het gevaar, waaraan Belgisch Luxem burg zou blootstaan in geval van een Fransch-Duischen oorlog daar het Bel- gisdhe leger, volgens hen, niet in staat zou zijn op het passend oogenblik den doortocht van een vreemden indringer te beletten. Wij zouden van die beweringen geen gewag maken, wanneer wij het niet noo dig achtten opnieuw in het licht te stel len hoe betreurenswaardig ons derge lijke polemieken voorkomen, die tenge volge zoo niet ten doel hebben onnoodige vrees te wekken in staten, met welke wij vertrouwelijke en hartelijke betrek kingen onderhouden, verdacht te maken". Een spoorwegongeluk in Engeland. Op de Midlandspoorweg is Maandagmorgen bij Aisgill, tussschen Hawes Junction en Kirkby Stephen, een sneltrein op een anderen sneltrein, beiden uit Carlisle komende en met groote vaart rijdende, achterop gereden. Volgens het officieele verslag zijn er negen dooden,en tien gewonden. Eenigen zijn er omgekomen door het in brand raken van de verbrijzelde wagens. Uit de laatste berichten blijkt meer en meer hoe afgrijselijk het spoorwegongeluk bij Aisgill is geweest. De overlevenden, die op het St. Pancras-station aankwamen waren in tranen en konden van ontroeriog nau welijks spreken. De ooggetuigen geven hartverscheurende verhalen over de taferee- lenf die zich na het ongeluk afspeelden. Zij ZJgen verscheidene menschen, die tusschen de overblijfsels der wagens vastzaten, voor hun oogen levend verbranden. De passagiers en het personeel stelden heldhaftige pogin gen in om de slachtoffers te redden, maar bnn pogingen waren over het geheel nut- telooB, in vele gevallen konden ze letterlijk niets doen, en een geestelijke, die eerst aan het reddingswerk bad meegedaan, begon, toen hij zag, dat men de menschen, die onder de overblijfselen der wagens bedolven lagen, geen hnlp kon bieden, in zich zelf voor de stervende reizigers te bidden. Een man, die zich in een brandenden wageB bevond, stak zijn hand door het venster, om de aandacht van de redden te trekken, die razende pogingen deden om hem er uit te halen. Zij begonnen juist te wanhopen, toen het hout van den wagen ineenstortte, waardoor de redding slaagde. Reeds 14 verkoolde en onherkenbaie lij ken zyn uit de puinhoopen van den ver branden trein te voorschijn gehaald. Vele gekwetsten zullen waarschijnlijk aan hun brandwonden bezwijken. Het bestuur van den Midlandspoorweg verklaart, de oorzaak van den ramp nog niet te kuonen opgeven. Intusschen staat vast dat men pogingen in het werk heeft gesteld om den tweeden sneltrein uit Carlisle, die op den eersten inreed, tegen te houden, maar, naar de sein- wachters verklaren, reed hij door alle on veilige b: inen. De hoofdconducteur heeft nog een vergeefscbe poging gedaan om den twee den machinist te waarschuwen. Ouder degenen, die ernstige brandwonden hebben opgeloopen, is ook de Nieuw-Z»e- landscbe staatsman Sir Arthur Douglas en de bekende Londensche beursmakelaar Lind say. Spoonuegongeluk in Amerika. NEW-YORK, 2 September. Volgens een telegram nit Newhaven is op de Newhaven- spoorweg bij Wallingford de volgtrein van den sneltrein van Barharpor naar New-York op den sneltrein geloopen. Beide treinen zaten vol met lieden die van hun vacantie- verblijf huiswaartskeerden. Het spoorwegbe- stuur geeft op dat er acht dooden en 50 ge- wouden zijn. Door ratten overvallen. Te Kleef hebben ratten 's nachts een kind vau 4 jaar aangevallenen vreeselijk gehavend. Van het gezicht en de vin gers zijn de beenderen gedeeltelijk af geknaagd. Daar het kind van de beten bloedvergiftiging heeft gekregen, zal het er vermoedelijk van omkomen. Bloedige onlusten te Dublin. Zaterdag en Zondag hebben te Du blin bloedige stakingsonlusten plaats ge had. Zaterdag en Zondag werden door de stakende trambeambten openluchtbij eenkomsten gehouden, die door de po litie waren verboden. Er werd in de stra ten herhnaldelijk gevochten tegen de poli tie en de soldaten. Aan beiden kanten vielen zeer veel gewonden 400 waren er gisteren in het gasthuis gebracht. Eenige gewonden zijn reeds overleden. Het Panama-kanaal. De werkzaamheden aan het Panama kanaal zijn nu zoover gevorderd, dat men reeds in October a. s. proefvaarten zal kunnen houden. De machtige sluiswer- ken zijn klaar en gereed om in werking te treden. Het laatste stukje grond, dat Noord en Zuid- Amerika verbond, is Maandag in tegenwoordigheid van een groote menigte verwijderd door middel vao 44.800 pond dynamiet. Het instroomende water vulde het kanaal geheel tot aan den Gamkao-dijk, Gisteren zijn de bag germachines begonnen om dit laatste gedeelte uit te diepen. In welingelichte kringen rekent men er op, dat men het kanaal reeds in Au gustus 1914 zal kunnen gebruiken, dus een half jaar voor de officieele opening plaats heeft. Een gruwelijke wandaad. Te Mannheim heeft een 25-jarige werk mansvrouw, blijkbaar in waanzin, een gruwelijke wandaad gepleegd. Na een twist met haar man heeft zij, terwijl hij van huis was, haar 3'/2 jarig dochtertje en haar 2'/2 jarige zoontje de beiden armen afgesneden tot er slechts een paar stompjes over waren. Daarna sneed zij zich zelf de keel door. Zij is gestorven, het dochtertje na eenige uren ook, maar het jongetje zal misschien in 't leven kunnen blijven. Het schijnt dat het echt paar laatstelijk voortdurend twist kreeg naar aanleiding van in hetzelfde huis wonende ouders van man en vrouw' Het grootste hotel der wereld. Naar de Evening News uit Nieuw- York verneemt zal daar het Times-plein het grootste hotel der wereld verrijzen. Het zal 1800 kamers bevatten en 24 verdiepingen tellen. De grond tusschen de 44e en de 45e Straat, heeft 3,750,000 dollar gekost. Het gebouw zal 12,500,000 dollar kosten. TERSTOND GEVRAAGD: TWEE ZWIKKERS. 5257 JAC. OOMENS, Baardwijk. Het bestuur van «Waalwijks Belang» betuigt zijn hartelijken dank aan allen die hebben mede gewerkt om de Onafhankelijk— heidsfeesten zoo schitterend te doen slageD. 5255 Namens W. B. JAN VAN GILS, Voorzitter. JAN TIELEN, Secretaris. o Zij die iets te vorderen hebben van «Waalwijks Belang» wat betreft de Onafhenkelijkheids- feesten, gelieven hun nota's in te dienen bij den Penningmeester, den Heer' H. G. VAN EVER- DINGEN alhier, vóór Dinsdag dezer. 5256 Het Bestuur voornoemd De N. V. Stoomschoenenfabrie v.h. JÖS. GROENEN vraagt voo^ direct 525!- GEVRAAGD om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden EEN BEKWAAM Brieven onder motto N. V. G., bnrea dezes, 5251 .J Nog te koop een groote partii AFBRAAK als 150000 mooie schoongem. TJsselsteenen f 1,75 per duizend, 5000 blauwe en roode Pannen, verder Planken, Latten Ribben, Balken, Deuren, Ramen I .ichtkozijnen, Ankers, enkele ei dubbele hardsteenen Paardekrib- ben, Gootsteenen, enz. enz. Te zien op het werk Lijusheike en Ie bevragen bij JOS. L. VAN SEUMEREN, Smidspad 50 Tilburg. Aan hetzelfde adres EEN KARRETJE OP VEEREN, geschikt voor koopman of slager. 5223 TE KOOP plm. 700 Ko. prima afkomstig van de S.S. Maatschappij voor den spotprijs van 60 cent per kilo, bii afname van minstens 10 kilo. Bij partij 10 pCt. korting. Te bevragen bij F. VAN RIEL-Dijkmans Lange Nieuwstraat 217, Tilburg. 5212 zal V van bij in herbei bij to V E< te 1 legei C ni groo Bet na de Aai pennii lal l vóórin den 1 HOE1 den I BOKI De Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Drunen zijn voor nemens 8 September, in genoemd kerkgebouw aan te Bestek en teekening zijn f 1,50 ver krijgbaar Dij K. A. v. Rijswij-k, Bouwkundige tn Heosdeo, welke tevens inlichtingen ver- strekt. 5244 aan veel verminderden prijs. Aanbevelend, 5094 Groote Straat. WAALWIJK. te Dri Erven VERF hoogir Toe namid ADHI als -.HANDTASCHJES, CITYBAGS, ACTE- TASSCHEN, BANKNOTENTASSCHEN, MUZIEKTASSOHEN COLLEGEMAPPEN SCHRIJFMAPPEN, PORTEFEUILLES, SIGAREN- SIGARETKOKERS, PORTE- MONAIES, PORTRETETUI, VISITE BOEKJES, vindt men bij zal voorm de W lien a Te derij Bed, Aarc Toni Krui Di

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 2