Tweede Blad. IBMELIJKHEIDSFEESTEI lo. Antoni Johannes van Dei.ft, oud 20 jaren, wonende ten huize zijner ouders te Vlijmen, mandenmaker, tame lijk groot van persoon, donker blond, lidteeken boven een der oogen, gekleed in brons-groen costuum met donker groenen vilten hoed, die in t bezit van een rijwiel op 28 Augustus de ouderlijke woning heeft verlaten Provinciaal Nieuws. dien datum verschijnende*£2 Zij die zich voor het volgend kwartaal abon- neeren, ontvangen de tot nummers GRATIS. No. 71. DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1913. 36e 1 AARGANG. TE WAALWIJK. 't Was of met de oude traditie ge broken zou worden en dat de gewone Oranje-zon, die onze feesten steeds zoo mild begunstigt, ons ditmaal in den steek zou laten, 't Weer was zoolang al vast en mooi geweest, een temperatuur zoo standvastig en heerlijk als we in 't hartje van deze zomer niet gekend heb ben en toch.hoe meer we Zaterdag naderden des te meer begon de lucht te werken en we vreesden voor de te ver wachten mooie versiering en verlichting, want werkelijk 't werd al donkerder en donkerder. Na den middag begon het al te regenen en zag men buurtbewoners de reeds aangebrachte verlichtingsarti kelen binnenhalen. Maar 't slot van alles was dat het hierbij bleef al dreigde het 's avonds nog even, 't werd een heer lijke avond. En toen dan ook om 8 uur de tap toe in de St. Antoniustraat werd opge steld en men overal druk in de weer was de illuminaties te ontsteken, toen stroomden duizenden' en duizenden men- schen onze gemeente binnen, om dit mooie feest mee te vieren, eeo der mooiste mischien wel die ooit ge vierd zijn, om te bewonderen die pracht- illuniinaties, die onze gemeente her schiepen in eene uit de duizend-en een nacht. Want werkelijk hetgeen hier door Waalwijksche inwoners was gewrocht, gaf aan onze plaats een tooverachtig aanzien. Maar laten we een geregeld verslag geven, we zullen gelegenheid hebben, hierop nog wel eens terug te komen. Ten omstreeks 8 uur vormde zich on der leiding van W. B. de taptoe. De harmonie >de Volharding* van Drunen en de fanfare >Sirena« van Vrijhoeven- Cappel, omgeven door een massa lam pions, trokken met vroolijke marschen de straat door, gevolgd door duizenden hos sende feestgangers. Ja deze muzikale wandeling bracht er bij de menschen de ware feestkenning in, 't was toen al een gezellige, prettige drukte. Zoo ging het de geheele gemeente door tot. in de Mr. van Coothstraat, waar de stoet werd ontbonden. Daarna verspreidden zich allen door Waalwijk om in de straten de prachtige verlichtingeu en versierin gen in oogenschouw te nemen, terwijl ook de jury voor den wedstrijd zijn rondgang deed en de harmonie »de Vol harding* op de kiosk een uitnemend geslaagd concert gaf. Zoo straks zegden we reeds dat we ons waanden in 't sprookjesland van Duizend en een nacht, zoo fantastisch, zoo feeriek zag er 't geheel en alles af zondei lijk uit. Laten we beginnen met de Markt, die overwelfd met een hemel van licht tn z'n koepel van lichtlijnen iets zoo origineels en tooverachtigs gaf, dat 't niet te beschrijven valt; zoo iets moet men gezien hebben. Deze feest verlichting door W. B. aangebracht was subliem. Aan ontwerper en uitvoerder onze hulde. Nog was op de Markt verrezen een fontein, een ontwerp van den adjunct directeur der waterleiding, den heer van Holst alhier, wiens maatschappij deze fontein aan »Waalwijks Belang* welwil lend aanbood. Dit tijdelijk stuk, geheel saamgesteld uit rots, keien en bloemen, gaf iets zeer artistieks te zien en werd met zeer veel kunstsmaak daargesteld door den heer van Holst genoemd. En dan de straten I Elke buurt in Groote straat, Stationsstraat, Mr. van Coothstraat enz., had z'n best gedaan, hier een lampion-verlichting dwars over de straat, daar tusschen de boomen in lange lijn, gaf dit alles aan onze straten 'n recht feestelijk gezicht, zoo mooi dooi den goeden smaak, die in z'n eenvoud overal voorzat, getuigend tevens van deu wensch van de geheele gemeente om spontaan feest te vieren De laatste dogen waren toch zonder eenigen oproep, totaal uit eigen beweging, overal buurt- commissies gevormd, die er prat op gingen ten koste van zeer veel moeite en groote uitgaven hun straat 't mooiste tc hebben geillumeerd. Wat kan een drachtige samenwerking in korten tijd tot stand brengen Ten slotte de gevel-illuminaties. We wagen ons er niet aan hiervan een be schrijving te geven. Dat gaat, zooals we zeiden, elke beschrijving te boven. Wie de mooiste waren, daaromtrent doen we 't best ons te refereeren aan 't oordeel der jury. Deze kende den eersten prijs toe aan 't prachtige, rijk en stijlvol ge- illumineerde kassierskantoor der firma W. Timmermans en Zonen, terwijl de tweede prijs werd toegekend aan de heer A. Gerris-Simons saam met de so ciëteit de Gezelligheid die ook een keu. rige electrische-llluminatie met smaak volle guirlande-versiering hadden aan gebracht. De .derde prijs viel ten deel aan den heer E. W. Klijberg-rernot, de vierde prijs aan den heer P. W. H. Verwiel en de vijfde prijs aan den heer C. de Greeft- Verwiel, wier illuminaties goed voldeden ook andere deelnemers hadden allen nun best gedaan en iets zeer moois te zien gegeven. De jury gaf nog een bijzonder com pliment aan tien heer Jac- Gragtmans voor diens eenige /«rwverlichting, welke als zoodanig niet voor een prijs in aan merking kon komen. We willen er verder ook opwijzen, dat de heerea ür. van Gils en H. Wiesman, wier gevelversie ringen, wat idee, smaak en effect betrof, mede vooraanstonden, als lid der jury buiten aanmerking wenschten te blijven Jammer dat door eene ongelukkige omstandigheid de illuminatie van het huis van den heer J. van Iersel-Holtus Zater dagavond niet kon doorgaan, want wer kelijk een der meest frappante en kost bare verlichtingen bleef hiermee achter wege. Gelukkig werd deze teleurstelling voor den heer van Iersel zelf en 't publiek den tweeden dag nog verholpen en baadde Zondagavond de gevel in een zee van electrisch licht. Niet alleen was hier veel werk gemaakt van de illuminatie, zoodat deze wel een wijziging in de prijstoeken ning zou hebben gebracht, maar ook de versiering met groen en draperieën getuigde van veel smaak en gaf hetgeheel een deftig en tevens schitterend aanzien. Ook de overige illuminaties en versie ringen bij de verschillende deelnemers en dat waren er zeer velen, waren zeer mooi, getuigden van goeden smaak niet alleen, maar ook van den wensch om W. B. in zijn pogen te steunen en de geheele illuminatie schitterend tot haar recht te doen komen. Zooals we zeiden gaf »de Volharding* een uitstekend concert, terwijl »Sirena< daarna nog eenige nummers op de kiosk uitvoerde. Duizenden en duizenden be wogen zich nog tot laat in onze straten, de passende feeststemming bleef er nog lang in. 't Bleef een allerheerlijkst weer, een uitgekozen stille avond voor de illu minatie en tevens om buiten feest te vieren. le prijs. J. Trommelen, Nieuwkuijk. 2e Petr. Dekkers, Waalwijk. Nu volgde het hindernisloopen (16 deelnemers) leeftijd 12—15 jaar met den volgenden uitslag le prijs, Pieter van Ree- 2e Corn. Didden. Daarop begon de gymnastiek-uitvoe- ring van de Waalw. Gymn. vereeniglng en de keurbende van »Kunst en Kracht* uit 's Hertogenbosch. Er werd mooi en goed werk geleverd, maar het moet ge zegd, dat de correctheid der Bossche naren meer bekoring aan de uitvoering gaf dan de slappe houding in aan- en afmarcheeren naar en van de toestellen door enkele W. G. V.ers. Die schamen zich toch niet voor de flinkheid en kloek heid, dat typische kenmerk van den turner Achtereenvolgens werden gegeven Opmarsch der turners, gevolgd door eene figuurmarsch van 12 man. Daarna een serie brugoefeningen, gevolgd door eene schooloefening der Bosschenaren en ksu- ren- Dan vrije oefeningen door alleturners oefeningen aan rek en 4 groepen. On- dertusschen waren' de kinderwedstrijden in vollen gang. We meenen te mogen volstaan met de vermelding der uitslagen. Jas- en schoenenwedloop (S11 jr.) le prijs, Jan van Delft- 2e Godefr. Rombouts. 3e Ferd Dumoulin. Worstelen te paard (1215 jr.) Pieter van Ree. H. Spijkerman. Ant. v. d. Wiel. Adrs. Trommelen. Adr. Bergmans. Walt. Duquesnoij. Driebeens-wedloop (8—10 jr Jan van Rijswijk. Jan Henkelman. Karei Hesselberth. Marius van de Ven. Frans Verschuren. G. van Nimwegen. Zakloopen (810 jr.) le prijs, Adrs. Trommelen. 2e jos. van Kuijk. 3e Jau van Zeist. Ton-steken (15—20 jr.) 9 deelnemers, le prijs, Jan Hooijmaaijer. 2e H. Meeuwis. 3e Frans Bergmans. Polsstokhoogspringen, le prijs Lamb. Bataille, Drunen. Ook Zondag zag het er allesbehalve bemoedigend uit, donkere wolken voor spelden niet veel goeds en toen de Lie dertafel ten ongeveer half een de kiosk besteeg kende Pluvius geen medelijden meer. De liedertafel die het >Domine Salvam fac*,'t feestlied van Mosmans e a. uitvoer de, versterkt als ze was door tientallen van zangers en begeleid met koper, had zeer veel succes. Het talrijke publiek was opgetogen over hetgeen het te hooren en te genieten kreeg, alle nummers wer den op uitnemende wijze uitgevoerd, vooral ook >Hollands Glorie* mag met eere genoemd worden. .Oefening en Vermaak* heeft 't publiek weer eens getoond wat zij presteert, dit gezelschap dat onder leiding van zijn bekwamen directeur, den heer Jac. Sars, zooveel doet voor de kunst in onze gemeente. Ook hare fanfare gaf naast de begeleiding een aardige marsch. Moge de liedertafel in de toekomst zoo één geheel blijven vor men en zij het ons veroorloofd haar warme hulde te brengen voor de onver moeide tallooze repetities, die zij zich voor dit feest getroost heeft en voor de belangelooze wijze waarop zij steeds be reid is nationale feesten op le luisteren Ondertusschen was de fanfare »Con cordia* uit Loon-op-Zand aangekomen en trok deze onder lustige tonen, gevolgd door de W. G. V versterkt door eenige leden van Kunst en Kracht* uit's Bosch naar het voetbalterrein, waar de sport en kinderfeesten, schietwedstrijden be gonnen en duizenden menschen zich lang de lijnen verdrongen ec veel belangstel ling toonden in de sterke prestaties der Gymnasten, het hoog-springen, het kunst rijden op de fiets of zich kostelijk amu seerden met de grappige vertooningen bij ton-steken, driebeenswedloop en niet 't minst bij den Veteranen-voetbal-wed strijd. Ook hier was de regeling in goede handen. Deze gezellige en vermakelijke nummers van 't feest-programma werden op uitstekende wijze opgeluisterd door de gunstig bekende fanfare »Concordia van Loon-op-Zand, die pittige, lustige muziek te hooren gaf. Op het terrein aangekomen konden de turners niet direct beginnen, daar de figuurmarsch eeu persoon miste, die ein delijk ter plaatse verscheen. Intusschep gaf de heer J. Trommelen van Nieuwkuij' eenige evoluties in 't kunstrijden, die werkelijk de moeite waard waren en luid werden toegejuicht. Voor dit nummer waren 3 personen ingeschreven, waarvan een nog niet aanwezig was en die latei- zijne verrichtingen deed aanschouwen. De derde inschrijver zag van de deel name af. le prijs 2 e prijs 3e prijs le piijs 2e prijs 3e prijs 't was een waar kunstgenot, waarvoot wij »Euphonia< gaarne hulde en dank brengen en niet minder voor hare be reidvaardigheid om telken jare onze fees ten met hare heerlijke muziek te komen opluisteren. Jammer dat het zoo langzamerhand begon te stortregenen en de ballon-illu minatie en versieringen, hoe langer hoe meer deed lijden en de feestgangers naar huis dreef. De meesten echter zochten een plaatsje in de verschillende café's, waar het nog lang vroolijk en gezellig naar toe ging. Zoo was dan weer 't einde gekomen van een feest, waardig in de annalen onzer gemeente te worden geboekt. Er was algemeene medewerking, een prachtig feest-programma dat uitstekend van stapel liep, een eenige, zeldzame illuminatie en versiering, een allerpret tigste, aangenaamste stemming, geen enkele wanklank hoe dan ook werd ge hoord, 't was of wt de jaren van vroeger terughadden 1 allen vierden mee, allen hadden plezier, 't was een algemeen, een schitterend geslaagd feest. Dat danken we op de eerste plaats aan de vereeniglng »Waalwijks Belang die, gesteund door een flinke1 subsidie van de gemeente en medewerking van -'t gemeente-bestuur met onvermoeiden ijver dit schoone feest en deze heerlijke illuminatie heeft voorbereid. Wij gelooven deze vereeniglng hulde en dank te mogen brengen en te zeggen dat zij op elk gebied aller steun waardigis Daarom zouden wij eenieder willen aanraden, wordt lid, steunt deze veree niging, steunt haar nu vooral, nu de kosten zoo groot zijn en zij bij de gemeente subsidie een groot gedeelte van hare kas moet bijpassen. Op de tweede plaats hulde aan d buurtcommissies, aan particulieren die lun medewerking verleenden aan de weerbaarheidsvereeniging>Juliana< en vooral aan de padvinders, die dezer dagen onophoudelijk bewezen reeds ge vormd te zijn tot beleefde, bruikbare, jongens. De verschillende comité's heb ben veel diensten van hen gehad. Een woord van dank tevens aan onzen ge meente-architect den heer G. van Huiten, die het bestuur van W.B. steeds bijstond met V raad en daad, lof aan de politie voor haar beleidvol optreden en verder aan allen die eenigermate bijdroegen om dit feest zoo luisterrijk te doen slagen. huldeblijk der gemeente aangeboden. Het programma hiervan geven we a. Zondag. 2e Marius Versteijnen, Drunen. 3e C. Kalis, Druüen. De prijzen bestonden uit kunstvoor werpen, behalve die voor Kunstrijden en Polsstokhoogspringen, welke medailles waren. Nog dient vermeld, dat de heer L. van Drunen en een drietal Bossche gymnasten aan laatstgenoemd nummer buiten mededinging deelnamen. De Veteranen-voetbalwedstrijd die een reuzen-succes had, eindigde met 11. Schietwedstrijden. De prijzen voor de schietwedstrijden met Kruisboog) werden behaald als volgt le prijs (Een Zilveren Lauwertak) le Zestal >Nooit Gedacht* Waalwijk met 115 punten. 2e prijs (Groote Zilveren Medaille) 2e Zestal .Nooit Gedacht* Waalwijk met 109 punten. 3e prijs (Zilveren Medaille) 2e Zestal Willem Tell* Loon-op-Zand met 104 punten. 4e prijs (Zilveren Medaille) le Zestal Willem Tell* Loon-op-Zand met 101 punten, le Personeele prijs Jos. Schambergen lid van >Nooit Gedacht* Waalwijk met 25 punten. 2e Personeele prijs J. v. d. Hoven lid van »De Eendracht* Waalwijk met 25 punten. 3e Personeele'prijs W. Verhoeven lid van >De Eendracht* Waalwijk met 24 punten. Na afloop toog men naar de Markt, waar de liedertafel met steeds stijgend succes met begeleiding van koper eenige nationale liederen uitvoerde, met groote belangstelling door duizenden aanhoord' onbedaarlijk geapplaudiseerd na elk num mer, terwijl men in de geheele gemeente weer druk bezig was aan de illuminatie om ook thans weer de massa's vreem delingen te doen genieten van de fan tastische licht-effecten, die onze gemeente omtooverden in een waar sprookjesland. De gezellige feeststemming was den ge- heelen dag niet van de baan geweest en klom voortdurend. Men zag 't allen aan, men vierde prettig feest, men genoot van 't vele goeds dat geboden werd en dat wel zijn culminatie-punt vond in het waardige slot, n.l. een concert der Kon. Harmonie .Euphonia* van Kaatsheuvel. Wat dit muziekgezelschap onder zijn eminenten directeur, den heer M. A. van Beurden te genieten geeft is superieur. Men moet ondervonden hebben onder welke bekoring men komt, als men dicht bij de kiosk geschaard, de uitvoering der nummers met studie volgde. En dat heb ben trots de vroolijke feeststemming en den regen, die hoe langer hoe gesta- diger begon te vallen, duizenden gedaan Waren alle nummers mooi, de concours- nummers muntten vooral uit. Werkelijk Zooals wij nog in ens vorig nummer onder telegrammen kouden mededeelen, behaagde het H. M. de Koningin soeur Rosalia te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Wij hadden het genoegen de jubilaresse en de eerw. overste 't eerst met deze heugelijke tijding te kunnen feliciteeren. Van Kardinaal Merry del Val kwam een telegram, dat Z. H. de Paus soeur Rosalia van harte gelukwenschte en haar gaarne den Apostolischen Zegen toestond. Opening Voetbalseizoen. Zondag a. s. zal op het sportterrein alhier de eerste wedstrijd van het seizoen plaats hebben. De Bredasche WO AD /Idvendo Combinatie zal de eerste ziju die den strijd tegen W. V. aanbindt. N. A. C. is de Zuidelijke 2e klasser die op het einde van het vorig seizoen de- gredatiewedstrijden speelde tegen Den Berg, maar beide keeren meester van het terrein bleef. Middelerwijl heeft N. A. C. niet stil gezeten, maar is door aanwinst van enkele puike krachten zoo- als Jan Vermeulen, Van Son e a. een stevige club geworden, die dit seizoen wel van zich zal laten hooren en voor W. V. een te zwaren dobber zal blijken te zijn. Ongelukkig. Een meisje, geboortig uit onze ge meente, dat reeds lang in A'dam diende, is dezer dagen herwaarts gekomen en gaf teekenen niet wel bij 't hoofd te zijn. Dit werd zoo erg dat de hulp dtr politie werd ingeroepen. Na eerst hevig tegenstribbelen, ging zij heel kalm met den chef van politie mee, die haar in een leegstaande kamer in het politie bureau onder bewaking stelde. Hier heeft zij nog de gelegenheid gevonden alle ruiten uit te slaan en ten slotte ging zij zoo te keer dat ze in 't dwangbuis moest worden gesloten, terwijl zij door twee personen werd bewaakt. Maandag is de ongelukkige door de politie naarVucht overgebracht. Ongeval. Gisteren schrok een paard gespannen voor een coupé aan het station alhier. Het ging op hol, zoodat de koet sier 't beest niet meer machtig was. Aan den hoek der Stationsstraat vloog het tegen een paar lantaarnpalen, die veel te lijden hadden, terwijl ook de coupé ernstig was beschadigd. Daarna rende het langs den l'aralleweg over een dries huiswaarts. Gelukkig was de coupé nog ledig en Koopt niet in deu vreemde, wat j?ij in Waalwijk eveu goed en even goedkoop kunt vinden. ■idfe W. H. Waalwijk, 3 Sept. 1913. Jubileum Soeur Rosalia. Het feest ter eere van Soeur Rosalia is verleden Zondag op luisterrijke wijze in intiemen kring in het klooster gevierd. Het gebouw was geheel en al in bloementooi, schier geen enkele kamer die bewoond wordt, of ze was, de een al mooier dan de andere, netjes met groen, bloemen, slingerkettingen van gekleurd papier en mastengroen vor- sierd. Het meeste blonk wel uit de refter der Eerwaarde Zusters die prachtvol was, zelfs de kamers van de oude mannen en vrouwen in het gasthuis zagen er aardig uit, ja ook de weeskinderen hadden voorzoover het (hun) haar krachten toe lieten zooveel mogelijk gedaan om niet achter te staan bij de andere bewoners van het huis. .Het scheen, als het ware of er een wedstrijd bestond wie het mooist met zijne versiering uitkwam. Dit alles ter eere der hooggeachte jubila resse, soeur Rosalia. Om 9 uur had er in de prachtig ver sierde kapel eene plechtige zingende Heilige Mis plaats. Na de mis was het receptie, waarvan door velen werd ge bruik gemaakt. Ook den geheelen dag hield de stroom van telegrammen en gelukwenschen aan. Het behoeft niet gezegd, dat door de eerw. zusters en alle bewoners van t huls vurige gebeden voor de jubilaresse zijn opgezonden en dat voor allen in waren zin een aangenamen en gezelligen feestdag werd bereid, die met 't grootste genoegen en tot elks voldoening werd doorgebracht. Gisteren kwamen de Eerw. Zusters uit Besoijen en Baardwijk hare geluk wenschen aanbieden en de heugelijke gebeurtenis vieren. Vanmiddag ten 2 uur vieren de school gaande kinderen feest, waarover a.s. Zaterdag een en ander en as. Zondag wordt het feest officieel herdacht en t slechts enkele lichte kwetsuren. Raadsvergadering. In de gisterenavond gehouden raads vergadering werden de herkozen leden beéedigd, de rekening en begrooting aangeboden en eene commissie van on derzoek daarvoor benoemd. Wethouder Gragtmans sprak eenige hartelijke woor den naar aanleiding va» de herbenoe ming van den burgemeester. De heer E. W- Klijberg stelde voor, dat B en W. zouden onderzoeken de wen- schelijkheld en mogelijkhdd van 't daar- stellen van een Sportterrein door de ge meente, terwijl hij tevens hulde bracht aan het bestuur van >Waalwijks Belang* voor de schitterend geslaagde onafhan kelijkheidsfeesten. Uitvoerig verslag in 't volgend nummer. Liedertafel. De leden en medewerkende zangers van de Liedertafel .Oefening en Ver maak» worden beleefd uitgenoodigd Zaterdag trouw op de repetitie te komen teneinde de nummers te repeteeren die worden gezongen op de aubade bij Sour Rosalia. Brand. Maandagmiddag ontstond bij den heet A. v. H. in de woonkamer een begin van brand. Gordijnen en behangselpapier benevens eenlg beildegoed stonden reeds in lichte laaie toen hulp kwam opdagen. Door vereende krachten wist men de vlammen te blusschen. Assurantie dekt de schade. Met Benoeming. ingang van 16 Sept. a.s. wordt de brieven- en telegrambesteller I.Tijs- sen verplaatst naar het Postkantoor te Dordrecht. Politiezaken. De Burgemeester der gemeente Vlijmen, verzoekt opsporing, aanhouding en over brenging naar Vlijmen van 2o. Huiberdina van Bokhoven, oud 17 jaren, dienstbode te 's Bosch bij apotheker Kijn wettig domicilie hebbende te Vlijmen ten huize harer ouders, mid- De Echo m het Zeiden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5