Nummer 72 Zondag 7 September 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten, De vreemde nicht Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. FEUILLETON. Zij die zich voor het volgend kwartaal abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Gemeenteraad. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. de be- onden >or de tellen, e met sn .dat jetten angen belast waar- meer ïeren, e bil- v ver- hier- waar- eude, i eente ïeren Geld, ering der i vau zitter ming. keer ulleu ngen en. reke- steld 2,13' van Bur- n en .375' n de i be- s. v, door chikt nden den >nbe- ngen I be- ont De Echo van het Zniden Waalwytsrbe en Langstraatsclie Courant Dit Blad verschijnt "Woensdag- en Zaterdagavond. A.bonnementsprijs per 8 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieyen, ingezonden stukken, gelden enfranco te zenden aan Uitgever. den 1 1 1 ""W "ggggeBBW A.dvkrtentiën 1—-7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclames IB cent per regel. «MS van om >rpo- van i van l' er roor- be- aan ende 'ordt taan uit een ►ij is den drag )gen fiets ever bij- oten i 5. van oleu aan- ver- dat it is op- :dig het lan- M. Hij- ten. iord elke roe: ich- nen laar üijn- :erk Hij itei dan be- dat aad jin* het nis. t Vr aatt. lagd acgt ordt ver- W AALWIJK. Openbare Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 2 September des avonds ten 63/* uur ter behande ling van 1. Installatie nieuwe raadsleden. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding begrooting 1914, 4. Aanbieding gemeente-rekening over liet dienstjaar 1912. 5. Reclames Hoofd. Omslag. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Edelachtbare heer bur gemeester. De vergadering geopend zijnde worden de notulen der vorige vergadering voor gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter dankt den raad voor de officieele deelneming bij 't overlijden van zijne zuster, welke hij vernam uit de notulen, vooral wethouder Timmermans, die zoo goed was 't voorzitterschap waar te nemen. De secretaris leidt daarna de her kozen leden de heeren A. H. van Schijndel, P. W. H. Verwiel en B. Tim- mermans-Verschure binnen, die in handen van den Voorzitter de door de wet voor geschreven eeden afleggen. Voorzitter. Ik wensch de heeren van harte geluk en ik ben overtuigd dat gij de belangen der gemeente naar best vermogen zult behartigen, zooals in de tal van jaren die gij reeds zitting hebt. Twee uwer zijn zelfs een lange reeks van Van „DE EüflO VAN HET ZUIDEN." 7) Verloofd Maar dat is onmogelijk Wat zou de moeder van den jongen man er wel van zeggen. Stelt u eens voor, dames, die altijd even correcte, min of meer trotsche dame, met hare ingewortelde en aristocratische denkbeel den, tegenover die amerikaansche schoondoch ter Om de waarheid te zeggen, zegde de moeder dor blonde Clare, vraag ik my zelve af, of hier geen gewetensplicht te vervullen is en .of de een of de ander zich niet moet offeren, om mevrouw de Trévors in kennis te stellen met het complot dat tegen haar zoon wordt jaren lid van dit college, dat bewijst dat men U de belangen der gemeente toe vertrouwt. Ik hoop dat U nog tal van jaren zitting zult hebben en met kracht t Dag. Bestuur zult bijstaan om onze gemeente te voeren in de banen die leiden tot orde, welvaart en geluk. De geinstalleerde danken den Voorzit ter voor zijne woorden. 2. Ingekomen stukken. a, Besluit van Ged. Staten met goed keuring reglement Armbestuur. bGoedkeuring Wijziging begrooting 1913. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter. Ingekomen zijn Reke ning en begrooting van 't Armbestuur, idem Kamer van Koophandel en Fabrie ken, adressen van de Hanze en van de zusters van de Antonius-parochie en zoo juist is nog een adres ingekomen van het bestuur van den R.K. Gildenbond om subsidie voor het werkloozenfonds. Ik stel voor deze stukken te stellen in handen der commissie voor de begrooting. Aangenomen. Voorzitter. Ik kan de heeren nog mede- deelen dat met den bouw der vakschool alles in orde is, alle hinderpalen uit den weg geruimd zijn en met de aanbesteding der gebouwen spoedig begonnen kan worden. Ingekomen is een schrijven van de Commissaris der Koningin, waarbij wordt medegedeeld, dat H. M. de Koningin heeft herbenoemd tot burgemeester der gemeente Waalwijk, de heer Th. L. D. de Surmont de Bas Smeele. Gragtmans. M. de V. Naar aanleiding uwer herbenoeming als Burgemeester door H. M. de Koningin zij het mij ver gund een kort woordje tot U te richten en ik meen hier de tolk te zijo van den Raad. Wij feliciteeren U dan met deze her benoeming en niet alleen U, wij felici teeren de gemeente tevens, dat zij behoudt een zoo ijverig en, werkzaam burge meester. lo. In het tijdvak dat U hier als bur- meester hebt doorgebracht, hebben wij- gezien uwe werkkracht en hebben tot uitvoering zien komen den aanleg eener nieuwe straat, welke zoo goed als geheel door Uw toedoen is tot stand gebracht. 2o. De Vakschoolalhoewel gij reeds Terwijl zij buiten haar weten op het zon daarsbankje zat voor de geduchte vrouwelijke tribune bestaande uit de wederhelften der meest Releerde persoonlijkheden der stad, amuseerde Marga zich allerkostelijkst. Haar heldere lach, hare welluidende Btem weerklonken in de salon en brachten hare om geving in verrukking. De jonge meisjes be merkten tot haar spijt, dat Marga aller blikken tot zich trok en dat mannen van allerlei leeftyd zich om haar verdrongen, de oude professoren zoowel als de jonge studenten. Na het avondmaal zon men dansen. Marga ontweek echter alle uitnoodigingen, slechts stemde zy er in toe te dansen met een professor .n de scheikunde, een onden, stijven vrijgezel, ,on met den raadsheer Von Bergen, iemand van .et minder rijpen leeftijd. Alleen tegen het einde der soiree nam zy ëenen wals aan van M. de Trévors. Ik had niet verwacht, mejnfier, zegde hy, terwijl hij haar een ietwat verwijtenden blik toewierp, dat gij aan uw oudsten vriend zoo herhaaldelijk een dansje zondt weigeren. Dat is integendeel dood natuurlijk. Waar om heeft vader mij hierheen gezonden Blijk baar om mijne zeer onvolledige opvoeding te vervolmaken. Ik ben hier gekomen om dit land te leeren kennenmyn rol is das nu nanw- kenrig omschreven. Zij bestaat hierinin nadere aanraking te komen met de vertrouwelingen der wetenschap. En nn wilde ik weten, hoe die groote mannen, wier roemryke stralen slechts moeilyk tot myn vaderland doordringen, zich in een salon gedragen. Men scheidde en Marga achteroverlennende in het rijtuig, dat haar naar huis terugbracht vatte hare indrukken beknopt zamen in deze woorden »Da thee slap, de wijn znnr, het avondmaal noch lekker, noch overvloedig, veel stadspraat- jes, maar ten spijt van dit alles een soirée, waarop ik mij uitmuntend heb vermaakt. Marga, myn kind, riep de professor ge- ergerd. Het overige van zijne scherpe beris pingen werd gesmoord door het geraas, dat het ijzerwerk van de koets maakte, toen het in aan raking kwam m.t de straatsteenen. IV. Eenige grauwe en regenachtige dagen volgden nog elkander op, maar eindelyk vertoonde de Aprilzon zich aan een onbewolkten hemel. Een zacht windje streek over het gras, teere blaadjes schudden zich al bevend, de voorjaars bloemen openden bare kelkenalles groeide, alles bloeide Het hernieuwde plantenleven, door de lente ontstaan, het zuidewindeke, dat alles doet ont waken, wat is ingesluimerd, hebben invloed op alles en op allen. Marga kon niet ontsnappen aan den indrak Va*r vreu8^e ön droefgeestigheid verbonden is. Met volle tengen de zoete lacht inademende wandelde zij door de zorgvuldig onderhouden lanen van den hof, met een klein tuiltje viool tjes, dat zij zooeven geplukt had, op de borst. Haar oog ging van den rensachtigen peren boom met groenenden krnin, naar de appelboo- men, wiens takken met roodklenrge punten waren geteekend, om, na even gerust te hebben bij de heesters, die geplant waren aan den voet van den Kooden Toren, de vlucht der overige voor Uwe eerste benoeming als commis sielid daaraan werkzaam waart, is door Uwe onverdroten werkzaamheid, taai geduld en volhouden, niettegenstaande, wij mogen niet zeggen tegenwerken, dan toch zeker het allesbehalve gemakkelijk maken, gekomen tot het tijdstip dat met den bouw kan begonnen wordenwij- hopen ondanks het traineeren en het zien verrijzen van kleinere vakscholen, het U m°£e gegeven zijn, deze het volgend jaar te zien medeopenen en dat zij het zoover in bloei zal brengen dat deze moge afleveren niet alleen bekwame jon gelui voor hun vak, doch ook leeraren voor genoemde klefne vakscholen. 3o. De haven, alhoewel deze verbe tering momenteel op een rustpunt staat, hopen wij dat het onder uwe leiding in kort zal mogen komen tot verwezen lijking van uw plan. Zeer zeker is na een bloei in onze gemeente een kentering gekomen en zelfs een geringe achteruitgang in de bevol king waargenomen, doch de symptomen zijn reeds aanwezig en een begin is er reeds dat deze achteruitgang spoedig za zijn ingehaald en weder de opbloei moge herleven na de offers door de gemeente gebracht, welke noodzakelijk geworden zijn door den eisch des tijds, welke offers, waaraan wij niet twijfelen onder uwe wijze en voorzichtte leiding, rijke rente zullen opbrengen voor den bloei der gemeente. Applaus. Voorzitter. Ik dank U allen zeer en speciaal den heer Gragtmans voor ziine sympathieke woorden namens den raad gesproken. Ik stel die zeer op prijs. Wat ik in die zes jaar gedaan heb was niets dan m n plicht, de plicht om zooveel in mijn vermogen was te werken voor de belangen der gemeente. Gaarne zou ik nog meer hebben gedaan, doch schrijf dit niet-meer-doen niet toe aan onwil. Ik dank U zeer voor de medewerking en steun, welke ik van uwen raad onder vond. De raad zelf heeft zeer vele groote zaken tot stand gebracht, waarbij mijne verdiensten slechts gering zijn. Ik doe een beroep op uw aller steun voor de toe komst, moge vooral de goede verstand houding blijven voortduren, die zoo be vorderlijk is aan den goeden gang van zaken. Laten we verder werken in 't vogels te volgen. Marga ergerde er zich wel wat over toen zij zich zelve betrapte op die europeesche ge voeligheid voor de natuur, doch zij kon zich niet verzetten tegen den invloed, die op hare ziel werkte. Zij herkende zich zelve niet meer. Iets on bekends drnkte haar, vouwde een rimpel op haar voorhoofd en legde in haar oog iets weemoedigs, dat de uitdrukking van haar ge laat geheel hervormde. De Zuidoostenwind had hare gedachten over de golven van den Oceaan medegevoerd naar haar geliefd vaderland, naar de reede van San—Francisco, van waar men het prachtige huis haars vaders zien kon met zyn groote. door kolommen ondersteunde hal. De golven schenen tot bedaren te komen, wanneer zy don voet van het door palmboomen beschaduwde terras bereikten de Duivelsberg, gekroond met eiken- en cederbosschen, sloot den horizon aan den eenen kant, terwyl de andere zyde, geheel in het verschiet, de met sneeuw bedekte keten der Sierra-Nevada ver toonde, zich scherp sfteekende tegen het don kere blauw van een wolkenloozen hemel. Geen regens, geen mist, gelyk in dat grijs getinte Europa oveial schittering, licht, kleur vreugde. Marga had het beeld van dat geliefd plekje met zooveel kracht voor den geest geroepeD, dat 't haar toescheen als behoefde zy slechts de hand uit te steken om het te kannen aanraken. Een diepen zucht slakende, liet zij den arm weer zakken, die reeds was opgeheven om de geliefde woning te belasten. Was zij door heimwee aangegrepen? Ook weer een gevoel, waarmee zij altyd gelachen had Ofwel verlangde baar hart naar dien ge liefden vader, die nooit een harer wenschen onvervuld had gelaten en voor haar zulk een teere vriend, zulk een verknochte beschermer was geweest. Maar waarom bad hy haar in zoo lang niet geschreven Marga kon een zekere ongerust heid, die van oogenblik tot oogenblik angsti ger werd, niet van zich afzetten. Nadat zy by bare aankomst eenige in haast op het papier geworpen regels had ontvangen en kort daarop een telegram, bleef zij zonder belang der gemeente. Ik dank U zeer. Bravo's. 3. Aanbieding begrooting 1914. 4. Aanbieding rekening 1912. Namens 't Dag. Bestuur bied ik U de rekening en begrooting aan, welke ter visie zullen worden gelegd en verzoek ik U eene commissie van drie leden van onderzoek te benoemen. Gekozen worden als zoodanigJ. van Riel, H. G. van Everdingen en P. W. H. Verwiel, die hunne benoeming aan nemen. Klijberg. Mijnheer de Voorzitter. Nog geheel onder den indruk van de schitte rend geslaagde onafhankelijkheidsfeesten, waarvan het bestuur van >Waalwijks Belang* alle eer toekomt en waarvoor ik het hier gaarne openlijk hulde breng, wensch ik hier eene zaak ter sprake te brengen, die door de burgerij in deze dagen meermalen werd besproken, n. 1. dat de gemeente de beschikking moest hebben over een sportterrein. Bij open bare feesten moet men dan hier dan daar aankloppen, nu weer bij de voet balclub, voor een geschikt terrein. Ik breng daarom dezen wensch der burgers ter sprake n.I. dat Burgemeester en Wet houders zullen overwegen of zij er een belang inzien en of de kosten voor onze gemeente geen bezwaar zullen zijD, om dan eventueel een voorstel in onzen raad in te dienen. Voorzitter. Ik heb er absoluut geen bezwaar in en naar ik vertrouw heeren Wethouders ook niet om uw voorstel in handen te nemen cn te zien wat we er van kunnen maken, we zullen de noodlge inlichtingen inwinnen en zien of we plan nen hieromtrent bij den raad kunnen indienen. Van Schijndel. Ik heb nog iets omtrent de gasfabriek. Er is weer iets gebeurd in de omgeving van den bewusten stoom ketel. Op 19 Augustus stond hij op een gegeven moment gewoon te schudden, terwijl de geheele kamer vol stoom stond. Niemand durfde er bij te komen. De vorige keer heeft de waarnemende voor zitter wel gezegd, dat het Dag. Bestuur alle ongevallen voor zijn verantwoording nam en ik heb alle vertrouwen in den heer Timmermans, maar daar zijn we nu niet geheel mee gebaat. In dit geval moeten we spijkers met koppen slaan, er moet eenig bericht van haar vader. En toen zij naar den bankier te Londen, haars vaders correspondent, had geschreven, had deze haar zelfs niet eens geantwoord. Goede morgen juffrouw Marga, zegde plot seling eene wellmdende stem. Haastig keerde zij zich om. Mijnheer de Trévors, de vriend des hnizes. De jonge man bemerkte weldra de wolk van droefgeestigheid, die over de trekken van het jonge meisje lag uitgespreid. Niet te vergeefs bestudeerde hij al sinds weken dit even beweegelijk als bekoorlijk gelaat. Wat fijt ge vaDdaag errstig- Is het de eerste lentedag, die u zoo droefgeestig stemt Jnist antwoordde het jonge meisje, ter wijl zjj hare vochtig gebleven oogen afwendde, ik kan een gevoel van beklemdheid niet van mij afschudden, hoewel de lucht toch zoo zuiver en licht is. Dit scboone weer heeft ray in den geest verplaatst naar myn vaderland, naar onze bekoorlijke woning en mijn goeden vader. Niets natuurlijker haastte de jonge dok ter zich te antwoorden. Voor de eerste maal iD uw leven van uw vader gescheiden, bevindt {e u in het land zijner familie, 't land waar 3ij zijne jnegd heeft doorgebracht, 't Is daar om zeer begrijpelyk, zoo nw hart iederendag ja ieder uur zijn beeld oproept. Marga schudde het hoofd. Ik ben wel eens voor langeren tijd van hem gescheiden geweest. Herhaalde malen, wanneer de werkzaamheden van myn vader hem tot verre onderzoekingsreizen verleidden, ben ik thuis gebleven, alleen met de bedienden, en ik heb nooit het minste gevoel van angst ondervonden, zelfs niet wanneer zijDe afwezig heid soms maanden duurde. Neen, de zonder linge indrnk, dien ik tbanB ondervindt, is zonder twyfel aan dit klimaat toe te schrijven. Ondanks de bevalligheden der natuur, die ik volstrekt niet misken is er in deze streek een zware benauwende lacht, die het ontluiken der le vensvreugde tegenwerkt. In Cnlifornië is dat juist geheel anders. Men behoeft er geen harde winterB te'dcorworstelen, om een blee- ken zomer te verkrijgen alles groeit en bloeit, van het begin des jaars tot het einde schit tert de hemel er van licht en op het oogenblik aangepakt worden zooals 't hoort en dat laat hier veel te wenschen over. ITet D. B. moet nu maar weten wat het doen moet. Voorzitter. Ik dank U voor de opmer- king, misschien kan een lid der gascom- missie of de voorzitter hierop antwoord geven, nu reeds of een volgende verga dering. Gragtmans. Er is verpakking van den deksel losgevlogen cn daardoor Is natuur lijk stoom ontsnapt, die de kamer gevuld heeft, dat is de geheele geschiedenis. Van Schijndel. Ja juist, dan is 't deze, dan die geschiedenis; voortdurend komen er klachten van dergelijke zaken en dat wordt dan maar op 't personeel gescho ven. Ik heb hier alleen j willen opmerken wat ik gehoord heb. Houben. 't Blijft hier nog steeds in onze gemeente een wedloop met auto mobielen en auto's, (ik zonder die van de Waalwijksche eigenaars uit), 't gaat steeds met een vaartje van plm. 50 K M. Vanmorgen ging 't weer op 't kantje af of er was een ongeluk gebeurd, 't Is hier zeer gevaarlijk met al die dammen die loodrecht op de Groote Straat uit- loopen. Ik heb er vanmiddag weer een paar zien voorbij snorren. Als 't te laat Is, zal 't ons berouwen. De politie mag er wel eens goed opletten, of kan dat niet, op andere plaatsen gebeurt het wel Van Schijndel. Ik beaam ten volle 't gezegde van den heer Houben 't Is meer dan erg zooals hier gereden wordt. Ik verzoek U beleefd streng te laten toezien. Voorzitter. Zeker zal ik er op laten letten. Zooals U weet hebben we tegen woordig een goed politie-corps, dat op alles lef. Alle verordeningen moeten zeer zeker gehandhaafd worden en waar die verordeningen voor iedeieengelden,moet tegen overtreding door wie ook geageerd worden. En als dat dan gebeurt, dan wordt dat meestal beantwoordt met opmerkin gen, dat de politie kleinzielig is of op iemand fit. Om die overtreding juist te constatee- ren is zeer moeielijk, men zou dan een gedeelte van de straat moeten meten en twee agenten er neer zetten, maar dan moet er ook juist een auto in die vaart voorbij komen, 't Is zeer moeielijk, als men de rechtszaken naleest clan ziet men dat- Nogmaals wil ik er hier opwijzen, dat die heeren die een opmerking krijgen, niet moeten spreken van kleingeestig en kleinzielig en ik beloof U de politie te zeggen dat ze er streng op moet letten en probeeren proces-verbaal op temaken, dan kan de Kantonrechter maar zien wat er aan te doen is. Verschillende malen hebben twee agenten in burger op een afgemeten gedeelte der straat uren staan wachten en dan kwam er toevallig geen. Houben. Ik geloof dat het heel gemak kelijk gaat, ik heb 't laatst zelf gepro beerd, ik stond bij dePutsteeg, keek op mijn horloge en constateerde in hoeveel tijd de auto vandaar bij Aarts den hoek om ging. Ik heb de moeite gedaan na te gaan hoeveel meter dat was en kon zeer makkelijk constateeren, dat zij stellig meer clan 45 KM. reed. Dat zou ik onder eede kunnen getuigen. Voorzitter. Ja, dat is heel gemakkelijk waarop hier de zon daalt, omgeeit zij bij ons nog alles met een oceaan van vlammen en dat is zoo dag aan dag, zonder dat men een granwen, lagen, somberen hemel of den batelijken regen heeft te dachten, die ieder genot komt ver gallen. Ik kan de beweegreden niet gissen, waarom mijn vader my aan het gelnk heeft ontrnkt, door mij te verbannen naar dit land zonder zelfB een tijd te bepalen voor mijne te rugkomst. Een zeer ernstig gevoel heeft hem dat besluit ingegeven, mejafirouw. HIJ heeft gewild, dat zyn dochter het land zon kennen, waaraan hij door zijne herinneringen verbonden is en dat hem thans als een ideaal voor de oogen zweeft. Een ideaal, herhaalde het jonge meisje glimlachend, ziedaar een woord, dat men hier nog al dikwijls gebrnikt, doch waarvan men moeite zon hebben, geloof ik eene bepaling te geven. Wij, in Amerika, begrijpen dat woord niet. (Wordt vorvolgd.)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1