Nummer 72 Zondag 7 September 1913. 36e Jaargang. Tweede Blad. SUNLIGHT m R BINNENLAND Gemeenteraad De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten vol le aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. ZEEP 17-11 Qede adei 2553 X, t 31 cor- ou rs taal irden i ont- jgave 2,40 5,- 6,50 3,25 5,75 6,75 8,50 5,50 iteitj 2.75 KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dpze geuioBnte op Dinsdag 2 Sept. des voormidr dags ten II aar. Voirzitter Edelachlb. heer Van Besonw. Oagereer 11.15 aar opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig zijn alle leden. De nolalen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vasl gesteld. Aan de orde 1. Installatie nieuwe raadsleden. Iu handen van den Voorzitter leggen de nieuwe leden de bij de wet voorgeschreven eeden af. De Voorzitter feliciteert hen met het in hun gestelde vertrouwen en spreekt den wensch uit dat zij cog vele jaren in het belang van de gemeente moge werkzaam zijn 2. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning dienst 1912. De ontvangsten bedragen f 123.4917'/ de uitgaven f 125,21655'/2, zoodat er een nadeelig slot is van f 2767.38. De Voorzitter wijst er op, dat dit na deelig slot een gevolg is van de meerdere aansluitingen aan de gasfabriek. 3. Aanbieding gemeeute.begrooting dienst jaar 1914. Wordt besloten in handen te stellen van een commissie, waarvoor worden benoemd de heeren De Bresser, van den Henvel RijkeD. 4. Benoeming van een gascommissie. Worden benoemd de heeren De Bresser, Daleu en Roestenberg. 4. Electriciteit8voorziening. Na eenige bespreking wordt met alge meene stemmen besloten aan te sluiten, zulks met bet oog op Loonopzand, dat dan ook goede drijfkracht kan krijgen. 6. Een schrijven van den heer Vermeer, hoofd te Loouopzand, houdende verzoek om rerbooging van salaris. Wordt besloten het salaris, als blijk van waardeering voor 40-jarigen trouwen dienst, met f 100 te verhoogen. 7. Schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling, dat de Minister van Binnen- landsche Zaken besloten heeft, dat alle kosten voor het bouwen vaD een school in de Moer en voor verbetering van andere schoollokalen, door het Rijk zullen worden gedrageü. Bij de rondvraag vraagt de heer Rijken of de school op den Loonschendijk door gas wordt verlicht. Wordt besloten dit verzoek in handen te stellen van de lichtcommissie. De heer Roestenberg vraagt of bet geven »an onderricht in de Duitsche taal niet zou kuunen worden bevorderd. Da Voorzitter zegt dat reeds les in de Duitsche taal wordt gegeven doch dat er alles zal worden gedaan dat er zooveel en mogelijk leerlingen aan zullen deelnemen. Hierna wordt de vergad-ring gesloteö. Door een vergissing in de opgaaf van het vastgesteld uur heeft onze verslaggever deze vergadering tot onze spijt niet kannen bijwonen. ELSHOÜT. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 2 Septem ber des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer C. van den Breugel. Ongeveer 6.15 opent de Voorzitter de vergadering aanwezig zijn alle leden. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Beëediging der Bieuw benoemde raadsleden. De heeren Muskens en van Herpt leg gen de bij de wet voorgeschreven eeden in handen van den Voorzitter af. De Voorzitter feliciteert de heeren met het opnieuw in hen gestelde ver trouwen en spreekt den wensch uit, dat zij nog lange jaren in het belang van de gemeente werkzaam mogen zijt. 2. Iogekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring vaststelling Hoofd, omslag. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 3. Schrijven van het Burgerlijk Arm bestuur houdende verzoek om een sub sidie van flOO voor het dienstjaar 1914. Voorzitter. Ik stel voor dit schrijven bij de vaststelling van de begrooting te behandelen. Aldus wordt besloten. 4. Wijziging van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur. Door verpleging van Kuijpers moeten de uitgaven met f 136 worden verhoogd. Wordt goedgevonden. 5. Aanbieding gemeentebegrooting dienst 1914. Wordt gedurende 14 dagen op de secretarie ter inzage nedergelegd. 6. Voorloopige vaststelling gemeente- rekening dienst 1912. Voorzitter. Mag ik de heeren die zijn aangewezen om de rekening te onder zoeken, verzoeken rapport uit te brengen. Gijzels. Ik heb alles in orde bevon den. Dirk moet het zelf weten wat hij gezien heeft, of hij het goed heeft ge vonden. Grevenbroek. Ja, ik heb het ook orde bevonden. Voorzitter. Dan stel ik voor de kening aldus vast te stellen. Gijzels. Zou je het niet specifiek voor lezen, de andere lui zullen het misschien ook graag hooren. Voorzitter. De raad heeft toch bet vertrouwen in jullie gesteld. re de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheim Comité ter voorlezing van de notulen van de geheime vergadering van de laatste zit ting. DUSSEN Openbare vergadering vaD den raad dezer gemeente op Dinsdag 3 September des namiddags ten 4 uur. Voorzitter: Edelachtb. h. v. Honsewijk. Ongeveer 4 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Te behandelen 1. Beëediging van de nieuw gekozen raadsleden. Nadat de nieuw gekozen leden de heeren Van Steen, v. Honsewijk, v. Beur den en v. Dalen de voorgeschreven eeden hadden afgelegd, verklaarde de Voor zitter allen voor geiostalleerd. 2. Benoeming van Wethouders. Na stemming werden de afgetreden Wethouders wederom herkozen. 3. Goedkeuring van de rekening en van de begrooting van het Burg. Arm bestuur. De rekening van het Burg. Armbe stuur bedroeg in ontvangst f 719,34 en in uitgaaf f 628.15, zoodat er een batig saldo was van f 91,19. Aldus werd vastgesteld. De begrooting van het Burg. Armbe stuur werd vastgesteld op een bedrag van f 669,26. Ook dit punt werd voor kennisgeving aangenomen. 5. Ingekomen stukken De Voorzitter stelt voor dit punt met (gesloten deuren te behandelen, zoodat hierna de openbare vergadering wordt gesloten. HEUSDEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 2 Septem ber des namiddags ten 7'/2 uur. Voorzitter Edelachtb Heer Honcoop. Ongeveer kwart voor acht opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. Aan de orde 1. Notulen vorige vergadering. Nadat de secretaris de notulen van de vorige vergadering heeft voorgelezen worden deze onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 2. Beëediging van de heeren de Jongh en de Mol als leden van den Raad. Nadat de voorgeschreven eeden zijn af gelegd verklaart de Voorzitter de hee ren de JoDgh en de Mol voor geïnstal leerd en kunnen zij zitting nemen in de vergadering. 3. Benoeming van een Wethouder Gijzels. Ik zou het maar voorlezen, ze wegens buitengewone aftreding van den weten dan ook wat. Hierna wordt de rekening vastgesteld in een bedrag aan ontvangsten van f 10656.43'/2» uitgaven f812146, alzoo sluitend met een batig slot van f2534.27'/2 Van Herpt. Is het nou waar dat Frits Rooijmans een rekening heeft gehad van f 249, zooals het praatje door de gemeente gaat. Gijzels. Ik heb er maar een gezien van f73 en een van f 18. Van Herpt. Er wordt zooveel kwaad gestookt en nu kunnen ze eens zien dat het verkeerd uitkomt. Voorzitter. Het raadhuis en de school is geheel geverfd en dat is van te voreo opgegeven en daarna is het door de wethouders goedgekeurd Van Herpt. 't Is beter dat er hier eens over gesproken wordt, dan gaan die praatjes de wereld uit. Voorzitter. De schoolbanken zijn apart aanbesteed en ook de gang van het schoolhuis is geverfd, omdat hij zoo verf loos was. Van Herpt. Zijn alle posten bij elkaar genomen zeker. Voorzitter. Ja. Van Herpt. Nu zijn die praatjes gauw genoeg uit de wereld. Gijzels. Ze lullen zoo dikwijls, daarom stoor ik me nooit aan praatjes. Van Herpt. Ge behoeft er geen waar de aan te hechten, maar 't is toch eens goed dat er over wordt gesproken. Gijzels. 't Is goed dat zoo'n rekening eens wordt onderzocht door een com missie, in andere gemeenten gebeurt dat overal zonder dat ze er om behoeven te vragen. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangend, sluit heer de Jongh. Na stemopneming be kwam de heer de Jongh 6 van de 7 stemmen, terwijl een biljet oningevuld bleef, zoodat de heer de Jongh opnieuw werd gekozen. Nadat de heer de Jongh zijne her benoeming als Wethouder had aanvaard begroette de Voorzitter hem opnieuw als Wethouder dezer gemeente en sprak de hoop uit, dat hij wederom als altijd de belangen der gemeente zou blijven voorstaan. 4. Aanbieding gemeenterekening 1912. De Voorzitter benoemt de heeren de Mol, Prins en van Andel om deze re kening te onderzoeken. 5. Wijziging reglement Godshuizen. De Voorzitter deelt mede dat door de nieuwe armenwet aan dit reglement een harer artikelen zal moeten worden toege voegd. Het zijn de art. 47, 48 en 49 en de nieuwe wet vordert dat deze wor den bijgevoegd. De heeren hebben de stukken thuis gehad, zoodat zij volko men op de hoogte zullen zijn. Daar de leden voorlezing niet noodig achten, vraagt de Voorzitter of zij zich hiermede kunnen vereenigen. Het lid van Andel zegt dat art. 38 van bet reglement inhoud dat weezen van 18—-23 jaar, die zelf ïn hun onder houd niet kunnen voorzien, worden be deeld. Hij wenschte nu deze bepaling gewijzigd te zien, nl. van 18—21 jari gen leeftijd. Na eenige discussie deelt de Voor zitter mede dat hij het artikel in dien geest zal wijzigen. 6.Herni euwdevaststelling verordenin gen heffing en invordering aanleggeld. De Voorzitter deelt mede dat deze verordening eene kleine wijziging moet ondergaan. Het voorstel van B. W. is nl. in art. 8 sub a. eene kleine aanvulling te brengen. Het jaarlijksch abonnement voor aanleggeld aan de haven zal dan worden voor een stoomboot 100 gulden, tweede 75 gulden en voorts voor ie dere boot 50 gulden. Hieronder ook te rangschikken die booten welke een ge- regelden dienst hebben op Heusden en tevens ook die welke alleen bestemd zijn voor goederen-vervoer. De Voor zitter zegt verder dat deze wijziging hoofdzakelijk is aangebracht voor de Buurtspoorwegen. Na eenige bespreking wordt het vocr- stel van B. en W. met algemeene stem men aangenomen. 7. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den heer J. L. A. Tilman dat hem verschillende overwe gingen hebben doen besluiten zijne be roeming als hoofd der M. U. L. O. niet aan te nemen. De Voorzitter deelt mede dat het Dag. Bestuur a.s- Donderdag eene nieu we voordracht zal opmaken, indien de raad over vaststelling van het salaris wil beslissen. B. en W. wenschen nu op het salaris van zijn voorganger nl. f 1550, een hoofd der school aan te stellen. Zonder bespreking wordt hiertoe be sloten. b. Telegram van H. M. de Koningin waarin zij haren daok betuigt voor de haat toegezonden gelukwensch aange nomen voor kennisgeving. c. Schrijven van Ged. Staten waarin zij mededeelen dat de verordening volks huisvesting onderwerpen bevat welke daar niet in thuis hooren. Ged. Staten geven in overweging deze verordening opnieuw vast te stellen. De Voorzitter geeft den raad in over weging hiermede nog te willen wachten De Voorzitter deelt nu mede* dat de opmerking is gemaakt dat men aan de Wijksche poort zonder nauwkeurig op te letten niet kan passeeren. Hij heeft het den laatsten tijd in oogenschouw geno men, en geconstateerd dat er wel een mm stond, doch niet met een vlag getje, ook Zaterdag stond er niemand met een vlaggetje. De Voorzitter wil hier eene straf op zetten van 25 gld. want is het eenmaal te laat, dan gaat men over tot het maken van verordeningen. Het lid Veerman zegt dat hij deze opmerking juist vindt. Eenigen tijd ge leden toen de tram bovenaf kwam, kwam van den overweg een paard afgereden. Gelukkig gebeurden er geen ongeluk ken, doch het had toch niet veel ge scheeld. Hij vindt het hoog noodig dat hierop ernsttg wordt gelet. De Voorzitter stelt voor 'savonds een daar ter plaatse een rood licht te laten branden, terwijl er dan overdag een man met een vlaggetje aanwezig moet zijD. Wil men ongelukken voorkomen dan dient men ook voorzorgen te nemen. Het lid Vos vraagt hierop, op welk uur dan het licht moet worden aange stoken, daar men dit toch moet bepa len. Het lidJVeerman stelt voor dit te bepalen op een uur voor zonsopgang en een half uur na zonsondergang. Hiertoe wordt met algemeene stem men besloten. d. Brief van. Ged. Staten waarbij wordt goedgekeurd de onderhandsche verhuring van een stukje grond aan van Strien. Aangenomen voor kennisgeving. Het lid van Andel vraagt wat de re sultaten zijn van de Electriciteitsvoor- ziening. De Voorzitter antwoordt hierop dat verschillende gemeentebesturen werden ultgenoodigd eene vergadering in den Bosch bij te wonen. De algemeene in druk was, dat graag zou worden aange sloten bij de centrale, doch we zitten hier met onze gasfabriek. Verder zegt de Voorzitter dat hij gevraagd heeft of er geene gelegenheid zou zijn om tot eene schikking te komen, doch daar gingen zij niet aan. Voor de gemeente besturen is het eene vingerwijzing om met verschillende gemeenten in overleg te treden, daar hier gewacht moet wor den, wat de groote gemeenten doen. Voorts deelt de Voorzitter mede dat hij hier volstrekt niet van op de hoogte is, doch geloofde wel, dat elk gemeente bestuur daarvan zou kunnen profiteeren. Wanneer de centrale tot stand mocht komen en we zouden professor van Swaaij uitnoodigen ons voorlichtingen te willen geven, dan zou hij hieraan met pleizier voldoen. Het lid Veerman zegt dat de gemeen te Heusden met den besten wil niet kan aansluiten, daar de gemeente door con tract verbonden is aan de gasfabriek. De Voorzitter antwoordt hierop, dat zoodra de centrale in werking treedt, er wel ambitie zal zijn om aan te sluiten, doch de gemeentebesturen moeten zich eerst verklaren, voordat de provincie kan doorwerken. De kleinere gemeenten kun- Den zich daarbij dan aansluiten. Voor elke kleins gemeente zou het heerlijk zijn wanneer zij voorzien konden worden van electrisch licht. De Voorzitter wiist er verder op dat er reeds verschillende boomen kapot gaan door het gas, wat toch jammer is van zulke mooie boo men. Het lid Veerman zegt dat het Elec- trische licht ook zijn schaduwzijde heeft b.v. kortsluiting, doch de Voorzitter zegt hierop dat tegenwoordig alles goed in orde is. In den beginne zal het Elec- trische licht geen winst opleveren, doch in de toekomst wel. Verder zegt de Voorzitter dat hij den raad geen verde re mededeelingen kan doen. Het lid van Aadel vraagt of de ge meente gevraagd is om zich aan te sluiten waarop de Voorzitter antwoordt dat verzocht is om zich in beginsel aan te sluiten. Het belang van de gemeente vordert de bevolking goedkoop licht en goedkoope kracht te veschafien. Het lid Veerman zegt dat hij per jaar 500 guldens aan gas betaalt De Voor zitter antwoordt hierop dat de gemeente per jaar 1100 gulden gas verbruikt. De eerste 7 jaar zal ^Jectrisch licht wel wat duurder uitkometf- door den aanleg en de ir stallatiekosten. Het lid van Andel vraagt nogmaals of de gemeente Heusden om aansluiting gevraagd is, waarop de secretaris een circulaire van den Commisaris der Ko ningin voorleest waarin wordt medege deeld dat er besloten zal worden 'n Electri- sche Centrale op te richten indien de raden der gemeenten zouden kunnen besluiten zich in beginsel aan te sluiten. Nadat de Voorzitter gevraagd heeft of iemand nog het woord verlangt sluit deze de vergadering en gaat de raad over in geheim comité. De nieuwe minister van Justitie- Mr. A. baron van Wijnbergen zegt in de Maasb. dat, nu eenmaal de rech terzijde in de minderheid gebracht was, het optreden van den nieuwen minister van Justitie, mr. Ort, door ons met sympathie kan worden begroet. En de schrijver der Haagsche Brieven in de Tijd getuigt van zijn kant Algemeen wordt met groote waar deering gesproken van den minister van Justitie, een man, bestemd om eens procureur-generaal te worden bij den Hoogen Raad en die deze mooie toe komst, zonder dat eerzucht hem er toe drijft, geeft voor het ondankbaar en on zeker ministerschap. Hij is ook als mensch zeer gezien en heeft zich in elke betrekking, waarin hij werkzaam was, de harten gewonnen. Men beschouwt dan ook de aanvaarding van het ministerschap door dezen hoog- staanden jurist als een vriendschapsdaad tegenover den heer Cort van der Lin den, die tot zijn imtimi behoort en dien hij daarom niet in den steek heelt willen laten. Mijn zegsman noemde hem dan ook den primus in het kabinet. Ren hulde aan minister Colijn. De Nieuwe Ct., de nieuwe minister van Oorlog generaal Bosboom met vol le sympathie begroetend, huldigt den af getreden minister Colijn. Er is hard gewerkt onder zijn regime. Bewonderenswaardig was zijn werk- cracht. Hij gaf den indruk te weten wat hij wilde en kracht te bezitten om zijn plan nen uit te voeren. Hij had een open oog voor de be langen van den dienst zonder die van net personeel te vergeten. Daardoor en door zijn eenvoudigen, kla ren betoogtrant wekte hij vertrouwen ia het leger, het laud en de Kamer. Zoo kon hij veel tot stand breogen. Sluiting Tetitoonste llingen. De tentoonstelling van KerkelijkeKunst is Zondag te 's Bosch gesloten de Ten toonstelling te Tilburg 1.1. Maandag. van het 6EWAARB0R6D UNVERVALSCHT ZONDER CHADEIIJKE EJTANODEEIEN Gedeponeerd! Tj 281 O O oo xf J in

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5