Aan de Eerw. Zuster Rosalia Gouden Professiefeest. Uit de hoofdstad. Provinciaal Nieuws op haar 1863 1913. NUMMER 72. ZONDAG 7 SEPTEMBER 1913. 36e JAARGANG. Hoe schalt Uw lof langs alle veld en dreven, Op dezen dag in blije lied'ren uit, ROSALIA, omdat Gij moogt beleven Uw gouden feest als Gods verkoren bruid Eens hebt Gij aan Uw God uw trouw gegeven En liefde, na een weldoordacht besluit: Gij zijt den Bruidegom steeds trouw gebleven, En hebt Hem lief gehad als reine bruid Een halve eeuw mocht Gij Hem blijde loven, In stille need'righeid, met rein gemoed, En wat, o zuster, gaat Zijn dienst te boven f Dies wenschen wij, dat na deez' vijftig jaren, Voor Zijnen dienst U God nog lange spare, Tot Gij Hem looft met 's hemels eng'lenstoet zouden wij haast zeggen, toedragen Die genegenheid, liefde en dank tegelijk openbaren zich thans op eene wijze, die aan haar zegenrijken arbeid niet den minsten twijfel meer laat. Oud en jong, arm en rijk, alle rangen en standen wilden niet achter blijven in het hulde brengen aan de Eerw. Jubilaresse, aan wie zij op godsdienstig en maatschappe lijk gebied zooveel te danken hebben. De roep harer verdiensten kon niet binnen de school- en kloostermuren besloten blijven, (al was dit gewis het verlangen der nederige, kloosterzuster,) die alleen werkte en arbeidde ter liefde Gods en tot heil der spes patriae. Zelfs onze geëerbiedigde Koningin decoreerde haar tot loon voor het vele door haar gepresteerde met de Orde van Oranje-Nassau, eene hulde, die de Eerw. Zuster wel allerminst verwacht zal hebben. Z. H. de Paus schonk haar Zijn Apostolischen zegen. En als morgen het comité en de zang- en muziekgezelschappen haar alle mogelijke heil en zegen in woorden en tonen toewenschen, dan voegen ook wij daarbij de vurige bede Geef, Heer, dat het de Eerw. zuster Rosalia gegeven zij nog verscheidene jaren met lust en vreugd en in onver stoorde gezondheid aan de belangen der haar toevertrouwde Waalwijksche jeugd te arbeiden. HENRI H. VAN CALKER. Hilversum, Aug. 1913. (Nadruk verboden.) I. Kon ik onder gelukkiger tijdsomstan digheden met het schrijven va* brieven uit Noordbrabant's hoofdstad beginnen Thans nu bijna overal over den Bosch gesproken is. Den Bosch ia-, één adem genoemd met »die seveoste bliscap van onser Vrouwen*. Thans nu van uit den iioscti door geheel Noordbrabant, neen door geheel Nederland en nog verre daarbuiten (wat wel daaruit moge blijken, dat een wereld-illustratie als >The Graphic* er in een zeer waardeerend artikel, verfraaid met eenige opnamen van gewaagde) de roem uitstraalt over het daar opgevoerde Mysteriespel »die seveoste bliscap van onser Vrouwen* en de daar bijeengebrachte kunstschatten voor de tentoonstelling van oude kerke lijke kunst. Beter ware misschien de tentoonstelling op de eerste plaats ge noemd, daar oorspronkelijk bij het comité het plan bestond om alleen een tentoon stelling te doen houden. Later werd hieraan toegevoegd de opvoering van >die sevenste bliscap Het comité mag wel in zijn vuistjes lachen, dat het hiertoe besloot, want de tentoonstelling alléén ware een on overkomelijke strop geweest, als men alleen maar eens in aanmerking neemt, dat de premie voor de verzekering van de ingezonden kunstschatten 7000. gulden bedroeg. Het bezoek was zeer en zeer gering. Dank de opvoering van het Mysteriespel konden uit de daaruit rijk toevloeiende baten voornoemde kosten bestreden worden. Over het stuk zelf behoef ik niet meer uit te welden, dat hebben anderen reeds voldoende gedaanover den grooten toeloop van menschen nog minder, het is algemeen bekend, dat de laatste 2 maanden elke opvoering uitverkochte zalen trok. (ja Ook bij de opvoering voor de Koninginof er is toen misschien niet een beetje gesmokkeld om de zaal vol te krijgen i Het comfté onderzoeke zijn geweten eens, ik wed Waar ik hetwél over hebben wil is over die z.g. Volksuitvoeringen tegen een entree van 50 cent. Niet, dat er tegen het geven van die volksuitvoerin gen iets is. Neen, integendeel. De idee om de kunst onder het >volk« te bren gen kan niet genoeg geprezen worden. Maar waar toch een entree van 50 cent geheven werd, daar gaat 't niet aan om een gewoon burger, een gewoon win kelier den toegang te weigeren wat toch geschiedde. Niet ieders portemonnaie laat 't toe om f 2,50 of f 1,50 voor een uitvoering te besteden. Intusschen 't comité heeft mooie zaken gemaakt, al vreesde men in den begin ne van tentoonstelling en opvoering een financieel échec. Indien door de gemeente nog een 20 a 25°/o van de garantie zal moeten worden bijgepast zal 't mooi zijn. Rekent men de opbrengst der belasting op f 2000.dan is 't voor de gemeente nog maar een schadepostje van een f 1500.wat niets beteekent bij het groote voordeel, dat tal van Inwoners er bij gehad heeft. Ieder die wel eens tijdens plat-du-jour- of dinertijd op Woensdag of Zondag bij Radsmaker, Piet Mulder, Groenhuis of Gouden Leeuw binnengekeken heeft zal het wel met mij eens, dat deze wel zouden willen, dat den Bosch .elk jaar zóó Onafhan kelijkheidsfeesten vierde. En lezer, waarom lacht gij Heeft den Bosch dan niet waardig door Ten toonstelling en Mysteriespel het Herstel van Neerlaud's Onafhankelijkheid her dacht Neen Het comité had zich dat wel voorgesteld, maar 't heeft zich daarin bedrogen gezien. Im Durchschnitt is elke opvoering (uitgenomen die be zocht door Koningin, Kardinaal van Rossum, Koningin-moeder, benevens de >volks< uitvoeringen) nog door geen 30 betalende Bosschenaren bezocht, gere kend het aantal bezoekers telkens op 700 a 800. Over het bezoek der Bos schenaren aan de Tentoonstelling zal ik maar niets zeggen 11 >Of schort het den Bosschenaren aan begrijp en Ik durf hierop geen antwoord geven, want ik benzelf Bosschenaar. Waalwijk, 6 Sept. 1913. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en c v e n goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Zooals wij in ons vorig nummer reeds mededeelden, was het Woensdagmiddag feest voor de kinderen. Wat een alleraardigst gezicht die honderden kleinen in hun kleurrijke Zondagsche kleedjes uitgedoscht, met glundere gezichten afwachtend 't oogen- blik, dat de beminde jubilaresse ver scheen. En ook de speelplaatsen droegen versierd met tientallen van bouquetten op de tafels, waaromheen straks de kleinen zouden smullen, een allerfeestelijkst aan zien. Bijzondere vermelding verdient ook nog een mooie huldebetuiging geteekend door een der oude mannen C. Fabrie, welk teekenstuk, omgeven door groen en bloemen, er keurig uitzag. De kinderen stonden netjes opgesteld rondom het groote perk op het plein voor het klooster en toen Soeur Rosalia met de Eerw. Overste verscheen zongen allen haar een mooi welkomstlied toe en reciteerde de jongejuffrouw Phien Klijberg een mooi gedicht terwijl zij een een prachtig bouquet aanbood. In een lieve toespraak offreerde de jongejuffrouw Louise van Iersel de ju bilaresse het cadeau der kleine meisjes congregatie, eene, enveloppe, waarin eene geldelijke bijdrage voor de grot van Lourdes. Nadat de jongejuffrouw Jo van Es nog een mooi bloemstuk had aangeboden, werd ter eere van den ZeerEerw. Heer ^astoor, die, benevens eenige dames van iet comité, het kinderfeest kwam bij wonen het feestlied herhaald. Daarna namen allen plaats aan de ange rij van tafels om zich aan het ïeerlijke tractaat, limonade met koekjes te goed te doen, terwijl voor afwisseling werd gezorgd door muziek en gramofoon, welwillend door den heer van Loon-Eras beschikbaar gesteld. Ook de kindertjes der bewaarschoo brachten hunne hulde op de allerleukste wijze en 't was werkelijk aardig di eest bij te wonen. Deze hulde der kin deren zal voor Soeur Rosalia zeker niet de minst aangename geweest zijn. De Eerw. Zusters hebben wel goed slag er van de kinderen aangenaam en jenoegelijk bezig te houden, 't Was een werkelijk mooi Kinderfeest waarvoor haar alle lof toekomt. GOUDEN JUBILÉ EERW. ZUSTER ROSALIA. Wij leven snel en moeielijk is het vaak, ons alle personen en feiten in het ge heugen terug te roepen, die op ons gemoed eenmaal indruk gemaakt hebben. Laten wij echter zoo nu en dan het verleden eens de revue passeeren dan zien wij onder de vele personen, die ons dierbaar waren of nog zijn, ook de beeltenis verrijzen der Eerw. Zuster Rosalia, die zoo talloos velen van ons het eerste onderwijs gat in de Christe lijke leering of den Catechismus. Wi zien haar aan den arbeid met die ruste- looze vlijt, die opgewektheid en voora met die godsdienstige overtuiging, welke aan het edel doel en streven dier kloosterzuster zoo'n bijzonder cachet gaf. En later, als wij reeds de werelc zijn ingetreden, denken wij nog dikwijls aan haar zegenrijken arbeid, de genegen heid die zij ons betoonde, de gemakke lijkheid, waarmede zij ons onze over tredingen van harte vergaf. Geen wonder derhalve, dat de duizen den, die naast godsdienstig, ook weten schappelijk onderwijs van haar ontvangen haar nog grootere toegenegenheid, liefde Dinsdagmorgen ten 7 uur komt de extra-trein, bestaande uit 30 wagons uit Eindhoven hier aan. Direct wordt met het opbouwen begonnen, om drie uur is alles kant en klaar en des avonds wordt de schitterende openings-voor- stelling gegeven. Waar dit circus overal een reuzen- succes had, zal het ook deze vier dagen uit Waalwijk en omgeving vele duizenden bezoekers trekken, A. s. Woensdag zullen we over deze voorstelling een en ander zeggen. Loonactie te Baardwijk. Het Hoofdbestuur van den Ned. R- K. Lederbewerkersbond heeft aan de fabrikanten te Baardwijk een schrijven gericht waatin zij mededeellng c.oen dat zij andermaal met het personeel over de hangende loonbeweging eene bijeen komst heeft gehouden en besloten is een onderhoud te vragen. Een beslissend antwoord op dit ver zoek werd ingewacht op het Bureau te Kaatsheuvel tot Zaterdagmiddag 30 Aug. 1.1. 12 uur. Bereids deelde het Bestuur mede, dat, indien dit verzoek niet werd ingewilligd, de vereeniging zich zal bedienen van het laatste middel dat haar ten dienste staat, n.l. de werkstaking te proclamee ren. De fabrikanten hebben daarop geant woord dat in een vergadering van ver- eenigde handwerkpatroons opnieuw en met volkomen vastheid besloten is, aan de eischen, vervat in de aan haar ge zonden brieven niet te kunnen voldoen en een onderhoud met het bestuur der halve geheel overbodig te achten. Door het Hoofdbestuur is inmiddels aan de afdeelingen een schrijven gezon den, waarin moreele steun wordt ge vraagd voor eene staking, en dat er niets overblijft dan macht tegenover macht te stellen en door strijd te veroveren wat gevraagd wordt. Een staking kan dus worden tegemoet gezien. Het programma der officicele huldigin op morgen is als volgt: 12— U/a uur. Officieele Receptie Aanbieding Huldeblijk door't Comité. Dameskoor der Eerw. Zuster. Klooster jubel door L. A. Dobbelsteen, R. K. Priester. Licdertafel „Oefening en Vermaak." Opwaarts Hol. Feestlied v. Wamel (Begeleid door koper.) Neerlands Onafhankelijkheid Mosman. (Begeleid door koper.) Zangkoor der R. K. Kerk. Toast Kessels. De Almachtige Keereweer. LiedertafeL en Harmonie van den R. K. Gildenbond. Hulde aan Zuster Rosalia, (Begeleid met koper Lentezang, Marsch Kessels. Fantasie sur l'Opéra „Le Khedive." C. Faust. Circus Paul Wilke. Het zoo gunstig bekende Circus Paul Wilke, dat zelfs de zeldzame eer had voor H. M. de Koningin en de Prinses eene uitvoering te geven, zal dus deze week onze gemeente voor eenige dagen bezoeken De troep, die een groot aantal personen telt, met ongeveer 100 paarden, is de laatste dagen verrijkt met gedres seerde olifanten t en andere exotische dieren. 0- 9-/Ontploffing. [->j- /^3 Hedenmorgen ongeveer 10 uur had in de stoomsmederij van de firma Wed. oh. Verhulst Zonen in de Grootestraat eene ontploffing plaats. Wonder boven wonder hebben er geen persoonlijke on gelukken bij plaats gehad. Zooals bekend mag heeten heeft deze firma onlangs een toestel aangeschaft tot het lasschen van gegoten machinedee- len met oxigenium. Dit toestel functi- onneert met carbied. Van morgen had men reeds met deze machine gewerkt en toen men het om uur weer wilde aansteken, weigerde het. Men keek 't na en hield daarna, als altijd een lucifer aan de pit. Oogen- blikkehjk volgde eene hevige ontploffing. De geheele ruime werkplaats werd in damp gehuld. Toen deze iets was opge trokken, kwam men tot de gelukkige ontdekking, dat patroon en drie werk lieden die vlak bij het toestel stonden, wonder boven wonder ongedeerd de vlucht hadden kunnen nemen, 't Was er overigens eene groote verwoesting, alle ruiten, 72 in getal stukgeslagen, een gedeelte van 't dak geworpen, een kap- gebint gewoon doormidden gekliefd, een deur ingedrukt, kortom aan alles zag men welk een kracht deze ontploffing gehad heeft en dat 't een wonder mag heeteD, dat niemand der aanwezigen eenig letsel bekwam. De knal was zoo hevig dat men hem zeer ver kon hooren en zelfs eene vrouw in de buurt in onmacht viel. Opening voetbalseizoen. Tot onze spijt moeten we melden, dat de Bred. V. V. N. A. C. verhin derd is morgen haar voorgenomen be zoek aan W. V. te brengen en de wed strijd tot 14 September is uitgesteld Onaf hankelij kheidsfeest. R\AMSDONK(Dorp) 5 Sept. Donderdag vierden onze dorpsgenooten het onafhankt- lijkheidsfeest, De verjaging der Fraüschen werd aangekondigd door een paar herauten te paard en om 8 uur weerklonken ds salunt echoten en werd de feestdag met klokgelui geopend. Bij den heer J, Boous-Staal op De Bergen werd de optocht opgesteld en om half tien zette de schilderachtige stoet zich in beweging. Het was iuderdaad een belangwekkend gezicht, die sierlijke rij van wagens, waaronder vooral de Maagdekens- wageD, de Gildewageo, die van de stoom- zuiveltabriek „Nooit Gedacht", de Boeren wagens Oude- en Nieuwe Tijd en de wagen der sigarenindostrie bijzonder de aandacht trokken. Omstreeks 10 uur arriveerde het vorstelijk rijtuig aan de haven, waar de lan ding van Z K. H. zou plaats hebben. Dni- zenden toeschouwers stonden reeds aan de kanten geschaard en een laid hoera steeg op, als men in de verte de Scheveningsche bom V E 14 zag aankomen, op welker voordek men den Prins ontwaarde met zijn gevolg Vanaf den fraai versierden atijger trok de vi88cherspiuk onder commando van den fieren zeerob Bart van Strien de bom tegemoet, nam den Prins met zijn gevolg op en keerde onder de plechtige tonen van het Wilhelmus, gezongen door de schooljeugd en vele toe schouwers met begeleiding de harmoöie Apolio" naar de landingsplaats terug, waar de jongejuffrouw Corrie Kieboom, het doch- tertje van onzen Gemeente-secretaiis, den Prins (den heer Piet van Arendonk) een lauwerkrans aanbood en Jan Patijn van Scheveningcn (de heer M. A. Zwets), IIoo- gendorp (de heer J. de Rood), van der Duin van Maasdam (C. van Dongen Hzn.) en van Limburg Stirum (de heer J. Timmermans) Z. K. Hoogheid begroetten. Jan Patijn, burgemeester van Sch9venin- gen, het Nederlandsche volk vertegenwoor digend, sprak den Prins aldus toe Koninklijke Hoogheid Geen taal, o doorluchte vorst van ons roemrijk Oranjehuis, is bij machte uitdruk king te geven aan de oprechte vreugde van Neerlands volk, zoo verguisd onder Franache dwinglandij, nu Uwe voeten thans weer staan op den vaderlandschen bodem en nu Uwe Koninklijke Hoogheid gehoor gaf aan de landsbede om hulp van U en Uw huis. Wil dan vergeten het leed, dat dit volk Uw doorluchtig Huis aan deed en weer opnemen de oude standaard. Eendrachtig zal Uw volk zich weer om de geliefde driekleur scharen en de laatste keten zal verbreken. Doorluchte Vorst, heel Nederland ziet op U, De God van Nederland strijde voor ons. Leve Oranje en Nederland De Prins antwoordde Waarde Landgenooten. Na een scheiding van negentien jaren en na vele rampen heb ik het onuitsprekelijk genoegen, dat ik door U allen eenstemmig wordt begroet. Ziet mij hier aankomen en gereed om onder den Goddelijken bijstand U in het genot van Uwe vorige onafhanke lijkheid en welvaart te helpen herstellen. Ik ben bereid en vastelijk besloten, al het ver- ledene te vergeven en te vergeten. Ons ge meen en eenig doel moet zijn, de wondrn van ons dierbaar vaderland te heelen en hetzelve in zijn vorigen luister en aanzien te herstellen. Welnu dan Leve ons dierbaar Vaderland Onder het daverend gejuich, dat op deze rede volgde, begaf de Prins zich door de Eerewacht der schatters van het Gilde en een vlaggenrij der schooljeugd naar de vor stelijke equipage, waarna Dirk van Duin (de heer Wilhelmus de Reijer) de zweep over de paarden legde en de gan9che stoet statig door het Dorp trok. Op de Kiosk in de Schansstraat zongen de schoolkinderen een paar mooie liederen, waarna de stoet zijn weg vervolgde naar het Raadhuis, waar de jonge dames Cor. van Strien en Marie Kuij- sters den Eerewijn aanboden. De Edelachtbare Heer Ridder de van der Schuereu sprak de Prins als volgt toe Koninklijke Hoogheid. Het is een zeer gewichtig oogenblik, dat wy thans herdenken. Immers het \s thans een eenw geleden, dat ons vaderland bevrijd werd van den druk der Fransche dwinglandij. Na lijden kwam ook hier verblijden en de dierbre Oranjezon deed haar licht weer stralen over ons vaderland. Bij de herinueriug hieraan, mijne Ileeren, stel ik U voor, allen te drinken op de gezondheid van den Prins en Neerlands onafhankelijkheid. Z. K. Hoogheid antwoordde hierop „Edelachtbare Heer Burgemeester en Ilee ren van het feestcomité De woorden, die U tot mij gesproken heeft, hebben my diep getroffen. Ik dank U allen voor de Eer mij op dezen dag aangedaan en mijn vurige, wensch zal altoos zijn en blijven„Moge ons dierbaar vaderland in bloei toenemen De graaf van Limburg Stirum las nu het volk de volgende proclamatie van het bor des toe „Oranje Bozen" Holland is vrij 1 De bondgenooten trekken op Utrecht. De Eu- gelschen worden geroepen. De Pranschen vlochten aan alle kanten. De zee is open. De koophandel herleeft. Alle partijschap heeft opgehouden. Al het geledene is vergeten en vergeven. Alle de aanzienlijken komen in de regeering. De regeering roept den Prins uit tot Hooge Overheid. Wij voegen ods bij de bondgenooten en dwingen den vijand tot vrede. Het volk krijgt, een vioolijken dag op gemeene kosten, zonder plundering noch mishandeling. Elk dankt God. De oude tijden komen wederom. Oraüje Boven. De optocht trok hierna verder en werd eindelijk weer bij J. Boons ontbonden. Van 2—6 uur hadden op een flink terrein tusschen de N. H. Kerk en den Molen de volksspelen plaats. Zij trokken de belang stelling van tallooze toeschouwers en ver wekten dikwijls een laid gelach. Van alle spelen de prijzen op te geveo, zou te uit gebreid worden en vermelden wij slechts de riogrijderij los te paard, le prijs W. de Groot. 2e C. Timmermans. 3e n D. Boons. 4e A. Timmermans. 5e G. Knaap. Van 8 tot 10 uur gaf de harmonie »Apollo" uit Geertruidenberg een goed ge slaagd concert op de Eltctriech verlichte Kiosk in de Schan3slraat. De nummers wer. den met zorg uitgevoerd, zoodat Apollo" wederom alle lof toekomt. Om 10 uur 30 precies sprak de Prins van af het bordes van het Raadhuis, om geven door een zee van Bengaalsch licht, de feestvierenden toe en gaf hun den wijzen raad maar eens vroolijk door te feesten. Een driewerf hoera bewees, dat allen het met Z. K. II. eens waren. De goede stemming was er in. Voortdurend maakte de Prins op de stopre schouders van een zijner onder danen een zegetocht door de gemeente. On ophoudelijk was hij iu de kringen eu zoDg men „Leve onze Prins, die moet er wezen". Men heeft hier het leest op waardige en prettige wijze herdacht. Ieder was „los", geen wanklank werd gehoord.|De versieriu- De Echo van het Zuiden DER gezieo.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9