Gevraagd, nette Dienstbode. Dienstbode. R. K. Dienstbode Daiisfloderwijs. INSTITUUT M, F, LIGTERINGE, HET ZUIDEN Ed. van Tilburg Nu het leeszeizoen weer aanbreekt, moeteen ieder zich abonneeren op Waalwijksche en langstraatsche Courant, W zij die zich nu abonneeren, ontvangen het blad tot 1 October GRATIS. Adverteeren in dit blad is voor deze streek noodzakelijk maar ook voldoende, ^BINNENLAND. Gemengd Nieuws Kleine Advertentiën, Advertentiën. P. v. d. HEUVEL, A P. C( ROOTHAERT i WAALWIJK Korte berichten. Kerknieuws, Cursus 1913--19I4. Stoom-biljartfabriek Confiseur, Cuisinier. die op elk gebied goed verzorgde rubrieken geeft. Eigen breedvoerige gemeente-raadsverslagen uit Waalwijk, Baardwijk, Dru nen, Vlijmen, Haarsteeg, Beusden, Elshout Besoijen, Sprang, Vrijhoeven^Cappel, Loonopzand, Capelle, Waspik, Raamsdonk eu Pussen. Uitvoerige en talrijke berichten uit alle plaatsen der Langstraat en omgeving en 't Land van Heusden en Altena, Men kan zich opgeven bij onze Agenten, de brievengaarders of rechtstreeks aan het bureau. twee kruisers 3e klasse »Tsjijoda« en »Nikata« voldoende om de Japanners te beschermen. Een nienwe partij op komst. In de Ghr.-Historipche Banier, verschij nende te Workam, hebben de heeren C. E. Van Koetsveld en mr. Bichon van IJssel- monde een oproep geplaatst om hen, die ernstige bezwaren hebben tegen de organiss- tie, tactiek en leiding, zoowel van de Chr.- Hisfc. CJnie als van de sntirev. partij, en die daarom óf nimmer bij de organisaties dier beide partijen waren aangesloten óf deze hebben verlaten of Dog willen verlaten, tot een vergadering op 15 Sept. te Zwolle uit te uooöigen. Nader bericht men aan de L. K., dat deze vergadering zal geleid worden door een comité, bestaande uit zeven personen. Dit comité zal om half elf op dien zelfden datnm samenkomen om te bespreken over de lidding en de agenda voor de vergadering, Eén der grondbeginselen dezer nieuw te vormen partij zal zijn bij alle verkiezingen voor de Provir.ciale Stater» en voor de Tweede Kamer en in alle distrcteu bij de eerste stemming uit te komen met een eigen candidaat. Bezoek van Zuid-Afrikaansche Boeren aan Nedet land. Naar de #N. R. CA verneemt, zijn de 50 Boeren uit. Zuid.Afrjk», die in den zomer vau 1914 Engeland zullen bezoekeD op kosten van een daartoe in Engeland samen- gesteld comité, waarvan Lord Lovat aan 't hoofd staat de Union Castle Line heeft hun vrije passage heen en terug aan geboden Zateidig door de Koninklijke Nederhndsche Landbouwtereet iging te Graveuhage uitgenoodigd, om ook Nederland te bezoeken en daarbij de gasten te zijn dier vereeniging. Deze uituoodiging is telegrafisch aangenomen. Canada trachtte de Boeren tot een bezoek uit te lokkep, doch het is aan een ijverig landgenoot te Londen gelukt, de uituoodi ging van Nederland -oor te doen gaan. De heer W. H. Poultuey, uit Johannes, borg, die dezen tocht der 50 Boereu ni.ar Europa voorbereidt eu daarvoor uit Zuid- Afrika is overgekomen, i9 gisteren met mr. Roosegasrde Bisschop te Amsterdam aan gekomen, ter bespreking van den tocht naar ons land. Handels- en Kantoorboorbediendcn. De najaarsexamens der Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-Veree- n'gingen In Nederland zullen plaatsvinden op den 3en en 4en Dec. e.k. en wel het voorbereidend examen alsmede de vak examens in Nederlandsche-, Fransche- en Spaansche handelscorrespondentie te Amsterdam en te Rotterdam, die in Duitsche- en Engelsche handelscorres pondentie te Amsterdam, Rotterdam en Groningen, de vak-examens in boekhou den te Amsterdam,Rotterdam, den Haag, Utrecht, Tilburg en Groningen. Het inschrijvingsgeld voor deelneming aan de vak-examens bedraagt per exa menvak f 4.voor hen, die minstens één jaar lid zijn eener aangesloten vereeni ging en f 6.50 voor anderen dat voor deelneming aan het voorbereidend exa men f 5. Prospecti, behelzende o.m. de volledige voorwaarden tot deelneming aan de Federatie-examens, alsmede invullings formulieren, zijn gratis verkrijgbaar bij Brinkman's Boehandel, Hartenstraat 1 5 te Amsterdam, M. Schooneveld Zoon, Rokin 2 te Amsterdam, W. ten Have, Kalverstraat 154 te Amsterdam, firma De Groot en Dijkhoffs, Plaats 27 te 's-Gravenhage, G. J. van Ter Veen Zoon, Oude Gracht W. Z. No. 11 te Utrechi, H. J. Modderaar, voorheen H- J. Modderaar, voorheen H. L. van der Klei, Oude Ebbingestraat 47 te Gronin gen, aan het het kantoor >Meicurius«, Ged. Glashaven No. 7 te Rotterdam, D. Bolle, Hang b. d, Vischmarkt te Rotter dam, G. Baas Kzn.. Langestraat 32 te Zaandam en Kleynenberg Co.. Zijl straat 59 te Haarlem, terwijl zij op ver zoek gratis worden toegezonden door den Secretaris der Commissie, belast met de regeling der Federatieexamens, G. Smits, Postbus 35 te Haarlem. De Commissie van Toezicht en Advies bestaat uit de H.H. Dr. D. Bos, Lid der 2e Kamer, Voorzitter der Nat. Vereeniging voor Handelsonkerwijs, te 's-Gravenhage A. van Rossum, oud-voor zitter der Ned. Maatschappij van Nijver heid, te Haarlem en Ch. E. H. Boisse- vain, industrieel. Lid van de Provinciale Staten van Noordholland en van den Amsterdamschen Gemeenteraad, te Am sterdam. -- Te Smilde had tijdens de Onaf hankelijkheidsfeesten een treurig ongeval plaats dat menig ouderhart in een an dere stemming bracht. Terwijl de timmerman L. Straatman en echtgenoote een oogenbllk naar de feesten waren gaan zien, ontsnapte hun 6-jarig zoontje even aan de aandacht van zijn grootvader, door met meer kin deren naar een nabijgelegen versierde en verlichte draai te kijken. Daar is, hij terwijl een schuit werd doorgelaten, on gemerkt te water geraakt en verdronken. Het gezin van W. Jonker, te Jub- bega, (Friesland) trof een treurig onge luk Tijdens afwezigheid der moeder wierp een der kleinen een met petroleum ge vulde flesch om, zoodat de inhoud juist in het vuur terecht kwam. De vlammen sloegen naar alle kanten uit met het gevolg dat de kleeren van het 5-jarig dochtertje in brand geraakten. Een juist passeeresden voorbijganger gelukte het nog de vlammen -te blusschen. De kleine overleed echter spoedig aan de bekomen brandwonden. In een fabriek van chemische pro ducten te Estsque bij Marseille rprong een stoomketel, waardoor twee werklieden ge dood en twee zeer ernstig gewond werden. Te Reewijk is de 20-jarige J. H. S- die lijdende was aan toevallen, in een sloot geraakt en verdronken. Toen de 17-jarige dochter van de wed. Verburg te Noorden (Z.-II.) dezer dagen van haar dienst bij een ver houder te Leijveld huiswaarts keerde, geraakte zij door het lantaarnlicht misleid te water en, ofschoon spoedig hulp opdaagde, waren de levens geesten ree !s gewekerf. Twee treinen liepen op elkaar op het station van St. Amans-Soult. Drie personen werden gedood, 6 solde.ten ernstig gewond, meerdere personen Jicht gekwetst. Gedurende een schietoefening op de tor pedoboot frPryiky.-us* te Raval, sproDgeen 7.5 cM. kanon. Twee personen werden gedood, drie zwaar gewond. De aanvaring op de Oude Maas, 4 slachtoffers Naar aanleiding der aanvaring op de Oude Maas, waardoor 3 menschen ver dronken, kan nog het volgende worden medegedeeld Door een bok van de berging- maat schappij uit Dordrecht is. Zaterdagavond het visscheiii-bootje „De Merwede II" gelicht en op een zandplaat gezet. Het bootje had aan de rechterzijde achteraan een zeer groot gat bekomen. Bij de lichting werd zonder hoofd en armen het lijk opgehaald van den dren keling Gerrit Van Wijk, baas van de vlsscherij de Merwede. Zondagmorgen is opgevischt de dren keling Hendrik De Boon, machinist op het stoombootje de Merwede. Bij laag water is Zondagmiddag nog gevonden aan het stoombootje geklemd het bovenlichaam van Van Wijk. Vermoedelijk is door het lichten van de boot, door de kettingen dit lijk zoo verminkt geworden. De kapitein, Gerrit Kok, oud 41 jaar, die Donderdagmorgen door de zware verwonding naar het ziekenhuis te Dor drecht is overgebracht, is daar 's avonds overleden, zoodat dit ongeluk 4 slacht offers heeft gemaakt. De toestand van Versteeg, baas op de visscherij de Roon, Is redelijk wel Op de plaats des onheils wordt scherp toezicht gehouden. Op het aanbrengen der 3 lijken was f 100 premie gesteld, benevens f 25 extra voor dat van den heer A. C. Stal, die Zondagavond nog niet gevonden was. Deze laatste was in het bezit van een aanzienlijk bedrag aan bankpapier, een gouden horloge en ket ting. De lijken zijn gekist op de vlsschén" „Klein Profijt", te Hoogvliet, vanwaar ze heden (Maandag) op de plaats van be stemming zullen worden begraveu. Dit ongeluk, zooals wel te begrijpen is, heeft in de gemeente Spijkenisse en Hoogvliet groote verslagenheid ge bracht. Nog meldt men ons. dat het zwaar- beschadigde bootje heden naar de fabriek van den heer De Ridder te Rotterdam gebracht zou worden met behulp var een bok. I)e aannemers van het lichteu van de „Merwede" zijn heeren H- P. en J. De Wit te Rotterdam. Dezen waren tegen woordig met de sleepboot „Johanna", welke met behulp van haar pompen 300 ton water per uur verplaatst. Do ode lijk ongeluk. Terwijl gisterennamiddag de 35-jarige bootwerker D. v. d. K., uit de Schaven- steeg 20. werkzaam was met het ver werken van hout op het in de Tweede Katendrechtschehaven liggende rijnschip „Frankfort 38", werd hij onverwachts door een stuk hout op het hoofd ge troffen, waardoor hij inelkaar zakte. Terstond werd hij naar het bureau der rivierpolitie vervoerd, om vaandaar naar het ziekenhuis te worden overgebracht. Bij de aankomst aan het politiebureau was de man echter reeds overleden. Nieuw stroopersdrama de Moergestel. Men schrijft uit Moergestel dd. 7 Sept. aan de „P- N. Ct." In den nacht van Zaterdag op Zondag te half vier uur Is alhier de jachtopzie ner C Timmermans uit Berkel door een strooper doodgeschoten. Hij kreeg op heel korten afstand een vol geweerschot vlak in de borst, zoodat hij oogenblik- kelijk overleed. De dader, H. D. uit Oisterwijk, is door de collega's van Timmermans, nl. Van Berge alhier en Ve'brugge uit Tilburg dadelijk gepakt. Omtrent de toedracht van dit nieuwe en nog treuriger drama dan dat vóór achtien dagen, zij het volgende mede gedeeld. De jachtopzieners Verbrugge en Van Berge van den lieer A van den Bergh te Tilburg voor diens jachtterrein alhier ondernamen Zaterdagavond met versla- gene Timmermans een nachttocht in deze gemeente aan de zijde van Berkel eu Oisterwijk. Timmermans is anders jachtopziener van den heer L. v. d. Bergh te Tilburg op diens jachtterrein in het naburig Bei- kel. Te ruim 3 uur van nacht meenden ze in de ZandstóSbt alhier op 20 minuten afstand van 't dorp stroopers te bespeu ren, die hen nog naderbij kwamen, waar om ze zich verdekt hielden om hen na te laten passeeren en dan na te gaan. Nauwelijks waren de stroopers hen voor bij of ze stapten een weide iu die ze met een lichtbak belichtten. De jachtopzie ners, die met hun drieën vlak achter hen waren, wilden hen daarop grijpen waarop de geweerdrager zich omkeerde en schoot, met het gevolg, dat Timmer mans een vreeselijk diepe schotwonde in de volle boist ontving, zoodat hem met een zucht het levenverliet. De dader vluchtte een eindje en verborg zich in een sloot, maar de politiehond van Van Berge had hem dadelijk te pakken, zoodat hij ook dadelijk in handen der beide andere jachtopzieners was. De stroopers waren met vieren de drie andere vluchtten niet en zijn ver- baliseerd wegens jachtovertreding, maar overigens vrijgelaten, wijl alle schuld neerkwam op H. D., die ook bekende maar zegt, dat het geweer per ongeluk is afgegaan. Het gebeurde had plaats op geen 100 M. afstand van het huis van den land bouwer P. Roozen, die dadelijk werd gewekt. Diens zoon ging dokter Verhoe ven te Oisterwijk roepen, die consta teerde, dat de dood oogenblikkelijk moest zijn ingetreden. Jachtopziener Van Berge had den dader intusschen voor den bur gemeester gebracht, die hem dadelijk in het plaatselijk arrestantenlokaal deed opsluiten en de maréchaussée te Hil- varenbeek ontbood. Deze waren te half zes alhier. Te zeven uur werd de ver- slagene per kar naar het gemeentehuis vervoerd. Te voren had men hem bij P. Roozen in de schuur gelegd. Verslagene was een stevig persoon van ruim veertig jaar en laat een vrouw en z -s kinderen na- De dader is een klein, min persoon van bijna veertig jaar, wonende te Oisterwijk, waar hij los werkman, laatstelijk opperman was. Hij heeft een vrouw met negen kinderen, echter slech s twee eigen kinderen, daar zijn vrouw een weduwe was met zeven kinderen. Het drama te Miihlhausen. Zaterdag is de dader van het gruwe lijke drama te Mü'nlhausen, Wagner, verhoord. Hij verklaarde, dat hij de wereld door zijn daad had willen verbazen. Reeds jaren geleden had hij zich aan zware misdrijven tegen de zeden schuldig gemaakt, en de tijd had de herinnering daaraan niet verzwakt, veeleer versterkt. Nu meende ik uit verschillende omstan digheden opgemaakt te hebben, dat personen uit. zijn naaste omgeving van die misdaden volkomen op de hoogte waren. Daarom wilde hij zich wreken Op de vraag, waarom hij die afschu welijke daad in Miihlhausen begaan had, zeide hij, dat hij tegen de afzonderlijke personen die hij geschoten had, niets had. Maar wijl Miihlhausen de plaats zijner zedelijke afdwalingen was, wilde hij zich op de gemeenschap wreken en dan zelfmoord plegen. Bij het geheele verhoor toonde Wagner, dat hij volkomen bij zijn verstand was, terwijl hij zich klaar en duidelijk en vol energie uit sprak. Het „Stuttg. Neue Tagebl." publiceert nog de brieven, die Wagner kort voor zijn misdaad aan het blad geschreven heeft. Zij luiden als volgt Aan de geachte redactie van het Tageblatt" „Aan mijn volk Er zijn te veel men schen men moet er de helft van dood slaan zij zijn het voedsel niet waard, wijl zij slecht zijn. Van alle voortbreng selen der menschen Is de mensch zeker het slechtste. Eq waarvan al die ellende? Dat kan niemand beter zeggen dan ik. ITet is niet gemakkelijk vrouw en kin deren te vermoorden.. Sinds zes jaren heb ik daar voortdurend aan gedacht. Met deze gedachte ontwaakte ik en sliep ik weder in. Zij stoorde mij in mijn werk en beangstigde mijn droomen. Hoe dikwijls heb ik dolk en bijl mede naar bed genomen, maar ik was een zwakkeling. Dat ik mijn familie moest dooden, is duidelijkmet iemand, die dat niet inziet, valt niet te redeneereD. De gèmeene menschen, die mijn leven vergald hebben, zouden met hun toe spelingen en dubbelzinnige woorden ook nog gaarne mijn kinderen gekweld heb ben. Dat kon ik niet ongewroken laten. En zelfs nu pijnigt mij de gedachte nog, dat een ongelukkig toeval mijn wraak zal kunnen verhinderen. Mijn geheele leven is zonder geluk geweest, maar het zal een wonderlijke vreugde voor mij zijn, als ik in den nacht van den moord alle menschen, die ik uit den grond van mijn hart moet hateD, voor den loop van mijn pistool val kunnen krijgen. Ik wil ze niet alleen dooden, maar ook martelen, en, daar ik nu een dier ben, dierlijk widen martelen. Een auder „document" eindigde „Aan de onderwijzersHet zou mij van harte spijten, indien iemand onder u te lijden had van het geen >k gedaan heb, en ik hoop, dat de menschen zoo verstandig zullen zijn om de schuld van een persoon niet op het geheele corps te werpen. Op dat gij mij gemakkelijker kunt afschudden, verklaar ik hiermede, dat ik uit den onderwijzersbond treed. Ik had dit reeds eerder gedaan, maar ik wilde alles vermijden, wat opzien kon baren. Indien iemand over mijn heen gaan kan treuren bedank ik hem daat_ voor. Nu ben ik verlost, maar gij hebt nog te strijden om de domkoppen, de luiaards en de vlegels te onderwijzen. Uit Muhlhausen wordt nog nader ge meld, dat vier van de elf gewonden het ziekenhuis verlaten hebben. Van de zeven overige vreest men van een nog voor zijn leven. Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, bisschop van 's-Boscb heeft benoemd tot pastoor te Bakel den Weleerw. beer F. van Zeeland en tot kapelaan te St. Oedenrode den Eerw. heer G. H. Daandelp, priester van het seminarie. STAAT TER DEKKING een eerstTkU, SAANEBOK geheel wit en oogehoornd afkomstig von <Je «un-tig bekend staande vereeniging uit Ulft bij M. ROS, Vrijhoeve-Capelle, (Loon! schendijk.) 5265 TERSTOND GEVRAAGD: TWEE ZWIKKERS. 5257 JAC. OOMENS, Baardwijk. TE KOOP zeer billijk een"beste eikenhouten Trog, lang 159, breed 7o diep 42 c.M. Adres MAR. HEIJS ZONEN, Bakkers Kaatsheuvel. 5270 ~fE KÖOP een BROODWAGEN ingericht voor hondenkar, in zeer goe den staat verkeerend. Brieven bureau van dit blad, onder no. der advertentie 527? om met 1 October in dienst te treden, een Adres Mevrouw HOOGENBOOM, Bosch, laan 16. Ginneken bij Breda. 5272 BIEDT ZICH AAN eene II jaar, gezond en sterk, gewoon en goed met kinderen kunnende omgaan, bekend met alle werk zaamheden en burgerpot koken. Laatste dienst ruim jaar. Kan direct in dienst treden. Brieven aan den Heer H. RECKLEBEN te Heüsden. 5268 Ged, Pedicure der Kölner Fachschule zu Köln. a./Rb, Ververstraat 71, - 's Hertogenbosch. zal a.s. DONDERDAG 11 SEPT. voor de inwoners van Waalwijk en Omstreken zijn te consulteeren ter speciale behande ling aller ongemakken aan den voet als mede eksteruogen, likdoorn?, vol- of plat voeten enz. enz., van 10 tot en met 5 uur bij den Heer JOS. HAMBURG, Coiffeur, Grootestraat Waalwijk. 5151 y er werstraat 53, 's-BOBCH. Aanvang der lessen 13 October. 5274 TILBURG. Neem onze geruischlooze bil larts, geen trilling, geen bandge luid, absolute stabiliteit. 3e. 'f -t\ ww*4ryywmMiirmv De Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 2