Tweede Blad. GOUDEN JUBILEUM Soeur Rosalia. Provinciaal Nieuws. No. 73. DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1913. 36e JAARGANG. Terecht zegde de ZeerEerw. Heer l'astoor 1.1. Zondag, dat het oude spreek woord »ondank is werelds loon* toch niet altijd opgaat. Dit toch is ten dui delijkste gebleken met de viering van 't gouden jubileum van Zuster Rosalia. Heel Waalwijk toch heeft door z'n bij dragen voor de geschenken of door persoonlijke felicitatie of door de hulde zijner vereeniging, spontaan uiting ge geven aan z'n belangstelling in het zeld zame feest, dat deze zoo eenvoudige en zeer geachte kloosterzuster vierde. Na de groote erkenning van Paus en Koningin, na het feest van 't huis en van de kinderen, heeft Waalwijk 1.1. Zondag getuigenis afgelegd van hetgeen het voelt voor de jubilaresse en daar mede tevens voor het gezelschap J M.J., niet z'n kranige overs'e aan 't hoofd, voor wat daar gedaan wordt voor de opvoeding der jeugd, de hulp van ouden van dagen, de verpleging der zieken en wat dies meer zij. De officieele receptie begon ten 12 uur in de eenvoudig en smaakvol ver sierde groote spreekkamer waar ook de cadeaux, een prachtige kostbare koorkap en een flinke, mooie klok, met een kunstig gecalligrafeerde oorkonde waren tentoongesteld. Toen het comité van dames en heeren verscheen om de jubilaresse te complimenteeren en de cadeaux aan te bieden, was de receptie reeds in vollen gang. Honderden en honderden kwamen hunne felicitaties aanbieden. De officieele huldiging had plaats door den voorzitter van het comité den heer E. W. Klijberg Pernot, die ongeveer als volgt sprak. Hooggeachte Zuster Rosalia Met waar genoegen wil ik de mij op gedragen eervolle taak vervullen, om U namens het Soeur Rosalia Comité toe te spreken en LJ onze gelukwenschen aan te bieden op uw gouden jubilé. Vijftig jaren dan zijn voorbij gegaan sinds dat gij als nederige dienstmaagd des Heeren U geheel aan Zijnen dienst mocht wijden. Vijftig jaren dat gij in het Gezelschap Jezus, Maria en Jozef werd opgenomen om voor goed de wereld vaarwel te zeg gen om naar het voorbeeld van de mach tige beschermelingen uwer congregatie in liefde, nederigheid en gehoorzaamheid God te dienen tot zijn meerdere eer en glorie, tot heil der menschen, tot zalig heid voor U zelve. Hoe gelukkig moet gij U gevoeld hebben op den dag uwer professie toen uwe vurigste wenschen vervuld werden, toen gij één met Jezus uw geheel leven wijdend aan Zijnen dienst met blijde hope uwen nieuwen levens staat mocht intreden. Doch hoeveel te grooter zal uw geluk wel zijn op dezen dag, nu gij terugziende op den afgelegden weg, dankbaar voor de vele genade die God U gedurende een halve eeuw geschonken heeft, uit de volheid des harten moogt uitroepen Heer, het ware geluk dat ik van mijn religieuseo staat had gehoopt, heb ik in ruime mate mogen ondervinden. Gij hebt mij door uwe genade gesterkt, Gij hebt mij de kracht geschonken om mijn taak naar behooren te vervullen. Hebt gij dus reden hooggeachte Jubilaresse om U op uw gouden feest gelukkig te gevoelen en dankbaar te zijn tot uwen God ook ons stemt deze dag tot ware vreugde en dankbaarheid. Immers ongeveer de volle vijftig jaren dat gij in het klooster zijt hebt gij in ons midden doorgebracht. Hier hebt gij gewerkt aau het welzijn der kinderen en met vreugde herinneren zich met mij zoovelen wat Soeur Rosalia voor ons geweest is, dat gij met alle lielde, taaie volharding en eindeloos ge duld ons onderricht hebt gegeven in de voornaamste aller wetenschappen n.l. de christelijke leer of catechismus, dat gij meer dan '3000 kinderen in innige devotie hebt voorbereid tot hunne eerste H. Com munie. Een groot aantal dus die aan U danken de herinnering aandenschoonsten dag hun levens Velen daarvan zijn reeds gestorven en gewis zullen die in den Hemel zich herinneren wat Soeur Rosalia voor hen gedaan heeft, dat zij het in niet geringe mate aan haar verschuldigd zijn dat zij thans het geluk des Hemels mogen smaken. Voorzeker die zullen U niet vergeten op dezen plechtigen stond, maar hunne vurige gebeden storten bij Gods troon voor uw heil. Een groot aantal uwer oud-leerlingen is overal verspreid, doch waar zij ook heengingen, in welke omstandigheden des levens zij zich ook bevinden mogen, allen herinneren zich nog met liefde de brave, goede, eenvoudige Soeur Rosalia. Eu ontmoet men soms nog eens een oude kennis dan wordt nog steeds met belangstelling naar U geinformeerd. Doch wij die het geluk hebben Waalwijkers te zijn gebleven en die U dus meer van nabij in uwen heilzamen werkkring moch ten gadeslaan, wij gevoelden behoefte U op uw gouden Jubilé onze hulde aan te bieden. Het comité waarvan ik de eer heb voorzitter te zijn en dat bestaat uit Dames en Heeren die nog met vreugde terugdenken aan den tijd toen zij bij Soeur Rosalia ter catechismus gingen, is dan hier tegenwoordig om U niet alleen namens hen zelve, maar ook uit naam van gansch R. C. Waalwijk, uit naam van uwe talrijke oud-leerlingen op uw gouden Jubelfeest te feliclteeren en dank te be tuigen en hunne hulde aan te bieden. Dank brengen wij U hooggeachte Soeur Rosalia voor het vele goede dat gij voor Waalwijk gedaan hebt. Gij hebt ons en zoovele anderen onderricht in de cate chismus gegeven op een wijze die indruk maakte op het kinderlijk gemoed, en wat er dan ook vervaagd moge zijn van het onderwijs dat wij in onze kinderjaren genoten hebben, de Heilige Waarheden van ons Heilig geloof, zóó vast door U ons ingeprent, die hebben wij nooit ver geten en plechtig kan ik U verklaren dat hetgeen men in zijn kinderjaren van Soeur Rosalia heeft geleerd, vaak was als een compas in het verdere leven, als een lichtbaak die bij mogelijk afdwalen weer den weg aanwees voor den waren koers. Aanvaardt hooggeachte Soeur Rosalia daarvoor onzen oprechten dank en sta ons toe U ook hulde te brengen voor het (zij het danookslechtseenvoudig) doch daarom niet te minder hoogst nuttig onderwijs dat gij aan zoovele arme kin deren gegeven hebt, die zich in later jaren wat gelukkig gevoelden, in hunne jeugd onderricht in de nuttige handwerken van Soeur Rosalia te hebben ontvangen. Ook U Reverende Mère en eerwaarde zusters feliciteeren wij en vooral ook om de hooge onderscheiding die H.M. onze geéerbledigde Koningin aan Soeur Rosa lia heeft geschonken, door haar te benoe men tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Wij weten dat Soeur Rosalia als eenvoudige kloosterzuster zich reeds ten volle beloond acht door de liefde van haren God, dat zij niet om aaTdsche eerbewijzen haar leven aan die verheven taak heeft toegewijd, toch moet het haar vroom gemoed goed doen dat onze Hooge Landsvrouwe haar die groote on derscheiding heeft toegekend, omdat daaruit blijkt dat onze Vorstinne het onderricht in den catechismus aan de kin deren op zulk een hoogen prijs stelt, dat onze Koningin het ook beschouwt dat dit onderwijs den grondslag legt voor het vormen van oprechte ware christenen, trouwe onderdanen van Kerk en Staat en Zij in Soeur Rosalia ook Uwe con gregatie heeft willen huldigen. Waar nu H. M. ons is voorgegaan willen wij ook niet achterblijven en het niet alleen bij woorden laten. Het was den vurigsten wensch van het Comité om U op uw gouden Jubilé een stoftelijk huldeblijk aan te bieden als blijvend aandenken aau dezen schoonen dag. Talrijke bijdragen mochten wij tot dat doel ontvangen uit Waalwijks burgerij, zelfs de armsten der Parochie hebben liefdevol hun penningske bijgedragen. Ruime giften kwamen binnen van vele oud-leerlingen buiten Waalwijk en door een en ander daartoe in staat gesteld hebben wij de eer U thans aan te bieden een sieraad voor de kapel van hetklooster waar gij bijna een halve eeuw zoo ge lukkig geleefd hebt. Wij hebben gemeend het meest in uwen geest te handelen wanneer wij II zouden aanbieden een koorkap, diestrek- ken zal tot meerderen luister van den eerendienst van Hem, dien gij gedurende uw geheele leven in nederigheid en liefde gediend hebtOok kunnen wij U van deze giften nog een eenvoudig maar practisch cadeau aanbieden. Het is een klok die naar ik hoop even nauwgezet, even regelmatig den tijd zal aangeven als gij Soeur Rosalia in alles nauwgezet en regelmatig waart. Bij een en ar der is een oorkonde gevoegd die naar wij hopen een goede plaats in dit huls vindeD zal en nog tal van jaren de herinnering aan dezen schoonen dag zal levendig houden. Aanvaardt hooggeachte Zuster Rosalia deze geschenken als bewijzen onzer oprechte hoogachting en dankbaar heid en mag ik er nu nog den wensch bijvoegen, een wensch niet alleen van het Comité maar van gansch Waalwijk, dat God U nog tal van jaren moge sparen, dat Gij bij het aanschouwen dezer geschenken uwe talrijke vereerders in uwe godvruchtige gebeden indachtig zult wezen, dat God U schenken moge ge zondheid en de noodige kracht om de verheven taak waaraan gij U ook in den avond uws levens zoo gaarne wilt blijven wijden, naar behcoren te vervullen, om zooals -ik in den aanvang mijner rede gezegd heb naar het voorbeeld van Jezus Maria en Joseph in liefde en nederigheid God te blijven dienen, U te blijven wijden aan het waarachtig welzijn der kit deren, God ter eer, hen tot heil opdat de Algoede U eenmaal schenken mag het hoogste geluk, de grootste belooning, dat is een eeuwigen kroon in den Hemel. Lang leve Soeur Rosalia Een daverend aplaus steeg na deze prachtige rede op uit de talrijke aanwe zigen en waar Zuster Rosalia te geroerd was om iets te zeggen, nam onze ZEeerw. heer Pastoor 't woord- Hij zeide dat Soeur Rosalia gaarne zelf een woordje zou zeggen, maar er niet toe in staat was op dezen oogenblik. Werkelijk het oude spreekwoord >ondank is werelds loon* wordt hier op schitterende wijze gelogenstraft door de prachtige cadeaux, waaraan eenieder heeft bijgedragen, de huldiging door het comité in de heer lijke rede van zijnen voorzitter, in de hulde van de verschillende gezelschap pen, de druk bezochte receptie enz Waalwijk is Soeur Rosalia wel dank baar en geeft daarvan ondubbelzinnig blijk daarvoor breng ik U allen namens haar hartelijk dank en geen stoffelijk bewijs van dankbaarheid kan Soeur Ro salia aanbieden, maar dat weet ik zeker, dat zij God vurig voor U allen zal bidden. Ondertusschen ging de receptie steeds door en voerde het dameskoor der eerw. zusters op zeer verdienstelijke wijze >Kloosterjubel« uit, terwijl buiten de Liederlafel »Oefening en Vermaak* zich had opgesteld en een aubade bracht van een drietal nummers, die door de jubilaresse met de overste en eenige leden van 't comité voor de geopende raam der receptiekamer met de meeste belangstelling werd aanhoord en door de honderden die binnen vertoefden en de velen die buiten stonden, maar niet 't minst door de kloosterbewoners, van harte werd toegejuicht. Door het R.K. Zangkoor werden een tweetal liederen gezongen, die onder leiding van den heer Adrianus Pulles uitstekend van stapel liepen, 't geen ook gezegd mag ivorden van de nummers die de liedertafel en harmonie van den Gildenbond op 't voorplein uitvoerden en die ook met de grootste aandacht werden gevolgd en met applaus begroet. Voordat deze vereeniging aan de uit voering begon, nam haar president, de heer M. Beerens 't woord en huldigde seur Rosalia namens zijne vereeniging in welgekozen woorden. Hij bracht haar hulde voor 't geen zij voor de katholieke jeugd van Waalwijk in die lange reeks van jaren had gedaan, waarvan zij thans zooveel mannen voor haar zag, wenschte haar nog vele gelukkige jaren met de hoogste belooning voor haar verdien stelijk werken hiernamaals. Toen de laatste tonen van deze zoo prachtig geslaagde aubade hadden weer klonken nam de Voorzitter van het co mité nog even het woord om namens het comité alle gezelschappen, die zoo bereidwillig hunne medewerking verleend hadden en zooveel hadden bijgedragen tot het welslagen van het feest ter eere van de door allen zoo hooggeachte soeur Rosalia, te bedanken. Spreker zeide dat hij tengevolge van het groote programma er den tijd niet af had kuDnen nemen om elk ge zelschap direct na zijne uitvoering dank te zeggen en hij daarom aan het einde van het feest en het dames zangkoor en de Liedertafel Oefening en Vermaak en het R. K. Zangkoor en de Harmonie en Liedertafel van den R. K. Gildenbond voor hun belanglooze medewerking bij deze dank bracht. Ook soeur Rosalia, zelf te vol om iets te kunnen zeg gen, had spreker verzocht om haren tolk te zijn om aan allen haar oprechte gevoelens van dankbaarheid te betuigen en te zeggen dat zij zich recht gelukkig gevoelde zooveel hulde van geheel Waal wijk te hebben ontvangen. Stoffelijke dankbetuigingen kan, zooals onze Eerw. heer Pastoor daar straks reeds gezegd heeft, soeur Rosalia u niet geven, maar wat zij wel kan en gaarne doen zal, dat is, hare vurige gebeden storten voor uw aller welzijn. Nadat spreker verzocht had allen nog eens met hem een Lang leve Soeur Rosalia uit te roepen waaraan door de nog talrijk aanwezigen vol ent housiasme werd voldaan, speelde de Harmonie nog tot slot een lang zal zij leven. En hiermede was ook aan dit feest weer een einde gekomen en we mogen met den voorzitter zeggen, deze huldi ging is in elk opzicht schitterend ge slaagd. Het comité heeft eer en vol doening gehad van 't werk dat het be gonnen heeft. De huldiging zoowel in den vorm van geschenken, bloemen, mondelinge en schriftelijke felicitaties was overweldigend, een bewijs zeer zeker zooa s we in den aanvang van dit ver slag zeiden, dat Waalwijk Soeur Rosalia dankbaar is en grootelijks hoogacht. Liedertafel. Zondag mogen, na afloop der aubade aan de Eerw. Zuster Rosalia, sprak de Voorzitter der vereeniging tot de mede werkende zangers en muzikanten nage noeg als volgt; Mijne Heeren I Zoo zijn wij dan meer aan het eind der baan gekomen, om ons zoo eens uit te drukken en heeft de Liedertafel het doel, dat zij vóór m anden zich reeds had voorgesteld, n.l. naar de mate harer krachten mede te werken ter op luistering der Onafhankelijkheidsfeesten in onze gemeente, volkomen bereikt. Dank zij uw aller hooggeschatte mede werking, uw getrouw bijwonen der vele repetitien, uw ijver en vlijt daarbij ont plooid, is het resultaat schitterend ge weest. En dit mogen wij gerust zeggen zonder vrees ons a in overdrijving schul dig te maken of van eigen roem be ticht te worden. Mijne Heeren, het was ten alle tijden de stelregel der Liedertafel, waaraan zij ook in de toekomst getrouw hoopt vast te houden, zich buiten de partijen te plaatsen, een z.g. neutraal standpunt in te hemen, het goede te erkennen en gaarne te huldigen overal en bij allen, tot zelfs in den tegenstander. Bij even- tueele feestelijkheden of anderszins zette zij hare deuren wijd open voor allen, zonder uitzondering van rang of stand, godsdienstige of politieke overtuiging, alleen eischte zij van de tot haar ko menden, dat deze onder alle opzichten >mensch« en beoefenaars of minstens liefhebbers der edele toonkunst waren. Juist in die door velen zoozeer gesmade neutraliteit vond de Liedertafel niet al leen haar grootste sieraad, maar ook haar voornaamste bron van kracht. En kan dit feitelijk wel anders Wat zien wij al aanstonds op eigeD, muzikaal ge bied Alleen door samenwerking van alle partijen, stemmen en instrumenten wordt een volmaakt geheel verkregen, waarbij, opmerkelijk genoeg, de schijn baar schrilste dissonanten juist in de meest melodieuse accoorden oplossen. Wat aanschouwen we, een blik naar buiten slaande, b.v. op het krijgstooneel Dat allen uit het zelfde Vaderland schouder aan schouder geschaard staan om het heilig gemeenschappelijk erf dei- Vaderen tegen vreemd geweld te ver dedigen. En vestigen wii bij helderen avondstond het oog op het firmament, de vloer van het paleis des AUerhoogsten, dan zien wij ook daar millioenen bollen van verschillende afmetingen in nooit verstoord evenwicht hun roeping ver vullen, hun banen beschrijven, bijeen gehouden door den band der harmonie. Ware het ons vergund dat Paleis zelve binnen te treden, wij zouden daar vinden die talloos vele woningen, waarin naar de bekende uitspraak, plaats is niet voor Gevondcn. Gevonden en op het het politie bu reau alhier door den eigenaar terug ts Waalwijk, 10 Sept. 1913. Koopt niet In den vreemde, wat gü in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. bekomen een armband met goudenslot en een damestasch. Teekenschool. Door de teekenschool-commissie is de volgende circulaire verzonden Waalwijk, 5 September 1913. M. Opnieuw is de tijd aangebroken, dat belanghebbenden zich kunnen aanmelden als leerlingen der Gemeentelijke Teeken school alhier. Zooals wij vroeger reeds te kennen gaven is, in verhouding tot het groot getal aankomende vaklieden van Waal wijk en omgeving de deelneming aan den teekencursus zeer gering. Wij gaven toen als de voornaamste reden daarvan op, dat het groote publiek niet voldoende overtuigd is, van de noodzakelijkheid van het tekenonderwijs voor alle ambachts lieden. Voor den timmerman, metselaar, metaalbewerker, schilder, schoenmaker, kleermaker, typograaf, tuinier kortom voor allen, bij wien het weergeven van vormen of het versieren een onderdeel is van hun vak, is dat onderwijs onont beerlijk. Nadat de toekomstige ambachtsman de lagere school heeft doorloopen, kan pas een begin gemaakt worden met de bestudeering van het door hem gekozen beroep. Bij gebrek aan eene ambachts school, is de meest geschikte plaats voor de praktische opleiding in het vak, de werkplaats. Om de praktijk van een vak echter volkomen machtig te worden is eene goede voorbereiding noodzakelijk en hiervoor biedt de werkplaats geen gelegenheid. De Teekenschool is daar voor de aangewezen plaats. Het leerplan tocl) is geheel gericht op en de vele beschikbare leermiddelen ontleend aan de verschillende ambachten, terwijl bo vendien de leeraren, zooveel mogelijk in verband met ieder vak afzonderlijk, on ophoudelijk met hunne leerlingen kunnen bezig zijn. Wij kunnen thans vermelden, dat voor den aanstaanden teekencursus het leerprogram aanmerkelijk is gewijzigd en het met een '/2 uur per dag is ver lengd, waardoor wordt bereikt, dat het onderwijs nog meer speciaal wordt ge richt op het vak van eiken leerling. Door toevoeging daarenboven van eenige vak ken van onderwijs, als projectieleei, am- bachtsrekenen, natuurteekenen voor alle leerlingen, anatomie van voet en onder been voor aanstaande schoenmakers en voor dezen eveneens het naar den natuur teekenen van leesten en schoenen in ge makkelijke standen, zal het onderwijs aan de school den leerling thans geven wat de huidige onderwijs-wetenschap kan aanbieden. Niet genoeg kan den aankomenden enkelen of velen maar voor allen, die I ambachtsman op het hart gedrukt wor van goeden wille zijn. Zoo is het, Mijne Heeren, schier overal en in alles. Afzondering, verdeeling, splitsing voeren eerst tot de verzwaking, vervolgens tot de versteening en eindelijk tot den dood. Slechts vereeniging van alle elementen, concentratie van krachten wekt het leven, vormt dat wonderbare, bezielde organisme, waarin het bonzende hart het bruisende bloed tot in de verst afgelegen deelen en in de geheimste geledingen voortstuwt. Mijne heeren, is het U gegaan als mij en ook misschien velen onzer, dan is juist tijdens deze laatste dagen de ge dachte in U opgekomen Zou nu aan die gezellige repetitien voor goed een einde moeten komen De muziek is zoo schoon, zoo edel, zoo verheffend en wij begonnen ons in den boezem der Liedertafel zoo echt >thuis< te gevoelen? Hierop zij geantwoord, dat wat muzikan ten of de z.g. Fanfareclub betreft, nog deze week door het Bestuur der Ver eeniging stappen gedaan zullen worden, teneinde genoemde club te bestendigen en zoo gewenscht, nog te versterken. En wat de medewerkende leden aangaat, is het ons aangenaam nu reeds te mogen melden, dat de heeren Wanten, de gebroeders van Bladel en de Bont, als werkend lid in voordracht zijn, welk voorbeeld, naar wij met ver trouwen hopen, door velen gevolgd zal worden. Doch wie ook om gegronde redenen meent zich vooralsnog niet te kunnen of mogen aansluiten, ook op hen blijft de Liedertafel rekenen, wanneer zij bij eene volgende gelegenheid weer eens iets grootsch wil opvoeren. Ook met die niet-leden wenschen wij ten minste verbonden «te blijven door den band der vriendschap, die nooit ge noeg te waardeeren vriendschap, welke steeds genoemd en ook thans weer ge bleken is te zijn: >het zout des levens Een luid applaus volgde op deze woorden, terwijl voor het heengaan nog verschillenden den wensch uitten zich bij Oefening en Vermaak aan te sluiten. N. V. Stoomsckoenen fabriek „Ho/landia" Naar wij vernemen zal op de Stoom- schoenenfabriek Hollandia een reorga nisatie plaats hebben en een meer moderne werkwijze worden ingevoerd. Als algemeen bedrijfsleider zal de heer Bernard Klijberg worden aangesteld, die met den chef Jan de Beer ongetwijfeld de zaak nog tot hooger vlucht zal brengen. den, dat bij den tegenwoordigen opbloei van het ambachtswezen, alleen dan een behoorlijke plaats in de rij van bekwame vaklieden kan worden veroverd, wanneer de kennis van het vak rust op den de- gelijken grondslag die gelegd wordt in de moderne avondteekenschool. Zooals vroeger reeds is aangekondigd, is de school ook toegankelijk voor vrou welijke leerlingen, want voor haar is on derwijs in het teekenen even noodzakelijk als voor de mannelijke. Hoe weinig goede schoenstiksters bijvoorbeeld zijn er en groot zou dat aantal kunnen zijn bij een betere voorbereiding. Als men nagaat welke fouten het werk der minder goede aankleeft, dan zal men tot de ontdekking komen, dat deze fouten altijd dezelfde zijn, namelijk die, welke een gevolg zijn van een onvoldoende oefening van oog en hand of geringe mate van ontwikke ling van het schoonheidsgevoel. Die fou ten bestaan meerendeels uit het gebrek kig toepassen van rechte, gebogen en evenwijdige lijaen, meetkundig en meer vrij ornament, het op een zoodanige wij ze aaneen-bevestigen van patroon-onder- deelen, dat een geheel andere vorm ontstaat, dan de oorspronkelijk door den coupeur bedoelde. Hetgeen wij hiervoor aanhaalden van schoenstiksters is nage noeg evenzeer van toepassing op naai sters, modisten e. d. Die fouten zijn hetzij dan niet geheel, toch voor een zeer groot deel te voorkomen, door een voldoende oog- en handoefening, bestudeering van eenvoudig ornament en kleurenleer. Ook hiervoor biedt de werkplaats geen geschikte gelegenheid en is evenzeer de Teekenschool de aangewezen plaats. Het resultaat van een goede voorbe reiding zal zijn, een groot aantal bekwame gezelleD, zoowel mannelijke als vrouwe lijke, volkomen voor hun vak berekend. Dit zal den werkgevers en werknemers tot voordeel strekken en in het belang zijn van iedere onderneming. In verband met bovenstaande nemen wij de vrijheid U beleefd te verzoeken, de aan Uwe inrichting werkzaam zijnde aankomende arbeiders en arbeidsters te wijzen op het groote nut van het teeken onder vijs, hen aan te sporen tot het volgen der lessen en het daarheen te willen leiden, dat zij in de gelegenheid worden gesteld die lessen geregeld te volgen en tijdig in de school aanwezig te zijn. Zoover noodig teekenen wij hierbij De Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5